De onderwijs concentrat ie We luisteren naar No. 1 van lijst 1 li I s Nog 6 dagen vóór de verkiezingen! Het verraad der onverschilligen R.K. STAATSPARTIJ: H B ENKELE TECHNISCHE HERZIENINGEN DE SHELL GEDAGVAARD DE NIEUWE Sport en spel I De weerstoestand ZWANENBERG maakt u>at smaakt! DONDERDAG 20 MEI 1937 EERSTE KAMER Circulaires niet besteld De stugge waarheid De zomerwarmte begint te komen Goudvoorraad Ned. Bank CLEARINGKOERSEN VOETBAL Het R.K.F.-elftal ZEILEN ZEEAREND BOEKT SUCCES SCHAKEN Landenwedstrijd te Stockholm Geen audiëntie BILJARTEN CONTINGENTEERINGEN WIEMERS SLAAT COTÉ Vrijdag 21 Mei De wereldkampioenschappen 71/2 ZWEMMEN Heden wordt beslist over dit voorstel Nieuwe zitting der Staten-Generaal Wijziging der Invalidi teitswet Verbeteringen in den weerstoestand De uitbreiding van het Olympisch Stadion BurnhamHelgoland en rond 'Helgoland In verband met het ontwerp verdrag voor een interna tionaal stelsel Voor den wedstrijd tegen Jugend kraft Wien En deze kwamen nog om te debatteeren Kap van de Marathontribune gaat omhoog HET ONGEVAL TE ALPHEN AAN DEN RIJN TWEE SPREKERS, VIER TOEHOORDERS ONZE ZWEMSTERS NIET NAAR LONDEN AGENT OP HET GELAAT GESLAGEN In het proces van de goud-dollar- leening Bataafsche Petro- leum-M aatschappij Het minste tandbederf indien U poetst met wat goeds, dus met IVOROL De begrafenis van de slachtoffers heeft Vrijdag plaats De heer Van Sasse van Ysselt doet een voorstel om ook nog de Pachtwet te behandelen Memorie van Antwoord nopens papier, leder en vet •^"TTTTTTTT^rTjTIlTIllTiriirn'lTlTTriLTTiTTjTiTjlTTfljlfjr Hoofdbestuur der P.T.T, in het gelijk gesteld DEN HAAG. 19 Mei 1937 Tube 60 en 40 ct. Doos 20 et. (Nadruk verboden) pele mededeeling, dat in H. M. de Koningin opent niet haar HERMAN KRAMER i les Bains, te Malo Veen van de party sullen öjn. S<W siiMniMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiniHinniiiiiiuiiiiniiiiifiitiiiiiinniiiiiiiiii DéAromtrent bestond geen ongerustheid, me.ar wèl omtrent het lot der nieuwe Pacht wet, welke de Voorzitter blijkbaar gaarne van de agenda geweerd had gehouden. waarvan X gevolg geweest zou zün, dat deze sociale wet nimmer het Staatsblad bereiken zou De Eerste Kamer zal hier echter een stokje voor steken. Het is dus wel te verwachten, dat alleen al om deze reden de temperatuur de vol gende dagen iets zal stijgen. Gewoonlijk gaat dit sprongsgewUze en onregelmatig. Er is nog een andere reden waarom een verbetering in de temperatuur waarschljn- lijk is. Het is namelijk gebleken, dat in Je laatste jaren de maand Juni gaandeweg wat warmer is geworden. Van 1921 tot 1932 wa ren bijna alle Junimaanden te koud, daar na zijn zij regelmatig iets te warm geweest en het is wel heel waarschyniyk dat deze verbetering dit Jaar zal doorgaan. plicht" en in 1911 zonder dat er een reden werd genoemd. Koersen vopr stortingen op 20 Mei 1937 te gen verplichtingen, luidende in: Relchsmarken t 73.05. lires I 9.61, peseta's t 9.50._ Reich er Butron Galmiche Moons Van Belle Wlemers Relcher Moons Van Belle Moons Reicher Wiemen Coté Galmiche 300 283 300 155 300 219 300 300 300 107 300 165 300 186 300 176 300 292 300 187 300 276 27 27 34 34 23 23 27 27 28 28 27 27 17 17 17 17 38 38 20 20 31 31 56 66 37 55 31 43 61 44 59 60 74 45 54 67 45 62 50 35 56 42 35 33 52 47 10.71 6.64 13.04 6.73 11.11 11.11 17.64 9.30 17.64 6.29 1500 8.80 11.11 8.11 8.82 8.32 9 67 6.03 7.88 7.68 5.35 432 rende Rijksdagleden en geen staatsfinanciën. moeten de Nederlandsche zwemsters dus van deelname aan het Londenach zwemfeest afzien. Het staat echter vast dat by de wedstryden op 6 Juni te Wezel Nida Senf, Rie Mastenbroek, Coté Sorge Galmiche Butron 300 286 61 44 11.11 10.50 8.20 of Wiemers Coté Van BeUe Sorge Butron Sorge —2.40 neel. Yaacha I o Blijkens den jongsten weekstaat is de goud- voorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen benchtperiode weder met 50 mil- Hoen gestegen. Woensdagmiddag zijn de lijken der zes slacht offers van het vreeselyk ohgeval te Alphen aan 1920 helpen aanbren- ■lotaal (Frlesch) op de ouder-commlssies en Hiep, hiep, hoera, ze is er weer, De fijne, nieuwe, echte, Die ’t puikje van de tafel is, ‘Het fijnste der gerechten. De nieuwe haring is er weer! De kenners kunnen noode Nog wachten tot ze prima is. Aan ’t Hof werd aangeboden. Men ziet het weer aan allen kant, Men roept het van de daken’. De echte, nieuwe is er weer! De nieuwe die zal smaken! .Nu likt men zich de lippen af En heeft slechts één verklaring: Daar is ons Hollandsch Zeebanket, De echte nieuwe haring! Daar profiteert heel Holland van, Want, naar wij allen weten, De haring wordt door rijk en arm. Door iedereen gegeten. Zij is iets fijns, dat Holland biedt Al zooveel honderd jaren..., De echte nieuwe is toch maar Door niets te evenaren! De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 24 Mei as. niet plaats hebben. Vann van nórfH Na de korte, maar ietwat pikante ouverture heeft de Senaat eenige technische wijzigingen der Lager-Onderwyswet Ij gen: onderwas in de streel lagere school, verplichte ouder-raden, enz. Zonder hoofdeiyke stemming nam de Kamer de voorstellen aan. Niet zoo goedkoop kwamen wy van het z.g. „Concentratle”-ontwerp af: de heer OSSEN- DORP. adspfrant-ex-Eerste-Kamerlid van de 8B.A.P., meende biykbaar een degelüken in druk te kunnen achterlaten door zijn zwanen zang zoo lang mogeiyk te doen duren; de mi nister moest wel blijven toehooren. maar ove rigens luisterde er vrywel niemand meer naar ■aheeren Ossendorp's historische uiteenzettin gen en apodictische verklaringen, dat het b.v. beneden de waardigheid van het overheidsge zag is. zich door normen te laten binden by de uitvoering van haar onderwijstaak; het open baar onderwys werd nu gelijkgeschakeld aan het bijeonder; het bouwen zou bemoeilijkt wor den, maar bet opheffen vergemakkeiykt; boven dien debiteerde de spreker nog eens de hard nekkig voortgepropageerde onwaarheid, dat het byaonder onderwijs niet had willen bezuinigen door concentratie. Dat liet onze katholieke senator, dc heer DE JONG, er niet op zitten: hy rekende voor, dat het aantal leerlingen der openbare school ge daald was met 7463 en dat der byzondere school gestegen met 8736 terwijl het aantal byzondere scholen des ondanks toch met 11 ge daald was. Had men hier niet bezuinigend ge concentreerd? De heer De Jong wilde het openbaar onder wijs graag geven, wat het toekomt, maar hy verlangde de toezegging, dat de z.g. vlucht- Het bestuur van den Koninkiyken Nederland- schen Schaakbond heeft het Nederlandsche team voor den landenwedstrijd te Stockholm in Augustus a.s. als volgt samengesteld: dr. M. Euwe, G. Landau. L. Prins, T. D. van Scheltlnga en A. D. de Groot. By deze samenstelling Is rekening gehouden met de prestaties der verschillende Nederland sche spelers in den zoo Juist beëindigden wed- stryd NederlandEngeland en tevens met de resultaten van enkele voorwedstryden. Door de Kath. Democratische partij was Dins dagavond in een herberg te Kerkrede een ver gadering belegd, waarvoor flink propaganda was gemaakt, huls aan huls waren strooibiljetten be zorgd Sprekers waren de heeren Weber uit Heerlen en Kochen uit Spekholzerheide. De vergadering zou om half negen beginnen; doch om half tien bestond het auditorium nog steeds en slechts uit vier personen, te weten: drie bestuursleden van de plaatselyke afdeellng Chèvremont, van de R K. Staatsparty, die ge komen waren om te debatteeren en een kath Ud van den raad. De sprekers hielden op ge noemd uur krygsraad en vonden het raadzaam om hun biezen te pakken; zy vertrokken weer onverrichterzake met hun actetasschen vol pro paganda-materiaal Dezer dagen is besloten de kap van de Ma rathontribune van het Olympisch Stadion- te Amsterdam niet minder dan 5js meter j omhoog te brengen. Met de werkzaamhe den, hieraan verbonden, is reeds een aan vang gemaakt. Naar wy vernemen, zullen de Nederlandsche zwemsters niet deelnemen aan de internatio nale wedstryden Van de Empire Swimming Club tn het Swimming stadion te Londen, waartoe zij waren uitgenoodlgd. De Technische Commis sie van den KKZ3. heeft namelyk bericht ontvangen dat de wedstryden niet op 12 Juni, doch op Zaterdag 19 Junf zullen woéden ge houden. Op Zondag 20 Juni echter organiseert de vereenlging ,De Doetinchemsche Dolfijn” in bet strandbad Groenendaal te Doetinchem nationale wedstryden. Daar de K.N.ZJB. het principe huldigt, dat medewerking aan wed- De Marathontribune ligt tusschen de. door de uitbreiding noodzakelUk geworden, verhoogde zytribunes in. Om allen toeschouwers óp de nieu we tribunes een vry uitzicht over het geheeie stadion te garandeeren, niet alleen op het speelveld en de athletiekbaan. maar ook op de wielerbaan, is het noodzakelijk gebleken de kap der marathontribune omhoog te brengen, daar deze kap naar verhouding tot de hooge nieuwe tribunes te laag is gemonteerd. Overigens vorderen de uitbreldingswerkzaam- heden snel. Begin Juni hoopt men de laatste hand aan verschillende onderdeelen te leggen. Men is thans reeds bezig de oude zytribunes schoon te maken en van een nieuwe verflaag te voor zien. Op 20 Juni, den Olymjnschen dag, zal men zich dus in een uitgebreid en geheel gerestau reerd stadion bevinden. Zooais wy bereids mededeelden, zou indien de Voorzitter van meening bleef, dat de nieuwe Pachtwet niet (meer) in behandeling moest komen van de Kamer het initiatief uitgaan, het zoo belangrijke en met zoo veel zorg voor bereide wetsontwerp alsnog op de agenda te plaatsen. De Senaat heeft heden een aanvahg ge maakt met de behandeling zijner slotagenda in het loopende zittingsjaar: .yerschlllénde niet onbelangrijke wetsontwerpen paradeer den nog op de agenda, zooais o.a de Onder - wys-..concentratie”. de wijziging van het Wetboek van Strafvordering, de algemeen verbindend en onverbindend verklaring van collectieve arbeidscontracten, de reorgani satie van het Spoorwegbedryf. de nietig verklaring van goudclausules en verwacht kon worden, aat de Kamervoorzitter de ont werpen betreffende de z.g lintbebouwing en de instelling van openbare lichamen voor de drooggelegde IJselmeer aan de agenda toe zou voegen den Ryn het Westland binnengebracht. De begrafenis van de drie slachtoffers in de familie Jongejan zal Vrydagmiddag om vier uur plaats vindép op de alg. begraafplaats te 's-Gravenzande. Tezamen met zyn verloofde, zal het stoffeiyk overschot van den heer van den Bos om twee uur worden begraven op de alg. begraafplaats. Op verzoek van de familie, zal aan de be grafenissen geenerlei politiek karakter worden gegeven. De begrafenis van mevr. Meuldyk zal zeer waarschyniyk eveneens Vrydag plaats vin den. Nadat hy is ondaraocht, heelt de politie te Alphen den auto, waarmede het tragisch ongeval plaats vond, vrij gegeven. De VOORZITTER bepaalde zich tot de sim- in de vergadering van morgen over dii voor stel zou worden be slist. Men behoeft er niet naar te raden, hoe de uitslag eener stem ming eruit zal zien! En wjj durven wel voorspellen, dat Mi nister Van Schalk de sympathieke wet. wel- ke hem zooveel hoofd brekens gekost heeft, in veilige haven ge- oodst zal zien. Het is de bedoeling, dat de drie laatstgenoemde ontwerpen op Don derdag 27 Mei in behandeling komen. Daags na de verkiezingen! Terwyi op den verkiezingsdag het Kamer- ontbindlngsbesluit zal verschenen zijn! Het onthlndingsbealuit zal de ontbinding der Kamers echter eerst op den dag der Slultings- zittlng. Zaterdag 5 Juni, tot een feit doen wor den: ziedaar de oplossing van het raadseltje. Nadat de koele Pinksterdagen voorbijgegaan zijn is het weer iets zachter geworden. Door de vertraging in het optreden van de z g. IJs- heiligenkoude was de temperatuur niet vóór de Pinksterdagen de sterke Inzinking te boven gekomen maar daarna is de thermometer weer tot iets boven den normalen stand gestegen Over het geheel is ook de weerstoestand verbeterd. In Oost-Europa werd het zelfs heel warm zo merweer. Deze verbeteringen in den algemeenen weers toestand hangen natuurlijk rechtstreeks samen met eenige veranderingen in de luchtdrukver. deeling en met de verschillende luchtstroomin- gen marr die veranderingen zyn toch niet zoo groot geweest, dat hieruit zonder meer de ver betering van t weer te verklaren is, evenmin als uit den algemeenen toestand van den laat- sten tyd de oorzaak af te leiden was van de langdurige te lage temperatuur. Wanneer wy nu den gang van de normaal-ge- middelde temperatuur in den loop van de maand Mei nagaan, dan zien wij daarby de volgende merkwaardigheid Gedurende de eerste tien da gen der maand stygt de normale temperatuur één graad Celsius Van tien tot twintig Mei stygt zy twee graden, dus sneller, maar van twintig Mei tot het einde der maand bijna drie graden. Het is dus zoo, dat onder normale om standigheden de meeste styglng pas na den tienden komt maar dat pas na den twintig- sten Mei de eigenlijke zomerwarmte haar in trede in het land doet. Zien wij nu dat de ther mometer thans een neiging krijgt tot sterkere stijging dan is dit een verschynsel, dat samen hangt met een eigenschap van het klimaat. Het verschiinsel vinden wy trouwens ook terug bij de mogeiyke hoogste temparaturen in Mei want pas na den twlntigsten der maand kun nen zulke hooge temperaturen als 2932 gra den C. voorkomen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Invaliditeitswet, aansluitende aan het ontwerp-verdrag betreffende het instellen van een internationaal stelsel van behoud van aan spraken en verkregen rechten, voortvloeiende uit de ouderdoms- en invaliditeits- en de we duwen- en weezenverzekenng. Volgens de memorie van toelichting schynt het raadzaam om van de bevoegdheid, welke het tweede en het derde lid van artikel 10 van het ontwerp-verdrag geven, gebruik te maken en mitsdien in. het eerste lid van artikel 168 der Invaliditeitswet den algemeenen regel neder te leggen, dat vreemdelingen, aan wie krach tens die wet een rente is toegekend, bij verbiyf buiten onze landsgrenzen van die rente slechts dat gedeelte ontvangen, hetwelk als het equi valent der door of voor hen betaalde premièn kan worden beschouwd, met dien verstande, dat onder betaalde premiën ook moeten worden verstaan premiën. aangeteekend op grond van wiskundige reserve. Van deze gelegenheid is tevens gebruik ge maakt om een wijziging voor te stellen van art. 247, waardoor in een by de toepassing van dit artikel gebleken leemte wordt voorzien. JAr. mr. A. van van tjuelt (R. heuvelbepaling (omtrent de stichting eener school in verband met den afstand der dichtst by gelegen bijzondere school voor het open baar onderwijs niet gunstiger toegepast zal worden dan voor het byzonder. Als hadde de heer Ossendorp nog niet lann genoeg gesproken. zoo kwam de heer DE ZEEUW zijn partijgenoot nog eens bijvallen. o.a. door te betoogen. dat minister Marchant indertjid met zyn concentratie het onenbaar onderwijs eenzydig had benadeeld; zou deze oplossing dat fned kunnen maken? Alles zou afhangen van den geest der Regeering; en als deze misschien zou instemmen met den heer De Jong, die n b. nog durfde spreken van het „bevoor rechte" openbare onderwijs, dan kon er van vertrouwen in dien geest geen'sprake zijn. De heer NIVARD <RK nam de uitdrukking ..bevoorrecht" voor het openbare onderwijs echter volgaarne ook voor zijn rekening: ol was het geen bevoorrechting, dat het openbaar onderwijs, waarvoor nauwelijks één derde van het Nederlandsche volk zijn voorkeur te kennen geeft, nog altijd Ih een zekere bevoorrechte positie blyft? Niet minister Marchant had in dertijd al die openbare scholen opgeheven; vele zijn verdwenen, doordat gemeentebesturen deze op elien Initiatief of op bezuinigingswenk van Gedeputeerden ophieven. Ten slotte de waarschuwing’, het openbaar onderwijs niet tegemoet te komen in zijn ver langen. in nieuwe stadswijken al zoo wat bij voorbaat scholen te bouwen: een tevéél zou hiervan het gevolg kunnen zijn; in Rotterdam was 't gebeurd, dat men in twijfel verkeerde, of zoo'n nieuwe school wel officieel geopend kon worden, daar bij gebrek aan leerlingen wellicht besloten zou moeten worden tot haar.... opheffing! Morgen komt de minister aan het woord. Het Comité-Dollarleeningen, dat, zooais bekend la. een organisatie heeft gevormd tot bescherming van de rechten van obligatie- houders, heeft besloten de nieuwe proce dure tot betaling op goudbasis te voeren tegen een van de garanten van de dollar- leening Bataafsche Petroleum Maatschappij, n.l. de Shell, en heeft deze voor de recht bank te Amsterdam gedagvaard. De garanties van Shell en Konlnkiyke. de eenige aandeelhouders van de Bataafsche, bieden voor de obligatiehouders een belang rijke reserve-bron van waarborgen, welke bron het comité gemeend heeft in het be lang van obligatiehouders te moeten aan- RAIIIO PARIS, 1648 M. 11.35 Parljsch Kamerorkest en zang. 3.20 Luikse!) Kwartet. 4 20 Goldy-dansorkest. 5.50 Pla- novoordracht. 6 05 Zang. 7.05 Planovoor- dracht. 735 Zang. 7 50 Planovoordracht. 820 Chansons. 10.2O_11.50 Parijsch Pbllh. Orkest. En dat Initiatief heeft zich geopenbaard: Senaats nestor, de heer VAN SASSE VAN IJSSELT, kwam terstond na opening der zitting met het voorstel, om behalve de ont werpen betreffende lintbebouwing en open bare lichamen voor drooggelegde Zuidereee- gronden, ook de nieuwe Pachtwet op de agenda te plaatsen. DROITWICH. 1500 M. 1020 Gramofoon- platen 11.20 Orgelconcert. 1130 BBC- Dansorkest. 1235 Blrmlnghamsch Da- nwa-strijkkwartet. 1.20 ..Exploring caves round London", lezing. 1351.50 en 230 BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 11 20 Gramofbonmuziek. 1130 Omroeporkest. 1230 Salonorkeet. 1230120 en 4 20 Gramofoonplaten. 530. 6.20 en 7 20 Gra- mofoonmuzlek 7.23 Omroepeymphonlc- orkeet. 9301030 Gremoroonplaton. 4M M.: 1120 Gramofoonplaten. 1140 Zang. 11.50 Salonorkeat. 13.30 Omroepor kest. 1.001 20 Gramofoonmuzlek. 4 30 Planovoordracht. 4.40 Herdersflulten- Trlo. S 35 Gramofoonplaten. 6 06 Cello- voordracht. 6.35 Zang. 730 Bonte Avond. 9.3010.20 .Gramofoonplaten. KEULEN, 4M M. 8.50 Gnunofoonmuzlek. 1130 Omroepklelnorkest. 1.35 Gevarieerd concert. 3.20 Hans Bund's orkest. 4.40 Vlooi en plano. 5 30 Omroeporkest. 730 Pol 1 tl eni UZ lek korps Essen 930 Zang. 1030 1130 Geo Engel s orkest. II1LVF.R.SI M II. 301 M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8 00 Gramofoon- platen 1030 Declamatie 10.40 De Fliere fluiters en solist. 11.10 Vrrvolg declama tie. 11.30 Vervolg concert. 12 00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „De tuin m Mei". 230 Gramo foonmuziek. 3.40 P. Hespe's dameskoor. 3 00 Gramofoonmuziek 3 15 AVRO-Dans- orkeet. 4 00 ..Melody Circle". 5.00 Klnder- uurtje. 5 30 ..Fantasia”. 6.30 Politiek ra diojournaal. 650 Gramofoonmuziek. 7 00 Juridische lezing. 7.20 Gramofoonmuziek. 8 00 Dubbelksrartet. 9 00 Komische voor dracht. 9.30 VARA-Orkest en sol laten. 103Q Berichten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3013 00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I. 1875 M. (Algemeen pro- -raminn verrorgrt door de NCRV) 8 00 Schriftlezing. meditatie, gewijde muziek (gr pi.). 8 30 Gramofoonmuziek 9 30 Gelukwenscben. fl 45 Gramofoon- platen. 10.30 Morgendienst 11.00 Ora- mofoonplaten. 11.15 Planovoordracht 12 00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Ensemble van der Horst en gra- mofoonmudlek. 2 00 Gramofoonmuziek. 2.30 Christel, lectuur 3 00 Sopraan en plano 4 00 Orgelspel. 5 00 Plano en de clamatie. 635 Tulnbouwpraatje. 7.00 Be richten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. Herh. 803- berlchten. 8.15 Amhemsche Orkeatver- eenlglng. Toonkunst-Dwmeakoor en ao- 11ste. 9 00 Literaire causerie. 9 30 Vervolg concert (10 00 Berichten ANP). 10.30 12.00 Gramofoonmuziek. Hierna schrift lezing. Aan de memorie van antwoord in zake de wetsontwerpen tot regeling van den invoer van papier en papierwaren, leder, ongesmolten dier lijk vet wordt het volgende ontleend: Dat het met betrekking tot de vraag ten aan- zlen van de bestaande vooruitzichten in zake de plannen tot nauwere economische samenwerking tusschen de betrokken landen niet mogeiyk is, meer mede te deelen dan hetgeen middels pu blicaties in de dagbladen reeds algemeen be kend mag worden geacht. Ten aanzien van de contingenteering van papier en papierwaren wordt opgemerkt, dat liet reeds in de eerste weken van Januari dui delijk werd, dat niet kon worden volstaan met eer. soepele toepassing van den invoer beper kenden maatregel. Het bleek noodzakeiyk om de invoermogeiykheid met een aanzienlijk per centage te verruimen. Naar aanleiding van de contingenteering van leder, deelt de minister mede, dat de stygtng. welke de lederpryzen den laatsten tyd hebben ondergaan, is toe te schrijven aan de zeer ster ke styglng van de huidenprUzen zoowel ten ge volge van de depreciatie als ten gevolge van de hausse op de Internationale huidenmarkten. Deze prljsverhoogingen zyn dus hoofdzakelyk een gevolg van de styglng der productiekosten en hebben uiteraard de positie der Nederland sche lederindustrie niet noemenswaard ver sterkt. Nog steeds offreeren verscheidene buiten- landsche fabrieken tegen pryzen, die liggen be neden den kostprijs der Nederlandsche Industrie. De minister meent dan ook, dat de contingen teering van leder thans nog niet kan worden gemist, I I Op Zaterdag 8 Mei, den eersten avond van de Groninger kermis, gedroeg een bezoeker van een der etablissementen zich zoo hinderiyk, dat hy uit de tent moest worden verwyderd. Toen de agent van politie H. Snyder hiertoe over, ging, bracht de man hem een hevlgen vuist slag in het gelaat tóe, waardoor de agent zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en tot dusVerre zyn dienst nog niet heeft kun. nen hervatten. De dader zag kans in de duis ternis te ontkomen. Rechercheurs stelden een uitgebreid onder zoek in, met het gevolg, dat zy Woensdag den 22.jarigen schipper J. D., die zoowel door den agent als door eenige getuigen van het gebeur, dc. als de schuldige herkend werd, konden aan houden. Aanvankeiyk ontkende de zchipper, doch ten slotte gaf hy toe den agent te hebben ge slagen. De man zal ter beschikking worden gesteld van den Officier van Justitie. De uitslagen van de partyen, gespeeld op den eersten wedstrijddag van het toumool om het wereldkampioenschap 71/2 luidden: Dat zijn de blanco-stemmers met ’n blanco- inzlcht en een blanco-overtuiging uit ,een blanco-krast. Ja, waarlijk, onaandoenlijke burgers, er brandt een strjjd over de wereld; een strijd die kan worden gewonnen en verloren. Verloren ten koste van wat?l Daarom vechten de Katholieken voor hun staatkunde. Daarom stemmen zij op 26 Mei aji: i i i Gramofoonplaten. 3.20 Radiotoo- 3.50 BBC-Theater-orkest 4 35 Krein’s Zigeunerorkest. 5.20 Be richten.* 5 45 Brian Lawrence en zijn Band. 6.15 Voor tuinliefhebbers. 6.35 •BBC-Midland-orkest en solist. 7.20 Re- ▼ue-programma. 8.20 Berichten. 8.40 „Responsibilities of Empire”, causerie. 8.55 Het Hart House Strijkkwartet en so liste. 10.05 Declamatie. 10.20 Het Gros venor House Dansorkest 10.50 Spor(.re portage 1100 Dansmuziek gr.pl 11.10 1120 Reportage nachtegalensang. dat zijn ham de reputatie van ren overheerlijke delicatesse behoudt. U proeft, dat het iets anarts ia. Het zel 1de geldt voor alle Zwanenberg'» vlecscbwarrn. Het hoofdbestuur van de vereenlging ..Een heid door democratie*' heeft het hoofdbestuur van de PTT. in kort geding voor den presi dent van de Haagsche Rechtbank gedagvaard, omdat het hoofdbestuur van de posteryen ge weigerd heeft een circulaire van de vereenlging E. D. D. te verzenden. Dc president heeft, naar de Telegraaf meldt het hoofdbestuur van de posterijen in het gelijk gestald en de vereenlging K D. D. veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. De P.T.T. had de verspreiding van het strooi biljet In kwestie geweigerd, omdat het verzen ding gold aan ongeadresseerden en de inhoud van dien aard werd geacht, dat hy wrevel kon opwekken bij de ontvangers. Het hoofdbestuur van de P.T.T. achtte het in stryd met haar inaatschappelUk doel aan deze verspreidingen tnede te werken. In een der biljetten, welke de P.T.T. weigerde te verspreiden, wordt o.a. gezegd: Wat -zullen de nat. socialistische en communistische dicta turen brengen? De landen. waar zy reeds eenigen tijd hun schrikbewind uitoefenen, too ien het. In Rusland na achttien jaar? Izige loonen. lange arbeidsdagen, slechte woningtoe standen. rechteloosheid van den arbeid. Italië na vyftlen jaar? Armoede, corruptie, een groot leger, verspilling van menschenlevens in Abes- sinië en Spanje, zonder dat het volk zelf daarop invloed kan uitoefenen. Het nat. socialisme in Duitschland na vier jaar? Lage loonen, hooge belastingen, door de waanzinnige bewapening een kort durende schijnwelvaart, gebrek aan goede levensmiddelen en noodzakelyke levens behoeften. vervaardiging van Ersatzproductcn. maar rilke ministers, goed betaalde niets prestee- rende Rijksdagleden en geen contröle op de DEUTBCHLANDSENDER, 1S71 M. 730 Omroeporkest, -koor en solisten. 8.20 „Vom Mser au den Alpen", voordracht. 930 Berichten. 9.5011.20 Omroepkleln orkest. Om 10.06 Weerbericht. De uitslagen van den zeilwedstrijd Burnham Helgoland luidden: 1. Ortac, Engeland, 43 uur 2 minuten 2 sec.; 2. Roland von Bremen, Duitschland. 46 uur 51 min. 6 sec.; 3. Trenche. mer, Engeland. 49 uur 21 mln. 9 sec.; 4. Latlfa, Engeland, 49 uur 21 min. 9 sec.; 5. Zeearend, Nederland, 50 uur 10 mln. De zellwedstryd rond Helgoland werd door fraai weer begunstigd. Een matige bestendige Noord-Oosteiyke wind van kracht 3 stond den jachten toe met volle zeilen te varen. Als eerste kwam Orion aan de fiïiish met drie minuten voorsprong op Silberkondor. Het Engelsche jacht Latlfa bezette de derde plaats, was echter de snelste in tyd en won den Prijs van het eiland Helgoland. De speciale prüs van de ge meente Helgoland voor het snelste jacht in de klasse der K.R.-formule onder 11 over een baanl?ngte van 18 zeemylen werd door het Ne- dfrlandsche Jacht Zeearend gewonnen. De bemanning bestond uit C. Bruynzeel Jr„ Ch. Felter, A. Warners, J. Looman, Dr. Reyn. ders, J. Blank en O. Müller. Bij de kleine Jachten (154 mijlen) werd All eerste voor Gertrud. De laatste was echter de snelste, won daarmede den klasseprüs en den kleinen Helgoland-prys. Het R. K. F.-elftal, dat Zondag a.s. op het A D. O.-terrein te Den Haag tegen Jugendlcraft Wlen zal uitkomen is thans als volgt samengesteld: Doel: W. AlsJttlgeest (D.H.L.). Achter: Van Bree 'Kolping) en Gigen- gack (Geel-Wit). Midden: Pik (V.D.Z.), Van Lingen (Ex celsior) en v. d. Linden (Zwal. Vooruit). Voor: Wybenga (V.V.Z.), Nienhaus (S.D. O.U.C.), JBeerenschot (Lachapelle), O. Alesmgeest (D.H.L.) en de Hosson (H.M.S.) Men kent het woord: de stugge waarheid van Gods Kerk. Maar dit stugge beteekent geen hardheid, geen bitterheid en nog minder wreedheid. Zij heeft geen anderen zin, dan de onwrikbaarheid, omdat de waarheid nu eenmaal niet anders kan zijn, dan zij is en nooit met zich kan laten spe len of transigeeren. In dit stugge, dit onverzettelijke dat het tegenovergestelde van liefde loosheid is ligt haar grootheid en de onschatbare weldaad, welke God ons in Zijn goedheid heeft ge schonken. Spoedig kan er een Koninkiyk Besluit worden tegemoet gezien, bepalend dat de zitting der (nieuwe) Staten-Generaal zal worden geopend op Dinsdag 8 Juni. Volgens de Avondpost zou deze opening niet geschieden door H. M. de Koningin zelf. Art. 104 der Grondwet geeft H. M. de be voegdheid. de opening te doen plaats hebben door een commissie. Van deze bevoegdheid zal zy thans gebruik maken. Het ligt voor de hand, cat dc opening zal worden opgedragen aan het kabinet. Aangezien verwacht mag worden, dat het ministerie-Colyn aan den vooravond der verkiezingen zün portefeuilles ter beschikking van de Koningin zal stellen, en dat er op 8 Juni nog geen definitieve beslissing zal zyn geno men omtrent de opvolging, zal het demissionnai- re kabinet de openings-plechtigheid namens de Koningin verrichten. Zoo goed als zeker zal de opening niet plaats hebben in de Ridderzaal, maar in de zaal van de Tweed» Kamer. Zooais men weet, wordt de tegenwoordige zitting op 5 Juni gesloten, en het tegenwoordige parlement op 7 Juni ont bonden. Gedurende haar büna veertigjarig bewind heeft de Koningin tot dusver slechts driemaal gebruik gemaakt van de bevoegdheid, de opening door een commissie te doen geschie den. en wel in 1908. „wegens de belangwek kende omstandigheden" waarin zy zich bevond, in 1909 „wegens de vervulling van haar moeder- 7 ZWANENBERG

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6