om We luisteren naar Twee dammers strijden den wereldtitel I! P II l j I lu I Gevaarlijke brand te Rotterdam Nieuwe Erdal- f abriek W del Dot bij B ii u RAICHENBACH TEGEN SPRINGER Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. VRIJDAG 28 MÉÏ 1937 Boerderijen af gebrand NEDERLAND EN BELGIË ’n Kerko Shirt! Grootste match sinds jaren z Tilburg Werd onveilig gemaakt BIJ AANRIJDING GEDOOD EL. Deenache boternoteering Commiaaienoteering boter Staten van Noord-Brabant In fraaie, heldere hallen worden volgent het loopende band- systeem de producten vervaardigd Met spanning wordt het verloop van deze krachtmeting tegemoet gezien Bevolkingsonderzoek droog gelegde Zuiderzeepolders Leden van een verboden vereeniging veroordeeld INBREKERSBENDE STAAT TERECHT VERLOOR ZIJN WERK DOOR RHEUM ATISCHE PIJNEN. FELLE BOERDERIJBRAND TE GRONINGEN GOUDEN BESTAANSFEEST VAN ALBERT HEYN Zieke moeder en zee kinderen met moeite gered EEN MAN BEWUSTELOOS GESLAGEN We LIMi ii Wijziging criaiatarwebesluit 1936 II 1 t KERKO bhi/itb Tel GROOTE PRUS VAM neder:and DER K-N-M-Vt? r - 1 zs Ho< Hoe hij weer aan den slag kwam Bewoner moett met dochtertje uit tweede verdieping naar beneden epringen Te water geraakt en verdronken !i»a»»iiiia'rr'T* *thI'ii'j‘H»'ti‘‘>-p‘i“Fti--i'‘‘T--i"ftii--i-Tr--i-i--i--L-:i-j"i-a-Ti--i--j-ii^iiiHLii?*Lii'iii«iiD4iiiiratipaiai De verrukking, LISSONE- LINDEMAN Zaterdag 29 Mei Eenheid wij ons Schuur met hooi in aach gelegd ecl AMERSFOORT, 27 Mei. II méér afleveren. Te w INDEMAN van Fries 5 (Ingezonden Mededeeling) De officleele Deensche boternoteering bedroeg Donderdag 195 kronen, ot 78 cent per K.G. moet worden ge- een motor, welke e van en Belee hoeveelheid hooi was iter geheel uit, terwijl shade bekwam. Na een -andweer het vuur on- DO DO1 MA1 RIE MA 1 P 1 I 1 P H 1 met Trubtn^/s boorden pastelkleuren 5.50 aparte dessins 6.50 1 Verdi Telef FRI PIL DOC MA< HA? RIE 8C1 DO bt 8AL RAI bt gee bt RAI bt GEK by 1 n h ii Br. p Verdrag betreffende onderstand en terugleiding van behoeftigen van een drietal inbraken, n.l. In de fabriek der N.V. gloeilampenfabriek „Aurora", in een kantoortje van het gemeentelijk slachthuis en in de con fectiefabriek der firma Gebr Mutsaers. ZIJ be kenden echter reeds een twaalftal Inbraken op hun geweten te hebben. Deóofficier van justitie eischte tegen A. P. L. van H. een gevangenisstraf van een jaar en res maanden en een gevangenisstraf van zes maanden en tegen de overige verdachten een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. De rechtbank zal op Donderdag 10 Juni uit spraak doen. Donderdagavond te ruim half elf is brand uitgebroken in jierceel 13 aan de Zljdewinde- strnqt te Rotterdam. Het gelijkstraatsche ge deelte van het huis staat leeg, op de eerste etage woont de familie Homan, op de tweede ver dieping de familie Biemans. De brand ont stond, doordat in de keuken op de eerste ver dieping een Primus-toestel omviel, waardoor de brandbare zaken, die in de keuken aanwezig waren, onmiddelHjk vlam vatten. In een ommezien stond de eerste verdieping in lichter laaie. De bewoner kon zich met zijn drie kinderen langs de trap in veiligheid stel len. Donderdag is uitgegeven het Kon. Besluit van 1 Maart 1837 <8tbl. 749,) tot wijziging van het crisistarwebesluit 11. ae wqtei 1 D coi 1 g: Te Geleen is op den hoek van de Spoorstraat en Hegstraat het vierjarig zoontje van de fa milie B.. bij het oversteken van den rijweg, door een vrachtauto, bestuurd door den 26-jarigen J. vsr. D. te Sittard. overreden en op slag gedood. Na onderzoek is de vrachtauto door de politie vrijgegeven. Den chauffeur treft geen schuld, daar deze het knaapje niet kon zien omdat dit achter een kar vandaan kwam. Beide spelers, hoe ook in leeftijd verschillend Springer is 40 jaar, terwijl Raichenbach pas 20 jaar is hebben een schitterende dam- carrière achter den rug. Springer in Nederland en daarna in Frankrijk, Raichenbach hoofdza ke lijk in zijn Parjjsche „cercle”. Een interes sante kamp van twee matadors, die elkaar wei nig in kracht toegeven, wacht dammend Ne derland.... Pot 90 ct.. Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Zoo zal dan, na een periode van betrekke lijk korte voorbereiding de grootste match op damgebied, die in Jaren door den Neder- landschen en Franschen Dambond werd ge organiseerd, de strijd om het wereldkam pioenschap dammen tusschen den titelhou der Maurice Raichenbach en den ex-wereld kampioen B Springer vandaag een aanvang nemen Tijdens hetzelfde onweer is nog meet schade aangericht, t.abjj Oldeberkoop werd de boer derij van den heer M. Gort door den bliksem getroffen. De boerderij ging in vlammen op. Kort daarna sloeg het hemelvuur in de wo ning -van den heer J. de Boer te Oldeberkoop. Ook deze woning ging verloren. In beide geval len kon niets in veiligheid worden gebracht. De schade wordt door verzekering gedekt. In het Zuidoosten van de provincie Fries land ging het onweey vergezeld van hevigen regenval. Te Mildam vielen zulke stukken Ijs, dat het autoverkeer gedurende eenigen tijd ge staakt moest worden. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 12 Mei 1837 te Brussel dé uitwisseling heeft plaats gehad van de akten van bekrachtiging van het op 15 Mei 1836 te s-Gravénhage tusschen Nederland en België gesloten verdrag betreffende den onderstand en de terugleiding van behoeftigen. Overeenkomstig artikel 8 van het verdrag zal het op 12 Juni 1937 in werking treden. De vlammen sloegen terstond door het trapgat door naar boven, maar desondanks slaagde de heer Biemans, wiens vrouw in het ziekenhuis ligt, erin met omwonenden, die een ketting vormden over de trap, wel ke reeds in rook was gehuld, vt^r van zUn vyf kinderen tijdig naar bulten te brengen. Het vuur breidde zich evenwel met zulk een snelheid uit, dat de heer des huizes zelf en zijn negenjarig dochtertje niet meer langs den gewonen weg naar bulten konden ko men. De vlammen waren inmiddels ook naar boven, naar den zolder overgeslagen, zoodat de door het vuur ingeslotenen niet naar boven noch naar beneden konden. ZATERDAG J 26 JUNI ASSEHhi wwwwowcuit van drenthe Kaarten bij de bekende voorverkoopers Zeer practlsch en modem zjjn ook de kanto ren ingericht. Alles staal en glas, zoodat volop lucht en licht aanwezig zijn. De oppervlakte van deze kantoren bedraagt 700 M2. Alleen in d«e ruimte werken ca. 50- personen. Voor piccolo beteekent dat zoo veel als: dat 's een „gentleman”. Geen kwade kijk trouwens, ’n Kerko Shirt geeft die zwierige nonchalance, die kenmerkend is voor den man van smaak, die zich goed weet te kleeden. De prachtige dessins, de sterke, soepele Tricoline en het luchtige poreuze Trubenijs- boord, maken Kerko Shirts een ideale vacantiedracht. De Stichting voor het Bevolkingsonderzoek in de dtooggelegde Zuiderzeepolders ontving dezer «lagen aan giften van schenkers, die on bekend wenschen te blijven, een bedrag van 4100. Dr. AkkersdUk heeft hem de eerste hulp ver leend. waarna de man naar het ziekenhuis aan den Coolslngel is vervoerd, waar hU is opg«r nomen. Personeel wan de afdeeling brandbluschmid- delen. dat met rookmaskers in het gebouw op onderzoek was uitgegaan, heeft met assistentie van de brandweer den brand met drie stralen op de waterleiding gebluscht. De eerste verdieping brandde geheel uit, de tweede naggnoeg geheel. „Drie jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatlsche pijnen, dat Ik nog slechts met behulp van een stok kon foopen en gedwongen was mijn werk op te geven. Zonder Kruschen Salts was ik nooit meer aan den slag gekomen, maar nu voel ik mjj weer uitstekend en kan weer werken. Wie mij 3 jaar geleden gekend heeft en mij nu ziet, gelooft r.-iet dat ik dezelfde man ben. Ik kan Kruschen niet dankbaar ge-- noeg zijn.” W. T. Het gevoel van saamhoorigheid is eén nobel en schoon besef. In ons be- trekkelyk kleine landje weten Katholieken ons gedragen door een hoogere gedachte, weten we samen verbonden in een hoogere ge meenschap, weten we ons na aan elkander als kinderen van een gezin. En de uitslag der verkiezingen is daarom juist zoo bemoedigend, om dat ze dit hooge goed zoo ongerept naar voren heeft gebracht. Als een krachtige phalanx staan we in den strijd van den dag. Geen versnippe ring, geen groote verdeeldheden. In alle schakeeringen van het rijke leven zijn we een in gelooven en een in daad. We willen één zijn en één blij ven om een kracht te zijn aldus voor land en volk. En wanneer we reden tot danken hebben dan is het aller eerst hierom: dat onze eenheid als een rots oprijst. De intasschen aangenikte brandweer heeft toen een springseij gevormd door dekens en jassen. De heer Biemans heeft zjjn dochtertje bewogen hierop naar beneden te •pringen en het meisje belandde dan ook veilig op den beganen grond. HU zelf is ver volgens alt het raam geklommen, In de vensterbank gaan bange*' en heeft zich toen laten vallen. HU kwam terecht op den rug van een der mcnschen, die bjj het red- dingswerk assisteerden, waardoor s0n val werd gebroken. HU kwam evenwel met zulk een kracht neer, dat hU >0n beide hlel- beenen brak. In tegenwoordigheid van den burgemeester van Amersfoort, mr. J. C. Graaf van Randwyck en van verschillende andere autoriteiten ver richtte mevr. A. wolbersKool, echtgenoote van den directeur der Erdal-fabrieken. de ope ningsplechtigheid, die met een rondgang door de fraaie, heldere kantoorlokalen en fabrieks hallen werd besloten. De Erdalfabriek heeft een eigen blikdrukkery en blik-emballage-fabriek. En dat dit op zich zelf al een omvangrijk bedrijf vormt moge bljjken uit het feit dat de blikdrukkery met een capaciteit werkt van 20.000 bladen-druks per dag, hetgeen neerkomt op gemiddeld 140.009 doosen, terwyi de bllkemballage fabriek ca. De 63-jarlge arbeider A. van Herwen geraakte Woensdagmiddag door nog onbekende oorzaak in het Eindhovensch kanaal. HU verdronk Jam merlijk. Te Wierdcn is de 68-jarige landbouwer A. J. G. B., die op zyn rywlel in de richting Njjver- dal reed, bij het onverwacht oversteken van den rjjweg door een hem achterop rijdenden auto overreden De man was op slag dood. Jongetje door vrachtauto over reden en gedood In de Donderdag gehouden buitengewone zitting der Prov. Staten van Noord-Brabant, heeft de Voorzitter. Jhr. Mr. Dr. A. van Rycke- vorssel, een treffende gedachtenisrede gewyd Toen drie N. s. B. -ers Donderdagmiddag op het Smidsplein te 's-Gravenhage wandelden, vóór het zich daar bevindende kringhuis, reed iemand op een fiets voorbij, die hen voor „moordenaars" uitmaakte. Een der N. S. B.-ers, de 18-jarlge D. de V. uit de Elandstraat, koelde zyn woede over dit scheldwoord door den fietser bewusteloos neer te slaan. Het slachtoffer, de 20-jarige P. C A. S. is met een lichte hersenschudding naar het R. K. ziekenhuis in het Westelnde vervoerd Tegen den vechtersbaas is proces-verbaai opgemaakt. De commisslenoteerlng voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 73 cent per kilogram. •VermoedeWk tengevolge van het inslaan van den bliksem, is in den nacht van Woensdag op Donderdag, te ongeveer' half twee, brand ontstaan in de boerderij van den heer W. van der Vliet te TUnje. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat de echtgenoote van Van der Vliet, die ziek te bed lag, en de zes kleine kinderen ter nauwernood in veiligheid konden worden gebracht. Acht koeien verbrandden. De ge- heele inboedel en de landbouw-inventaris gingen verloren. De schade wordt door ver zekering gedekt. Staal, beton, steen en glas. Over al zon. licht en frissche lucht in een werkruimte van zevenduizend vier- kante Meter oppervlak, waar schoen- crêmes, tandpasta's, vliegenvangers, bussen, blikken en kartonnen in mas sa's worden gemaakt. Dat is de t nieuwe Erdal-fabriek. Feestelijk wap pert Je driekleur over het uitgestrek te complex, dat door een toren wordt bekroond. Het wordt vandaag ge opend. lon'a dansorkest. KEI LEN, 456 M. mentsorkest. 9.50 Hinden burger Rheumatlsche pijnen ontstaan doordat de opgehoopte afvalstoffen "het organisme ernstig verontreinigen, waardoor os het kwaadaardige urinezuur ontstaat, dat de oorzaak is van de pijnlijke rheumatlsche zwellingen in spieren en gewrichten. De zes zouten in Kruschen Salts verwijderen de afvalstoffen volkomen langs de natuurlijke kanalen, waardoor Uw bloed wordt gezuiverd en de pijnen vanzelf zullen ophouden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten A 0.40. 0 75 en 1.60 per flacon Let op. dat op het etiket op de flesclj, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Mij Adam voorkomt. Donderdagavond om zeven uur is brknd uit gebroken in de boerdery, bewoond door den heer T. Meier aan den Coendersweg te Gronin gen. Het vuur is ontstaan in een groote, aan het woonhuis grenzende sebuur en breidde zich snel uit. Ontniddellijk werd de inboedel van het woonhuis in veiligheid gebracht. Met groot materiaal arriveerde de brandweer ter plaatse. Zij stond voor een zware taak, daar de slangen moesten worden uitgelegd over een meter. Met zes stralen afstand van 350 tot werd het vuur aangj De schuur waaraf opge^lagen. bra het woonhuis ve uur blusschen had de bi der de knie. De oorzaak van den bra^ zocht in het warm loopen va' werd gebruikt voor het oppompen van water. De schade wordt door verzekering gedekt. Op de plaats van den brand bevonden zich vele autoriteiten. Het geheele bedrijf is op zeer moderne leest geschoeid, waarby eveneens zeer veel aandacht is besteed aan luchtige en ruime lokalen voor het personeel. Zoo beslaan b.v. de waschgele- genheden, toilets, kleedkamers, koffiekamers enz. een oppervlakte van 420 M2., hetgeen een ruimte beteekent voor meer dan 200 personen. Alle artikelen, die in de Erdalfabriek worden gefabriceerd, staan onder voortdurende contróle van het eigen laboratorium. Geregeld worden willekeurige monsters getrokken en nauwkeu rig onderzocht, waardoor de huisvrouwen dus volle zekerheid hebben van absoluut zuivere en juiste samenstelling der producten. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde C. F. K.. 41 Jaar, bouwkundige te Leeuwarden en A. van H.. 34 Jaar, ondarwyzer te Rotterdam, die terecht hebben gestaan wegens het deelne men aan een verboden vereeniging <zU waren nameiyk resp. voorzitter en secretaris-penning- meester van de Intern, soc. anti-oorlogs-liga. die opwekt tot dienstweigering en massale werk staking bij dreigend oorlogsgevaar) tot een maand gevangenisstraf voorwaardeiyk met een proeftyd van drie jaar. 100.000 doozen per dag kan verwerken, het geen neerkomt op een capaciteit van 25.000.000 stuks per jaar (25 mlUloen). Zeer interessant is voorts ijet smelthuis. Dit bestaat uit diverse ketels met een totale in houd van ca. 14.000 kg. welke haar vloeibaren inhoud door middel van leidingen automatisch transporteert naar de diverse glettafels. Het meest imposante vonden wij de machtige giet- hal. Hier gaat alles volgens het loopende-band- systeem. - waardoor een zeer groote productie verVregen wordt. Zoo heeft één transport-koei- tafel een productie capaciteit van 50.000 stuks, per dag; de Erdalln band 25.000 stuks per dag; de tube-band 20.000 stuks per“71ag en de dlver- sen-tafel 10.000 stuks per dag. Totale productie is dus ruim 100.000 stuks jjer dag. Dit betee kent eveneens een capaciteit van 25.000.000 stuks per jaar <25 millioen). De ondergrondsche tanklnstallatie (met automatische pompverblndlng naar het smelt huis) bevat 5 tanks met een gezameniyken in houd van 34.000 Liter. Byzonder ingenieus zyn ook de machines der vllegenvangerfabriek. Met zeer groote snel heid worden daar de grondstoffen van A tot Z' tot vliegenvangers verwerkt, waarby zelfs het bedrukken der cartonnen hulzen op eigen ma- die een Zeereis U schenkt, begint U reeds te smaken bij het lezen van het Zeereizen-boekje der bekende SEISaUREAUX Kantoren: Dl rootte. Groenmarkt 22 - Don Haag Amsterdam. Arnhom. Eindhoven.Groningen, Haarlem Leeuwarden, Lelden. Rotterdam. Utrecht Zeist Johannesburg. Parijs, New-York gelukwenschen van voorzitter en buitengewoon lid van Ged. Staten noemd in de vacature—Loeff het Meyring, Den Bosch. In de vacature-Mr. Loeff werd tot lid van de Reglementencommissie benoemd Mr. A. Baron van Oldeneel tot Oldenzeel, Oosrerhout. De vergadering werd gesloten onder den uit roep; „Leve de Koningin". dat hy in den loop der jaren zUner carrière was gebleken te zyn. Springer, met zyn gewel dige routine, met zyn geweldige standenkennis,* met zyn ervaring juist tegen de Fransche com- binatiespelers was voor zeer veksri de man. die Nederland moest vertegenwoordigen om den stryd tot een geiykwaardlgen te maken Voor Keiler noch voor Vos was het prettig, dat men, ondanks het feit, dat zy beiden beurte lings kampioen van Nederland waren. Springer toch in vele kringen prefereerde voor het spe len tegen Raichenbach. Sinds 1928 wist men felteiyk niets meer van Springer's capaciteiten af. HU had niet deelgenomen aan eenig Neder landsen kampioenschap, men baseerde z’n opi nie op Springer s meesterlijk spel van 1928; zou zyn ongetraind zyn niet een groot deel van zyn speelkracht hebben doen verloren gaan? Keiler hakte den knoop door, met een even sportieve als schoone geste; hy behaalde in 1936 wederom den natlonalen kampioenstitel, en had dus volle rechten, in een toekomstige match tegen Raichenbach uit te komen; hy was nu ongetwyfeld sterker dan in 1934. HU stelde echter zyn reohten in de waagschaal door Sprin ger in de gelegenheid te stellen eerst tegen hem uit te komen om te bewijzen dat hy die plaat» waardig was. ‘’Vooral had Raichenbach den Belgischen kampioen Vaessen geslagen met 137. een teleurstellend resultaat, als men be denkt. dat Vaessen twee., partijen .won, terwyi het Vos noch Keiler gelukt was obk maar een party te winnen, terwyi Springer den Belg met 173 in het zand deed byten. In Maart van dit jaar vond KeilerSpringer plaats, met als in zet het recht om Raichenbach uit te dagen, een voorwedstrUd dus om het wereldkampioenschap. Springer won met 118, nadat acht partijen in remise waren geëindigd. Hij won de negende party, terwyi ook de tiende ontmoeting in een puntenverdecling eindigde. Hoepel de cyfers dus de kleinst denkbare waren, en men in het algemeen geen bevrediging vond in het verloop der partijen, had Springer den Nederlandsciien kampioeft geslagen, en was het wachten dus op het orgaiilseeren der match SpringerRaichen bach. En daar was haast by. Raichenbach moet in Augustus as. twee jaren in militairen dienst, en men was dus genoodzaakt de ontmoeting zoo spoedig mogeiyk te organlseeren en het resultaat werd, dat de match nu op 28 Mei gaat beginnen. De kansen? Nimmer was een prognose moei- lijker te stellen. Raichenbach is sterk, zeker, maar ook Spinger heeft heel wat in z’n mars en het spel van den Franschman „ligt” hem. Keller's massief positiespel werd door Springer op geiyke wyze beantwoord, waaruit biykt dat de Hagenaar ook dit genrs beheerscht. In com binatiespel, zocals de Franschman dit zoo graag demonstreert, ligt echter tevens Springer’s kracht, en zoo verwachten wy een stryd van geiykop^aande cyfers, zonder dat wy een be paalde voorkeur hebben voor een van beide grootmeesters. Deze ontmoeting brengt de uit- eindeiyke beslissing in de hegemonie voor eeni- ge jaren van Frankryk of Nederland: wint Springer, dan biyft het terrein open voor nieu- we ontmoetingen tegen Fransche kampioenen in de naaste toekomst. Wint Raichenbach ech ter. dan is zyn superioriteit op Nederlands stekten vertegenwoordiger bewezen, en zan men gevoegiyk, mede in verband met Raichen- bach's tweejarige afwezigheid, aannemen, dat men in de komende jaren geen match om net wereldkampioenschap tegemoet behoeft te zien, tenzy men natuurlijk tot de organisatie vaneen rondtoumooi zou komen. Maar zoover zyn wy voorlooplg niet. chines geschiedt. Per maand kan deze afdee- hng gemakkelyk 1 millioen vliegenvangers en Voor de Bredasche rechtbank stond Donder dag terecht een viertal jongelieden tusschen 21 en 34 jaar, afkomstig uit gegoede families te Tilburg, die aldaar op geraffineerde wyze 'n aantal inbraken hadden gepleegd en daarby belangryke geldsommen en voorwerpen van waarde hadden ontvreemd. Het waren de 21-jarige electricien A P. L. van H.. de 21-jarlge kantoorbediende C. G„ de 23-jarige vertegenwoordiger A. C. van H en J. J. van der P.. oud 24 jaren. Zij stonden terecht voor het plegen aan wyipn Mr. P. H. Loeff, dfg. 35 jaren lid was van de Staten pn in meerdere functies zeer groote verdiensten had. Mede werd eerbiedig herdacht de heer Ras, die door den dood aan het college is ontvallen, waarin hy tien Jaren zitting had. In belde vacatures werden resp. benoemd de heeren Van Dongen uit Waspik er. M. van Hout, HII.VEKSl M 1. 1875 M. (KKO-ultzenJlog) 6.009.15 en 10.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuur. 13 00 Be richten. 12.15 De KRO-MelodUten en solist. 1.00 Gramolooiunuzlek en Post- dul ven berichten 1.15 KRO-Orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd 2.3o Gramofoon- muziek 3.00 Klnderuur. 4.00 Het KRO- orkeet en gramoloonmuzlek. 5.30 Gra- motoonmuzlek 5 45 De KRO-Nachte- gaaltjes. 6 15 Gramofoonmuzlek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.456 55 Gramofoonmuzlek 7.00 Berichten. 7.15 De maatschappelijke positie van den vakbekwamen architect. causerie. 735 Actueele aethernitsen 8 00 Berichten ANP. Mededeel ingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 De KRO- Melodlaten. solist en gramofoonmuzlek. (Om 9.00 Bportpraatje) 9.30 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP 10.40 Sportreportage 11.1612Oo Gramofoon muzlek. HILVERSUM II, 391 M VAHA-ultz.en- ding) 800 Gramofoonmuzlek. 10 20 Orgelspel, declamatie en bont program ma. 12.00-1.45 Gramofoonmuzlek 2 00 Gramofoonmuzlek. 3.15 De nationale re els sneering, causerie. 3.30 Melody Cir cle”. 4 30 Esperanto-ultzendlng. 4.50 De Flierefluiters en solist 5.40 Literaire causerie. 6 00 Orgelspel. 6.30 ..De Wiele waal" en causerie 7.00 „Filmland". 8.05 Herhaling SOS-berlchten. 8.07 Berichten ANP. VARA-Varla. 8.15 Zangersfeest In het Kurhaue te Schevenlngen. 9 00 VARA-Groot-orkest. 11.00 Berichten. 11.0512.00 „Fantasia" en orgelspel. DHOITWICH. 1500 M. 11.06 Voor de vrouw. 1120 Orgelspel 11.50 BBC- Northem-orkest en solist. 12.50 BBC- Dansorkest. 1,20 Commodore Grand-ork. 2.20 Gramofoonmuzlek. 2.50 Het A. Du- lay-kwlntet. 320 Sportreportage. 4.00 BBC-8chotach orkest 5.00 These made me laugh, causerie 5.20 BBC-Dansorkest. 5 50 Vervolg dansmuziek 6 20 Berichten. I 6.35 Sportnieuws. 6.50 Welsch Intermee- I --V ——.I.-- burgemeester te Helmond. Beide nieuwberióem- den werden beëedlgd en geïnstalleerd, onder leden. Tot werd be- lid Jos. zo 7.05 Het virtuoso-strykkwartet en solist. 7.50 ABC-Cabaret. 8.20 Variété programma 9.20 Berichten. 9.40 A walk In the New Forest, causerie 9.55 Het kwintet van de ..Hot Club de France". 10.35 Derde acte van „Carmen". 11.15 Declamatie. 1135 Ambrose en zijn Band. 11.50 Berichten. 12.00—12.30 Vervolg dansmuziek. KAIHO PAK1S, 1648 M. 8.20 Gnuno- foonmuziek. 1220 Vlsclano-orkest en so liste 4 5o Adlsonorkest 8.05 Zang. 835 Duettenconoert. 8.50 Orkes(concert. 10.50 Gramofoonmuzlek. 11201.20 J. Boull- 8.50 Oinroep-Amuse- Gramofoonmuzlek 1220 Hindenburger Symphonle-orkest. 2.35 Gramofoonmuzle* 4.20 Weat- Dultach Kamerorkest, militair orkest en solisten 720 Omroepkwlntet 830 Feest- uitzending. 10.501220 Omroepdansork. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 1220 Gramofoonmuzlek. 12.50 Salonorkest. 130 KlelnorkeMt. 150320 Gramofoon muzlek. 2 22 Kamermuziek. 3.20 Plano- voordracht. 335 Clemor and hls Lucky Stars. 420 Gramofoonmuzlek. 4.50 Salon orkest 5.20 Reportage 6.30 Gramofoon muzlek. 720 Vlola-recltal. 820 Nationaal orkest 9 06 Actueele uitzending. 920 Vervolg concert. 1030 Gramofoonmu- zlek. 11.35—1220 Het Oniroepdanaork 184 M.: 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Kleinorkest. 130 Salonorkest. 1.50 Gra mofoonmuzlek. 2.23 Clemor and hls Lucky Stars. 32o Gramofoonmuzlek. 4.50 en 535 dito. 6 35 Planovoordracht. 6 45 Zang. 7.06 Pianovoordracht. 7.20 en 7.45 Gramofoonmuzlek. 8.20 Klelnorkeat. 9.20 Radlotooneel 9.55 Kleinorkest. 10.30 Om- roepdansorkeat. 11.2012 20 Gramofoon muzlek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8 30 Concert m. m. v. solisten. Omroepkamer- koor en Omroeporkest 1020 Berichten, 10.50 Trloconcert. 11.05 Scheepeweerbe- rtcht. 11201.15 Hans Bund en zijn or kest. De hoop, uitgesproken na afloop van de match Keller-Ralchenbach in 1934, en door sommigen zelfs vóór den aanvang van die ont moeting geuit, dat Springer nog eens in de ge» legenheid zou zijn of worden gesteld, tegen Raichenbach uit te komen is dus eindelijk be waarheid, en het is met de grootst denkbare spanning en met de meest gespannen verwach tingen, dat allen, die zich voor het damspel in- teresseeren, de as. match tegemoet zien Waarom nu zooveel meer spanning dan in 1934, toen Raichenbach tegen Keiler uitkwam, of in 1935, toen Vos den jeugdigen Franschman be streed? Om de vergelijking te maken dient men de omstandigheden onder de loupe te nemen, die de Internationale Dambeweging sinds 1928 richtten. In 1928 werd B. Springer in liet grootste rondtournooi, dat de damwereld ooit gekend heeft, uit een deelname van 12 spelers te Am sterdam ongeslagen wereldkampioen, met een voorsprong van vyf punten op de nrs. 2, dr. Mollmard en Herman de Jongh, en Springer heeft zyn titel nadien nimmer in een match of toumooi verloren, jietgeen uit het hierna volgende zal biyken. Kort na dit groote tour- nooi, in de Amsterdamsche Mllitiezaal gespeeld, ontstond oneenigheld tusschen den Franschen en Nederlandsciien Dambond door een lacune in het wedstrijdreglement, dat geen voorzienin gen had getroffen voor het eindigen van twee deelnemers op één plaats. Er ontstond een vol ledig conflict, dat voor de betrokkenen zeer on aangenaam werd, en zelfs tot bepaalde conse quenties leidde voor eenige personen, conse quenties, welke thans nog hun invloed doen gelden. In 1934 werd echter een oplossing be reikt. Toen werd overeengekomen, dat Frank rijk, dat inmiddels op eigen gelegenheid een wereldkampioenschap had georganiseerd, waar van Maurice Raichenbach de winnaar werd, dezen zou aanwyzen voor een match om den wereldtitel tegen den Nederlandschen kampioen R. O. Keiler. In de periode van 1928 tot 1934 is veel onaangenaams gebeurd. Het gaf Sprin ger. die slechts weinig in touroooien uitkwam, aanleiding, van zyn titel, zonder dat ervoor gespeeld was, afstand te doen ten behoeve van het bereiken eener oplossing, een geste, die toen ongetwyfeld veel tot het byieggen van het con flict heeft bygedragen. Keiler was in 1934 niet op z’n volle sterkte, Raichenbach des te meer. Was het dus te verwonderen, dat men den Jeugdigen Parijzenaar meer kans gaf dan Kei ler, die feltelyk pas korten tyd zyn rentrée in de damwereld had gemaakt, na een lange ziek teperiode? Keiler verloor met 713, Raichen bach bleef ongeslagen en nam den wereldtitel mee naar Frankryk, de vaste overtuiging hier in Nederland achterlatend, dat het ons heel moeliyk sou vallen een speler te vinden, die in staat zou zyn Raichenbach, van wiens spel een groote bekoring uitging en van wiens kracht men ten voile overtuigd was, te slaan. Men dacht eigenlijk nog niet eens aan defi nitieve revancheplannen, toen de geweldige propagandistische waarde, die van den schaak wedstrijd EuweAljechin ultglng, ook den Ne- derlandschen Dambond stlihuleerde tot het or ganlseeren ven een nieuwe match om den wereldtitel tusschen den nieuwen kampioen van Nederland J. H. Vos en den titelhouder, hoewel men ook van die ontmoeting kon vóórspellen, dat Vos eenzwaren dobber zou hebben. De zwartkykera zijn ook toen niet in het ongeiyk gesteld: Raichenbach won wederom, nu in een match van 20 partijen, welke in geheel Neder land werd gespeeld, en het eindresultaat van een 2515 zege voor Raichenbach opleverde. Meer en meer kwamen stemmen op, nu elndeiyk eens de match te organlseeren, waar voor men de grootste belangstelling koesterde, de ontmoeting tusschen Raichenbach en den ex-wereldkampioen B. Springer. Springer was voor talloozen het damphenomeen gebleven, Onder zeer groote belangstelling, zoowel van de zUde van het 2000 man tellende personeel en van de zakenrelaties, als van de plaatseiyka autoriteiten heeft de firma Albert Heyn Don derdag te Zaandam het vyftlgjarlg bestaan van haar groot wlnkelbedrUf in kruidenierswaren herdacht. Aan alle leden van het personeel werd een geschenk onder enveloppe aangeboden, terwyi de chefs der afdeelingen en van de 230 winkel zaken bovendien een zilveren sigarenkist met inscriptie ontvingen. Anderzyds heeft het personeel aan de direc tie aangeboden een door den kunstenaar We- zelaar vervaardigde buste van den stichter voor het ontspanningslokaal en een reliefbeeld ten behoeve van het hoofdkantoor. Bovendien werd de stichter vereerd met eer. zilveren theeservies versierd met emblemen en de drie directeuren, zoons en schoonzoon van den heer Alb. Heyn met een rookgamituur in étui eveneens van zilver. Voorts heeft de firma ter gelegenheid, van dit feest de volgende schenkingen gedaan aan Algem. vereeniging tot bestrydlng van de t. b. c. 5000. de N. en Z. H. Reddingmaatschap- pij ƒ2000, aan de plaatselljke commissie voor bijzondere nooden 2000. en ten behoeve van den bouw van een overdekt zwembad f 5000. Op de des middags gehouden receptie heeft de burgemeester van Zaandam, die met het vol tallig college aanwezig was. namens de burge- ry voor dit laatste geschenk harteiyk dank ge bracht. Onder de zeer talrUke aanwezigen werden verder o.m. opgemerkt de voorzitter en secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zaanland, de heeren J. A. E. Ver kade en drs. P. H. Wuyster en het gemeentebe stuur van Oostzaan, waar het bedryf gesticht werd. De nieuwe ERDAL fABRIEK-te Amersfoort

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6