Linksche troepen melden successen De Noorsche minister Koht ons land I I I IJ L „Beschermt de democratie! zegt Stanley Baldwin !h 3 f F Het nieuws van heden in DE BAROMETER I De spanning Rome- Londen Roosevelt’s plan gedwarsboomd De scheepsramp te Hongkong BESPREKINGEN MET MINISTER DE GRAEFF GEEN WEDVLUCHT OVER DEN OCEAAN? JOH. LAUWERS VREESELIJKE AFLOOP VAN EEN „GRAP" Ook tramstaking in Londen? Bombardement van Guernica TOILLT- WOENSDAG 19 MEI 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS No. JAARGANG Z)e grijze premier spreekt tot Engeland* jeugd Amorebieta nog slechts De rust heerscht in Catalonië In de mijnindustrie open steden Delbos naar Brussel I Frankrijk en de gouden standaard Laatste rede in zijn politieke loopbaan Abessijnsche kwestie ook aan de orde Eden 24 Mei naar Genève Sir Eric Drummond pleegt overleg met Ciano Senaatscommissie verzet zich tegen hervorming van het Hoog Gerechtshof Vermoedelyk zal Cot den wedstrijd annuleeren DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN f2.- f 2.50 PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELS TUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Vryheid en orde in het kader der wet, met de gewapende macht op den achtergrond Simulant, die pastoor bespottelijk wilde maken, bleek stervende Interparlementaire conferentie dringt op onmiddellyk herstel aan O nd er zoek naar de mogelijkheid van een politieke uitbreiding der Oslo-conventie ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Te Salamanca zou op generaal Franco een aanslag gepleegd zyn Twintig dooden en dertien zwaar gewonden Het bombardeeren van een vlammenzee 4 192 DERTIGSTE hei aan aan Zuldel^ken vraagstuk van den gouden standaard. op Stand op Woenada* 12 «.m.: 75X9 Varia* stand: 78X8 Ik heb mjjn tijd gehad en zal weldra In de schaduw komen. In de volgende kwart eeuw zult rij geroepen worden uw rol in de wereld te spelen en den plicht hebben te behoeden, hetgeen daartoe waardig is. Gij snit de democratieën in ieder deel van de wereld, waar g|j ook leeft, moeten bescher men en het kan aeer wel geschieden, dat gtj geroepen suit worden voor zich zelf te behoeden. In het hoofdkwartier van den algemeenen bond van mijnwerkers heeft men hedenmiddag verklaard, dat zich geen nieuw feit heeft voor- gedaan in de ontwikkeling van het conflict. Zaterdag as. zullen de laatste Instructies inza. ke een staking van acht dagen worden gegeven. Donderdagochtend zal het bestuur van den bond te Londen bijeenkomen, doch de lelden hebben verklaard, dat hier slechts sprake is van een normalen gang van zaken. de assemblée büeen. jaarden, welker activiteit van invloed kan zijn op het Spaansche conflict. LONDEN. IS Mei. (Reuter). De nlet-ln- menglngs-subcommissle heeft heden beslo ten tot belde strijdende partijen in Spanje een oproep te richten, om meer mensche- HJk te zijn in den strijd en af te zien van bombardementen uit de lucht LONDEN. 18 Mei. (Reuter). De Britsche mi nister-president Stanley Baldwin heeft vanavond in Albert Hall een toespraak gehouden op een bijeenkomst der jeugd van het Imperium, waar in hjj om. zeide: Per vliegtuig kwam de minister Dinsdag op Schiphol aan. Op het vliegveld wachtte de heer Raeder, de Noorsche zaakgelastigde in ons land; den minister op en de belde heeren reden per auto naar Hotel des Indes in Der^ Haag, waar de heer Koht zijn Intrek heeft genomen. De heer Koht blijft hier tot Vrijdag. Heden brengt hij een bezoek aan zijn Nederlandschen ambtgenoot jhr. mr. A. O. D. de Graeff, die van het trampersoneel en van bet autobus, personeel aal Donderdag worden gehouden, om oonleuw de vraag onder oogen te zien of een solidariteitsstaklng mat het autobuipersoneel wenschelljk is. De oude leerstelling van het goddelijk recht der konlngen is dood, maar wij zijn niet voor nemens in haar plaats een nieuwe leerstelling te plaatsen van het goddelijk recht der staten. Laat mij uitdrukking geven aan mijn geloof, dat ook het geloof is van mlllloenen van alle rassen van het Britsche Rijk. Het evacueeren van nieUstrljdenden uit Bil. bao is heden opgeschort. legenwoordig- !t te Spithead LONDEN, 18 Mei. (Reuter). Britsche mi nister van Buitenlandsche Zaken. Eden zal de vergadering van den Volkenbondsraad, welke M Mei ba. te Genève begint, bu wonen. I I Prinses Juliana en Prins Bernhard zjjn sinds Dinsdag de gasten van onsen gezant te Londen. Moeten de dagen, die de uitwerking van de Volkenbondsldee en de onderteekening van het verdrag van Versailles hebben gezien, op de creditzijde van de balans worden geschreven? Twintig jaren lang zouden wij ,Ja" hebben geantwoord, doch tH£hs zou het antwoord twij felachtig ZjjOr- Europa bevindt zich thans noch in oorlog, noch in vrede, doch blijft waakzaam. De Volkenbond en Versailles hebben beide de verwachtingen van het menschdom teleur gesteld; desillusie is er voor in de plaats ge komen. Met een toespeling op de tegenwoordige her bewapening zeide de minister-president, dat dit het droevige antwoord is op alle pogingen van hen, die den vrede beminnen; maar ernstiger is, dat in eenlge kringen de vrede wordt geprocla meerd als te zijn een slechte droom en de oor log wordt genoemd als het Ideaal voor de rede lijke menschen. Zoolang het Britsche Rijk zal blijven bestaan, zullen wij onze stem verheffen tegen deze val- sche góden. (Applaus). Dè om I Memories van antwoord aan de De vrijheid voor gewone menschen, welke de vrucht moest zijn van de overwinning, is opnieuw in gevaar, omdat men haar heeft ontnomen aan gewone menschen in andere landen. BUREAUX. HOF ALKMAAR Telefoon Administratis 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger 1 BERLIJN, 18 Mei. (Havas.) De Gestapo heeft heden in alle Berlljnsche kiosken be slag gelegd op alle Engelsche bladen, die uitvoerige bijzonderheden bevatten van de mededeelingen van den Duitschen piloot Wandel, die deel genomen heeft aan het bombardement van Guernica, en die korten tijd later in Baskische handen vlei. Men begrüpt. dat deze gebeurtenis onder de Katholieken en ook andersdenkenden in de naaste omgeving diepen Indruk gemaakt heeft Verwacht nister, dat aan de orde zal komen. In welken weet niemand, maar nu dit verwacht wordt, leek het mij gewenscht, eens met mUn Ne- derlandsche en Belgische ambtgenooten van gedachten te wisselen over de houding, dl» de kleine staten in dat geval zullen aan. nemen. hem Donderdag een lunch zal aanbieden. Vrij, dag reist de heer Koht naar Brussel, waar hjj eer. onderhoud met den heer Spaak, den Bel. glschen minister van Buitenlandsche Zaken, zal hebben. Gevraagd naar het doel van zijn reis, ant woordde de heer Koht o. m.: op 26 dezer komt van den Volkenbond te Genève MADRID, 18 Mei. (Havas.) De regeerings. troepen rijn ontetukt m den sectorjiareoa en hebben nieuwe stellingen voorbij Lima Verde beset. Iq den sector Lorna de Tres Picos z(/n zü in een bergachtige streek vjjf of zes kilometer gevorderd. De verbin dingen van Llllo en Una zijn af gesneden: de beide dorpen zijn vrijwel Ingesloten. wordt, aldus de Noorsche mi- de Abessijnsche kwestie weer vorm PARIJS, 18 Mei. (Havas.) Hedenmirtaag is interparlementaire handelsconferentie in De bijeen- de Interparlementaire eerste yergadering bijeengekomen. De bijeen komst was gewijd aan de bespreking van het Een tekst hiervoor zal worden opgesteld en tn de volgende bijeenkomst van de subcommis sie op 24 Mei as. worden besproken. Ten aanzien van de Spaarwh. geiden in het buitenland heeft de subcommissie besloten een vragenlijst op te stellen en deze voor te leggen aan de regeeringen, die deelnemen de nlet-inmenglng. Verder besloot de subcom missie een consultatieve technische subcommis sie te benoemen, welke belast zad worden met het uitwerken van een ontwerp tot bet beletten van het vertrek of de doorreis aan niet-Span- In Spanje melden de regeeringstroepen sue- eteern. Op generaal Franco soa een aanslag sljn gepleegd. na de aanvallen van Amorebieta ontruimd. De bouw nieuwe Zeppelin, waarmede men voornemens is in plaats van de verongelukte .hindenburg" den transatlantischen vliegdienst te verzorgen, is reeds dermate gevorderd, dat met het monteeren van de motor- gondels is begonnen Vrijheid en orde, te bet kader der wet, met gewapende macht op den achtergrond en niet op den voorgrond, een maatschappij, waarin genag en vrijheid In behoorlijke mate met elkander verbonden zijn en waarin staat en borger tegelijkertijd doel en mid del zijn. De stakingsbeweging onder de kappersbedienden van Parijs heeft niet den omvang genomen, welke zich liet vermoeden. Voor de kapperszaken echter, welke geopend bleven, had de politie handen vol werk om de orde te handhaven De Amerikaansche senaatscommissie verzet zich tegen Roosevelts plan tot hervorming van bet Hoog Gerechtshof. Het Britoehe trampersoneel drijft naar een sympathlestaking met het Londensche Aato- LONDEN. 18 Mel (D.N.B.). Naar uit Hongkong gemeld wordt, is het aantal dooden tengevolge van de ontploiflng op het Japaneche motorschip niet zoo hoog als oorspronkelijk gemeld werd. Er zijn twintig personen gedood en der tien zwaar gewond. Do Noorsche minister van Buitenlandsche Za ken in ons land gearriveerd veer het voeren van besprekingen met minister Do Graeff. Bij de scheepsramp te Hongkong kwamen twin tig personen om het leven, terwijl er dertien awaar gewond werden. LONDEN. 18 Mel. (Havas.) In strijd met iedere verwachting is op de bijeenkomst van Britsch personeel der tramwegen te Tottenham een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, oat de arbeid onverwijld moet Worden neerge legd uit solidariteit met het personeel der Lon densche busmaatschappij. De voltallige conferentie der afgevaardigden ordeel der Britsche pers in het ge- door de regeering geïnspireerd is. W. van Devanter. het 78-jarige lid van het Hoog Gerechtshof heeft vandaag President Roosevelt er van in kennis gesteld, dat hij zal aftreden. Men is algemeen van opvatting, dat de be slissing van Van Devanter de door President Roosevelt bepleite hervorming van het Hoog Gerechtshof nog meer zal verzwakken. PARUS, 18 Mel. (Havas). De Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken. Delbos, ver trekt Donderdag naar Brussel, op ultnoodiging oer Belgische regeering. f De Konlng heeft vanmiddag den minister van Mijnbouw, Crookshank, ontvangen en heeft met-hem de dreigende algemeene staking van de ftnjjnwerkers tengevolge van het conflict in Nottinghamshire besproken. Een zeer droevig geval van verwildering on der de jeugd en van poging tot ondermijning van den eerbied en bet gezag voor de geestelijke overheid heeft zich dezer dagen voorgedaan in Essen, waarbij de afloop een tragisch karakter bad. Eenlge opgeschoten jongens wilden hun pas toor er in laten loopen. Z|j spraken af, dat éèn hunner zich ernstig ziek zou houden en zich te bed zou begeven. Een ander zou naar den pastoor gaan en dezen verzoeken zijn vriend te komen bedienen, wijl deze er zeer ernstig aam toe was. Het plan, even laf als minderwaardig, werd uitgevoerd. Een der jongens begaf zich naar de pastorie en deelde den pastoor mede, dat zijn makker ernstig ziek was en bediend moest worden-Toen hij eenmaal in de pastorie was. en de pastoor zich bereid verklaarde oogen. bJikkelfjk mede te komen, kreeg de jongeman betere gedachten en deelde aan den zielen, herder mede, dat het een .grap” was en zijn vi lend heelemaal niet ernstig ziek was. De Noorsche minister van Buiten landsche Zaken, de heer H. Koht, is Dinsdag in ons land gearriveerd voor het houden van besprekingen met minister De Graeff. O.m. lijkt het hem gewenscht, de mogelijkheid te onderzoeken, of de Oslo-conventie niet zou kunnen wor den aangevuld met een overeenkomst van politieken aard, in dier voege, dat de onderteekenaars een conven tie zouden opstellen met betrekking tot de regeling van de controle de bewapening in hun landen. Dan is er nog het andere punt, dat minister Koht met de heeren De Graeff en Spaak wil bespreken en wel de uitbreiding der Oslo-con- ven Ue, hiervoor vermeld. De heer Koht lichtte deze zaak nog als volgt toe: Tegelijk met de assemblée komt te Geneve het Bureau van 'de Ontwapeningsconferentie bijeen. Van de werkzaamheden van dit bureau heeft minister Koht geen groote verwachtingen. Wel heeft hij vertrouwen in de beraadslagingen van de kleine staten onderling over het vraag stuk der ontwapening, die dan het initiatief zou den kunnen nemen tot een conventie als hier boven bedoeld. Het is een oriënteeringsrels, die ik op weg naar Genève heb ondernomen en die mij. naar ik hoop, in staat zal stellen op de hoogte te komen van de inzichten van mijn Neder landsche en Belgische ambtgenooten over vraag stukken van Internationale beteekenis, die te Genève in bespreking kunnen komen. Ten slotte deelde de minister nog mede, dat hij niet voor het eerst in ons land was. Hjj is er al verscheidene malen geweest. Vjjf jaar ge leden was de heer Koht, toen nog geen minister, hier' als president van een historisch congres. Hjj is van huis uit een historicus en heeft hier vele vrienden onder de geschiedkundigen^ o. a. den Leidschen hoogleeraar dr. Colenbrander. Toch ging de pastoor met hem mede naar het huis van den slmuleerenden jongeman, waar ook nog twee andere vrienden op den geestelijke wachtten. De pastoor constateer de echter dat de jongeman, die te bed lag, inderdaad ernstig ongesteld was. HU ver heelde dat niet aan de omstanders en ver zocht hun voor den armen zieke te bidden. De jongen verkeerde In levensgevaar, pastoor keerde naar zijn pastorie terug de voorbereidingen te treffen voor de be. dlenlng van den zieken jongeman, die kort nadat hu de hulpmiddelen der Kerk had ontvangen, stierf. LONDEN, 18 Mel. (Havas). Volgens den dlplomatleken redacteur van de Morning Post sou de Britsche regeering zich bezig houden met de spanning in de Brltech- Itallaansche betrekkingen. Sir Eric Drum mond. de ambassadeur te Rome, zou op dracht gekregen hebben stappen bü de Italiaansche regeering te doen. Tijdens het bezoek, dat hü Zaterdag - Ciano heeft gebracht, heeft hü uiteengezet, dat het L- - heel nii De RUksmiddelen hebben over de eerste vier maanden van dit jaar ruim f 18H millioen meer opgebracht dan over hetselfde tijdvak 1938. Naar aanleiding van de Itahaansehe pers campagne tegen Engeland zoo Sir Eric Drum mond overleg gepleegd hebben met Graat Clanot De Fransehe taterparteaoentalre handetacom- mimie dringt aan op onmiddellljk herstel van den gouden standaard. Men verwacht, dal minister Cot den wedstrijd van vliegers over den AUantiochen Oceaan sal annuleeren. PARIJS, 18 Mel. (Havas). Daar de re denen. waarom de Amerikaansche autori teiten hun toestemming voor de wedvlucht New York-Parus weigerden, ook voor een ver trek uit Canada gelden, acht men het waar- schUnlUk, dat de Fransche minister van Luchtvaart, Cot, In overeenstemming met de Int. Aeronautische Federatie, den gehee- len wedstrijd sal annuleeren. Eerste Kamer betreffende het tegengaan van lintbebouwing en het wetsontwerp tot instelling ran een openbaar lichaam voor de ingepolderde Wie- ringenneer. Na deze rede, die hU de laatste tijdens zUn premierschap noemde, en waarin de oude staatsman blUkbaar aan de jeugd zUn politiek testament wilde geven, werd Baldwin enthou siast toegejuicht. Uit Durango wordt gemeld, dat Amore bieta den geheelen nacht door heeft ge brand. Van tUd tot tUd hoorde men ont ploffingen. In de provincie Leon hebben de regeerlngs- troepen bU Sedulah en Penaten stellingen ver. overd en versterkt; ook Penaten zelf is in hun macht. De regeeringstroepen hebben, zooals gemeld, de rechtsche troepen In verscheidene steden van het door de troe pen van Franco bezette deel van Spanje is de verjaardag van ex-koning Alfonso herdacht met godsdienstplechtigheden. De monarchistische bladen hebben hem lan ge artikelen gewijd. De Spaansche regeering heeft de Britsche admiraliteit medegedeeld, dat de torpedojager „Clscar” tot haar leedwezen niet kan deelnemen aan de vlootschouw te Spithead. in verband met de noodzakelijkheid van zUi held in Spanje. Spanje zal duril vertegenwoordigd zijn. jr Het conflict tusschen den nieuwen Spaan- cchen zaakgelastigde te Tokio. Alvarez, en den vroegeren. De Molina, is nog niet tot een op lossing gebracht. De Molina, die door Valencia is afgezet, omdat hU rich aan de zude van Franco geschaard heeft, vertoeft nog in het gezantachapsgebouw, welks deuren stevig ge. barricadeerd zijn. Alvarez heeft zUn Intrek in een hotel genomen. De Spaansche ambassadeur te Parijs, Luis Araquistain. is afgetreden. Naar verluidt zal hü worden opgevolgd door Carlos Espla. De Fransche mobiele garde heeft te Hendaya twee Franscben. een Argentün en een Italiaan, die de grens wilden overschrüden om dienst te nemen bü de troepen van Franco, In hechtenis genomen, en naar het bUsondere commissariaat te Hendaye gebracht. De ondercommlssie voor de niet-inmenging kwam vanmiddag te vier uur büeen voor de bespreking van het vraagstuk van het bom- bardeeren van open steden en burgerbevolking, terwül ook dat van de Spaansche bezittingen in het buitenland aan de orde Is. WaarschUnlljk zal de hoofdcommissie aan het einde der week worden bijeengeroepen, voor d» hervatting der bespreking van het Scandlnaaf. sche voorstel over de bescherming van de «neu trale vlag", In de Spaansche wateren buiten de territoriale grens. Van gewoonlük welingelichte Baskische süde wordt vernomen, dat te Salamanca een aanslag op Franco is gepleegd. Men voegde hier evenwel aan toe, dat een der- gelük gerucht reeds meerdere malen de ronde* heeft gedaan, doch steeds werd te gengesproken. Er werd een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de internationale handel hinder ondervindt van de invoercontingentee- ,ring en de vahjta-contróle. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ONS BLAD WASHINGTON, 18 Mui (Btariur) Du Amerikaansche uenaatacaBunlsste voor juri dische aangelegenheden heeft met 18 tegen 8 stemmen het door de regeering voorge stelde hervormingsplan verworpen, dat met name een hervorming van het federale Hoog Gereehtahof beoogt. Het nieuwe kabinet schünt In politieke krin. gen te Valencia zeer goed te zijn ontvangen, niettegenstaande de afwezigheid der vakver. ecnigingsorganlsaties U.G. T, C. N.T. en de anarchistische partij, die zoodoende geen en kelen vertegenwoordiger in de regeering heb ben. Hedenmiddag heeft Negrin de leden züner regeering aan president Azana voorgesteld. Ook te Bilbao is de nieuwe regeering te Va. lencia gunstig ontvangen. Vooral is men tevre den dat drie Cortesleden, die voor Bilbao zün gekozen, zitting hebben tn de nieuwe regeering. De afgevaardigde van de Spaansche regee. ring tot het handhaven van de orde in Cata- lonië en de politiechef van Barcelona hebben verklaard, dat op het oogenbllk In Catalonië absolute rust heerscht De conferentie is van oordeel, dat een onmiddellük herstel van den gouden stan daard terstond in overweging genomen moet worden. Indien langs juridischen weg protesten wor den ingediend, dan zou de Federatie kunnen besluiten een wedstrijd over den Atlantischen Oceaan te houden. De Amerikaansche minister van Handel, Ro per, heeft In een onderhoud met Journalisten verklaard, dat hü de wedvlucht New York-Pa- rüs had verboden, omdat hü altüd tegenstander van gevaarlüke vluchten is geweest. Zün beslis sing is niet onder den druk van de ramp met dc ..Hindenburg" genomen, zü vormt ook geen precedent voor toekomstige vluchten, want ieder geval zal op zichzelf beoordeeld wórden. Stanley Baldwin

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9