paar terug in TWEE H DO EGBER Prinselijk p Nederland 1».O. WAT DE POLITIEKE Nieuwe gezant Kopenhagen Maria-omdracht te Nijmegen Vjt 3 jtu/ttert „MEN” ZEGT in HARTELIJK UITGELEIDE UIT ENGELAND 8 S R 1 MAANDAG 24 MEI 1937 Ultimatum gesteld XM FZÓ Bi Te Soestdyk PROEF-TEXTIELBEDRIJF r In Umuiden 75 jaar trouwe dienst Bijeenkomst te Haarlem gehouden Vragen van den heer Drop ARIËNS-HERDENKING Geen audiëntie* Zondag 8 Augustus te M^a^ssen De Nautilus V REIZEN NAAR AMERIKA Heffing op boter ANNO DE 1755 HONIG 5 BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. 25X zwaarder dan de meeste andere. en F De Java nam afscheid met 33 schoten De schatten van Lombok na tien jaren terug Openluchtlof op het Keizer Karelplein Spoorwegontvangsten gaan vooruit Dringend vermaan van Mgr. Lemmens Dreigend conflict by Ten Hoopen te Neede Retraite leden R. K. Jonge Boerenstand OM EEN VOORGENOMEN PENSIOENREGELING Nederlandsch motorjacht verricht moeilijke redding Met groote plechtigheid trekt de processie door het oude ge deelte der stad SALARISSEN VAN POLDER- PERSONEEL Twee personen te Den Haag in arrest STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN VAN WERKVERSCHAFFING UITGESLOTEN - MOEDIG GEDRAG TIJDENS STORM Ieder steun verleenen aan de N.S.B. ongeoorloofd en zondig Ridder Huyssen van Kattendyke volgt ridder Van Rappard op Garnizoenszoetelaarster Anneke van Gin te Bergen op Zoom gehuldigd INBRAAK BIJ JUWELIER OPGEHELDERD? Ondergebracht in zaal der O. 1. Compagnie in Ryksmuseum Te Tegal geopend door gouver neur De Vos En in Umuiden wachtten tiendui zenden Prinses en Prins ter begroeting op SS* Conferentie op het departement van Sociale Zaken F*-' I® ^2' KA; HOLLANDSCHE MIJ. DER WETENSCHAPPEN I Januari af Eenige uren hebben zeker tienduizenden de i 9 toewijding der niet mag worden uitbetaaid. I moge rumoer Hollam in de i Evenals verleden jaar zal omtrent den sterf dag van Dr. Ariëns (7 Augustus) een plechtige herdenking te Maarssen zijn met Hoogmis, preek en bezoek aan het graf. Dit jaar stelt het Ariëns-Comité aan de vele vereerders van den „Held in de Liefde" voor, deze herdenking te doen geschieden Zondag 8 Augustus. H. Ms. Nautilus is 30 Mei te Reykjavik aan gekomen. Ttydens de reorganisatie van het Rjjksmuseum was een belangrijk deel van de kostbaarheden in bruikleen afgestaan aan het Koloniaal Mu seum, een ander deel werd in de safe van het Rijksmuseum opgeborgen. Thans zijn deze herinneringen aan de Ne- derlandsche krijgsverrichtingen op Lombok op waardige wijze ondergebracht in een zaal, ge wijd aan de O.-L Compagnie en haar reizen in het bloeitijdperk der Compagnie. iet lat zij or n- un Het is dan ook een Indrukwekkende en sta tige stoet waarin, naast de geestelijkheid en de burgerlijke overheid van Nijmegen heel het katholiek georganiseerde leven van Nijmegen tot enthousiaste uiting komt. De stoet, opge luisterd door meerdere harmonieën en stem mig zingende zangkoren, volgt de historische route welke reeds in de dertiende eeuw door Albertus Magnus voor katholiek Nijmegen werd vastgelegd. De moderne uitbreiding van een levende stad als die aan de Waal moge wijzi ging brengen in de straten, zij kon de sfeer welke een omdracht als die van Nijmegen in verheven stemming brengt, toch niet geheel doen vergaan. blijft nog steeds de bjjzonderè be langstelling van duizenden uit Nij megen en wjjde omgeving boeien. DBB.Ia k-kUr. vtoa». ■Mi. dB dMp M da port*, domditou» aa da nalna- hl doodt. Flocooa S 75 et. t. 1 JO an L ISO. Zaterdag had op de markt te Bergen op Zoom een zeldzame gebeurtenis plaats. Het ge- heele garnizoen stond in carré aangetreden om een 86-jarig vrouwtje te huldigen, nJ. Anneke van den Boomvan Olnneken, in den solda tenmond algemeen bekend als Anneke van Gin. Als garnizoenszoetelaarster heeft zij duizen den soldaten gedurende 75 jaar voorzien van fruit en versnaperingen en den .Jongens", vooral vóór den mobilisatietijd met raad en daad terzijde gestaan als deze in moeilijkhe den verkeerden. Voor het front der troepen, werd zij gehul digd door den garnizoenscommandant, overste Th. Boerée, die haar de bronzen medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst speldde. Op dat oogenblik speelden de muziekcorpsen van het 3e en 14e reg. in fanterie het Wilhelmus. Door mevrouw Boerée werd haar een fraai boeket roode- en witte rozen met de nationale driekleur overhandigd. Namens het gemeentebestuur werd de jubila- resse gecomplimenteerd door den loco-burge meester, den heer J. de Moor. Na een défilé der troepen werd Anneke van Gin door de in Bergen op Zoom legerende re gimenten, het 3e en 14e reg. infanterie en het 7e reg. veldartillerie, in haar eenvoudige wo ning gehuldigd. ©oor den voorzitter van een uit het garni zoen gevormd feestcomité, kapitein J. H. W. Koevoet, werd het oude moedertje toegespro ken en werden verschillende geschenken aan geboden namens het 14e reg. infanterie, ter wijl kapitein J. Bordoux namens net 3e reg. infanterie en It. de Bruine namens het 7e reg. veldartillerie eveneens geschenken aanboden. Anneke van Gin kent duizenden vrienden, uit» onder de hoogste in den lande. Minister Coljjn gaf er blijk van. Als oud-kameraad van het 3e reg. infanterie zond Z. Exc. een felici- tatle-schrjjven, dat officieel tijdens de huldi ging op de markt werd voorgelezen. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 36 Mei 1937 niet plaats hebben. De audiënties van den minister van Water staat zullen voorloopig niet plaats hebben. Met een dringend vermaan richt Z. H. Exc. Mgr. G. Lemmens zich tot zijn „dierbaar ka tholiek volk van Limburg" om toch vooral bij de komende verkiezingen de eenheid te bewaren en om het heilig belang van geloof en kerk te stellen boven eigen meenlng en eigen belang. De Bisschop herinnert dan aan vroegere ver- oordeellngen van liberalisme, socialisme en com munisme om daarna ernstig te waarschuwen tegen fascisme en natlonaal-sociallsme. Na het Herderlijk schrijven der Nederlandscbe bisschop pen ta.v. de NSB. staat het, aldus Z. H. Exc., vast, dat ieder steun verleenen aan de NBK ongeoorloofd es zondig is. Na gewezen te hebben op de schrikkelijke ver antwoordelijkheid van hen. die de eenheid in gevaar brengen, wekt Z. H. Exc. op tot een krachtig gebed. Het Ideaal blijft: Limburg aan Christus door Maria. Daarom rekent de bisschop op aller trouw en gehoorzaamheid. De beroemde „schatten van Lom bok” zijn na een afwezigheid van ruim tien jaar in het Rjjksmuaeum te Amsterdam teruggekeerd en daar in al hun flonkerende schoonheid ten toongesteld in drie vitrinues, welke zjjn opgesteld in de zaal der Oost- Indische Compagnie. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat de Nederlandscbe ge zant in Praag, H. W. G. ridder Huyssen van Kattendyke, als gezant in Kopenhagen zal worden benoemd. In de actie voor de wevers, die reeds gerulmen tijd by de N.V. katoen- en linnenweverij vh ten Hoopen en Zoon te Neede loopende is, is een scherpe wending gekomen. Op een deze week gehouden conferentie deed de directie aan de drie samen werkende besturen der textlel- arbeidersorganlsatles De Eendracht, St. Lam- bertus en Unltas een concessie, die daarop in een personeelsvergadering door de arbeiders als onvoldoende werd beschouwd. In overleg met de wevers hebben de besturen daarop besloten de N.V. een ultimatum te stel len, hetwelk op 5 Juni afloopt. Mocht voor of op dien datum geen overeenstemming zijn ver kregen dan zullen de wevers op Maandag 7 Juni den arbeid niet hervatten. BIJ een eventueel conflict zullen 130 arbeiders betrokken zijn. ®e Java nam met 33 schoten afscheid van de prinselijke opvarenden, terwijl dezen den kloet, roerloos staande, in ontvangst namen Daarop nam het prinselijk paar afscheid van vice-admlraal T. L. Kruys en van den commandant van, de Java, kapitein ter aee Van Staveren, waarna het in den auto plaats nam. Lulde toegejuicht door tienduizenden verlieten Prinses en Prins Umuiden. :st van 1 Januari af was leve ontvangst over het- was ƒ30.500 254. Zaterdagmiddag vergaderde te Haarlem de idlche Maatschappij der Wetenschappen nieuwe zaal van haar eigen gebouw aan bet Spaarne. De voorzitter, mr. dr. A. baron Röell. heette allen welkom en herdacht de overleden leden en directeuren der Maatschappij. Prof. dr. A. P. Holleman, secretaris, bracht hét jaarverslag uit. waarin hij memoreerde.dat van het 19e deel van de Oeuvres Completes de Christiaan Huygens 57 vel zijn gezet en 33 ge drukt. Het geheel wordt op 75 vellen (van acht bladzijden) geraamd, zoodat dit deel in den loop van dit jaar zal kunnen gereed komen. Naar schatting zullen er nog drie verdere dee- len moeten verschijnen, dus in het geheel 22. Het geheele werk kan over acht jaar gereed zjjn. In de bibliotheek werden de werkzaam heden op de gewone wijze voortgezet. In ver band met den sterfdag van dr. M. van Marum. 100 jaar geleden, werden aan verschillende per sonen portefeuilles uit het archief van Van Marum ter raadpleging in de bibliotheek ver strekt. De secretaris memoreert met enkele woorden dr. M. van Marum. die in 1794 be noemd was tot secretaris der Maatschappij en déze functie tot zijn dood op 36 December 1837 heeft vervuld. In het archief bevindt zich zijn correspondentie met de meest vooraanstaande geleerden van zijn tijd. Of de correspondentie geheel of gedeeltelijk geschikt is, om te worden gepubliceerd, zal te zijner tjjd nader dienen te worden onderzocht. Het is noodlg tot bezuiniging over te gaan. Door de talrijke conversies eenerzijds. ander zijds doordat de huur van het gebouw door de Geologische Stichting (voortzetting van 's Rijks Geologischen Dienst) aanzienlijk verlaagd is moeten worden, derft de maatschappij f 2000 aan inkomsten. Reeds is een besparing verkregen van f 1000 op een uitgave en hoe de «andere f 1000 gevonden moeten worden, zal in de na- jaarvergadering van directeuren, bij het op maken der begroeting voor 1938 moeten wor den overwogen. Zeer te waardeeren is, dat de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen de drukkosten der Archives de zoölogie niet on aanzienlijk heeft verlaagd, waardoor voor het zelfde bedrag de omvang van het tijdschrift kon worden vergroot. Tot directeuren werden sedert de vorige al-, gemeene vergadering benoemd de heeren J. F, van Hengel, P. Reineke, mr. H. Reymers, jhr. D. C. Röell, mr. W. baron van Till, mr. H. Daniels, mr. G. C. B. van der Peen van Lllle van Hello, W. H. de Monchy en ir. P. O. Waller. Tot leden werden benoemd de heeren dr. W L. Docters van Leeuwen, dr. J. van Ginneken. dr. E. Hertzsprung, dr. A. P. H. A. de Kleyn. mr. P. Scholten en dr. C. Schoute. Tot buitenlandsche leden werdenbenoemd Z.EXC. J. G. Guerrero, prof. P. Sabatier, prof. J. E. Verschaffelt. Het Ud dr. J. A. Ringers, directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, hield een voordracht over het onderwerp: De vroeger door de Hol- landsche Maatschappij der Wetenschappen uit geschreven prijsvragen op het gebied van den waterstaat in den loop der tijden beantwoord De heffing op boter is voor de week van 23 tot en met 29 Mei. behoudens tusschentijdsche wijziging, vastgelegd op 70 ets, per kg. „Waarom wordt er toch van katholieke zijde zoo tegen Colijn geageerd? Heeft Co lijn het schip van Staat niet op een zeer goede wijze door een buitengewoon woelige zee gebracht? Colijn is een lijsttrekker aoo- als de R. K. Staatspartij op het oogenblik niet heeft. Naar mijn meentng zou de Staatspartij een heel wat vruchtbaarder propaganda voeren. Indien zij achter, of als U wilt, naast Colijn ging staan, maar zeker niet tegenover hem. Moeten wij straks met Albarda of Mussert achter de regeeringstafel gaan zitten? Dank u wel!»!" In Februari 1920 was in het groottransport- bedrijf te Rotterdam een staking uitgebroken, welke ten doel had betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen. Na ongeveer een week eindigde de staking onder toezegging van de zijde der werkgevers (de Scheepvaartvereenlglng Zuid) dat eerstdaags een pensioenregeling voor oude havenarbeiders was te verwachten. Inderdaad is er later een pensioenregeling afgekomen, doch een bepaalde groep, die een pensioen van 10 verwachtte, ontving slechts 60 cents per week. Een dezer havenarbeiders heeft toen in over leg met zijn collega’s een vordering bij de recht bank te Rotterdam tegen de Scheepvaartveree nlglng Zuid aanhangig gemaakt, doch zoowel de rechtbank als in hooger beroep het Haagsche Gerechtshof verklaarden den eischer nlet-ont- Vankelijk. De betrokkene ging daarop in cassatie bjj den Hoogen Raad, welk college thans arrest gewe zen heeft. Om. werd aangevoerd, dat het Hof het aangeboden getulgenbewjjs niet had mogen voorbijgaan. De Hooge Raad heeft overwogen, dat de rechtbank heeft beslist, dat uit de bij dagvaar ding gestelde feiten een overeenkomst als de eischer bedoelt, niet valt af te leiden met welke felteljjke, en dus in cassatie onaantastbare be slissing het Hof zich geheel heeft vereenlgd on der bijvoeging, dat dus het aanbod, de gestelde feiten door getuigen te bewijzen, niet ter zake dienende is. Op dezen grond is het cassatieberoep verwor den. sche keuken en met het Amerikaansche com- fort, waardoor het leven aan boord reeds een zeer bijzonder cachet krijgt. Op deze wijze heeft 1 men zich dan reeds eenigszins kunnen aanpas sen aan het leven in Amerika. Wie grootsche vacantieplannen heeft, kan zich tot bovengenoemde Rotterdamsche maat- schappij wenden om inlichtingen. Zaterdagavond vijf minuten voer half elf Is het Prinselijk Paar, zonder gevolg, van de reis naar Engeland ten palelze Soestdijk terugge keerd. Ondanks het late uur hadden zich een paar honderd personen bij den Ingang van het hek opgesteld om van de aankomst getuige te zjjn. Lulde toegejuicht reed het Prlnseljjk Paar de Prins chauffeerde zelf, nog gesleed in de marine-uniform het hek van Zijn woning binnen aan de zijde van Soest, waar zich juist het minste publiek bevond. Zoodra zij den auto hadden verlaten, werden zij op het bordes van het paleis begroet door den Intendant, jhr. J. A. de Jonge van Zwljnsbergen en werd de stan daard op het paleis geheschen. Luide toegejuicht door de belangstellenden, gingen Prinses en Prins hun woning binnen Vooral als de openluchtprocessie trekt door de Burchtstraten en voorbij gaat aan de geestelijke en burgerlijke overheid, wel ke de Omdracht gadeslaat vanuit den tuin van Sint Louis, wanneer alle vaandels en vlaggen zwenken voor het aloude Maria beeld op den hoek van t historische raad huis van Nijmegen, dan komt er over deel nemers en toeschouwers een wijding, welke deze Omdracht stempelt tot een godsdien stige gebeurtenis, welke de waarachtige ge- loovigen Imjxmoert. Zaterdag is onder leiding van den minister van Sociale Zaken op diens departement een conferentie gehouden van de wethouders van sociale aangelegenheden en eenige hoofdambte naren van dq gemeenten boven de 100.000 in woners, ter bespreking van eenlge punten, ver band houdende met de uitvoering van de steun regeling voor werkloozcn. mede naar aanlei ding van de circulaire van den minister, waarbij wijziging in den aftrek wegens inkom sten van gezinsleden werd gebracht Omtrent het resultaat van deze conferentie vernemen wij, dat de minister, met het oog op de komende kabinetswisseling, geen positieve toezeggingen heeft gedaan, doch dat hij eenige tegemoetkoming in zake den steun voor klee- ding en dekking in overweging zou nemen. De United States Lines onderhoudt een we- keljjksche verbinding tusschen Hamburg en New-York. Van de booten en de inrichting van de reis geeft deze maatschappij via haar tertegenwoordlgers-lii.Nederland, de N.V. Rot terdam Oceaan Scheepvaart Mij. een folder u»t, waarin de genoegens van een reis naar Amerika op zeer uitvoerige wijze worden be schreven. Als een der voordeelen van het rei ser: met een Amerikaansche boot wordt ge noemd. dat men zich, nog op zee zijnde, reeds In de Nieuwe Wereld waant, omdat men op de boot reeds kennis maakt met de Amerikaan- De heer Drop, Ud der Tweede Kamer, heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat gevraagd of het waar is, dat vanwege de regeering door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland langdurig overleg is gepleegd met het bestuur van den Haarlem- mermeerpolder over de salarisregeling voor het personeel, in dienst van genoemden polder en dat de hoofdingelanden van den Haarlemmer- meerpolder op 6 Augustus 1936 ten slotte de salarisregeling voor het personeel hebben vast gesteld, waarin wel de door de regiering aan gegeven verlagingen en veranderingen voor de opzichters, den bode-schrijver-concierge en de overige ambtenaren (behalve voor den eersten, tweeden en derden ambtenaar ter secretarie), in de loonen der machinisten enz. zijn aanvaard en opgenomen, doch waarin de verbeteringen voor het resteerende personeel niet zjfn aan vaard. Zijn de ministers niet van oerdeel, aldus de heer Drop, dat in dit geval tegenover het bestuur van den Haarlemmermeerpolder van artikel 126 Ambtenarenwet gebruik behoort te worden ge maakt om de door genoemd college aangegeven veranderingen alsnog in de salarisverordening voor het personeel van den Haarlemmermeer polder aan te brengen? Tk Y een. de R. K Staatspartij heeft te l^d recht te veel selfbewustsfjn en zel/respect otn evenals de liberalen naast of achter Colijn te gaan staan. Zij tracht volgens het oude adagium: ..Help u zelf, zoo helpt u God", hgar positie zoowel mogelijk te versterken en vrij te blij ven staan tegenover de toekomstige nood zakelijkheid van samenwerking met anderen. Dit is goede cn verstandige en verantwoor de politiek, want de Katholieken zelf zijn toch uiteraard de eerst aangewezenen om de Katholieke belangen te kennen en te be hartigen. Laat daarom bij de aj. verkiezin gen geen enkele katholieke stem voor de Ka tholieken verloren gaan. Wanneer wij één zijn en blijven, zullen wij mét het Katholie ke belang ook het landsbelang bet best die nen. Het parool voor 26 Mei is: Eén doel, één wil. één lijst: lijst één. Het Nederlandscbe motorjacht „Vigilanter". dat terugkeerde van de vlootschouw bij Splt- head, heeft twee Londenaars gered van hun kleine jacht, dat bulten Fairllght in een storm in nood was geraakt. Een Ud van de bemanning van de „Vigilanter” ging aan boord van het grootendeels volgeloopen Engelsche scheepje, dat op sleeptouw werd genomen. Op een gege ven oogenblik echter brak de tros, waarmede de „Vigilanter” het lekgeslagen Engelsche Jacht „Hyperion” geheeten, voortsleepte en dit sloeg weg Een reddingsboot van Dungeness slaagde er echter in den Nederlandschen zeeman van boord van de „Hyperion” te halen en dit schip Dungeness binnen te brengen. De eigenaar van het Britsche jacht verklaar de bij het aan land gaan: „De Nederlander heeft groote bekwaamheid en durf aan den dag gelegd." De arbeiders, die het werk bij de werkver schaffing nabij Wlerden hebben neergelegd we gens een loongeschU. zijn van Rijkswege voor loopig geschorst Bepaald is. dat aan de be trokkenen geen steun mag worden uitgekeerd in geld of natura. terwijl de in uitzicht gestelde trainingstoeslag over de eerste en tweede week Zondagmiddag toog uit het hart van oud Nijmegen de jaarljjksche Maria omdracht door de straten van Middeleeuwsch Nijmegen over de Markt, en langs de grijze St. Stepha- nus naar het K. Karelplein, waar voor de in Romaanschen stijl opge trokken St. Jozefkerk het Maria-al- taar waz opgetrokken. Deze jaarlijks terugkeerende omdracht, hoewel wei nig verschillend van haar voorgansters GENEESMIDDEL tegen HUI DOR N DOEN! N GEN Het was als vorige jaren ook ditmaal weer een glorieuse uittocht van geestelijke en so ciale vereenlglngen, van cultureele en weten schappelijke organisaties, welke alle haar emblemata en vaandels en vlaggen in zwierige afwisseling hoog in de lentelucht hieven. Hon derden bruidjes en Mariakinderen, in witte kleedlng, dragen de bloemen en fijne vanen, brachten kleur in den stoet. Tientallen heeren- en dameskoren zongen Mariahymnen, terwijl de harmonieën processiemarschen melodleer- den. De geestelijkheid te Nijmegen was in den stoet vertegenwoordigd met al haar congrega ties, welke in deze stad haar studiehuizen heb ben. In hun midden ging in vol ornaat Z. H. Exc. Mgr. de Missiebisschop Theelen, omge ven door priesters in superpll. Het hoofdmo ment in den stoet was het Mariabeeld, het in dertijd op het grootsche Marlacongres te Nij megen gekroonde beeld vafl Maria van Nij megen, dat vereerd wordt in de 8t. Canlsius- kerk en alleen tijdens de Omdracht naar bul ten gedragen wordt op eeil prachtige baar met bloemen getooid en gedragen door Mariajon- kers. Het eindpunt van den Omgang, waaraan weer duizenden deelnamen was het Keizer Karel plein, waar Mgr. Theelen een kort Lof deed en de Z. E. Pater Nuy 8. J. een lofrede hield op Maria, als Moeder der menschen en voor spreekster bij haar Goddeljjken Zoon. Een groot koor onder leiding van Simon Terpstra vertolkte de Lofgezangen, terwijl het onover zienbare publiek Marlaliederen medezong. Dui zenden hadden zich Zondagmiddag op het Keizer Karelplein verzanreld in een indruk wekkende demonstratie van stad aan de Moedermaagd. De Haagsche politie heeft twee beruchte in brekers gearresteerd en ingesloten, van wie ver moed wordt, dat zij de daders zijn van de in braak in het „Prinsenhuis" aan de Prinsestraat hoek Korte Molenstraat te Den Haag, waarbij de dieven een buit aan sieraden ter waarde van ongeveer 17.000 hebben bemachtigd. Het zijn de 23-jarige M. R. en de 44-jarige A. V„ beiden zeer goede bekenden van de politie. De gearresteerden blijven hardnekkig ontken nen. iets met de Inbraak uit te staan te hebben. De politie zet het onderzoek in deze zaak echter met kracht voort, hoewel het tot dusver nog niet is mogen gelukken, op den buit beslag te leggen. komst van den kruiser Java met bet prinselijk paar aan boord te Umuiden afgewacht Reeds te zes uur begaven zich tienduizenden naar de Buitenhaven en naar den Kanaalkant en toen tegen negen uur de kruiser was vastge- jegd. stond een eenlge kilometers lange dichte Daag langs den weg. waar de hooge bezoekers zouden passeeren. Even nadat de kruiser aan den toeristenstelger *as gemeerd, werd een signaal gegeven, waarop de geheele bemanning aantrad. De Prinses en de Prins, die gekleed was in de uniform van luitenant ter zee le klasse, begaven zich naar de inmiddels uitgelegde statlebrug, om onder de tonen van het Wilhelmus aan wal te gaan, waar de burgemeester van Velsen. mr. M. M. Quint, hen begroette. Vlak daarop knalde van een der geschuttorens een schot, dat tienvoudig weerklinkend over de haven van IJmulden rolde. De geschatte ontvangsten over de maand April (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) bij de Ned. Spoorwegen bedragen totaal ƒ7.756.700, tegen ƒ7.742.400 over April 1936. De totaalont' ƒ30 666,628. De defil zelfde tijdvak in 19 Een groote menschenmenigte, die op weg was naar de kantoren in de binnenstad te Lon den, stelde zich bij Liverpoolstreet Station oo om getuige te zijn van het vertrek van het Ne- derlandsche Prinseljjk paar. Een speciaal rij tuig was gereserveerd. Prinses Juliana, die een bontmantel en een donkerbruinen hoed droeg, en prins Bernhard, die in de uniform van marine-officler gekleed was, werden op het sta tion verwelkomd door spoorwegautoriteiten en leden van. het Nederlandscbe gezantschap. Het prinselijk paar onderhield zich op het perron met vrienden en poseerde glimlachend voor de fotografen. Toen de trein het station verliet, hief de menigte een hartelijk gejuich aan, waarvoor prinses Juliana en prins Bernhard wuivend dankten. BU aankomst, te Harwich werden Prinses en Prins verwelkomd door den Nederlandschen vice-consul, den heer H. J. Cann en eenlge andere persoonlijkheden. Na dezen de hand te hebben gedrukt, ging het Prinselijk Paar aan boord van Hr. Ms. Java, waar admiraal Kruys en kapitein Van Sta veren de hooge gasten verwelkomden. Nadat nog een groote hoeveelheid bagage aan boord was gebracht, koos de Java zee. - e verkiezingscampagne moge over I J het algemeen minder rumoer ma- -L—ken en minder agitatie wekken aan vroegere, dit neemt niet weg, dat er in ons volk een groote en Intense belangstelling leeft voor de verkiezingen en de daar aan verbonden vraagstukken. Instinctief voelen breede lagen in ons volk, dat er zeer groote en zeer principleele belangen op het spel staan en de politiek is dan ook méér dan ooit het gesprek van den dag. Dat er in dat gesprek van den dag, ook door Ka tholieken, niet altijd wijsheid wordt ver kondigd, spreekt vanzelf. De politieke „men" op straat en in het koffiehuis, op het ach- terbalcon van de tram en op het werk, oor deelt en veroordeelt snef en oppervlakkig en gaat vaak meer te rade bij zijn gevoel, zijn hart, dan bij zijn verstand. Wij hebben den laats ten tijd verschillende Ingezonden stuk ken gekregen, welke duidelijk formuleeren. wat er in sommige kringen door de politieke „men" wordt gedacht en het lijkt ons zeer nuttig enkele opmerkingen uit die ingezon den stukken even nader te beschouwen. Zoo schreef ons een kennelijke bewon deraar van Dr. H Coltin het volgende: Van Dinsdag 25 tot Vrijdag 38 Mei wordt in het Retraitehuis „Loyola" te Vught een retraite gegeven voor leden van den Jongen Boeren stand. TEGAL. 23 Mei (Aneta) Hedenochtend is geopend het proef-textielbedrijf. Hierbij was onder meer de gouverneur van Midden-Java aanwezig. Het gedelegeerd lid van den raad van beheer der Java Textiel Maatschappij, de heer W. Campanjen, hield een redevoering. Hierin bracht hij in herinnering, dat de maatschappij 24 Maart is opgericht door een groote groep Twentsche industrieelen, drie groote Indische bankinstellingen, drie bekende scheepvaart maatschappijen en de Ijelangrijkste Indische Lmportfirma’s op manufacturengebied. In .to taal zijn er 46 deelnemers, alle van Neder- landsche nationaliteit. Gouverneur De Vos stelde vervolgens de we verij in bedrijf. et is verheugend, dat deze geachte Inzender geen vertrouwen heeft in de zgn. „bekeerde" 8. D. A. P., die voor blnnenlandsch gebruik het Volksfront met de communisten afkeurt, maar de Volksfrontregeeringen in t buitenland hoog lijk prijst en krachtig moreel steunt. en niets moet hebben van de N. 8. B„ die den man met bet zweepje wil zetten naast H. M. de Koningin met Haar scepter. Zijn blijk baar onverdeelde bewondering voor Dr. H. Colijn kunnen wij evenwel niet deelen. Dr. Colijnis ongetwijfeld een verdienstelijk staatsman van fdrmaat en bet is moeilijk zfjns gelijke onder de andere politieke figu ren van ons lapd te vir-ien. Hij heeft den regeeringslast in buitengewoon moeilijke jaren gedragen en hij beeft te kampen ge had met omstandigheden, welke buiten zijn machtsbereik en buiten zijn wil vielen. Wij erkennen gaarne, dat het gemakkelijker ia achteraf critiek op^zijn beleid uit te oefenen dan vooraf een beleid vast te stellen, dat in alle opzichten en voor alle omstandigheden, ook de onvoorziene, het beste blijkt. Dit alles neemt echter niet weg, dat Dr. Htl ColiJn's bewind gedurende de verstreken vier jaren in meer dan één opzicht onvol doende en onbevredigend is geweest, terwijl bet wezenlijk goede, dat het tot stand heeft gebracht, niet uitsluitend aan hem, maar mede aan den drang en den invloed van an deren moet woeden gedankt. Colijn is een principleele vrijhandelaar, die slechts door de ijzeren noodzaak gedwongen kwa warden van zijn liberaal-economisch principe af te wrijken. De Katholieke Staatspartij staat so ciale en economische ordening voor als het meest dienstige middel ter bereiking van ao- ciale en economische rechtvaardigheid on der de huidige totaal veranderde omstandig heden. Colijn gelooft in zijn hart nog in de illusie, dat de oude tijd van vóór de crisis kan terugkëeren, maar de Katholieke Staats partij heeft een open oog voor den nieuwen tijd, die in wording is. Z(j richt den blik op de toekomst en geeft zich niet over aan de overigens begrijpelijke illusies van een .great old man." Colijn is ontegenzeglijk een goede lijsttrekker, vooral voor de li- L b e r a 1 e n en dat moet den Katholieken toch wel iets zeggen. Dat de Katholieke Staats partij zulke lijsttrekkers niet heeft, behoeft zij allerminst te betreuren. Colijn’s aanpas singspolitiek en Colijn’s monetaire politiek hebben grootere en langdurigere offers van ons gevraagd dan noodlg is gebleken, en zij hebben deze gevraagd, hoewel mannen als Minister Steenberghe Colijn meer dan dui delijk daartegen hebben gewaarschuwd. Co lijn is voorstander van een regeering op zoo breed mogeliJke „Christelijke" basis, maar zulk een basis is de R. K. Staatspartij te weinig positief en principieel Christelijk om in dezen tijd, waarin het vóór of tegen Christus gaat, dienst te kunnen doen. De beer 'Huyssen van Kattendyke zal in Kopenhagen ridder Van Rappard als Neder landsch gezant opvolgen. Sinds 1934 vertegen woordigt hij ons land in Praag en voor dien tijd was hij drie jaar gezant in Lissabon. Ridder Huyssen van Kattendyke werd in 1879 geboren en trad in 1914 in den dlplomatleken dienst als gezantschapssecretaris bij onze le gatie in Brussel. In 1925 werd hij bevorderd tot gezantschapsraad en bleef aan ons gezantschap ir Brussel verbonden. In 1930 werd hij benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Lissabon.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5