DE GOEDE ft JEèeMJlUen ,1 Veiling Warmenhuizen en HENLEY de BETERE autoband EDEGO Haarlem FAMILIEBERICHTEN Door de hooge vleesch- prijzen en crisislasten zijn de Alkmaarsche slagers genood zaakt het vleesch met 10 cent per kilo te verhoogen. VOLLE MELK REEPEN omstreken Nassau-Tax tel.3545] Vijftig jaar Nederlandsche zakenenergie r t t HET BESTUUR. geurt Nederland 1 REGEERINGSSTEUN NOG ONMISBAAR VROOM DREESMANN JUBILEERT HOOGLANDS VISCHHANDEL heeft ontvangen DE NIEUWE HOLLANDSCHE KOLMAATJESHARING J t t DONDERDAG 20 MEI 1937 Groot opgezet jubileum ZIJLSTRAAT - HAARLEM V over BERICHT CENT Verplicht besproeien van aardappelen Theodor, Joan, Baptist, Marie Westerwoudt DAMESKAPSTERS Net Meisje gevraagd om als Dameskapster te worden opgeleid. Niet boven 18 jaar. STANDAARD li 'ublielceVerLoopingen M Veilingen enz Er is maar één Afd. „Züpe-Callantsoog” van Het Witte Kruis GEEN SPRAKE VAN DAMESKAPSTER GAAT NIET DOOR wegens verkoop uit de hand. kool met 129 wagons Het jubileum Besproeien van aardappelen de neer uit- van Jaarverslag Naar Rusland Over poters de 7i Anna, Emerentia, Johanna, Maria van Wayenbnrg, Oude- EENIGE EN ALGEMEENE KENNISGEVING en >7 Snoelscharen J. DE GROOT, rotaria 6 CENT De toestand van den tuinbouw is,' ondanks de conjunctuur-ver- betering, nog hopeloos de Weledelgeboren Heer Weduwnaar van Utrecht, 18 Mei 1937. Oude Gracht 209. Heden overleed plotseling, na een langdurig, voorbeeldig gedragen lijden, H. Uitvaart- worden In boite nature van 25 en 50 stuks. In blik 10 stuks M cent. a gele kool. Deensche witte kool. a gewone witte kool. vroege aardappels. a late aardappelen. a gewone uien. a zilveruien. a gele nep. peen. slaboonen. rha barber. bieten. ƒ155.100 stuks andijvie. In vergelijking met het vorige Jaar is toege- Tegen verstopping. Tengevolge van een rlttone leven lijden veel meftschen een verstopping eui slechte spijsvertering. Hun levensgeluk lijdt er onder. Verhelp het euvel voordat het chronisch wordt, met Leo Pillen, het zuiver plantaardige, zacht werkende laxeermid- del. Ir d~~<»es vanaf 20 cent. J. B. VAN MERWUK. Laat 148, Alkmaar, ALGEMEENE VERGADERING van bovengenoemde afdeeltng op MAANDAG 24 MEI TI. des avonds te 8 uur, ten huize van den heer S. Kuiper te Schagerbrug. DANKBETUIGING Voor de vele blaken van belang stelling, ondervonden bij het huwe lijk onzer kinderen en on» 40-jarig huwelijksfeest betuigen wfj, ook namens onze kinderen, onzen harte- lijken dank. J APELDOORN A. APELDOORN—GROEN Uitgeest. Mei 1937 in den ouderdom van 69 jaren. Ramens de Familie: Mr. Th. J. M. A. WESTERWOUDT, Exc. Test. Op Vrbdag 21 Mei zal de Directie van de Jubllperende firma haar vele handetevrlen. den, kennissen en belangstellenden ontvan gen, tijdens de receptie die gehouden wordt van 35 uur in het Amstel-Hotel te Am sterdam. ’s Morgens heeft er een receptie plaats in ..Krasnapolsky” voor alle leden van het personeel te 1030 uur. De Amster. damsche zaken zullen dien morgen en het magazijn in de Kalverstraat zal heel den dag gesloten zijn. Van 2 tot 3 uur heeft In *t Amstel-Hotel nog een besloten plechtigheid plaats, waar de directie gehuldigd wordt. 10.000 concentratie- op- ge- producent verrezen steeg van het Is dul- 'an het getal den detail - wie initiatief en haar ruim ireel Is 5 Meter ïrvaardlgd naar van Prof. Door het bestuur werd vervolgens voorgesteld voor goedgekeurde pootaardappelen het ver plicht veilen In te voeren. Feitelijk was -men, door de Ned. Groenten- en Frultcentrale daar toe verplicht, maar bij wijze van overgangsmaat regel was het administratief veilen nog toege staan. Speciale veillngsvoorwaarden zullen voor dit artikel ontworpen moeten worden. Zonder discussie werd aldus besloten. De vereenlglng „De Noord” stelde voor Om een half procent De nieuwe 6 cents KAREL I bolknak is in korte tijd een sensationeel succes gewor den. Iedereen rookt en i presenteert thans 50 jaar historie Een historicus van naam als profesor dr. H. Brugmans heeft zich de moeite gegeven een fraai gedachtenteboek te schrijven „Uit de geschiedenis van den wereldhandel”, dat met vele gekleurde platen naar schilderin gen van profesor Hulb Luns Is geïllustreerd. In dit buitengewoon aantrekkelijk werkje van blijvende waarde, dat op aanvraag voor belangstellenden verkrijgbaar is, schrijft prof. Brugmans o a.: Hiermede betuigen wij onzen op rechten dank voor de vele harteiyke bljjken van belangstelling, ondervon den bij ons 5O-jarlg Huwelijksfeest. M HOOC.EBOOM A HOOGEBOOM—QUANT Warmenhulzen. Mei 1937 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIltlIlllllllllltIHIlllllll tijden beschouwd te hebben, bovenal treft in dit moderne winkelbedrijf, is de groote plaats, die voor het aantrekken van het koopend publiek aan reclame en etalage is ingeruimd. Niet lan ger wacht het moderne detailbedrljf op passieve wijze zjjn klanten af. maar met boeiende, dik wijls Ingenieuze middelen tracht het de aan dacht van het publiek op zijn zaak en koop waar te vestigen. De reclame-dienst is daarom een onmisbaar onderdeel van het bedrijf gewor den, terwijl zonder een uiterst verzorgd etalee- ren geen groote zaak van tjians het meer kan stellen." Alleen melkreepen van versche melk zijn lekker. ^Volle versche melk wordt dagelijks verwerkt in deze reepen Aan de herdenking van haar gouden jubileum wenschte de firma In Amsterdam een historisch overzicht te verbinden, waarin in woord en beeld de detailhandel door de eeuwen htxn be licht zou worden. Zij vond Prof. Dr. H. Brug mans en Prof. Hulb Luns bereid, de uitvoering van dit idee op zich te nemen. Zoo schryft Prof. Brugmans In zijn Voor woord: „Het denkbeeld trok mij aan, omdat een poging om in breeden kring kennis en In zicht te verspreiden omtrent de voorgescidede. nis van de maatschappelijke vormen, waaronder wjj thans leven, naar mijn meenlng niet alleen waardeerlng. maar ook daadwerkelljken steun ten volle verdient” En zoo ontstond dan de grootsche Amster- damsche gevel-décoratie, welke is aangebracht aan de magazijnen in de Kalverstraat. Zonder eenige overdrijving mag hier worden gezegd, dat noch in Amsterdam, noch waar ook in Ne derland, ooit zulk een décoratie is vervaardigd. In 20 tafereelen wordt hier de handel In beeld gebracht, zooals deze door alle eeuwen heen ontstaan en gegroeid is. Elk tt hoog en 2J4 Meter breed, en is een origineele olieverf-compositie Huib Luns. Aan het Hoofdgebouw is aangebracht een wand van 57 Meter lengte en 6J4 Meter hoogte, waarin 14 tafereelen, in gouden lijst gevat, zijn opgenomen. De overige 6 tafereelen vonden een plaats aan den gevel van de panden recht te- genover het Hoofdgebouw gelegen, waarvoor een speciale wand van 31 Meter lengte moest wor. den opgetrokken. Dit boekje stelt de firma (zoolang de oplage strekt) gaarne en gratis ter beschikking voor al degenen, die er Interesse voor hebben. Karel I wy zien hieruit, dat we helaas den steun der regeering nog steeds niet kunnen ontberen. Vjel valt allerwegen opleving te constateeren. doch in onzen tuinbouw is daarvan tot heden nog niets te gespeuren. Verhandeld werden van 1 Mei 19361 Mei 1937 6.311.150 K.G. roode kool. 2 543975 2.962.350 2.345.725 2.384.550 937.575 674.200 65.000 148.150 100.400 73.500 51600 69 075 a De vereenlglng „West-Friesland" had voor gesteld er by het Centraal Bureau op aan te dringen, dat de N.H. Tuinbouw op de in Juni a.s. te Moskou te houden tentoonstelling van Land- en Tuinbouwproducten b.v. met gecon serveerde producten vertegenwoordigd zal zyn, om te trachten aldaar een afzetgebied te vin den. Het wil de vereenlglng voorkomen, dat dit een by uitstek geschikte gelegenheid is om te constateeren, in welke branche de Russen nog behoefte hebben en of Rusland b.v. ook op ge bied van pootaardappelen nog een dankbaar afzetgebied kan zyn. Ook moet deze gelegen heid terdege gebruikt Worden om er een af gevaardigde uit dit tuinbouwcentrum met pro ducten op kasten van bet Centraal Bureau naar toe te sturen. Praeadvies van het Centraal Bestuur: Zooals uit „de Tulndery" van 16 April j.l. is geble ken, heeft de afzet naar Rusland de volle aan dacht van het Ctehtraal Bureau. Dit is ook ten opzichte van de door „West-Friesland” bedoel de tentoonstelling diligent. Verder is het aan het Centr. Bestuur bekend, dat daarby aan den afzet van onze producten speciale aandacht wordt gewyd. Het zal dus niet noodig zyn het Centraal Bu reau tot werkzaamheid In deze aan te sporen, doch het Centraal Bestuur is gaarne bereid aan het Centraal Bureau te berichten, dat het de pogingen van het Centraal Bureau met groote belangstellng volgt en gaarne aan alles wat In deze richting kan worden gedaan zyn vollen steun en medewerking zal verleenen. Na wat gedebatteer over het zenden van een afgevaardigde, waar het bestuur niet aan wilde, verklaarde de vergadering zich met het praeadvies van h«t Centraal bestuur accoord. Hierna rondvraag en sluiting. „Groenteteelt" stelde voor de half pet. heffing voor de fondsvorming af te schaffen of althans tot betere tyden op te schorten. Het bestuur ontried dit voorstel. van het centraal van „Groenteteelt” liggelden voor beladen vaartuigen In de veiling aanmerkeiyk te verlagen, omdat vele tuinders die gelden niet meer kunnen betalen en zoo doende gedwongen zijn hun beladen schuiten des nachts In de openlucht te laten liggen. Het centraal bestuur ging «rnet "het voorstel accoord en adviseerde de liggelden als volgt vast te stellen'Vaartuigen met een laadvermo gen tot 1500 KG 7 ct.. 1500—3500 K G 15 ct„ 3500 K G. en hooger 20 ct.; doch voor vaartuigen beladen met hooi of graan steeds 25 ct. per vaartuig. Door ..Samenwerking" was voorgesteld de huur van de ligplaatsen in de goot met 50 pet. te verlagen, hetgeen het bestuur te veel vond. Na eenige overweging werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Voorgesteld werd, voor dc aanvoerders het be sproeien van vroege aardappelen tegen aard appelziekte verplichtend te stellen, om te voor komen, dat de markt door ziekte In de partyen wordt bedorven. De afgevaardigde van „West-Frlesland”, de heer Wildeboer, vroeg het bestuur pogingen in het werk te stellen om te voorkomen, dat de prijzen van de sproeiers te hoog zouden worden. De VOORZITTER <de heer Guther) meende, dat dit een zaak was van de tulnbouwvereenl- gingen en dat het met-de prijzen van sproeiers wel mee viel. Bovendien zouden de arme tuin ders met een beetje goeden wil toch wel ge holpen kunnen worden. De heer PRONK (Tuitjenhorn) was voor het voorstel en adviseerde het centraal bestuur een tiental sproeiers aan te schaffen ten behoeve van de armste tuinders, die ze dan by afbetaling uit de opbrengst aan de veiling kunnen over nemen. De afgevaardigde van „Groenteteelt” vreesde, dat er verschillende bezwaren tegen de ver plichting bestonden, terwyi hij zalf ernstig be zwaar maakte tegen het systeem, waarby dé tuinders genoodzaakt waren hun collega's, die niet sproeien, aan te brengen. De VOORZITTER vond het niet erg. wanneer iemand, die het algemeen belang bewust tegen werkt. wordt aangebracht; hy heeft het dar. aan zich zelf te wyten. Tegen het voorstel van den heer Pronk had de voorzitter ook bezwaar, omdat door de betrokkenen dan wellicht te spoedig tot aanschaffing van sproeiers via de veiling zou worden overgegaan, zonder dat zy zich de flnancleele gevolgen realiseerden. De heer MOLENAAR zei, dat de noodtoestand der tuinders wel wat te veel werd gebruikt als argument tegen de verplichting tot sproeien. Men zegt ook wel veel, dat besproeien noodig en noodzakeiyk Is, maar men doet het nog lang niet altyd, terwyi het besproeien der aardappe len een onafscheidelyk deel van de werkzaam heden behoort te zyn. Het aanbrengen van menschen. die niet aan hun verplichting voldoen. Is redeiyk, want ze paraslteeren op de gemeen schap. Voorts staat tegenover de kosten het groote voordeel van kans op minder ziekte en daardoor minder werk en meer verdienste. Na nog verder heen en weer gepraat werd htet bestuursvoorstel zonder stemming aangenomen. Heden overleed in het st- JElisabeth-Z-lekenhuis. na een geduldig gedragen l^den, na vooralen te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, -onze zorgzame Vader en Echt genoot. de Heer PAULUS JOHANNES KORVER In den ouderdom van 41 Jaar. Uit aller naam: Wed. A. KORVER— RABEIJNO en kinderen Alkmaar. 19 Mei 1937 Nleuwpoortalaa n De gezongen dienst zal gehouden op Zaterdag 22 Mei ak. des morgens 9 v.ur in de paro chiekerk van St. Joseph, waarna de teraardebestelling zal plaats hebben om 11 uur vanaf het EHsabeth-Zieken- huis op het R K.j Kerkhof St. Barbara. Verzoeke geen persoonlek rouwbeklag Hoolharken vanaf 45 ct. Hooivorken vanaf 60 ct. Zeiskolfen vanaf 80 ct. Zeisen vanaf 100 ct. Heggenscharenvanaf 50 ct. .t. vanaf 25 ct. Melkhokpennen 1 Meter 50 ct. Asphalt per rol 160 ct. Wieders en Schoffels Draadnagels en Vlechtwerk, bij A. MERGE, NIEUWESLOOT 15 Woensdag hield de Centrale Veillngsver- eenlging ..Warmenhuizen en Omstreken” in „de Moriaan” te Warmenhuizen haar algemeene Jaarvergadering De vergadering werd met een harteiyk woord van welkom geopend door den heer Gatker, die met symphatleke woorden den overleden voor zitter. den heer P. Slat, herdacht. Op verzoek van spr. stonden de aanwezigen ‘n oogenblik op ter herdenking van den overledene. Een overzicht gevend van de resultaten van het afgeloopen jaar gewaagde de heer Gatker van het feit, dat het met den tuinbouw in 1936. ondanks de hoop, welke In de vorige jaarver gadering werd gekoesterd, nog steeds zeer slecht was gegaan Wat het groote product, de bewaarkool betreft: de toestand is op dat ter rein hopeloos. Na de vaststelling der notulen werd mede gedeeld. dat het aantal leden der aangesloten Vereeniglngen op 1 Januari 1937 was 623 tegen 650 in het vorig jaar. In de plaats van den heer G. J. Jonker, lid van het Centraal Bestuur is gekozen de heer J. G. Dekker. Overigens is in het Centraal Be stuur geen wyzlging gekomen. Na eenige discussie werd de rekening vastge steld op f 19.468.2«14 aan Inkomsten en gaven met een batig saldo van f 422 61'4. De balans werd vastgesteld op f 43.888.52, met een winst van f 1315.04, te besteden voor een uitkeerlng van 4'4 pCt. op de aandeelen en voor afschryvingen. Voorgesteld werd de begrooting vast te stellen op f 11.275 aan ontvangsten en uitgaven met een nadeelig saldo van f 146.50, hetgeen na een uitvoerige discussie over de mate van afschry- vingen, die het bestuur op f 5000 wilde stellen, werd goedgevonden. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kort stondige ziekte, onze geliefde Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer JOHANNES ZENTVELD Wed n. van Anna Kleverlaan na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der Ster venden. in den ouderdom van ruim 73 Jaren. KINDEREN. BEHUWD- en KI .EI N KINDEREN Rinnegom, 18 Mei 1937 nomen dc aan voer van: roode kool met 308 wa gons; gele kool met 167 wagons; Deensche witte wagons; gewone witte kool met 91 wagonsy vroege aardappelen met 75 gewone uien met 10 wagons; gele nep met 1 wagon; rhabarber met 4 wagons en andyvie met 130.000 stuks. Nagenoeg gelyk bleef de aanvoer aardappelen en slaboonen. terwyi de van zilveruien afnam fnet 7 wagons De voorraad op 28 November 1936 beliep: 646 wagons roode kool; 252 wagons gele kool; 333 wagons Deensche witte kool; 66 wagons uien; 13 wagons peen. En op 1 Februari 1937 382 wagons roode kool; 152 wagons gele kool; 237 wagons Deen sche witte kool; 43 wagons uien; 11 wagons peen Een vergeiyking met het vorige jaar doet zien, dat de voorraden In November 1936 be- langryk hooger waren dan in November 1935, ten gevolge jan den misoogst In laatstgenoemd jaar. Het verschil bedraagt: totaal 594 wagons kool meer. De flnancleele uitkomsten van de vereenlglng over het boekjaar 1936 waren, gezien de om standigheden. niet onbevredigend. De mindere winst ad ruim f 2400 werd veroorzaakt door de mindere ontvangsten aan vellingskosten en extra heffing voor onderhandsche verkoopen. Het verslag eindigde met het uitspreken van de hoop, dat het volgend seizoen ook voor de tuinders de gewenschte opleving zal brengen. Tot voorzitter van de velllngsvereenlglng werd uit de vier candldaten L. Doekes. W. Guther Jbz.. K. Molenaar en P. Mink, de heer K Mo lenaar gekozen, die met een korte rondborstige toespraak de voorzittersfunctle aanvaardde. „Parallel als het ware aan Amsterdams ont wikkeling to^ moderne wereldstad, heeft zich de groei van Vroom Dreesmann Uit een groot- bedryf Van detailhandel voltrokken. Het be- dryf is immers een typisch voorbeeld geworden van een concentratie die zich in de 20e eeuw bykans overal ter wereld heeft voorgedaan, en waarvan wy te Amsterdam de eerste uiting ge- zen hebben in den winkel van Sinkei. Eener- zyds heef* een enorme uitbreiding van het aan tal verhandelde artikelen plaats gehad, zoodat het manutacturenmagazyn is uitgegroeid tot een warenhuis, waar naast stoffen en kleeding- benoodigdheden ook zaken voor woninginrich ting, meubelen, tapyten, e.d. voorhanden zyn. Anderzyds heeft de zaak zich met nieuwe win kels over Amsterdam eh over geheel Nederland uitgebreid. Het magazijn in de Weesperstraat had van den aanvang af zoo’n succes, dat men al spoedig overging tot het oprichten van meerdere za ken. Toen te Amsterdam allengs het aanzien der winkelstraten zich ging wyzlgen en de trek van het publiek zich op andere punten concen treerde, te het noodig gebleken verschillende oude zaken te sluiten, terwyi in de meer be zochte wyken nieuwe magazynen werden ge opend. De zaak in de Kalverstraat, opgericht op de plaats waar eertyds verborgen achter burgerwoonhulsgevels de R. K Schuilkerk „’t Boompje” stond, te sinds haar oprichting in 1912 het middelpunt gebleven van het bedryf In Amsterdam. Naast dit hoofdmagazyn telt V. D. in Amsterdam nog zes verkoop-flllalen, terwyi in de Centrale Bedryven in de Noorder- straat zyn ondergebracht de Voorraadmagazy- nen, Meubel- en Beddenmakery. Behangery, Lingerie en Confectieateliers. Maar bovendien was Vroom Dreesmann al sinds tientallen Jaren bezig, zich over heel Nederland uit te breiden. In 1892 werd de eerste zaak In Rotterdam ge opend; in 1893 volgde Den Haag. En sindsdien hebben van Heerlen tot ,Den Helder en van Leeuwarden tot Middelburg vrywel alle plaat sen van eenlg belang een zaak van Vroom Dreesmann gekregen. Zoo te de eenvoudige zaak van 1887 binnen een halve eeuw uitgegroeid tot een concern van bykans 50 zaken, verdeeld over een 30-tal ste den. met een personeel van ongeveer menschen. Ook nog een derde verschynsel, dat wy ook reeds by Sinkei merkten, doet zich hier voor: de inkoop schiedt voor een groot deel by den direct. Wat ons, na de winkels van vroeger In Amsterdam begonnen, waar nu de hoofdstraat de aloude Kalverstraat by de Munt de Vroom en Dreesmannstraat zou kunnen heeten, zóó lynen ter weerszyden de thans fraai versierde gevels zich aaneen van de verschillende panden dezer firma is nu In elke stad van beteekenis een ma- gazenn gevestigd, dat ook het stadsbeeld mede beheerscht. In 1892 werd de zaak in Rotterdam geopend, in 1893 volgde Den Haag, welke stad al reeds de Vroom en Dreesmannpassage kent. Van Heerlen tot Den Helder, van Leeuwarden tot Middelburg spreidt zich het net van zaken uit Heden overleed tot onze diepe droefheid. zacht en kalm, gesterkt door de gena demiddelen der H. Kerk, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder ELIZA MARIA JACOBA FERNANTZEN Weduwe van Jacobus Franclscus Reealnek m den ouderdom van 75 Jaar. J. J. M. REESINOK M A. KEESINCK— DOPHEIDE en kinderen Arnhem. 19 Mei 1937 Boulevard Heuvellnk 43 De gezongen Uitvaart zal plaats hebben op Zaterdag 23 Mei te 9*4 uur in de Sint WalburgUkerk. waarna de be. grafenls vanuit de kerk. Conform het prae-advies bestuur werd het voorstel verworpen. ..De Noordwest" stelde voor stappen te doen tot het verkrygen van kwytschelding der Prov credieten, die in 1931 aan de tuinders werden verleend, door de credieten als steun beschouwd te krygen. Het Centraal bestuur zegde toe alles In het werk te stellen om tot annuleering of althans vermindering der schulden te geraken. De vergadering ging daarmee- accoord. De L. T. B. afdeeling Tuitjenhorn heeft voor gesteld 50 pCt. van de verplichte afschryvlng plus de winst te gebruiken voor ultloting van de rentelooze obligaties in het belang der obli- gatiehouders. Het Centraal bestuur kan zich daar vry goed mee vereenigen. Dit jaar te reeds f 2500 uit geloot. terwyi kan worden verwacht, dat ultlotingen in de eerstvolgende jaren minstens zoo groot zullen zyn als door Tuitjenhorn werd voorgesteld. De afd. Tuitjenhorn legde zich hierby en trok haar voorstel in. De vereenlglng „West-Friesland" stelde voor alle pogingen in het werk te Stellen om te ver krygen. dat de verschillen tusschen minimum- pryzen en kostpryzen onmlddeliyk worden uit betaald. Bij het huidige systeem moeten de tuin ders eenige maanden op uitbetaling wachten waardoor ze gebrek aan bedryfskapitaal krygen. Het Centraal bestuur achtte verwezenlyking van het voorstel, gezien de omstandigheden niet mogelyk, maar het wilde zyn best doen on? de uitbetalingen bespoedigd te krygen. Na eenige discussie werd het voorstel „West-Friesland” verworpen. Wanneer wij de geschiedenis schryven van den ondernemingsgeest, de daadkracht, den durf en ‘t door zettingsvermogen in de Nederland sche zakenwereld, dan neemt onder de grootbedrijven die op een gezonde historische ontwikkeling kunnen bo gen. dat der N.V. Amsterdamsche Manufacturenhandel van Vroom en Dreesmann een eerste plaats in. Deze firma bestaat thans een halve eeuw. In de afgeloopen vijftig jaar heeft zij zich een geheel eigene plaats in ons volksleven veroverd. Meer dan vijftig zaken heeft ze over heel het land in een 30-tal plaatsen verspreid gezamenlijk personeel van 10.000 personen zou de bevolking eener stad op zich zelf zyn. Bsn advsrtenue behoeft „kapitalen” te kosten Plaat* i eens een Omroeper I Rubriceerln geiykvormlge «twyze. Billijk aeletarief. Gevraagd gevorderd MAISON HULZEBOS, gracht J40. Heden overleed, voorzien van de H H. Sacramenten der Stervenden Mr. H. A. 1. H. FRANSES Secretaris van de Katholieke Radio Omroep Stichting. De nagedachtenis aan zijn persoon en zyn werk sullen wy In dankbaarheid en groote waardeerlng blyven gedenken. Namens het Bestuur van den K. R O.. L. H. PERQUIN O.P.. Voorzitter Amsterdam. 17 Mei 1937 mann gesticht en dank zy de voortvarende sa menwerking dezer belde. In geheel verschillend opzicht begaafde mannen, namen de zaken een vlucht. Amsterdam beleefde In de tweede helft der vorige eeuw een tydperk van grooten. gestadi- gen vooruitgang. Parallel met den opbloei van het economisch levefi, was de uitbreiding die de stad zelf onderging. Nieuwe wyken aan alle kanten; het inwonertal 222 000 in 1850 tot 515 000 tn 1900. Kn del ijk. dat met deze snelle stijging va consumenten ook de omvang van handel mee uitgroeide. Voor wie Initiatief en commercleele talenten had. bestonden er toen goede kansen van slagen. Het te dan ook niet vreemd, dat juist toen, in de jaren omstreeks 1880, zoowel A. C. R. Dreesmann als W. H. Vroom, wien deze belde eigenschappen aller minst ontbraken, In Amsterdam hun zaken be gonnen zyn en toCbloel hebben gebracht. Door toevallige omstandigheden kwamen zy met el kaar In contact en zy besloten, leder reeds een eigen zaak hebbende, voor gezameniyke reke ning in een ander stadsgedeelte n.l. In de Wees perstraat de eerste zaak te openen, onder den naam van Vroom 8c Dreesmann. Oorspronkelijk werd de nieuwe winkel „Magazyn De Zon” ge noemd. maar die naam te geheel verdrongen door den firmanaam „Vroom Dreesmann”. waarmee de onderneming haar groote bekend heid heeft gekregen. van late aanvoer Zoo te dit gouden Jubileum wel teen zeer zeld zaam jubileum van gestagen groei, van gesta dig succes, van telkens nieuwe znogeiykheden. De ondernemingsgeest en het commercieel ta lent van twee mannen, wyien de heeren A. C. R. Dreesmann en W. H. Vroom hebben dit allee gegrondvest. Helaae hebben ze dezen myipaal niet meer kunnen beleven. De heer A. C. R Dreesmann. die 10 September 1934 onder groote belartgstelllng zyn 80sten jaardag mocht vieren, is kort daarna gestorven, de heer W. H. Vroom te ^eds meerdere Jaren overleden. Hun zonen, de heeren W. J. R. Dreesmann en B. H. Vroom Wzn. zijn thans de actieve be windsmannen die met de beproefde deugdelyke zakenkennis dezer firma, dit detailbedryf van nationalen omvang langs moderne banen voe ren. Aan deze mannen dankt Nederland een der deugdeiykste ondernemingen waarop ons land fier mag gaan. Geboren In 1854 in Haselünne, het oude ves tingstadje van het toen nog bestaande Konlnk- ryk Hannover, was wylen de heer A C. R. Dreesmann In 1871 na de overmeestering van zyn land door Pruisen, naar Nederland uitge weken. In Amsterdam genoot hij zyn zaken opleiding en stichtte hy na zeven jaar een ma nufacturenhandel. In het jaar 1879 gehuwd met mej. Helene Tombrock, werkte hy In zeer snel tempo zyn zaak omhoog, om zich in 1887 met zyn zwager den heer W. H. Vroom te assoclee- ren. Hiermede was de firma Vroom en Drees- ,J£n nu is het merkwaardige van onzen tyd, dat een detailhan del zich op zijn beurt tot een grootbedrijf heeft ontwikkeld” Aan het jaarverslag van den secretaris, den beer P. Klant, ontleenen we het volgende: De flnancleele uitkomsten over het afgeloo pen seizoen waren voor onze leden bedroevend slecht, zoo slecht zelfs als ze nog nimmer zyn geweest In het seizoen 19361937 bedroeg de omzet f 325.939 63 tegen f 504 291 82 In het seizoen 19351936. en dat terwyi in het thans afgeloo pen Seizoen veel grootere hoeveelheden pro ducten zijn aangevoerd. Het nadeelig verschil wordt hoofdzakelyk veroorzaakt door de bewaarkool. welke In het begin van dit Jaar werd aangevoerd. Gelukkig wordt biykbaar ook door de N.G.F. C. Ingezien.-dat spoedige en goede hulp nood zakeiyk te, want reeds in deze week wordt een belangryke steunullkeering op de bewaarkool welke in het le kwartaal werd geveild, gedaan. De aangekondigde veiling van het WINKELHUIS te Alkmaar, Tuinstraat No. 46 De veiling van het HUIS en ERF te Alkmaar. Oudegracht No. 124. uitkomende aan de Hofstraat, groot 2 A. 22 cA, eigendom van wjjlen Mej. Chr. Wayboer ca. blijft Be paald op DONDERDAGEN 27 MEI en 3 JUNI ba. echter des avonds 6 uur in Café „Central”, Hofplein, alhier. *4»^-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10