iï WRIGLEY jubileert ■L Albert Heijn sn Ernstig ongeluk bij noodlanding f 50.000 gestolen uit erfenis? Christelijke groet Het opstootje in TjibÖegel BEDRIJF POTTHUMOOIUE MITCHAM LAVENDER IMP.-C.F.G.' BIERKADE 10-105 DEN HAAG GESCHIEDENIS VAN HET ZATERDAG 22 MEI 1937 VAN WEEK TOT WEEK Ex-kaateelheer beruat in het vonnia Inlevering spek te Rotterdam j ZUIVERT DEN MOHD1 Een grap van de N.S.B. Conflict bij Werkspoor? TRAGISCH EINDE LOONTARIEF TE LAAG VEE BIJ BRAND OMGEKOMEN [Anks: da kruidenierswinkel van Albert Heijn te Oowauan, Recnts; de tegenwoordige fabriek van Albert Heyn te Zaandam De zaak Nijenrode De nieuwe aanval op het Lutine-goud Prof. ir. Chr. K. Vieaer acht redenen aanwezig voor een gezond óptimiame Zesde-lustrumvergadering te Haarlem OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE V algende week nog onder- - handelingen HANZE IN HET BISDOM HAARLEM onMegn^taanbajOK sdindoTMP s 1 no n I Bejaard wielrijder door vleugel geraakt en op slag gedood Zoon en schoonzoon van over ledene, beiden executeur, in arrest gesteld F Viering in intiemen kring 'l k™ Een kleine kruidenierawinkel te Oostzaan groeide uit tot een grootbedrijf Het verzet tegen toepassing van de miltpunctie Geld én waardepapier verdwenen Enkele bladen beetgenomen z. Bk 31 i PER PAKJE 5 CT. VOLMAAKTE KAUWC H«^» i uitgebreid. De het <te voorzitter opent de vergadering met de le- *tag van enkele regels uit het evangelie. Tel- wanneer ik een vergadering van jonge ng en d- is- e- van jba, ede ren. ten oek de in len js- ru- tal »- Toen de <-• uit Delft. Vrl provinciale vaart tusschen Delft en overstak, kreeg hü een toeval, waardoor hl) overboord sloeg. Hoewel de pontvoerder cn een schipper, die in de nabijheid van de pont voer, direct pogingen In het werk stelden V. te red- den, duurde het ongeveer twaalf minuten eer hü op den wal was gebracht. Een onmlddelllk ontboden geneesheer kon slechts den dood cou- stateeren. Hierbij kwam het vliegtuig eerst In aan raking met een ledigen auto, welke aan den kant van den weg stond, en vervol gens gaf het den 74-jarigen wielrijder 8. een klap met den vleugel, waardoor de man op slag werd gedood. Het toestel, dat in een klaverland duikelde, werd licSit be schadigd, doch de piloot bleef ongedeerd. -een •le wyri- en de t aan- richt, v«r- iratle iOen nog rekt un ie er len. wel jn- oe- lub sou ast sta :hen ®n- be- iblik nog de aten ïgen ten ten. 10e- ni<t i,ten den. i bü te elrie dan jeds Uter Af- Als de verfkwast kon spreken zou hij zeggen: geef my Ripolinl Ik heb ‘t noch op vergeefsch. nofh op de eigen den "der KAUWGOM f Op Woensdag 2 Juni vindt te Haarlem de Centrale Raadsvergadering plaats tevens her denking van het 30-jarig bestaan van de Hanze, bond van R. K. Mlddenstandsvereenigingen in het Bisdom Haarlem. De dag wordt geopend met een H. Mis aan het Bondsaltaar in de Kathedraal van St. Bavo, te 9.15 uur. opgedragen door den bondsadviseur dr. A. A. Olierook. De Centrale Raadsvergadering wordt geopend te 10 uur In het Gemeentelijk Concertgebouw, Lange Begünestraat. Des middags te half 4 is in hetzelfde gebouw de herdenkingsvergadering van het 30-jarig bestaan, welke door Z. H. Exc. den Blsschop van Haarlem met zijn tegenwoordigheid zal worden vereerd. Feestredenaar is de oud-bondsadviseur de zeereerw. heer deken Bots van Gouda. De muzikale omlijsting zal worden verzorgd door een heeren. en knapenkoor onder leiding van Frans Pielage Jr. Voor de medekomende dames der afgevaar digden en leden wordt tijdens de morgenver- gadering een auto-excursle door de omstreken van Haarlem georganiseerd. De noodige maatregelen voor extra busvervoer van station naar kathedraal en van kathedraal naar de vergaderzaal zijn reeds getroffen. Omtrent de noodlanding van het Duitsche vliegtuig te Zijldijk, waarbij de bejaarde wiel rijder H. Schoonveld uit Roodeschool op slag *Wd gedood, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden Het Duitsche toestel, een sportvilegtuig. ge merkt D. I. D. H. O., was afkomstig uit Salz- wedel en onderweg naar Wllhelmshafen. De piloot, de 26-jarige Frits JaekeA. uit Salzwedel, was Vrijdagochtend in de vroegte opgestegen. HU was den koers kwüt geraakt en boven Nederlandsch grondgebied gekomen. Daarom besloot hü een noodlanding te doen. HU bevond zich toen boven Züldük. De lan ding gelulde en even later, nadat hü zich had georiënteerd, wilde hij opstügen om zün tocht te vervolgen. Dit scheen aanvankelijk goed te gaan, doch plotseling haperde er Iets aan het toestel, waarop de piloot trachtte de machine op den grond te zetten. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is een groote voorraadschuur met aangrenzenden hooiberg van den landbouwer 8. te Venhorst, geheel in vlammen opgegaan. Twee mestkalve ren, een aantal varkens en kippen vonden een jammerlüken dood in de vlammen. Een partij landbouwproducten werd eveneens door vuur verteerd. Verzekering dekt de schade. noodzakeUjkheid op ge- Wellicht lee- vergaderingen even- van het bijzondere bijstand van den Heiligen Geest of nierswinkel te Oostzaan vsn de goede Moedermaagd of van den pa troonheilige der onderhavige vereeniging wordt - I U1C1A WACAUO lUltMV - «gesmeekt. Zeker Is dit een vroom en vrucht- Nederland aantreft. I Een terugblik op de historie van een handels- onderneming is soms een geschiedenis van ge- tallen en begrippen, zonder levende figuren. 5 I Doch in dit geval is het onmogelUk de naam- ongeveer zestigjarige bloemist P. V. frijaagochtend met het pontje de Rijswijk In den loop der volgende week zal een conferentie worden gehouden tusschen de besturen der drie samenwerkende organisa ties in de metaalindustrie en het bestuur van den Metaalbond, tezamen met de direc tie van „Werkspoor", ter nadere bespre king van den eisch der werknemers van 10 pCt. verhooglng der uurloonen en der tarieven. Eenige maanden geleden overleed te Am sterdam eem man, die naar de meenlng van enkele erfgenamen aanmerkelijk meer geld en effecten moest hebben nagelaten dan in den boedel aanwezig was Eenige erfgenamen Heten het niet bü het alten van hun vermoedens, doch gin gen naar de politie om aangifte te doen. Een soon en een schoonzoon, executenrs- testamentalr, zouden slch naar hun mee- ning wederrechtelijk hebben bevoordeeld en f 50.000 aan effecten en geld uit den boe del hebben genomen. De andere erfgenamen hebben een civiele actie ingesteld tot terugvordering van de f 50.000. Voor hen treedt Mr. E. B. Asscher op. De belde gearresteerden zullen worden ver dedigd door Mr. H. van Zutphen en Mr. J. R. Perln. De verzoeken tot Invrijheidstelling van beide mannen zün afgeweapn. De Instructie In deze zaak is nog niet gesloten; reeds heeft de rechter-commissaris een groot aantal ge tuigen gehoord. van een groot fabriekspand naast de bestaande koek- en banketfabriek. In 1927 werd begonnen met het groote fa brieksgebouw. dat rechts van de bestaande gebouwen is gezet en dat, met de direct daarna gebouwde biscuitfabriek, het kapitale complex vormt, zooals wij dat momenteel kennen. Een aanblik van het uitwendige der fabrieks gebouwen van Albert Hcyn leert-u al, dat ge mis gehad hebt, wanneer ge tot nu toe gedacht hebt, dat dit bedrijf bestaat uit winkelramen en toonbanken. Doch een bezoek aan het Inwen dige zal u daarvan nog meer overtuigen. Voor een wandeling door de fabrieksrulmte staat de tijd van twee en een half uur. Het is de tUd. dien de vele excursies van huisvrouwen, van leerlingen van huishoudscholen, die de fa briek dikwijls bezoeken, noodig hebben om al thans een indruk op te-doen van alle afdeelln- gen. Verlaat gij de fabrieksruimten, het hoofd nog gonzend van de in snel tempo draaiende machines, met herinneringen aan cacao, wijn, thee, snoepgoed, banket, erwten, pinda’s en zoo- voort, met de geuren van al die artikelen nog in den neus, dan duizelt het u van de duizendtal len, welke elke machine verwerkt. Het is altUd een der verdiensten van den heer Albert Heyn geweest, dat hjj zijn menschen wist te kiezen enhun daarna zUn virile vertrou wen dorst te schenken. Met trots heeft de heer Heyn eens verteld, dat hü in de drie en dertig jaar, dat hü persoonlijk de onderneming leidde, slechts twee menschen heeft behoeven te ont slaan. In de onderneming zün thans ruim tweedui zend menschen werkzaam. Het personeel te Zaandam is georganiseerd in een in 1925 opgerichte personeelsvereenlging Albert Heyn, bestuurd door leden van het personeel. De di rectie heeft deze vereeniging In staat gesteld een ouderdoms- en weduwen en weezenpensioen- fonds in te stellen, hetgeen reeds menlgen werk nemer een onbezorgden ouden dag verzekerde of achtergebleven weduwen en weezen de flnan- cleele zorgen verlichtte. Verder werden en worden te Zaandam keurige woningen gebouwd, die ver beneden de plaatse- lük geldende huurprijzen aan leden van *t per soneel ter beschikking gesteld worden. Voor de ontspanning zorgt „Albert Heyn’s Fanfarecorps.’’ Het programma van den 27sten Mei Is een beknopt programma, want de viering zal in hoofdzaak in den intiemen kring van directie en personeel geschieden. Voor de twee geslachten Heyn, onder wier lei ding dit grootwinkelbedrijf uit een dorpakrulde- nierswinkel is gegroeid en die in volle welzün getuigen mogen zün van het gouden feest van m zaak de N.V. is uitsluitend in han- -■ familie is er op 27 Mei naast dank baarheid plaats voor rechtmatigen trots op de energie en het zakeninzicht, die van een kleine T half iverk voorzien I In enkele bladen, o.a. in Het Volk en Het Volksdagblad (de Tribune) is Vrüdagavond een advertentie opgenomen van een ,Ji.V. Telefoon Sloten Mü„ Nieuwe Gracht 64, Utrecht”, welke een kruiswoordpuzzle bevat. Wanneer men do ze puzzle oplost, verschünen er een wolfsangel alsmede enkele verkiezingsleuzen van de N.S.B. Tal van roode broeders, die zich met üver op de oplossing van deze puzzle hebben geworpen, zullen bü het resultaat vreemd op hun neus hebben gekeken. Voor de goede oplossers waren 3 prüzen en 25 troostprUsen beschikbaar ge steld. Wie zouden deze prüzen winnen? Dr. Henri Polak het heerenrüwielAlbarda het damesrüwlel en Wünkoop de stofzuiger? Deze grap van de N.S.B. is beter geslaagd dan de misplaatste grapjes, welke zü zich dag in dag uit in hun bladen en propaganda-ge- schriften veroorloven. Vrüdagmlddag te omstreeks kwart over twa^f heeft een Duitsch vliegtuig, vermoe- delük een sportvliegtuigje, waarin een per soon zat. een noodlanding gemaakt te Zül- dük. gem. *t Zandt Het toestel, dat aanvankelük boven Uithuizen cirkelde, om daarna in Noordoostelüte richting aar de Noordzee te koersen, keerde plotse- Ing terug om te dalen. B0 de landing raakte het vliegtuig eerst een auto, welke op den weg reed, om vervol gens den 79-jarigen heer Schoonveld. wo nende te Niekerkje, die op den weg fietste, te raken. De heer Schoonveld kreeg soo’n klap van den vleugel van het toestel, dat hü op slag werd gedood. Daarna kantelde het toestel van den weg. over een sloot om vervolgens met den kop in het lager naast de sloot gelegen klaverland van den landbouwer Kapenga terecht te ko men. De Inzittende bleef ongedeerd. De auto is ernstig beschadigd. De Inzlttenderf werden niet gewond. Het vliegtuig zal vermoedelük gedemonteerd moeten worden. Dp burgemeester van t Zandt en de marechaussee waren spoedig aanwezig. Het lük van den heer Schoonveld is in beslag genomen. Enkele uren na de noodlanding was het parket te Groningen, dat door den burgemees ter was gewaarschuwd, ter plaatse, om een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk in te stellen. Ook het departement van Wa terstaat was gewaarschuwd. Het toestel is gedeeltelük vernield. voor het winnen van het en kinderen behoeven, wel levenssappen aanbrengt, en kantoor, kerk en werkplaats, vergaderlokaal ligt een heele kloof, in de kerk zoo hei- daarbuiten vaak zoo belangzuchtig, voelt de ka- Inmlddels hebben de werkgevers tusschen- voorstellen gedaan, welke echter 'door de orga nisaties met groote meerderheid zün verworpen. Den Metaalbond is om een nieuwe bespreking verzocht Mocht een conflict uitbreken, dan zouden daarbü te Amsterdam 1550 en te Zullen 1400 man betrokken zün. Een honderdtal werkloozen uit Zutphen en honderd uit Deventer, die tewerk gesteld waren bü de Twenthe-kanalen te Wierden, bü Almelo, hebben den arbeid gestaakt, omdat zü het loon- tarlef te laag vonden. Ook andere werkloozen uit Enschede en Wierden hebben den arbeid neergelegd. Vergeefs was hun nog een „tral- nlngs-büslag" aangeboden voor twee weken. Vrijdag is bericht ontvangen dat allen, tot nader order, zün uitgesloten van werkverschaf fing en steunverleening. Bü de door den rechter-commlssarls Mr Hütschler gehouden huiszoekingen, die de zer dagen zün Ingesteld werden eenige ef fecten gevonden. Verdachten beweren ech ter, dat zü die waardepapieren indertüd van den erflater hebben gekocht. Voorts staat vast, dat een der verdachten een veel hoogere bankrekening heeft loopen dan in zün omstandigheden mogelük is. Hü be weert dat dit spaargeld is. Ook heeft de recherche een onderzoek Ingesteld naar de doodsoorzaak van den erflater; in veroand hiermede zün behalve de dokter vele ge tuigen gehoord. BANDOENG. 21 Mei. (Aneta). Omtrent het opstootje in Tjiboegel meldt men ons nader: In Dermaredja werd een mantri van de pest- bestrüdlng geplaatst, omdat men in begin Juni miltpunctie wilde toepassen. De wedana van Dermaredja maakte een tour nee door de streek en deelde mede, dat de bevolking zich hieraan moest onderwerpen, daar zü anders gestraft zou worden. In een tiental desas werd deze mededeellng ontvangen, zonder dat zich eenig incident voordeed, doch in de desa Tjiboegel. scheen het woord „miltpunctie" het sein tot een algemeene rebellie. De Tjamat werd vastgegrepen en naar het midden van de balé desa gesleept. De balé desa is een gebouwtje in het midden van de desa, waar voor de bevolking recht wordt gesproken en waar ook door desahoofden be- langrüke zaken worden afgehandeld. Vermoe delük werd de mededeellng door den klerk van wedana van dit gebouwtje uit gedaan. Dit was een critiek moment, waarop de wedana zün revolver in de lucht afschoot. De menigte schrok en trok terug. De balé desa bleef echter omstuwd door de bevolking, zoolang de aanwezige inlandsche ambtenaren deze plaats als schuil plaats 'gebruikten. Een desa-polltleman kroop onbemerkt naar bulten en droeg er zorg voor, dat de resident werd gewaarschuwd. Hierop wer den door den asslstent-resident en regent van Soemedang maatregelen getroffen, zooals reeds is gemeld. Een politie-ambtenaar uit Bandoeng heeft reeds hedennacht de voorlooplge verhooren aangevangen. In totaal werden 36 arrestaties verricht, doch verschillenden werden onmiddel- lü'k vrü gelaten, terwül elf personen in Soeme dang preventief zün gesteld. De Patih (het hoofd van de kotta) leidt de verhooren. De miltpunctie sal op 1 Juni toch worden doorge>oerd. y ergaderingen van katholieke vereenlgln- gen worden altüd geopend en gesloten met den chrlstelüken groet, die hierin bestaat, dat de voorzitter zegt; „Geloofd zü Je sus Christus”, waarop de aanwezigen, in staan de houdihg. antwoorden: „In alle eeuwigheid, Amen." Dit gebruik, waaraan wü gewoon zün. maakt op ons In tiet algemeen weinig indruk, maar de andersdenkende, die toevallig een bü- eenkomst van katholieken bü woont, en voor het eerst getuige is van deze plechtige en moolt begroeting, voelt zich hierdoor opgenomen in een sfeer van wüding en van geloofsemst waaraan de vergadering misschien niet altüd beantwoordt, doch waardoor deze samenkomst van katholieke christenen als het ware iRjrdt heengevoerd over de begrenzing van ruimte en tyd. om deel uit te maken van die onophoude lijke ontmoeting en begroeting der christenzie len in de gemeenschap der heiligen. Deze an dersdenkende wordt het zich bewust: zóó moeten in de catacomben onze oudste voorgangers in het geloof elkander hebben begroet met een chrlstelüken groet. Zoo moet het wachtwoord geweest zün In de kampen der kruisvaarders en zoo klonken de eerste woorden In de diepe stüte der woestün, wanneer twee kluizenaars tegemoet traden. Door alle eeuwen Se en de der elkander tegemoet traden. Door alle heen Is deze heilwensch der christenen sproken: „Geloofd zü Jesus Christus” eeuwen hebben het antwoord gegeven: ,Jn alle eeuwigheid. Amen". Iedere büeenkomst, ook de gewoonste meest alledaagsche, w’aar nauwelijks Iets hoorbaars ter tafel wordt gébracht, krügt door dezen chrlstelüken groet het karakter van een algemeen getuigenis, en wordt hierdoor verheven boven het alledaagsche belang van de behan delde- vraagstukken. De beteekenls van dezen christelüken groet, hoe vluchüg ook gesproken, hoezeer ook door de sleur van de gewoonte tot een dood woord op de lippen geworden, laat Zich niet miskennen. Bü het uitspreken dier eeuwenoude woorden van den christen aller tijden, belüdt de vergadering haar samen- hoorigheid met het geheele leven van de ka tholieke kerkgemeenschap Deze groet is haar eed yan trouw aan den Konlng Jesus Christus In Ujden van verdrukking en achtervolging wist de christen, die een onbekende ontmoette en hem deze woorden hoorde uitspreken, dat hü veilig was, want hier had hü een broedei voor zich, hem tegemoet tredend met den chrlstelüken groet op de lippen. Vandaag, nu de groote collectieven, üoor de begeerlgheld der instincten büeengedréven, hun heilgroet hebben op den Führer of den Duce, of op de „nieuwe maatschappü”, mogen wü ons wel diep bewust zün van den eerbledw<aardigen zin en de reéele uitwerking van het schietgebed, waarmede van ouds de christenen elkander begroeten. Deze woorden, sqo vaak met weinig aandacht her haald, moeten ons doordringen van onze mystie ke broederschap in de liefde tot God en den moeten voor ons een levende herin- Een goede bekende van de Nederlandsche huisvrouwen gaat jubilee ren. Op 27 Mei as. zal d€n chrtstelüken het vyfUg geleden zün, dat de heer Albert groet nog een gebed laten volgen, waarin de Heyn den van zün vader overgenomen kruide- i onder eigen naam voortzette en daarmede den grondslag legde voor het bekende grootwinkelbedrüf. waarvan men thans de filialen in vrüwel alle plaatsen in Spoedig was de loco-burgemeester van t Zand, de heer Blomdük, op de plaats van hes ongeluk aanwezig, die bet parket te Gronin gen waarschuwde. Het toestel werd onder bewaking van de ma rechaussee gesteld, terwül de piloot is aange- houden. Het parket en de havenmeester van het vliegveld Eelde, de heer H. Dekker, waren na korten Ujd ter plaatse. Het stoffelük overschot van den heer 8. 1* in den loop van den middag vrügegeven. den winkel te Oostzaan leidde. Met de vermeerdering van het aantal filialen, bleek al spoedig de werkgelegenheid te Oost zaan, vanwaar de meeste goederen naar de win kels werden gezonden, te klein en moest naar een ruimere omgeving worden uitgezien. In 1899 werd het hoofdbedrüf naar Zaandam overge bracht, ter plaatse waar ook thans nog het hoofdkantoor en de Centrale Magazünen der firma zün gevestigd. De ligging van Zaandam bood met het oog op de steeds omvangrüker wordende expeditie belangrijke voordeelen, Oostzaan werd een filiaal. Sinds de vestiging te'Zkandam sloeg de on derneming eerst recht de vleugels uit. Een tüd van rusteloozen opbouw en voortdurende uit breiding was aangebroken. In de eerste jaren van de nieuwe eeuw verrezen de filialen met verrassende regelmaat: zoo telde men In 1907 reeds 23 filialen. Als gevolg daarvan moesten ook spoedig de magazünen te Zaandam worden vergroot. Het zou echter 1911 worden, voordat de heer Heyn uitvoering kon geven aan een plan, waar mee hü al gerulmen tüd rondliep: de koopman besloot fabrikant te worden. Het was In zekeren zin een stap In het ongewisse, een risico van geheel anderen aard. Doch de heer Heyn deed den stap, nadat hü In rüp overleg de kansen had gewogen. In 1912 werd in een klein gebouwtje aan de Oostzüde te Zaandam een oven geplaatst en werd begonnen met de fabricage van ontbüt- koek. De leiding van dit zoo primitief bedrüfje werd in handen gesteld van den heer Joh. Hllle, die omstreeks dezen tüd bü den heer A. Heyn In dienst was getreden. De oorlogsjaren oefenden een remmenden In vloed uit Het personeel was grootendeels In militairen dienst, er was gebrek aan artikelen, terwül allerlei distributiebepalingen het bedrijf aan banden legden. Doch de onderneming kwam versterkt uit deze moeilüke jaren te voorscbün In 1920 legde de heer Albert Heyn de leiding züner zaken op jeugdiger schouders. HU zette zün firma In een naamlooze vennootschap om, waarbü zün zoons O. en J. Heyn en zün schoon zoon Joh. Hllle tot directeuren werden benoemd en hü zelf als commissaris optrad. Onder leiding van het jonge geslacht werd de industrieele züde der onderneming aanzienlük heer J. Heyn ^idde den bouw klem zulk een vrucht deed gedüen. Naar wü vernemen heeft de heer O. van Nüenrode besloten geen cassatie aan te teeke- nen tegen het arrest van het Gerechtshof te Amsterdam van 13 Mei JX. waarbü hü tot een Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest werd veroordeeld. Gelük bekend heeft het Hof de ondergane voorlooplge hechtenis zoodanig in mindering gebracht, dat de Invrijheidstelling, welke op het drie jaar geleden uitgesproken vrijsprekend vonnis der Rechtbank gevolgd is, gehandhaafd blüft. De Nederlandsche Veehouderücentrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 24 Mei 1937 de Inlevering van versch spek te Rotter- dam niet meer moet geschieden bü de N.V. naaste. Ze moeten voor ons een levende herin- Rotterdamsche Koel- en Vrieshuizen, doch bü nering blQven aan het ontzaglijke feit; dat wü 06 N V- Blaauwhoedenveem-Vriesseveem. door de genade Gods deel uitmaken van het mystieke Lichaam van Christus en dat wü hierdoor onafscheidelijk verbonden blijven met Dengene, die tot het uiterste heeft liefgehad. Deae groet is waarlük „chrlstelük" In den ver- hevensten zin. Hem weg te laten, zou een schennis zün van onze onderlinge eenheid door de alles-omvattende liefde. Hem uit te spreken zonder eerbied, ware een miskenning van de heiligste banden, die ons op deze vergankelüke aarde gebonden houden aan het onverganke- lüke. zoodat wü in het tüdelüke leven de ge tuigen zün van de eeuwigheid. Toch is de vraag wel eens gesteld, of deze eenvoudige christelijke groet, die slechte een seconde In beslag neemt, wel voldoende de aandacht van de aanwezigen vestigt op de eeuwige waarden en vSaarheden, welke zü in dit aardsche leven vertegenwoordigen. Wü dra gen een zeer kostbaren schat in zeer broae vaten. Wü zün allen slechte menschen, met menschelüke belangen en menschelüke harts tochten. Het korte oogenbllk van inkeer, dat aan onze vergaderingen voorafgaat, kan zoo makkelük verglüden naar het onbewuste door de dagelüksche verstrooiingen. Vandaar, dat verschillende conferenties van meer geestelüke strekking onmlddellük op den chrlstelüken dragend gebruik. Maar misschien nog schooner is het gebruik, dat In sommige protestantsche kringen van ons land geldt. De christelüke groet, zooals wü I looze vennootschap te zien zonder de persoon dien kennen, wordt daar niet uitgesproken, doch van den man, die haar groot maakte. De Jonge Albert Heyn vond geen bevrediging voor zün energie in de leiding van een enkelen km« n. Z I kruidenierswinkel, al was dat dan ook een ten» wanneer Ik een vergadering van jonge dorwaak. Toen de winkelier uit Protestanten büwoonde, vooral van jonge pro- oostzaan In het JaSr 1890 eens op een markt- testanten want Juist bü de Jeugd teek mü dit dag te Purmerepd kwam en daar de prüzen en gebruik zoo waardevol, werd Ik getroffen door de winkelruimten zag van zün collega-kruide- drn nlers, kwam hü tot de conclusie, dat hü zelf Oen diepen Indruk, dien zulk een evangelielezing goedkooper zou kunnen verkoopen. Hieruit maakt, en herhaaldelük kwamen er uit die en- groeide het initiatief om In Purmerend het kele verzen van het Boek der boeken gedachten I eerste filiaal op te richten. Baar den voorgrond^ die op den spreker en op I Het energieke werken had succes, want na de vergadering bevruchtend werkten. Nu u Purmerend volgde de opening van filialen te bet JI* X- V x Alkmaar, Den Haag, Utrecht, Arnhem, en an- het Waar, dat bü ons in de kerken dagelüks dere plaatsen. Het was voor den heer Heyn een een deel uit het evangelie wordt gelezen In de I drukke tüd. De filialen moesten worden be- Heilige Mis en dat de geloovigen, die deelnemen zocht en gecontroleerd, de inkoopen moesten •an de liturgische handeling van de Heilige Katholieke Kerk, dus volop ^n de gelegenheid aün, deze diepe woorden van waarheid en ver troosting op zich te laten Inwerken en er hun teven naar te richten. De protestanten hebben dit buitengewone voorrecht niet. Het is dus g*«n wonder, dat zü ernaar streven, het heilig évangelie vruchtbaar te maken voor hun bui- tankerkelüke büeenkomsten, waar gewoonlük v®el over God ah godsdienst wordt gesproken Maar is het ook voor ons niet een plicht, het •vangelle uit te dragen in de wereld? Zeker, wü doen dit door het evangelie te aanhooren in de kerk en bet in ons op te nemen als een aiurdeesem. dat het brood van ons dagelüksch •éven geheel doortrekt en doet njzen. Nochtans waag Ik mü af, of het katholicisme in de ge wone practük van den levenden mensch, die midden in de wereld staat, en allerlei profane «aken behartigen moet voor bet welaün der I maatschappü en voedsel, dat vrouw I voldoende directe Tusschen kerk I kerk en i- Juist omdat de handeling lig is, en de handeling alledaagsch en zoo tholiek die kloof vaak heel duidelük. Misschien duldelüker dan goed voor hem is. Want het evangelie uitdragen in de wereld beteekent: het evangelie bulten de kerkdeuren brengen en het in de vrüe maatschappü tot werkelükheid maken. Zou het besef dezer niet levendiger worden gemaakt, wanneer onze vergaderingen enkele regels uit den 1 wüden tekst werden voorgelezen? nen zich hiertoe niet alle goed. Wellicht schrikt de nieuwheid voorstel de besturen af, doch wie een proef neming waagt, en het dan niet overdrijft door veel te lange stukken te kiezen, zal ondervin den, dat vooral jeugdige menschen een leven- digen Indruk van het voorgelezene ondergaan. Tot hun kennis van den levenden Christus zal dit veel büdragen. Aan den dlepzinnigen chris- telüken groet, waarmede de büeenkomst ge opend fewerd, zal het een prachtig relief geven. Voor de verlevendiging van het katholieke le vensbesef ook in de alledaagsche practük kan het een belangrijke prikkel zün. En er is in elk geval niets tégen. Angst voor profanatie be hoeft men Immers niet te hebben! Zoo zün de katholieke menschen niet, dat ze zonder eer bied naar het evangelie zouden luisteren. En als wü een herleving van den chrtstelüken geest hopen in de moderne samenleving, waarom zouden wü dan niet de eenvoudige middelen aanwenden, die zulk een herleving mogelük maken? A r D Een onderzoek had tot gevolg, dat beide man nen, woonachtig in Zuid, werden gearresteerd en in het Huis van Bewaring Ingesloten Beide verdachten ontkenden hardnekkig, doch er zün verschillende bezwarende omstandigheden^ aan het licht gekomen. Uit het onderzoek van de recherche bü verschillende bankinstellingen hier ter stede is gebleken, dat de erflater Inder daad over ruim f 50.000 meer beschikte, dan de notaris in den boedel aantrof. Verdachten zouden coupons hebben verzilverd, afkomstig j van verdwenen effecten. Naar aanleiding van de nieuwe pogingen, welke in het werk gesteld zulten worden om de zich nog In het wrak van de Lutine bevindende goudlading te bergen, deelt Prof. ir. Chr. K Visser, hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft, het volgende mede: Op dit oogenbllk liggen de wrakstifltken van de Lutine bedolven onder een laag van onge veer 10 meter zand, op een diepte van rond 15 meter onder den zeespiegel, waardoor van p>- glngen tot berging van de lading met helmdui- kers en het onder water wegzulgen van zand met zx- zandzuigers geen succes meer mag worden verwacht. Dit wordt echter geheel anders bü toepassing van een werkwüze. waarbü het mogelük is zonder bezwaar door dergelüke slib- of zand lagen heen te dringen. Het daarbü gebezigde toestel In den vorm van een opgehangen dui kerklok opent de mogelükheld om een droge verbinding tot stand te brengen tusschen de buitenlucht en de voorwerpen of schatten, wel ke onder zulke lagen zün bedolven. Het werken daarmede geschiedt onder luchtdruk, geheel in den droge, en zelfs bü electrische verlichting, zoodat elk voorwerp goed kan worden waarge nomen. Deze werkwüze, uitgevonden door den heel W. van Wtenen, die op het gebied van he» bergen van schepen meermalen te werkzaam geweest, werd In het vorige Jaar vóór het eerst toegepast bü het opsporen en herstellen van lekken In den grooten dubbelen giet üzeren zin ker door het Noordzeekanaal onder de ge meente Velsen, op een diepte van 12 meter onder den waterspiegel, waarvan 4 meter in den zandbodem. Hlerbü werden uit de buizen stuk ken gesneden en passende stukken met zoogen syphons en koppelingen Ingebouwd, hetgeen uiteraard een veel moeilüker werk is dan het bergen van waardevolle voorwerpen, gelegen tusschen wrakstukken. Deze werkzaamheden, welke tot volle tevre denheid van de opdrachtgevers werden uitge voerd, hebben de N.V. van Wlenen‘s Slfbdulk- en Zanddulk- Mü. en bergingsonderaeming, die de genoemde werken te Velsen heeft uitgevoerd, aanleiding gegeven dit toestel.op grooter schaal te gaan exploiteeren. Hieruit te ontstaan de N.V. van Wienen’s Duik- en Bergings- Maat schappü l.o., welke büv. de opdracht heeft ver kregen de bergingswerken op de Lutine uit te voeren. Zü heeft zich de optie verzekerd over zeewaardig moederschip, dat nog enkele gingen zal moeten ondergaan voor het werken met het bedoelde toestel. Over het bergen van andere waardevolle ladingen zün onderhande- llngen loopende, daar deze maatschappü in den meest uitgebreiden rtn op dit terrein werk zaam zal zün. Een poging om met behulp van een dergelük toestel gezonken wrakken te bereiken is aller minst een hersenschim. Integendeel kan zit in alle opzichten ernstig doordacht worden genoemd en door toepassing van de op dit ge bied tot hoogen trap van ontwikkeling geko men techniek mist zü ten eenenmale het eigen aardige avontuurlüke karakter, dat dikwerf on- atscheidelük aan dergelük opsporingswerk is verbonden geweest. Dit karakter heeft ten op zichte van de Lutine veel kwaad gedaan en het mislukken van de laatste pogingen heeft de meenlng doen postvatten, dat het bergen van de zoogen. Lutineschatten. nooit meer zal stagen. Dit behoeft volstrekt het geval niet te zün. alhoewel de omstandigheden, vooral met be trekking tot de Lutine, zeker niet in alle op zichten gunstig mogen worden genoemd. Hét bestuur van bovengenoemde berglngs- maatschappü is zich daarvan ten volle bewust, doch is de meenlng toegedaan, dat zeer zeker tegenover het pessimistisch standpunt, dat ten opzichte van de Lutine thans wordt Ingenomen, een gezond, gematigd en gefundeerd optimisme map worden gesteld, nu een toestel is uitgevon den, dat op het gebied van bergingswerk, als hlervoren* bedoeld, in tal van gevallen tot bet gestelde doel zal kunnen voeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5