f^iaCntucriLn Mr. Trip over den monetairen toestand l LABOURPARTIJ Indië door de lucht naar EN S.D.A.P. 3 x per week naar Indië E t Sj| ZOETWA TER VISSCHERIJ DE FUNCTIE VAN HET GOUD SPECIALE ENVELOPPEN DER K.L.M. DINSDAG 1 JUNI 1937 Nazi-methodès Toenemende wereldhandel Wijziging monetaire politiek Clearingkoeraen Met het klimmen van den nood Verbetering viachatand M aatverhooging Na aanrijding overleden werden de vertoogen om ateun- verleening ateeda dringender „Nederland heeft zich aan de criaiamentaliteit kannen ontworstelen” Met October breidt de K. L. M. wederom haar dienaten uit Onderteekening door de N.S.B. geëiacht -I Beschouwing in verslag Nederlandsche Bank 'ft Mooi gebruind gelaat, hals en armen ta-zonnebruincréme. Voorkomt tevens i en den zoo pijnlijken zonnebrand. t Familieleden en kenniaaen af gezet voor aal Oplichtster aan gehouden Goud ala betalingamiddel a 1 Mr. Trip ver- Wie de enveloppe terug wil ontvangen, kan door dat R. „Rotterdammer" wordt geschre- n dat laatste de D e i gegaan 1 IJsel. d. Mortel De goudproductie o Postweg !1. bei- ihappü ens de r»- in a in le et I) AULI ROST LUCHTPOST Ondencheldt alle kleuren k r los staan van de internationale Uit dezen gezichtshoek behoeft Utrecht presidium Aan de ven: De vrouw had het geld door leugenachtige verhalen en valache brieven weten loe te krij gen. ZIJ is ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. ia :n t it n DK FILM VOOR BKTKRK OPNAMIN Panchromatlsche emulsie Atomisch-fijne korrel Ongekende speling in de belichtingstijd VERKRIJGBAAR BIJ ALLE KODAKHANDELAREN. I I het zin- jaar be- Al vervellen en den zoo Flacon 90 ct. Tubë 80 ct. Doos 50 en 25 ct. ten-Generaal de r Koningin Wilhelmus gen. In het begin heelt „Hét, Volk” haar De politie te Groningen heeft de veertigjarige naaister F. G. aangehouden, verdacht van op lichting van familieleden en kennissen. Het be treft hier een bedrag van eenige duizenden gul dens. De vrouw gebruikte het g«d niet voor sichaelf maar gaf het aan een man. met wien zü bevriend was. Deae laatste beweerde het geld voor zün zaak noodig te hebben, doch de zaak was verkeerd gegaan, aoodat de geldschieters niets van hun geld terug zagen. Zoowel de K L. M. als de P. T. T. gaan thans in het wereldluchtverkeer vóór. De K L. M. door haar opnieuw geperfectlonneer- den dienst op het Oosten, de P. T. T. door thans ook het luchtrecht op postvervoer naar Indië af te schaffen. Koersen voor stortingen op 1 Juni 1937 tegen verplichtingen luidende in Reichsmarken 73, bres ƒ9.61, peseta's f9M. vertoogen om steunverleenlng In jaren steeds dringender. der voor Nederland geldt, dat het van het aller grootste belang is een staging van de kosten van het levensonderhoud, voor zoover deze een gevolg is van de depreciatie van den gulden. Omtrent deze driemaal wekelijksche luchtver binding met Indië zal de Minister van Wa terstaat Zaterdagmorgen, bij het vertrek van de eerste D. C. 3 van Óchlphol naar Indië, nog verdere bijzonderheden mededeelen. Hoezeer dit voorbeeld tot het buitenland spreekt, blijkt wel uit het feit, dat de Belgi sche instanties besloten hebben, met Ingang van 1 Juni op een aantal Europeesche lijnen het luchtrecht te doen vervallen. Verder zal de ver binding met de Congo tot twee maal per week worden uitgebreid. De stswnii» tregeien bestende is er reden te* dankbaarheid, al kan niet geeegd wor den, dat de vfancherz nu uit het moeras z|Jn geholpen en al is omtrent de uitvoering der steunmaatregelen nog al eens critiek uitgeoefend. Aan het verslag van den President der Neder landsche Bank. mr. L. J. A. Trip, is het vol gende ontleend: De uitspraak schijnt niet overdreven, dat in 1936 de wereld, als geheel genomen, bevrijd is van den uitetst zwaren druk, dien -ie in 1929 begonnen crisis, met hare zoozeer bedenkelijke gevolgen op economisch en monetair terrein, heeft uitgeoefend. Dat hiervan ook psycholo gisch, door de verzwakking of opheffing van de crisismentaliteit, een invloed ten goede uitgaat, is ongetwijfeld een belangrijk voordeel. Dit mag Intusschen niet uit het oog doen Bezen, dat de thans geschapen toestand geens zins als gezond en zonder gevaren voor de toekomst kan aangemerkt worden. Tegen een dergeljjke opvatting verzet zich het voortbestaan van tal- iooze kunstmatige en ongezonde maatregelen, die in alle landen gedurende de crisis werden getroffen en die voortgaan hun Invloed te doen gevoelen. Dat daarnaast de tot het uiterste opgevoerde bewapening eene voorname oorzaak vormt van de grootere bedrijvigheid en van de ingetreden prijsstijging, dient mede tot voorzichtigheid bü de beoordeeling van de toekomst te stemmen. Ten slotte dient in dit verband gewezen te worden op den invloed, dien de sterk gestegen goudproductie op het prijspeil zal oefenen Een dergelijke stijging heeft, naar de in het ver leden opgedane ervaring, in het algemeen slechts geleidelijk hare uitwerking. Thans ech ter valt, in verband met de algemeen ingetreden depreciatie van de munteenheden, den omvang van de toeneming en het samenvallen met de andere, hierboven aangeduide factoren, een aanmerkelijk snellere en krachtigere werking te verwachten. Alles te zamen genomen kan niet ontkend wor den, dat de sedert de laatste maanden in gang zijnde ontwikkeling gevaren van inflatlonlstl- •eben aard in zich sluit, welke groote waak zaamheid en tijdig ingrijpen zullen eischen, ten einde zooveel mogelijk te voorkomen, dat de balans met al te groote kracht naar de andere zijde overslaat. De waakzaamheid der Regeering op dit ter rein heeft- uitmuntende vruchten gedragenhet betreft hier een der belangrijke factoren, welke de toekomst zulen beheerschen. In het bjjzon- Het is ongetwijfeld een gunstig verschijnsel, dat in 1936 de wereldhandel toenam, in goud- waarde met 7.7 pet. en in hoeveelheid met 4.9 pet. Het indexcijfer van de wereldproductie steeg van 95.9 in 1935 tot 109.2 in 1936. Bij de productie is dus een toeneming van 13.9 pet. waar te nemen, tegen eep stijging van slechts 4J) pet. bij den wereldhandel lijcruit blijkt, dat een. verrnltjdc- ring van- de bandeïsbêlemmertngen en Vah autarkische conjunctuurontwikkeling in de ver schillende landen nog niet te constateeren valt. lars van rond 430 millioen dollars uitmaakte, vertegenwoordigt de in 1936 voortgebrachte hoe veelheid in tegenwoordige dollars een waarde van 1.234 millioen dollars, een stijging derhalve van meer dan 187 pet. Hierbij komt, dat, onder de huidige omstandigheden, nagenoeg de geheele productie wordt toegevoegd aan de monetaire voorraden en zulks in tegenstelling met het geen in de jaren vóór de crisis het geval was. toen meer dan 40 pet. placht gebezigd te wor den voor niet-monetalre doeleinden, met inbe grip van de vraag van het Verre Oosten. Ook dient in aanmerking te worden genomen, dat van het in vorige jaren door het publiek op gepotte goud in toenemende mate verkocht wordt, zoodat mede uit dezen hoofde met een stijging van den monetairen voorraad te reke nen valt Maandag werd de zestig-jarige wielrijder J. B bjj het oversteken van den Dijkweg te Hon- selersdijk. gemeente Naaldwijk, door een per sonenauto, welke bestuurd werd door den heer J Baangereden. Hij viel op de motorkap en sloeg met het hoofd door de voorruit. Nadat twee geneesheeren de eerste hulp verleend had den. is de man, die zeer ernstig gewond was, per ziekenauto naar het ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd. Tijdens het transport te het slachtoffer overleden. Naar w(j vernemen sal de K, L. M. met ingang van den winterdienst, dus begin Oc tober u drie maal per week op Indië gaan vliegen. De dienst zal dan worden onder houden met nieuwe D. C. 3-vliegtuigen, waarvan, zooals bekend, de eerste de Specht Zaterdagmorgen naar Indië ver trekt. schqfij was het veel droevi- oorjdurende hooge water zal m i doen doorzwemmen, een dat de eerste vier maanr’" 1 zalmen, opbrengend f 1449 gen 510 zalmen, opbreng'”- :reenkomenden tijd' van 1936. Verheugend mag daarentegen de teruggang der Chineesche krabbenvangst, vooral in het Noorden des lands, heeten. Met het klimmen van den nood werden de haar adresseeren aan een relatie In Indië of wel aan het hoofd van den P.T.T.-Dienst te Bandoeng, doch er moet voor gezorgd worden, dat het adres van den afzender duidelijk op de enveloppe voorkomt. De porto voor uit- en thuisreis kan in Nederland worden voldaan en. bedraagt totaal 32'4 ct., te weten 12 J4 ct. voor de uitreis en 20 ct. voor de thuisreis. Men kan dit porto oa. voldoen door gebruik te maken van een drlekantigen postzegel van 30 cents, welke indertijd voor bijzondere vluchten is uit gegeven plus een postzegel van 2S ct. - "X - De enveloppen zijn verkrijgbaar bij de K.L. M -kantoren in Amsterdam, Den Haag en Rot terdam en bij de KI M agenten in Neder land. tot het uiterste te bestrijden. De wapenen voor dit doel zijn beschikbaar in den vorm van een geleidelijke afschaffing van de maatregelen, die tot dusver het Nederlandsche prijspeil hebben gehouden boven dat van andere landen, die ten deze voor vergelijking in aanmerking ko men. Een hanteering van deze middelen, naar gelang zij noodig zün om het primaire doel te bereiken, js geboden, ook wanneer daarvan een nadeel voor het land'oouwcnsisfonds of de reke ningen der openbare lichamen het gevolg zou zijn. Ook voor den Staat en andere openbare lichamen geldt, dat een goede politiek kan voorschrijven verlies te nemen. Het vertrouwen in de toekomst van de Neder landsche en Nederlandsch-Indische ecdhotnle. dat zoowel in het land zelf als daarbuiten werd hersteld, heeft geleid tot een terugkeer op be langrijke schaal van kapitaal, dat in den vreemde werd aangehouden, en tot een toevloeiing van bultenlandsch kapitaal, dat in Nederlandsche en Indische fondsen belegging zocht. Als gevolg van een en ander werden geld- en kapitaalmarkt aanmerkelijk verruimd en daalde de rentevoet, zoowel voor geld op korten termijn als voor langloopende beleggin gen. Deze daling oefende een gunstigen invloed op het bedrijfsleven en op de Overheidsfinan ciën, die door consolidatie^ of conversie tegen lage rente gebaat werden. Dat het in snellen gang gezette proces van conVerteering in de laatste maand van het boekjaar een onder breking vertoonde, schijnt veeleer toe te schrij ven aan overhaasting en aan een opeenhooping van de aangekondlgde conversies dan een een kentering in de beweging van den rentevoet. De zwakke plekken in de Nederlandsche economie worden, naar de meenlng van mr. Trip, gevormd door de nog steeds groote werk loosheid en door den toestand der publieke fi nanciën. Wat het eerste punt betreft, laat het zich aanzien, dat, ondanks een t» verwachten verdere toeneming van de werkgelegenheid, een belangrijk aantal werkloozen zal ©verblijven. De vraag is opgeworpen, of ook Nederland, mede in verband met de sterke toeneming in den laatster! tijd van zijn goudvoorraad en de daaruit voortgevloeide geldrulmte, blootstaat aan het gevaar van een overspannen en daar door ongezonde beweging van een inflation!*1 tisch karakter. Bü de beoordeeling van deze vraag dient voorop te staan, dat een klein en zoozeer op den internationalen handel aange wezen land als het onze zich nimmer zal kun nen onttrekken aan den invloed van krachtige en Internationaal werkende factoren. Hieruit volgt, dat het in redelijkheid te stellen deside ratum beperkt blijft tot het vermijden van groote schokken en het voorkomen van onge- wenschte gevolgen van In het binnenland ge schapen situaties of genomen maatregelen, voor zoover deze ontwikkeling. de vrees voor het zooeven bedoelde gevaar niet groot te zijn. Ter ondersteuning van deze ziens wijze valt er op te wijzen, dat Nederland geen experimenten, die tot onberekenbare en groote schommelingen aanleiding kunnen geven, heeft genomen. De opgaande beweging der conjunc tuur heeft betrekkelijk laat en aanvankelijk langzaam Ingezet. De depreciatie is. in verge lijking met die in andere landen, beperkt ge bleven. Het bedrijfsleven, hoewel verzwakt, is in het wezen der zaak gezond. Het bankwezen Is krachtig en heeft zich onderscheiden door een verstandig beleid, dat waarborgen biedt tegen een gevaarlijke en ongemotiveerde credletuit- breidlng. De Regeering staan tal van maat regelen ten dienste, in den vorm van verminde ring of afschaffing van steunvoorzienlngen. van verruiming of opheffing van contingenteeringen en van verlichting, van andere lasten, welke direct of indirect de kosten van het levensonder houd ongunstig beïnvloeden. Daarnaast zal een reguleering van de uitgaven voor werkverschaf fing en werkloozensteun met een saneering van de publieke budgetten een sterken Invloed ten goede kunnen oefenen F"' In zes Jaren Ujds steeg de jaarlijksche voort- pt^nging van goud in hoeveelheid met 70 pet. Ih geldeenheden uitgedrukt was de stijging als gevolg van depreciatie der geldeenheden be- “ngrUk grooter Terwijl de productie in 193Q ©cn waarde In toenmalige AmerikaanAche dol- Ter herdenking van de belangrijke wijzi ging in het postvervoer tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië, welke op 5 Juni 1937 Ingaat en waarbij de postweg van de zee naar de lucht wordt verlegd, heeft de K.L.M. besloten bijzondere enveloppen ter beschikking te stellen van het publiek tegen den prijs van 25 ets. per stuk, zonder por to. De opbrengst van den verkoop dezer enveloppen is ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds. De enveloppen dragen de wapens van Ne derland en Nederlandsch-Indië met een aardbol, waarlangs zich een Douglas DC-3 beweegt. Als slotsom stelt mr. Trip, dat de economi sche en financleele vooruitzichten voor Neder land gunstig zijn en dat. bjj een vooruitziend en gezond beleid, geen vrees voor uitwassen en overspanning behoeft gekoesterd te worden. 5 JUNI 19 5 7 TIN BATI VANHIV NATIONAAL LUCNTVAAITFONDS Dat de wijziging van de monetaire politiek in landen van het goudblok zonder schokken kon plaats hebben, stemt tot voldoening Aan den anderen kant moet echter geconstateerd wor den. dat. in tegenstelling met vroeger gedane voorspellingen, bedoelde wijziging niet geleid heeft tot grooter bereidheid om terug te keeren naar een internationaal monetair systeem ge baseerd op het goud. Evenmin is tot dusver een vermindering van beteekenis te bespeuren van de tallooze ern stige belemmeringen, welke het internationale goederenverkeer ondervindt. Ook in zooverre zijn de gunstige verwachtingen, die van de „aanpassing" der valuta's van de voormalige goudbloklanden gekoesterd werden, niet in ver vulling gegaan. De technische samenwerking der circulatie banken en egalisatiefondsen in de zes landen, die tot het monetair accoord zijn toegetreden, heeft een stabiliseerenden invloed geoefend op den loop der wisselkoersen. De verdeellng van den wereldgoudvoorraad blijft zeer ongelijkmatig. Kapitaalbewegingen en handelsbelemmerlngen versterken die ongelijk matigheid. Terwijl enkele landen hun goud voorraad onevenredig sterk zien aanzwellen, verkeeren andere in de omstandigheid, dat zij aan belangrijke goudonttrekkingen het hoofd hebben te bieden of wel dat zU. bü gebreke van goud. him betalingen aan het buitenland, door kunstmatige beperkingen en regelingen. aan banden leggen. Een en ander is onbevredigend en geenszins in overeenstemming met de eischen van een behoorlijk functionneerend en in het wereldbelang noodig internationaal monetair svsteem Het verloop stelt opnieuw boven twüfel. dat de terugkeer naar een duurzaam evenwicht in da wisselkoersen afhankelijk is van het schep pen van geordende en vertrouwenwekkende ver houdingen op politiek, economisch en financieel gebied in de individueele landen en tusschen de landen onderling. Het moet uitgesloten worden geacht, dat op monetair gebied stabiele ver houdingen zullen t^rugkeeren. zoolang funda- menteele factoren van politieken. economischen en financieelen aard de orde verstoren en on rust wekken. Het verbeteren van de verstand houding tusschen de voornaamste volken, het verminderen van de tot het uiterste opgevoerde bewapeningen, de terugkeer tot een grootere mate van vrijheid in de uitwisseling van goede ren en diensten alsmede in het internationale kapitaals- en betalingsverkeer, het sluitend ma ken op reëele basis van de Overheidsbudgetten, zün de maatregelen, die voorop moeten staan en primair zijn. Worden deze maatregelen getrof fen. dan zal het mogelijk zijn de onmisbare stabiliteit op valutagebied te herstellen en te behouden. Blijven zij achterwege, dan zal de noodige grondslag voor die stabiliteit niet be reikt worden en staan nieuwe storingen te vreezen. Het hangt onder de huidige omstandigheden in sterke mate af van de samenwerking tus- •chen Regeering en circulatiebank en van den W1 en de kracht van de Regeering om aan b«‘ eischen van een gezond geldstelsel den voor rang te verleenen. of een evenwichtige ontwik keling zal bereikt worden en nieuwe schokken tullen vermeden worden Dit voorjaar is zeeforelbroed en j gebracht, hooft meer. Spr. hoj zette hou tin.1 166.000 stpfc Hlerde zich vi n opdracht der Regeering lutiïigbroed tot ontwikkeling Lelijk bestemd voor het IJsel- dat de 700.000 stuks ultge- oed in het IJselmeer en de zeeforelbroed, losgelaten in de beek en den Gelderschen spoedig zullen ontwikkelen. Eenzelfde wensch geldt voor stuks zeeforelbroed. welke in het bleven-' zitten, binnenkwam, weigerden mee het begin van „Hoe sterk de band tusschen de NJ&.B. en de Dultsche regeering is, hebben we zoo sachtjes aan wel begrepen. Dit contact is door de NBB. bü de verklezingsactle ai naar het haar paste erkend of geloochend. In Dultschland heeft men er blijkbaar reeds bij voorbaat op gerekend, dat de NBB. door de verkiezingen in Holland de macht in handen zou krijgen. Want het volgende verhaal, het welk °ns door bevoegde en welingelichte zijde werd verstrekt, is een zoo verregaand en bru taal stukje, dat we ons afvragen of de Neder landsche Regeering wel met die praktijken op de hoogte Is. Dezer dagen wilde een familie te Utrecht een nichtje uit Dultschland eenlgen tijd tot zich ne men. Zooals men allicht weet is het voor Duit- sche onderdanen vereischt daartoe een vergun ning van de Dultsche regeering te verkrijgen. De familie in Utrecht, bjj wie het nichtje sou gaan logee ren, kreeg op den verkiezingsdag een officieel formulier vah het gemeentebestuur van de woonplaats van hst nichtje toegezonden, waarop verschillende gegevens moesten worden ingevuld. Een officieel document dus. waarop de Dultsche Overheid al dan niet gunstig zou be-> schlkken op het verzoek tot verlaten van Dultschland. Dit formulier, hetwelk rechtstreeks uit Dultschland naar de te Utrecht wonende familie werd toegezonden, bestond uit twee ge deelten. Het door een perforatie gescheiden tweede gedeelte bevatte dezelfde vragen als de bovenste helft, doch moest worden afgeteekend door de.... NBB.lil Dus niet door het ge meentebestuur van Utrecht, noch door de Ne derlandsche regeering, doch door de NBB. De ontvanger van dit formulier, die niet het kind de dupe wilde laten worden, is met het formulier naar het hoofdkwartier van de NBB. getogen. Hier ontwikkelde zich het volgende ge sprek tusschen een zwarthemd en een Neder landsch staatsburger: Hou zee! aldus het zwarte hemd. Goeden middag! Wat is er van uw verlangen? Ik heb hier een formulier dat blijkbaar op deze plaats moet worden afgestempeld. Wat is' uw politieke richting? Ik doe niet aan politiek, ik ben neutraal. Heeft u al gestemd vandaag! thet was Woensdag JJ.l. Ik kom Juist van het stembureau. Op wien heeft u gestemd? Daar heeft u niets mee te maken. Het spüt mjj. maar ik kan u niet helpen aan de vereischte onderteekening, gaat u maar eens nen of op de Oude Gracht de kringleider aan wezig is, misschien kan die u helpen. Of de oom van het nichtje hierheen gegaan is weten wjj niet, noch of het vereischte stem pel op het formulier geplaatst is, doch de man die tegen een zwarthemd op het hoofdkwartier heeft durven zeggen: daar heeft u niets mee te maken, zal van de Dultsche regeering wel niet gemakkelijk toestemming krügen zjjn nichtje te ontvangen. WIJ vragen ons af of aan dergeljjke methodes lan de Dultsche regeering niet paal en perk gesteld dient te worden, en of de heeren in de Maliebaan niet eens duchtig op de vingers ge keken moeten worden.” van op en dat het uit dien hoofde als basis vfin een Inter nationaal monetair systeem op züde zou zijn te zetten. Afgescheiden van het onmiskenbare feit, dat de thans geschapen toestand in hoofd zaak te wijten is aan de manipulatie der geld eenheden in de verschillende landen en dm geenszins aan het stelsel van den gouden stan daard kan geweten worden, mag niet voorbij worden gezien, dat, zooals de ervaring van de laatste Jaren opnieuw heeft bewezen, het goud niet gemist kan worden als internationaal betalingsmiddel. Juist in tyden als dc tegen woordige. waarin het nationalisme hoogtij viert en de afscheiding Ausschen de verschillende lan den sterk op den voorgrond treedt, uestaat aan een dergelljk middel grooter behoefte dan ooit en als zoodanig bewijst het goud onmisbare diensten Ook Nederland kon zich in het afgeloopen laar in belangrijke mate herstellen. Reeds vóór den 26sten September 1936. datum der toelating van dan gouden stendaavtf. viel verbetering te constateeren. Langzaam werd de opgaande lijn gevolgd. De waarde zoowel van den invoer als van den uitvoer vertoonde een stjjging. Van den uitvoer vermeerderde de hoeveelheid. In eenige belangrjjke takken van nijverheid nam de werkzaamheid toe. De scheepvaart boekte een beter emplooi. De aanpassing van het Neder landsche kosten- en prijspeil aan dat van an dere landen maakte voortgang. Het kan niet betwijfeld worden, dat de hier in enkele woor den geschetste ontwikkeling zich ook zonder depreciatie in versterkte mate zou hebben voortgezet, onder den invloed van de inter nationale intensiveering der productie met de daaraan gepaard gaande toeneming van de vraag naar goederen, prijsstijging en verhoo- glng van het peil der zeevrachten. Dat de gang van zaken in Nederlandsch-Indië als voornaam leverancier van grondstoffen in elk geval een sterke steun voor Nederland zou geweest zjjn. staat vast. De gulden is noodgedwongen van het goud dosgemaakt en het valt niet te ontkennen, dat tot dusver de sedert 26 September 1936 te con stateeren ontwikkeling, alles tezamen genomen, als gunstig kan aangemerkt worden Het tempo, waarin de opgaande Ijjn kon gevolgd worden werd aanmerkelijk versneld Welk aandeel elk der verschillende factoren, die te zamen in de zelfde richting werkten, in die versnelde be weging gehad heeft, valt niet uit te maken en is van ondergeschikte beteekenis De hoofdzaak is, dat Nederland zich heeft kunnen ontworstelen aan de crisismentaliteit en dat, zonder grootgWhokken, een verbetering van de aansluiting aan het wereldverkeer werd verkregen. Dat dergeljjke schokken konden vermeden worden is, behalve aan de hlervoren vermelde internationale samenwerking tot sta- biliseering van de wisselkoersen, in belangrijke mate te danken aan de rustige en bewonderens- waardlge houding van het groote publiek, zoo wel hier te lande als In Nederlandsch-Indië. Deze houding maakte het mogeljjk, dat de na het loslaten van der. gouden standaard getrof fen maatregelen van monetairen aard en tegen prjjsopdrüvtng ten volle aan de bedoeling heb ben beantwoord. Niet alleen in het binnen land, doch ook Internationaal werd het ver trouwen in de economische en financleele toe komst van ons land aanmerkelijk versterkt. Dat zulks het geval was. niettegenstaande de depreciatie van den gulden belangrijk beneden die der overige geldeenheden bleA, is zonder twijfel grootendeels te danken aan de aanpas singspolitiek, die in vorige jaren gevoerd werd. De op het Internationale verkeer gerichte be drijven kwamen In het algemeen in een gun stiger positie Hun rentabiliteit werd aanmer kelijk versterkt Hier en daar doet zich zelfs een gebrek aan geschoolde arbeidskrachten ge voelen De scheepvaart is vol bezet: de scheeps bouw is ruimschoots van orders voorzien. Neemt men daarnaast in aanmerking de krachtige stij ging van de prijzen der Nederlandsch-Indische uitvoerproducten en van de vraag naar die pro ducten met als gevolg de toeneming van de koopkracht, zoowel in Indië als in Nederland, dan treedt de omslag in een helder licht. Het moet onder deze omstandigheden als een fundamenteel voordeel worden aangemerkt, dat althans tot dusver, de ontwikkeling van dé kosten van het levensonderhoud geen bedrei ging vormt van hetgeen verkregen werd. Die kosten stegen van September 1936 tot en met Maart 1937 met niet meer dan 1.7 pet. ooals men weet, heeft Baldwin ter X gelegenheid van zjjn afscheid van het Britsche premierschap in «Ijn ambtswoning een diner gegeven, waarbij met den Koning en de Koningin van Engeland ook de aanvoerder van de La- bourpartij in het Lagerhuis Majoor Attlee als gast heeft aangezeten. Vopr zoovel1 ons bekend, heeft geen enkel zgn. „bur gerlijk” blad In ons land daarover zijn verwondering uitgesproken, maar- niet temin heeft het sociaal-democratische dagblad „Het Volk” zich gedrongen ge voeld in een hoofdartikel, getiteld „Vorst en Volk” te betoogen, dat de Britsche arbeiderspartij heelemaal niet van zoo geheel andere socialistische makelij is dan de 8. D, A. P„ gelijk „sommige burgerlijke politici en publicisten” be weren. Om dit te bewijzen geeft ..Het Volk” een korte samenvatting van de rede, welke Majoor Attlee in het Lager huis bjj de behandeling van de civiele lijst des Konings heeft gehouden en waarin deze de positie van zijn partij ten opzichte van de monarchie heeft uiteengezet. „Het Volk” beweert nu. dat de 8. D. A. P. deze rede geheel kan on derschrijven. omdat zij precies zoo over de monarchie dbnkt als de Labourpartij in Engeland. Dat dit niet Juist Is, hoezeer de 8. D. A. P. onder druk van de om standigheden. en om opportunistische redenen ook in de gematigde Labour- richting mag zijn geëvolueerd, bewijst reeds een figuur als Majoor Attlee zelf. Een Labour-majoor is in Engeland mo- getijk, maar een socialistische majoor in Nederland nog niet. In Engeland behoort de Labourpartij tot „Hls Majesty’s most loyal opposition” (Zijne Majesteits"1 meest loyale oppositie), maar hier In Nederland kan de oppositie van de 8. D. A. I*. nog allerminst een soortgelijke officieele titulatuur worden toegekend. In Engeland is de Labourpartij uiteen gevallen in een Nationale Labourpartij en een oppositioneele Labourpartij, en zelfs van deze laatste worden leden we gens bijzondere verdiensten door den Koning in den adelstand verheven. In het Hoogerhuls zitten verschillende La- bourlords. De onlangs overleden Snow- dëh was een van hen. Hier te lande heeft een enkele S.D A.P.-er wel eens edh Koninklijke onderscheiding aange nomen, maar het is nog niet zoo heel lang, dat zij bij de opening van de Sta- wanneer en te dit uitvoerige rlchtgeving over het huwelijk van Prin ses Juliana met Prins Bernhard tegen over 8.- D. A. P.-ers, die daarin een on toelaatbare concessie zagen aan de monarchie, moeten verdedigen als een journalistieke onvermijdelijkheid. Er bestaat in de 8. D. A. P. een tegenstel ling tusschen de gematigde leiders en zekere orthodox-socialistische kringen, welke misschien wel eens kan leiden tot een soort splitsing als die, welke zich in Engeland heeft voltrokken, maar voor- loopig is dat nog niet het geval. at de 8. D. A. P. evenals Attlee 1 gaarne verklaart geen vinger te willen uitsteken om een kapitalis tische monarchie te vervangen door een kapitalistische republiek, spreekt van zelf, omdat zij bij zulk een vervangen hoegenaamd niet gebaat zou zijn. Daar in schuilt niet de geringste verdienste. Maar dat de 8. D. A. P. evenals Majoor Attlee de huidige op dfen particulieren eigendom berustende klassenmaatschap pij wenscht om te zetten in een klassen- looze samenleving, gelijk „Het Volk” wil laten voorkomen, is zacht gezegd misleidend. De 8. D. A. P. wil slechts in zooverre een klassenlooze maatschappij zij streeft naar een samenleving, waarin nog maar één klasse n.l. de ar beidersklasse het over allen en alles te vertellen heeft. In dit opzicht verschilt haar streven maar weinig van dat der nationaal-socialisten, die alle macht en alle recht uitsluitend aan hun partij- klasse willen trekken. Zeker, Majoor Attlee heeft groot gelijk, wanneer hij zegt, dat men van vorsten geen góden moet maken en dat de kracht van da hedendaagsche monarchie niet ligt in den afstand, welke haar van het volk scheidt, doch in den persoonlijken band tusschen den vorst en zijn onderdaan. Heel bijzonder geldt dat voor Onze, „bij de gratie Gods” regeerende Koningin en het Huis van Oranje, dat zoo hecht en zoo diep verankerd is in het hart en de geschiedenis van ons volk, maar dat voor de 8. D. A. P., vergeleken bij een kapitalistische republiek, te veel lood om oud Ijzer is om te worden opgeruimd. Neen, de 8. D. A. P. is wat „Het Volk ook moge schrijven, nog geenszin^ aan de Labourmentaliteit toe, terwijl zelfs de Labourmentaliteit in ons land, met zijn geheel andere verhoudingen, geschie denis en ontwikkeling, mpeilijker aan vaard zou kunnen worden als Hare Ma jesteits meest loyale oppositie dan in En geland. de 200.000 Beulakker- wijde, Bergumermeer en Amstelmeer en ver der in de Reeuwükscbe plassen en Binnenmaas zün pepoot. Het over het algemeen zoo gunstige verloop der kunstmatige snoekteelt bij tal van kwee kers onder voortdurende medewerking der Vls- scberlj-inspectie geeft reden tot groote vol doening. De voorzitter besprak tenslotte het vraagstuk van de samenwerking tusschen beroep en sport. De Hoofdafdeeling ZoetwatervlsscherU der Nederlandsche Heidemaatschappij hield Zater dag in he^ gebouw voor K. en W. te een alpemeene vergadering onder van den heer Mr. J. v. d. Mortel. De vergadering die zéér druk bezocht was. werd o.m. bijgewoond door Inspecteur Van Hengel, als vertegenwoordiger van den minis ter van Landbouw en Visscherü. Baron a van Heemstra, commissaris der Koningin in de provincie Gelderland en den heer Lo den als commissarissen der HFl8emaal en de heeren Janssens en Van Dijk na Visscherü centrale. Na opening der vergadering hield de voor zitter een rede, waaraan wü het voegende ont- leenen. De zoetwatervisschers worden voortdurend voor moeilüke vraagstukken geplaatst; de af zet van de visch bleef zeer onvoldoende on danks de pogingen om daarin, verbetering te brengen. Spr. gaf uiting aan de groote teleurstelling, welke vele visschers dit voorjaar moesten on dervinden toen de snoek voor hen onbevredi gend naar Frankrijk kon. Tegenover deze teleurstelling staat eenige voldoening ten aanzien fan den verkoop van aal en paling door de visschers, waarop spr. nader inging. Voor de zalmvia ger gesteld. Het v veel zalmen hebbi feit is intusschen, van 1937 slechte hebben gegeven ta t 11626 in den ov< Het ware onjuist te concludeeren, het goud een schadelüke invloed uitgaat het economisch en financieel wereUbestel van Na de rede van voorzitter J. w werden de jaarstukken behandeld. Vervolgens hield Dr. B. Havlnga, van het Rüksinstltuut voor biologisch vlsschersondcr- zoek 'te Amsterdam een Inleiding over ..De voordeelen van verhooging van de maat voor aal.” Nadat spr. dit vraagstuk uitvoerig bespro ken had diende de heer Havlnga een voorstel in, om de aalmaat te verhoogen van 25 cM. op 28 c.M. en wel voor het geheele land, met dien verstande, dat de riviervisscherü het recht heeft de aal beneden de 28 cM. maar tot de 25 cM. te verkoopen aan de organisaties. Na ampele besprekingen werd het voorste) met groote meerderheid aangenomen. Nadat eenige voorstellen van afdeellngen waren behandeld hield de heer Brink nog een inleiding over óen afzei van aoetwatenrisch.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5