ONS BLAD 1 De „Deutschland gebombardeerd 1 I Felle klacht van Mgr. Von Galen i I fi! MeeT dan 20personen der bemanning werden gedood en ruim 80 gewond, waarvan sommiged hoogst ernstig a Het nieuws van heden 99 Bijzondere kabinetsraad te Berlijn beschuldigingen DE BAROMETER Oostenrijk weigert Goebbel’s rede Overplaatsingen in Rusland STAKINGS UITBREIDING IN MEXICO GEVREESD JOH. LAUWERS f- 1 Protesten helpen niet Wederzijdsche ernstige Na twintig jaar indruk te Londen A f Britsch schip vergaan bü Ostende De „Deutschland” loopt te Gibraltar binnen MAANDAG 31 MEI 1937 202 De stakingen in de Vereenigde Staten Minimum-eischen der arbeider» by het ministerie ingediend DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Spaansche vliegers wierpen bommen op de .Deutschland". Het Duitsche pantser- schip by zijn tewaterlating op 19 Mei 1931 door Von Hindenburg (inzet) RAVCior3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER De Bisschap van Münster mag geen katholieke scholen meer bezoeken Het lot der verdedigers van het Kruis Thans een medewerker van Jagoda achteruitgezet De modernste middelen worden in den stryd toegepast LLEWELLYN HEEFT STEEDS WEER PECH De betaling der oorlogsschulden Een Amerikaan uit Buffalo is voornemens tn een ton den Oceaan over te steken en tn Spanje te landen. Men ziet hier het vaartuig, toegepast voor deze bizarre onderneming Zoowel de Duitsche regeering als die te Valeneiwbeweren zon der noodzaak te zyn aangevallen en Parys De Duitsche bladen met het ver slag voor geheel Oostenrijk verboden 1 i 12- ^XWXWWUUIII\i\l\tUNMW4 |X I I Het incident in de Middellandsche Zee, waarbij een Duit sche kruiser, welke deelneemt aan de non-interventie-contróle, zou getroffen zijn door verschillende bommen geworpen uit een tweetal vliegtuigen der regeering te Valencia, wordt thans be vestigd. DERTIGSTE JAARGANG No. ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 lïiFscuna NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD beaoeken Z. H. o o en waarvan een it medege- 8 BU sea Het schip had reen schot op de vUegtnl- gelost. L n BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABQNNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar De twee vliegers beantwoordden den aanval door twaalf bommen uit te werpen, waarvan er vier op het oorlogsschip tot ontploffing kwamen en brand veroorzaakten. de te Welke garanties kan de non-lnterventle- commissle geven, dat dergelüke gebeurtenis sen zich niet herhalen? van het De Bisechop van Münster, Mgr. Clemens August Graaf von Galen, heeft In een pre dikatie In de parochiekerk te Friesoyte sich beklaagd over de grievende beleedigingen, die hü deser dagen van de zijde der Natio naal-Socialistische autoriteiten te verduren had. w.g. Clemens August Bisschop van Munster. De petroleumstaking in Mexico dreigt tot andere bedrijven te worden uitgebreid. Dr. H. Coliin door H. M. de Koningin ter con ferentie ontvangen. RUnlandsche metaalarbeiders den Paus. Het communiqué der regeering te Valencia de volgende lezing; Stand ep Maandag 1» uur v.m.: 7M3 Varlgo stand: NM Santander hevig gebombardeerd; M dooden en 1M gewonden b|j het bombardement van Bar celona. De Duitsche bladen met het verslag v^n Goeb bel’s rede over de reden processen rijn over ge heel Oostenrijk verboden. raa te 'm- zoo ?el- so- WEENEN. 29 Mel (D.N.B.). De Duitsche bladen, waarin het antwoord van rijksmi- nlster dr. Goebbels op de woorden van Kardinaal Mundelein te Chicago, zijn in heel Oostenrijk verboden. Dit ia een ongehoorde beleedigende be handeling, zooals nog nooit een enkelen Bisschop van Münster in het Oldenburgsche Munsterland ten deel gevallen ia. Ie streek van Ibiza overeenkom- \der non-interventie-commissie shggldeel en heeft een Duitach let het recht zich In de iteren te bevinden. „Deutschland” het vol- De officieele Duitsche lezing luidt als volgt: „Nadat enkele hagen geleden roode vliegtui gen* de In de haven van Mallorca liggende En- gelsche, Duitsche en Itallaansche schepen met bommen hadden bestookt en daarbij op Itallaansch schip aan „Zaterdagmiddag om vijf uur maakten twee vliegtuigen verkenningsvluchten boven de Balearen. Toen zij Ibiza passeerden open de een oorlogsschip, hetwelk zich op onge veer 200 meter uit de kust bevond, met zyo luchtafweergeschut een hevig vuur op de vliegers, ofschoon deze geen enkele daad van agressie hadden begaan tegen genoemd oorlogsschip of de stad Ibisa. In een deel - - - getroffen oorlogsbodem de „Admiraal Scheer” bericht Havas, dat niet de „Admiraal Scheer", gebombardeerd. In artikel 21 van het RUksconcordaat wordt bepaald: ..Aan de kerkelijke autoriteiten wordt gelegenheid gegeven om volgens afspraak met de onderwijs-autorltelten te onderzoeken of aan de leerlingen het godsdienstonderricht gegeven wordt in overeenstemming met de leer en de eischen, die de Katholieke Kerk stelt." Dit overleg heeft tot nog toe steeds bestaan. De regeeringsautorltelten op onderwijsgebied weten, dat sedert overoude tijden de Bisschop steeds bij zijn Vormreizen ook een bezoek brengt gan de katholieke scholen. Zjj hebben tot nog toe nooit tegen den Bisschop gezegd, dat zü zulks niet meer wenschten. Inspecteur Hoitmann heeft dit overleg thans verbroken, en hij heeft mij persoonlijk geen mededeeling gedaan dat de regeeringsautoriteiten op onderwijs-gebled dit bisschoppelijk schoolbezoek niet meer konden goedkeuren, maar hü heeft het aan het onder- wijzendpersoneel overgelaten. Aan de onderwij zers werd medegedeeld, dat zij den Bisschop moesten zeggen, dat hij ditmaal de scholen niet mocht bezoeken. Höffmann had hun opdracht gegeven om den Bisschop den toegang tot de school te weigeren. „Ik moet u een bedroevende mededeeling doen. Bü monde van Deken Peystenneyer werd mü medegedeeld, dat de Inspecteur van het Onder wijs Höffmann verboden heeft, dat de Bisschop een bezoek zou brengen aan de Katholieke School. Tot nog toe is het steeds gebrulkeluk geweest dat de Bisschop op zün Vormreizen ook een bezoek bracht aan de katholieke scholen, teneinde zich te overtuigen of de kinderen Wer- kelük goed onderricht zün In den godsdienst. Dit heb Ik dan ook sedert 1933 nog steeds op al mün Vormreizen gedaan. Toen het verbod van den Inspecteur van het onderwüs Höffmann mü bekend werd, heb ik onmlddellük een drin gend telegram aan den Minister-President Joel In Oldenburg doen toekomen van den volgenden inhoud: strijdkrachten, internationale eontróle ter see. Niettemin werd tusschen zes en seven uur ’s avonds het pantserschip plotseling door twee in glijvlucht dalende vliegtuigen van de roode regeering ie Va lencia met bommen bestookt. De onderhandelingen tot büleggtng van het conflict worden voortgezet. Gisterenmiddag heeft de vakvereeniglng van arbeiders In de petroleumindustrie haar mlnlmum-elschen bü *t Ministerie van Arbeid ingediend. Hoewel het bericht, volgens hetwelk de Duit sche regeering met ingang van heden maatre. gelen zou nemen ter beantwoording van het bombardement van de ..Deutschland'' eerst laat bekend werd, heeft het zoowel te Parijs als te Londen eenlge bewogenheid In politieke krin gen doen ontstaan. WASHINGTON, 29 Mel (Havas) Het de partement van bultenlandsche zaken heeft den schuldenaar-staten een nota gezonden, waarin wordt medegedeeld dat 15 Juni as. wederom de schulden vervallen. Finland heeft zonder aansporing medege deeld dat het zün schulden zal betalen* Het bloed der Duitsche en Itallaansche ma trozen, die In dienst der Internationale con- tróle zün gevallen, roept om genoegdoening. Men moet niet vergeten, zoo besluit de ..Deut sche Dienst”, dat achter Valencia de bolsje wistische doodsvijand staat. Iblza moet een alarmsignaal worden voor geheel Europa. Voo» buiten Alkmaarf 7 SQ Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger „Inspecteur Höffmann verbiedt den Bis schop het bezoek der katholieke scholen In het Dekenaat Friesoythe Ik verwü» in dit verband naar artikel 21 van het RUksconcordaat en verzoek u om dit verbod onmlddellük op te heffen en mü door de betrokken autoriteiten telegrafisch mededeeling te doen naar Frie soythe.” LONDEN. 29 Mei <D.N.B.). In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het Britsche vrachtschip Boscobel voor Ostende door tot nu toe onbe kende oorzaak vergaan. De uit zes personen bestaande bemanning dreef enkele uren in een reddingsboot rond en werd In den ochtend door een Belgischen krabbenvisscher gered. De Duitsche gezant te Weenen, Von Papen, heeft bü de Oostenrüksche regeering stappen ondernomen naar aanleiding van dit verbod. Mgr. Von Galen is door de Duitsche du uit de katholieke scholen geweerd. YOUNGSTOWN, 29 Mei (Reuter) staklngsonlusten te South Chicago zün politiemannen en vüftien stakers gewond. Door ongeveer zeventigduizend metaalar beiders wordt gebruik gemaakt van de meest moderne middelen. De Republican Steel Corpo ration heeft een aantal vrüwllligers. die in de fabrieken door de stakers worden belegerd en die gebrek aan levensmiddelen kregen, door middel van vliegtuigen van levensmiddelen vooralen. De stakers maken thans gebruik van vliegtuigen om dit tz beletten. MEXICO, 31 Mei (Havas) De woord voerder van het stakingscomité In de pe troleumindustrie heeft medegedeeld, dat de staking kalm en zonder Incidenten verloopt. De benzine-voorraden beginnen echter meer en meer uitgeput te geraken. Dezer dagen is te San Francisco op feestelijke wijze de nieuwe brug in gebruik genomen, welke als de grootste ter wereld geldt De Duitaehe kruiser ..Deutschland" gebombar- deerd door vliegtuigen der regeering van Va lencia; ruim 29 dooden en M gewonden; bij zondere kabinetsraad te Berljjn. de Rükskanselarü, welke gevolgd werd door een spoedeischenden, büzonderen kabinetsraad, waarbü alle op dat oogeablik te Berlün aan wezige ministers tegenwoordig waren. Naar wordt medegedeeld, besloot de regeering directe maatregelen aan de non-interventie-commlssle aan te kondigen, welke echter niet nader wer den gepubliceerd. Een zegsman van het Ministerie van Marine heeft medegedeeld, dat alleen matrozen om ’t leven gekomen zün. daar de eerste bom in het manschappenverblüf terecht kwam. Tot de dooden en gewonden behoort geen enkele of ficier of onderofficier. De „Deutschland” staat onder bevel commandant Fanger; ook de chef van Duitsche flottllle in de Spaansche wateren, ad miraal von Flschel. bevond zich aan boord. In de eerste editie der Berlünsche ochtend bladen wordt nog met geen woord van het gebeurde melding gemaakt. De „Deutschland”, welke met de vlag half stok naar Gibraltar was vertrokken. Is aldaar aangekomen. Alle Britsche en bultenlandsche oorlogs schepen hadden de vlag halfstok hangen, toen de Duitsche kruiser de haven binnenvoer. De gewonden werden in allerül naar het ziekenhuis overgebracht. Alle dokters zün met spoed ontboden. Over het Incident met de schrüft de „Deutsche Dienst" o’a. gende: Daar het schip In rust lag. bevonden de man schappen zich In de voor hen bestemde onbe schermde ruimte In het voorschip. Zooals on langs bü het Itallaansche schip de bom in de officierscantine terecht kwam, zoo viel zü maal In de cantlne der matrozen. Twintig doo den en 73 gewonden zün het gevolg van dezen misdadlgen aanslag. Een tweede bom trof het züdek, doch richt te daar slechts geringe schade aan. Het pantserschip, dat geheel gevechtsklaar was en gereed om-op te stoomen, vertrok naar Gibraltar, om daar de gewonden aan land te teengen. schoolbezoek weert men twüfelt er nog aan dat er invloedrüke lieden zün. die langzaam maar zeker den priester, den godsdlenstleeraar. het godsdienstonderricht en tenslotte Iedere vorm van Christendom uit de school willen verwüderen? Uit dit voorbeeld zien wü overduldelük hoe het Concordaat dat onze huidige Rüksregeering in 1933 heeft afgesloten, en dat in naam en In opdracht van den Führer en Rükskanselier werd onderteekend, door officieele regeeringslnstan- tles terzüde gesteld wordt. Hier Is weer een be- wüs temeer, hoe de H. Vader groot gelük had, toen hü In zün rondschrüven van 14 Maart 1937 openlük beklag deed over het verdraaien, schen den en onjuist Interpreteeren van heilige ver dragen. Dat hebben wü thans ondervonden en wanneer de regeering van Oldenburg het verbod van Inspecteur Höffmann niet opheft, dan weten wü dat ook zü met miskenning van het RUksconcordaat den Bisschop van Münster uit de scholen van Munsterland buitensluit, en hem evenals de Saksische marxisten wil losscheu ren van de kinderen en onderw Users. Het communiqué van Valencia zegt ver der, dat bultenlandsche oorlogsschepen, wel ke met de eontróle belast zün, hun taak moeten vervullen op een afstand van min stens tien mül uit de kust. Het Duitsche oorlogsschip bevond zich echter In de baal van Ibiza emdicht bü de pier. BovendlerK zoo zegt Valencia verder, berust de controle inVI stlg het besluit tü een Fransch oorlogsschip derhalv^ betrokken Spaansche MOSKOU, 31 Mel (HN3.) ,J3e com munist". een blad te Saratof. deelt mede, dat een der voornaamste medewerken van Jagoda, Agranof, als leider van da locale afdeeling van de Oepeoe naar deae stad is overgeplaatst. Deze degradatie van Agranof staat vrüwel met een verbanning gelük. Volgens een bericht In het Centraal Orgaan der Katholieke Zwitaere hebben de twee voornaamste leiders der Katholieken, die voor de verdediging van het Heilige Kruis In Oldenburg op de bres stonden, hun moedig gedrag met den dood moeten be- koopen. De familieleden van deze betrokken leiders, zoo meldt de „Ostschwelz”, hebben van regeerlngswege mededeeling ontvangen op welken dag het stoffelük overschot dezer Katholieke leiders werd bügezet. Een der voornaamste medewerker» van Jago da achteruitgezet en naar Saratof ovar- geplaatst. In Frankrijk werd da Memorial Day gevierd aa bet bondgenootschap ran Amerika in den wereldoorlog herdacht. Eerst na middernacht werd het gebeur de te Berlün bekend en verwekte In be paalde kringen groote opschudding. Betreffende de toedracht van het gebeurde worden twee volkomen afwijkende lezingen verstrekt. Een Duitsch communiqué beschuldigt de regeering te Valencia van een on- waardigen aanval op een contróle- achip, de regeering te Valencia be weert, dat de „Deutschland" zich bevond, waar het pantserschip zich niet behoorde te bevinden en zonder eenige noodzaak het vuur opende op regeeringsvliegtuigen. Duurtetoeslag voor alle ambtenaren in Ned.- Indie met maandelUhaeh inkomen beneden t 30S.— een zes officieren doodden, werd de Duitsche schepen het verdere verblüf in deze haven verboden. Men weigert evenwel te getooven, dat Duitachland de verantwoordelükheid voor een onmiddellüke actie op zich zal nemen. Door een dergelijk onmiddeüjjk optreden, aldus zegt men, souden ernstige Interna tionale gevolgen kunnen ontstaan, doordat de commissie voor de niet-inmenging voor een voldongen feig geplaatst sou zijn, al vorens zü In de aangelegenheid betrokken zou zijn en over maatregelen beraadslaagd sou kunnen hebben. Op Zaterdag 29 Mei lag het pantser schip „Deutschland” op de reede van Ibiza. Het schip behoort tot de welke bestemd z(jn voor de onzer vorige editie vermeldden wij dit incident en werd de genoemd. Uit Berlijn echter doch de „Deutschland" werd De Bisschoppen van Munster hebben de scholen in Münsterland gesticht en nu zou de Bisschop zelfs zün eigen scholen niet meer mogen bezoeken? Dat Is In heel Dultschland nog nooit voorgekomen, behalve een keer tüdens de Republiek van Welmar In Saksen, waar destüds de soclaal-democraten en marxisten overheersch- ten. Het is wel Interessant, dat een Inspecteur van het onderwüs In den huldigen staat zich thans dezelfde hatelükheden veroorlooft als destüds de soclaal-democraten en communisten.” De Bisschop verklaarde verder In zün preek, dat hü tot den huldigen dag geen antwoord op zün dringend telegram heeft ontvangen en be sloot dan: „Ik zal het overal bekend maken, dat ik tegen mün wil en slechts gedwongen mü ge bogen heb voor het geweld, en voor ditmaal het achterwege heb gelaten. Thans den Bisschop uit de scholen; wie De dlstrlctsafdecllng van arbeiders en boe ren heeft in beginsel een solidariteltsstaking goedgekeurd. Indien de staking In de petro leumindustrie Dinsdag niet is geëindigd. Het D.N.B. merkt op, dat in 1934 na den moord op Klrof onder de leiding van Agra nof honderden personen zün terechtgesteld. De bladen te Moskou maken volgens het Duitsche persbureau van dese mutatie geen gewag. Ook uit de rest van het land komen volgens DN.B. steeds weer berichten van arrestaties. De „Oeral-arbeider” weet te berichten, dat te Swerdlof een aantal vooraanstaande figuren onder beschuldiging van Trotsklscsme werd ge arresteerd. Andere bladen uit de provincie maken eveneens gewag van honderden arres taties en wel uit de meest uiteenloopende dee- len van de Sovjet-repubUek. b.v. uit Archangel. Nisjni-Nowgorod. Samara, uit de republiek der Wolga-Dultscherz, uit Kaukaslé. Siberië ens Nadat de roode regeering te Valencia twee- teaal door de non-lnterventie-commissle en door <Je Duitsche regeering Is gewaarschuwd, geen ♦erdere aanvallen te doen op de schepen. in dienst staan der internationale controle, dwingt deze nieuwe misdadige aanslag op een Dnitsch schip de Duitsche regeering tot maat- tegelen, welke zü onverwijld aan de non-inter- tenUe-commlssie zal mededeelen.” Men vreest echter, dat de petroleum staking zich ook tot andere bedrüven zal ultbrelden. De onwaardige aanval op een Duitsch contröleschip heeft In geheel Dultschland hevige verontwaardiging en diepen rouw te weeg gebracht De bewering der Valencla- bolsjewlsten, gedaan in een officieele mede deeling, terstond na dën aanval, als souden de vliegtuigen door de ..Deutschland” be schoten zün, is een leugen. Europa zal zich tegen dit onverantwoorde- lük gedrüf naar oorlog van de bolsjewistische moordenaarsbende te weer moeten stellen. In de eerste plaats echter rijst de vraag, wat de non-lnterventlecommlssle denkt “te doen. Dultschland heeft, zooals men weet, de con- tröle ter zee niet verlangd; de groote landen die In deze commissie vertegenwoordigd zün, hebben integendeel Dultschland gevraagd aan deze eontróle deel te nemen. In het belang van den vrede heeft Dultschland zich dat of fer getroost. Rükskanselier Hitler bevond zich voor opening van een landbouwtentoonstelling Muenchen, toen hü kennis kreeg van Sen aan val der vliegtuigen van de Spaansche regeering. Na de opening der tentoonstelling heeft de Fuehrer een bespreking gehad met den Intus- schen reeds te Muenchen aangekomen rüks- minister van bultenlandsche zaken, Von Neu- rath. Om 2 uur 35 kwamen ook de opperbevelhebber lier vloot, generaal-admiraal Raeder en generaal Von Blomberg per extra-vllegtuig te Muenchen aan. Zü begaven zich direct naar Hitler, met wien zü een bespreking hadden. Om vier uur vei liet de rükskanselier Muenchen en keerde in gezelschap van den rüksminister van buiten- landsche zaken, den opperbevelhebber der ma rine en generaal Von Blomberg naar Berlijn per vliegtuig terug. Te Berlün werd een bespreking gehouden in Het pantserschip werd door de aan boord ontplofte bommen ernstig be schadigd, terwijl volgens officieele Duitsche mededeelingen 20 personen der bemanning werden gedood en 73 werden gewond. Havas seinde echter later, dat 23 personen waren gedood en 83 gewond, waarvan 19 hoogst ernstig. Het bericht over het incident verwekte te Berlijn hevige opschudding. Hitler confereerde te München met Von Neurath, Von Blomberg en admiraal Rader, waarop in den middag per vliegtuig naar Berlijn werd vertrokken. In den vooravond had op de rükskanselarü een bespreking plaats, welke later werd gevolgd door een spoedeischenden büzonderen kabinetsraad. De Duitsche regeering besloot maatregelen te treffen, welke niet nader werden bekend gemaakt, doch aan de non- interventie-commissie zouden worden medegedeeld. KAAPSTAD, 29 Mei (Reuter) De vlieger Llewellyn die vanmorgen alhier nog eens weer war opgestegen om te trachten het record op den afstand KaapstadLonden te verbeteren moest wegens moeilijkheden met het kompas te- rugkeeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1