Het B.V.L.-schandaal te Alkmaar Alkmaar, 26 Mei Nassau Tax tel.3545 MEDEDEELING Fa VROEGERE SECRETARIS STAAT TERECHT WOENSDAG 26 MEI 1937 STADSNIEUWS W eer bericht Inwijding nieuw buitencentrum AGENDA Film Het requisitoir Rad ioprogramma VERKADE Apothekeranaehtdienst Alkmaar doet zijn keuze HET LAATSTE APPÈL Groote drukte in de ochtenduren Feestbijeenkomat A.F.C.-junioren St. Jozefsgezellen BURGERLIJKE STAND Ook schulden TEGEN DEMPING NAT. RECLASSEERINGSDAG Kolven te Grootebroek Een zeldzaam jubileum Twee jaar gevangenis straf geëischt uw wtn- van de KRUISVAART COHORT ST. DOMINICUS VEILINGSOVERZ1CHT LANGENDIJK BLOEMENWINKEL VERPLAATST ven, van v teg< geó rhit juri grol ring heel Groo Geen verduistering Mr. nota MAi des a Rustei van d Tot en met 31 Mei a.s: bestaat er gelegenheid bij kelier gratis één nieuwe 6 cents Verkade’s Fortica” reepen te proe- door inwisseling vijf ongeschonden omwikkels der 3 cents Verkade's chocoladeree- pen. Wissel dus spoedig uw omwikkels in. Na 31 Mei a.s. is de termijn verstreken. Mededeeling aan de Junioren Adres van „Hendrick de Keyser” Gedurende verscheidene jaren den B.V.L. voor duizenden benadeeld Rede mr. Bomans E. DONDERDAG 27 MEI die Hem 's mld- Directeur noo- sMkt in eigen - om ons deze begon te van den voorzitter. ver- de Een A. F. C.-er snde ge- De Junioren-commissie B. voor verleenen wy plaatsruimte aan bet der van De aanvoeren op de Langendijker groenten veilingen worden met den dag minder, tenmin ste wat de stapelproducten betreft. En dit be hoeft ons niet te verwondren, als men bedenkt, dat het over een goede week alweer Juni is. De aanvoer van kool was dan ook de af^eloo- pen week niet groot. De roode kool is nu ge heel uitverkocht Er was deze week misschien nog wel iets te plaatsen geweest, doch er n< Hoogste barometerstand 799.0 te Koningsbergen Laagste barometerstand 7563 te Vestmanoer K. A. Al St NI Cc be Pr Zon op 4.50 - onder 21.04 - Licht op 21.34 Maan op 22.33 onder 5.25 2 Juni L.K. P b b n Oe De S' Be aai Be An aan de spits wij van te ve be ie be af 1 tie de Le rei bel 1 eei Mfi Ma set CUI rai m H v< 71 P 81 V D er wl SI ze tu ai op Vrlk (n.t.) o derkade •aarde: van: PL> PLAT 8CHC Mn, part I Spr. deelde de meenlng van den heer v. d. Horst, nl. dat er juridisch niet van verduiste ring sprake was, omdat het geld op verdachte's privé-rekenlng was gestort, waardoor het eigen dom zijn eigendom werd. Niemand kon na gaan, van wien het eigenlijk was. Spr. meende dat de zaak teveel strafrechtelijk bekeken werd, inplaats van civiel-rechtelljk. Juridisch verkeert verdachte in de positie van iemand, die zijl schulden niet kan betalen, hoewel spr. ten vólle erkende, dht verdachte zeer afkeurenswaardig had gehandeld. Aan de bewijzen van de verschillende valsch - heden in geschrifte wilde spr. niet toeven, al betwijfelde hij, dat daardoor nadeel was ont staan. omdat het geld al voor den tjjd verdwe nen was. Als verzachtende omstandigheden voerde plei ter aan. dat verdachte veel verdienstelijk werk had gedaan voor den B V!., waar deze toch voordeel van had, en verder dat verd. ook vele uitgaven uit eigen zak voor zijn organisatie had gedaan, waarvoor hij niets terug kreeg, terwijl de contróle, al was dat geen excuus, zeer slecht was. Tenslotte vestigde pleiter de aandacht op den invloed van een vrouw, en op de omstandig heid, dat h(j reeds een half jaar in voorarrest had doorgebracht. Spr. bepleitte clementie. De uitspraak werd bepaald op Maandag 31 Mei. Londen Reg.; 153518.20 1820—18.40 München; 18.40—34.00 zóó is het toch. De Vlamingen hebben in fort een sterkte tegen de vijanden van dat Bioscoop Harmonie: „August”. Alle dagen 7.30 uur. Zondag van 2 uur af. Victoria-Theater: „Klokslag twaalf uur". Alle dagen 730 uur. Zondag van 2 uur af. M Ve va aa ca Ve he Ben er Betaal onder De vereenlging „Hendrick de Keyser" heeft adres gezonden aan den gemeenteraad waarin zij den raad verzoekt geen gevolg te geven aan het verzoek van eenige vereenigingen om in verband met de verzakking aan de Mient, over te gaan tot de demping van de Mient en het Verdronkenoord. Zoowel aan het Verdronken oord als aan de Mient, zijn twee bijzonder mooie hulzen gelegep van de vereenlging ..Hen drick de Keyser” welke Integreerende deelen vormen van de oude stad en waarvan liet be houd voor geheel Nederland en voor Alkmaar tot een belang van de eerste orde moet wor den gerekend. De vereenlging vertrouwt erop, dat de raad het belang van de gemeente Alk maar zal weten te onderschatten en dat hy zal besluiten niet tot demping over te gaan. De junioren-commissie vestigt de aandacht der leden op den wa*ndelsportdag van Zondag 30 Mei as. De K. J. C. heeft op dien dag een wandelsportdag georganiseerd van 20 K.M.; de koeten van deelname zjjn niet hoog. Aangezien ’t wandelen ook 'n zeer goede training is voor de voetbalbeoefenaars, afleiding en gezonde 11- chaamsontwikkeling geeft, willen wy eiken ju nior aanraden hieraan deel te nemen. Juist om deze zeer geschikte training is er voor Zon dag geen enkele wedstrijd vastgesteld, zoodat men vrij aan dezen wandeldag kan deelnemen! Dus de jongelui, die niet tegenwoordig moeten zün bjj het buiten-centrum van de Kruisvaart?' verwachten we allen om 1 uur bjj het Gezellen gebouw aan het Verdr. Oord, alwaar de start zal plaats vinden. Jongens, laten we toonen.dat de A.FC.-ers niet alleen voetballers, maar ook wandelaars zijn! Men kan zich opgeven bjj den secretaris van den Wandelsportdag. den heer A. v. Campen. Wildemanstraat 4, of bij den secretaris van de junioren-commissie. den heer Th. Wiering— Fopelmanslaan 33. Gaarne volgende: Den 30sten Mei as. herdenkt t echtpaar Ha zesde Groot wonende Geesterslngel 21 een niet veel voorkomend jubileum. Dien dag toch viert het echtpaar zUn 25- Jarlge echtvereenlging terwijl de bruidegom dan tevens 55 jaar in 't zelfde perceel woon achtig IS, en 40 jaar het schoenmakersbedrijf uitoefent. Voorwaar een zeldzame gebeurtenis, welke ze- De heer A. Haakman, eigenaar van de kolf baan ..Het wapen van Grootebroek” te Groote broek had gedurende eenigen tijd een 50-slagen kolfwedstrjjd georganiseerd, welke goed is ge slaagd. De uitslagen luidden als volgt: Eerste klasse gummi: Eerste prijs de heer C. van Kleeff, van Sta Vast te Grootebroek. Tweede prijs de heer G. Hop van Vriendenkring te Noordscharwoude. Derde prijs de heer G. Deutekom van Vrienden kring te Noordscharwoude. Serieprys de heer A. Houter, Aan is Winst te Venhuizen. Tweede klasse: Eerste prijs de heer Jac. Brander, Onderling Genoegen. Hoogkarspel. Tweede prijs de heer L. Mallekote, Vriendenkring. Noordscharwoude. Derde prijs de heer W. Zwaan te Wognum. Serieprys de heer J. Takken, Stavast te Bo venkarspel. Derde klasse: Eerste prijs de heer R. Houter. te Wognum. Tweede prijs de heer 8. Schekkerman, Aan Winst, te Venhuizen. Derde prijs de heer W. 3. Pontfuijst. Onderling Genoegen te Hoogkarspel. Serieprys de heer 8. Dekker te Wognum. was ■ns meer roode kool te vinden. Dat de prijzen niet veel te beteekenen hebben gehad wordt weer duidelijk gedemonstreerd in de cijfers van den veillngomzet van den Noor- dermarktbond over de maand April. Verleden jaar in April was de kool al zoo goed als hee- lemaal uitverkocht doordat er tengevolge van den misoogst zoo weinig was geteeld. De om zetten van de maanden Aoril 1936 en 1937 verschilden slechts klein f 24.000. terwijl een belangrijke hoeveelheid meer is verkocht in de maand April. n.l. 417 wagons vair 10.000 K.G. meer kool. Hieruit kan men dus wel opmaken, dat de prijzen van April 1936 belangrijk hooter »4jn geweest dan die van April 1937. Op de veilingen werd nog slechts Deensche witte kool aangevoerd, behalve Donderdag, toen te Noordscharwoude zeker wel de laatste gele kool werd verhandeld. Het is met de gele kool lang niet best afgeloopen. Een gedeelte van de aangeboden partij werd afgenomen voor f 5.30 per 100 KG., de rest kon het niet verder bren gen dan f 2.50 per 100 K.G. Wel een groot verschil en een bewijs, dat deze koolsoort goed op tijd uitverkocht' was. De Deensche witten noteerden In het begin van de week van pl.m. f 4.80 tot t 5.50 per 100 K.O. Er bestond een goede vraag naar dit ar tikel. Later kwam er e^n kleine daling in de prijzen, welke echter niet verder ging dan tot ruim f 4.per 100 K.O. De laatste dagen werd de witte kool verhandeld voor prijzen van f4.10 —4.10 per 100 K.O. Donderdag was er te Noord-Scha rwoude nog 1300 K.O. roode kool aan de markt. Hiervoor werd van f 7.70 tot f 10.per 100 K.O. geno teerd. Dit zijn ook wel de laatste geweest. De uien waren Woensdag te Noord-Schar- woude graag. Er werden prijzen besteed van f 2.50 tot t 3.20 per 100 K.O. voor de middel- De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 23 tot en met 29 Mei waargenomen door de apotheek van Mevrouw de weduwe C. M. B. Wanna, Mient 11. ker rechtvaardigt dat er de aandacht op geves tigd wordt Het betreft hier een oer-degelijk katholiek ge zin. welks leven jammer genoeg niet altijd over rozen is gegaan, doch dat meer de scherpte der doornen heeft gevoeld. De omstandigheden zijn van dien aard dat deze voor geloofsgenooten geen nadere aandui ding behoeven. Toch is zeker, dat wanneer het bruidspaar dit bericht onder de oogen zou hebben gehad, het tegen plaatsing zou zijn geweest; het is te fier om op de een of andere wijze tot eigen voor deel van deze gelegenheid te profiteeren. Mogen deze regelen er dan toe bijdragen dat men dit degelijk gezin op de een of andere wijze van zijn sympathie blijk geeft; op welke wijze dit het beste zou zijn, kan ieder voor zich wel uitmaken. Dinsdagavond had de afdeeling Alkmaar der R.K. Staatspartij nog een laatste groote bijeen komst georganiseerd der R.K. Kiezers. De groote Gulden Vlieszaal was uitstekend bezet, toen de'voorzitter der afdeeling. mr. H> J. M. Leesberg de vergadering opende. Wij staan, aldus spr. aan den vooravond van een groo- ten dag, waarbij het om het beginsel zal gaan Op zoo’n avond past het met elkaar te be raden en elkaar van steun en voorlichting te dienen. Waar deze verkiezing een nationale zaak is. werd de bijeenkomst geopend met het zin gen van het Wilhelmus. Het jeugdwerk in de Dominicanerparochies mag zich verheugen in een gestadigen groei, niet alleen in aantal maar ook in prestatie en nu zelfs in „bergruimte”. Grootscher titel mogen wij ons nieuwe buitencentrum niet geven. Wij zjjn er in geslaagd eenige groote bouwkeeten te koopen en die over te brengen op een terrein aan den Heilooërdyk en die zóó radicaal te ver anderen. in te richten en op te knappen dat het een heerlijk buitenhuis voor onze Jongens ge worden is. Aa Zondag zullen wij dit nieuwe buitencen trum „Tusculum” genaamd officieel inwijden en in gebruik nemen. Hieraan zullen wy verbinden een tentoonstelling van huisvlijt en een demon stratie van het Kruisvaartwerk. Dit wordt een heerlijke dag voor onze leiders, voor de jongens maar ook voor de ouders, donateurs en belang stellenden. Reserveer Zondagmiddag 30 Mei a.s. dags van 45',j uur voor ons mooie parochieele jeugdwerk. Getroost u een kleine wandeling of fietstocht om eens te zien wat we bereikt heb ben met veel zorg en hard werken. Vrijdagavond zullen wij u op deze plaats het heele programma geven. De Kruisvaart roept. Wij komen! In verband met de verkiezingsuitslagen valt heden de verplichte avond. De volgende week zijn we natuurlijk weer pre sent Het gezellenhuis blijft, zooals eiken avond, pok hedenavond geopend. Er is in Alkmaar met enthousisme gestemd. Reeds om elf uur vanmorgen had de helft van het aantal kiesgerechtigden haar voor de toe komst van ons land zoo belangrijken plicht vervuld. Of dit enthousiaste stemmen zijn oor zaak vond in de intensieve propaganda, welke door bijna alle partijen is gevoerd, of in het bijzonder gewicht van deze verkiezing of in het zelozaam mooie a*er moge in het midden blij ven, maar een feit is dat Alkmaar maar zelden zoo vlot heeft gestemd. De stemming, voor zoover wjj die op het oogenbllk konden nagaan, verliep als altijd zeer rustig en gemoedelijk. Als een staaltje van dit laatste kan worden genoemd dat op het hoofd stembureau in het Stadhuis, waar de burge meester voorzitter is, aan iedere honderdste kiezeres een heerlijke bonbon en lederen hon derdsten kiezer een sigaar werd aangeboden. Rpclwne perd er voor ,d? Jng^ngen der stem- bureaux weinig gemaékt. Bij de meeste stond een N.S.B.-er met een bord, terwijl ook anderen hier en daar bescheiden acte de presence ga ven. Incidenten deden rich niet voor; de Alk- maarders zijn daarvoor te kalm. Met de oudjes zooals b.v. van de Plusstichting die in de Korenlaanschool moesten stemmen, werden weinig moeilijkheden ondervonden. De verkiezingsdienst van de R. K. Staatspartij had eenlgsrins met een tekort aan auto's te kam pen. maar met eenig overleg kwam ook dit weer in orde. Met spanning wordt nu gewacht op den uit slag. Vanavond van zes uur af tot na elf uur kan men op het Hof voor ons redactiebureau de verschillende uitslagen vernemen, al zal dan waarschijnlijk niet voor ruim twee uur de to- taaluitslag bekend zijn.. Voor vroolijke muziek ter afwisseling zal aar den gezorgd, zoodat een verblijf °P het Hof in alle opzichten aangenaam zal zijn. Wij verwachten dan ook veel belangstelling. Nadat te Alkmaar reeds lang: booze geruch ten de ronde hadden gedaan, werd in het najaar van 1936 de vijftigjarige penningmeester-propa- gandist en Comptabel van de gewesteljjke Com missie van den Bijzonderen Vrywilllgen Land storm, P. J. O., te Alkmaar, gearresteerd, wijl hij verdacht werd van een reeks verduisterin gen en valschheden In geschrifte, gepleegd In dienstbetrekking. Al spoedig bleek, dat o. zich gedurende een zeer groot aantal jaren aan aer gelijke feiten had schuldig gemaakt, waardoor de Staat der Nederlanden en/of Geweste lijke Landstormcommlssie voor een zeer groot bedrag werden benadeeld. O. maakte er o.a. 'n gewoonte van, kwitanties te schrijven met ge fingeerde namen en voor gefingeerde onkosten en de daarop vermelde bedragen aan zich zelf uit te betalen, terwijl hy ook vaak door pen ningmeesters van kleine plaatselijke afdeelln- gen by de afrekeningen een dubbele kwitan tie Het schrijven, waarvarTaltijd een blanco was Later vulde O. een bedrag in, hetwelk hy in eigen zak liet verdwynen. O. bekende na zijn arrestatie volledig, maai kon niet opgeven, hoe groot het door hem ver duisterde bedrag was. Accountants hebben on geveer vijf maanden werk gehad om de zaak uit te zoeken. Dinsdagmiddag stond (Y voor de Alkmaar sche rechtbank terecht. Biykens de dagvaar ding werd hem minder ten laste gelegd, dan men op grond van de bekende feiten had ver wacht. Hy werd er van beschuldigd zich in totaal een bedrag van ƒ534045 wederrechte- lyk te hebben toegeëigend, althans een bedrag van ƒ4391.08. of althans *f 4 274 60 of althans ƒ3431.80, os. door het plegen van valschheid in geschrifte, een en ander ten nadeele van den Staat der Nederlanden en/of de Geweste lyke Landstormcommlssie. Dit alles zou zyn geschied in de periode van 1930 tot eind 1936. Verdediger van O. was mr. H. Scholte. Voor deze zaak bestond, mede doordat O. als B. V. L.-man en als marktmeester en kaas- vader van de Alkmaarsche kaasmarkt een be kend Alkmaarder was, een zeer groote belang stelling. Nadat O. was binnengeleid en de eerste for- meele vragen van den president, mr. Ledeboer, met een paar hoofdknikken had beantwoord, las de Officier mr. v. d. Peen de Lille de ult- voerig^ dagvaarding voor. Verdachte antwoordde op een desbetreffen de vraag, dat hy verbonden was aan de B. V. L. te Alkmaar en aan de Gewestelyke commis sie, als secretarls-propagandist-rekenplichtlge. In totaal genot hy een salaris van ongeveer ƒ2800 per jaar, waarby nog kwam een jaar wedde van 950 voor zyn marktmeester- en kaasvaderschap der Alkmaarsche kaasmarkt en een InkoMen van 150 per maand van zyn verzekeringsagentschappen. President: U heeft van het in u gestelde vertrouwen op schromelyke wyze misbruik ge maakt, nietwaar? Verdachte: Ja. Verdachte erkende dan, dat hy zich op ver- achillende manieren geld had toegeëigend, ten nadeele van de B. V. L. President: Waarvoor had u al dat geld noo- dig? Verdachte: Voor myn dure levenswyze. President: Er was ëen vrouw in het spel, is het niet? Verdachte knikt ja. President: U was ook toezichthouder van de R.K. Reclasseering? Verdachte: Ja. Nadat de president daar nog het een en an der over gezegd had. werd als eerste getuige heer S. Middelhof gehoord. Deze deelde mede, dat de Gewestelyke Commissie geen con- tróle had uitgeoefend, omdat O. steeds had ge zegd alleen aan de Nationale Commissie reken schap schuldig te zyn. President tot verdachte. Hebt u dat steeds beweerd? Verdachte mompelt wat onverstaanbare woorden, waaruit valt op te maken, dat het in derdaad zoo was. Ter sprake kwam nog het geheimzinnige ver lies van een portefeuille met 1400 te Amster dam. waarmee O. op de proppen kwam om rich schoon te praten toen men hem wantrouwde. President: Was hy een goed functionaris? Getuige: Als propagandist was hy zeer goed. Getuige vertelde ook, dat aan O. een brief was gestuurd door de Nat. Commissie, waarin de Gewestelyke Commissie werd verzocht meer flnancieele contróle te houden. Verdachte zei daarvan niets te weten. Zooals reeds in een vorige editie is vermeld, zal op Zaterdag 5 Juni as. in het geheele land een collecte worlen gehouden ten bate van de gezameniyke reclasseeringslnstellingen van alle gezindten. Ter aanbeveling van deze collecte zullen in de komende dagen sprekers van verschillende richtingen een radio-toespraak houden. Allereerst zal op Zaterdag 29 Mei as. van 3.15 3.30 uur n.m. mr. B. van der Waerden, se cretaris van de afdeeling Amsterdam van het Nederlandsch Genootschap tot Zedeiyke Ver betering der Gevangenen, spreken voor de V A. R A. Op Dinsdag 1 Juni van 7.15735 uur nm. spreekt de bekende Katholieke reclasseerings- man Pater Patricius voor den K. R. O. Woensdag 3 Juni van 7 357.50 uur n.m. is de beurt aan de N. C. R. V„ die tot het houden van een rede heeft uitgenoodlgd zyne Excellen tie Prof. Dr. J. R. Rotemaker de Bruine, Mi nister van Onderwys, Kunsten en Wetenschap pen. De reeks voordrachten wordt besloten met een toespraak van den Amsterdamschen predi kant Ds. P. v. d. Veer, voor den V. P. R. O. te houden op Vrijdag 4 Juni van 8.30845 uur nam. De secretaris van het Uitvoerend Comité te Alkmaar. Mr H. Scholten, Nassaulaan 37, deelt mede, dat het aantal collectanten dat zich tot dusverre voor de te houden collecte heeft aan gemeld, niet voldoende is. zy die zich beschikbaar willen stellen, gelie ven alsnog aan den secretaris mededeeling te doen. Dezer dagen vond in het gymn.-lokaal van de St. Adelberlusschool plaats de feestbyeenkomst van de junioren. De vrees dat niet allen het bericht tydig zouden gelezen hebben, bleek on gegrond te zyn, want reeds ver voor den aan vang hadden zy zich voor de school opgesteld! De voorzitter der juniorencommissie, de eerw. broeder Lucianus, heette de aanwezigen harteiyk welkom en hoopte dat de jongelui zich zeer zouden amuseer en Hoewel-het de bedoe ling was geweest voor de jongens van het A- elftal een aparten feestavond te houden als be- looning voor het behaalde kampioenschap, vond de commissie het prettiger om allen byeen ver-, zameld te zien, omdat toch allen by elkaar be hoorden. Hierna werd overgegaan tot het programma: Als eerste nummer kreeg men te zien een vyfacter op het witte doek, getMoldï „het on^ vfilig signaal." Dit wérd met de grootste aan^t dacht gevolgd en het applaus hy het einde ber>„ wees wel hoezeer men met het stuk meeleefde. Na dezen vyfacter werd de pauze ingezet. De jongelui werden onthaald op grenadine en koek, v.at door de viytige helpers keurig werd ge presenteerd Den gever dezer lekkemyen, den heer Belt, danken wy ook namens de jongelui harteiyk hiervoor. Het smaakte voortreffeiyk! Na de pauze werd een twee-ectertje vertoond, een alleraardigste dierenfilm, die den lachlust oinvekte van de Jongens. Tot slot van dezen avond werd nogmaals een twoe-actertje vertoond. Om ..Jimmy in de con fectie” is onbedaariyk gelachen en men vocht als het ware mee in zyn stryd tegen den oer- rterken hoefsmid! De overwinning van Jimmy (dank zij de warmte) is dan ook door de jonge- 1UJ zeer toegejuicht. Inmiddels was het al laat geworden, zoodat de voorzitter er maar van afzag een toespraakje te houden en de jongelui na den chr. groet on- middellijk liet vertrekken. Aan allen die medegewerkt hebben tot 't wel slagen van dezen avond, nogmaals onzen har- teiyken dank. Mr. J. B. Bomans, luid toegejuicht. zyn rede met een citaat uit St. Franciscus aan de zon. Ook Michel Angt-lo verheeriykte de dagvorstin. Doch onze N. S B.-dominë's Van Duyl en Barlage noemen Mussert de schaduw Van God. Dat lykt meer op een totale zons verduistering. in ieder geval is het zinsverbys- tering. ojn, Qoseiing sta.aX«vü#inA yymmer een. of Coiyn een' senfelëri grUsaard té noemen. Er zyn trouwens meer domlné’s, die zich vyandig toonen tegen 34 pet. der Nederl. be volking. Deze zyn opgeleid op onze Staats universiteiten. Het wordt tyd daar de theolo gische faculteiten af te schaffen, en iedere religie zelf haar voorgangers te laten opleiden. (Applaus). Spr herinnert ^an de Bisschoppelyke woor den. dat stemmen op de N S. B. zonde is. Die woorden zyn duidelijk, maar niet duidelijk is, dat er nog Nederlanders zyn, voor wie ze noo- dig zyn. Beseft men dan nog niet, dat stem men op een dlctatuurpartlf. een driedubbele zelfmoord is? Onze Zon is Gods genade en op 36 Mei zullen 1.200.000 Nederlanders daarvan met hun stembiljet getuigen. (Applaus). Een duivel is losgelaten over de wereld. In Spanje. Rusland. Duitschland. Mexico, en ook Frankryk. In Spanje werd een jong seminarist gekruisigd. Hy stierf met de woorden op de lippen: Leve Christus Koning. Dit zelfde heeriyke getuigenis zullen wy af leggen met ons stembiljet. (Geestdriftig applaus). Jammer is het. dat niet allen, die by ons hooren, dit met ons willen getuigen. Spr. heeft eens gezegd en het werd hem kwalyk ge nomen dat de R.K. Staatsparty een nationale rijkdom is voor het z.g. protestantsche Neder land. Geboren: Cornells Johannes, z. van Cornells Jacobus Beentjes en Klaasje Catharina Schutz; Johan Jacob, z. van Peter Brommer en Elsa Koninf. Getrouwd: Johannes Govers en Catharina Margaretha Visscher; Klaas Schoen en Geertje Tuinzaad. VERWACHTING: Meest zwakke ver. anderifjke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog, warm weer, behoudens toenemen de kans op onweer. •-I postchèque ontvangen van O. tot een bedrag van ƒ10.50. O. zei, dat die chëque ergens anders voor was. Getuige A. Bar hoe t Tesel, verklaarde even eens dat een met zyn naam onderteekende kwitantie valsch was. Het was een zjf. blanco kwitantie, waarvan het bedrag door O. zelf was ingevuld. Als getuige deskundige werd gehoord de ryks-accountant W. v. d. Horst, die verschil lende mededeelingen deed over het door hem gedane onderzoek. Op een vraag van den verdediger antwoordde deze getuige, dat op verdachte's giro-rekening niet alleen B. V. L.-geld stond, maar ook prlvé- geld van O. Président tot verdachteU hebt een schan delijk leven geleld en dat bedroeft de recht bank des te meer, omdat turschen haar en u, door uw reclasseeringswerk, een zekere ver standhouding bestond. U bent in 1910 door de rechtbank te Haarlem wegens diefstal ook al eens veroordeeld? Verdachte: Dat was voor een koffertje, het welk ik gevonden had. -* l Ter sprake kwamen verschillende bedragen, door personen en instellingen aan O. geleverd, die niet werden terug betaald. In totaal was 3. nog ƒ3560 schuldig Getuige G. van Bitteren, administrateur der Nat. Landstorm Commissie, antwoordde op een vraag van den president, dat deze commissie geen rechtspersoonlijkheid bezit, zoodat *t geld, door den Staat aan die commissie verstrekt, eigendom van den Staat bleef. Van dit geld werden verschillende bedragen aan O. uitbe taald voor diverse doeleinden. In vergeiyking met de andere B. V. L.-ver- duisterlng was de serie feiten, door O. gepleegd zeer ernstig. Getuige kon zich niet meer herin neren, dat er indertijd een brief naar de Gew. Commissie was gezonden, waarin op contróle werd aangedrongen. Evenwel bestond reeos lang het voorschrift, dat de Gewestelyke Com missies hun financiën zelf dienden te contro- leeren. Het gebruiken van blanco kwitanties, zooals verdachte deed, is nergens de gewoonte. President tot verdachte: Waarom liet u men- schen blanco kwitanties teekenen? Verdachte: Het was een gewoonte van my. President: Om er mee te knoeien. De verdediger meende, dat het systeem van blanco kwitanties in militaire kringen wel meer gebruikt werd, doch getuige van Bitteren ge loofde dit niet. Getuige R. Zandbergen verklaarde, dat een der aanwezige kwitanties valsch was en een onjuiste onderteekening droeg. Hetzelfde zeide de getuige 8. P. Rood. Getuige J. Kuyn, wiens naam voor eenige kwitanties tot kleine bedragen was gebruikt, ontkende iets van die kwitanties af te weten en ze dus ook niet te hebben geteekend. Verdachte zei die kwitanties te hebben ge schreven, omdat hy van Kuyn geen kwitantie had gekregen voor een uitbetaald bedrag. Getuige K. sprak dit tegen; hy had wel een Lyn 1: Hilversum I. Lyn 3: Hilversum II. I4jn 3: 8.0012.05 Keulen; 12.051320 Parijs R.; 1330—1330 Brussel VI.; 1330—1520 Keu len; 1520—15.35 Keulen; 15.35—1620 Londen Reg.; 16.30—19.06 Keulen; 19.05—1920 Brussel Fr 1920—20.05 Keulen; 20.05—30.30 Parys R.; 2020—2120 Brussel Fr.; 2120—24.00 Rome. Lyn 4 8.00—9.30 Brussel VI.; 820—1035 Ham burg; 1025—15.35 Droitwich; Droitwlch. De rabarber moet thans per kilo worden ge veild. Tot het einde van de vorige week werd per bos verkocht. De prijzen hebben deze week nogal wat geschommeld. Dinsdag noteerden wy f 140—2.00. later zakte het tot f 120 4 f 1.50, maar Zaterdag was het weer f 3.00220 per 100 KG. Tomaten, waarvoor Dinsdag nog tot f 52. voor de A werd genoteerd, konden Vrijdag niet hooger komen dan f 40.per 100 K.G. C daal de van f 41.tot f 34.kropslag bracht even t 2.— per 100 krop op. Een enkel partijtje spi nazie f 620. De bloemkoolprijzen waren iets minder. Dinsdag verd nog van f 12.tot f 14.per 100 stuks betaald. Vrijdag was het f 10.60 tot f 12.tweede soort f 7207.80 en derde soort f 6-—. De aanvoeren nemen langzamerhand tos. Maar z het délf: de Vrijheid. Wy hebben onzen Beaufort, is schoon en sterk. (Luid applaus). Men noemt ons de StaatsgreeppartyWat een dwaasheid, wy hebben altyd de staats grepen tegengehouden en zullen dat blyven doen. (Instemming). En waarom ook zouden wy een staatsgreep overwegen? Nu hebben wy ruim 30 pet. der kiezers, maar van de kinderen onder 10 Jaar 50 pet.! Hulde brengt spr. hiervoor aan de katho lieke moeders. Maar ook aan de arbeiders en aan de priesters! (Applaus). wy willen in de toekomst een rechts minis terie. Over de tegenwoordige ministers wil spr. niet oordeelen. maar noodlottig en verwarrng wekkend zou het zyn. wanneer wy weer Coiyn- slaansche ministers kregen, die in hun vrijen tyd katholiek zyn. (Luid applaus). Ons land is ver bevoorrecht boven andere wy zyn een heeriyk eiland tusschen het laïclstische Frankryk en Duitschland. Misschien wordt uit ons land de kracht ge- boren, die in Rynland, Westfalen en Vlaan deren de roeping heeft het geloof te bewaren. Maar dan moet op 26 Mei ieder Katholiek zyn plicht doen. Alleen dan zal op 27 Mei een Te Deum Laudamus klinken over heel West- Europa. (Langdurig applaus). De heer A. Boersen Jz. is een bekend hande laar en winkelier in bloemen en planten; een leder kent hem van de Zaterdagavondmarkt en velen wisten zyn winkel op het Verdronken oord te vinden. Maar bekendheid verplicht den winkelier steeds te zoeken naar verbetering. Dit heeft de heer Boersen goed begrepen en zoo is hy verhuisd naar den overkant van het Verdronkenoord, n^ar nummer 65, waarin tot voor kort het yshuis van de firma Schreurs was gevestigd. Deze winkel voldoet beter aan de tegenwoordige eischen dan de oude winkel. zoodaX de heer Boersen er zeker op verbeterd is. Ook de stand is veel geschikter, hetgeen een fac tor te meer is om zich over de verhuizing te verheugen. Overbodig is het byna te zeggen, dat ook in den nieuwen winkel een groote voorraad bloe men en planten te vinden is, meestal uit eigen kweekery. v De 'winkel werd hedenmiddag geopend. We wenschen den heer Boersen van harte succes toe. Mr. Leesberg dankte den heer Bomans voor deze heeriyke woorden, die ons Jaren lang zul len sterken en ten goede komen. Na een korte pauze was het. woord aan den heer E. Stumpel. Deze zeide, na de hooggestemde rede mr. Bomans eenige eenvoudige woorden zullen spreken. Morgen is het aan pns om te getuigen, dat wy willen een Christeiyk Nederland, waarin ook in het openbare leven aan den Christus Koning de plaats wordt gegeven, alleen toekomt. Ons eenig wapen om dat te bereiken is onze politieke Invloed. Het is onverklaarbaar dat nog zoovelen on verschillig blyven. zy voelen voor bijzondere on derwijs. voor sociale organisaties, maar blijven afzijdig van de politiek. Dat wy echter in de wereld staan met de sociale wetgeving, danken aan die politiek. Harde woorden richt spr. tot den midden stand. die door zyn afzydighouden der poli tieke organisatie zelf schuld is, dat zoo weinig met hem wordt rekening gehouden. Maar boven alle stoffeiyke belangen, staat het beginsel van ons geesteiyk belang. Dat is en kel veilig, wanneer wy onzen polltleken invloed goed gebruiken. Voor ons is maar één richting, één doel, de R.K. Staatsparty. (Applaus). Onze beginselen mogen niet verwaarloosd worden, niet enkel voor ons zelf maar omdat heel ons volk de Katholieke Staatsparty dig heeft. Wie niet overtuigd is van de noodzakeiyk- heid onzer politieke eenheid, wysheld. De lessen uit het buitenland zyn daar dat te doen beseffen. Ook In ons land geeft men ons niets cadeau; alles moet door eigen kracht veroverd worden. Onze goed georganiseerde party moeten wy behouden in het belang van allen. Critiek op de fractie is goed, maar zy moet eeriyk zyn. Nadrukkeiyk waarschuwt spr. tegen ver splintering in dwergpartytjes. Die hebben ner gens invloed, zooals de machtige RK Staats party. Spr. eindigt zjjn enthousiaste rede met enkele citaten uit de verklaringen van Paus en Bis schoppen, die allen aandringen op eenheid vóór alles, boven alles en ten koste van alles. (Luid applaus). be ÜoogeerwaarSe beken E. P. Rengs doet dan nog een dringend beroep op de Katholie ken, om de woorden van de sprekers ter harte te nemen. Door hen kan men overtuigd wor den. maar 'de bekeering is enkel te bereiken door het gebed. Daarom spoort zyn Eerw. aan de H. H. Missen Woensdagmorgen by wonen. Na een dankwoord van den voorzitter, mr. Leesberg, gaat de vergadering onder het zin gen van Schaepman's lied uiteen. soort, iets dat dit seizoen nog niet is voorge komen, zouden wy meenen. Het was echter niet van biyvenden aard. Al spoedig werd het min der en noteerden wy weer f 130 i f 3.per 100 K.G. als slotnoteering. De grove begon nen Woensdag ook met f 3.70 k f 3.10, maar gelijk met de middelsoort Hepen deze terug, tot tenslotte f 2.20 werd betaald. Vrydag no teerden de drielingen f 1.per 100 K.G. Over het algemeen genomen is het seizoen 1936 1937 voor de uienverbouwers zeer slecht ge weest. De peen is zoo goed als onverkoopbaar worden. De meeste keeren wordt niet meer be taald dan f 0.50 en f 0.60 per 100 K.G. Een- enkele maal loopt er eens een noteering van f 1.per 100 K.G. door, doch dit* beteekent niet veel. Bleten werden alleen aangeveerd op Donder dag. De prijs was f 1.00030. Er was te Broek op Langerdyk nog een partijtje prei aan de markt, waarvoor f 2.60 per 100 K.G. werd be taald. Een partytje aardappelen, Robyn, noteerde f 3 70 per 100 K.G. Met de vroege aardappelen staat het er heel wat beter voor dan een paar weken geleden. De stand van het gewas is heel wat verbeterd. Het betere weer van de laatste weken is hier van de oorzaak geweest. Er zullen deze maand evenwel nog geen vroege aardappelen kunnen worden aangevoerd. Daarvoor rijn ze te veel verlaat. De Officier begon zyn requisitoir met te zeg gen, dat deze zaak zeer treurig is. Spr. had het niet noodlg gevonden alle door O. gepleegde en strafbare feiten in de dagvaarding op te ne men, omdat het nu ten laste gelegde reeds meer dan voldoende was/ Op grond van het feit, dat verdachte, wiens boekhouding een janboel was, toegaf dat hy de genoemde 5300 wel ten eigen bate aangewend kon hebben en op grond van het onderzoek vaj de getuigenverklaringen achtte spr. de verduis teringen bewezen, alsook de valschheden in ge schrifte, waarvan spr. ook slechts een deel in de dagvaarding had opgenomen. Spr. had van verbazing zyn handen in elkaar geslagen toen hy vernam, dat verdachte door zyn eigen zqon valsche handteekenlngen op de kwitanties had laten maken. Dat gaf wel een heel merkwaardig inzicht in de mentaliteit van O. Hoewel de deskundige V? d/Hörst tot ren an dere conclusie was gekomen, meende spr. dat hier Ir. alle opzichten sprake was van een ver duistering. Al stond het geld, hetwelk hy van de Nat. Commissie kreeg, op de prive-rekenlng van verdachte: het was niet zyn eigendom maar eigendom van den Staat, Na een overzicht te hebben gegeven over het ontstaan en de inrichting van den B. V. L. con stateerde spr., dat verdachte noch door de G;- westeiyke noch door de Nationale Commiss werd gecontroleerd, omdat elk dier instanties meende, dat de andere de contróle uitoefende. Ve' da< nte maakte daarvan schromelijk mis bruik. Verdachte leefde veel te groot en zooals i vele gevallen kwam ook hier de^hoogmoed voor den val. Verdachte verspeelde belangryke som men aan een zekere relatie in Amsterdam. Het had spr. zeer geschokt, dat een van zyn medewerkers, dat was O. als reclasseerings- ambtenaar, zoo zeer alle vertrouwen had ge schonden. Spr. oordeelde scherp over verdachte en elschte tegen hem twee jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. Schalk, vond het niet ge- makkeiyk in deze zaak als verdediger te moe ten optreden, maar hy wilde toch op eenige lichtpunten de aandacht vestigen. Pleiter gaf een kort overzicht van den levensloop van ver dachte, die oorspronkeiyk bollenkweeker was en door zyn administratieve geschiktheid en zyn bravour rich een plaats wist te veroveren in den B. V.T.. Hy was echter geen sterke persooniyk- held en kon zoodoende geen weerstand bieden aan de verschillende verleidingen. Bovendien had verdachte het geld van verschillende door hem beheerde kassen niet apart gehouden, zoo dat hy, mede door zyn te groote uitgaven, ten slotte hopeloos in de war raakte. De valschhe den In geschrifte waren dan ook niet zoo ge raffineerd als wel leek, omdat zy feiteiyk dien den om tekorten in de kas van verdachte te camoufleeren. Voor hy daartoe overging «Us hy dus reeds abuis geweest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10