e ONS BLAD P Crisisatmosfeer te Brussel a Het nieuws van heden Luchtaanvallen op Bilbao Het kabinet-Van Zeeland HET BUSCONFLICT TE LONDEN DUURT VOORT WEER 11 TROTZKISTEN TERECHTGESTELD DE BAROMETER Piccard’s ballon vernield Baldwin treedt Vrijdag af Zeeliedenstaking geëindigd Nieuwe valutawet in Denemarken JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER in gevaar? a VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WCWTSDAG 26 MEI 193T 198 No. DERTIGSTE JAARGANG Een hervorming wordt voorbereid De Hindenburgramp De Vlaamsche fracties vergaderen De reis naar Rome van generaal Von Blomberg f Militair Italië a aan A Motie van blaam tegen Burgemeester Max Doret en Micheletti hebben pech Munguia nog in handen der Basken? De regeering van Columbia treedt af Een Duitsch protest bjj het Vaticaan Norman Davis adviseert vjootuitbreiding Ook president Lopez zal zyn ontslag indienen De Normandie zal normaal vertrekken DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN De Fransche vliegers Doret en Micheletti ondernemen een recordvlucht ParijsTokio. Hierboven ziet men hun toestel, kort voor den start van het vliegveld le Bourget I- L Tegen de verklaringen van Kardinaal Mundelein Viering van de deelneming den wereldoorlog Nieuw monsterproces in het verre Oosten van Sovjet-Rusland De meerderheid van het personeel blyft vóór staken 3a In het N oor d-W esten van Biscaye behaalden de reehtschen be langrijke successen De regeering heeft inzake de am nestie duidelijk de portefeuille- kwestie gesteld Het oude toestel vatte vlam tijdens voorbereiding van een proefvlucht ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 ^vxwwwhiii luuuwMKfSj S Nieuwe samenstelling van het Britsche kabinet waarschijn lijk Zaterdag bekend i NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 4 De seeliedenstaking 1b Frankrijk geëindigd. nieuwe verbeterde een correspondent seint Minister-President van Zeeland n. Q. Q» A. L L voorwaarde. die den geamnestieerden de op 'o Maandag is in St. Paul’s Cathedral te Londen een dankdienst gehouden voor de kroning van George VI van Engeland. Koning George verlaat in gezelschap van de koningin, prinses Elisabeth en Prinses Margareth Rose de Kathedraal LONDEN. 25 Mel. (Havas) De afgevaar digden van het stakende personeel van de autobusdiensten hebben heden opnieuw ver gaderd. Een communiqué werd niet gepubli ceerd. doch naar verluidt, heeft de meer derheid sich uitgesproken voor een voort zetten van de staking. Anderzijds wil de katholieke Kamergroep niet en kan zjj ook trouwens niet meer toegeven. Dezen keer hebben elf personen terecht gestaan, die, evenals de vier en veertig be schuldigden In het eerste proces te Swobo- noje, allen ter dood werden veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. zeer onwaarschijnlijk, daar de electrische kracht van deze stralen te zwak is. Prof. Dieckmann heeft, naar hjj zelde, spe ciale opdracht deze mogelijkheid te bestudeeren. BILBAO, 25 Mei (Havas). Hedenochtend vroeg reeds verschenen de vliegtuigen van de reehtschen boven Bilbao en omgeving. De dorpen in den omtrek der stad werden den geheelen dag herhaaldeljjk gebombar deerd. Wetsontwerp ingediend houdende bepalingen omtrent de vlag van het Koninkrijk der Neder landen. Stand op Woensdag 9 uur v.m.: 763.1 Vorige stand: 7C&3 Algemeen wordt gevreesd voor het lot van de Regeering van Zeeland. De stemming "t> bepaald op Donderdag. LONDEN, 25 Mel. De Dally Telegraph meldt uit Washington, dat welingelichte kringen al- c’aar verklaren, dat Norman Davis, de ambas sadeur der Vereenlgde Staten in algemeenen dienst, die Juist uit Londen is teruggekeerd, In particuliere gesprekken op de noodzakelijkheid wijst voor de Vereenlgde Staten al het mogeljjke De reclM| Ubyna tem Oviedo beze te hoogten ROME. 25 Mei. (Havas) In geheel Italië Is gisteren herdacht, dat Italië 22 jaar geleden aan den wereldoorlog ging deelnemen. De be langrijkste gebeurtenis was het elfde appèl der fascisten, dat In alle steden werd gehouden In tegenwoordigheid der hoogste autoriteiten. Te Rome woonde Mussolini in het Olympische sta dion het appèl bij, dat werd gevolgd door turn oefeningen van 10.000 jongens en meisjes. Mus solini hield een korte toespraak tot de jonge zwarthemden en de gymnasten. De werkloosheid is in de eerste week van Mei weer iets gedaald. Wenach van H. M. de Koningin, geen gelden in te zamelen voor een huldeblijk bjj haar veer- tigjarig regeeringsjubileum. Jugendkraft Wien leed te Maastricht een 41- nederlaag tegen het Zuid-Limburgsche elftaL O O omh bescl De hun Denemarken bereidt valutawet voor. L Een motie, waarin de burgemeester van de hoofdstad door den Belgischen Senaat wordt geblameerd en de Regeering wordt gevraagd om burgemeester Max te beletten in de toekomst nog dergeljjke maatregelen tegen de Vlamingen te nemen, werd inge diend en men voorziet, dat deze blaam voor Burgemeester Max een groote meerderheid zal verwerven. HANOI. 25 Mei. (Havas) Doret en Micheletti, die Maandag om 17 uur 10 g. m. t. naar Sjanghai vertrokken waren, moesten, volgens een officieel b’vestlgd bericht wegens het slechte weer om- keeren. Zij zijn te Fort Bayard In Kwangsjoean te 2.20 uur Greenwichtijd geland. LONDEN, 25 Mei.'(Havas). Waarschijnlijk zal de Britsche minister-president Balwin zich Vrijdagmiddag om vier uur naar den Koning begeven om zijn ontslag In te dienen, en Neville Chamberlain aan te be velen voor de taak, een nieuw kabinet te vormen. Verwacht kan worden, dat de nieu we miuisterljjst Zaterdag bekend zal zijn, en dat het nieuwe ministerie zich Maandag aan het parlement zal kunnen Voorstellen. Wetsontwerp betreffende deelneming in prefe rent kapitaal der N.V. StoomvaartmU. Zeeland. Ernstige botsing tusschen vrachtauto en auto bus te Appingedam; een doode, ses gewonden. Twee jaar geëischt wegens verduistering en valschheld in geschrifte tegen den vroegeren secretaris van den B.VX. te Alkmaar. Ook de Waalsche socialisten en de libe ralen volhardden In hun verzet tegen elke amnestie en de Brusselsche liberalen blijven eischen, dat hun ministers de Regeering zullen verlaten, indien dezen de stemming van de amnestie-wet in de Kamer niet be letten. Prins Bernhard geïnstalleerd als Koninklijk com missaris van de Jaarbeurs le Utrecht. Het is de scherpste botsing van de Vlaamsch- Waalsche nationale tegenstelling, die men politiek terrein In België heeft gezien. MOSKOU, 25 Mel. (D.N.B.) Naar de Tlcho Okeanskaja Swjesda, het officieele orgaan voor het ver-Oostelijke Sovjet-gebled, mededeelt, heeft te Chabarowsk voor het „bijzondere col lege van het hooge militaire gerechtshof der Sovjet-Unle" een tweede monsterproces plaats gevonden tegen een Trotzkistisch-terroristische spionnage-organlsatie”, welke eveneens onder- mjjnenden arbeid in het spoorwegdistrict Verre Oosten zou hebben bedreven. Tijdens het Empire-banket is Baldwin luide toegejuicht, toen hij zijn laatste openbare rede ging uitspreken als minister-president. De 1200 gasten, waaronder de meest vooraanstaande per soonlijkheden van het Rijk, verhieven zich van bun setels en zongen hem het ..For he U a jolly good fellow’' toe. Baldwin, die zichtbaar aange daan was door deze hartelijke hulde, sprak zijn dank uit, en een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van het Rijk en de banden, die het binden. BERLIJN, 25 Mel. (D.N.B.) Van welingelichte kringen verluidt, dat de rjjksminister van oorlog, generaal-veldmaarschalk Von Blomberg, zich begin Juni op uitnoodlging der Itallaansche regeering voor een bezoek aan deItallaansche weermacht naar Italië zal begeven. Von Blom berg wordt op 2 Juni te Rome verwacht. BRUSSEL. 25 Mel. (Havas) De rechtsch- Vlaamsche fracties.van Kamer en Senaat heb ben hedenmiddag vergaderd om hun houding vast te stellen ten aanzien van de amnestiewet. Het denkbeeld om de bespreking uit te stellen werd van de hand gewezen. De fracties beslo ten, dat de wet een maatregel tn^tpadfleatie tan Vlaanderen moet zijn. Ook de commissie, welke door de Kamer be last is met de studie van de amnestie' heeft hedenmiddag vergaderd. De minister van justi tie woonde de vergadering bij en stelde voor het ontwerp na het zomerreces^ in stemming te brengen. De commissie zal Donderdag as. haar beslissing nemen. PARIJS, 25 Mei. (Havas) Hedenmiddag hebben de minister-president en de minis ter van Handel en Marine vergaderd met de vertegenwoordigers van de seeliedenbonden. Na de vergadering verklaarden de afge- X vaardigden, dat de besprekingen met de re geering tot een resultaat hebben geleid eu dat de staking geëindigd was. Onze Brusselsche ons d.d. 25 Mei: Alle verzoeningspogingen van de regeering in de amnestlekwestle zijn totaal op een mislukking uitgeloopen en in de Wetstraat heerschte Dinsdagavond een crisisatmosfeer. In den Senaat werd Intusschen de minister van Binnenlandsche Zaken geïnterpelleerd door een Vlaamsch nationalist en een katho lieken Vlaming omtrent de houding door bur gemeester Max aangenomen tegenover de be- tooging van de Vlamingen en met name om trent de maatregelen door hem genomen om te beletten, dat toeschouwers deze geestdriftige manifestatie zouden kunnen zien. Bij een brand In vuurwerkfabriekje le Leeu warden rijn twee arbeiden omgekomen. Vijftiende Haagache Maria-avond luisterrijk gevierd. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Par kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar s f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N-V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger De regeering heeft vandaag aan de groepen bevestigd, dat zjj hierbij duidelijk de kabinetskwestie stelt. De Britsche minister-president Bkldwin zal a-s. Vrijdag aftreden: het nieuwe kabinet zal waar schijnlijk Zaterdag reeds bekend lijn. De oude stratosfeer-ballon van Prof. Piccard ia door vlammen vernield. Bilbao en omgeving door de reehtschen gebom bardeerd; winst der troepen van Mola in het Noord-Westen van Biscaye. Breedvoerig protest van Franco te Genève tegen den „vertegenwoordiger van Spanje”; de Negus zal niet in de Volken bondsvergadering ver tegenwoordigd zijn. Het busconflict te Londen blijft voortduren. Vanmiddag heeft de rechtbank, welke belast was met het onderzoek naar de staking van het «utobuspersoneel, haar eindrapport Ingediend. In groote trekken komt dit overeen met het voorloopige rapport. De rechtbank stelt voor een niapwe rechtbank voor onderzoek In te stellen met medewerking van belde partijen, welke alle vraagstukken, welke niet door de gewone methode van besprekingen geregeld zul len worden, zal oplossen. De rechtbank is ver der van oordeel, dat deze nieuwe rechtbank een permanent orgaan van de London Passenger rransport Board zal worden. De regeering heeft na een langdurige en emotioneele kabinetszitting, die Maandagnacht werd gehouden, besloten op haar standpunt te blijven staan, d.wx, dat xij het noodsakeljjk bleef achten, dat een nationale meerderheid a_L een meerderheid van Vlaamsche, Waalsche en Brusselsche elementen vsn elke meerder heidspartij de amnestie-voorstellen moet steunen en dat zij zal aftreden, indien de voorstellen alleen met de stemmen van de Vlaamsche parlementaire meerderheid zouden worden aan genomen. BOGOTA, 25 Mel. (Havas). De regeering van Columbia is afgetreden, nadat de volksverte genwoordiging de wetsvoorstellen van de regee ring Inzake devaluatie en een verzoek om bui tengewone volmachten om in te grijpen In de bananenindustrie, had verworpen. In een officieel communiqué wordt verder nog medegedeeld, dat de president van de re publiek, Lopez, hedenmiddag In den senaat zijn ontslag zal indienen. WASHINGTON, 25 Mel. (A. N. P.) Thomas A. Knowles heeft als vertegenwoordiger van de American Zeppelin Transport Company aan een subcommissie uit dan Senaat voor mili taire aangelegenheden de aanbeveling gedaan, dat de regeering den vrijen uitvoer van helium zal toestaan, zoodat de Internationale dienst met luchtschepen kan worden voortgezet zonder *t gevaar voor ontploffingen, zooals het geval la geweest met het Dultsche luchtschip Hinden burg. te doen om met Groot-Brlttannië gelijken tred te houden bij den bouw van slagschepen. Volgens de New York Herald Tribune is Da vis van meening, dat deze uitbreiding de doel treffendheid zou vergrooten van den Britschen vioolbouw als stabiltseerende factor tegenover de herbewapening der dictatoriaal geregeerde landen. Deze politiek zou de volledige goedkeuring wegdragen der regeering. Uit Bilbao werd later nog medegedeeld: Gis teravond verdreven de troepen van Franco na bij Dima jdc regeeringstroepen uit hun stellin gen, doch later werden zij weer met aanzien lijke verliezen teruggedreven. De regeerlngs- troepen maakten hierbij een monarchistisch vaandel bult. Volgens een uitlating van den minister van Handel zullen de onderzoekingen zich uitstrek ken tot de voorstellen, welke indertijd door economische organisaties tot hervorming van de valutaverordening zijn gedaan, aldus de Ber liner Boersenzeitung. Meer dan de helft van den Deenschen invoer zou volgens de meening* In economische kringen van de valutaverorde ning kunnen worden vrijgesteld, hetgeen een verkleining van het daartoe noodlge bestuurs apparaat tengevolge zou hebben, welk apparaat het vorige jaar 2.4 millloen kronen kostte. De werkzaamheden van de commissie worden door de regeering voorlooplg zuiver intern ge noemd eri zullen bjj het begin der rjjksdagzit- tingen begin October zijn afgeloopen. In economische kringen juicht men het ten zeerste toe, dat de regeering de volgens haar meening dringend noodzakelijke hervorming van de valutawet reeds nu voorbereidt. De minister van Handel heeft verklaard, dat Denemarken dank zjj den valuta bepalingen ge- makkeljjker dan andere landen door de crisis is gekomen, al maakt de ontwikkeling zekere hervormingen noodig. De valutacentrale is een instrument dat onder de gegeven omstandig heden onontbeerlijk Is, doch de regeering wil er gaarne toe medewerken, dat het zoo vlot mogelijk zal werken. BERLIJN, 25 Mel. (Havas). Uit officieuze bron wordt medegedeeld, dat de Dultsche am bassadeur bjj het Vaticaan den staatssecretaris een energiek protest van zjjn regeering tegen de verklaringen van Kardlnaal«Aartsblsschop Mundelein van Chicago heeft doen toekomen. Het persbureau der Baskische regeering deelt mede: Wjj herhalen opnieuw, dat de stad Munguia zich nog steeds in onze han den bevindt. De stad wordt evenwel ont zettend gebombardeerd door de luchtmacht der nationalisten. a - De minister van Jifetltie heeft zich beijvert om in de Kamercommissie, waar verschillende amendementen werden onderzocht, een com promis te vinden tusschen Walen en Vlamin gen. Dit is ónmogelijk gebleken. Het amende ment van de regeering, dat de geamnestieerden een loyaliteitsverklaring moeten afleggen en een aanvraag aan den Koning moeten richten om weer kiesgerechtigd te worden en weer zit ting te kunnen nemen in de Kamers, werd verworpen evenals alle andere amendementen, die de amnestie-bepalingen verzwakken. In de groepsvergaderingen van de Kamer kon evenmin een basis van overeenkomst wor den gevonden. De katholieke Vlaamsche Ka mergroep heeft zich uitgesproken tegen elke zou Worden opgelegd. De leden, die verleden week nog wilden tegemoet komen aan de Walen, hebben nu verklaard, dat na de groote Vlaam- sche volksmanifestatie van Zondag zjj er op gesteld zjjn solidair te blijven met de eendrach tige opinie van het volk en slechts voor een voorstel van Integrale en onvoorwaardelijke amnestie te stemmen. De katholieke Vlaamsche Kamergroep heeft een delegatie aangewezen om zich In verbin ding te stellen met de Vlaamsch nationalis tische fractie, om gezamenlijk haar verdere houding in de Kamer te bepalen. Op het Deensch eiland Funen heeft men een zeldzame vondst gedaan. Een schip uit den beroemden Vikingen-tijd wordt uitgegraven. Boven een kijkje op de werkzaamheden, onder de resten van het schip De troepen van generaal Mlaja hebben aan het Soriafront een groote activiteit ontplooid. In den sector Las Inviernas werden twee aan vallen van de regeerlngstroepen afgeslagen. Gistermiddag is boven de zee nabij San Se bastian een gevecht geleverd tusschen vlieg tuigen. De jachtvliegtuigen van Franco zagen vijf toestellen van de regeering naderen en vielen aan. Eén der regeerlngvtoestellen werd omlaag geschoten. De vier overige toestellen poogden Bilbao te bereiken, doch ter hoogte van Lasarenas werd nog één van de vliegtuigen geschoten, terwijl de drie andere sterk jgd moesten dalen. bhtvliegtuigen keerden vervolgens naar K terug. KOF .’HAGEN, 25 Mei. De thans gelden de Deensche valutawet loopt 1 April 1938 af. Reeds nu is een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de ministeries van Handel, Financiën, Landbouw en Bui- tenlandsche Zaken en van de valutacentrale benoemd ter voorbereiding van een ver beterde wet. De brand brak uit op het oogenblik, dat de tondel aan den ballon bevestigd werd. De gon del. waarin prof. Piccard en Cosyns plaats zou den nemen, werd vernield. Er deden zich geen Persoonlijke ongevallen voor. :he troepen hebben het massief van Westen van den spoorweg Leon- k Doordat dit massief op vrjj groo ts gelegen, kunnen de reehtschen meer contróle uitoefenen in deze bergachtige streek, waar de vijand zonder ophouden in de llnlën tracht binnen te dringen. De troepen van Mola hadden eerst een omtrekkende be weging om de linksche stellingen gemaakt; na voorbereiding door heb geschut gingen de recht- schen tot den aanval over en omstreeks den middag hadden zjj het massief veroverd. De linksche troepen moesten zich met aanzien lijke verliezen terugtrekken. Zjj Heten veel oorlogstuig achter. BRUSSEL, 25 Mei (Havas). De bekende ■tratosfeer-onderzoeker professor Piccard en «lin assistent Max Cosyns wilden heden morgen met hun ouden stratosfeer-ballon opstijgen om een proefvlucht te maken. Bjj de voorbereidingen vatte de ballon echter vlam en is (Mor het vuur geheel ver nield. LAKEHURST, 25 Mei. (D. N. B.) De Zater dag JJ. door dr. Eckener In de bijeenkomst van de commissie van onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de Hindenburg uitgesproken meening, dat statische electrlcitelt de ontplof fing zou kunnen hebben veroorzaakt, werd be vestigd door de verklaringen van twee andere deskundigen, prof. Dieckmann van de technl- •sche hoogeschool van München en Francis Silsbee uit Washington. Dieckmann verklaarde het mogelijk te achten, dat in de lucht St. Elmusvuur is teweegge bracht. Dit veroorzaakt wel is waar geen von ken, doch het kan niettemin een voldoende hooge temperatuur bereiken om een waterstof gasmengsel tot ontploffing te brengen. Belde getuigen achtten daarentegen de theo rie, dat de oorzaak der ontploffing gelegen zou zijn In de ontbranding In hoogfrequente radio golven van het radio-pellstatlon Lakehurst voor De secretaris van den. bond van zeelieden heeft medegedeeld, dat op de drie voornaamste punten overeenstemming tot stand is geiiomen. nl inzake de toepassing van de veertigurige werkweek, vactwille met behoud van loon en een pensioenregeling. Mojgen zal In alle havens het werk worden hervat en de Normandie zal op het vastgestelde uur het anker lichten. De geheele bemanning van de Normandie, on geveer duizend personen, had intusschen ook het werk reeds neergelegd en deelgenomen aan de staking. De stad staat op het oogenblik geheel in brand. De reehtschen sullen later verzekeren, dat wjj zelf onze steden in brand hebben ge stoken, maar voor deze laster In omloop wordt gebracht, verklaren wij voor de geheele wereld, dat Munguia verwoest is door een vuurregen, welken de nationalisten over haar hebben uit gegoten. De wetsontwerpen tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf en betreffende betere verdeeling van den beschikbaren arbeid door de Eerste Kamer aanvaard.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1