Reorganisatie spoorwegbedrijf i Prins Bernhard in Utrecht Onze driekleur Vernieuwing der Zeeland-vlóöt REGEERINGSJUBILEUM DER KONINGIN WETSONTWERP Z.H.ST. AANVAARD WERKLOOSHEID BLUFT DALEN WOENSDAG 26 MEI 1937 EERSTE KAMER Haagsche Maria-avond Derde lustrum luisterrijk gevierd «j Communisten en Eerste Kamerverkiezingen Staatsexploitatie KAMERVERKIEZINGEN PUBLICATIES OVER DE N.S.B. DREIGEND CONFLICT Minister antwoordt Trouwe dienst LANDBOUWORDENINGSWET DR. H. J. LOV1NK GEWOND Van zijn fiets gevallen Nassau l Strafmaatregelen tegen verboden vlaggen Korte voortzetting der Pachtwet-behandeling Koninklijk Commissaris van de Jaarbeurs Dringende wensch van Hare Majesteit By zijn eerste bezoek werd Z.K.H. door een groote menigte luide toegejuicht Regeering vraagt machtiging tot deelneming in preferent kapitaal Het communistisch Kamerlid De Visser vraagt inlichtingen. De Zuid-HoIIandsche boeren ontevreden LANDGOED DE KLOESE GEVEILD GEEN KANAAL HOORN— MEDEMBLIK HET INDISCHE GESCHENK AAN HET PRINSELIJK PAAR PRIJS DER CONSUMPT1E- MELK Ook het wetsontwerp tot betere verdeeling van den beschik baren arbeid is goed- gekeurd Wetsontwerp ingediend houdende bepalingen omtrent de vlag van het Koninkrijk Het moge geen aanleiding geven tot een beroep om bijdragen .voor een huldeblijk Bij de firma Van Dijk en Bootsma Co. te Hoogeveen Gemeente Lochem koopt eenige perceelen MR. LINTHORST HOMAN BEËEDIGD De Johan Maurits van te Gibraltar 1 J t Wil JU NIET EENS VOOR RUDEN f NEE JAN,ZOOLANG JE RUPE TABAK ROOKT,ZIT IK LIEVER ACHTER EN GENIET VAN DE GEUR/* J. KNOPPERS OVERLEDEN Vorming van de Juliana- Jeugdstichting O NtEMEUERs SITS TMW VAN 5 TOT IS Ct R HALF 0« roei installatle-plechtigheld •r- Centrale toetst r. M in da orde van S Een wetsontwerp Is Ingediend, houdende bepalingen omtrent de vlag van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Art. 1 van dit wetsontwerp luidt -L volgt: lis •9 B. ns L Op 29 Mei IS- zal aan den adjudant onder- offlcier-admlnlstrateur J. I. Burgel, admkni- 12.699 51 165 71.874 105 059 70 099 51.159 18308 3 919 384 182 vrouwen aantal 5 45» 5.645 1.848 1.799 1299 774 127 12 18973 strateur van het militair magasljn van levens middelen en nachtleger te 's-Oravenhage, de gouden medaille voor 36-Jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. op de Mt ser HU n- en 11- in. Met het budgetrecht der Kamen blijft het Precies aoo gesteld als voorheen, Ook ligt het geensslna In de bedoeling. Ingediend is een wetsontwerp tot wtjil- ging en verhoogtng van de begrootlng van uitgaven van het verkeersfonds voor het dienstjaar 1937 (deelneming in preferent kapitaal der N.V. Stoomvaartmaatschappij Blijkens een by bet departement van Defen sie ontvangen telegram is Hr. Ms. Joh. M«urits van Nassau Dinsdagochtend te tien uur te Gi braltar aangekomen. In overleg met de hier te lande gevormde commissie van advies onder voorzitterschap van dr. Meyer Ranneft heeft H K. H de prinses aan den wensch van het In Indié gevormde comité voldaan, door bovenbe doelde gelden beschikbaar te stellen voor het In het leven roepen van een stichting, welke ten doel heeft het bevorderen van de lichamelijke en zedelyke ontwikkeling en ontspanning voor de Indische Jeugd. Aan de stichting sal de naam van Juliana-Jeugd- stlchtlng worden gegeven. er m la n Tbr. Ir. O C. A. VAN Udth de jeudb •9- zal van ntdag isserls - De Jser- ken. r bij icha en iri- ben eert snt led tth. üde Naar wij vernemen heeft het Indische comité - voor de aanbieding van een huwelijksgeschenk aan H. K H. prinses Juliana een belangrijk bedrag ter beschikking van H. K. H gesteld. teneinde daaraan een bestemming te geven voor een algemeen doel, waarvoor in Indié be langstelling bestaat. Daar voor den bouw van de benoodigde twee nieuwe schepen ongeveer f 6.000.000 zijn vereischt en de maatschappij tx.t. zelf f 2.000 000 beschikbaar kan stellen, heeft zij zich tot de regeering gewend met het ver zoek voor de resteerende anderhalf mil- lioen gulden den Staat nevens zijn reeds bestaande aandeelenbezlt te doen deelne men in een te creéeren 414 pCt. (niet cu mulatief) preferent aandeelenkapltaal van f 2.000.000. Zij zullen de candid aten der S.D.A.P. steunen Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Het Koninklijk Besluit van 19 Februari 1937 bevat alleen een voorloopige voorziening ten aanzien van de kleuren van de nationale vlag. Donderdag as. te half twee komt de Senaat weer bijeen. werkl. percent. 43 103 19.- 20.1 17.- 15,6 15.1 13 In tegenwoordigheid van den Internuntius Z. Exo. Mgr Paolo Globbe, den deken van Den Haag. Mgr. J. M. van der Tuyn Mgr. Dr. Th. Verhoeven en vele geestelijken uit Den Haag en omgeving werd JJ. Maandag de 15e Haagsche Maria-avond gehouden in de geheel gevulde zaal van den Dierentuin aldaar De loting. Ingevolge art. 104. vierde lid. der Kieswet, zal geschieden In een zitting van bet Centraal stembureau on Maandag 31 Mei as., des namiddags te 5 uur, in de oude raadzaal te 's Gravenhage, waarna daar te half zes de offlcieele uitslag der verkiezing zal worden be kendgemaakt. De CPN deelt ons mede: Het Politiek Bureau van de C-PJV heeft be raadslaagd over de verhoudingen, die na de in diening der lijsten In de Provinciale Staten la ontstaan, voor de verkiezing van leden voor de Eerste Kamer. Hieruit blijkt dat. als gevolg van bet in zwang zijnde kiesstelsel, de CPN den zetel, waarop zij recht heeft, niet zal kunnen behalen. Ten einde te voorkomen dat de stemmen der Statenleden van de CP N verloren zouden gaan er. eventueel ten goede zouden komen aan de N SB. of antl-revolutlonnalre candidaten. be- s.oot het Politiek Bureau den communistische»! Statenleden te advtseeren in alle Provinciale Staten hun stem uit te brengen op de candida ten der SDAP mannen aantal werkl. percent. 1.8 1.1 04 03 03 03 0.1 0.- In verband met bestaande voornemens van verschillende zijden om aan H M de Koningin geschenken aan te Meden ter ge legenheid van het veertigjarig regerings jubileum in het komende Jaar, wordt ter al gemeens kennis gebracht, dat aangezien in de laatste Jaren by gelegenheid van by- zondere dagen in bet Koninklyk Huis reeds meermalen voor verschillende doeleinden gelden zyn Ingezameld H. M met volle waardeering voor de gevoelens, waaraan de bestaande voornemens zyn ontsproten, den wensch heeft te kennen gegeven, dat bfl deze gelegenheid daarvan worde afgezien en dat het regeerlngsjublleum geen aanleiding geve tot een beroep op de ingeaetenen tot storting van bijdragen voor aanbieding van een huldebiyk. DEN HAAG. 25 Mei 1937 Nu toch eenmaal besloten Is, dat de Eer ste Kamer ook na den verkiezingsdag nog vergaderen zal. maakt de Voorzitter ook biykbaar geen haast meer met de afwer king van het agenda-restant. Reeds vroeg kreeg de Kamer vanmiddag vryaf, nadat het wetsontwerp tot reorganisatie van het Spoorwegbedrijf was aangenomen en nog precies één spreker het woord gevoerd had over de nieuwe Pachtwet. Het communistische Tweede Kamerlid L. de Visser, heeft den minister van Koloniën, voor zitter van den Raad van Ministers, gevraagd, of de Regeering kennis genomen heeft van de publicaties van den heer F. W. Wessels, te Utrecht, omtrent eventueele onbetrouwbaarheid, van officieren en ambtenaren met betrekking tot hun verhouding tot de N. S. B. en buiten- landsche fascistische staten. Voorts vraagt hy of de regeering bereid Is. zeer snel een scherp onderzoek, zoowel In het leger als onder de ambtenaren In burgeriyken dienst te doen instellen, den heer F. W. Wessels met getuigen door de justitie te doen booren en het leger zoowel als het ambtenarencorps zon der aanzien des persoons eventueel van fascisti sche elementen te zuiveren. Welke maatregelen overweegt de regeering ten aanzien van de N S B.. Indien vorengenoemde Onthullingen juist blijken te zijn, vraagt hy ten slotte. Inzake het dreigend conflict by de firma Van Dyk en Bootsma en Co. te Hoogeveen, wordt ons thans van werknemerszijde bericht, dat In een Maandag gehouden vergadering opnieuw besprekingen tusschen de bestuurders van den werknemersbond en het personeel zyn gehouden. Met algemeene stemmen besloot de vergade ring. welke zeer goed bezocht was, aan de firma te berichten, dat met ingang van Maandag 31 Mei a.s. de arbeid zal worden onderbroken, tenzij de firma zich bereid verklaart tot nadere onderhandelingen met de bestuurders der werk nemersbonden over de bekende grieven, die reeds ter kennis van de firma zyn gebracht uit een aan cyfers getoetst ondersoek, dat den veehouders onrecht was aangedaan, er in de bestaande regeling wyzigingen zullen worden aangebracht. Verder werd medegedeeld dat de regeeringscommissarls verklaard had. binnen 'n weck te zullen bekend maken waar de melk veehouders aan toe zijn. Na een uitvoerige discussie besloot de verga dering de consumptle-melkregellng aoo spoe dig mogelyk op te heffen en. zoolang zij nog van kracht is. het bestuur op te dragen met alle ten dienste staande middelen te trachten, daarin alsnog verbetering aan te brengen. kapitaal van de N.V. Stoomvaartmaat- schappy Zeeland (bevordering van vernieu wing van de vloot). Ter toelichting schryft de regeering o.a.: Zooals bekend is. zag de stoomvaartmaat schappij „Zeeland", die gedurende den wereld oorlog op ultdrukkeiyk verlangen der regee ring zoolang mogelyk haar dienst op Engeland was blijven onderhouden en daardoor vier van haar schepen verloor, zich genoopt In de dure jaren na den oorlog twee nieuwe schepen te doen bouwen. De ruim 9 mlllloen gulden, welke daarmede gemoeid bleken, ondermijnden de fl- nancleele positie der maatschappy dermate, dat haar schuldenlast einde 1922 f 5.100.000 be droeg, terwyi dat jaar sloot met een verlies van rond f 500.000. Al heeft de maatschappij haar dienst op alleszins bevredigende wyze kunnen onderhou den, niettemin Is zy reeds gerulmen tyd er op bedacht. In navolging van haar belde mach tige buren, de Hoek- en de Oostenderoute. die belde sedert 1930 haar geheele vloot vernieuw den. haar schepen door moderner en voor haar huldigen dienst passender materiaal te ver vangen. Intusschen bleek het tot voor kort uiterst moeiiyk de voor vlootvernieuwing benoodigde middelen te vinden. Dank zy de sedert den vorlgen herfst zoozeer gewyzlgde omstandig heden, ziet de maatschappy nu echter kans tot plaatsing van een 4 pCt. op annuïteitsbasls en In 20 Jaren af te lossen leenlng van f 2.000.000 onder hypothecair verband der te bouwen schepen, terwijl zy voorts de beschikking kan krijgen over f 500.000 door middel van de uit gifte van Inkomstobllgatles. Zal niet in dezen vorm gehand haafd worden 1 De heer Van Cltters was weinig ingenomen met het vooruitzicht van een soort Staats exploitatie. waarbij de Spoorwegen ongemoti veerd bevoorrecht zullen worden boven alle andere vervoermiddelen: de Staten-Generaal. die hier hun budgetrecht aangetast zien, zul len practlsch alleen maar de betaling der tekor ten mogen goedkeuren, als alle gelden reeds uitgegeven zyn, terwyi de Spoorwegen boven dien nog de bevoegdheid hebben, obllgatle- leeningen te sluiten. Alle andere vervoermiddelen zal men kunnen beconcurrerenaan alles mag men deelnemen, overal mag men geld insteken. De A TO. kwam In 't gedrang, toen de heer Van Cltters vroeg, of het niet over de schreef gaat, nu de A T O. zelf ook een garage-bedryf met verkoop van benzine, van banden, enz. heeft opgericht. In de stukken had de Minister daarop geantwoord, cat dit laatste volgens de Statuten nu een maal niet verboden wast Jawel, maar daarin zat *m juist de fout! De heer MOLTMAKER (8DA.P.I, vrijge stelde van de N.V.V.-Spoorwegmannen. neemt steeds het beleid der Spoorwegen in bescher ming en zoo zong hy ook heden een loflied op de groote verdiensten der Spoorwegen, waar van onze maatschappij zoo sterk geprofiteerd beeft, terwijl het bedryf nooit behooriyk ge steund zou zyn geworden en sinds 1903 met «handen en voeten" gebonden zou zyn aan wet ten en bepalingen. De advocaat der Spoorwegen had alleen déze bezwaren, dat de saneering niet nog vérder zou gaan (men moet nu toch altyd nog beginnen met *n tekort van f 20 mlllloen) en dat de sa neering hier eerst nu aan de orde kwam. De Minister kreeg tenslotte het verwyt te booren, dat hy In den nieuwen Raad van Com missarissen aan het personeel niet een of meer zetels had toegekend. Het vaM nu nog niet te «eggen, of deze •pact voor de saneering van hei bedrijf Jaiat aai blijken. Veel is afhankelijk van den wisselvalligen gang der exploitatie, van voortdurend schommelende inkomsten en uitgaven. De Minister verwachtte echter, dat de tekort-cUfers binnenkort een heel ander beeld anoden vertoonen. Het comité in Indié heeft dezer dagen aan het prinseiyk paar als laatste geschenk noen tcekomen een aantal films, welke betrekking hebben op de feeeteiykheden die In Indié ter gelegenheid van het prinseiyk huwelyk gehou den zyn vergezeld van een album met uitvoe rige beschryving. het geheel vervat in een fraaie heuten cassette, die met het K L.M-vliegtuig Kievit naar Nederland is overgebracht. Het fraai bewerkte album is evenals de cassette in Indié vervaardigd. Dinsdagmiddag heeft Z. K. H. Prins Bernhard een zaken-bezoek aan Utrecht gebracht. Z. K. H is nameiyk Dinsdagmid dag geïnstalleerd als Koninklyk Commissa ris van de Konlnkiyke Nederlandsche Jaar beurs. O Er moet een redeiyke regeling komen van de verhouding tot de verschillende andere ver voerstakken. zóó. dat men tot andere tarieven kan besluiten De vorm van Staatsexploitatie heeft niet de bedoeling, de spoorwegen onbillyk te bevooc- deelen boven andere vervoerstakken. Niets zal men vermogen zonder goedvinden der Regee ring, en die Regeering kan door de Staten- Generaal ter verantwoording worden geroepen Bovendien moet de overheid zich wel intensief bemoeien met de spoorwegen, omdat zy niet optreedt als koopman om winst te maken, maar voor alles het algemeen verkeersbelang moet be hartigen De nieuwe commissaris der Koningin in Gro ningen, mr. J. Linthorst Homan, is Dinsdag middag omfhalf vier ten paleize Het Loo door H. M. de Koningin beéedigd. omtrent haar verdere kenmerken bepaalt het niets. Men kan dus ook thans nog niet volhou den, dat de Nederlandsche vlag rechtens is vastgesteld. Het is wenscheiyk, dat vorm, model en kleu ren van de Nederlandsche vlag wettelyk wor den geregeld en wel op zoodanige wijze, dat een systeem wordt verkregen, waarin de verdere voorzieningen, waaraan te dezen behoefte ba stas t. gevoegiyk kunnen warden toegepast. Aan gezien daarby enkele strafbepalingen niet ach terwege kunnen biyven, kan deze regeling het beste by de wet worden getroffen. Met de Inwerkingtreding der ontworpen wet zal het Kon. Besluit ophouden van kracht te zyn. Als kleuren worden genoemd rood, wit en blauw. De regeering heeft In de omstandigheid, dat een aantal landgenooten de voorkeur zou geven aan de kleuren oranje, wit en eventueel lichter blauw, en van oordeel is, dat het van juist Inzicht zou getuigen, zoo men een vlag van die kleurcombinatie tot de nationale zou verklaren, allerminst aanleiding kunnen vinden tot het doen van een voorstel van die strekking. De door de voorstanders van het oranje-blanje- bleu aangevoerde argumenten acht zy niet steekhoudend. Het historisch onderzoek omtrent het ont staan van de Nederlandsche vlag heeft tot dus ver nog niet In alle opzichten tot volkomen zekere resultaten geleid. Wat echter wel vast staat, is het navolgende: De driekleur Is in ieder geval als nationale vlag gebezigd sedert den opstand der Nederlanden tegen het Spasti sche bewind. Aanvankelijk vertoonde zy de kleuren oranje, wit en blauw, doch zeer waar- schyniyk al dadelyk daarnaast ook rood, wit en blauw. De oranje-blanje-bleu en de rood- wit-blauwe vlag kunnen niet beschouwd wor den als twee verschillende vlaggen, zy moeten beschouwd worden als variëteiten van eenzelfde vlag, die als prinsevlag werd aangeduid. By dezen stand van zaken ziet de regeering geenerlel aanleiding om voor te stellen de Neder landsche vlag te veranderen. De bekende havezathe De Kloese. by Lochem, I het laatst bewoond door wylen den heer Sickesz. Is publiek geveild. Daar zich geen koopers voor de massa opmaakten, is het landgoed In per ceelen gekocht en gegund. In het belang van het behoud van het natuurschoon, heeft de gemeente Lochem zich het bezit verzekerd van eenige mooie lanen en van een aan de Berkel grenzend boach, terwyi de stichting Het Geldersch Landschap eigena res is geworden van den Koedyk, den opgang van den Lochemschen berg Het huis De Kloese zelf ging by opbod voor 19.200. Er bestaat gevaar, dat het mooie hout op dit perceel, ter waarde van circa 40.000, voor een belangryk gedeelte zal worden gekapt JJe vlag van het Konlnkryk der Neder landen Is een vlag, bestaande uit drie lig gende banen, waarvan de bovenste rood, de middelste wit en de onderste blauw is. De vlag heeft den vorm van een recht hoek, waarvan de lengte zich verhoudt tot de hoogte als drie tot twee. De drie banen zyn van gelyke breedte. By algemeenen maatregel van bestuur worden voorzieningen getroffen tot nadere bepaling*van de juiste kleuren en omtrent de duurzame vastlegging daarvan." Dinsdagmorgen is In den ouderdom van 67 Jaar te Meppel overleden de heer J. Knoppers, oud-burgemeester vin Meppel en Ud van Ge deputeerde Staten van Drente De heer Knoppers werd 14 Juni 1870 te Hoorn geboren Op 23-jarigen leeftyd vestigde hy zich te Meppel. waar hy van 1901 tot 1907 en van 1909 tot 1919 lid was van den gemeenteraad, voor de Chr. Hist. Unie. Van 1906 tot 1935 was hy lid van de Prov. Staten van Drente. In 1919 volgde de benoe ming tot burgemeester nn Meppel. welke func tie hy met kracht en toewyding tot 1935 ver vulde In dat Jaar werd hy gekozen tot Ud van Ged. Staten van Drente. De overledene was ridder Oranje-Nassau. De in het ontwerp geregelde materie betreft niet alleen het ryk In Europa, doch het geheele I Konlnkryk der Nederlanden. Het vóórontwerp-Landbouwordenlngswet zal gezien de ernstige critiek ook uit agrarische kringen, in zyn tegen woord igen vorm niet worden gehandhaafd, doch te zynèr tyd wor sen vervangen door een nieuw ontwerp. Vlaggen, welke van de nationale vlag af wijken. doch vallen onder de omehryviiw van artikel 1. eerste Nd. en niet beraden op een regeling, getroffen krachtens artikel 3, zullen niet mogen worden gevoerd of in het openbaar vertoond. Dexe bepaling keert zich met name tegen nationale vlaggen, welke door toevoegingen of opachriften worden «ntaierd. De bedreigde geldboete bedraagt ten hoog ste 150, zy is ontleend aan artikel 435 van het Wetboek van Strafrecht. Het l{jkt al thans voorshands niet noodig om op de hier bedoelde overtredingen tevens principale hechtenisstraf te stellen. Verbeurdverklaring daarentegen kan, vooral wanneer een ge voerde verboden vlag een aanstooteiyk karakter heeft, nattig werken. dat de spoorwegen zich meer voor neven- bedryven gaan Interesseeren en persooniyk was de Minister geen bewonderaar van de R*rage-explolteerende A.T.O. By 1054 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 8 Mei 1937 In totaal 368.059 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 348.495 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 352996 werkloos, onder wie 338312 mannen. Biykens mededeeling van" den directeur- generaal van werkverschaffing en steunverlee- ning waren eind Maart 1937 54336 arbeiders ge plaatst by een werkverschaffing. Opmerking verdient, dat het systeem van het ontwerp is. dat slechts een bepaalde vlag als de algemeene nat(onale vlag zal gelden Op alle Nederlandsche vlaggen van bijzonder type, waaronder dus zyn te verstaan vlaggen, welke wel vallen onder de omachryving van het eerste lid van artikel 1, doch niet mede onder die van het tweede lid. zullen toepasseiyk zyn de artikelen 3 en 4. aan de hand waarvan haar al of niet wettigheid moet’ worden ge- De Zuid-Hollandsche bond van melkveehou ders heeft te Rotterdam een algemeene verga dering gehouden over het verloop van de be- sprekinten Inzake den melkprijs Twee weken geleden had de vergadering besloten om zeer korten termyn drie dagen by betrokken instanties aan te dringen de verla ging van 1 cent ongedaan te maken en anders de contracten met de Crisis Zuivel op te zeggen Het bestuur deelde mede dat het geconfereerd had met den minister, den receerlngBCommis- saris en de Crisis Zuivel Centrale, waarby de verzekering was gegeven dat. als biyken mocht Nadat de voorzitter van de afd. Den Haag van den R K. Bond voor Groote Gezinnen. Dr. Jos. P. Chr. de Boer met een woord van welkom, waarin hy tevens op de beteekenis van dit der de lustrum der Maria-avonden wees, len avond had geopend, werd door A. J. D. van Oosten het onderwerp „Maria, de hulp der Christenen” behandeld. Na een kort overzicht gegeven te hebben van oe beteekenis der Maria-Utanie, besprak deze spr. vervolgens de verschillende punten, waar op Maria voor ons. Christenen, een bijzondere 1-ulp Is. In deze dagen van verwarring en van bestry- oing der christelyke beginselen alom, noemde spi. het van het allergrootste belang om ons bewust te worden, dat Maria met hare hulp naast ons staat. Na de pauze sprak pastoor J. B. W Mftller. van Voorburg, over: .Maria, middelares der ge nade". In den loop der eeuwen, aldus spr., heeft men steeds gezocht naar het ideaal der vrouw, dat sedert den val van het eerste menschenpaar verloren is gegaan tn Eva. de ideaal geschapen vrouw. In de mythologie der oudheid treft men tel kens weer het verlangen naar het ideal beeld oer vrouw, dat echter eerst in de profetieën aan Israël werd geschetst. Door een der kerkvaders is Maria de JHacona Redemptlonls” genoemd, zy die bijstond by de Verlossing der wereld. Hierin is zy dan ook Middelares der Genade en in haar is het Ideaal der vrouw hersteld. Door haar is de offerspyze onzer verlossing be leid en In haar werd de goddeiyke en de men- scheiykc natuur vereenlgd. door haar medewer king is de verbinding hersteld tusschen God en ons. Zy ontsloot ons de Bron van het levende water, waarnaar alle geslachten hebben ultge- zlen. Hierna werd deze zeer geslaagde Mans-avond, waaraan door het koor der kerk van O. L Vrouw van Goeden Raad en door het R K. Syirph. Orkest Kunst en Vriendschap” vocale en in strumentale medewerking werd verleend, een dankwoord van Dr. De Boer gesloten. leeftydsgroep 14 t/m 17 Jaar 18 t/m 24 jaar 25 t/m 30 Jaar 31 t/m 40 Jaar 41 t/m 50 Jaar 51 t/m 60 Jaar 61 t/m 65 Jaar 65 J. en ouder totaal Het Tweede Kamerlid dr. H. J. Lovink Is Dinsdagmiddag een ongeval overkomen, dat be- trekkciyk nog goed is afgelqopen. Terwyi de lieer Lovink op den Pompstationsweg te Den Haag een fietsrit maakte, Is hy van zyn rijwiel gevallen, waarby hy een fractuur aan syn dy- been bekwam. Zooals men weet heeft dr. Lovink in de Ka mer zitting voor de Chr. Historische Unie, doch hy heeft zich niet herkiesbaar gesteld. Het komt de regeering voer, dat alleszins termen aanwezig zyn om de maatschappy op deze voor haar balanspositie minst bezwarende wyze te helpen haar dienst tot concurrentie in stand te houden. De regeering heeft gemeend machtiging tot de beoogde deelneming te mogen vragen, tn verband waarmede tevens een ontwerp van wet tot verhooglng voor het Verkeersfonds over het loopenae dienstjaar is gevoegd. Buiten deze bepalingen, welke betreffen de vlaggen, die men zou kunnen aandulden als „afwykende nationale vlaggen", vallen echter sUe Vlaggen, die niet zyn rood, wit en blauw, dus ook de oranje-wlt-bla>>we vlag. Hieruit volgt, dat deze laatste nimmer als een onwet tige zal kunnen worden beschouwd. ^grfogenwoordiging personeel Vertegenwoordiging van het personeel in den Raad van Commissarissen bleef de Minister af^iJxen. waarop de heer MOLTMAKER (8.D. -P kwam met een motie van orde, waarin de wenscheiykheld werd uitgesproken, dat in genoemden Raad een "öf meer vertegenwoordl- gers van het georganiseerde personeel zouden worden benoemd De heer BRIëT (A.R.) hield in princiep niet van moties, omdat deze een vorm van mede- regeeren willen zyn en bovendien was hy het in dit geval eens met 's Ministers zienswijze; zoo dachten de meeste senatoren erover en met 25 tegen 14 stemmen was ook dese motie de nek omgedraaid: vóór stemden de 8.DAP drie katholieken, de heeren Serrarens, Nlvard en Andriessen en de vryz.-dem. heer Wesker Het wetsontwerp zelf kwam er sooals ge zegd zonder hoofdelyke stemming. Voorts heeft nog één spreker, de heer OTTEN (V.D.) het woord gevoerd over de Pachtwet, de voorstanders dezer wet verblijdende met de mededeeling, dat hy vóór stemmen zou. of schoon ook hy liever het continuatlerecht had doen wyken voor een schadeloosstellings-rege- ling; het continuatlerecht vond hy Intusschen vrij soepel bepaald en bovendien bestonden er goede waarborgen tegen misbruik. MIN. VAN LIDTH DE JEUDE meende de critiek van den heer Van Cltters te mogen afwijzen. Wat de sa neering betreft: de overkapitalisai.ie van de spoorwegen beloopt ƒ230.mlllloen: de Staat neemt daarvan nu 130.mlllloen over en voor de ver dere f 100.mlllloen op dit bedrag wordt de waarde van de aan den Staat toebehoo- rende spoorwegen ge taxeerd worden 10 mlllloen aandeelen in het nieuwe bedryf door den Staat genomen. Rest ons van deze zitting nog te vermel den, dat het wetsontwerp tot betere ver deeling van den beschikbaren arbeid, waar over Vrijdag niet meer gestemd kop worden wegens nlet-aanwezigheid van het Kamer- quorum, thans aangenomen werd met 29 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de 8.D. AP. en de VJ3. De voorzitter van de Jaarbeurs, dr. F. H Fentener van Vllssingen. hield een korte be- groetingsrede, waarin hy den Prins dankte voor de aanvaarding van de hem toegedachte taak. De heer Fentener van Vllsslngen noemde het een gelukkig voorteeken. dat de aanvanr der werkzaamheden van Z. K. H. samenvalt met het oogenbllk. waarvan gezegd kan wor den, dat de tweede periode van inzinking ty- dens het bestaan van de Nederlandsche Jaar beurs achter den rug is. Na de installatie overhandigde de voorzitter aan Zijne Konlnkiyke Hoogheid het Inslgyie van het lidmaatschap van den Raad van Be heer. Onmlddellljk daarop werd een aanvang gemaakt met beraadslagingen van internen aard. Om half zes vertrok de Prins van het admi nistratiegebouw der Jaarbeurs rw*r Soestdjjk Ook by het vertrek werd Z. K. H luide toe gejuicht door wachtenden bulten, die nu nog 'ter In aantal waren. reorganisatie plaats hebben. Critiek ook op de huidige Regeering, die voortaan wil laten afschryven van een fictieve, «n geenszins van de reeele bedryfswaarde. 7 Was de heer VAN CTTTERS (A.R.), die zich tot tolk maakte van de critici en de vrees uitsprak, dat er op déze wyze geen werkelijke deugdelijke saneering zou volgen. Bovendien had met» zich niet moeten beper ken tot flnancieele reorganisatie, doch ook het bedryf self in zyn exploitatie moeten herzien: r-et-rendabele lijnen moeten opgeheven wor den en ,in het administratief en technisch be heer zyn velerlei wijzigingen aan te brengen. Het spreekt vanzelf, dat dit bezoek niet is ontgaan aan den Utrechtenaar. In de Utrecht- sche bladen was een aankondiging van 's Prinsen bezoek geplaatst, zoodat een groote mama reeds lang voor drie uur op het Vre- denburp in de omgeving van het administra tiegebouw stond te wachten. Tien voor drie arriveerde de Prins en een gejuich steeg op. Armen zwaaiden, kinderen riepen, kortom het was een hartelUk welkom, dat men den Koninkllil-.en gast, die voor het eerst in Utrecht afstapte, toeriep. Namens <e Ned. Jaarbeurs werd Z.K H. be groet door! den secretaris-generaal, den heer W Graadt van Roggen Ook Ir. Damme, lid van den Raad van Be heer en Chr. Fentener van Vlissin^wn traden met uitgestoken hand op den Prins toe Hierna had de L._‘ plaats. Zonder hoofdelyke stemming schonk de 8e- nast den Minister van Waterstaat de door hem verlangde wet tot reorganisatie van het Spoor wegbedrijf. waarmede beoogd wordt één maat schappij te vormen en tegelykertyd verlichting te brengen in den zwaren lasten-druk van het bedryf ten aanzien van de Staatsfinanciën. Die coulante aanvaarding van de voorstellen beteekende echter niet, dat er geen senatorial critiek was. Critiek allereerst op voorgaande Regeeringen, die ofschoon het bedryf financieel aller minst gunstig werkte maar steeds voort gingen met Jaariyks 5 pCt. uit te keeren op dc aandeelen van het bedryf zonder te zorgen voor de noodige afschrijving: tengevolge dkér- tan moest er thans een zoo radicale flnancieele De toestand op 8 Mei De dl reete^ van den rijksdlenst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 3 tot en met 8 Mei 1937 by gesubsidieerde vereenlgingen met werklooaen- kas waren aangesloten 460.000 personen (de lar.darbeidersbonden rt»et 74.600 leden zyn hier in niet begrepen). Van deze 460.000 personen was in genoemde week 24,6 pCt. geheel werkloos (in de vorige verslagweek, 19 tot en met 24 April 1937, was dit percentage 25,1 Het werkloosheidspercentage voor geheel werklooeen was In de eerste verslagweek van de maand Mei In de laatste Jaren als volgt: 1934 223. 1935 27,7, 1936 29,6, 1937 24.6. Van een op 1 April, 1937 gehouden telling van de by de gezamenlijke organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven werk- loozen gesplitst naar leeftijdsgroepen, geeft het volgende staatje een beeld. Naast de aantallen zyn daarin vermeld de percentages, welke die aantallen vormen van de aantallen personen in elke leeftydsgroep volgens de volkstelllng- 1930 (de styging der bevolking met ruim 8 pCt sinds 31 December 1930 is dus buiten beschou wing gelaten). Naar aanleiding van een brief van Ged. Sta ten van Noord-Holland houdende mededeelingen Inzake den aanleg van provinciale land- en waterwegen vroeg de heer Saai (NB B.) In de ntting van de Provinciale Staten van Noord- Holland. hoe het staat met het kanaal Hoom- Medemblik De bewerkingen zyn gestaakt Houdt dit in, dat het kanaal er niet komt? De heer Bomans, lid van Ged. Staten ant woordde. dat in de winterzitting prae-acvies zaï worden uitgebracht. Spr. kan echter reeds me dedelen, dat de conclusie, die de heer Saai ttok, juist is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5