ONS BLAD De H. Vader spreekt pelgrims toe F" heden Het nieuws Het Vaticaan en Spanje Sloep gekapseisd DE GODSDIENSTSTRIJD IN DUITSCHLAND DE ONAFHANKELIJKHEID van DER DONAU-LANDEN DE BAROMETER Fransch kabinet bijeen FRANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De verwoesting «van Baskenland DONDERDAG 20 MEI 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS EN Is interventie niet Delbos naar Brussel mogelijk wU. De amnestie in België gezant Guido Schmidt’s bezoek „Geen gif gat,” zegt Franco aan Parijs BRAND IN EEN DUIKBOOT Nieuwe Encycliek te verwachten Hayasji ondervindt tegenwerking Than» het dorp Munguia door bombardement vrijwel geheel vernield Delbos brengt verslag uit over de besprekingen te Londen Liberalen verzetten zich tegen de voorttellen Mgr. Pizzardo voerde verscheidene besprekingen tijden» zyn ver blijf te Londen De Aartsbisschop van Paderborn geeft een opsomming van de vele heiligschennissen in zyn bisdom ge pleegd DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN De katholieke jeugd van België houdt een congres te Leuven. In de openlucht werd op het geweldig groote stadsplein een plechtige H. Mis opgedragen, welke door duizenden katholieke jongeren werd bijgewoond Eden dineert met onzen —o - Vier opvarenden van Hr. Ms. De Ruyter vermist Woorden van lof voor de Elzassers en van troost voor de Duitschers Rome en Berlijn zouden een aan val tegen de kleine staten voorbereiden Drie inzittenden kwamen om het leven JAARGANG No. ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk vérlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Vóór het stol lelijk overschot van 28 Duitschers, slachtoffers van de Hinfenburg- ramp, pan de kade te New York aan boord van de Hamburg werd gebracht, om in uuitschland ter aarde te worden besteld, had een afscheidsplechtigheid plaats Minseito en Seijoekai sluiten zich aaneen Het tijdschrift „Der Gral” verboden In tegenwoordigheid van Honing Boris Aartsbisschop te Sophia een nieuw tehuis voor reserve-officieren ingewijd schismatieke a K\\\^\\wwmi i ii m i/ s I r van 193 DERTIGSTE NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD seint ons 3 i. het tü«. door Dame wegens deviezensmokkelarij gearresteerd. O O Stand op Dogsderdag 10 oor tji; 157.7 Vorige «tand: 1514 ventte van het Vaticaan in te besprekingen te doen openen tusschen autoriteiten van Bilbao en Salamanca. BRUSSEL, 19 Mei. (Havas). Konlng Leo pold van BelgW heeft vanochtend Mgr. Pizzardo, den secretaris voor buitengewone zaken van het Vaticaan, ontvangen. Tevens gewaagde de H. Vader van de door Hem gegeven Encycliek en verklaar de, dat veellicht nog andere documenten zullen volgen. PARIJS, 19 Mei. (Havas). De Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Delboa, heeft vanochtend den onderstaatssecretaris van Bui tenlandsche Zaken van Oostenrijk, dr. Ouido Schmidt, ontvangen. Tijdens hun bespreking hebben de ministers in een geest van vertrouwen en hartelijkheid de verschillende zijden van den Europeeschen toestanek bezien. Zij* hebben de overeenstem ming van opvatting hunner regeeringen ge constateerd ten aanzien van de kwesties, welke de beide landen interesseeren. Zij hebben met name de reeds op intellectueel, artistiek en oeccmomisch gebied bereikte resultaten gepre zen. De Londensche correspondent van de Echo de Paris seint aan zijn blad: In de Kamer is een aanvang gemaakt met de debatten over de anihestievoorstellen. Minister president Van Zeeland zeide, dat het hem voor kwam, dat de amnestie noodzakelijk is om re denen, die men niet kan miskennen, zonder de belangen van de natie uit het oog te verliezen. Ter wille van de verzoening stelt de regeering een politieke, maar geen administratieve am nestie voor. Op de Britsche RUkaconferentie heeft Eden een niet-pesslmistische rede gehouden over den po- litieken toestand in Europa. Ten gevolge van het omslaan van een sloep in de Indische wateren worden vier opvarenden vermist. P.T.T. weigert circulaires van Eenheid Democratie te venenden. op ide ran als PARIJS, 19 Mel (Havas), Een bespre king van de voornaamste vraagstukken der buitenlandsche politiek, welke thans de aan dacht der regeering vragen, w’as het voor naamste doel van den vanochtend gehouden Franschen ministerraad. Onze Romeinsche correspondent d.d. 19 Mei: 7 6 8 5 5 a 3 3 3 In de Eerste Kamer heeft de heer Van Sasse van Ysselt een voorstel gedaan de pachtwet nog te behandelen. H aü ItaMë sul binnenkort de greoUie eaderzeeboet- vloot ter wereld bezittel^ Be godsdienststrijd in Duttcehland; schrift „Der Grsl" verboden. i News Chronicle bericht, dat Rome en Berlijn een aanval op de onafhankelijkheid der Do. naulanden zouden voorbereiden. BILBAO, 19 Mei (Havas). De luchtmacht der nationalisten heeft vanmorgen het dorp -Munguia gebombardeerd, zoodai vrijwel alles verwoest werd. Dorpen In de nabijheid van Bilbao werden zonder veel uitwerking onder vuur genomen. 's' ^Generaal Miaja is belast met de handhaving der<openbare orde in de Spaansche hoofdstad. LONDEN. 19 Mel. (Havas) De News Chro nicle meent te. weten, dat men in gezag hebbende kringen te Weenen verwacht, dat de strijd om de onafhankelijkheid van Oos» tenrjjk, Tsjecho-Slowaküe eiwe andere Do. naulanden binnenkort een krachtproef zal hebben te doorstaan. in de verhouding tusschen Engeland en Italië, want de Spaansche oorlog zet niet alleen de ideologieën der beide concurreerende machten op het spel, maar ook hun materieele en stra tegische belangen. Algemeen schijnt men van meenlng te dat elke poging tot bemiddeling vruchteloos blijft, zoolang er geen verbetering is gekomen De H. Vader heeft een aantal pelgrims ontvan gen en toegesproken. Z. H. zeide, dat de jongste Encycliek wellicht door nieuwe documenten ge volgd zal worden. Encycliek over den toestand van leken In het Derde Rijk hadden De ministerraad heeft verder de kwestie der verlenging van de collectieve arbeidscontracten bestudeerd. De minister van Arbeid legde den ministerraad een aantal decreten vqpr tot toepassing van de wet op de 40-urige werkweek in een aantal industrieën en beroepen. De Aartsbisschop van Paderborn Mgr. Dr. Caspar Klein heeft in een predicatie, die hij deser dagen in zijn kathedraal gehouden heeft, een overzicht gegeven van de Heilig, schennissen, verminking van Kruisbeelden en onteering van Heiligdommen, die in de laatste twee jaar aan het Aartsbisschoppe lijk Vicariaat in Paderborn werden gerap. porteerd. LONDEN. 19 Mei. (Reuter). De Brlteche^ml- nlster van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft hedenavond in het Nederlandse!» gezant- schapsgebouw het diner gebruikt met den ge zant, jhr. dr. R. de Marees van Swlnderen. Het toestel, dat bestemd was voor passagiers- en goederenvervoer over het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan, kon volgens be rekeningen een snelheid van 360 kilometer per uur bereiken. in wer- Mgr. Pizzardo heeft, zooals men weet. 2. H. den Paus vertegenwoordigd bij de kronings feesten te Londen. Delboa bracht den Franschen ministerraad ver slag uit over de politieke besprekingen te Londen. In de Belgische Kamer zijn de debatten over de amnestie-voorstellen begonnen. De liberalen verzetten zich ertegen. In welingelichte kringen gelooft men. dat generaal Miaja binnenkort benoemd zal worden tot opperbevelhebber van het repu- blikëtnsche leger. Kolonel Rojo zal chef van den generalen staf worden. De Britsche regeering heeft aan Valencia en Salamanca gevraagd, of de leiders der beide Spaansche partijen Britsche onderdanen gevan gen houden. In Britsche diplomatieke kringen deelt men thans mede, dat volgens de binnen gekomen officleele antwoorden aan de zijde der Spaansche regeering geen enkele Britsche onderdaan gevangen wordt gehouden, terwijl de legers van Franco 36 Britsche onderdanen vasthouden, waarbij nog twee Ieren moeten worden gevoegd. Deze krijgsgevangenen, zoo wordt in de uit Salamanca ontvangen berich ten verklaard, worden goed verzorgd, en geen enkele Britsche onderdaan is terechtgesteld. BRUSSEL, 19 Mei (Havas) De Belgische liberale Kamerfractie heeft vanochtend verga derd in bijzijn van minister van Onderwas Hoste. De aanwezigen hebben zich met op eervl na algemeene stemmen uitgesproken tegen het beginsel van amnestie en den wensch uitge sproken, dat in het belang der nationale een heid de stemming over de wetsontwerpen, welke vanmiddag in de Kamer aan de orde werden gesteld, zal worden uitgesteld. BÜREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar 12.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Met zwakke, maar beheerschte stem sprak Hij allereerst tot de Passtonlsten en de Ita liaanse!» pelgrims, en vervolgens richtte Hij zich in het Fransch tot de pelgrims uit den Elzas. De H. Vader zeide hen met bijzondere ingenomenheid te begroeten, daar zij op voor beeldige wijze strijden voor het groote goed der Christelijke school en prees met hen alle Katholieken van Elzas, die de rechten van -Kerk en God zoo goed weten te verdedigen. Het is nog niet bekend, welken vorm dit Duitsch-Itallaansche offensief zou aanne men, doch men gelooft, dat om te beginnen druk zal worden uitgeoefend op den Oos- tenrijkschen bondskanselier, om hem te ver plichten, een sterke nationaal .socialistische vertegenwoordiging In zijn kabinet op te nemen.” TOKIO. 19 Mei. (Domei). Een twintig tal vertegenwoordigers der Minseito en Seijoekai-partijen zijn vanmorgen bijeen ge komen. teneinde maatregelen te bespreken „om de regeertng-Hayasjl omver te wer pen”. Om één uur kwam de H. Vader de zaal binnen, gedragen op een draagstoel, die vlak voor den troon werd neergezet. De H. Vader maakteeen zeer afgematten Indruk met diepe groeven van zorg in het verma gerde gezicht. Tijdens een oefentocht ter hoogte van Cioesjoe is brand uitgebroken aan boord van een Japansche duikboot. Vier leden der be manning zijn ernstig en verscheidene licht gewond. Hedenmiddag heeft te Castel Gandolfo een publieke audiëntie plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door het kapittel der Passlonls- ten, een honderdtal Italianen met een Bis schop, Duitsche pelgrims uit Munster en Keu len, vele Elzassers uit Straatsburg en 160 jong gehuwde paren. Onder de pelgrims bevonden zich acht paters Passtonlsten uit Baskenland, die met een spe ciale vergunning van de Basklsche autoriteiten een bezoek aan den H. Vader brachten. In de groote zaal der Zwitsers waren luid sprekers aangebracht, daar het voor den H. Vader moeilijk was Zich in deze groote zaal verstaanbaar te maken. De met sterke ontroering uitgesproken Duit sche redevoering van den grijzen Opperherder maakte op alle aanwezigen een diepen indruk. Minister Delbos gaf een zeer volledige uit eenzetting. welke meer dan anderhalf uur duur de. Hij bracht verslag uit over de besprekin gen, welke hU te Londen heeft gevoerd en die te Parijs worden voortgezet Delbos sprak voorts nog over de ontmoetingen van zekere staatslieden uit Mldden-Europa met de leiders der Britsche politiek. Aan de uiteenzetting van Delbos werd een breedvoerige gedachtenwisseling vastgeknoopt. Morgen, direct na zijn aankomst te Brussel, zal Delbos de lunch gebruiken met den Belgi schen minister-president Van Zeeland. In den namiddag zal hij besprekingen voeren met den premier en zijn Belgischen collega Spaak Vrij dagmorgen zal Delbos door Konlng Leopold in audiëntie worden ontvangen, en des middags zal hij eerst besprekingen voeren met Spaak en daarna met Van Zeeland. Des avonds zal hij naar Parijs terugkeeren. De Oostenrijksche onderstaatssecretaris Guido Schmidt heeft te Parijs hartelijke besprekingen gevoerd met Yvon Delbos. SOERABAJA, 19 Mei. (Aneta). Bij het houden van schietoefeningen is een sloep van Hr. Ms. De Ruyter bij het strijken gekapseisd. Vermist worden de luitenant ter zee der 2e klasse H. D. Claus, de matroos le klasse P. H. Cappetijn, de matroos 2e klasse J. van Gelder en de inlandsche kwartiermeester Supit. Ongeveer dertig jaar geleden werd het tijd- chrift te Weenen door Richard von Kralich en ten dichter Franz Eichert opgericht. „Der Oral” leeft naast het tijdschrift „Hochland” de gees telijke wedergeboorte der katholieke poëzie in geleid, gesteund en tot succes gevoerd. Vele nat.- soc. schrijvers zijn door de „Grai” verdedigd en. wanneer zij het verdienden, ook geprezen. Tal rijke katholieke dichters -zijn door de „Gral” entdekt: Billlnger, Kneip, Lersch, Gertrud von Lefort, Winkler zijn het blad veel verschuldigd. Aan de Oostenrijksche literatuur heeft het steeds veel aandacht besteed. Deze kampioen voor zuivere kunst is thans door de politie tot eeuwig zwijgen veroordeeld. Over de oorzaken van dezen maatregel kan men slechts gissen. Het laatste „Gral”-nummer wtrR nog begin Mei aan de abonné’s gezonden. Het eigenlijke motief voor dit doodvonnis ligt wel in het streven alles wat de katholieke we. reldbeschouwlng op culTtXeel gebied vertegen woordigt te vernietigen, alstaede in den onver- zoenltjkei^haat tegen den groeten predikant en publicist Pater Friedrich Muckermann 8J., die vroeger hoofdredacteur is geweest van de „Gral”. Zocals men weet, is Pater Muckermano^Uit Dultschland gevlucht en is vervolgens eenigen tijd werkzaam geweest in Nederland. Thans is hij professor aan de Pauselijke universiteit te Rome.) Het blad schrijft verder: „In Oostenrijk tracht de regeering haar positie te versterken, door vrede te sluiten met de arbeiders. De vakver- eenlgingen zullen gereorganiseerd worden, zoo dat zij niet alleen onder contröle der regeering staan”. Het blad heeft in dit verband vernomen, dat Weenen binnenkort een soclaal-demecraat els onder.burgemeester zal krijgen. Havas bericht uit Weenen, dat burgemeester Schmitz in de plaats van den derden onder- burgemeester Carl Winter, wiens ambtsperiode is afgeloopen, den metaalbewerker Hans Wald- san benoemd heeft. Waldsan is voorzitter van den bond van metaalbewerkers en maakt deel uit van de leiding van het vakverbond. 4 ANTIBES. 19 Mei. (Havas). Tijdens het vertrekken voor een proefvlucht is een Fransch watervliegtuig, het eerste toestel van een nieuw type, verongelukt. Het zonk oogenbllkkelijk, nadat het het water zou verlaten. Drie der acht inzittenden, onder wie de eerste bestuurder en een Ingenieur van de Air France, zijn om het leven ge komen; twee Inzittenden werden licht ge wond. „Zegt aan allen,” zoo riep de H. Vader met groote ontroering uit, „dat de gemeenschappelij ke Vader altijd met Zijn lijdende zonen is, en zegt aan allen, dat de Paus aan hen denkt, voor hen werkt en voor hen bidt, eiken dag, eiken dag, eiken dag.” „Rome en Berlijn," aldus het blad, ..zouden onlangs overeengekomen zijn, het einde van de ‘kroningsfeesten af te wachten, om daarna een draconische actie tegen deze kleine staten te ondernemen, tenzij de West-Europeeschc mo gendheden tijdens haar besprekingen te Lonaen duidelijk den wensch te kennenhebben gege. \en, deze staten te verdedigen. '^lans vernemen wjj, dat niet minder dan 16 drukkerijen, niet alleen door de Gestapo zijn gesloten, maar dat ook deze drukkerijen dpor het Rijk zijn geconfiskeerd. Tengevolge Aan dezen maatregel kon o.m. het ambts- biad van den Bisschop van Münster en het letterkundig maandschrift „Der Gral" niet meer verschijnen. Thans heeft de Geheime Staatspolitie heel onverwacht een inval ge daan in het redactiebureau van de „Gral” sn alle eigendommen, bibliotheek, kantoor, meubelen en archief in beslag genomen en de uitgave verboden. Door dezen maatregel is het Duitsche Ka tholicisme van een belangrijk cultureel blad beroofd. Zij zullen nog meer besprekingen voeren, die waarschijnlijk zullen lelden tot een- algemeene vergadering der twee partijen, welke ongetwij feld een resolutie zal aannemen,, waarin de regeering eiken steun -wordt ontzegd. Japansche politieke kringen vreezen, dat de belde groote partijen het buitengewone besluit zullen nemen om aan Hayasji te gaan vragen zijn ontslag in te dienen. Op de bijeenkomst van heden is besloten tot vestiging van hoofdkwartieren te Tokio, en in stelling van een gemengde commissie voor een actie tot het omverwerpen der regeering- Hayasjl. Op lie driemaandelijkse!» conferentie van het dlocefs Chicago, die door ruing 500 prelaten en priesters werd bijgewoond, heeft kardinaal Mundelein, die van Duitsche afkomst is, ür krachtige bewoordingen de nationaal-sociaiisti- sche oppositie tegen de Katholieke Kerk ge laakt. Daarna richtte de H. Vader zich in het Duitsch tot de pelgrims uit Munster en Keulen, en heette hen bijzonder welkom „nu in Dultschland zulk een harde, on rechtvaardige en kwaadwillige strijd ge streden wordt tegen het geweten, tegen het Geloof en tegen God. „De aanwezigheid van deze Duitsche zonen, zoo riep de H. Vader uit, Is getuigenis, dat zjj sterk wil len blijven en dat zij willen strijden voor Godsdienst en Geloof. Mgr. Pizzardo heeft te Londen verscheidene malen de Spaansche kwestie besproken. Inter ventie van het Vaticaan wordt echter op het oogenblik niet mogelijk geacht. Munguia is toegevoegd aan de rij van verwoeste steden en dorpen in Baskenland. In een schrijven, dat de secretaris van de vereeniglng tegen het gebruik van gifgassen te Glasgow, Crompton Holgate, ontvangen heeft, verklaart Franco, dat „noch hij, noch zijn leger eraan gedacht hebben. In den strijd, dien hij tegen hetrRussische communisme aangebonden heeft, gebrjiik te maken van gifgassen". Franco voegt hieraan toe, dat hij den strijd op zoo menschelük mogelijke wijze zal voortzetten en slechts zijn toevlucht zal nemen tot het ver schrikkelijke wapent dat het gifgas 1M wanneer de vijand er gebruik van zal maken. In aansluiting hierop zeide de bisschop let terlijk het volgende: „In verband met de talrijke, verschrikkelijke misdaden, die U en mij in gelijke mate getrof fen hebben, cn die ongetwijfeld in de eerste plaats moeten toegeschreven worden aan de door woord en geschrift alom sterk gepropa geerde verspreiding van anti-chrlstelijke gevoe lens en ophitser!) tegen den godsdienst, verhef- fen wij als één man ons protest en vereenigen wi) ons met den zegepralenden kreet van onze Moeder de H. Kerk .'.Heilig Kruis, onze eenige hoop, wees gegroet!" Al mogen dan de vijanden van ons Heilig Geloof lastertaal spreken en al mogen ze nog zoo luid de lucht doen weer schallen van kreten als „Wij willen niet, dat Deze over ons zal heerschen”, „Weg met het Kruis, uit het particuliere en openbare leven, uit huisgezin en school”, wij blijven standvastig evenals de eerste christenen, die zich ook niet lieten afschrikken om het Kruis te vereeren. noch de verblinding-van den helscl.en vijand, noch door vervolging van een helden, schen keizer. In het Kruis ligt ons heil! In het Kruis onze overwinning! Dit geldt ook thans nog in den vollen zin des woords. Weest daarom vol goeden moed, vol vertrouwen en volharding, zoowel in Uw eigen strijd, offer en lijden, als In de ver warring en de verdrukking van de Kerk Gods op aarde.” Reeds eerder berichtten wij, dat Dultschland verschillende drukkerijen den gesloten vanwege het feit, dat zij de Pai de Tijdens zijn verblijf te Londen heeft Mgr. Pizzardo zeer belangrijke. besnSdrlnjfrp ge voerd met verschillende staatslieden; en het is zeker, dat daarbij het vraagstuk van den Spaanachen burgeroorlog herhaaldelijk ter sprake kwam. Het schijnt evenwel, dat men het oogen blik niet geschikt acht een nieuwe inter- roepen om de r ij 3 I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1