STAD D Nassau Tax tel.3545 Als de rookers kiezen, is Chief Whip altijd nummer één! Alkmaar, 22 Mei F een „Op 26 Mei het potlood sterker dan hamer” J’D ZATERDAG 22 MEI 1937 i Inlichtingenbureau VICTORIA-THEATER AGENDA Film Sport Radioprogramma CENTRALE WERKPLAATS Voor jongens van 14 tot 24 jaar TOT HET EINDE PARAAT Te water gelaten Geen spreekuur Apothekersnachtdienst ANGST A.F.C.-nieuws Bioscoop Harmonie AlcmariaV elocitas ou< Hanze Federatie ALK AlkmaarT exel V ondelher denking 1 De verstandige midden stander Noord-Hollandsch Landbouw- crediet Nu het Verdronkenoord nog niet gedempt is Aanvulling Kerkbericht St, Laurentius Alkmaar NIEUWE AANWINST VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN DE NOORDERMARKTBOND IN 1936 Fa. Baat •o -t G I v C. VAN RIEL ACCOUNTANT Lid Nederl. instituut van Adc. ACCOUNTANCY - BELASTINGZAKEN A. C SCHOUTEN Klokslag 12 uur M. P. v. d. Weyden, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, wonende te Zevenhoven (ZJ{.) giHim SUUIIIII Ongunstige uitkomsten voor de tuinders Jeuws i nar; met I—Velocitas I. 1035 tot o Voor de jeugd-elftallen HET BESTUUR Zo< Alkmaar, 21 Mei 1937. overwlnnen, Alk Tuit ii d. Middenstand FOCUS de meeste CHIEF WHIP CIGARETTES VIRGINIA 1 J Weth. Klaver Is as. Maandag verhinderd zijn gewone spreekuur ten Stadhuize tp houden. andere reeds G vi di De Vondelherdenklng zal hier ter stede ge vierd worden door een opvoering (eventueel op voeringen) van Vonders Jozef in Dothan”, door I onze oudste R. K. Tooneelvereeniging „Vondel". Met grooten Ijver Is met de instudeering reeds •en aanvang gemaakt Overtuigd van het ideéele I straat 21, houdt zich aanbevcdt gaven, zoo van hen, die auto's len stellen, als van medehelpers die hulp behoeven. Met den wedstrijd tegen Velocitas neemt Bljlsma dus officieel afscheid, op welk afscheid wij Maandag nader terugkomen. Bioscoop Harmonie: .August”. Alle dagen 7.30 uur. Zondag van 2 uur af. Victoria-Theater: „Klokslag twaalf uur”. Alle dagen 7.30 uur. Zondag van 2 uur af. lijks te vermelden. En dan 't spel flink open, want alleen deze speelwijze biedt de meeste kans op succes. Alk Lar ■tel fee har J opg ven ven hee bes heb H den en een bim ver< gen verg w<x teve beis R. 1 D de 1 HU e 1 k a b n b Va stel jan wU dar 3pi «n Ul< c n WESTERWEG 2» - ALKMAAR - TEL. 3835 TK et R tn is W de pl Q1 CV sit tei fU rei ko 05 wa ck Gif vei do da f-t.il W* 8CÏ de ves F H rech ken bij 1 TE8SEL8CHADESTRAAT 4 ALKMAAR Ud Prov. Bond V. d. Geld- en Effectenhandel Effecten Adviezen Mr. W. door de Heiloo. Over de week van 13 tot 19 Mei 1937 werden geplaatst bij een patroon 1 bankwerker en 2 in andere vakken. Aan de Oentrale Werkplaats kunnen worden geplaatst 4 timmerlieden. 3 metselaars. 2 kan toorbedienden 2 electriciens, 2 automonteurs, 4 In andere vakken. Van de N. V. Scheepswerf „t Hondsbosch”, directeur H. J. Bosman, te Alkmaar, werd met gunstig gevolg te water gelaten de zwaar ge bouwde aeewaardige Motorsleepboot van 16.15 Meter lang, gebouwd onder het nummer 679. De boot, welke vervaardigd is voor het ver richten van zware sleepdiensten, zal worden uit gerust met 'n eveneens geheel nieuwen 3-cylln- der 120 P.K. Deutz-dieselmotor. en is bestemd voor Boeker's Aannemingsbedrijf te Wielingen Dinsdagochtend half elf vergadering van Zelatrlcen van het Genootschap van het H Hart •an de pastorie. Woensdagavond 7 uur vergadering van de Ze- latricen van het Apostolaat des Gebeds, aan de pastorie. Vrijdagmiddag geraakte de zevenjarige Z, wo nende in het Pnldsen, al spelende te water van het Verdronkenoord. Gelukkig zag de 16-jarige Henk Stam het ongeval geschieden. HU begaf zich te water en ■maakte nat genoegen den kleine ongedeerd op den wal te brengen. Een ongeval, dat gelukkig goed afliep, maar dat dankbaar aangegrepen zal worden door den propagandadienst der „dempen”. strijd is alleen door den bond vastgesteld). 2.30 uur; A.F.C dZeevogels B. 3.45 uur: A.F.C. cVoorwaarts B. A.F.C. AVoorwaarts d is uitgesteld. We zyn zeer benieuwd. èn naar de verrichtin gen der jongens, én naar.... 't publiek. Een A F. C.-er A. F. C. brengt morgen een bezoek aan S. V. W. In Heer Hugowaard. De ontmoeting op het A. F. C.-terrein eindigde in een gelijk spel nadat A. F. C. met 41 had voorgestaan. Nu S. V. W. in eigen omgeving speelt zal A. F. C. haar uiter ste best moeten doen om een overwinning te be halen. Den spelers wordt hiermede bekend ge maakt, dat de wedstrijd gespeeld wordt om 2.30 uur oude tijd. Hieruit volgt nu dat het uur van vertrek een uur later Is dan wat er op de con vocatie vermeld is. Spelers neemt hiervan goede nota om onaangenaamheden te voorkomen. Het 3e elftal trekt naar Bergen om Berdos 3 te be kampen. 22 30. Brussel Fr van 22 30 tot 24 Brussel VI. van 8.30 tot 11.20, 11.20 tot 12.50, Droitwich van Lond. Reg. van 16.20 De lang verwachte nederlaagwedstrUden zul len dan Zondag een aanvang nemen. Het '•’ordt goed Ingeset, want vier elftallen zullen het strijdperk betreden. We hopen van harte jon gelui. dat we veel overwinningen mogen notee- ren. Stelt ons niet te leur en speelt met ambitie; ook al zou het misschien wat te warm zijn. Om niet den schijn te verwekken, dat het ééne elf tal boven het andere wordt gesteld, zal geen verslag'je worden gemaakt, doch slechts een en kel puntje. Maar we zullen degelijk die spelers in 't oog houden, die niet met den noodlgen ernst en vechtlust spelen. Dus jongelui, alle vier elftalen een reuze succes en dat *t mooi voetbalweer mag zijn. En vragen jullie aan je ouders, broers en zusters of die ook'komen kij ken. dan zal 't pas recht gezellig worden I Hier zijn de elftallen, die op het terrein aan den Westerweg spelen: 12 uur: A.F.C B—Zeevogels A. 1.15 uur: A FC ERood Wit A (deze wed- ivan de plannen, maar tevens ook van de zware eischen welke daaraan gesteld moeten worden, is het zeer verheugend te kunnen mededeelen dat. naast den heer Haakman, als „Vondel's” Regisseur, een gedegen kenner der Vondel-llte- ratuur. n.1. de heer L. H. M. Muris, is bereid ge vonden z(jn hooggewaardeerde literair taalkun dige medewerking te verleenen. Met deze leiding mogen wy vertrouwen een hooggestemde Vondelherdenklng tegemoet te gaan. Mede hiertoe is een speciale commissie van voorbereiding geregeld werkzaam. Het inlichtingenbureau van de R.K. Staats party houdt, evenals andere jaren, ook nu weer enkele dagen voor de verkiezing zHUi«, waar alle gewenachte inlichtingen ever de stemming, stembiljetten, enz., verschaft worden. Ook kan <f»*r opgegeven worden, welke zieken of ouden van dagen op den stemmingsdag gehaald moe- 9— wurdzn, Het bureau b gevestigd in Het Gulden Vlies en houdt zitting op: Zaterdagavond 7 Zondagmiddag 111 uur; Maandagavond 7—uur; Dinsdagavond 78 uur. Op Woensdag, den verkiezingsdag, van 8 tot uw. moet dit bewustzijn met den dag In ons sterker gemaakt worden. Overweegt toch eerst goed, alvorens gij u zoudt laten verleiden een stap achterwaarts te zetten en denk er goed over na. dat gij niet op de allereerste plaats op de lijst van de Kath. Staatspartij stemt voor de behartiging van de stoffelijke belangen. Als we nagaan wat onze tegenwoordige regee- ringsvorm met de R.K. Staatspartij als stuwen de kracht In ons Staatsleven (al behoeft men het op stoffelijk terrein lang niet over alles eens te wezen) voor ons kath. heeft gebracht er wat het aan onze voorouders ontzaglijke In spanning heeft gekost, deze geestelijke wel-1 Pree. Bond Aan- en Verkoop van Prolongation Vrijdagmorgen had achter de Nieuwe Doelen een kleine plechtigheid plaats ter gelegenheid van het feit, dat de kap geplaatst werd op het nieuwe gebouw, een werkplaats voor de werk- looee metaalbewerkers, In casu de smidse. De heer Köhnert, de voorzitter van de ver- eeniging tot ontspanning en ontwikkeling van Jeugdige werkloozen. sprak eenige waardeerende woorden ter gelegenheid van deze, voor de jon gelui zoo belangrijke gebeurtenis. De heer Köhnert bracht dank aan de opzichters, de hee- ren Dlngerdls, Schouten en Beek, die de directe leiding van het werk hadden, en tevens aan eten heer Wiese, die als secretaris de algemeene leiding had. Hierna werd onder een luid hoera de Alk- maarsche vlag in top geheschen en tenslotte werd de mededeeling. dat allen, die aan den opbouw der ruime werkplaats hadden deelge nomen, getracteerd zouden worden, met gejuich ontvarigen. Het jaarverslag van de veilingsvereenlging „De Noordermarktbond" te Noordscharwoude te weer in mineur gesteld. Het jaar 1936 is voor dc organisatie en de leden ven bedroevend slecht jaar geweest, schrijft de secretaris, de heer J. Kliffen, waarna hij memoreert, welke slechte bedrijfsresultaten de tuinders hebben gehad tengevolge van den misoogst door de lui zenplaag, met als gevolg de grooie moeilijkheden '•oor velen om het voorjaar weer opnieuw te kunnen beginnen. De door de Regeering ver leende misoogststeun, welke werd verkregen op randrang van de samenwerkende organisaties heeft voor velen veel leed verzacht, al zijn jammer genoeg, vele menschen uitgesloten ge worden van dezen steun te kunnen proflteeren. Ten aanzien van den afzet van de vroege aard appelen werd de getroffen regeling besproken en ook het in het midden van het seizoen op treden der vroege aardappelziekte. Hierin moet noodzakeiyk verbetering komen en het lijkt den secretaris zeer dienstig dat er door leder wordt medegewerkt om radicaal te sproeien en de laadgevingen, welke ten deze worden gegeven, tel harte te nemen. Verder wordt het verloop 'an de prijzen der zomerkoel gememoreerd. Bij de vroege witte kool maakt de secretaris de opmerking, dat de witte kool in een te kort tijdsbestek wordt aangevoerd tengevolge va» bet vroeg uitplanten, waardoor een opeenhoo- ping op de veiling ontstaat. De aandacht wordt gevestigd op dc proefnemingen, welke met de z.g. vervroegde Deensche witte kool, welke kool soort in de naherfst een gewild product voor de zuurkool is, worden genomen. Wanneer daarvan weldra meer zal worden uitgezet en ze voor een behoorlijke minimumprijs in aanmerking komen zal de periode voor het inmaken van zuurkool wel verlengd worden. De uiensoorten hebben weer heel weinig in het laatje gebracht. Betreurd wordt, dat dit artikel als een landbouwproduct wordt be schouwd. waardoor het geheel van den steun is uitgeschakeld. Het product eischt evenveel zorg als de tuinbouwproducten. Het gevolg hiervan zaï zijn, dat deze voor ons jarenlange geregelde cultuur, noodwendig zal moeten achterwege t lijven, omdat ze absoluut niet loonend is. In het boekjaar 1936 werd aan misoogst steun uitbetaald f 210.753.04 en aan gewonen toe- s*a£ op de geveilde tuinbouwproducten f 8540.86 Gehoopt wordt, dat voor stapelproducten ult- elndelljk zooveel kan worden uitgekeerd, dat de kostprijs wordt benaderd. Gewezen wordt op de gehouden bijeenkom sten voor de bestrijding van de draaihartlgheld in de kooi. Hoewel nog geen positief resultaat bereikt kon woiden heeft de secretaris toch den Indruk gekregen, dat men op den goeden weg is gebracht door de onderzoekingen van dr. Leef mans. De veillngomzet was over het jaar 1936 f 1.04833420 (Over 1935 f 1.12732631 en over 1934 f 1394.656.21) zoodat men nog steeds in dalende lijn gaat. Van eenige opleving, zooals elders wordt waargenomen, blijkt aizoo in onze bedrijven geen sprake te zijn. De aanvoer was in het Jaar 1936 als volgt: 5 760553 KG roode kool; 1888.623 KG. gele kool; 5.751 320 KG. Deensche w. kool; 6479375 K.G. gewone witte kool; 3.069.300 K.G. uien; 796 925 K.G peen; 139 710 K.G. kroten; 7676.748 K.G. vroege aardappelen; 991.833 K.G. late aardappelen; 544.821 KG. spercieboonen2292 K.G. snijboonen; 16 775 K.G. tuinboonen; 321.685 K.G. zllveruien; 9025 K.G. rammenas; 90 K.G. sprultkool; 52 K.G. peulen; 575 K.G. rapen; 18.607 K.G. groene kool; 20 K.G. witlof; 30 168 K.G. rabarber; 541 382 K.G andijvie; 170 K.G. boerenkool; 11351 st. bloemkool; 671 stuks kom kommers; 2016 bos peen; 42 bos prei; 10 kr. sla. Het verslag sluit, met de hoop dat spoedig andere tijden mogen aanbreken, waarin men zonder de hand te behoeven ophouden het eigen brood weer kan verdienen, ook weer brood zal kunnen laten verdienen. Naarmate de verkiezingsdag Woensdag 26 Mei) nadert, stijgt de Interesse der kiezers voor de politiek, voor den Inhoud van het bepaalde •taalkundig program en verlangen, ja 'eischen Klj van hun party voorlichting en opwekking. Zulks zeer terecht, omdat geweldige belangen op het spel staan. Het bestuur der Afdeellng Alkmaar van de R. K. Staatsparty heeft daarom naast de steeds doorgaande Intensieve verspreiding van vlug schriften, nog drieërlei actie opgezet. lo. De groote propaganda-vergadcring op den vooravond der stemming Dinsdag 25 Mei, des avonds acht uur, in het Gulden Vlies. Sprekers: mr. J. Bomans. Ud van Gedepu teerde Staten; E. J M. Stumpel. lid der Tweede Kamer. De eerste spreker roept levendige herinnerin-' gen in ons wakker aan politieke avonden in' grooten stijl, met pakkende beelden en puntige zetten; zoo zal ook nu het hooren van diens rede de opkomst dubbel waard zijn. De tweede spreker is ons zittend Kamerlid, de Middenstandsman. die rekent op aanwezig heid van alle katholieke middenstanders. Toegang kosteloos voor aUe Katholieken. 2o. De inlichtingendienst, welke aanwezig zal zijn in het Gulden Vlies op Zaterdagavond van 79 uur, Zondag van 111 uur. Maandagavond van 79 uur en Dinsdagavond van 78 uur. 3o. Het Verklesingsbureau op den stemmings dag, hetwelk den geheelen dag zitting houdt in het Gulden Vlies, inlichtingen geeft en den op haaldienst organiseert voor ouden van dagen, zieken en hulpbehoevenden. De leider van den inlichtingendienst in het Verklezingsbureau, de heer Th. Dijkstra, Coster- m voor alle op- beschlkbaar wli- fen van degenen. De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 23 tot en met 29 Mei waargenomen door de apotheek van Mevrouw de weduwe C. M. B. Wanna, Mient 11? Alcmaria speelt morgen een vriendschappe lijke ontmoeting tegen den Noordelyken eerste klasser Velocitas. Deze wedstrijd, welke een aar dige ontmoeting belooft te worden, Is tevens de laatste wedstrijd welken Alcmaria’s rechtsback, Douwe Byisma. voor Alcmaria speelt, den wedstrijd tegen Velocitas De vacature in het college van Commissaris sen. ontstaan door het overlyden van den heer C. Bosman is voorlooplg aangevuld benoeming van jhr. H. van Foreest te Zoo zal dan morgen in Den Helder op het HR.C-terreln de beslisslngswedstryd tusschen Alkmaar en Texel gespeeld worden om een plaats in de derde klasse. We behoeven niet op de belangrijkheid van dezen wedstrijd te wijzen, deze spreekt voor zichzelf. Onze stadgenooten moeten hun derde klasseschap verdedigen en wanneer de groen witte Alkmaarders hun gewone spel spelen, ge ven we hun een beste kans. Maar dat er gewerkt zal moeten worden van naar hun harten hunkeren en die beloften doet, waarop zij reeds zoj> lang hebben gewacht. Tevens wordt hun dan voorgesteld dat de Godsdienst daar buiten staat en volkomen zal worden geëerbiedigd. Op alle terreinen des levens breken nu nieu we gedachten baan, en ook op het Maatschap pelijk en Staatkundig leven, tracht men Ideeën Ingang te doen vinden, die voor ons kath. niet zoo maar te aanvaarden zijn. NU ook by de Tweede Kamerverkiezing komt dit sterk tot uiting en wordt van Verschillende kanten een aanval gedaan op datgene, wat in het verleden zoo sterk heeft bijgedragen tot de emancipatie van het Kath. volksdeel, nl de Kath. Staatsparty. Het wordt ons nu voorge steld alsof we slechts de Kath. Staatspartij hebben af te breken om van de crisis met al haar gevolgen verlost te worden. Wie daarnaar mocht hebben geluisterd (die het filet hebben gehoord, hebben niets gemist) voor hen wordt het hoog tyd eerst goed na te denken en zich af te vragen: Watstaat by den stembusstrijd voorop? Tot sommige vertwijfelde geloofsgenooten moge ik dit zeggen: Geen party, die sterker dan de Kath. Staatsparty overtuigd is, dat niet ons doel mag zyn, hun die reeds veel bezitten, méér te geven, maar hen, die gebrek lijden en on voldoende hebben, met alle middelen te helpen aan toonenden arbeid; een ideaal wat In wet geving en bestuur dient nagestreefd en bevor derd te worden en waartegen geen redelijk den kend wezen zich verzetten mag. Vooral nu er thans zoovelen zyn, die hon gerend neerzitten aan ’s levens disch, die ge slagen worden door het leed dag aah dag en die hunkerend uitzien naar eenige verbetering, Op 26 Mei worden de kiezers weer ter stem bus geroepen om hun vertegenwoordigers aan te wijzen in het Parlement. Wederom wordt hun de gelegenheid geschonken, zich uit te spreken over het gevoerde beleid en over de richtiynen, welke door de verschillende partijen voor de toekomst worden uitgestippeld. Wy kunnen dankbaar zyn dat in onzen Ne- derlandschen Staat deze gezonde volksinvloed is behouden kunnen blyven, mede doordat hier van tot dusver door het Nederlandsche volk een verstandig gebruik werd gemaakt. Daardoor bleven we hier bevryd van nadeellge schokken die wij op staatkundig terrein in andere landen de laatste Jaren moesten waarnemen De wel zeer bijzondere omstandigheden waar in wij heden leven, en waaronder velen, de een meer en de ander minder gebukt gaan, kunnen wellicht oorzaak zijn dat sommigen onder ons nog moeiiykheden hebben over de juiste op- vattlng van den stemplicht. Menschkundig is dit heel goed te begrijpen, want het woedt soms moeilijk de dingen juist te zien en weliswaar zijn er sterke beenen noo- dlg om de weelde te dragen, maar nog sterkere beenen zijn er noodig om de armoede te dragen. Velen toch moeten eiken dag een heftlgen strijd stryden voor hun bestaan, zy voelen de slagen van het noodlot, zy weten dat dit nood lot mede een gevolg is van fouten, vroeger en nu, in onze samenleving begaan. Het is dan te begrijpen, dat menigeen tot moedeloosheid vervalt; moedeloosheid, die dan aoo gemakkeiyk overgaat In ontevredenheid tn onverschilligheid, die hen voor alles ontvan- keiyk maakt. Dan ontmoeten dezulken den tegenstander, die natuurlijk op economisch terrein reeds by de eerste kennismaking woorden spreekt, waar- vaart voor ons te bereiken, dan zou het een aanslag op ons nageslacht zijn, als we onzen stemplicht niet goed begrepen. Zoo beschouwd durven wjj verwachten, dat op 26 Mei de laatste kath. vrouw en man, ook ai zyn hun omstandigheden moeilijk, hun stem zullen uitbrengen op de Kath. Staatsparty. Zeker, wy zijn niet tevreden met de bereikte resultaten, maar we dienen van ons af te gooien dat minderwaardigheidsgevoel wat ook in sommige Kath. kringen nog te veel leeft. Wij kunnen en wy mogen in ons dragen de overtuiging en ook naar buiten toonen: Wij zyn niet minderwaardig In geen enkel opzicht I Laten wij er ons ook goed rekenschap van geven, dat een geestdriftige en opstuwende massa van gelijkgerichte kath. achter hun voormannen de zware en verantwoordelijke taak van de leiding slechts verlichten en veraange namen kan. Zoo in sterke onderlinge verbondenheid zal dc Kath. Kamerfractie het beste haar invloed kunnen doen gelden op de Staatkunde In Ne derland en dan zoowel sociat^-economisch als zuiver principieel, omdat beide ook onverbre kelijk met elkaar verband houden. Zoo beschouwd heeft het potlood op 26 Mei. goed gebruikt door te stemmen op No. 1 van Hjst I meer kracht dan een kanon. Kath. in vloed behouden is voor ons mogelijk door goed te stemmen. Kath. Invloed terugwinnen, de ervaring in het buitenland bewijst het, is vry- wel mogeiyk. Goede kath. onthouden dit, scharen zich om het Gezag der Kerk en han delen daarnaar op 26 Mei. Ik mag van deze gelegenheid wel gebruik maken, te danken voor het vertrouwen van de kiezers in N.H. op wier UJst Ik nu voorkom Mljnerzyds kan Ik zeggen, dat de kennismaking een aangename was en dat ik hoop met Gods hulp mijn aandeel .te mogen leveren aan het werk van de Kath. Kamerfractie en van de RK. Staatsparty, ten zegén van land en volk. ,t tot het elnde we behoeven 't nauwe- zooals dit In verleden het geval was. M. F, V.d, WEUDEN De Federatie N. H. Noorderkwartier v. d. R. K. Middenstandsvereeniging .De Hanze" houdt haar jaariykschen Federatiedag op Woensdag 30 Juni a.s. te Alkmaar. Als sprekers zullen optreden: Zeereerw. heer Dr Olierook, onderwerp: .De Sociale verhou dingen v. d. Middenstand L d. huidige Maat- •chappij"; de heer Jan Beerends, onderwerp: ,X»e Cultureele verhoudingen In de huidige Maatschappij”. Er zijn veel moeilijkheden te wanneer men het verhaal wil vertellen van een vrouw, die 'n kleinen misstap begaat, door spyt gekweld wordt en het niet aan haar .man, die haar door zijn jaloezie kwelt, durft te vertellen ondanks het feit, dat ze elkaar toch volkomen beminnen en ieder geheim zich als een wig dryft tn het huwelyksgeluk. En de moeilijkheid wordt nog grooter, wanneer de vrouw tenslotte in haar wanhoop den dood tracht te zoeken: gelukkig te vergeefs. Een compliment aan den maker van de film Angst. Viktor Tourjanski. is daar op zijn plaats, omdat hij dit gegeven zoo ernstig en beschaafd weet te vertellen. Dit e zelfmoord der kiezers,” zoo noemde Marchant terecht de daad van degenen die door te stemmen op een dictator, hun eigen medezeggenschap voorgoed naar de maan helpen. Het is Inderdaad vreemd, dat redelijke menschen er naar zouden streven zich zelf een bewijs van onmondigheid te laten uit reiken. Het is onbegrijpelijk, dat iemand met eenlg zelfstandlgheidsgevoel en Inzicht er naar streeft om vöortaan te worden beheerd als een partij ongeregelde goederen, die geen eigen wil hebben. Ik vind zoo'n houding heelemaal onbe- grypeiyk van den middenstander die, wanneer hy althans iemand is die den naam van mid denstander inderdaad verdient, toch een man moet zyn met eigen Initiatief, eigen inzicht, eigen ondernemingslust en eigen verantwoorde lijkheid voor den gang van zaken. Trouwens, ik meen uit allerlei feiten te kunnen concludee- ren, dat de sympathie van den doorsnee mid denstander voor de N.8.B. danig aan het afzak ken is en geen wonder, want al mag een mid denstander zich eens laten overbluffen, de meeste van hen zyn toch nuchter genoeg om naar eenige waarborgen te «vragen, dat zyn wy in zaken zoo gewend en het zyn juist die waar borgen welke geheel ontbreken. Sommige men schen zyn in den NS.B.-hoek gedreven enkel en alleen door de vergissing, dat zy slechts te kie zen hebben tusschen twee uitersten, namelijk de fascisten of de comunlsten Maar zooals een spreker eens zeer terecht opmerkte, dat is alsof men by het opdienen van een vlschgerecht niets anders zou mogen nemen dan den kop of den staart, terwyi de middenmoot toch juist het verlangde is. In de politiek is de R K Staats partij zoo'n middenmoot waarvan je weet wat je er aan hebt. Het Is de partij, opgebouwd op onze onvergankeiyke beginselen en uitgebouwd in een breedte die alle standen en rangen om vat. Over de beteekenis van het laatste moet men ook niet te licht denken. Ik weet wel dat Jan Watheblkerah zegt „wat heb ik nou an die arbeldersaf ge vaardigden, die onderwijsdeskundi gen, die wetsgeleerden, die staathuishoudkundi gen. die boerenbonders. die intell.eotji^;!^ en weet ik veel hoeveel andere kundlgen en des kundigen.” Dat zegt Jan Wathebikeran en hier speelt zyn bekende kortzichtigheid weer een roL Jan begrypt niet dat een maatschappU in el kander zit als een horloge waarin alle raderen op elkander staan ingesteld. Iemand die enkel ntaar zyn eigen radje gesmeerd wil hebben en de andere raderen rustig laat verroesten moet niet denken een goed loopend klokje te krijgen, zelfs z'n eigen goed gesmeerde radje zal niet draaien in een verroest raderenstel. Zoo Is het ook in den staat. Wy hebben een party noodig die alle belan gen, dat Is dus het algemeen belang waarbij wy allen gebaat zyn, kan en wil behartigen. Alleen dan zal ook ons persoonlijk en ons groepsbelang In goede handen zijn. Zoo'n partij zal allereerst uit te gaan hebben van de juiste staatkundige beginselen, gegrondvest op vaste zedenkundige waarheden, en ten tweede zal zij over mannen en vrouwen moeten beschikken, die de verschillende onderdeden beheerschen. Wjj kunnen gerust zeggen, dat onze R K. Staats partij volledig aan die eischen voldoet Zü wil inderdaad het algemeen belang, dus ons aller belang behartigen en zy kan dat ook omdat naast den middenstander de arbeider zit, naast den arbeider de Intellectueel, naast den intel lectueel de boer, naast den boer de onderwijs deskundige enz. enz. Men kan gerust zeggen, dat momenteel geen enkele andere partij zoo breed, zoo alle standen omvattend is opge bouwd, geen enkele andere party zooveel uit stekende deskundigen en standen-vertegenwoor- digers omvat. Met het steunen van zoogenaam de .middenstandspartytjea" steunt men een klassenstrijd-theorie die door en door valsch is en In de practjjk nog nimmer tot gunstige resul taten heeft geleid. Wanneer onze volksverte genwoordiging uiteen zou vallen in zulke klas- sen-partytjes die dan als knokploegen tegenover elkander zouden staan, dan was het met het algemeen belang gedaan en zou de middenstan der zeker aan het kortste eindje trekken. De verstandige middenstander, die inziet baat te hebben by een juiste maatschappeiyke orde ning, zal alleen reeds uit zakeiyk inzicht op no. één van UJst één stemmen. Als katholiek doet hy dat vanzelfsprekend. Weer een Hollandsche film, d wx een film, die door Hollandsche artlsten gespeeld wordt, maar die overigens zoo internationaal is, dat zli evengoed een product van Hollywood of Neu babelsberg kon zyn. Trouwens, ze Is io Parys vervaardigd, en we moeten het waarschynlljk als een soort beleefde geste aan het Holland sche bioscoopbezoekende publiek beschouwen, dat men de lading Nederlandsche acteurs en actrices er voor naar de Vllle Lumière heeft laten komen. Wellicht Is het daar aan te wyten, dat de regisseur, onbekend met de wezeniyke capaci teiten van zyn spelers, lichtelijk een greep In 't wilde weg heeft gedaan en een rolbezetting heeft gekozen, die niet altijd even verantwoord is. Klinkende namen op tooneelgebied zyn nog niet altijd een waarborg, dat het ook goed filmmateriaal Is. ..Klokslag 12 uur” is de suggestieve titel van deze rolprent. Ze had in den styi van den stui versroman ook kunnen heeten: „de opoffering van het Apachenmeisje." Men oordeele maar: Jean Verdler (Louis de Breel Is een succes vol zakenman, directeur van groote Industrieele ondernemingen in Parys. Zoo zeer is hy In de gunst van zyn commissarissen, dat de presi dent van dit college hem. den ouderen man. zyn Jonge en bekooriyk beeld-schoone dochter ten huwelijk schenkt. De nu zoo brave directeur blijkt echter een minder voorbeeldig verleden te hebben. In zyn arme dagen was hy Ud van een bende, die de minder lieflijke gewoonte erop na hield scheepsbranden te veroorzaken, wegens de zoete verzekeringspennlngen. Zijn laatste misdaad dateert juist 10 Jaar geleden. Op en kele uren na tenminste. Klokslag 12 Is de heele zaak wettelyk verjaard. Op dezen dubbel ge- wlchtlgen dag. zijn huwelijksdag Immers ook. wordt Jean netjes geschaakt door zijn vroe gere „clubgenooten”, die trachten hem zyn fortuin af te persen. Als reddende engel verschijnt een geheim zinnige vrouw (Fientje de la Mar), ten tooneele die de conversatie tusschen de boeven en Verdler onderbreekt en hem meeneemt naar haar ka mer, waar zij hem herinnert aan de gelukkige dagen van weleer, toen zy van elkander hiel den. By een beslissend vuurgevecht grypt Matla In en met de revolver in de vuist dwingt zU een aantal boeven tot het uiterste tegenstand te bieden en de laatste schoten die noodig zUn om den tegenstand tot klokslag twaalf te rek ken, wisselt zy zelf met de politie. Het laatste schot beteekent haar eigen einde.... Verdler, trouwens de eenige overlevende van 'de schlet- partij, is' gered en het visioen van zijn jonge vrouw sluit de film.... Van het zeer uitvoerig bijprogram memo reerde wfj speciaal de Polygoonopname van de Londensche Kroningsfeesten, een opname die stukken beter is dan die van Hollands grooten dag op 7 Januari jj. in Den Haag. Een programma* <l>t 4jo<F, vo^ytaasenen. die niet bang zyn voor wat sensatie. Beker genoten kan worden Zondag 23 Mei: Lyn 1 Hilversum I, lyn 2 Hilversum II, lyn 3 Keulen van 10.55 tot 12.05, Brussel Fr. van 12.05 tot 12.20, Keulen van 1230 tot 13.20. Brussel VI. van 1330 tot 13.30, Keulen van 13 30 tot 14-50, Brussel Fr. van 14.50 tpt 16.20, Keulen van 1630 tot 17 20, Parys R. van 17.20 tot 2030, Beriyn van 20.20 tot 22.20, Brussel VI. van 22.20 tot Lyn 4 Parijs R. van 12.50 tot 1630. tot 16 50. Droitwich van 16.50 tot 17.20, Lond Reg. van 1730 tot 19.10, Droitwich van 19.10 tot 21.05. D. Sender van 2105 tot 2135, Droitwich van 21.25 tot 23—, Beriyn van 23.tot 24.Lyn 5 Diversen. is een verdienste, die men vooral niet te gering moet achten, omdat zy in de filmwereld vrij zeldzaam is. Maar behalve deze zijn er ook nog verdiensten en wel, dat hy, zoo hy al eerder verkende paden betreedt, toch een stuk werk heeft afgeleverd, dat met eere kan worden vermeld om zijn rustig voortgaand rhythme, dat herjjmd wordt door een rhythme van lichte climaxen die hun afsluiting vinden in den feilen maar toch volkomen beheerschten climax aan het eind, wanneer de vrouw zich in een ver- weaen toestand voor een rijdenden outo werpt, maar gelukkig gered wordt en tot de ontdek king komt, dat haar echtgenoot, door zijn ja loezie minstens even schuldig is als zy. Tour janski weet zyn beeldenstroom te laden suggesties, die niet nalaten op den aandachtlgen toeschouwer over te gaan. Mede wordt men geboeid door de vaak beteekenlsvolle overgan- gen en de voortreffelyke Instellingen van de camera, waarmede menschen en voorwerpev uitnemend worden geobserveerd. e Deze film verdient de belangstelling van lederen filmliefhebber, zoowel om haar zuivere fllmkwalltelten als om haar beteekenlsvollen en zorgvuldig behandelden Inhoud en het is daar om te wenschen. dat het haar aan die belang stelling niet zal ontbreken. Men zal echter goed doen haar alleen geschikt te achten voor per sonen met voldoende onderscheidingsvermogen. Gem. Sportpark: Alcmaria Zondagmiddag 2 uur. Maandag 24 Mei: r Lyn 1 Hilversum 1, lyn 2 Hilversum II, lijn 3 Keulen van 8.00 tot 10.20, D. Sender van 10.20 tot 10.50. Keulen van 10.50 tot 11.05, Londen- Reg. van 11.05 tot 12.50. Brussel VI. van 12.50 tot 1430. Keulen van 14.20 tot 15.20, Droitwich. van 15.20 tot 15.55, Hamburg van 15.55 tot 16.20. Droitwich van 1630 tot 16.50, Parys R. van 16.50 tot 18.20, Keulen 1830 tot 19.50, Lond. Rag, van 19 50 tot 20 35, Parijs R. van 20.35 tot 20.50. Droitwich van 20.50 tot 2135. Rome van 21.25 tot 22 20, Brussel VI van 22 20 tot 22.30. Brussel Fr. van 22.30 tot 22.50. Berlijn van 22.50 tot 24.00. Hjn 5 Brussel VI. van 8.00 tot 9.20. Hamburg van 9.20 tot 10 35, Droitwich van 10 35 tot 13.35, Lond. Reg. van 13.35 tot 17.20. Droitwich van 17.20 tot 18.20, Hamburg van 1830 tot 18.40, Lond. Reg. van 18.40 tot 19 20, Stuttgart van 1930 tot 19.30, Droitwich van 19.30 tot 2030. Lond. Reg. van 20.30 tot 21.30, Droitwich van 2120 tot 24.00, lyn 5 Diversen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14