ONS BLAD Duitschland nu voldaan? Deberoering rondom Spanje I r s 3 I I L 1 I if; Het nieuws van heden terug te trekken Non-interventie In verband met de jongste gebeurtenissen verklaarde ook Italië zich voorloopig uit de non-intervéntie-commissie v. in gevaar? 24 dooden op de Deutschland” 1 HET BOMBARDEMENT OP ALMERIA Volkenbondsraad niet bijeengeroepen REPRESAILLE Het aftreden van Hayasji JOH. LAUWERS DE BAROMETER iTACKs De plannen van Chamberlain De staking in de staalindustrie De amnestiewet in België ALMERIA DE EENIGE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 1 JUNI 1937 203 IS Begrafenia der slachtoffer a Protett van Del Vayo 'en PAYGLOP 3 PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER V Weer elf Trotzkisten terechtgesteld De torpedoboot „Meeuw”, een zusterschip van de onlangs gebombardeerde Albatros De beaprekingen der Lon- denache commissie N iet-inmengingscommisaie niet bijeen Jeanne d* Are te Rouaan herdacht 19 peraonen werden gedood en 55 gewond. De granaten ver nielden 39 huizen Ter regeling van de ontwapening DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Komt er thana aamenwerking tuaachen partyen en leger? Slechte de aubcommiaaie verga derde gisteren; de leden zul- hun regeeringen inlichten De vergadering van de non-interventie-commissie is, daar de Duit- sche vertegenwoordiger zijn houding wijzigde, niet doorgegaan. Het aantal slachtoffers op de Deutschland bedraagt thans 24 dooden. De Britache premier gekozen tot voorzitter der Conaerva- tieve party DERTIGSTE ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 C. p. regel; idem op peg. één 55c P regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 4330 De reisvergunning van Duitschers naar Parijs - Amerika’s grootste staalonder- v nemingen staan vrijwel stil Hu voegde nieraan toe, dat DuitaehlzM niet langer deel zal nemen aan de contröle en aan de besprekingen van de commissie, totdat vol doende garanties zullen zyn verstrekt tegen een herhaling van dergelyke gebeurtenissen. De regeering atelt by de behan deling Woensdag a.a. de vertroawenahweatie „Het nieuwe Frankryk laat even min den degen loa," ver klaart Sarraut ,JSr ia niet op de aanvallera geacho- ten,” zegt Von Ribbentrop XVXWWYWWUtll D* gevolgen, die het bombardement van de „Deutschland” na zich sleepte, kunnen tot nog toe als volgt worden samengevat: het bombardement van Almeria, waarover wij reeds in een gedeelte der vorige oplaag berichtten, zal de eenige represaille-maatregel zijn, dien Duitschland nemen zal. Italië zal, evenals Duitschland, de non-interventie-commissie verlaten en zijn schepen uit den con- tröle-dienst terugtrekken, totdat de commissie kan waarborgen, dat soortgelijke feiten zich niet meer zullen voordoen. De relletjea van Zondag Het bombardement van Almeria kostte negentien personen het leven, terwijl er vijfenvijftig werden gewond. Ma I V No. JAARGANG NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD t ricim het Incident te Ibfa*. De feh «49 31 Mei. t o O O n o der n- 150 en ALKMAAR ■>60 8, De staking bfj de drie groottte staalondernemin- gen in de V. S. ie vrijwel algemeen. Pastoer C. M. Wouterlood, te Amsterdam. pMr seling overleden. Onze vertegenwoordiger te Londen heeft deze beslissing medegedeeld aan de commis sie. Terzelfdertyd heeft de vertegenwoordi ger van Duitschland een gelijke mededee- ling overhandigd.” van eenige represaille aanleiding de Naar officieel wordt medegedeeld, zijn te Iblza acht en te Gibraltar 19 gewonde leden der bemanning van het pantserschip Deutsch land voor verdere geneeskundige behandeling aan wal gebracht. De overige gewonden blijven aan boord De vertegenwoordiger van de Vereenigde Sta ten. Hugh Wilson, ze 1de, dat zi)n regeering ver langt, dat de politieke kwesties op den voor grond zullen worden geplaatst. De vergadering werd daarop geschorst tot vanmiddag half zes. Het stelt daarom voor een permanente commissie te benoemen, welke de fabricage en verkoop van wapenen en ook de bewa pening in de lucht moet regelen. Stand op Dinsdag 9 uur Tjn_: 7CLS Vorige stand: 758 en, ein te n. it zien van mogelijke maatregelen tot bescher ming van de schepen, die controlediensten ver richten. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft een bezoek gebracht aan het Foreign Office en met minister Eden den toestand besproken, die na het bombardement van de „Deutschland” ontstaan is. Neville Chamberlain, de nieuwe Britache pre mier, werd gekozen tot voorzitter der Conner vaUeve party. Hy gaf een uiteenzetting van zijn politieke plannen. Dr Coltfn beeft Maandagmiddag mr. C. Geoe- hng, voorzitter der R. K. Tweede Kamerfractie, ontvangen. Do Japansche pers hoopt, dat na bet aftreden van Hayasji thans samenwerking komt temeben partijen en leger. C uit en De Spaansche regeering wacht de ontwik keling van de debatten in de niet-inmen- gingsconunissie te Londen af, alvorens te besluiten of zjj, overeenkomstighaar recht, verzoeken zal den Volkenbondsraad drin gend bijeen te re epen, Vanmiddag zijn de by den bomaanval op de Deutschland om het leven gekomen ma trozen te Gibraltar ter aarde besteld. 5LAOLI MOSTERD EN AXIJN I de. 17 in to «t r- et. its 3- le atig lere dan aar. loot be- nex een den aar ens ich ar- net dat sou. de ük- Ud. ■en. c? - BU loting s|jn alsnog tot lid der Tweede Kamer zekosen verklsard C. J. van I.lenden (S.D-A.P.) en M. graaf de Marchant et «TAnaembourg (N. S. B.I. De ongeregeldheden van Zondag vonden haar oorzaak in het feit, dat 1500 stakers, nadat zy in een vergadering verschillende toespraken hadden aangehoord, zich in optocht naar een fabriek begaven, om de werkwilligen te verdry- ven. Op honderd meter afstand van de hoofd- poort kwamen zy in botsing met tweehonderd Dolitie-agenten. De vechtpartij duurde onge veer twintig minuten. De politie verklaart, dat de stakers het eerste schot hebben gelost. TOKIO, 31 Mei. (D.N.B.) Het aftreden van den eersten minister van Japan, Hayasji, geschiedde na een onverwachtsche audiëntie by den Keizer en een daarop vol genden buitengewonen kabinetsraad. VOETVERZORGING MACDALCMENSTR H> TIL 1447 De bladen wyzen er op, dat het leger de politieke partyen niet onvoorwaardeiyk verwerpt, ingeval zy samenwerken voor bet tot stand brengen eener vernieuwingspoli tiek in het nieuwe kabinet, dat super-natlo- naal belooft te worden en de bekwaamste mannen uit verschillende kringen zal be vatten. De plechtigheid werd bygewoond door den Brltschen gouverneur van Gibraltar, Sir Char les Harington en de schouten-by-nacht Evans en Wells, alsmede door delegaties van alle In de haven liggende Brltsche oorlogsschepen, van den Turkschen torpedojager Kocatepe, van een Nederlandsche duikboot en een Amerikaanschen torpedojager. Uit Almeria wordt gemeld, dat in het zieken huis 38 volwassenen en een kind zyn opgeno men, die by het Dultsche bombardement zwaar gewond werden. De politiek der vakvereenigingen „staken ol ben hongerdood sterven” heeft steun der re geering gekregen, daar de post-autonteiten me- dcdeelden. dat zy hadden goedgevonden pak ken voedsel, welke bestemd zyn voor nlet-sta- kende arbeiders, te weigeren als zynde „onge regeld”. De jonge honing Peter II van Joego slavië nam deel aan het feest van de Koninklijke Qarde. Hij werd door den minister-president verwelkomd. Eveneens deelde hy mede, dat de Dultsche regeering opdracht heeft gegeven aan de Dult sche oorlogsbodems het vuur te openen op alle Spaansche vliegtuigen of oorlogsschepen welke dc Dultsche schepen zouden naderen. BRUSSEL, 31 Mel. (Belga.) De Belgische kabinetsraad heeft zich bezig gehouden met het vraagstuk der politieke amnestie en met algemeene stemmen besloten. Woensdag de amnestiewet In de Kamer In stemming te brengen, waarby de ter dood veroordeelden zullen worden uitgesloten van het recht op de verkiesbaarheid. De regeering zal de ver trouwenskwestie stellen. In politieke kringen wijst men erop, dat het aftreden van Hayasji onvermydelyk was gewor den. toen de mogelijkheid voor een nieuwe ont binding van den Ryksdag en een kieshervor- uiing by besluit van den Keizer mislukte door den tegenstand der kelzeriyke adviseurs en een deel van het kabinet. Ook de nagestreefde aan eensluiting der rechtsche groepen tot een nieu we regeerlr.gsparty mislukte, zoodat Hayasji volledig geïsoleerd was. Als zyn opvolger worden o. a. genoemd de vioegere minister van Blnnenlandsche Zaken. Mizuto. de voorzitter van den Raad van State, Hirnuma. de gouverneur van Formosa, admiraal Kobajasji, en admiraal Osuml. Men neemt aan, dat de nieuwe minister-president zal trachten een ontspanning met de partijen te bewerk stelligen. Zooals in Kabinetscrises gebruikelyk. vertrekt de geheim-zegelbewaarder Joeasa Dinsdagmor gen naar Okitsoe, om den ouden prins Saionjl te verzoeken een candldaat voor het minister- presidentschap aan te wijzen. Joeasa wordt Dinsdagavond in Tokio terugverwacht, waarna hy zich terstond naar den Keizer zal begeven, om het advies van Saionjl voor te leggen. Da Mikado zal vervolgens vermoedelyk terstond den candldaat naar het paleis ontbieden. In een officieel communiqué wordt medege deeld, dat de bijeenkomst van de ondercommis- eie van niet-lnmenging werd bygewoond door de vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, België, Tsjecho-Slowakije, Frankryk, Portugal, Zweden en de Sovjet-Unie. De voorzitter, Wallace, las den tekst voce van het schryven, dat hy had ontvangen van den vertegenwoordiger van Duitschland, waarin deze uiteenzet, waarom hij ingevolge de instruc ties zyner regeering- niet aanwezig zou zyn. Wallace voegde hieraan toe. dat even voor den aanvang der byeenkomst de Italiaansche ver tegenwoordiger hem had medegedeeld, dat hy om soortgelijke redenen evenmin aanwezig zou kunnen zyn. Nog een van de Stakers, die Zondag by de onlusten by de Republic Steel-fabrieken werden gewond, is overleden, zoodat thans in totaal vyf stakers het leven hebben verloren. De in gangen van het hoofdgebouw der fabrieken worden door eenige honderden politie-mannen bewaakt en ook de stcuiers hebben het posten voor de fabriek, waar ongeveer veertien werk willigen zyn opgesloten, hervat. Het Dultsche ministerie van Binnenland- sche Zaken heeft gelast, dat ten teeken van rouw over de slachtoffers van het bombar dement van de Deutschland alle openbare gebouwen, maatschappijen, scholen, enz. gedurende drie dagen de vlag halfstok moe ten hijschen. ROME, 31 Met (Havas). Officieel .wordt medegedeeld, dat de Italiaan sche regeering besloten heeft h»»r oorlogsbodems uit de internationale controle aan de Spaansche kust haar vertegenwoordiger uit de non- interventie-commissie te Londen te rug te trekken. De aanwezige gedelegeerden gaven te kennen, dat zjj voornemens zijn, hun re geeringen op de hoogte te stellen van den toestand, zooals deze alt de verklaring van den voorzitter blijkt. Zfj verzochten den voorzitter, een nieuwe vergadering te be leggen, zoodra h(j zulks wenschelfjk zal oor- deelen. LONDEN. 31 Mei. (Reuter). De nieuwe Brltsche minister-president., Neville Cham berlain, is vanmorgen tot voorzitter der conservatieve party gekozen. Na zyn verkiezing hield Chamberlain een rede in Caxton Hall. Hy zelde o.a.. dat de huidige regeering een nationale regeering zou bUjven. en zou voortgaan met het pro gramma ter versterking van de landsver- dedlging en tevens sou arbeiden voor het herstel van het vertrouwen in Europa. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f2.— ^oor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de HV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger GENèVE, 31 Mel. (Havas). Hedenochtend is onder voorzitterschap van Polltis (Griekenland) het Jjureau van de ontwapeningsconferentie bij eengekomen. Paul-Boncour. de vertegenwoor diger van Frankryk, zette uiteen, dat het bureau byeen was geroepen op verzoek van Frankryk omdat Frankryk wil voldoen aan al zyn na tionale en Internationale verplichtingen en blyft hopen op een ulteindeiyke regeling van de ont wapening. De Italiaansche regeering heeft het volgende offlcieele communiqué gepubliceerd: ^De herhaalde aanvallen van de vliegtuigen der rooden op Italiaansche en Dultsche sche pen hebben duideiyk aangetoond, dat een voor opgesteld plan bestaat de scheepsmacht van deze belde mogendheden, welke door de nlet- inmengings-commissle belast is met de con- tróle ter zee, aan te vallen. Italië, evenals Duitschland, aan zyn koop- vaardljschepen order zal blyven geven, de contröle-havens aan te loopen, waar de waarnemers van den contröledienst de la ding zullen onderzoeken. BERLIJN, 39 Mel (Havas). Door tusschei^ komst van den vertegenwoordiger van de scheep vaartmaatschappijen Jacques Besnard en den Franschen zaakgelastigde te Beriyn, Araal. hebben de Dultsche autoriteiten de verordening inzake het reizen van Duitschers naar Frank rijk voor den duur van de tentoonstelling ge wijzigd, waarby rekening wordt gehouden met de Fransche verlangens. De officieele verklaringen van Berlijn, dat Duitschland niet zal doorgaan met het nemen van represailles tegen de regeering van Va lencia, hebben de bezorgdheid, die hedenmor gen te Washington by ontvangst van de eerste berichten over bet bombardement van Almeria tot uiting kwam, doen afnemen. MOSKOU, 31 Mei. (Reuter). Te Chabarowsk in Siberië zyn vandaag elf Trotzkisten geëxe cuteerd. Het in de laatste 14 dagen terechtge stelde aantal Trotzkisten ia hiermede tot M ge stegen. Verder wees hy op de belangryke rol. welke Engeland moet spelen in de internationale po litiek. Tenslotte zelde hij, dat hem de beste politiek leek de coalitie van de drie partyen PARUS. 31 Mel. (Havas). De kanselarijen U. Parijs en Londen hebben vandaag hoofdza- keiyk haar aandacht gewyd aan de vraag, welkfe waarborgen aan Duitschland zouden kunnen worden verleend, opdat dit land en Italië hun plaats In de contröle en In de Lon- densche commissie hernemen. Men soa op het oogenblik de Instelling van veiligheidszones overwegen, waar bui- tenlandscbe schepen niet het gevaar zon den loopen van een aanval van de zijde van een der strijdende partijen. ROUAAN, 31 Mei (Havas). Prankryks na tionale heldin Jeanne d’Arc is herdacht in de stad, waar zy op den brandstapel werd ver brand. Senator Albert Sarraut heeft een rede gehou den. waarin hy aantoonde, dat Jeanne d’Arc de hoogste moreele krachten der Fransche na tie symboliseert. Overgaande tot de tegenwoor dige problemen zelde hy: „Het Frankryk van heden is vastbesloten niets na te laten, wat de toenemende onrust In de wereld kan doen ver- dwynen. Het Is tot elke bespreking bereid, on danks de bitterste teleurstellingen, het wil elk accoord sluiten. Maar het kan zich ook laten gelden en zyn grondgebied verdedigen. Wy den ken aan de boodschap, die Jeanne d’Arc aan haar wapenheraut gaf: ,.Zeg aan Talbot dat hy zich wapent. Ik zal my ook wapenen." Het nieuwe Frankryk laat zqn degen evenmin los maar alleen om beter zyn vaandel te ver dedigen. wy mogen dat het buitenland niet la ten vergeten, maar wy moeten onszelf er ook rekenschap van geven. Ondanks onze verdeeld heid. ondanks onze soms verbitterde twisten, is er één waarheid, waarvan al onze partyen en wy allen zonder uitzondering doordrongen zyn: de noodzakeiykheld, de verdediging van ons De Dultsche smhaiwadewr te Londen Vou Ribbenti op, heeft den voorzitter van de met-trunengingscommissie ad-tntertm, Wal lace, een schrijven' gezonden, waarin hij verklaart dat de Deutschland niet e| Spaansche regeeringzvUegtuigen heeft schoten. CHICAGO. 31 Mei. (Reuter.) Op twee uitzonderingen na U de staking in de fa brieken der Republic Steel Corp, thans vrijwel algemeen by de drie groote staal- ondernemlngen. De verliezen, welke de ondernemingen en de arbeiders lyden, worden geschat op 3 mlUioen dollar per week. Als gevolg van de staking is de staalproductie deze week met 17 pet. gedaald. De fascistische regeering heeft besloten de Italiaansche schepen niet langer te laten deel nemen aan de Internationale contröle ter zee, en heeft bovendien besloten haar vertegen woordiger uit de nlet-inmengings-commlssle te Londen terug te trekken, tot het oogenblik, waarop deze commissie maatregelen zal hebben genomen om nieuwe misdadige aanvallen te verhinderen. GIBRALTAR. 31 Mei. (Reuter). Het pantserschip „Deutschland" heeft uit Beriyn bevel gekregen ter stond terug te keeren. Het schip is vanmiddag in gereedheid gebracht om de thuisreis te aanvaarden. Inmiddels is in het hospitaal nog een der opvarenden van de „Deutuch-*' land" aan zijn verwondingen bezwe ken. waarmede het totaal aantal doo den gebracht ia op 24. De Duitsche ambassade te Londen zal den voorzitter van de niet-inmengingscommis- sie, Juan Wallace, het standpunt van Duitschland uiteenzetten, overeenkomstig het communiqué, dat te Berlijn is gepubli ceerd VALENCIA. 31 Mei. (Havas). De civiele gouverneur van Almeria u heeft hedenmiddag het Spaansche ministerie van Landsverdediging me degedeeld, dat bij het bombardement van Almteria door de Duitsche oor logsbodems negentien personen om het leven zijn gekomen, waaronder vijf vrouwen en een kind. Vijf en vijftig personen werden gekwetst. Negen-en-dertig huizen zijn geheel vernield, talrijke andere zijn ge deeltelijk ingc^tort. De stad werd beschoten door geschut van een kaliber van 205 mm. De Britache torpedojager, die belast Is met de contröle van dit deel van de kust, woond» het bombardement door het Dultsche eska der by. De geruchten, dat het Duitsche pantser schip „Admiral Scheer" by de beschieting van Almeria zwaar beschadigd zou zyn, en het pantserschip .Jjeutschland” de zinkende .Ad miral Scheer” te hulp snelt, worden In be voegde kringen te Berlijn als onwaar geken merkt. De nlet-inmengingscommissle, welke vanmiddag te kwart over vier te Londen bijeen zou komen, heeft niet vergaderd. Het verzoek van Duitschland, om een bui tengewone zitting van de commissie bij een te roepen, is teruggetrokken, klaarblij kelijk na het ontvangen van nieuwe instruc ties uit Berlijn. Wel heeft de subcommissie vergaderd, zooals reeds eerder was besloten, om de bescherming van de oorlogsbodems, welke deelnemen aan de contröle. te bespreken. De vertegenwoordiger van Duitschland heeft deze vergadering niet bygewoond. De subcommissie is, naar men meent te we ten, nog niet tot een besluit gekomen ten aan- De vertegenwoordiger van Spanje in den Volkenbondsraad, minister Del Vayo, heeft dep zecretarte-generaal een nota overhandigd, waarin hy hem verz«x:ht de staten, leden van dan bond, zoo spoedig mogeiyk op de hoogte tc stellen met de gebeurtenissen te Iblza en Almeria, welke volgens de Spaansche regeering een nieuwe aanslag zyn tegen de onafhanke- lykheld en integriteit van Spanje. In haar nota deelt de Spaansche regeering mede, dat by het bombardement van Almeria negentien personen werden gedood, waarvan vyf vrouwen en een kind. Negentien jarig meisje op onbewuakten overweg onder Apeldoorn gedood. OntelacawesUe van hoofdinspecteur van poliüu te Schiedam voor het Ambtenarengerecht. a -o -. WASHINGTON. 31 Mei. (Reuter). De Duitsche ambas sade deelt mede, van - haar re geering bericht te hebben ont vangen, dat de beschieting Almeria de maatregel is, die naar van het gebeurde met ..Deutschland" is overwogen. r a e Cs or ?n e- »n m tit

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1