I De zevende Katholiekendag NOG 7 DAGEN DE SPAANSCHE TROEF kantoren Werktijdenbesluit voor No. 1 VAN LIJST 1 DE 5 VERKIEZINGEN VOOR DE EERSTE KAMER 1 op 1 Juni VOOR DE VERKIEZINGEN! Aspirin HBT PRODUCT VAN VERTROUWEN! Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje-band v»n 30 tab!. 75 ct. en oren je-zak jes van 2 tabl. 10 et. WOENSDAG 19 MEI 1937 1/ In werkingtreding cl P De tweede dag den ZOMERPOST ZEGELS DREIGEND CONFLICT Reizen 5iaar Amerika Keert Bouwman terug naar dé eenheid? .-De ingepolderde Ayieringermeer Het prinselijk paar te Londen Aan confectiefabriek te Hoogeveen Invoering bij banken uitgesteld Sind» Dingdag de gatten van onzen gezant te Londen WIQHjL CJ r - voor 1 Nummering der candidate nietten Maandag tegenover van vooral rijken it n dit 1 Gedetailleerde gegeven» nopen» de nieuwe regeling voor z kantoorarbeid Verkrijgbaar van 1 Juni tot en met 16 Juli lu im- rih am K t Ie van en Ie n De United States Lines onderhoudt een weke- lyksche verbinding tusschen Hamburg en New- York. Wie groote vacantieplannen koestert, kan over zoo'n tocht inlichtingen krijgen bij de N.V. Rotterdam Oceaan Scheepvaart Mjj.. Rotterdam. ?n jr et et rd rt i- LÜ ra i. k fc t s 1 ik- •en es- ro- Ki- in- dit •n- ren Fn er- ren an ich ik- ch op ■n- lid Us. te lie lie las en ti jk ;d id ANNO 1755 W w. - n wi rötóiA. Wie In 1937 zijn politiek komt aan prijzen met de belofte, dat hij de werkloosheid zal doen verdwijnen, moest eigenlijk terecht staan wegens 20 jaar voortgezet hoogverraad aan het arbeidende volk! Sedert 1918 heeft de R.K. STAATSPARTIJ metterdaad gestreden voor de rechten van den natlonalen arbeid. Los van traditioneele doctrines heeft zij met haar invloed In en op de Regeering gewoekerd ten bate van toonenden arbeid voor ons volk. Alleen reeds daarom op 26 Mei a.s.: Na deze rede sprak de voorzitter, Mr. A. baron van Wijnbergen het slotwoord uit. In den namiddag werd in de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming aan de Biltstraat een plechtig sluitlngslof gecelebreerd, waarna een einde was gekomen aan deze grootsche manifestatie van den wil tot Katholieke Actie om de wereld terug te brengen tot God. Tijdens dit lof werd door den weleerw. heer A. M. Jansen, diocesaan directeur der Katho lieke Actie, in het Aartsbisdom Utrecht, een predikatie gehouden naar aanleiding van het woord uit den Ephesenbrlef„Praedestinavlt nos in adoptionem filiorum per Jesum Chris, turn.” JJ3S> Toetpraak van Aartsbi»»chop Het Centraal Stembureau heeft Dinsdag een openbare zitting gehouden ter nummering van de voor de Eerste Kamerverkiezingen ing»- diende candidatenlljsten. Memorie van antwoord aan de Eer»te Kamer het maar dat fas- se en practisch de gods- l moet vernietigen, wordt door Het treedt In werking met ingang van 1 Juni 1937, behalve voor wat betreft arbeid In bankkantoren en In kantoren voor den geld- en effectenhandel, waarvoor dit be sluit in werking treedt met ingang van 1 September 1937. lit L- let ar ite er kt en Het beweert, dat in de landen, waar fascisme overwon, iedere vrijheid, ook godsdienstvrijheid, werd vernietigd, en Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn sinds Dinsdag de gasten van jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, Nederlandsen gezant te Lon den. Tb hunner eere werd Dinsdagmiddag in het Nederlandsch gezantschap een receptie ge houden, waar honderden leden van de Neder landsche kolonie te Londen voorbij het prtnee- Hjk paar defileerden. De Prinses, gekleed tn een charmant namlddagtollet van dlep-rose zijde, nam met innemende vriendelijkheid de bewij zen van eerbied in ontvangst. Dinsdagavond woonden Prinses en Prins het diner ten huize van lord Londonderry bij, om daarna den dag te besluiten met een bal. dat lady Sutherland gaf. Vandaag aal het prinselijk paar mede aanzit ten aan een diner ten huize van den Neder landse ben gezant, welk diner door een receptie ral worden gevolgd, waarop verscheidene leden der Engelsche society aan het prinselijk paar zullen worden voorgesteld. Daarna gaf mgr. aan de vergadering zijn bis- schoppclljken zegen. Spontaan zongen allen hierna het Aan U, o Koning der eeuwen, waarna de vergadering uitéénging. fl i Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor de ingepolderde Wierlngermeer en nader aan te wijzen Inge, polderde of in te polderen gedeelten van het IJselmeer, is het volgende ontleend. De samenstelling van de bevolking ondergaat nog geregeld wijziging, waardoor by onmiddel lijke stichting van een gemeente het plaatselijk bestuur al spoedig zou blijken niet meer een afspiegeling te zijn van de bevolking. Boven dien zal de plaatselijke gemeenschap voors hands nog niet in staat zijn uit eigen in komsten in haar huishouding te voorzien, zoo. dat. ongetwijfeld een financieele band met het .fNfk zou moeten blijven bestaan, zou althans een plaatselijk bestuur zijn taak naar behooren kunnen verrichten. Thans valt moeilijk te over zien. op welke wijze,, een gemeente zou moeten worden uitgerust, terwijl niet vaststaat, dat bij den verderen opbouw geen moeilijkheden met een autonoom gemeentebestuur zouden zijn te wachten. De geheele Wierlngermeer £s voorloo- plg nog Rijkselgendom. in verband waarmede het weinig zin zou hebben, reeds thans tot de oprichting van een waterschap te komen. Nog tal van revisie.werkzaamheden aan de bestaan de waterbouwkundige werken moeten worden verricht, waarvan de kosten door het Rijk zul len moeten worden gedragen. Beter dan door een waterschap kunnen deze werken worden uitgevoerd door den bestaanden in het open baar lichaam te incorporeeren dienst, die met ce uitvoering van deze werken vertrouwd is. Uit den aard der zaak zullen voorbereidende maatregelen worden getroffen, welke den over- gang naar een waterschap, zoodra de tijd daar voor rijp geacht wordt, vergemakkelijken. De werkingssfeer van het openbaar lichaam ever de gemeentelijke zorg In de Wierlngermeer zal zich niet langer dan over 5 jaren uitstrek, ken. Tegen het einde van deze periode mag worden aangenomen, dat de opbouw zich heeft voltrokken en de toestanden op verschillend ge. bied altar «in die 'niate hebben geeonsdlMéerd, dat inschakeling va* een normale gemeente mq^eljjk is. Het Ugt in de bedoeling van de regeering, In de eerstkomende jaren de noodige aan dacht te schenken aan de stichting van meer kleine bedrijven in de Wierlngermeer. Zij meent evenwel met deze kleine bedrij ven niet zoo ver te moeten gaan, dat een rationeele bedrijfsuitoefening in gevaar wordt gebracht. 4. Indien een man of een vrouw den in het eerste of tweede lid of een arbeider den in het derde lid bedoelden arbeid op Zater dag na 4 uur des namiddags Verricht, mag hij of zij. behoudens het bepaalde in het vijfde lid, in de week, waarin hij of zij ar beid verricht op Zaterdag na 1 uur des na middags, geen arbeid verrichten, hetzij op ten minste een anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12% uur des namiddags. 5. Indien een man of een vrouw eten in het tweede lid bedoelden arbeid op Zater. dag na 1 uur des namiddags gedurende meer dan twee uren verricht, en daarbij te zijnen of te haren aanzien het bepaalde bij artikel 18 toepassing vindt, mag hij of zij in de daaropvolgende week geen arbeid verrich- téq^ hetzij op ten minste een anderen werk dag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12% uur des namiddags. Nader wordt nog uit Londen geseind: H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, de kroonprinsen en kroonprinsessen van Zweden en Noorwegen, de kroonprins van Roemenië en bijna alle ambassadeurs en bij het hof van St. James geaccrediteerde gezanten zyn aanwezig geweest op een door een duizend tal personen bijgewoond bal ter gelegenheid van de kroning, dat de hertog en de hertogin van Sutherland hebben gegeven. De koning en de koningin en vier en twintig andere personen van koninklijken bloede vereerden het bal met hun aanwezigheid Naar de Zuld-Wlllemsvaart meldt, is op den tweeden Pinksterdag in de parochie Someren- Heide in de schuur van een landbouwer een vergadering gehouden van de actie-Bouwman, Nadat de heer Bouwman voor een 250-tal landbouwers een rede had gehouden, kwam zekere Wlgman uit Pannerden aan het woord. Terwijl deze nog sprak, kwam de weleerw. heer H. de Greeve ter vergadering, die zich met de belde sprekers in debat begaf. Aan het slot der bewogen discussie deed de weleerw. heer De Greeve _een hartstochtelijk beroep op Bouwman, om terug te keeren tot de katholieke eenheid, aan Bisschoppen en geeste lijken van Nederland te gehoorzamen, zijn actie te staken en samen naar ’n oplossing te streven. van het verklaren wij ca tegorisch nimmer den burgeroorlog in Spanje simplistisch als een godsdienstoor log te hebben voorgêsteld, maar als een oorlog, waarbij naast vele andere, vaak niet even nobele, belangen mede op het spel staan. Ook In onze bladen is er aanhoudend op gewezen, dat de Iftt- tholieken in Spanje op een niet genoeg te betreuren wijze onderling politiek verdeeld zijn, zoodat men hen. aan beide strijdende zijden vindt. Juist dit trieste feit bewijst overtuigender dan vele redeneeringen, hoe gebiedend noodzakelijk het is, dat de Ka tholieken in ons land in straffe gediscipli neerde organisaties hun politieke eenheid handhaven en versterken- Wij vereenzelvi gen ons niet met Franco en zijn generaals met zijn Duitsche en Italiaansche en Moor- sche helpers of met 't nog geenszins scherp omlijnde program, dat zij voorstaan, en keu ren ten scherpste af alle wandaden, welke op het gevechtsterrein in de hitte van den strijd door wie ook zouden zijn bedreven. Van den anderen kant echter wenschen wij ons evenmin te vereenzelvigen met de re- geeringstroepen en hun bolsjewistische en anarchistische bondgenooten gelijk de SJJ. A.P.-ers dat doen. Wij moeten evenwel constateeren, dat, om welke redenen dan ook, de Katholieke Kerk en Haar bedie naren in het door Franco’s troepen bezette gebied worden erkend en geëerbiedigd, ter wijl zij in het door de regeeringstroepen be- heerschte gebied tallooze geweldplegingen en vervolgingen moeten verduren. Het oog getuigenverslag vari de overigens omstre den verwoesting van Guernica, gegeven door kanunnik Onainda, hebben wij volle dig gepubliceerd, voor zoover het de feiten betrof, maar zijn insinueerende verklaring over een slechts verondersteld mogelijk ge beuren hebben wij als niet-zakelijk en niet- feitelijk terwllle van de objectiviteit ge schrapt. Dat de kerk van Guernica door den heldenmoed van de katholieke Baski- sche brandweerlieden van Bilbao werd ge red, mogen dea socialisten zich niet als een pluim op het Volksfronthoedje, waaronder zij zich hebben laten vangen, zetten. De heeren j3.D.A.P.-ers zouden tactischer doen de Spaansche troefkaart in den verkiezingsstrijd niet uit te spelen. Als men met valsch spel hoopt te winnen, moet men het zóó doen, dat de tegenpartij het ten minste niet bemerkt. Bereid tot onderhandelen nog vóór de verkiezingen De uitslag hiervan is als volgt: Groep 1 (omvattende de provincies Noord- Brabant, Zeeland. Utrecht en Limburg). 1. R. K. lijst Van Basse van Tsselt (Ingediend in Noord-Brabant). 2. V. D. B. (gelijkluidende lijs ten in Zeeland en Utrecht). 3. Staatk. Ger. Partij (gelijkluidende lijsten in Zeeland en Utrecht). 4. R. K. lijst mr. Janssen (Ingediend lm Limburg). 5. R. K. lijst Mlchlels van Kes- senlch (Ingediend in Limburg). 6. R. K. lijst de Bruin (Ingediend in Zeeland en Utrecht). 7 R. K. lijst Van Lanschot (lngediend in Noord-Brabant). 8. Kath. Dem. Partij (lngediend in Noord-Brabant). 9. Chr. Hist. Unie (gelijk luidende lijsten In Noord-Brabant, Zeeland, en Utrecht). 10. N. 8. B. (gelijkluidende Lijsten in Noord-Brabant. Zeeland, Utrecht en Lim burg). 11. Vrijheidsbond (gelijkluidende lijsten in Zeeland en Utrecht). 12. 8.D AP. (gelijklui dende lijsten in Noord-Brabant, Zeeland. Utrecht en Limburg). 13. A. R. Partij (gelijklui dende lijsten in Noord-Brabant. Zeeland en Utrecht). Groep 2, omvattende de provincies Gelder land, Overijsel, Groningen en Drenthe. 1. Chr. Dem. Unie (gelijkluidende lijsten in Overijsel. Groningen en Drenthe). 2. Staatk. Ger. Party (gelijkluidende lijsten in Gelderland en Over ijsel). 3. R.K. Hjstengroep, bestaande uit de gelijkluidende HJsten-Schoemaker (ingediend in Overijsel, Groningen en Drenthe) en de lijst Van Voorst tot Voorst (lpt«dlend in Gelder land). 4. VDJB. (gelijkluidende lijsten in alle 4 provincies). 5. Vrijheidsbond (gelijkluidende lijsten in alle 4 provincies). 8. NSB. (gelijk luidende lijsten in alle 4 provincies). 7. Chr. Hist. Unie (gelijkluidende lijsten in alle 4 pro vincies). 8. S.D.AJ*. (gelijkluidende lijsten in alle 4 provincies). 9. A.R. partij (gelijkluidende lijsten in alle 4 provincies). 10. Kath. Dem. Partij (lngediend in Overijsel). Groep 3, omvattende de provincies Noord- Holland en Friesland. 1 Kath. Dem. Partij (in gediend In Noord-Holland), 2 Cotnm. Partij (gelijkluidende lijsten), 3 8. D. A. P. (gelijk luidende lijsten-Vorrlnk), 4 Vrijheidsbond (ge- - Hjkluldende lijsten), 5 N. 8. B. (gelijkluidends lijsten), 6 R. K. (gelijkluidende lijsten), 7 Hjs- tengroep A. R. .partij, bestaande uit gelijklui dende Hjsten-De Vlugt en gelijkluidende lysten- Pollema, waarby aan het Hjstenstel-De Vlugt tevens de letter A werd toegekend en aan het stel-Pollema de letter B, 8 8. D. A. P. (gelijk-* luidende lijsten-de la Bella), 9 Chr. Dem. Unie (gelijkluidende lijsten). 10 V. D. B. (gelijk luidende lijsten Groep 4, omvattende de provincie Zuid-Hol- fand: 1 Chr. Hist. Unie, 2 Kath. Dem. Partij. 3 R. K. Staatspartij, 4 Vrijheidsbond, 8. D. A. P 0 N. 8. B„ 7 Staatk. Ger.' Partij, 8 A. R. Party. 9 V.D.B. Dinsdagmorgen om half elf werd de zevende Katholiekendag te Utrecht voortgezet met een vergaderthff in de groote zaal van Tlvoll, waar bij wederom H. H. E. de aartsbisschop en de bisschoppen en vele andere hoogwaardighelds- bekleeders aanwezig waren. Dezen hadden al len op het versierde podium plaats genomen. Na de vergadering geopend te hebben deed de voorzitter, de heer Van Wynbergen, mede- deeling van een telegram dat ontvangen was van H. M. de Koningin. Daarna hield de zeer- eerw. heer mr. A. Diepenbrock, leeraar aan het Seminarie Hageveld en secretaris van het bureau Actie voor God, een rede over: Terug keer tot God. en zwem. Bouwman verklaarde daarop, bereid te zijn tot de eenheid terug te keeren, wan neer hjj verwachten kon, dat de maatregelen, welke het belang van de kleine boeren eischt, zouden worden genomen. HU verklaarde goed katholiek te zjjn en te willen biyven en slechts naar het rechtmatig belang van de kleine boeren te streven. n den huldigen verkiezingsstrijd spelen niet alleen de communisten, maar ook sociaal-democraten gaarne de troef uit tegen allen, die niet gelooven in het van van Medegedeeld werd, dat in den loop van Dinsdag tusschen Bouwman en den wel eerw. heer De Greeve eenerzyds en eenige door laatstgenoemde uit te noodlgen auto riteiten anderzijds een bespreking zou plaats vinden om nog vóór de a«. verkie zingen tot een oplossing te komen. zal U steeds bij rheumatische pijnen en verkoudheid aanraden Aspirin te nemen. Hij zal er echter tegelijk by zeggen, dat Aspirin alleen echt Is met het BayeH -kruis. van het muzikale gedeelte, het gemeentebestuur van Utrecht, pers, radio en politie. Den Aarts bisschop dankte spr., dat mgr. gisteren de H. Mis had willen opdragen, mgr. Hulbers voor de predikatie en by voorbaat reeds mgr. Lemmens voor het hedenmiddag te celebreeren lof. Wat langer bleef spr. stilstaan by het werk van het uitvoerend comité, waarby hy speciaal zyn erkenteiykheid uitsprak tegenover den voorzitter, Jjf-of, dr. A. K. M. Noyons. Tot slot gaf spr. aan wat de vruchten dezen katholiekendag moeten zyn. De levens- practyk der katholieken mag doen biyken wat het katholicisme is en nemen wy ons voor, ons zelf te verbeteren door het vaak by- wonen der H. Mis en veelvuldig ontvangen van de H. Communie. Ie. Kantoren van reederyen van zeeschepen. 2e. Aanneemkantoren van schepelingen voor dc zeevaart en van havenarbeiders. 3e. Kantoren van voor de zeevaart werkende ondernemingen van stuwadoors, cargadoors, ex. pediteurs. vermen en scheepsbevrachters. 4e. Kantoren van overzee-exporteurs. 5e. Kantoren van zeevischexporteurs. 6e. Kantoren van tabakshandelaren en -ma kelaars. 7e. Kantoren van groenten-, fruit- en aard appelenexporteurs. 8e. Reisbureaux. egenover deze verwijten S.D.A.P.-manifest Spreker begon met te zeggen, dat het ant woord op de vraag: „Hoe moeten wy de men schel) naar God brengen? hetzelfde is als het antwoord op de vraag: „Hoe heeft Jezus Chris tus het gedaan?” Christus’ zoekende liefde gaat werkeiyk en waarachtig door ons land, door onze straten, door onze steden, en Christus leeft, Chris tus is: de Kerk. Christus: dat zyn wy. En wy zyn die Kerk, wy allen, wy gedoop- ten, die lidmaten zyn van zyn lichaam, wy zyn de Christus van vandaag. De Christus in de wereld van nu, dat zijn de priesters en de geloovigen van nu. De god- loozen en de heidenen van thans moeten zien naar ons, heilig worden door ons en zy zien het eerst en het meest in het dagelyksch leven de leeken. En of het beeld van Christus, die hen tot God moet voeren, schoon of verwron gen zal zyn: wy allen hebben de verantwoor ding, en niet het minst gij leeken. Vervolgens behandelde spreker hoe wy om de menschen terug te voeren tot God die inner- Ujke Godverbondenheid niet slechts moeten doorvoeren in ons persoonlyk leven, doch ook in ons organisatleleven, waarin vaak zoo weinig bovennatuuriyks is. De katholieke actie voor God wil gaan tot het Nederlandsche volk in zjjn geheel. Wy gaan als de twaalf, met nieuwe held haftige geestdrift werken en stryden voor Gods eer. Een massaal eerherstel zal de vernieuwing van ons aller eigen leven zyn, massaal zullen wy rusteloos rondom ons ageeren, om de eer van God weer het eerste, het hoogste te doen zyn, in het gezin, in den staat, in de vereenl- gingep. De voorzitter zei in zyn dankwoord, dat allen wel diep onder den Indruk moesten zyn van het woord van den Zeereerw. spreker dat echt kwam uit een priesterhart, God en de naasten lief hebbend. Moge God, zoo besloot spr. den zwaren ar beid, die de laatste maanden op uw schouders is gelegd, zegenen. In zyn slultlngswoord bracht de voorzitter allereerst dank aan God, den gever van alle goeds, voor het welslagen van dezen Katholie kendag. Voorts aan den pauselyken internun tius, den secretaris en den penningmeester voor hun voorbereidingen, de sprekers, de verzorgers De nieuwe zomerpostzegels, waarvan de extra-opbrengst voor de helft aan cultureele en. voor de helft aan sociale belangen ten goede komt, zullen van 1 juni af tot en met 16 Juli verkrygbaar zyn. zy dragen, zooals reeds gemeld, de beelte nissen van Jacob Maris, de ie Bbe Sylvius, I Vondel en van Leeuwenhoek. Onder cultureele doeleinden is begrepen hulp aan oud-tooneelspelers en opdrachten aan beeldende kunstenaars. Onder sociale doelein den worden dit jaar verstaan de bestryding van tuberculose en kanker, en het blinden-gelelde- hondenfonds. De postzegels biyven geldig tot en met 1 31 December 1942, zoodat men gerust een flinke hoeveelheid kan Inslaan. zy, die regelmatip by abonnement frankee- ren, of met de frankeermachine stempelen, kunnen hun steentje bijdragen door hét zen den van een gift ineens aan het plaatseiyke comité of. zoo dat niet bestaat, aan het Cen trale Comité voor de Zomerpostzegels. Riouw- straat 7, Den Haag, glro-nummer 250505. 2. Eveneens mag een man of een vrouw in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namiddags den hieronder genoemden arbeid verrichten; a. Arbeid in kantoren van notarissen, advo caten en deurwaarders, bestaande in spoed- eischende administratieve werkzaamheden. b. Arbeid in bankkantoren en kantoren voor den geld, en effectenhandel, noodlg voor de af werking van effecten- en vreemde valuta transacties van dien dag. of welke verband houdt met het byhouden van de giro-, bank, en effectenrekeningen en het mededeelen van den stand der rekeningen aan rekening-courant- houders. C. Arbeid in verband met den verkoop of de verzending van op dien dag aangevoerde visch, schaal- of schelpdieren. d. Arbeid, bestaande in het behandelen van brieven, telegrammen of telefonische opdrach ten, waarvan de afdoening geen uitstel kan lyden, benevens het bedienen van telefoon toestellen. e. Arbeid in kantoren van begrafenlsonderne. mingen, bestaande in spoedeischende admini stratieve werkzaamheden. f. Arbeid in kantoren, behoorende by fabrieken ci werkplaatsen, pakhuizen of magazijnen, be staande in administratieve werkzaamheden, di rect verband houdende met het laden of lossen van goederen of met de gelegenheid tot het verzenden of vervoeren van goederen. 3. Een arbeider mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags in, kantoren den hieronder ge noemden arbeid verrichten: a. Arbeid in verband met veilingen van land, of tuinbouwproducten. b. Arbeid in kantoren, gevestigd in de ge. meenten Alkmaar. Axel, Genemulden. Harder wijk. Helmond, Hoorn, Leiden. Roermond, Sit- tard, Stavoren, Utrecht, Venlo en IJzendyke, doch ten hoogste tot 4 uur des namiddags en alleen voor zoover de arbeid verband houdt met de op dien dag In die gemeente gehou den weekmarkt. Te Hoogeveen bestaat een confectiefabriek der firma Van Dyk, Bootsma en Co, die ook te Enschede een fabriek exploiteert. De moderne en Christelyke bond in de klee- dingindustrie, waarby een aantal meisjes is aangeslotea, heeft de aandacht der direct!, gevestigd op de groote wenscheiykheld verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden, hiertoe voorstellen gedaan. Hoewel op een conferentie te Enschede nadrukkeiyk werd toegezegd, hebben na enkee weken wachten de vakbonden nog geen ant woord van de firma ontvangen. Naar aanlei ding hiervan kwamen de vakbonden tot de conclusie, dat hun hierdoor geen ander middel overblijft dan het werk te laten rusten, totdat overeenstemming wel mogelijk blijkt. Er dreigt dus een staking op korten termijn, waarby in dat geval ongeveer 150 personen zullen worden betrokken, meerendeels meisjes. den toestand in Italië tegengesproken. Het 8.D.A.P.-manifest haalt een aantal uitspra ken van Katholieken ten gunste van de Spaansche regeering en ten nadeele van Franco aan, en verwijt de Katholieke pers hier te lande, dat zij blind vóór de „rebel- leerende generaals” zou zjjn en ten on rechte den burgeroorlog in Spanjè als een godsdienstoorlog voorstelt. Om dit te bewij zen wijst het op het feit, dat een verkla ring, na de verwoesting van Guernica door Kanunnik Alberto Onainda afgelegd, In de groote katholieke bladen werd geschrapt. Deze verklaring luidde als volgt: „Het zou de grootst denkbare beleedlging van den godsdienst zijn, Indien men eens in de kerk van Santa Maria te Ouemica een Te Deum zou celebreeren voor den militairen roem van Franco en Moia, die'het ergste barbarendom vertegenwoordigSh. Dit moet ik als priester* verklaren. De Kerk van Guernica is gered door den heldenmoed van de brandweerlieden van Bilbao.” de Spaansche onvo or waardelijk t--— -- goede recht en de goede bedoelingen de Volksfront-regeering te Valencia, het conglomeraat van democraten, socia- listen, communisten en anarchisten, dat door de roode pers hier te lande stelsel matig wordt voorgesteld als een verbond van engelen, met edelen heldenmoed en on baatzuchtige zelfopoffering vechtend tegen de baarlijke duivels van Franco en zijn medegeneraals. De socialisten in Nederland moeten, naar zij zeggen, voor eigen gebruik niets hebben van de Volksfront„medicijn”, welke Prof. Dimltrof van de Komintern te Moskou voorschreef om de wereld met het bolsjewisme ongeneeselijk te vergifti gen, maar in alle vreemde landen, waar deze „medicijn” geslikt wordt en zijn ver derfelijke uitwerking demonstreert, kunnen de roode politieke medicijnmannen rekenen op den moreelen steun, de, warme adhaesie- en bijvalsbetuigingen, op de aanmoedigin gen met woord en daad en gave van de Nederlandsche socialisten, hun organisaties en pers. Deze dubbelzinnigheid en dubbel hartigheid der S. D. A. P. stellen haar zgn. „bekeering” tot een verstandige gematigd heid ten aanzien van nationale en militaire en godsdienstige vraagstukken in een on dubbelzinnig daglicht. Zoo heeft b.v. het Partijbestuur der S. D. A. P. een manifest uitgegeven, waarvan de voorpagina een suggestieve foto-mon- tage vertoont: een volksvrouw, met smar telijk vertrokken gezicht een kind tegen zich aan drukkend. In de lucht vliegt een eskader zwarte bommenwerpers. Uit den achtergrond rijst een vernield bouwwerk omhoog. Boven deze plaat staat met bloed- roode letters „Spanje”, en er onder kan men lezen: „Wat doet gij om dit te voor komen?" Wat zou de S. D. A. P. ervan zeggen, indien de Staatsparty met den- zelfden tekst een foto-montage maakte van een geplunderde en verbrande kathedraal met door de anarchisten vermoorde en verminkte priesters en nonnen op den voorgrond? Dan zou dat natuuriyk laag hartige demagogie heeten. De bedoeling van dit S. D. A. P.-manifest is aan te too- nen, dat in Spanje niet het katholieke ge loof in gevaar is, maar dat de sociale voor uitgang en de vryheid er worden bedreigd. het de dat men op 26 Mei zUn stem op de S.D.AJ1.- lyst moet uitbrengen, omdat die party on- afgebroken en met de meeste kracht het fascisme en zyn spiegelbeeld: het com munisme heeft bestreden. Aan het Staatsblad no. 844, bevattende het «erktydenbesluit voor kantoren 1937, is het volgende ontleend: Een vrouw mag in kantoren op Zondag den tieronder genoemden arbeid verrichten: a. Het vertroopen van plaatsbewyzéfa openbare middelen van vervoer, het verkoopen van toegangsbewyzen voor publieke vermake- lykheden, vergaderingen en tentoonstellingen en het verrichten van administratieve werk zaamheden, onnuddeliyk met bovengenoemden verkoop verband houdende. a b. Arbeid in kantoren van bad. en zwem inrichtingen. 1. Een man of een vrouw mag in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namiddags den hier, onder genoemden arbeid verrichten: a. Het verkoopen van plaatsbewyzen voor openbare middelen van vervoer, het verkoopen van toegangsbewijzen voor publieke vermake- lykheden, vergaderingen en tentoonstellingen en het verrichten van administratieve werk zaamheden, onmiddelltfk met bovengenoemden verkoop verband houdende. b. Arbeid in kantoren van bad inrichtingen. c. Arbeid in kantoren van spaarbanken en banken van leening en in kantoren van andere banken voor zoover de sp^hrbankafdeellng be. treft. d. Arbeid in advertentie- en nleuwsbureaux en in kantoren van nieuwsbladondernemlngen, die een Zaterdagavond-, een Zdndagochtend- of een Maandagochtendblad uitgeven. e. Arbeid tusschen 1 en 2 uur des namiddags onder voorwaarde, dat de arbeid op dien dag niet vóór 8% uur des voormiddags aan vangt. f. Arbeid tuschen 1 en 3 uur des namiddags, bestaande in het uitbetalen van loon en ult- keeringen van ziekenfondsen en de daarmede in verband staande boekhouding. g. Arbeid in kantoren van consultatiebureaux voor tuberculosebestryding. zuigelingen- en kleuterzorg. h. Arbeid in kantoren der N.V. Algemeene Transport Onderneming en der N.V. Expeditie- ondememing van Gend en Loos, die direct ver band houdt met het vervoer van bestelgoed. 1. Arbeid in kantoren van eierenexporteurs, die direct verband houdt met de verzending van eieren met zeeschepen, die op dien dag ver trekken. j. Arbeid in kantoren van binnenvaart- en sleepdienstondernemlngen, die direct verband houdt met op dien dag aankomende of ver trekkende schepen. k. Arbeid in kantoren, behoorende by onder nemingen, waarin het -verrichten van den be. dryfsarbeid op Zaterdag na 1 uur des nan^id- dags niet verboden is, doch alleen voor wat betreft administratieve werkzaamheden, welke onontbeerlyk zyn voor den geregelden gang van oen bedryfsarbeld, die alsdan verricht wordt. l. Arbeid in kantoren van luchtvaartonder nemingen, die direct verband houdt met het aankomen en vertrekken van vliegtuigen. jjr aten wij even de puntjes op deze so- f cialistische I’s zetten. Tn Spanje is het katholieke geloof wel degeiyk in gevaar, omdat de „wettige” republikein- sche regeering het onderwys tracht te ver- wereldiyken, niet afdoende is opgetreden tegen de communisten en anarchisten, die kerken en kloosters verwoestten en priesters en nonnen afslachtten, en omdat de Spaan sche regeering een bondgenootschap heeft gestoten met de steeds hoogere elschen stellende aanhangers van Moskou en het anarchistisch gepeupel. Wat moet er van het katholieke geloof in Spanje terecht ko men, wanneer er geen godsdienstonder richt meer mag en kan gegeven worden, wanneer de Katholieke Kerk van haar ge bouwen, inrichtingen en instellingen en bedienaren wordt a beroofd, wanneer aan communisten en anarchisten als volkomen „ebenbürtige” mederegeerders steeds meer macht en invloed moeten worden gegeven? De SD.AJ’. strydt voor socialen vooruit gang en vryheid! Wel zeker! In Rusland heeft het socialisme de terreur van het bolsjewisme met zijn staatsslavemy van den arbeider en zyn godsdienst- en kerk vervolging, zy het ook onbedoeld,- voorbe reid en mogelyk gemaakt. In Frankryk heeft het socialisme gemeene zaak ge maakt met de communisten, die Blum nu tusschen de tang hebben, en in Spanje is het niet anders. De S. D. A. P.-ers mogen beweren en schryven, wat zy willen, maar het biyft een onloochenbaar feit, dat het commu nisme de uiterste consequentie is van het socialisme en dat deze consequentie zich ook tegen den wil van de socialisten kan manifesteeren, omdat zy in de rede ligt. De socialisten in ons land mogen meenen, dat zy halverwege op het hellend vlak zich kunnen handhaven, maar waarom zouden zy daarin kunnen slagen, wanneer het Ke renski en Leon Blum niet gelukt is. Wy zyn geen voorstanders van fascismeS^lntegendeel, maar dat cisme per se en practisch de dienstvryh. Volgens artikel 4 mag een man of een vrouw in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namid dags arbeid verrichten, bestaande in het reinl. Sen van lokalen of In het houden van toezicht daarop en volgens artikel 5 mag een man in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verrichten, die uitsluitend of in hoofd, zaak bestaat in het verrichten van bewakings diensten, het bedienen van installaties voor centrale verwarming en zoo noodlg het verrich ten van herstellingen aan gebouwen, meubilair machines, ketels en leidingen. Het bepaalde in dit besluit is niet van toe passing op dén arbeid van afdelingschefs e.d. De arbeidstyd van een arbeider in een kan toor moet eiken dag telkens n» ten hoogste vyf en een half uur arbeid worden afgewisseld deor een onafgebroken rusttyd van ten minste een half uur. Een vrouw, die in een kantoor arbeid ver. richt, moet een dageiykscben onafgebroken rusttyd hebben van ten minste elf uren, waarin de tijd tusschen 11 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags begrepen moet zyn. Een man, die in een kantoor arbeid verricht moet een dageiykschen onafgebroken rusttyd hebben van ten minste tien uren. Indien in een kantoor een opeenbooping van werk voorkomt, of zich aldaar byzondere om standigheden voordoen, kan het districtshoofd vergunnen, dat in djtt kantoor wordt afgeweken van het bepaalde Inzake de rusttyden. Het besluit Is voorts niet van toepassing op arbeid van mannen en vrouwen in: Daarna sprak Z. ^H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong de vergadering toe. Allereerst bracht hy dank aan den voorzitter den heer Van Wynbergen die vanaf het begin voorzitter van den Katholiekendag is geweest. Daar voor verdient hy den dank van geheel Nederland, Maar boven alles, aldus mgr., moet dank gebracht worden aan God. Hy was in deze dagen zeer bUzonder met ons. Dat God moge bevestigen, wat Hy In onze harten heeft gelegd. Deze dagen waren van een ryken ze gen. Het geloof Is in ons versterkt, de hoop verlevendigd en de liefde vuriger geworden. Moge God ons met groote liefde bezielen voor ons ideaal, een heerlyke geestdrift in onze harten opwekken voor de eer van God Als we met deze liefde tot God bezield zyn, behoeven we niet te vreezen voor de godloozen en het nleuw-heidendom. Maar we moeten ook lexen uit ons H. Geloof door’ daden en offers weten te brengen, die God by den strUd van’ ons vraagt. Moge de liefde tot God, die eens de Apostelen op t Pinksterfeest bezielde, waardoor zy libel de wereld veroverden, ook ons bezielen. Dit geve God.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5