ONS BLAD van ZIJ STAAN NUMMER EEN VAN LUST EEN Ti Pogingen tot oplossing de vrijwilligerskwestie I DE LIJSTAANVOERDERS DER R.K. STAATSPARTIJ Mr. C. GOSELING Prof. AALBERSE Dr. BEAUFORT Dr. DECKERS Dr. MOLLER HENRI HERMANS Het nieuws van heden van Het aftreden Baldwin Bouwman staakt zijn actie niet JL Stemt het allereerste hokje van Uw stembiljet Vliegtuig stort op fabriek Overstrooming in Polen VON RIBBENTROP NAAR HET VATICAAN? VLAMINGEN BETOOGEN TE BRUSSEL JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 24 MEI 1937 196 JAARGANG No. DERTIGSTE Britsche voorbereiding z oogst eenig succes Italië beschuldigt March weet van niets 1 Trein grijpt autobus Liberaal verzet Critiek van Italië John Rockefeller overleden Mola 13 K.M. van Bilbao De Hindenburg-ramp Kngelsche en Duitsche afgevaardigden met hun nationale vlaggen - Geen telegram aan Een doode en vijf gewonden bij ongeluk te Tokio De autobusstaking in Londen Hy zou de opvolger van Von Bergen worden Zeker dertig slachtoffers te be treuren; men vreest echter voor nog meer dooden Duitsche zusters naar Zuid-Amerika De kerkstrijd in het Derde Rijk DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN advertentieprijzen. Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Men verwacht geen belangrijke kabinetsreorganisatie BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Zaterdag heeft hij zyn beslissing aan den weleerw. heer De Greeve medegedeeld Plotseling einde van den olie- magnaat en liefdadig heid s-organ isator De amnestie-demonstratie gehou den zonder incidenten in af gezette straten Slechts Ai Italië wordt critiek uit geoefend op het plan tot een tydelijken wapenstilstand Toch een incident Brazilië neemt verdreven reli gieuzen uit Beieren op 4 -1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD t Froef-texUel-bedrUf op Tefal geopend. I O o Mr. C GOSELINC PROF. AALBERSE Dr BEAUFORT i Dr. DECKERS Dr. MOLLER HENRI HERMANS i in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam in de Kringen Den Bosch I in den Kring Tilburg Langdurige beraadslagingen zyn reeds ge in Limburg Zon- i in Gelderland, Overijsel, Drente, Gro ningen en Friesland Stead ep Maandag «w vjb.: 7443 Vorige stand: 7943 BERLIJN, 33 Mel. (Havas.) Volgens aan wijzingen, verkregen In zekere nationaal- sociallstische kringen te Berlijn, zou tot op volger van den huldigen Duitschen ambas sadeur bij den H Stoel. Von Bergen, de te genwoordige Duitsche ambassadeur te Lon den, Von Ribbentrop, worden benoemd. In offlcieele kringen weigert men hieromtrent iets naders mede te deelen. Aan het front van AinareMeta s^n de nationalisten thans tot Lemona, dat op U K.M. van Bilbao ligt, genaderd. Het linksche bataljon Chucarrleta is geheel door de rechtschen gevangen genomen. Dank zij het goede dekklngsvuur der artillerie hebben de troepen van Franco slechts uiterst verliezen geleden. Amerikaanse he Rockefeller overleden WARSCHAU, 24 Mei. (Havas.) Tengevol ge van de hevige slagregens in het gebied van Kielce hebben zich ernstige overstroo- mingen voorgedaan, waarby een dertigtal personen om het leven is gekomen. De gedelegeerden der autobusarbeidere zijn hedet» ter conferentie bijeengeroepen. Alge meen ziet men hierin een aanwijzing, dat het einde van de staking in zicht sou kun nen zijn. Vanmorgen zijn de 15 vliegtuigen der Spaan sche regeering, die sedert Maandag op bet Fran sche vliegveld te Pont Long waren vastgehou den, In Oostelijke richting vertrokken, om naa Spanje terug te vliegen. Vijf Fransche vlieg tuigen stegen ter begeleiding op. Aan boord vai een dezer toestellen bevonden zich de admlni Volgens te Berlijn uit bevoegde kringen ver kregen inlichtingen is tot dusver te Berlijn niet bekend van een telegram, dat Aquirre, de pres! dent der regeering van het Baskenland, gerich zou hebben aan Adolf Hitler. Aan het front van Bilbao hebben de recht schen vanmorgen een aanval op de bergketens bjj Amorebleta ontketend. De infanterie bestorm de om 10 uur het temidden van hooge bergen gelegen plaatsje Beraagoita en nam hiervan bezit. De dood kwam geheel onverwacht. Aangezien hij Vrijdag nog een goede gezondheid genoot, was van de familie niemand aanwezig. John Davison Rockefeller werd 8 Juli 1839 te Richmond in den staat New-York geboren. Toen hy veertien jaar oud was, verhuisde zijn familie naar Cleveland, waar hij een betrekking kreeg als asslstent-boekhouder tegen een salaris van 50 dollar in drie maanden. In 1858 had hij voldoende overgespaard om deelgenoot te wor den In een commissiehandel. In 1862 investeer den Rockefeller en zijn compagnon 4000 dollar in een onderneming van Samuel Andrews, die de cellen In het achterschip en het omhulsel van het luchtschip gevuld en is tenslotte door een statische vonk ontbrand. Deze is blijkbaar afkomstig geweest uit de luchtmassa's boven de ..Hindenburg", die ten gevolge van een on weder hooger geladen waren dan het luchtschip. Ondervraagd over de mogelijkheid van sabo tage. haalde dr. Eckener de schouders op. Er is, zoo zeide hU. geen enkele aanwijzing, die deze veronderstelling sou wettigen, en ik kan sabotage dan ook slechts onder de theoretische moge lijkheden rangschikken. j F liberal dissejf verjfla Vooral de districten Jezow, Olkus en Pinczow werden geteisterd. De bewoners werden door dc overstrooming verrast en hadden dikwijls geen tijd zich in veiligheid te brengen. Vele kleine riviertjes zijn aanzienlijk In omvang toe genomen. De verbindingsmiddelen met het ge troffen gebied zijn verstoord, zoodat het moei lijk Is nauwkeurige berichten te ontvangen. Militairen zijn gezonden om te helpen. Te Mleckow is de gevangenis overstroomd, waardoor een paniek uitbrak en een bewaker om het leven is gekomen. Nabij Ojcow is een lokaaltreln door het water tegengehouden, en men weet niet wat met de passagiers is ge schied. LONDEN, 22 Mei (Havas) De techni sche commissie van deskundigen, die belast Is diet de opstelling van een ontwerp voor de terugtrekking der buitenlandsche vrijwil- ligers uit Spanje, heeft vanmorgen in- het Foreign Office vergaderd, waarbij de laat ste hand werd gelegd aan een rapport, dat Maandag aan het subcomité der non-ln- terventiecommissie zal worden voorgelegd. in de Kringen Haarlem, Den Helder, Leiden, Dordrecht en Middelburg Anderhalf uur lang trok de stoet door het Centrum der Belgische hoofdstad, met wap perende vaandels en onder het zingen van Vlaamsche liederen, van tjjd tot tyd afgewis seld met den kreet: .Amnestie!” Aan het hoofd van den stoet liep het bestuur van den Vlaam- schen Oud-strydersbond, het Yzesbedevaart- comité en talrijke parlementsleden. De politie had van te voren scherpe maat regelen getroffen; de straten, waar de betoogers langs kwamen, waren geheel afgezet, en nie mand mocht tijdens den optocht deze verlaten of zich erbij voegen. Zoodoende was het slechts in de zijstraten. waar de betoogers werden toe gejuicht of, in een enkel geval, ultgefloten. Na afloop werd de stoet ontbonden en zonder opvallende Incidenten verspreidden de betoo gers zich over de stad. Bijeenkomst te Haarlem van de Hoüaadsche Mij. der Wetenschappen. J Wetsontwerp ingediend tot oprichting van da N.V. Vereenigde Nederlandseh-Indische Tinbe- drtjven. Mis een algemeene vergadering van de federatie van het Brusselsche arron- nent is een motie aangenomen, waarin lard wordt, dat wanneer het amnestie- qdtwerp aangenomen zou worden, de liberale party den plicht zou hebben zich terug te trek ken uit de tegenwoordige regeering, en het volk te laten oordeelen. zich f( litle en\z,de Brusselaren, trachtte vangen schen; Na een stoelen verkeer tleversU srrestat ten wer Na het onderhoud hebben de heer Bouw man en de zijnen aan den Weleerw. heer de Greeve toegezegd zich te zullen beraden, of zij alsnog bun politieke actie zouden staken. NEW-YORK, 24 Met. (DH3.) Dr. Ecke ner heeft voor de commissie, die een onderzoek instelt naar de oorzaak van de ramp van de „Hindenburg”, verklaard, dat naar zijn over tuiging door een nog niet opgehelderde oorzaak in het achterschip een lek is ontstaan, waardoor zich gas heeft kunnen ophoopen. Het gas is naar boven ontsnapt, heeft de ruimte tusschen voerd tusschen Baldwin en Chamberlain, ten»' einde de reconstructie zoo snel mogelijk van stapel te doen loopen. Reuter verneemt, dat Baldwin tot Earl zal worden benoemd, en dat zijn zoon, het Labour- lid Oliver Baldwin, Viscount zal worden. Sir Jotm Simon sou in plaats van Neville Cham berlain het departement van Financiën gaan teheeren. terwijl Kingsley Wood volger» zeer velen dan in de plaats zou komen van Simon. Het is niet waarschijnlijk, dat er eenlge wijzi ging zal komen in het beheer van het departe ment van Buitenlandsche Zaken. Wel Is het waarschijnlijk, dat onder de jongere ministers wijzigingen sullen wordëh aangebracht. BERLIJN, 24 Mei. (Havas). Tien Duitsche predikanten zijn, naar Zondag van den preek stoel aan de getrouwen van de Confessioneels Kerk bekend is gemaakt, kortelings tn de ge vangenis opgesloten. Acht hunner werden go- arresteert „ter verzekering van hun veiligheid’'. o.a. de zeer bekende de Jonasch. Veertien andere predikanten hebben een ver bod tot preeken ontvangen; 15 werden uit hun gemeente gesloten. Op uitnoodiglng van den Weleerw. Heer H. de Greeve hebben mr. Teulings en mr. Kolf schoten, respect. Ie en 2e secretaris der R. K. Staatsparty, namens die Party Woensdag 19 Mei een onderhoud gehad met den heer Bouw man, die vergezeld was van de hoeren Van Roosmalen. Wlgman en Hulsman. Dit onderhoud stond onder leiding van den Weleerw. heer De Greeve. De bedoeling van dit onderhoud was, het inzicht van den heer Bouwman en de zijnen omtrent de houding der R. K. Staatsparty te genover het probleem der kleine boeren te ver helderen. hun de gelegenheid te bieden zich over hun grieven uit te spreken en hun dui delijk voor te houden, hoe de door hen ge voerde politieke actie volstrekt het door hen gestelde doel het belang der kleinë boeren niet dienen kan, hoe integendeel dat doel In ernstige mate door hun politieke actie wordt geschaad. Van onderhandelingen In den zin van con cessies of van het doen van fusie-voorstellen, Is in geen enkel opzicht sprake geweest en kon van de zijde der R. K. Staatsparty geen sprake zyn. Des middags Is een relletje ontstaan tusschen de politie en een groep Vlamingen, die deel genomen hadden aan de betooging. Op het terras van een café had een der betoogers ge poogd ^zyn makkers toe te spreken, waarbij uitllet over burgemeester Max, de po- Polltieagenten, die de orde te herstellen, werden ont- et naar hen geworpen glazen en fles- n agent werd in het gelaat gewond, gemeene verwarring, waarin tafels en I den weg geworpen werden, zoodat het tstremd werd, kon de orde door poli- lingen hersteld worden. Veracbeidene’ i werden verricht, doch de arrestan- n later weer op vrije voeten gesteld. By het onderhoud van 19 Mei jX is na mens de R. K. Staatsparty uitdrukkelijk medegedeeld, dat van het opnemen in de R. K. Tweede Kamerfractie van een geko zene op een dissidente lijst nooit of nim mer sprake kan zijn. Hierop zy met nadruk de aandacht gevestigd, omdat, naar ge meld wordt, 11) sommige plaatsen de on juiste Indruk wordt gevestigd, als sou na 26 Mei as. die mogelijkheid wel nog open staan. Van de zyde der R. K. Staatsparty wordt over het gesprokene gezien het uitdruk- kelyk overeengekomen vertrouwelyke ka rakter van het onderhoud verder niets medegedeeld. De Britsche'- regeering zet haar raadple gingen met de regeeringen te Berlijn, Parijs, Rome, Moskou en Lissabon voort, teneinde te geraken tot een wapenstilstand der twee partyen In Spanje en een terug trekking der buitenlandsche vrijwilligers. Tot dusver heeft alleen nog slechts Frank rijk geantwoord, en wel in gunstigen zin. Primeiyk paar aft Engeland in Nederland te- raggekherd. Ridder Huywn van Kattendyke volgt ridder Van Rapport op als Nederlandach gezant in Kopenhagen. De pogingen, het Spaansche vrijwilligersvraag- stak op te lemen, gaan voort, en. naar het schijnt, niet sender eenig swcces. Bouwman beeft medegedeeld zjjn actie niet te rallen staken. toestellen In de Hooge Pyreneeën gesignaleerd. Zy moesten de grens overschrijden op het punt, waar zy, naar men aanneemt, zyn binnengeko men. strateur der contróle. Gylleman, en zyn assis tent Kort na het vertrek werden de Spaansche Het water trekt langzaam terug. Men vreest, dat in totaal meer dan vyftig slacht offers te betreuren sullen zijn. SXXWWWUVUIII HH/f////////Z/X BELÖRADO, 23 Mei (DJJ.B.) Op de lyn Warnasdln-Golubowez in Kroatië is Zaterdag op een spooroverweg een personentrein op een autobus ingereden. Twintig personen werden,* deels ernstig, gewond, een persoon werd gedood. De Duitsche regeering heeft, naar men meent, eveneens gunstig geantwoord op het voorstel der Britsche regeering inzake een tijdelijke staking der vijandelijkheden in Spanje, teneinde de gelegenheid te bieden tot het terugtrekken der vrijwilligers. LONDK^i, 24 MeL (Reuter.) Wanneer Neville Chamberlain Baldwin opvolgt als eerste minister, wordt geen grooie reeon- structie van de Britsche regeering verwacht, aangezien daardoor de uitvoering van het regeeringsprognm ernstig zou worden be lemmerd. Dit ontwerp is volkomen onafhankelijk van de pogingen, welke de Britsche regeering on derneemt, om door terugtrekking der vrywllli- gers een wapenstilstand te vergemakkelijken. en Utrecht TOKIO. 34 Mei (Domei) Een bombarde- mentevliegtulg van het Japansche leger is neergestort op het dak van een fabriek in het drukste gedeelte van de stad. Een electrische draad brak door en viel op de schouders van een jongen man. die geelectrocuteerd werd. Een van de drie inzittenden van het toestel werd ligt gewond, de vrouw van den fabriekseigenaar en drie arbeiders moesten echter met zware verwondingen naar het ziekenhuis worden ge bracht. De tanks van het vliegtuig sloegen stuk en de benzine stroomde over het belen dende terrein. Twee compagnieën infanterie zijn voor het verleenen van hulp naar de plaats van het ongeluk gezonden. De Britsche regeering wil hiermede het ter rein effenen, teneinde terstond te kunnen han delen, wanneer het subcomité der niet-inmen- gingscommlssie het eens zou worden over een plan tot terugtrekking der vrijwilligers. BRUSSEL. 24 MeL Meer dan twintig duizend Vlaamsch- sprekende Belgen van alle rangen en standen hebben Zondag in de straten van Brussel een grootachen optocht gehouden om te demonstreeren voor een algemeene en onvoorwaardeiyke toepassing van de amnestie. De „Giomale dTtalia” publiceert een uitvoe rige documentatie, waarin het aantoont, hoe van de zUde van Frankrijk en Sovjet-Rusland sinds het begin der contróle aan de Spaansche grenzen, de non-interventie-verplichtingen in Spanje worden geschonden. Ter staving van zijn beweringen komt het blad met een reeks feiten, welke het zegt niet te publiceeren met de bedoeling een polemiek uit te lokken, maar uitsluitend by wVie van documentatie. O. a. wordt aangevoerd, dat de prefect van het Fran sche departement der Pyreneeën zijn ambte naren zou hebben opgedragen verboden oor logsmateriaal te laten posseeren. 5 Mei zouden 19 tankwagens den Perthus-pas zyn gepasseerd met benzine voor de regeeringstroepen, welke transporten zich herhaald hebben. In de tlleg- haven van Bourges zouden 49 nieuwe Spaan- sche vliegtuigbestuurders zyn opgeleid. In de Spaansche havens, welke onder toezicht der autoriteiten van Valencia zijn, komen vol gens het blad voortdurend groote schepen met vliegtuigen en oorlogsmateriaal aan. IZJNDEN, 34 Mei. (Havas). De secretaris-ge- neraal van den Brltschen bond van transport arbeiders. Bevin, heeft Zondag een vergadering var. het bestuur van den bond bijeengeroepen. Het bestuur heeft gedurende drie uur de kwes tie van het al of niet staken van het personeel van de trams en trolleybussen besproken. Na de vergadering werd medegedeeld, dat geen be slissing was genomen. Men meent evenwel, dat het bestuur afwijzend staat tegenover een uit breiding van de staking. De financier Juan March heeft te Napels op vragen van journalisten verklaard, dat zijn reis geen politiek karakter draagt. HU zal zich te Rome, dat hy tot woonplaats heeft gekoeen, bü zyn gezin voegen. Van een eventueel terug trekken der Italiaansche troepen In Spanje wist hy niets. Het denkbeeld van een wapenstilstand In Spanje voor het terugtrekken der buitenland sche vrywilligers, dat in Italië met een voorzich tige terughoudendheid werd ontvangen, wordt er thans openlyk gecrltiseerd. Het meerendeel der bladen bepaalt zich er toe, de ongunstige commentaren'’ van het buitenland op het plan te verzamelen. Het blad ^Regime Fasciste” schrUft op eigen verantwoortelykheid; „WU z(jn er zeker van, dat generaal Franco den op de vlucht zynden vyand geen minuut pauze sal toestaan.” Men ziet In het plan voor een wapenstilstand een manoeuvre, die ten doel heeft, den recht schen te beletten, de vruchten te plukken van hun overwinning, die men naby acht. Politieke kringen te Beriyn nemen een gun stige houding aan tegenover de pogingen, on dernomen door de Britsche regeêring om alle thans in Spanje strijdande buitenlandsche vrywllligers terug te trekken. Genoemde krin gen verklaren zich tevens in beginsel goed ge zind ten opzichte van een wapenstilstand, welke de uitvoering van dezen maatregel zou mogelyk f maken. NEW-YORK, 34 Mei (Reuter.) dagochtend, vijf minuten over vier, is de bekende Davison leeftyd een methode tot het zuiveren van ruwe petro leum had uitgevonden. In 1870 beheerschte deze firma een vyfde van de petroleum-raffinaderyen van Cleveland. In hetzelfde jaar richtte John D.' de Standard Oil Company op. waarvan hy president werd. De levensdroom van Rockefeller was de geheele pe troleum-industrie onder een leiding te bren gen, en zoo de productie te controleeren en de pryzen te regelen, waarby hy herhaaldeiyk stuitte op verzet van de autoriteiten. Tot 4 December 1911. was John D. president van de Standard Oil Company. Hierna trok hU zich terug, ten gunste van zyn zoon. Men rgam- de het vermogen van John D., na zyn terug trekken uit het zakenleven, op duizend mlllioen dollar. In 1890 was John D. begonnen met een ult- gebrelde organisatie van weldadigheid. Men schat het bedrag, dat hy tot 1927 had uitgegeven aan liefdadige doelefn<jen. op vyfhonderd mlllioen dollar. De voornaamste stichtingen op charitatief ge bied zyn de ..Rockefeller Foundation”, een stich ting tot bevordering van de medische wetenschap ten dienste der menschheidr-de „General Edu cation Board”, tot bevordering van het onder- wys in de Vereenigde Staten, de „Laura Spelman- Rockefeller Memorial”, een stichting tot alge meene liefdadigheid, opgericht ter herdenking van zyn overleden echtgenoote, de ..Rockefeller Institute for Medical Research" en de „Spelman Fund ot New-York“. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tahfoon Administratie 4330, Redacti* 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar J J 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger financier John op byna 98-jarigen In zyn winterverbiyf Daytona Beach" In Florida, tengevolge van een hartverlamming. RIO DE JANEIRO, 33 Mei De „Osserva tore Romano” meldt, dat hier 65 Duitschi zusters verwacht worden van de Congregat.1 van het H. Hart van Jezus, die tengevolge vai de bepaling van de Duitsche regeering uit he onderwijs verdreven werden, na jaren lani hieraan in Beieren werkzaam te zUn geweest. Blijkens Zaterdag bjj de R. K. Staatspartij ingekomen bericht van den Weleerw. heer de Greeve, is aan dezen medegedeeld, dat de heer Bouwman zjjn politieke actie niet zou staken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1