DE PLECHTIGE KRONING VAN KONING GEORGE VI VAN ENGELAND I Londen viert feest 1 Palace naar Westminster Abbey passeert de Mall De koninklijke stoet op Buckingham weg va n I' I l DONDERDAG 13 MEI 1937 r a Om een goede plaat» enkele Ier land wel vertegenwoordigd Drie groote inbraken Na de kroningsplechtigheden Koning George VI en Koningin Elisabeth op weg-naar Westminster Abbey Feërieke - verlichting langs de Theems Bloedige vechtpartij te Londen BELANGSTELLING IN NED.-INDIË h Twee dooden en arrestaties Een zingende en hossende menigte schuifelde door de voor naamste straten *i de Britsche En dit geroep bleef niet onverhoord: na kor- de Töch trok ook vanavond Bucklngham-palace weer de meeste belangstelling en opnieuw ver zamelde rich voor het paleis een reusachtige menschenmassa, die voortdurend om den Ko ning bleef roepen, die dan ook eenige malen In gezelschap van de Koningin op het balcon moest verschijnen. De radiorede van den Koning werd voor afgegaan door een betooging door middel van de radio van de toenadering tuaachen de onderdanen van koning George VI. i De reinigingsdienst begon onmlddellyk met het wegruimen van de papieren, welke de toe schouwers hadden achtergelaten. In West-End bereikte de feeststemming een hoogtepunt. Groote troepen hossende jongelui met toeters, mutsen, ratels en vlaggen trokken zingend la^gs Piccadilly, Oxfordstreet en Re gentstreet en by Leicester Square en Piccadilly Circus kon men, ondanks het ontbreken van elk ryverkeer op het ruime plein, ten gevolge van de drukte meestal nauweiyks vooruitko men. De regen zag echter geen kans de feest vreugde te verstoren, waaraan vanavond in de straten van Londen door tienduizenden ‘werd deelgenomen. Tenslotte voerde Baldwin, onmlddellyk voor den koning, een kort woord waarin hy uiting gaf aan de ontroering, die hy ge voelde en wederom zyn trouw betuigde. LONDEN, 12 Mei. Reeds spoedig nadat de kroningsstoet vanmiddag de Westmin ster Abbey had verlaten, begon het te rege nen en nauweiyks was de Koninklijke fa milie in Buckingham-palace terug of de regen ging over in een gestadig neerstroo- mende gietbui, die echter niet in staat was de menigte weg te jagen van het groote plein voor het paleis, waar men dicht op eengedrongen stond en in spreekkoren om den koning bleef roepen, afgewisaeld door het zingen van „He's a jolly good fellow” Op St. James Square Is een man op leeftyd in het gedrang onwel geworden en overleden. De burgemeester van Ramsgate is uitgegleden op het oogenbllk, dat hy Westminster Abbey binnentrad en moest met een gekneusden chouder In het ziekenhuis worden opgenomen. Tegen den avond hield het op met regenen. Westend was overvuld met een vrooüjke me nigte. Velen bestormden de bioscopen toen deze om vyt uur hun deuren openden, in de hoop de film van de plechtigheden reeds te zien, zy kwamen evenwel bedrogen uit, want deze film kan eerst morgen worden gedraaid, na door den aartsbisschop van Canterbury en den hertog van Norfolk te zyn gekeurd. Men schat het aantal personen, dat den kro ningsstoet gadesloeg, op twee mlllloen, zonder hlerby nog hen te rekenen, die voor de ver schillende vensters stonden. De menigte toonde zich zeer gedisciplineerd en groote lof komt toe aan de Londensche politie. ten tyd verscheen de geheele Koninklyke fa milie op het balcon en het was een plechtig oogenbllk, toen de menigte met ontbloot hoofd den pas gekroonden vorst het „God save the king” toezong. De regen verstoorde mln of meer de klnder- Partyen. welke men vooral in de armere buur ten van East-end op straat had georganiseerd en waartoe de politie heele straten voor het ryverkeer had afgesloten. Nadat de afzetting langs den weg van den kroningsstoet was opgeheven, had de politie groote moeite met het regelen van het verkeer by de stations van den ondergrondschen spoor- weg. Omstreeks vyf uur in den middag stond by het station op Trafalgar Square een r(J pienschen van een halven kilometer lang te wachten. De misdadigers in Londen nebben geen groot gebruik gemaakt van de drukte ty- dens de kroning. Scotland Yard heeft slechts bericht van drie groote mlsdryven ontvangen, nJ. een juweelendlefstal ter waarde van 1000 pond sterling te Straat ham, een inbraak in een postkantoor te Purley en een inbraak In een winkel van muziekinstrumenten In het Noord-Westen der stad. De eerste ministers en vertegenwoordigers der verschillende landen van het Britsche Ryk voerden daarby het voord te Londen of in de ver afgelegen gebieden. De gouverneur van de Bermuda-ellanden sprak de eerste rede uit en betuigde, sprekende uit de hoofdstad dezer eilanden, trouw uit naam van de koloniën. Ver volgens spraken de vlce-voorzltter van de re- geeringscommissie van New-Foundland, de Ca- nadeesche premier, de vertegenwoordigers van Nleuw-Zeeland, Australië en Birma. Uit Simla sprak de Britsch-Indische onderkoning. Hy werd gevolgd door den premier van Rhodesia en dien van Zuld-Afrlka, generaal Hertzog Groote belangstelling trok de Illumina tie van tal van openbare gebouwen en de groote massa schuifelde langs Whitehall, teor Westminster, langs Trafalgar SqiNte^^ en vooral langs Thames Embankment, van waar de zich In het water weerspiegelende Big Ben en de vele prachtige gelllumlneer- LONDEN. 13 Mel (Havas) By een vecht* party, welke zich vanochtend vroeg heeft voor gedaan. is een persoon gedood, terwyi verschei dene personen gewond werden. De twist ont stond. toen de menigte haar plaatsen ging In nemen langs den weg, welke de stoet soa volgen. Drie personen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Niemand werd gearresteerd. Cafés en restaurants, die tot lang na midder nacht open bleven en byzondere feesten had den georganiseerd, waren tjokvol. Op. de stra ten bewoog zich een zingende, hossende menig te. De politie had den wyzen maatregel geno men, de voornaamste straten binnen de coro nation area ook vanavond voor alle ryverkeer •fgesloten te houden en zoo konden de boe tende feestvierders in lange ryen, arm In arm over de volle breedte van de straat zwieren. Jammer was het, dat door den regen van bet dansen in de open lucht op pleinen en in par ken niets is terecht gekomen. BATAVIA, 12 Mei (Aneta) In uitgebrel- den kring In de hoofdstad van Ned. Indlë treedt de groote belangstelling voor het Britsche kro ningsfeest aan den dag. De feesteiykheden, welke de Britsche ge meenschap viert, zyn gisteren ingezet met een godsdienstplechtigheid In den Sikhtempel, te Tandjong Priok. Hedenmorgen was de ruime woning van den Britschen consul-generaal te klein voor het enorme aantal belangstellenden, die zich bad opgemaakt om gelukwenschen aan te bieden In lersche kringen In Londen verklaarde men vanavond, dat het gerucht, dat Ierland niet vertegenwoordigd was by de kroning, niet juist is. Dé hooge-commlssarfs van den vry- staat, Dylanty, woonde de plechtigheden in Westminster Abbey by. Hy eindigde met de woorden: Laten wy ons wyden aan den dienst van onze gelyken in ons land, in het ryk, in de geheele wereld, niet met woorden, maar' met onze levens, zooals de Koning en de Koningin dit doen. Op het oogenbllk, dat de stoet zich weer op stelde om naar Bucklngham-palace terug te keeren, heeft de politie op den hoek van firldge-street en Cannon Bov/ een man gear resteerd. De polltie had grqpte moeite het pu bliek binnen de voorgeschreven afbakening te houden en op bevel van een hoog marine-offt- cier kwamen mariniers de politie te hulp. Dc officier gaf eenige orders aan zyn ondergeschik ten en op dit oogenbllk werd èën van de toe schouwers door een politieman gearresteerd en naar Scotland Yard gebracht. Hedenochtend is In Regent Street, zooals reeds gefield, een jongeman by een relletje om het leven gekomen, terwyi twee personen zoo ernstig werden gekwetst, dat zy naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Twee personen had den woorden gekregen over een plaats langs den weg en omstanders kozen party. Ten slotte werd men handgemeen en het slachtoffer, een jonge man van negentien jaar, werd met een leege flesch op het hoofd geslagen. De politie maakte door een kort, doch krachtdadig optreden een einde aan de vechtparty. Verscheidene personen werden .In verband met deze kwestie ge arresteerd. Behalve het slachtoffer van de vechtparty In Regent Street is er nog een doode by de kro ningsplechtigheden te betreuren. De 48-jarige Ernest Peary, die de kroningsplechtighedenin Westminster Abbeg by woonde, zeeg plotseling ineen. Toen men hem van zyn plaats had weg gehaald naar een rustige plek, constateerde een te hulp geroepen medicus, dat hy overleden was, waarschyniyk tengevolge van een hartaanval. Nadat diverse toespraken waren gehouden, bracht consul-generaal Fltzmaurice een dronk uit op Koningin Wilhelmina, waarna de vice- president van den Raad van Indlë, de heer Van den Bussche, een toast uitbracht op den Ko ning en de Koningin van Engeland. Hierna zongen alle aanwezigen het Nederlandsche en Engelsche volkslied. Ook te Soerabaja waaiden van vele particu liere en openbare gebouwen de vlaggen ter ge legenheid van de kroning in Engeland. De her denking werd gevierd met een plechtlgen kerk dienst In de Engelsche kerk. In verschillende andere plaatsen van Ned Indlë werd eveneens de Engelsche kroning ge vierd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 19