i Nog steeds de Pachtwet I Meeningen over den uitslag der verkiezingen r OORZAKEN EN Ned. Fabrikaat 2 GEVOLG r persstemmen KRACHTIG PLEIDOOI VAN DEN HEER RUYTER Kerkelijk leven JL Vaderlandsche en Indische VRIJDAG 28 MEI 1937 Reorganisatieplannen De Patria-affaire EERSTE KAMER antwoordt heden De voorzitter naar de Koningin Benoeming in het bisdom ’s Bosch «J 4 De lasten, drukkende op groote gezinnen Indische delegatie vertrokken INTRODUCTIE FOKKER- AANDEELEN DERDE ÓRDE VAN DEN H. FRANCISCUS Minister Van Schaik Academische examens Een xomer|urlf De Maasbode: Zwart Front en N.S.B. hebben afgedaan De Nederlander: het gevaar nog aanwezig erg veel zorgen te maken. Indische commentaren llllltl De nieuwe affiche voor de wereldjamboree Misleidende opschriften er Clear ingkoeraen a den Het afzetgebied van onze industrie moet vergroot worden Het Handelsblad Een vry uolk kiest Colijn Van het Staatsspoor station te Den Haag Installatie van de commissie- Fleskens bebben E. talale De Volkskrant: Een rechtse he overwinning heer zyn van de Kabinetscrisis, gevolg van de ter be schikking stelling van de mlnteter-portefeullles door het zittende kabinet. verschillende economische van E te De hield „Nederlandsch Fabrikaat" in het Jaarbeursgebouw te ivoor- even” - dat tw* wu ^voiuttonnalre partij als die van de vriJzinnig- -~ie voor een zeer belangrijk deel is Oo<~nken aan het persoonlijk gezag, ook Collin Dit Donderdag heeft de minister van Finan ciën, mr. P J. Oud, de commissie geïnstal leerd, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de maatregelen, welke getroffen kunnen worden om de op de groote gezinnen drukkende lasten zooveel mogeiyk te verlichten. gedoemde llberaal-kapitalistische wereld onder het masker van de ontzielde antl-revolution- naire staatsleer, die eens het krachtigste ge deelte van ons volk In zich vereenigde. De aanhangers van dr. Hendrik Colijn be staan zeer zeker voor een klein deel nog steeds uit stoere Calvinisten, doch de overgroots meer derheid Is een beginsellooss, vormlooze massa De partij Colijn is de verzamelbak van die schare Nederlanders geworden, die tot de gees telijke zwervers der natie, of tot haar ultheem- schen import behooren. Dat de minister-presi dent als magneet voor deze lieden fungeert be wijst, hoe diep de klove is. die tusschen zijn huidige geestesgesteldheid en het waarachtige anti-revolutlonnaire beginsel gaapt. Zondag 30 dezer, des namiddags vui 4 uur tot half 5 algemeene Aanbidding voor de leden en asp. leden van de Derde Orde van den H. Franciscus In de kerk van O. L. Vr. ten He melopneming aan de Blltstraat te Utrecht. Breng Uw zangbMkje mee. De heer Ruyter deed ten slotte een beroep op de goede verpachters, een offer te brengen ten bate van duizenden pachters, die bet zoo slecht hebben. De Standaard: Wy zyn klein onder Het Volk: De democratie staat sterk Volgens den heer Blomjous grypt de wet te diep in het eigendomsrecht De Koerier (R.K.) acht deze verkiezingen van katholiek standpunt bezien zeer gunstig: zij overtreffen de sterkste verwachtingen Het blad acht de conclusie niet gewaagd, dat mogelyk de vroegere coalitie hersteld wordt. Het blad betreurt, dat zoovele duizenden stem men aan de Kathollek-Democratlsche Partij ver loren gingen. van den heer Baron De Vos van Steenwyk, die, met een hof-auto afgehaald, zich naar het Paleis aan t Koordeinde moest begeven om de Konin gin van advies te dienen Inzake de raadpleging der daartoe in de termen vallende politieke lei ders door H. M. de Koningin over de oplossing Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen heeft op voor dracht van den Hoogeerwaarden Pater Pro vinciaal der Minderbroeders benoemd tot kape laan te Wychen, parochie van den H. Antonius Abt, den Weleerwaarden Pater J. H. I. Nieu- wenhuyzen O. F. M., tot nu toe kapelaan te Montfoort In het aartsbisdom Utrecht. DEN HAAG, 37 Mei 1S37. Met een zacht gangetje zeult het In de Eerste Kamer verder met de Pachtwet en de Senaat zal nog een keer terug moeten komen om het ontwerp zijn beslag te doen krijgen. Ook heden kwamen weer pro en contra aan het woord. Nadat de heer BLOMJOUS (RK) de vreugde over het enthousiasme van den heer Ruyter ietwat was komen temperen door te verklaren, dat de wet hem te diep Ingrijpt In het eigen domsrecht, terwijl de toestanden dit ingrijpen niet eischen, en hij dus tegen zou stemmen, kreeg de Minister nog even het woord, alléén om mede te deelen, dat hij morgen (te 11 uur komt dan de Senaat veer bijeen) zijn rede voort zou zetten. De democratie staat ten onzent sterk, omdat na zoo felle en hatelijke bestrijding van den de- mocratlschen bestuursvorm juist de dictatuur- aanhangers verslagen zijn. Op grond van de cij fers van de Statenverkiezingen van slechts twee jaren geleden moest worden gevreesd; dat ten minste dertien antl-democraten hun intrede in de Kamer van honderd zouden doen. Het zijn er niet meer dan zeven wij verheelen ons niet, dat het er nog altijd zeven te veel zijn. De vijand is afgeslagen en ontredderd zoowel de NSB als de communisten hadden stellig op minstens het dubbele aantal zetels gerekend en wy hebben nu tijd om de overwinning te voltooien; ir de eerste plaats door de democratie sterk te maken, óók in daadkracht. ■Eh daarmede is het vraagstuk van het regee- ringsbeleid voor de volgende jaren aan de ogpc gesteld. Zal het persoonlijk succes van den heer Colijn er toe lelden, dat men zich in kortzich tigheid waagt aan voortzetting van het aanpas singsbeleid, dat de volkswelvaart zoozeer schade doet? Reeds heeft de heer Colijn in een Am- sterdamsche bijeenkomst van zijn vrienden ver klaard, dat „het Nederlandsche volk zijn goed keuring aan de politiek van dit kabinet heeft gegeven." Deze opvatting is te vrijmoedig. in Zelfs nog in de beste jaren vóór de crisis was de StaatscommissieEbels van oordeel, dat de pachtboeren véél ten achter stonden bij de overige bevolkingsgroepen. Het was niet waar wat de heer Van Rap- pard zelde dat de verhoudingen in Gelder land en Overijssel goed zijn en daar slechts „patriarchale" toestanden bestaan. Met voorbeel den staafde de heer Ruyter hier zijn betoog. De pachten stijgen intusschen weer onrust barend, terwijl het aantal gegadigden nog snel toeneemt. Deze noodlottige spiraalgang moest verbroken worden. Dit was ook de meening van de commissie der Maatschappij van Landbouw. De heer Ruyter wilde gaarne aannemen, dat de tegenstanders dezer wet te goeder trouw dwalen, maar zien wij dan niet, hoe de toestand in ons land thans zóó is. dat door de hooge pachten veel vrouwen- en kinderarbeid moet worden verricht? Deze wet zal ook al door haar preventieve werking de slechte verpach ters dwingen, hun socialen plicht te doen. De goede verpachters moesten blij zijn, dat de slechte collega's nu ook in de goede richting ge drongen worden. De nationaal-sociallstische gedachte heeft aan de ziel van het Nederlandsche volk geklopt De mannen van de Nationaal Socialistische Beweging hebben onder hun Leider Mussert vurig voorTMin ideaal de schepping van één éénige volksgemeenschap gestreden. Het Nederlandsche volk heeft hun boodschap nog niet begrepen. De schijnbare overwinnaar van dezen verkie zingsstrijd is gemeten naar het getal: Dr Hen drik Colijn. De taak, die er voor ons volk ligt, vereischt echter een ééndrachtigen arbeid van tientallen jaren. Dr. Colijn is bij al de verdien sten, die het volk hem terecht of ten onrechte toekent, een man van Betover leden. Hy heeft het leven niet vóór zich. Zijn hope is bet herstel van de tot ondergang De secretaris gaf dan een overzicht van de werkzaamheden, waaruit om. bleek, dat by den strijd, die het bestuur sedert verscheidene jaren voert tegen het euvel van misleidende opschriften, tengevolge waarvan artikelen van buitenlandsche herkomst op zoodanige wijze in den handel worden gebracht, dat het koopend publiek den Indruk krijgt, te doen te hebben met voortbrengselen van de Nederlandsche nij verheid, het bestuur der Vereeniging thans de zeer tewaardeeren medewerking heeft gekre gen van het Departement van Handel, Nijver heid ea Seheepvaart en het Departement van Justitie. De heer G. J. Teppema hield vervolgens een lezing over: „Economische Verdedlginf bereiding en het Nederlandsch Bedrijf: In den namiddag brachten de leden van „Ne derlandsch Fabrikaat’” een bezoek aan de N.V. Nederlandsche Staalfabrieken vJi. J. M. de Muinck Keizer te Utrecht, de N.V. „Werkspoor" te Zuilen en de N.V. Machinefabriek „Jaffa" vil. L. Smulders Co. te Utrecht. Bij de introductie van 500 aandeelen A 1000 gulden elk, der N.V. Vllegtuigenfabriek Fokker overtrof het aantal aanvragen vele malen dat van het aangeboden aantal aandeelen. Aan eiken inschrijver kan slechts op het to- taaj bedrag van zijn inschrijvingen voor zoover het totale bedrag dier inschrijvingen 51.000 gulden nominaal overtreft, een aandeel worden toegewezen. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts ds beer P van der Veer (Wonseradeel) en geslaagd voor het arte-ex amen le ged. mej. E. M. Kop (Soembawa) en de heer J. P. van Nieuwen- huize Rotterdam. gehouden. Daarom kunnen wij ook of dit votum van de kiezers er een of tegen het kabinet, waarin die partijen zoc sterk vertegenwoordigd waren, hier nog buiten beschouwing laten. Slechte in één opzicht kan men aan 't resultaat 'n zuiver staatkundigen in houd geven: de Nat.-Socialistische Beweging, de partij, die voor de eerste maal alle krachten had samengetrokken om onze volkskamer bin nen te dringen, heeft een gevoelige nederlaag geleden. De aanpassingspolitiek van het Kabinette er in aanmerking genomen de stemcijfers der partijen van de daarbij in de eerste plaats be trokken ministers goed afgekomen. De heer VAN CITTERS (AR.) toonde zich zooals trouwens verwacht werd een fel te genstander van deze nieuwigheid op pachtge- bied: deze overheidsbemoeiing vla den rechter ging hem veel te ver. En was deze wet wel noodig? De Regeering bleek niet eens op de hoogte van de pachttoestanden, welke zij wil bestrijden. Hoe groot zijn de pacht-euvelen en wAAr zijn deze te vinden? Er zat volgens den heer Van Citters nog veel te veel contlnuatierecht in het ontwerp, iets, wat hem te gevaarlijker voorkwam, nu de weg naar steeds verder gaand contlnuatierecht gebaand werd. Naar onrecht ten aanzien van den pachter zou „gesperd" worden, met het gevolg, dat er weer ander en nieuw onrecht zou gepleegd worden. Waartoe een dergelijke aantasting van het eigendomsrecht? De pachters waren heusch niet zulke prettige slaven tegenover de verpachters De Javabode constateert in haar beschouwin gen over den verkiezingsuitslag een groote over winning voor Colijn. De redactie constateert dat het Nederlahdsche volk noch van rechtsche noch van linksche uitersten wil weten. Het blad meent, dat het landsbelang het best wordt gediend door een nieuw nationaal kabi net, waarin ook de vrijzinnigen zetelen. Het verwacht, dat Colijn wederom zal optreden als kabinetsformateur. Wellicht zou zoo meent de Javabode voorts het aanstaande kabinet geen stellig niet de wensch zou zijn van ve'en. principieel een rechtsch kabinet worden, het- dle op Colijn hebben gestemd. Met den Genua -expres zijn Donderdag van bet staatespoorstation te Den Haag vertrokken K P. H Soeriohamldjojo.zoon van den soe- soehoenan van Soerakartayen zijn echtgenoote Beiden hebben den soesoehoenan vertegen woordigd by het huwelijk-van prinses Juliana en prins Bemhard. Het ris de laatste Indische delegatie, welke officieel al eerder ons land heeft verlaten. De pangeran en zijn echtgenoote hebben echter nog een reis van twee en een halve maand door Europa gemaakt. De In dische prins, die een goed tennisspeler is. heeft met prins Bernhard menig partijtje op de over dekte banen van het tennispark Marlot ge maakt. Ook Donderdag was het afscheid op het perron zeer hartelyk. Hier waren vele vrienden en verwanten van het jonge Indische paar te zamen gekomen om den vertrekkenden goede reis te wenschen. Ook waren aanwezig de hee- ren A. P F. Keiler, vertegenwoordiger van de Stoomvaart Mfj Nederland en J. de Vries, pro curatiehouder dier MIJ. Met den zoon van den soesoehoenan vertrok ook zijn neef K. P. H. Tjoramegoro. die als secretaris uit Nederlandsch Indië is medegekomen en eenlg gevolg. Precies op tijd vertrok de lange boottrein, die op de Johan van Oldenbarnevelt aansluiting geeft. De meeste voldoening is gelegen In het telt dat de R. K. Staatsparty zich krachtig heeft gehandhaafd en In het feit dat de rechterzyde een stevige meerderheid heeft behaald. Vinniger dan ooit werd de Staatsparty be stookt; ontrouwen in de eigen gelederen kwa men tot verzet aansporen. Zy moest en zy zou ten van de slachtoffers worden van der kiezers onwil. En zie: veel meer dan honderdduizend stemmen heeft zy er bygewonnen. Reden tot groote voldoening is ook. dat de rechterzyde versterkt in de Kamer terugkeert. Er was aan getwyfeld; de liberalen, nog altyd overmoedig, hadden afgekondigd dat van een coalitie-mogeiykheid niets mocht komen. Daar om zouden zy hun Kamerfractie qualitatlef en quantttatlef versterken: qualitatlef vooral om dat zy zoo, dr. Colyn naar zich toehalend, hun piaats aan het bewind en in het kabinet zou den behouden; was zelfs niet beweerd dat zy op méér zetels aanspraak konden doen gelden? Er is niets van gekomen: de liberalen komen nagenoeg gehalveerd in de Kamer terug, een fractie van geen beteekenis meer; zy hebben uitgediend. De rechterzyde is.thans 56 man sterk. Kon in 1933 de vorming van een rechtsch kabinet af stuiten op de geringe rechtsche meerderheid in de Kamer, ditmaal kón dat niet worden aangevoerd. Mackay en Kuyper hebben met sulk een meerderheid een kabinet durven vor men. Tydens de redevoering van den heer Mi- chiels van Kessenlch had de nestor van Senaat, de heer Van Basse van IJsselt, den voorzitterszetel bestegen ter vervanging y yx>r den stembusuitslag, welke in meer dan één opzicht merkwaar- dig mag genoemd worden, vallen verschillende oorzaken aan te wij'zen. Het kan zijn nut hebben aan enkele dezer oorzaken wat nader aandacht te beste den, omdat daaruit mogelijk conclusies van beteekenis zullen kunnen worden getrokken voor de naaste toekomst. Mussert en de N. 8. B. mogen voor een deel hun échec hebben te wijten aan het ontstellend gebrek aan Inzicht in de onvervalscht Nederlandsche volks psychologie, waarvan zij tijdens de door hen gevoerde verkiezingscampagne blijk hebben gegeven,aan het onverstand, waarmee zij zich 'ook met de grove fou- ten van hun Dultsche geestverwanten hebben meenen te moeten vereenzelvi gen, toen het Nederlandsch geen paa had, aan de stumperige tactiek van prij zen en dreigen* beloven en beweren, vaak tegen de zichtbare werkelijkheid en tegen vroegere eigen woorden en da den in, voor een niet minder groot deel hebben zij door omstandigheden bulten hun schuld den wind tegen gekregen. De late, maar met het oog op de verkiezin gen nog net op tijd gekomen devaluatie en de daarop gevolgde economische op leving hebben het stelselmatig uitbuiten van de heerschende ontevredenheid vooral voor de nationaal-socialisten goeddeels onmogelijk gemaakt. Men .be denke wel, dat deze devaluatie niet het gevolg is geweest van het eigen inzlch- tige en vrijwillige initiatief van den thans zooveel succes oogstenden Dr. H. Colijn, noch ook van zijn broeder in het aan- passingsfteloof Min. Oud, maar van den dwang, door de vreemde valuta’s, die den gouden standaard verlieten, uitgeoei fend. Het volk is in zijn reacties niet al tijd even rechtvaardig en schrijft ge- wenschte gevolgen graag aan bepaalde personen, toe. ook wanneer die personen met de oorzaken niet alleen niets hebben uit te staan, maar zelfs een hinderpaal voor het ter rechter tijd optreden dier gevolgen 'zijn geweest. Colijn en Oud mogen al noodgedwongen voor den deva- luatle-drang vanuit het buitenland con- tre-eoeur'- „zjjn gezwicht, een bultenge- gewone penoonlljke verdienste ten op zichte van de gelukkige gevolgen daarvan komt hun niet toe. Zeker is, dat, wanneer er geen devalu atie van den gulden zou hebben plaats gehad en de aanpassingspolitiek zonder tegenwicht rigoureus tot op 28 Mei zou hebben doorgewerkt, de NSB. ondanks haar wlldemansgedrag gedurende de. verkiezingscampagne niet zulke zware verliezen zou hebben geleden en wellicht zelfs nog stemmenwinst zou hebben be^. de Vereeniging zelf heelt, is een toestand, die organisatorisch ernstige nadeelen heeft en dus zeker op den duur niet bestendigd moet wor den. Spr. achtte stellig den tyd voorby, waarin men volstaan kan met het vragen van aandacht voor het belang, dat in vergrooting van den af zet in eigen land is gelegen, het aan leder voor zich overlatencfe te bepalen op welke wyze het i behartigen van dit belang in onze zeer gecom pliceerde economische verhoudingen kan sa mengaan met het in acht nemen van gezonde economische beginselen, wat toch een noodzake- lijke voorgaarde is by alles wat op dit terrein geschiedt. Wil de Vereeniging ook in dit op zicht haar roeping vervullen, dan is een veel nauwere samenwerking noodzakelijk met tal van organen, die geiyksoortige of aanverwante belangen ir\ onze samenleving te behartigen hebben en is een grondiger behandeling van met ons doel samenhangende problemen noodig dan waartce ons bureau tot dusverre in staat was. Ook om dit te bereiken zullen aldus spr. ver anderingen in onze organisatie en zal ook een betere financieele grondslag noodzakeiyk zyn. Dit alles heeft het hoofdbestuur overwogen en het heeft op grond daarvan besloten een, reorganisatie in studie te nemen, welke zoo goed mogeiyk aan de bevonden tekortkomin gen tegemoet zal komen. Zxxxira de inzichten te dien opzichte gerypt zyn, zal aan de alge meene vergadering een desbetreffend voorste] worden gedaan. Na de rede van den heer Damme sprak bur gemeester ter Pelkwyk de vergadering toe. In een kemachtig betoog wenschte spr. de ver eeniging het allerbeste toe en hoopte, dat „Nederlandsch Fabrikaat” zich verder zal ont wikkelen in het belang van de industrie van ons land. Na eenige besprekingen over het verslag der werkzaamheden der Vereeniging werd een voor ster goedgekeurd om het dageiyksch bestuur -n daarmede het hoofdbestuur met twee leden uit te breiden door benoeming van den heer G. J. Teppema. hoofd van de afdeeling Nyver- heid en Scheepvaart en van ir. E. F. E. Bon- gaerts. secretaris der Rykscommissle Werkver ruiming. Oud-directeur veroordeeld tot een jaar voorwaardelyk De meest enthousiaste voorstander van de nieuwe Pachtwet is tot hiertoe geweest onze katholieke landbouwdeskundige, de RUYTER, die zich ter adstructie van meening omtrent pachttoestanden in het verleden, beriep op Prof. Aalberse, die als advocaat eens verklaarde, dat hy dit betrof de periode 18801910 nergens zoo veel onrecht gezien had als in de pacht- wereld. Koersen voor stortingen op 28 Mei 1037 tegen verplichtingen luidende in: Relchsmarken ƒ73.03, lires ƒ0.61, peseta's ƒ9.40. een bleeke huiskleur, dit pari niet bH elkaar. AMILDA ZONNEBRUIN bronst en bruint Uw huid prachtig. Doos 25 en 50 et. Tube 60 et. Flacon 90 ct. 11^ haald. In leder geval is gebleken, dat, zij het dan ook tijdelijk en op grond varf’1 niet altijd de meest edele motieven, méér Nederlanders bereid zijn geweest een volksvreemd systeem te aanvaarden dan met het oog op onze cultuur en traditie redelijkerwijze gevreesd moest worden. Zoowel de economische als de politieke wereldconjunctuur hebben aan de stembus meegestemd. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de eerste zaak van de z.g. Patria- affaire. Zooals men weet, heeft de leiding van deze verzekeringsmaatechappy verscheidene jaren achtereen geknoeid met balansen en aandee len, totdat in 1935 de bom barstte en de zaak failliet werd verklaard. Toen kwamen de ver schillende knoeleryen aan het licht. Als eerste had terecht gestaan de 68-jarige P. C. J. van den L., oud-directeur van de Patria. Hem waren verschillende valschheden In ge schrifte gepleegd in de boeken der N.V. ten laste gelegd. Het O.M. had een Jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf voorwaardelyk met drie jaar proeftyd en voorts tot een boete van f 2000 subs, zes maanden hechtenis. De groote winst is ditmaal voor onze party. Haar stemmencyfer klom van 499.890 in 1933 op 665.378, gevende een vooruitgang van niet min der dan 165.488. Deze winst springt nog te ster ker in het oog, als er op wordt gelet, dat wy in 1933 reeds een buitengewonen vooruitgang van één A twee zetels verkregen. Wy zouden met dertien zetels tevreden zyn geweest, met veertien zeer tevreden, en met vyf- tien ons al gevoeld hebben als „gelukkigen". Nu komt ons getal op zeventien. Het is buitenge woon verrassend. Wy zyn er klem onder. De groote schaduwzyde, welke dit licht ver donkert, is het verlies van onze Chrlsteiyk-His- torische vrienden. Zy keeren, niettegenstaande de heer Lingbeek uitvalt, inplaats van met tien Biet acht man terug. Dit doet ons leed. Wy zou den gaarne hebben gezien, dat zy in aantal ze tels niet waren teruggegaan. De uitslag is voor onze party, voor onze Ka- Jberdub, maar vooral voor onze Antl-Revolu- Uonnalre Ministers zeer verblydend. In deze ult- komst wordt eeiy-uitspraak gegeven over het oeleld, met name van Dr. Colyn, die treft, van •elke zyde men haar ook beziet. Laster, ver- “Achtmaking, kleineering en onrechtvaardige “itiek vinden hierin een antwoord, waarvoor wy “Ankbaar zyn, waarover wy ons voor Dr. Colyn Wilde, in het byzonder voor eerstge noemde, van ganscher harte verheugw. N. Rott. Crt.: Aanpassings politiek is er goed afge- komen In haar beschouwing over den uitslag der verkiezingen verklaart de redactie van net Bat. Nieuwsblad, dat Mussert nog net precies binnen de grens van zyn eigen schatting is gebleven, welke luidde „tusschen 4 en 24". waaruit men zien kap, dat zelfs een adspirant-dictator zich nooit vergist. Op de vraag „Geef Mussert een kans” ant woordde het Nederlandsche volk door hem de kans niet te geven. De aangenaamste verrassing der verkiezingen noemt het blad den terugval van de Communis ten tot drie zetels. De leuze, Mat het gaat tus schen Mussert en Moskou, krygt haast een humoristisch karakter: 93 procent van het Nederlandsche volk heeft aan deze keus geen behoefte. Uitvoerig staat het blad voorts stil by het fenomenaal succes van Colyn en zyn party, wat bewyst, dat Coiyn's nuchtere en opportu nistische politiek *toch eigeniyk het beste past bij onzen volksaard. Het blad onthoudt zich, evenals andere, van het geven van prognoses. Vereeniging Donderdag Utrecht onder presidium van Ir. M Damme, een algemeene ledenvergadering. Nadat de voorzitter allen welkom had gehee- ten in het byzonder den burgemeester van Utrecht mr. dr. G. A. W. ter Pelkwyk en den heer G. J. Teppema. hoofd van de afdeeling i Nyverheid van het Departement van Handel. 1 Nyverheid en Scheepvaart, 1 ms*n vnn hnldp t?P7nndpn on -werden telegram men van hulde gezonden aan H. M. de Konin gin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Da heer Damme hield dan zyn openingsrede waaraan wy het volgende ontleenen: Wat betreft den toestand van de Vereeni ging, meende spr. te mogen constateeren, dat het afgeloopen jaar in verschillende opzichten zeer belangryk is geweest. De heer Damme is er van overtuigd, dat thans weer een grooter aantal Nederlanders dan tevoren het de moeite waard achten er zich by hun aanschaffingen rekenschap van te geven, dat het afzetgebied van onze industrie moet vergroot worden, over al waar dat mogelyk is zonder met gezonde economische beginselen in stryd te komen, zy zyn ervan overtuigd geworden, dat dit vooral noodig is in een klein land als het onze waar vele industrieën moeiiyker dan Jn grootere landen tot voldoenden afzet voor économische I productie kunnen geraken. Dat naast de eigenlyke Vereenigihg een Pro- De installatle-rede van den minister werd paganda-Commissle werkzaam is met een eigen door den voorzitter der commissie beantwoord. werkprogramma en eigen geldmiddelen, maar De commissie te als volgt samengesteld: lid i °verJTgens_^ vol,lJ0,J,en.K^WksoorUg doe! als en voorzitter, de heer A. N. Fleskens, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. te Gel- arop; leden de heeren: D. van Geel, referen daris bij het departement van Binnenlandsche Zaken; A. Mastenbroek, referendaris by het departement van Sociale Zaken; mr. J. J. R. Schmal, referendaris by het departement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart; dr M. J. H. Smeete. Inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen by het departement van Financiën; L. Welling, hoofdinspecteur van het lager onderwijs te Groningen én mr. J. J. Wintermans, inspecteur van den Landbouw te 's Gravenhage. Secretaris is drs. J. J. Koster van Groos, adjudant-accountant der directe belastingen te ’s Gravenhage. Na de Installatie heeft de commissie onmid- deliyk met haar werkzaamheden een aanvang remaakt. De uiQpraak welke het Nederlandsche kie zerscorps gisteren heeft gedaan, bevat enkele zeer duidelyke aanwyzingen. Het vlottende deel der kiezers, dat niet door een sterk beginsel verbonden was aan een der bestaande pertyen. heeft onmiskenbaar bewezen, dat het voor het leiderschap van een vry volk minister Colyn by verre verkiezt boven den heer Mussert en zyn uit den vreemde geïmporteerde fascistische ideologieën. Ook de verrassende stemmenwinst (al kwam die dan ook door de elgemiardi; heden van ons kiesstelsel niet in zetelwinR tot uiting) van de vryzinnlg-democraten lykt nauw ver bonden te zyn met de figuur van den mlnlstei van Financiën, mr. Oud. die by de campagne zyner party zoo nadrukkelyk op den voorgrond Is gesteld. Twee sterk naar voren tredende per- sooniykheden uit het kablnet-Colijn hehoen al dus een zeer groote aantrekkingskracht op het vlottende, deel van het kiezerscorps uitgeoefend. T"X e R.K. Staatspartij bevindt zich 1 thans, mede dank zij de trouw aan en den eerbied voor ’t Ker- kelijk gezag, wei in een gunstige, maar geenszins gemakkelijke positie, omdat Colijn en Oud zich aan den af val der liberalen hebben kunnen vergasten. Colijn heeft zelf erkend, dat zijn zetel- winst niet geheel aan zijn eigen partij- genooten mag worden toegedicht en zijn vriend broeder Oud zal in zijn hart over 'zijn stemmenwinst wel niet anders den ken. Er zal In de komende dagen van den leider der Staatspartij veel tact en staatsmanswljsheid gevergd worden om tot de best mogelijke oplossing van de zich thans voordoende moeilijkheden te komen. Gesteund door het vertrouwen van meer dan één mlllioen kiezers draagt hij een groote verantwoordelijkheid, evenals Colijn, die niet blind voor de feiten mag zijn, welke zich hebben voor gedaan. Zonder op die toekomst vooruit te loopen, meenen wij toch wel te mogen verklaren, dat oX voor één richting een radicaal „Verboden Toegang” moet wor den geplaatst, nJ. die welke tegemoet zou komen aan de nog altijd bedektelijk bedelend uitgestoken hand van de 8.DAP. Indien iets de zieltogende NB B. weer nieuw en gevaarlijk leven zou kun nen Inblazen dan is het wel een samen gaan van Roomsch en Rood, het spook beeld, dat Mussert overigens met aan zijn ijver omgekeerd evenredig succes heeft trachten op te roepen. De staat kundige verhoudingen zijn in het nieuwe parlement overigens aanzienlijk vereen voudigd. De principieel Christelijke par tijen hebben er een voldoende meerder heid om eventueel zonder hulp van slechts aan Christelijke tradities hech tenden den grondslag voor een parle mentair Kabinet te vormen, maar er bestaan onderlinge meenlngsverschillen, welke niet zoo heel gemakkelijk uit den weg zullen kunnen worden geruimd. In plaats van de vroegere 53 par tijen hebben dezen keer, dank zij de herziening der kieswet 20 partijen ge dongen naar eert plaats in de Kamer en slechts 10 partijen hebben hun streven met succes bekroond gezien. Dit is een zuivering, welke ons democratisch par lementaire stelsel alleen maar ten goede kan komen. Zwart Front heeft afgedaan en dat kan ook gezegd worden vande N.S.B. En hiermede komen we wel tot het meest typeerend en verheugend verschynsel van dezen gembusuitelagaan de uitheemsche, totaal on- Nederlandsche Nationaal Socialistische Bewe ging te afdoend duideiyk gemaakt, dat zy hier in Nederland geen kans heeft. Een beweging als dese te aangewezen op groei en wel op sneUen groei en in plaats daarvan biykt zy m twee jaar tyds te zyn gehalveerd, ondanks eeij pro paganda, die, wat haar intensiviteit betreft, de grootst mogelyke waardeering vtrdiende niet wat betreft haar middelen, ofséhoon de finan cieele uit een schier niet uit «e putten bron schenen te kunnen- worden geschept. En on danks deze felle, grootscheepsche actie, ondanks een yver, een betere zaak volkomen waardig, ondanks een volslagen gebrek aan kieskeurig heid in de keuze van de middelengehal veerd. De vier in de Kamer van vyftlg. naast de vier in de Kamer van honderd zullen den vernietigenden achteruitgang voorloopig biyven demonstreeren. Mussert wordt hiermede tot een tragische figuur en men kan tot zekere hoogte deernis hebben met dezen man, die het onge- tvyfeld goed bedoelde, maar de capaciteiten van een staatsman miste en zyn beweging, vooral in haar actie tegen de „staatsgreepparty” niet op een behooriyk peil kon houden. In de Tweede Kamer zullen de staatkundige Ideeën dezer be weging voor zoover aanwezig in al haar stumperigheid aan de kaak worden gesteld. als door een vroegeren spreker geschilderd was m agrarische idyllen; over *t algemeen staan pachters en verpachters als gelykwaardige par tyen tegenover elkaar. In de pachtkamer-rechtspraak kon deze spre ker zyn welbehagen niet vinden. De beoordee- ling der gevallen zou ontzettend moeiiyk zijn, en gaat men normen aanleggen, dan gebeuren er onrechtvaardige dingen. En dAn.... zou ook in de Pachtkamer de po litiek niet haar intrede doen, doordat er gelet gaat worden op de politieke richting der by- zitters? Aan bezwaren alzoo geen gebrek by den heer Van Citters, die zyn langen klaagzang kern achtig besloot met deze wet een stap in de richting der socialisatie te noemen. De heer MICHIELS VAN KESSENICH (R. K.), die in 1932 tot de tegenstemmers behoorde en ook nu nog niet enthousiast kon zyn over het gebodene, was het ontwerp in ieder geval welwillender gezind dan zyn spreker-voorgan- ger. Hy wilde het aanvaarden, omdat er be hoefte aan te. Deze behoefte bestaat, doordat er nu eenmaal te weinig land beschikbaar is voor de vele gegadigden. Het eigendomsrecht wordt hier niet wezeniyk aangetast, al vond deze spreker het ook jammer, dat he^ contl nuatierecht gesanctionneerd werd. De heer Michlels van Kessenlch zou thans vóór het ontwerp kunnen stemmen, omdat het verschil tusschen dit en het vorige heel groot te (in het ontwerp-Ruys was de ontbinding van een contract niet eens vry door gemeenschap- peiyk overleg en waren er veel méér gevallen, waarin het beschikkingsrecht verloren ging; cok het maximum-aantal continuatie-jaren was nu practisch veel beperkter). Nat. Dagblad: Colyn is een man van het verleden De stembus heeft gesproken en de verschui vingen, die daardoor in de samenstelling van de Tweede Kamer zyn aangebracht, hebben uit zuiver staatkundig, zakelyk oogpunt, veel weg van het werk van een wervelwind. Dit was ook niet anders te verwachten, ge zien het onstaatkundig karakter van onze ker- keiyke partyen. die niet door staatkundige, doch door godsdienstige opvattingen worden tarnen de vraag was voor tot leider hebben, dan bestaat de kans dat een aantal van hen, die thans niet op de a.-r. of v.-d. party, maar op den persoon Ooiyn en den Persoon Oud hebben gestemd, achter den lei der van dat oogenblik gaan aanloopen. Het ge vaar hiervan moge op dit oogenblik by het vol slagen ontbreken van leiders by de dictato riale partytjes niet groot zyn het bïjft i belang deze zyde van de zaak in het bog houden. De kiezers hebben in toenemende mate niet zoozeer het gevoerde beleid goedgekeurd, doch meer hun vertrouwen uitgesproken in de hoofdpersonen van het zittende kabinet, zon der zich omtrent den zakelyken Inhoud van de gevoerde of in de toekomst te voeren politiek dienen op te passen met de conclusie °et gevaar, dat ooit voor een autoritair yer*menreg4me zal worden gekozen, niet meer Afwezig is. Het schynt ons nj. een niet te betwisten dat zoowel de vooruitgang van de Anti- •fenocratisch: danken r niet-party-menschen, van de ministers en Oud. beteekent echter, dat groote groepen niet op beginselen, doch op personen gestemd. Hierin kan een gevaar lig- Zou immers ooit in de toekomst een dicta- -3 party werkelijk een man van iqrmaat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17