ONS BLAD Crisisatmosfeer te Brussel J J I I Ui t 1 V. SM Het nieuws van heden Luchtaanvallen op Bilbao HET BUSCONFLICT TE LONDEN DUURT VOORT DE BAROMETER Piccard’s ballon vernield Baldwin treedt Vrijdag af Zeeliedenstaking geëindigd Nieuwe valutawet in Denemarken WEER 11 TROTZKISTEN TERECHTGESTELD JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER WOENSDAG 26 MEI 193T VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS No. an rnemer Het kabinet-Van Zeeland mingin Een hervorming wordt voorbereid Doret en Micheletti hebben pech M De Vlaamsche fracties vergaderen generaal Von Blomberg r Militair Italië aan Norman Davis adviseert vlootuitbreiding De Fransche vliegers Doret en Micheletti ondernemen een recordvlucht Parijs— Tokio. De Normandie aal normaal vertrekken Munguia nog in handen der Basken? De regeering van Columbia treedt af Een Duitsch protest bij het Vaticaan Motie van blaam tegen Burgemeester Max Viering van de deelneming den wereldoorlog Ook preaident Lopez zal zyn ontslag indienen DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN De Hindenburgramp AAT 0.— f Men- in gevaar?- De regeering heeft inzake de am nestie duidelijk de portefeuille- kwestie gesteld In het Noord-Westen van Biscaye behaalden de rechtschen be- langryke successen Tegen de verklaringen van Kardinaal Mundelein Nieuw monsterproces in het verre Oosten van Sovjet-Rusland De meerderheid van het personeel blyft vóór staken Het oude toestel vatte vlam tydens voorbereiding van een proefvlucht ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Nieuwe samenstelling van het Britsche kabinet waarschijn lijk Zaterdag bekend De reis naar Rome van o 198 JAARGANG NDORD-HOLLANDSCB DAGBLAD DERTIGSTE De seeliedenstaking In Frankrijk frtlndijd. nieuwe verbeterde een correspondent seint zou bl- 1 1 5 Stand op Woensdag aar kw.: 763.1 u Q Ora- l na 1565é Maandag is in St. Paul’s Cathedral te Londen een dankdienst gehouden voor de kroning van George VI van Engeland. Koning George verlaat in gezelschap van de koningin, prinses Elisabeth en Prin ses Margareth Rose de Kathedraal LONDEN, 25 Mel. (Havas) De afgevaar digden van het stakende personeel van de autobusdiensten hebben heden opnieuw ver gaderd. Een communiqué werd niet gepubli ceerd. doch naar verluidt, heeft de meer derheid zich uitgesproken voor een voort zetten van de staking. Het is de scherpste botsing van de Vlaamsch- Wsalsche nationale tegenstelling, die men op politiek terrein in België heeft gezien. Anderzijds wil de katholieke Kamergroep niet en kan zij ook trouwens niet meer toegeven. Algemeen wordt gevreesd voor het lot van de Regeering van Zeeland. De stemming is bepaald op Donderdag. Dezen keer hebben elf personen terecht gestaan, die. evenals de vier en veertig be schuldigden in het eerste proces te Swobo- noje, allen ter dood werden veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. 1 HANOI. 25 Mei. (Havas) Doret en Micheletti, die Maandag om 17 uur 10 g. m. t. naar Sjanghai vertrokken waren, moesten, volgens een officieel bevestigd bericht wegens het slechte weer om- keeren. Zij zijn te Fort Bayard in Kwangsjoean te 2.20 uur Greenwichtyd geland. zeer onwaarschijnlijk, daar de electrlsche kracht van deze stralen te zwak is. Prof. Dieckmann heeft, naar hij zeide, spe ciale opdracht deze mogelijkheid te bestudeeren. LONDEN, 25 Mei. De Daily Telegraph meldt uit Washington, dat welingelichte kringen al daar verklaren, dat Norman Davis, de ambas sadeur der Vereenigde Staten in algemeenen dienst, die juist uit Londen is teruggekeerd, in particuliere gesprekken op de noodzakelijkheid Jugendkraft Wien leed te Maastricht een 4—1- nederlaag tegen het Zaid-Limburgsche elftal. O Wetsontwerp betreffende deelneming in prefe rent kapitaal der N.V. Stoomvaartmij. Zeeland. ecten voor ’Olgde dan financieel te gelde bate aan- adei dlnr Br -eau m er d. BILBAO, 25 Mei (Havas). Hedenochtend vroeg reeda verschenen de vliegtuigen van de rechtschen boven Bilbao en omgeving. De dorpen in den omtrek der stad werden den geheelen dag herhaaldelijk gebombar deerd. ROME. 25 Mei. (Havas) In geheel Italië ia gisteren herdacht, dat Italië 22 jaar geleden aan den wereldoorlog ging deelnemen. De be langrijkste gebeurtenis was het elfde appèl der fascisten, dat in alle steden werd gehouden in tegenwoordigheid der hoogste autoriteiten. Te Rome woonde Mussolini in het Olympische sta dion het appèl bjj, dat werd gevolgd door turn oefeningen van 10.000 jongens en meisjes. Mus solini hield een korte toespraak tot de jonge De werkloosheid is in de eerste week van Mei weer iets gedaald. Wensch van H. M. de Koningin, geen gelden in te zamelen voor een huldeblijk bjj haar veer tigjarig regeeringsjubileum. Prins Bernhard geïnstalleerd als Koninklijk com missaris van de Jaarbeurs te Utrecht. Denemarken bereidt valutawet voor. fit Kt. De Britsche minister-president Baldwin sal as. Vrijdag aftreden; het nieuwe kabinet aal waar schijnlijk Zaterdag reeds bekend zijn. De oude stzatesfeer-ballon van Prof. Piecard ie- door vlammen vernield. Bilbao en omgeving door de rechtschen gebom bardeerd; winst der troepen van Moia in het Noord-Westen van Btoeaye. He ven HM ran Haar •ekkingen n de ,JDe Claus en rtszstraat, van ver- peur- d tl «sm Ernstige botsing tusschen vrachtauto en auto bus te Appingedam; een doode, ses gewonden. Twee jaar geëischt wegens verduistering en valschheid in geschrifte tegen den vroegeren secretaris van den B.V.L. te Alkmaar. Een motie, waarin de burgemeester van de hoofdstad door den Belgischen Senaat wordt geblameerd en de Regeering wordt gevraagd om burgemeester Maz te beletten in de toekomst nog dergelijke maatregelen tegen de Vlamingen te nemen, werd inge diend en men voorziet, dat deze blaam voor Burgemeester Max een groote meerderheid zal verwerven. Ook de Waalsche socialisten en de libe ralen volhardden in hun verzet tegen elke amnestie en de Brusselsche liberalen blijven eischen, dat hun ministers de Regeering zullen verlaten, Indien dezen de stemming van de amneetie-wet in de Kamer niet be letten. oe groote °c hülp MOSKOU, 25 Mei. (D5.B.) Naar de Ticho Okeanskaja Swjesda, het officieele orgaan voor het ver-Oostelijke Sovjet-gebled. mededeelt, heeft te Chabarowsk voor het „bijzondere col lege van het hooge militaire gerechtshof der Sovjet-Unle” een tweede monsterproces plaats gevonden tegen een Trotzkistlsch-terroristische spionnage-organlsatle”, welke eveneens onder- mynenden arbeid in het spoorwegdistrict Verre Oosten zou hebben bedreven. De regeering heeft vandaag aan de groepen bevestigd, dat zij hierbij duidelijk de kabinetskwestie stelt. PARIJS, 25 Mei. (Havas) Hedenmiddag hebben de minister-president en de minis ter van Handel en Marine vergaderd met de vertegenwoordigers van de zeeliedenbonden. Na de vergadering verklaarden de afge vaardigden. dat de besprekingen met de re geering tot een resultaat hebben geleid en dat de staking geëindigd was. BOGOTA, 25 Mei. (Havas). De regeering van Columbia is afgetreden, nadat de volksverte genwoordiging de wetsvoorstellen van de regee ring Inzake devaluatie en een verzoek om bui tengewone volmachten om in te grijpen in de bananenindustrie, had verworpen. In een officieel communiqué wordt verder nog medegedeeld, dat de president van de re publiek, Lopez, hedenmiddag in den senaat zijn ontslag zal indienen. Onze Brusselsche ons d.d. 25 Mei: Alle verzoeningspogingen van de regeering in de amnestlekwestie zijn totaal op een mislukking uitgeloopen en in de Wetstraat heerschte Dinsdagavond een crisisatmosfeer. KOF (HAGEN, 25 Mei. De thans gelden de Deensche valutawet loopt 1 April 1938 af. Reeds nu is een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de ministeries van Handel, Financiën, Landbouw en Bul- tenlandsche Zaken en van de valutacentrale benoemd ter voorbereiding van een ver beterde wet. Wetsontwerp Ingediend houdende bepalingen omtrent de vlag van het Koninkrijk der Neder landen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJSi Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar a f 2.50 Dagblad uitgegeven door do H.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger In den Senaat werd intusschen de minister van Binnenlandsche Zaken geïnterpelleerd door een Vlaamsch nationalist en een katho lieken Vlaming omtrent de houding door bur gemeester Max aangenomen tegenover de be- tooglng van de Vlamingen en met name om trent de maatregelen door hem genomen om te beletten, dat toeschouwers deze geestdriftige manifestatie zouden kunnen zien. De regeering heeft na een langdurige emotioneele kabinetszitting, die Maandagnacht werd gehouden, besloten op haar standpunt te blijven staan, d-wx, dat zij het noodzakeljjk Heef achten, dat een nationale meerderheid nX een meerderheid van Vlaamsche, Waalsche en Brusselsche elementen van elke meerder heidspartij de amnestie-voorstellen moet steunen en dat zij zal aftreden, indien de voorstellen alleen met de stemmen van de Vlaamsche parlementaire meerderheid zouden worden aan genomen. De troepen van generaal Miaja hebben aan het Soriafront een groote activiteit ontplooid. In den sector Las Inviernas werden twee aan vallen van de regeeringstroepen afgeslagen. Gistermiddag Is boven de zee nabij San Se bastian sen gevecht geleverd tusschen vlieg- - tuigen. De jachtvliegtuigen van Ftanco zagen vijf toestellen van de regeering naderen en vielen aan. Eén der regeeringstoestellen werd omlaag geschoten. De vier overige toestellen poogden Bilbao te bereiken, doch ter hoogte van Lasarenas werd nog één van de vliegtuigen omlaag geschoten, terwijl de drie andere sterk beschadigd moesten dalen. ~-i De jachtvliegtuigen keerden vervolgens naar hun basis terug. BU een brand in vuurwerkfabriek je te Leeu warden zijn twee arbeiders omgekomen. Vijftiende Haagsche Maria-avond luisterrijk gevierd. De secretaris van den bond van zeelieden heeft medegedeeld, dat op de drie voornaamste punten overeenstemming tot stand is gekomen, nl inzake de toepassing van de veertigurige werkweek, vacantle met behoud van loon en een pensioenregeling. Morgen zal in alle havens het werk worden hervat en de Normandie zal op het vastgestelde uur het anker lichten. De geheele bemanning van de Normandie, on geveer duizend personen, had intusschen ook het werk reeds neergelegd en deelgenomen aan de staking. Vanmiddag heeft de rechtbank, welke belast was met het onderzoek naar de staking van het autobuspersoneel, haar eindrapport ingediend. In groote trekken komt dit overeen met het toorloopige rapport. De rechtbank stelt voor een nieuwe rechtbank voor onderzoek in te stellen met medewerking van beide partijen, welke alle vraagstukken, welke niet door de gewone methode van besprekingen geregeld zul len worden, zal oplossen. De rechtbank Is ver der van oordeel, dat deze nieuwe rechtbank een permanent orgaan van de London Passenger Transport Board zal worden. LONDEN, 25 Mei. (Havas). Waarschijnlijk zal de Britsche minister-president Balwin zich Vrijdagmiddag om vier uur naar den Koning begeven om zijn ontslag in te dienen, en Neville Chamberlain aan te be velen voor de taak, een nieuw kabinet te vormen. Verwacht kan worden, dat de ;-.ieu- we mlnlsteriyst Zaterdag bekend zal zijn, en dat het nieuwe ministerie Zich Maandag aan het parlement zal kunnen voorstellen. Tijdens het Empire-banket is Baldwin luide toegejuicht, toen hij zijn laatste openbare rede ging uitspreken als minister-president. De 1200 gasten, waaronder de meest vooraanstaande per soonlijkheden van het Rijk, verhieven zich van bun zetels en zongen hem het „For he is a jolly good fellow” toe. Baldwin, die zichtbaar aange daan was door deze harteljjke hulde, sprak zijn dank uit, en gaf een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van het Rijk en de banden, die tet binden. Volgens een uitlating van den minister van Handel zullen de onderzoekingen zich uitstrek ken tot de voorstellen, welke indertyd door economische organisaties tot hervorming van de valutaverordenlng zijn gedaan, aldus de Ber liner Boersenzeitung. Meer dan de helft van den Deenschen invoer zou volgens de meening in economische kringen van de valutaverorde- ning kunnen worden vrijgesteld, hetgeen een verkleining van het daartoe noodige bestuurs apparaat tengevolge zou hebben^ welk apparaat het vorige Jaar 2.4 millioen kronen kostte. De werkzaamheden van de commissie worden door de regeering voorloopig zuiver intern ge noemd en zullen by het begin der rjjksdagzlt- tingen begin October zijn afgeloopen. In economische kringen juicht men het ten zeerste toe, dat de regeering de volgens haar meening dringend noodzakelijke hervorming van de valutawet reeds nu voorbereidt. De minister van Handel heeft verklaard, dat Denemarken dank zij den valutabepalingen ge- makkeiyker dan andere landen door de crisis is gekomen, al maakt de ontwikkeling zekere hervormingen noodig. De valutacentrale is een instrument dat onder de gegeven omstandig heden onontbeerlijk is, doch de regeering wil er gaarne toe medewerken, dat het zoo vlot mogelijk zal werken. Uit Bilbao werd later nog medegedeeld: Gis teravond verdreven de troepen van Franco na bij Dima de regeeringstroepen uit hun stellin gen, doch later werden zy weer met aanzien lijke verliezen teruggedreven. De regeerings troepen maakten hierbü een monarchistisch vaandel buit. dame erfd, tij effecten 1 gulden. >1 verstand ie papieren, de van een deskundige te doen om met Groot-Brittannlë gelyken tred te houden by den bouw vin slagschepen. Volgens de New York Herald Tribune is Da vis van meening. dat deze uitbreiding de doel treffendheid zou vergrooten van den Brltschen vlootbouw als stabiliseerende factor tegenover de herbewapening der dictatoriaal geregeerde landen. Deze politiek zou de volledige goedkeuring wegdragen der regeering. Breedvoerig protest van Franco te Genève tegen den „vertegenwoordiger van Spanje"; de Negus zal niet in de Volkenbondsvergadering ver tegenwoordigd zijn. Het busconflict te Londen blijft voortduren. De wetsontwerpen tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf en betreffende betere verdeeling van den beschikbaren arbeid door de Eerste Kamer aanvaard. Het persbureau der Baskische regeering deelt mede: Wy herhalen opnieuw, dat de stad Munguia zich nog steeds in onze han den bevindt. De stad wordt evenwel ont zettend gebombardeerd door de luchtmacht der nationalisten. LAKEHURST, 25 Mei. (D. N. B.) De Zater dag jl. door dr. Eckener in de bijeenkomst van de commissie van onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de Hindenburg uitgesproken meening, dat statische electriciteit de ontplof fing zou kunnen hebben veroorzaakt, werd be vestigd door de verklaringen van twee andere deskundigen, prof. Dieckmann van de techni sche hoogeschool van München en Francis Silsbee uit Washington. Dieckmann verklaarde het mogelijk te achten, dat in de lucht St. Elmusvuur is teweegge bracht. DU veroorzaakt wel is waar geen von ken, doch het kan niettemin een voldoende hooge temperatuur bereiken om een waterstof gasmengsel totontplofflng te brengen. Beide getuigen achtten daarentegen de theo rie, dat de oorzaak der ontploffing gelegen zou zijn in de ontbranding in hoogfrequente radio golven van het radio-peilstation Lakehurst voor BERLIJN, 25 Mei. (D.N.B.) Van welingelichte kringen verluidt, dat de rjjksminlster van oorlog, generaal-veldmaarschalk Von Blomberg, zich begin Juni op ultnoodiging der Italiaansche regeering voor een bezoek aan de Italiaansche weermacht naar Italië zal begeven. Von Blom berg wordt op 2 Juni te Rome verwacht. BERLIJN, 25 Mel. (Havas). Uit officieuze bron wordt medegedeeld, dat de Dultsche am- bassadeur by het Vaticaan den staatssecretaris een energiek protest van zyn regeering tegen de verklaringen van Kardinaal-Aartsbisschop Mundelein van Chicago heeft doen toekomen. De stad staat op het oogenblik geheel in brand. De rechtachen zullen later verzekeren, dat wij zelf onze steden in brand hebben ge stoken, maar voor deze laster in omloop wordt gebracht, verklaren wy voor de geheele wereld, dat Munguia verwoest is door een vuurregen, welken de nationalisten over haar hebben uit gegoten. BRUSSEL, 25 Mei (Havas). De bekende stratosfeer-onderzoeker professor Piccard en »ljn assistent Max Cosyns wilden heden morgen met hun ouden stratosfeer-ballon opstijgen om een proefvlucht te maken. Bjj de voorbereidingen vatte de ballon echter vlam en Is door het vuur geheel ver nield. BRUSSEL. 25 Mei. (Havas) De rechtsch- Vlaamsche fracties van Kamer en Senaat heb ben hedenmiddag vergaderd om hun houding vast te stellen ten aanzien van de amnestiewet. Het denkbeeld om de bespreking uit te stellen werd van de hand gewezen. De fracties beslo ten, dat de wet een maatregel tot pacificatie van Vlaanderen moet zyn. Ook de commissie, welke door de Kamer be last is met de studie van de amnestie, heeft hedenmiddag vergaderd. De minister van justi tie woonde de vergadering by en stelde voor het ontwerp na het zomerreces in stemming te brengen. De commissie zal Donderdag »z. haar beslissing nemen. Op het Deensch eiland Funen heeft men een zeldzame vondst gedaan. Een schip uit den beroemden Viktngen-tifd wordt uitgegraven. Boven een kijkje op de werkzaamheden, onder de resten van het schip De brand brak uit op het oogenblik. dat de tondel aan den ballon bevestigd werd. De gon- •W. waarin prof. Piccard en Cosyns plaats zou den nemen, werd vernield. Er deden zich geen Përzoonlyke ongevallen voor. De rechtsche troepen hebben het massief van übyna ten Westen van den spoorweg Leon- Ovledo bezet. Doordat dit massief op vrij groo te hoogten is gelegen, kunnen de rechtschen meer contröle uitoefenen in deze bergachtige streek, waar de vyand zonder ophouden in de liniën tracht binnen te dringen. De troepen van Moia hadden eerst een omtrekkende be weging om de llnksche stellingen gemaakt; na voorbereiding door het geschut gingen de recht schen tot den aanval over en omstreeks den middag hadden zy het massief veroverd. De llnksche troepen moesten zich met aanzien lijke verliezen terugtrekken. Zy lieten veel oorlogstuig achter. WASHINGTON, 25 Mel. (A. N. P.) Thomas Knowles heeft als vertegenwoordiger van de American Zeppelin Transport Company aan een subcommissie uit den Senaat voor mili taire aangelegenheden <ie aanbeveling gedaan, dat de regeering den vryen uitvoer van helium zal toestaan, zoodat de internationale dienst met luchtschepen worden voortgezet zonder U I gevaar voor ontploffingen, aooals bet geval ia geweest met het Dultsche luchtschip Hinden burg. De minister van Justitie heeft zich beijvert om in de Kamercommissie, waar verschillende amendementen werden onderzocht, een com promis te vinden tusschen Walen en Vlamin gen. Dit is onmogeiyk gebleken. Het amende ment van de regeering, dat de geamnestieerden een loyaliteitsverklaring moeten afleggen en een aanvraag aan den Koning moeten richten om weer kiesgerechtigd te worden en weer zit ting te kunnen nemen in de Kamers, werd verworpen evenals alle andere amendementen, die de amnestie-bcpalingen verzwakken. In de groepsvergaderingen van de Kamer kon evenmin een basis van overeenkomst wor den gevonden. De katholieke Vlaamsche Ka mergroep heeft zich uitgesproken tegen elke voorwaarde, die den geamnestieerden worden opgelegd. De^- leden, die verleden week zog wilden tegemoet komen aan de Walen, febben nu verklaard, dat na de groote Vlaam- Bche volksmanifestatie van Zondag zy er op gesteld zyn solidair te blijven met de eendrach tige opinie van het volk en slechts voor een voorstel van integrale en onvoorwaardeiyke amnestie te stemmen. De katholieke Vlaamsche Kamergroep heeft een delegatie aangewezen om zich in verbin ding te stellen met de Vlaamsch nationalis tische fractie, om gezamenlyk haar verdere houding in de Kamer te bepalen. Minister-President van Zeeland

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9