1 1 I ONS BLAD Stoombarkas uit een elkaar gesprongen Negrin vormt Spaansch kabinet Philip Snowden overleden Opstandelingen in Zuid-Albanië i Het nieuws van heden Overeenkomsten van Hollywood DE BAROMETER De gezondheid van Z.H. den Paus De strijd om het Spaansche ijzer Het jubileum van Koning Christiaan Minister Darré treedt op LUCHTRACE NEW-YORK- PARIJS TWIJFELACHTIG JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER ij VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS JAARGANG Radioluisteraars veroordeeld een oorlog e, fl r Na een kort verzet in wanorde gevlucht De filmacteurs beloven in tien jaar niet te zullen staken Vreemde vogels landen in Frankrijk Amerika weigert startver gunnin gen voor „sensatievluchten” De verovering van Bilbao zou een ontwrichting zyn der Brit- sche bewapening De kosten van de verovering van Abessinië DINSDAG 18 MEI 1937 191 De leider van den nat. soc. boeren bond uit rancune ontslagen DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN De trans-Atlantische lucht verbinding Bekend Britsch staatsman plotseling heengegaan Het verblyf Castel Gandolfo schynt niet de verwachte ver betering te brengen u. en >1. &1XE kamers met ontbijt f 3.- F. F. Het huwelijk van den hertog van Windsor Onder leiding van oud-minister Etem Toto had zich een revo- lationnaire beweging gevormd Geweldige ketelexplosie aan een kade te Honkong veroorzaakt een ontstellende ramp Koningen spreken elkander toe in vriendschap en samenwerking Zeventien Spaansche vliegtuigen raakten in den mist verdwaald Largo Caballero, die de opdracht weigerde, thans buiten de regeering DERTIGSTE ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 iJftOTEL-CAFE-RESTAURANT DIJJERS Mogelyke oorsprong 11.350 millioen voor ^v\\\\\\\uuiiiiiii/r//z/////z^ No. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD B KB H. Ms. Java naar Spithead vertrokken. Pastoor W. H. Polder te Ursem overleden. ■36 werd door de- Albanië heerschte overigen* O O belemmeren." en it t a f» Stand op Dinsdag 1» aar vJW.: 7S8.4 Vorige stand: 754A in de Koning George VI slaat van Buckingham Palace het défilé der troepen gade, die bij de kroningsplechtigheden hebben dienst gedaan Inval in een speelhol te Rotterdam: verschei dene arrestaties verricht. De filmacteurs te Hollywood hebben een over eenkomst met de producenten geteekend; om. sullen zU in tien Jaar niet in staking gaan. te overschrijden. De revolutionnaire beweging waa hiermede geheel en volledig gebroken. Asana heeft daarop den socialist Negrin, minister van Financiën In het demission- naire kabinet belast met de vorming eener nieuwe regeering. VALENCIA, 17 Mei (Havas). Om kwart over tien gisteravond deelde Largo Cabal lero officieel aan Asana mede, dat hij wei gerde een ministerie te vormen. „De tegenwoordige toestand reeds,’’ zoo ver volgt het blad, „kan moeilijkheden veroorzaken aan de Brltsche bewapeningslndustrle bij het verwerven van grondstoffen. Een blijvend te kort aan ertsuitvoer uit Bilbao, Juist nu een toenemende aanvoer dringend noodzakelijk is. nancieele aangelegenheden. Kanselier van de schatkist De zevende Nederlandsehe Katholiekendag te Utrecht. Sts—Ibarkas, gemeerd aan een kade te Hong kong. door een ketelexplosto uit elkaar gespron gen en volkomen vernield^ de opvarenden ge dood of zwaar gewond. De Ned. Zuivelcentrale verdedigt haar houding La-v. de melkprUsverlaging van 25 April. werden vangen. Dc acteurs zeggen in deze overeenkomst toe, gedurende den tijd van geldigheid niet in sta king te zullen gaan. Dertien groote ondernemin gen hebben deze overeenkomst reeds geteekend. De organisatie der artisten wijst in een verkla ring de verwijten der technici, als zou zij de saak der werknemers verraden hebben, van de hand. Midden tn de stad en toch rustig gelegen HAMBURG, 15 Mei (DK.B.) De Ham- burgsche strafsenaat heeft verschillende vroe gere leden der K. P. D. of der strijdorganisaties dezer partij, die hadden geluisterd naar uiteen dingen van Radio-Moskou, tot tuchthuisstraf fen van twee tot zes Jaar veroordeeld, wegens voorbereiding tot hoogverraad. Ernstig auto-ongeluk bti Breda-, een doode, twee zwaargewonden. ad m. ns- 8M m. In. or XB. ire Ier Te bil bq >n. 8, 38 De Daily Herald meent hierin een aan wijzing te zien, dat de verovering van Bilbao door Duitaehe wapenen In Dultschland of ficieel beschouwd wordt om de Brltsche verdedigingspolitiek te ontwrichten. De luchtrace New YorkParijs door weigering van startvergunning door Amerika twijfelachtig geworden. Indien de „Hltler-Francotroepen Bilbao veroveren, zal Franco een groote schuld aan ROME, 18 Mei (Reuter). Het officieuze persbureau van het Vaticaan heeft medege deeld, dat het verblijf van Z. H. den Paus in zijn zomerresidentie te Castel Gandolfo, niet, zooals de geneesheeren hadden gehoopt, een verbetering in den toestand van den H. Vader tengevolge heeft gehad. Er heb ben zich evenwel geen nieuwe ziektever schijnselen voorgedaan en er is dan ook geen direct gevaar. ministerie van Luchtvaart zijn de vliegtulgbe. stuurders uitgenoodigd naar Spanje terug te keeren. Zij zullen onder geleide van een Fransch militair toestel opstijgen, zoodra de weersomstandigheden dat toelaten. Om negen uur landde een Spaansch vliegtuig met twee inzittenden op een veld in de nabil- heid van Langon. Het Werd, doordat het in aan raking met boomen kwam, beschadigd. De in zittenden verklaarden van Santander te »ome.i en door het slechte weer te zijn verdwaald. Te Mirande Is een tweedekker van Russiscben oorsprong, voorzien van twee mitrailleurs en een bombardementsinstallatie geland. Het toe stel werd bestuurd door twee Spaansche offl- eieren. Zij verklaarden door slecht weer uit den koers te zijn geraakt. By de landing is het toe stel eenigszins beschadigd. Nadat Caballero de opdracht tot vorming van een kabinet had teruggegeven, heeft president Arana verscheidene politieke persoonlijkheden bij zich ontboden. De Duftsche Invoer aan Spaansch ijzer erts is toegenomen van 37.210 ton In De cember tot 306.707 ton in Januari. leider der beweging, Ismet Toto, is gesneuveld. De regeeringstroepen hebben de steden Pepe- l»1 en Argyrocastro zonder op tegenstand der Ingenomen en ont- HOLLYWOOD, 17 Mei (Havas) De ai- gemeene vergadering der organisatie van filmacteurs heeft den tekst van de overeen komst, die voor tien Jaar met de producen ten moet worden gesloten, goedgekeurd. Dr. Schacht, de Duitaehe minister van eco nomische zaken en president van de rijksbank, heeft volgens de Daily Herald thans openlijk toegegeven, dat de Dultsche oogmerken in Noord-Spanje tegen de Brltsche belangen in gaan. Dan nam Koning Christiaan zelf bet woord voor een kort antwoord, waarin hy bewogen zijn dank uitte jegens de Ko ningen van Zweden en Noorwegen voor hun aanwezigheid en den wensch uitspra* <kx>- practische samenwerking een saamhoorlg- held in het Noorden tot stand te kunnen brengen, die in de toekomst bindend zou moeten blijven wy trachten aldus Johnson een transatlantischen dienst in te stellen en wil len dezen niet In gevaar brengen Wy heb ben belangstelling voor de handelsluchtvaart, doch dit heeft niets uitstaande met sen satievluchten. TIRANA, 17 Mei (Havas) Het Alba- neeoche persagentschap meldde, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een groep revolutionnairen onder leiding van oud- minizter Etem Toto, een officier der gen darmerie en een oud-kapiteta de stad Argy- rocZstro bezet en de teiefoonleidingen met Tepeleni, Kurvelshl en Libohova doorge sneden hadden. Volgens officieuze inlichtingen uit Canada, zou de Canadeesche regeering zich verzetten tegen een vertrek voor de wedvlucht uit Canada. ROME, 15 Mei (Havas) Binnenkort zullen de cyfers van het Itallaansche Ministerie van Landsverdediging over het afgeloopen be- grootlngsjaar worden gepubliceerd. Er zou uit blijken, dat de oorlog in Abessinië 11.350 mll- lioen heeft gekost. Hetzelfde is het geval met de koper- pyrietmynen van Rlo Tinto en elders in Spanje. Zooals het verslag der maatschappy Rlo Tinto onlangs toegaf, betaalt Franco voor de pro ducten dezer maatschappy in gedeprecieerde peseta's, waardoor de Brltsche aandeelhouders van de opbrengst verstoken biyven, terwyi de delfstoffen naar Dultschland verscheept worden. Tot dusver is de Brltsche invoer uit het Bas kenland vla Bilbao toegenomen, daar de Spaan sche regeering dit gebied beheerscht. Dienten gevolge Is de totale Brltsche Invoer aan Spaansch Ijzererts van een gemiddelde per maand van 75000 pond sterling in de eerste drie maanden van 1935 opgeloopen tot 80.000 pond sterling in 1936 en tot 100.000 pond sterling in 1937. Het Baskenland, zoo voegt de Daily Herald hieraan toe, produceert minstens 70 procent van Spanje's export aan yzererts en vele mynen zyn Britsch eigendom. Het yzer uit dit gebied is bijzonder waardevol wegens zyn zeer laag gehalte phosphor. Tot voor kort kwam een stijgend aandeel van Engelands invoer aan yzererts uit Afrika, meerendeels uit Spaansch Marokko. Het ertsgebled van Marokko wordt geschat op 25 mlllloen ton. De bezetting van dit gebied door de rechtschen heeft den Brit- schen ertsbelangen reeds ernstige schade toe gebracht. Franco heeft de belangrVkste mynen in het rif nabij Mellllaln in beslag genomen en zendt het erts naar Dultschland, in uitwisseling voor wapenen en anderen steun, welken hy van Beriyn ontvangt. Largo Caballero weigert de formatie eener nieuwe Spaansche regeering; Negrin stelt een nieuw kabinet samen. Na een kort verzet vluchtten de rebellen volledige wanorde, zonder ophouden door regeeringstroepen vervolgd. De broeder van den Het Is evenwel voor niemand een geheim, dat tusschen Darré en Meinberg ernstige persoonlijke geschillen bestonden. De president van de Pan American Airways. Trippa, heeft medegedeeld, dat voor I Juni een begin zal worden gemaakt met proefvluchten tusschen de Vereenigde Staten en de Bermuda- etlanden door vliegtuigen van de Pan Ajnerl- c»n Airways en de Imperial Airways. Op deze vluchten zullen geen passagier» of lading ver voerd worden. talen met het ijzererts, waarvan de uit voering van het Brltsche bewapenings- program grootendeels afhangt. KOPENHAGEN, 18 Mel (D.N.B.). Met een banket in de Christiansborg zyn de feestelijkheden ter gelegenheid van het ne- geerlngsjublleum van den Koning besloten. Een opstand in Zuid-Albanië, onder leiding van oud-minister Toto, na kort verzet volledig on derdrukt. BUITENHOF <2DEN haag LONDEN, 17 Mei (Havas) De Sunday Re feree bericht, dat de hertog van Kent en zijn zuster tegenwoordig zullen zyn by het huwe- Hjk van den hertog van Windsor met mevrouw Warfield. Het blad voegt hieraan toe, dat de mogelijk heid niet uitgesloten Is, dat ook Winston Chur- Chill en Lloyd George aanwezig zullen zyn. Ook Lord en Lady Louis Mountbatten zouden zyn uitgenoodigd, doch het blad weet niet, of zy de ultnoodlglngen hebben aangenomen. Het blad bericht verder, dat Koning George VI Donderdag as. officieel de verloving van den hertog van Windsor In de London Gazette bekend zal maken. De gastheer van den hertog van Windsor, Rogers, heeft tegenover de journalisten beves tigd, dat Dinsdag aanstaande om half drie een communiqué omtrent de huwelijksplannen van den hertog zal worden uitgegeven. BERLIJN. 15 Mel (Havas) Wilhelm Meinberg. de leider van den nationaal -soci- allstischen boerenbond, is zoo Juist door den rijksminlster voor de levensmiddelenvoor ziening van zUn functie ontheven. Om voor X publiek dezen maatregel te ver helen. aldus Havas, verklaart een officieel com muniqué, dat Meinberg met voorbereidende werkzaamheden op het gebied der landbouw- credleten is belast. De vermisten zyn op vier na landverhuizerz naar Zuid-Amerika; er zijn vrouwen en kinderen by. De oorzaak der ontploffing is niet bekend. De lyken werden langs den boulevard en op de daken van gebouwen geslingerd. Een der slacht offers vlei op eenige meters afstand van het Reuterbureau, een ander kwam terecht op de veranda van de club van Hongkong. Ook in de haven zijn lijken gevonden. De slachtoffers waren voor een deel eerste klas passagiers voor Sjanghai of Japan, maar het meerendeel be stond uit Japansche derde klas-passagiers. Op het moment van de ontploffing lag de barkas gemeerd. HONGKONG. 17 Mei (Rebter). Tengevolge van een ontploffing aan boord van een stoombarkas van de maatschappij Osaka Sjozen Kaisja, die passagiers vervoerde, zyn drie en dertig menschen om het leven ge komen en acht zeer ernstig gewond, terwjjl een tiental opvarenden nog vermist worden. Het schip werd vol komen vernield. Men beschikt nog over weinig inlichtingen be treffende den oorsprong der opstandige bewe ging in Zuid-Albanië. Men brengt intusschen Jrerband tusschen deze beweging en die, welke tn Augustus 1935 in Fiarl ontstond en met niets ontziende gestrengheid onderdrukt werd. Een Speciale rechtbank sprak toen 30 doodvonnissen uit. De bewogenheid, die de strenge onderdruk king in het land veroorzaakte, leidde er toe, dat het ministerie Pandell Evangheli, waarin Moessa Joeka de portefeuille van binnenland- sche zaken hield, vervangen werd door het ka binet Mendi Frasheri van gematigd liberaal karakter. Etem Toto, de leider van den nieu wen opstand was Minister van Onderwijs. Een jaar later moest dit kabinet, dat wegens zyn liberalen aard door de nationalisten werd aan gevallen, het veld ruimen en Kotsjo Kotta, die thans nog aan het bewind is, vormde een re geering, waarin Moessa Joeka weer Minister Van Binnenlandsche Zaken werd. Hoewel Koning Zogoe ter wille van de pacificatie een nieuw- Jaarsamnestie voor de veroordeelden van Fiarl liet afkondigen, sloeg Kotta onder den krach- tlgen invloed van Moessa Joeka den weg van strenge maatregelen in: hy kondigde den oorlog tegen het communisme af, dat, naar een mi nister verklaarde, in Albanië niet bestaat. Er ontstond vooral onder de jeugd in Zuid-Albanië een groote ontevredenheid, die de oorzaak der tegenwoordige opstandige beweging schijnt te Vin. Havas bericht over den gezondheidstoestand van den Paus het volgende: De werkzaamheden, die Z. H. de Paus vrij willig op zich genomen heeft, sinds hy voldoen de hersteld was, hebben Hem klaarbiykeiyk vermoeid. By wyien wordt zyn ademhaling moeilijk. Voor het oogenblik doet zich geen en kel ernstiger symptoom voor, doch men volgt niet zonder ongerustheid de ontwikkeling van Zyn gezondheidstoestand, waaraan de waak zaamste zorgen besteed worden. Minister Staunlng sprak by deze gelegenheid een redevoering uit, waarin hy den koning na mens het volk dank zei voor al het goede en groote, dat ouder zyn leiding in 25 Jaar tot stand was gebracht. Ook Koning Oustaaf van Zweden richtte n.*t woord tot Koning Christiaan, waarbij hy her- innerde aan de bijeenkomst der Noordsche Ko ningen in Malrnoe in 1914, benevens aan de gedachte, dat het Noorden aaneengesloten moet zijn. Vervolgens bracht ook de Koning van Noor wegen een dronk uit op het «*Uyn van den Deenschen Koning. LONDEN, 15 MeL Volgens de Daily Herald is de Duitaehe regeering voornemens pogingen in het werk te stellen om voor haar eigen militaire doeleinden zich te ver zekeren van de tjaerertovoorraden In Noord- Spanje, waarop Groot-BrittannH voor zyn verdedigingz- en industriedoeleinden ver trouwt. Een officier der gendarmerie opstandelingen gedood. De onmlddeliyk door de regeering gezonden tropen marcheerden op naar Argyrocastro zonder tegenstand te ontmoeten. In alle deelen’ van Albanië heerschte overigens volmaakte rust. LAKEHURST, 17 Mei (Reuter) John son, toegevoegd secretaris van het Depwte- ment van Handel, heeft medegedeeld, dat zyn departement geen vergunningen zal ver strekken voor de voorgenomen wedvlucht New-Yorit—Partjo. Johnson voegde aan zyn verklaring toe, dat de Amerikaansche regeering trans atlantlsche vluchten Beer ge-««gd acht, Beriyn te betalen hebben, en hy aal bet bo- „Daar het erts van Bilbao minstens 7 pet van het geheele Engelsche erta- verbrulk uftmaakt,” zoo schrijft de Deut sche Volkswlrt, welk blad de spreekbuis van dr. Schacht genoemd kan worden. _Ver- keeren de economische behoeften van Engelands bewapenlngsprogram in gevaar". Het kabinet besloot uit negen leden, allen beboorende tot de partyen. wier eerste doel het ia, den burgeroorlog te «tanen en pas daarna Spanje’s toekomstigen bewtadsronn ook op economisch gebied vast te stellen. Negrin heeft zeer spoedig een nieuw Kabinet samengesteld. De mlnlsterslijst ziet er als volgt ultiMinister-president en minister van Fi nanciën en Economie Negrin, Bultenlandsche Zaken José Glral, Nationale verdediging Prieto, *>u het Brltsche bewapenlngsprogram ernstig Justitie Manuel de Irujo, Binnenlandsche Za ken Julian Zugazajoltla, Onderwijs en Gezond heid Hernandez, Landbouw* Vicente Iribe, Openbare werken en Verkeerswezen, Bernardo Giner de los Rios, Sociale Bijstand Jaime Ayguade. Negrin, Prieto en Zugazagoitla zyn socialis ten; Hernandez en Iribe communisten; Glral, linksch republikein; Giner de los Rios is lid van de republlkeinsche ftnie; De Irujo is Basklsch nationalist en Ayguade is linksch Catalaan. PAU, 17 Mel. (Havas) Zeventien vliegtuigen der Spaansche regeering, twaalf jagers van Amerikaansch type en vyf verkenners van Spaansch fabrikaat, die vanmorgen tegen vyf uur van Santander waren opgestegen om over de linies der rechtschen by Bilbao te vliegen, zyn in den mist verdwaald en tegen half negen op een terrein by Pontlong gedaald. Kapitein Gyllenam, administrateur van het internationale toezicht, is onverwyid van de landing in kennis gesteld. De speciale commis saris der mobiele politie en de Spaansche con. sul begaven zich naar de plaats der landing. In overeenstemming met de voorschriften van het Snowden is geboren te Cowling in Yorkshire in 1864. Hy werd klerk op een rljksdouane- en accynskantoor en trad in 1894 toe tot de In dependent Labour Party, waarvan hy in 1903 en in 1917 het voorzitterschap bekleedde. In 1927 trad hy uit de party, omdat hy een afzonderiyke arbeiderspartij naast de Labour Party ongewenscht en onnoodlg vond. Als lid van het Lagerhuis uitte hy zich vooral over fl- In 1934 werd hy In het kabinet- MacDonald. Hy was een vurig pleiter voor den vrijhandel. In Juni 1929 beheerde hy opnieuw het departement van Financiën. Vervolgens werd ook Delvino bezet, een plaatsje, dat in handen der opstandelingen was. Ze achtervolgden daarop Toto, die met de laatste opstandelingen poogde de grens Een telegram uit Valencia meldt, dat êe anarchistische syndicalistische unie geweigerd heeft samen te werken tot de vorming van een kabinet, zooals dit ontworpen is door Negrin. De troepen bleven echter de rebellen achter volgen. Uit documenten, gevonden op gevangen genomen of gesneuvelde opstandelingen, biykt duidelijk, dat communistische drijverijen de ooi zaak van den opstand der beweging zyn LONDEN, 15 Mei (Reuter) De Brit- “zche ztaataman Philip Snowden. Iz heden morgen aan een hartverlamming gestor ven. De regeeringstroepen hebben de steden Pepe- opstandelingen te zyn gestuit, door de bevolking geestdriftig Een overzicht van de geweldige menschenmenigte, die de Zevende Katholiekendag te Utrecht bijwoonde

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1