Noordermarktbond vergadert 5 Nassau Tax tel.3545 DE TOESTAND IN HET TUINBOUWBEDRIJF Eerherstel DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Film Rad ioprogramma Apoihtkertnachtdimt OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN MISSIETENTOONSTELLING Drankwet DE KERMIS TE BERGEN NIET GOED UITGEKEKEN Een gondelvaart op 31 Augustus HIJ STOND GESIGNALEERD IN KRUIDENIERSARTIKELEN BURGERLIJKE STAND Buur tv. Forestustraat SPUITEN OF NIET? HARENKARSPEL Doelenstraat 30 - Tel. 4395 Uitvoerige gedachten wisseling Vrouwelijke Jeugdbeweging vpor Katholieke Actie De Graal Noord-Holiandsche Levensverze kering Mij. N.V. van 1891 te Alkmaar Groote ritten - speciale tarieven LAAT ZE NIET VERGEEFS VRAGEN Nationale Reclaggeeringadag Wftfry. Kostprijs van de producten zal beter dan tot nu toe be naderd moeten worden DONDERDAG 3 JUNI 1937 AGENDA n ALKMAARS VERKEERS OVERTREDINGEN t j STAD 0. 3e 30 VRIJDAG 4 JUNI 3 1 i rijdt ingevulde zonder een Altaar- Totaal 77 Alkmaar, 3 Juni 1837. Clubhuis Oude Graeht 283 I 4 1 In het Provinciaal blad ts opgenomen de be schikking van Ged. Staten van Noord-Holland, waarin goedkeuring wordt gehecht aan het raadsbesluit der gemeente Bergen, tot het In stellen van een kermis, te houden op den eer sten Zondag en den daarop volgenden Maandag en Dinsdag in de maand Juli van ieder Jaar. den het 1 1 2 5 1 1 1 1 F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOKLMA, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Vanwege het H. Hartfeeat aal het buitenspel SA. Vrijdag pas beginnen als de plechtigheden in de kerken zijn geëindigd. Alle leden worden wel veraocht. dim ook zoo vlug mogelyk naar het veld te komen. (vorig jaar 191997 09 199 369 71 boerderijen 3.91895); Alkmaar van zijn Christus aan de volksvertegenwoordiging over te laten. Tenslotte ging men met het prae-adviea van het bondsbestuur mee, d.wx. dat aangedrongen zal worden den kostprijs meer te benaderen en zich niet er In te verdiepen, hoe dit bereikt sal Horden. Nadat de rondvraag was gehouden sloot de voorzitter de vergadering. Aan verleei de Arl noemt (De B Alki er dem van Bru gest sger At Hen heid verzi het word De Jtlkj het verdt bijzoi hand Eei Zieke het band Eer Oymi instel kenni Een raad onderi ten d< dijk op 12 We g Kon Een Inzake meded oord-t kosten Wor Een der F grond noodit ransel seph 1 In I fk va m Mi he Rz 1 vir 1 de as out I 1 bot uit var Ui te gro E mai Bor zoel son te I 2 2 2 3 Geboren: John Willy Theodoor, z. van Willem Heiner en Anna fcaal. Getrouwd: Simon Albertus Kabel en Alida Maria Bierman; Johan Cornells Out en Ca tharina Cornelia Zwan; Hendrik Blumink en Albertha van Aanholt; Dirk Groen en Elisabeth Neeltje de Vries. Overleden: Cornells Meijer, M j, geh. met Theodora de Goede. A Wlelriji vervoeren Wlelrliden en teen ricting aangeven Wielrljden in verboden straat Ruden met 3-wlellge bakfiets zonder rem Overtreding Motorrijtuigenbelasting WU vestigen gaarne de aandacht op den speld- Jesdag, welke morgen ten bate van het Wlt-Gele Kruis bl) alle kerken, wordt gehouden. Het werk der zusters behoeft geen aanbeve ling, doch het bestuur zou de werkzaamheden gaarne nog verder uitstrekken indien de' mid delen daartoe aanwezig waren. Laat de dames die u een speldje aanbieden niet tevergeefs ewi beroep op uw weldadigheid doen! In de Poolsche dorpjes Narew en Biala werden op het einde der Meimaand groote processies gehouden. Meisjes in een karakteristieke kleederdracht droegen de beeltenis van Maria en andere heiligen Het bondsbestuur verklaarde zich bereid er met alle gepaste middelen nogmaals op aan te dringen, dat de kostprijs van onze producten heter dan tot heden benaderd zal worden. De heer WEEL, L.T.B. Langendyk, was voor het voorstel. Spr. vond het een gekke toestand, o at de tuinders in den winter nog concurrentie ondervinden van de spercleboonen, welke zU In den zomer tegen drie cent per kg. aan de con servenfabrikanten verkochten. Er moet een hoogere minimumprijs vastgesteld worden voor onze tuinbouwproducten; het gaat niet aan, dat door een teveel de geheele oogst bijna voor niets van de hand wordt gedaan. (Staatsblad 1931. nr. 4^) Ingekomen is een verzoek van C. H. Smit, alhier, om een verlof A verlof voor den ver koop van swak-alcohollschen drank In hel klein zoowel voor gebruik ter plaatse, voor wel ke het verlof geldt, als voor gebruik eiders In het perceel Lombardsteeg 17. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een leder schriftelijk bezwaren tegen he* verleenen van dit verlof indienen. Verscheidene heeren voerden hierover het woord, doch daartoe werd geen besluit genomen. Het prae-advies van het bestuur werd hierna aangenomen. De heer Weel (L.T.B. Langendyk) wees er op, dat de overgang van den slechten naar den goeden tijd geleidelijk zal gaan. Als het iets be ter gaat zal de steun der Regeerlng ophouden. Daarom moeten we zelf iets hebben om door dien overgang heen te komen. Deutschlandsender Keulen 1630—17.20; Brussel VI. Keulen 183020.05; Parijs Radio 20.06—2035; Lood. Reg. 2035—2235; Boedapest 2235—23.20; Berlijn 223.0—24.00. Lijn 4: Brussel VI. 8.00—930, Diversen 930— 1035; Lond. Reg 1035—12.10; Droltwlch 12.10— 13.2Ó; Lond. Reg. 1330—1730; Droltwlch 1730 —18.20; Hamburg 18 20—18.45; Drottwich 18.45 —34.00. Lijn 5: Diversen. As. Zaterdag en Zondag zal dan onze Missie - Tentoonstelling een feit zijn. Kr is hard ge werkt. toch zal ieder die de tentoonstelling komt bezichtigen versteld staan over hetgeen gepresteerd is. Voor twee Jaar terug' was onze tentoonstelling goed, deze belooft nog beter te worden. Alkmaar heeft een bijzondere liefde voor de Missie, gezien het feit, dat het reeds zoovele Missionarissen naar de Missie uitzond. We hopen 'dan-OOk, dat we nu op de Missie lief de van Alkmaar mogen rekenen en er heel veel belangstellenden zullen zijn, die as. Zaterdag avond en Zondag het werk komen bezichtigen, dat door zoo nijvere handen voor onze Missio narissen in de verre Missie gemaakt la. "l Doordat zU bij het oversteken van den rijweg niet voldoende uitkeek, werd gisteravond, even na zes uur. de zestigjarige mevrouw J. E. op den Kennemerstraatweg door een onbekend ge bleven wielrljdster aangereden. Mevrouw E., die een wond bij het rechteroog opliep, werd door de politie verbonden. Vanmiddag opent de weduwe J. A. de Lan ge in het perceel Verdronken Oord 73 waar in voorheen een vlschwinkel was gevestigd een winkel In kruldenlersartikelen. De aardige winkel, die een vrlendelljken en keurigen In druk maakt, herbergt een fllnken voorraad ar tikelen, zoodat de klant niet bevreesd behoeft te zijn, dat hy hier spoedig iets tevergeefs zal zoeken, terwijl hy er van overtuigd kan zijn, dat hjj op vakkundige wijze wordt geholpen, want de weduwe de Lange is met het vak zeer goed op de hoogte. We gelóoven wel, dat een kruidenierswinkel In deze omgeving, waar er niet zoo veel zijn, wet op z'n plaats is, terwijl wy mejuffr. de Lange, die op zulk een flinke wyze tracht voor haar dit ook moest worden opgevoerd en slapte, doch met streng optreden. De heer L. KALVERDIJK merkte op, fiot wanneer Iemand niet vertrouwd wordt, de keur- De secretaris van de Alkmaarsche Oranje- vereenlglng meldt ons, dat 't In de bedoeling van het Bestuur dier vereenlging ligt om op 31 Augustus as. des avonds een gondelvaart met verlichte booten te organlseeren door Alkmaars grachten. De Alkmaarsche Roel- en Zeilver- eenlglng heeft hare medewerking reeds toege zegd. Doch een ieder, die In het bezit Is van een cano of ander vaartuig, dat voor deelname in aanmerking kan komen, wordt verzocht hare of zijne medewerking te verleenen. Inlichtin gen worden gaarne verstrekt door en opgave kan worden gedaan by genoemden secretaris, mr. E H J. Wynne, Nassaulaan 18, Alkmaar. Victoria Theater: „The Barretts of Wlmpole- street". Alle dagen 7.30 uur. Zondag van 2 u. af. De dagbladen verhalen ons lederen dag op nieuw van de afschuweiyke heiligschennissen en onteeringen, welke Christus en Zyn Kerk In verschillende landen worden aangedaan. En omdat deze berichten dageiyks tot ons door komen. dringen zy wellicht niet voldoende tot ons, geloovlge Christenen, door wy zyn zoo langzamerhand door de veelvuldige op zichzelf ontstellende berichten van heiligschennissen en Godsonteering aan veel gruweldaden gewoon geraakt Maar de feiten zyn er niet minder ernstig door. Welk een berg van feiten, die den haat tegen God verraden, hebben de dagbladen ons mee gedeeld over het ontkerstende Rusland. Welk een niet te tellen aantal heiligschen nissen. Christus in Zyn aanbiddeiyk Altaar sacrament aangedaan, werd ons als een simpel feit meegedeeld uit het ongelukkige Mexico en Spanje. Welk een systematische stryd wordt er tegen Christus en Zyn Kerk gevoerd In het nabye Duitschland. Door zoovele volkeren wordt de Christus ont- eerd en miskend en verguisd in het hoogste blyk van liefde, dat Hy aan de menschen gaf. Hedenavond wordt in de St. Josephkerk het Veertigurengebed geopend, dat Vrydag. Zater dag en Zondag gehouden wordt en dat dezen keer vooral bedoeld is als een plechtig eerher stel aan den verguisden en miskenden Christus Eucharisticus. Daarom sporen wy alle katholieken van Alk maar dringend aan. dit Veertigurengebed mede te vieren en daardoor zooveel mogeMjk eerherstel te brengen aan den miskenden en bestreden God van liefde. Dit Veertigurenge bed is niet alleen bestemd voor de parochianen van St. Joseph, maar voor alle Katholieken van de stad Alkmaar. WoOnt daarom in deze dagep Vrydag, het leest van het Allerheiligst Hart van Jesus, van den Koning en het middelpunt van alle harten, maar ook Zaterdag en vooral Zondag, den grooten dag van eerherstel, de H. MIs met groote aandacht en dexotie by, nadert tot het Gastmaal* van liefde en vormt in de dagen van dit Veertigurengebed wacht van Godminnende zielen. Katholieken van Alkmaar, woont lederen avond het plechtig Lof met predikatie by. op dat het Veertigurengebed in de St. Josephkerk ten grootpch en machtig eerherstel worde aan den miskenden en verguisden God van liefde. Laat in de komende dagen katholiek op ondubbelzinnige wyze blyk geven aanhankeiykheid en liefde tot den t ucharist leus. De vereenlging He» rhugowaard Noord en de L. T. B Langendljk stelden voor, een uur te be palen, waarop de tuinders gelost moeten hebben Het bestuur wilde dit uur bepalen op 4 uur nrn. „De Koophandel" verzocht het uur aan het spoor vast te stellen op 5 uur en het overllggeld op f 0.50 per uur te bepalen. Na eenlge besprekingen besloot men het uur voor de auto’s op 4 uur en voor den spoorwagen op 5 uur te bepalen. Het overllggeld werd be paald op f 030. De afd. Langtendyk van den L. T. B. stel de voor, een beroep te doen op de Regeerlng om voor de vroegere aardappelen In 1937 weer een regeling toe te passen als in het vorige jaar. Het bestuur wil de noodige stappen doen om tot een dergelyke regeling te komen. Het juicht een dergelyke regeling toe. De VOORZITTER zeide. dat de Prov Com missie reeds had veraocht aan den Minister om een flink bedrag voor de vroege aardappelen be schikbaar te stellen. Hieraan voegde de heer KLAUT toe, dat een regeling, ongeveer gelyk aan die van verleden jaar. zoo mogelyk de vol gende week In werking zal treden. De heer JAC. GROEN Az. vestigde de aan- nacht op degenen, die zyn gedupeerd, doordat de regeling na 15 Juli niet goed is toegepast. Verder wilde spr. de vraag stellen hoe het moest met de beperkte oppervlakte afgekeur- ce aardappelen. Zullen die In consumptie ko men? Symon Hendrlcus Kramer en Maria Anthonla zyp; Jogchum Roelf Bimon, zoon van Rcelcf Yprna en TrtJntje de Vries; Catharina Chris tina, dochter van Jacob Spaans en Catharina Zoon; Jan, zoon van Jan Hulberts en Elisabeth Waiboer; Hendericus, zoon van Jacob Karsten en Catharina Boon. Ondertrouwd: Bauke Schouwstra, 27 jaar, onderwyzer. wonende te Achtkarspelen, en Augusta Alida Margaretha Kuiper, 27 Jaar, wo nende te Harenkarspel; Johannes de Oroot, 21 jaar. landbouwer, wonende te Heerhugowaard, en Wllhëlmlna Dekker, 23 Jaar, wonende te Harenkarspel; Hendrik RUs. 22 Jaar, monteur, wonende te zype en Arientje Leeuw, 28 Jaar, wonende te Harenkarspel; Klaas Doekes. Jaar. landbouwer, en AntJe Doekes. 24 Jaar. bel den wonende te Harenkarspel; Petrus Zutt. 38 jaar. landbouwer, en Anna Catharina Ruiter, 24 Jaar, belden wonende te Harenkarspel. GetrouwdCornells Petrus Hoedjes, 25 JasT' landarbeider te Heerhugowaard. en Teresia Eli zabeth Bchuyt, 23 jaar. wonende te Harenkar- spel; Johannes Schuyt, 29 Jaar. tuinbouwer, en Catharina Gerarda Groen, 24 Jaar, belden wo nende te Harenkarspel; Bauke Schouwstra en Augusta Alida Kuiper; Hendrik RUs en Arientje I*euw; Johannes d« Groot en Wilhelmina Dek ker; Klaas Doekes en AntJe Doekes. Overleden: Gerrit Zuydam. 73 jaar, echtge noot van Bregtje Pater; Jan van Duin, 89 Jaar, weduwnaar van Maart je Broerzen. meester de schuit moet wegen. Nadat nog eenlge heeren het woord hadden gevoerd en de heer K. MOLENAAR had toe gelicht hoe de regeling te Warmenhulzen Uks, werd van dit ondenuap afgestapt. De vereen. N. ^^Kp wenscht de stortingen In het mlnlmumprl|Kf<mds te doen ophouden. Deze afd. wil de reeds gestorte gelden weer on der de tuinders verdeelen naar hun omset. Het percentage wilde zy weer teruggebracht zien tot 165 pCt De afd. L T. B. ’t Veld zou het fonds ponds- pondsgewyze onder de leden willen verdeelen. ter verlichting van den nood der bedryven. Het bestuur adviseert de voorstellen niet aan te nemen. De afd. L. T. B. 't Veld trok dat gedeelte waarin over verdeeling wordt gesproken In; de vereen. N. Nledorp trok haar heele voorstel in. VOORZITTER merkte op. dat er te weinig in het fonds was om er mee op te houden. Boven dien zal het geen belangryke verlichting geven voor den tuinbouw, wanneer het K pet. niet be taald moet worden. Het bestuur denkt dat het schade zal doen, als er met de fondsvorming wordt opgehouden. De heer J. GROEN Az. vond in het voorstel legenstrydlgheden, byv. ta.v. de middelen, welke worden aangegeven. Spr. heeft in zyn plan niet gedoeld op een heffing op de con sumenten, maar op verhoogde minimumprijzen, desnoods met terugbetaling aan den export. Spr. betoogde, dat de crisismaatregelen niet moeten worden beschouwd als Indirecte belastingen, doch dat ze zyn om te voorkomen, dat de boe ren hun producten voor niets van .de hand moeten doen. De oplossing van een ultkeering uit de Staatskas achtte spr. aanvechtbaar; de andere oplossing, een verhoogde minimumprijs is logischer. Spr. wilde voorstellen, de middelen De heer KLAUT wees er op, dat dit ver leden Jaar ook is gebeurd. De datum kon alleen niet worden vastgesteld. Het voorstel werd aangenomen. Do L.T.B. afd. Langendyk stelde voor, de andyvie vrij te stellen van de verplichting tot veilen. Het bestuur wil medewerken tot de opheffing der verplichting. Een breedvoerige gedachtenwisseling van voor- en tegenstanders ontwikkelde zich. Ten slotte besloot men met alleen, Tulnbouwbelang en de L.TB. afd. Langendyk tegen, het ver plicht vellen van andyvie te handhaven. „De Eendracht" te Oudkarspel stelde voor, by de regeerlng aan te dringen op verhoogfrig van het bedrag voor den tuinbouwsteun met het devaluatie-percentage. De zetkool begint .op het oogenbllk te bloeien of bloeit reeds op andere plaatsen. Nu staan wy voor de vraag, hoe wy de veelvuldig voor komende bladluizen, mosterdkevers, koolzaad- glanskevers en diverse snuitkevers, die ieder op hun beurt een maal trachten te vinden In de bloemen of op het blad of In de hauwen, moe ten dooden. By het beantwoorden van de vraag, of, wan neer en hoe wy deze dieren moeten vernietigen, hebben wy eerst verschillende belangen tegen elkander uit te meten. In de eerste plaats moet een bespul ting ren dabel zyn, d. w. z. wy moeten met een oespui- ting of bestuiving niet alleen onze onkosten en ons arbeidsloon terug kunnen verdienen, maar ook nog Iets extra's bovendien. Voor iedere luis of voor lederen kever gaan wy niet aan den gong. Eerst moet het er op lyken, dat ze wer- keiyk schade doen. Geen enkele zetkool is ge heel vry van insecten. Laten wy echter eens aannemen, dat er wer- keiyk een schadeiyke hoeveelheid insecten aan wezig Is. dan gaan wy tot bestrydlng over en dan beginnen wy ons af te vragen, waarmede wy die insecten kunnen dooden. Hadden wy nu te doen Tnet niet bloeiende planten, dan zou het antwoord daarop gemak- keiyker zUn dan nu. wy hebben nameiyk reke ning te houden met het feit, dat bloeiende planten bezocht worden en ook bezocht moeten worden door insecten, die de bestuiving ver zorgen. En het schyr.t by sommige koolzaadkweekers nog niet te zyn doorgedrongen, dat het ónmo gelijk is zonder insecten zaad te telen. Daarom zal een goed zaadkweeker by voor keur niet spuiten of stuiven zoolang de planten in vollen bloei zyn. Omdat zaadkool echter een langen bloeltyd heeft, kan men er, speciaal by dtt gewas, wel eens niet aan ontkomen. Men zal dan echter wel degeiyk moeten denken aan 203327.17)afsl. prov. 137344.49 (vorig Jaar 153.906.11); inc. prov. ƒ218.882.71 (vorig jaar ƒ211.133.04); onkosten ƒ37530237 (vorig jaar 301319.13). Het dividend Is bepaald op ƒ53.— per 1/1 opr aand en ƒ33.— per 1/1 aand. 3e en serie. Tot commissaris werd herkozen de heer P. A. de Lange. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodoras Adrianus, zoon van Simon Groen en Maria Molenaar; Syverinus Nicolaas, zoon van Mat- theus Pronk en Elizabeth Strooper; Adriar.us Theodorus, zoon van Adrianus Johannes Kiy- broek en Maria Johanna Smit; Petrus, zoon ran By de door de verkeerspolitie dezer gemeente In de maand Mei 1937 geouden contróles wer den 77 personen bekeurd, terwyi 114 personen werden gewaarschuwd wegens slechte hand remmen, stuurinrichtingen, spiegels, achter- verlichtlng. verblindende verlichting, te snel rijden, onduldeiyke nummerplaten, autorijden met slechte banden. De processenverbaal werden opgemaakt voor de volgende feiten: Autorijden zonder goede remmen Autorijden zonder goede stuurinrichting Autorijden zonder In het bezit te zyn van een geldig rijbewds Autorijden en op vordering geen rdbewljs kunnen vertoonen Auto onder toezicht laten besturen door een Jongen van 14 Jaar Rijden met een auto waarop 't kenteeken niet duldeiyk leesbaar is aangebracht Rijden met auto links langs een vlucht heuvel Ryden met auto links In een bocht Ryden met auto zonder hoorn, spiegels en richtingaanwijzers Ryden met vrachtauto zonder behooriyk geluiddempende inrichting Ryden met personenauto en te veel per sonen vervoeren naast den bestuurder Rijden met een personenauto en by een kruispunt van wegen een ander motor- rytulg passeeren Motorrijden zonder goede remmen Motorrijden zonder hoorn r Motorryden zonder spiegel Motorrijden zonder in het bezit te zyn van een geldig rybewys Rijden met autobus zonder vergunnlngw- en keurlngzbewys Rijden met autobus breeder dan 2.10 M. zonder „B" borden Ryden met niet goedgekeurden autobus Roden met toerwagen zonder vergun ningsbewijs Autobestuurder werkkaart Wielrljden met te breede lading Wlelryden en zich vasthouden aan een auto iden zonder bel Iden en tweeden persoon op rijwiel De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 30 Mei tot en met 5 Juni waargenomen door de apotheek van Mevrouw SchoutenOele Choorstraat 47. Verscheidene afgevaardigden voerden nog het woord over dit voorstel, waarna werd gestemd. Het voorstel van de Eendracht werd verworpen met 821 tegen 199 stemmen. Voor stemden de vereenlglngen te Oudkarspel en N. Nledorp. De Eendracht te Oudkarspel en de L T. B afd. Langendyk stelden voor een regeling te treffen voor den verbouw van blauwe aardappelen. Het Bondsbestuur wil deze zaak aanhangig maken by den Vierbond. Dan kan men een uitgebn ide regeling maken De heer JAC. GROEN Az. vroeg ot er niets voor gevoeld werd de blauwe aardappelen te verbieden. Het Comité van Uitvoering van de op Za terdag «s te houden collecte ten bate van de gezameniyke Reclasseeringslnstellingen ver zoekt ons, nogmaals op deze collecte de aan dacht onzer lezers te willen vestigen. Nadere bijzonderheden over het reclasseerings- werk zyn te vinden In de dezer dagen huls aan huls bezorgde .Reclasseeringskrant”, waarin Zyne Excellentie de Minister van Justitie en andere vooraanstaande Nederlanders woorden van aanbeveling hebben geschreven. Ter verhooglng der attractie Is In deze Re classeeringskrant een prysvraag opgenomen, waarby voor de goede oplossers fraaie pryzen beschikbaar worden gesteld. De Directeur van bovengenoemd Bureau deelt mede.' dat heden staan Ingeschreven: Groep Bouwvakken: 1 opz. teekenaar, 1 gla- zenwasscher. 1 steenbikker, 5 stratenmakers, 1 stratenmaker-opperman, 2 stuc, opperlieden. 8 betonwerkers. 1 granletwerker, 1 decorateur, 30 opperlieden, 6 stucadoors, 39 metselaars. 18 voegers, 16 schilders. 105 grondwerkers, 81 tim merlieden. Groep Metaalindustrie: 8 bankwerkers, 1 blik slager. 2 carrosseriebouwers, 2 constructlewer- kers. 1 electriclen. 3 fitters. 1 instrumentmaker, 1 kemmaker. 2 ketelmakers, 6 klinkers. 10 lood gieters, 2 lynwerkers. 2 machinisten. 2 machine- teekenaars. 6 metaaldraaiers, 1 metaalvyier, 1 metaalsiyper. 12 monteurs. 2 orgelmakers. 2 plaatwerkers. 2 rijwielherstellers, 1 pianostem mer, 1 ponser, 1 scheepsbouwer, 1 scheepstim merman. 1 scheepswerktulgkundige. 12 smeden, 12 stokers, 1 tandtechnlker, 1 voorslaander, vuurwerkers. 3 wagenmakers. 1 werktuigkun dige. 5 yzerwerkers, 1 zandberelder. Groep Verkeerswezen: 58 chauffers, 6 koet sier^. 12 schippers, 1 machinist binnenvaart, 16 magazynbedlenden, 5 kellners, 5 loopknech ten, 1 hotelknecht, 1 emballeür. Groep Voedlngs- en Genotmiddelen: 55 siga renmakers. 5 sorteerders, 1 klstenplakker. 1 stripper, 4 tabaksbewerkers. 3 koks, 9 slagers. 7 chocoladebewerkers, 1 off. choc, d/aglst. 1 koffiestroopbrander. 2 blerbottelaars, 2 zulvel- berelders, 27 bakkers. Groep Houtbewerking: 20 meubelmakers, 7 stoffeerders, 7 mach, houtbewerkers, 2 kisten makers, 4 borstelmakers. 1 beltser, 1 kuiper, 1 blljartmaker. Groep Handel: 24 vertegenwoordigers, 8 win kelbedienden, 1 etaleur. Groep Boek- en Steendrukkeryen5 letter zetters. 2 drukkers. Groep Tuin- en Landbouwbedryven13 tuin lieden. 21 landarbeiders, 4 bloemisten. Overige beroepen: 8 boekbinders. 4 wassdbers, 4 schoennfakers, 1 portler-hulsknecht* 1 verf- berelder, 2 kalkbranders, 1 huidenzouter, 1 on derwyzer, 1 cartonbewerker, 1 papierbewerker, 1 controleur, 2 bedrijfsleiders, 7 Incasseerders. 4 zakkenstoppers. 2 administrateurs, 1 boekhou der, 1 verpleger, batlkker. 1 secretarie-ambte- naar, 16 kantoorbedienden. 37 transport- en 248 los-arbeldera. f Gedeelteiyk werkloos: tabaksindustrie 8, ove rige beroepen 1. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 Jaar in diverse beroepen: 24. Vrouweiyk personeel: 5 kantoorbedienden, 1 verkóbpstbr. 1 huishoudster, 1 meisjes voor halve dagen. 5 werksters. Door de politie werd gister een man aange houden, die in het politieblad stofid gesigna leerd tot het ondergaan van een paar dagen hechtenlsstraf. Hy werd naar het Huis van Be waring overgebracht. de byen en de eigenaren van bijen uit de buurt even moeten waarschuwen, opdat ze tydlg hun (tlldeiyke) maatregelen kunnen nemen. Byna alle bestrydlngsmlddelen zyn nameiyk gevaarlijk voor de bijen. Maakt men gebruik van zeepeplrltus by d« bestrydlng van bladlui zen, dan behoeft men zich voor de byen niet zoo erg angstig te maken. Gebruikt men nlco- tine-praeparaten, dan bestaat het gevaar hoofd- zakeiyk tyoens het bespuiten, d. w. z. den vol genden dag Is het gevaar al wel grootendeeU geweken. Ook Derrls-praeparaten zyn op het oogenbllk dat ze verstoven of verspoten worden funest voor de Insecten. Omdat ze echter, voor al by zonnig weer, snel hun werkzaamheid ver liezen, wordt het gevaar spoedig veel minder Wellicht zal het reeds mogelyk zyn na ver loop van 13 2 dagen de byen weer op de Noe men los te laten. Anders Is dat by het gebruik van maagglften. b.v. Arzenicum-verblndingen. zyn die op de bloemen of op de bladeren verspoten, dan biy- ven ze zeer lang gevaariyk voor Insecten. Ze verliezen n.l. praktisch nooit hun werkzaam heid. omdat het stoffen zyn van metallischen aard. Komen ze later weer in dauw in oplos sing. dan Is er weer gevaar als de byen van dien Jauw drinken. Gelukkig daarom, dat wy by de teelt van koolzaad zelden gedwongen worden van deze stoffen gebruik te maken. Zaad kweekers en byenhouders, die in den loep van dit seizoen ervaringen opdoen met Derris, Nicotine of andere middelen, verzoek ik beleefd my daarvan op de hoogte te stellen. By groote byensterfte zal ik gaarne door een be zoek my op de hoogte stellen. De belangen van den bijenhouder en zaadkweeker loopen teveel parallel, om een of ander uit het oog te verliezen. Tydens den vollen bloei spuite of stuive men dus slechts by hooge noodzaak. De ambtenaar van den Plantenziektenkundlgen dienst VAN HERWIJNEN, St, Pancras Lijn 1: Hilversum I. LUn 3: Hilversum H. I4jn 3: Keulen 830—1130; Drottwich 1130— 1205; Parijs R. 12.05—1330; Brussel VI. 1330— 13.35; Keulen 1335—1535; 15.35—16 20; 1730—1830; De Veillngvereeniging „De Noordermarktbond" hield Woensdagmiddag In hotel „Concordia” 1 de algemeene jaarvergadering. Talryke afgevaardigden en genoodigden wa ren aanwezig. De voorzitter, de heer J. Ootjers. opende de vergadering met woorden van welkom, in het byzonder tot de aanwezige gasten. VOORZITTER schetste 't slechte verloop van het af ge loopen seizoen, waarby hy wees op het groote belang dat betere handelsvoorwaarden voor den tuinbouw zouden beteekenen. Zoolang de handelsvoorwaarden niet beter zyn. ziet het er donker uit voor de toekomst. Voor onze pro ducten wordt te weinig geld beschikbaar ge steld. in tegenstelling met het bedrag voor oor logsdoeleinden. Besprekende de regeeringsbetnoellngen met den tuinbouw concludeerde voorz. dat de tuin bouw d«n regeerlngssteun niet kan missen, wil hy ih leven blyven. Voorz. betuigde dank voöf den verleenden misoogststeun. Hoewêï de steun over het algemeen te gering Is geweest, zyn zeer velen voor den ondergang behoed. Wanneer aanstonds weer wat verruiming der uitvoermogeiykheld aanwezig Is, moeten onze producten zichzelf aanbevelen. (Applaus.) De notulen werden vastgesteld, evenals het jaarverslag 1936, waarvan wy eenlgen tyd ge leden reeds een uittreksel publiceerden. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester luidde als volgt: De exploitetleretening over het jaar 1936 sloot met een totaal bedrag van 17.746.71. Af- geschreven kon worden een bedrag van ƒ3000 en op de reserve geboekt /641.34S. De balans vermeldde een elndcyfer van 58.740.06; hierop kwam het mlnimumprysen- fonds voor met 22.625.43. De rekening werd vastgesteld. Vervolgens werden de voorstellen behandeld. Het eerste voorstel van het bestuur was, wan neer de Provincie er toe over mocht gaan een golfbreker aan te leggen In het Waardje, de onderhoudskosten hiervan voor rekening van den Noordermarktbond te nemen. Het voorstel werd aangenomen. Het bestuur vroeg machtiging om. Indien het noodlg wordt geacht, uit te zien naar uitbrei ding van het auto-parkeerterreln. De hiervoor benoodigde gelden werden meteen aange vraagd. v Uit de vergadering werd dit voorstel toege juicht. Het bestuur stelde voor, dat alle leden de ver plichting op zich nemen, al hun aardappelen te besproeien tegen de gevreesde aardappelziekte. Dit zeer belangryke punt werd direct z. h. st. aangenomen. -- Het laatste bestuursvoorstel was het vellen van te velde goedgekeurde poters verplichtend te stellen. Het voorstel werd aangenomen. De vereen. „Sint Maarten” stelde voor te trachten de vroege Deensche witte kool In de steunregeling te kryg^n. Het bestuur wil probeeren voor het komende seizoen weer een regeling te krijgen voor de gewone witten. 't Veld wilde gaarne dat de regeling van 1933 op den voorgrond werd gesteld. De heer KLANT, secr. van de Prov. Commissie, dacht dat er niet zulke groote bezwaren aan zouden kleven om voor deze koolsoort een richtprijs vast te stellen. De invoering der rege ling 1933 Is niet goed mogelyk, meende spr. De heer Weel (L.T.B. Langendyk) vroeg ot geen mogelijkheden aanwezig waren om het bulten het Landbouwcrisisfonds om te doen, byv. onderling. VOORZITTER achtte dit niet uitvoerbaar en wees op het groote kwantun) witte kool dat ver leden jaar is doorgedraald. Men besloot na eenlge besprekingen te pro beeren voor de vroege Deensche witte kool een verhoogden minlmumprys te krijgen. De vereenlging „Sint Maarten" en de L.T.B. afdeelingen Langendyk en Heerhugowaard stel den voor, het besluit der vorige jaarvergadering, de kool te lossen zonder dat er verder gewogen behoeft te worden, behoudens de dageiyksche steekproeven, uit te voeren zooals het behoort. Na een breedvoerige toelichting door den Voorzitter zeide de heer P. KOSTELIJK (Oud- karspel) dat wanneer een besluit werd genomen niet met Woensdagmiddag maakten de kinderen van deze buurt, onder gelelde van eenlge dames en heeren een heeriyk tochtje per Habo- bus naar Bergen en Schoor!. De kinderen heb ben zich daar in het duin heeriyk vermaakt en werden bovendien fyn getracteerd op ranja, ba nanen en krentenbroodjes. Half acht arriveerde men weer verheugd over al het genotene, in Alkmaar. 't Was een mooie middag voor de kinderen, waarvoor geleidsters en geleiders zeker dank toekomt. Aan het jaarverslag over 1936, uitgebracht In de heden gehouden algemeene vergadering ont- leenen wy het volgende: Het totaal verzekerde kapitaal bedroeg op het einde van het boekjaar 43333.667 (y. j. ƒ41.093360). De premle-reserve, berekend volgens de nctto- en Zillmer-methode (rentevoet 4 en 3S pet.), Steeg tot ƒ5386570 (V. j. ƒ4386.736). De sterfte was gunstig, terwyi er een behoor lijke marge is tusschen de gekweekte rente en de hoogste rente gebruikt voor de berekening der premlel-reserve-berekenlng. Het effectenbezit steeg door de koersstyging belangryk in waarde. OP de vaste eigendommen, kantoorlnventaris en debiteuren werd 85348.76 af geschreven. Terwyi aan de premle-reserve extra ruim Y 79.000 werd toegevoegd, kon aan de extra- reserve 100.000 warden toegevoegd, waardoor deze op ƒ600.000 komt. De balans vermeldt o. m. onder activa: Vaste goed, ƒ1375.678.80 (V.J. ƒ1.109.74135); hypotheken 330951730 (V. j. 2350.150.45) effecten (beursw., obligaties hoogstens part) 1047 08433 (v. J. 1.146.008.69); aandeelen zusterondern. ƒ55.402.50 (v.j. ƒ40.402.50); ge- meente-leenlngen ƒ113.61731 (v.j. ƒ119.631.21); polisbeleeningen ƒ341393.73 (v.j. ƒ347551.08); tloote eigendommen 214355.(vorig Jaar 182301.vruchtgebruiken 5166.(v. j. 5366.—)deposito's 22500— (v. J. 3O.qpO depot by herverzmyen. 136.45234 120.407.76)postrek, en bankiers (v. J. 35.66330)andere belegg. (v.. J. i 149.702.46); inventaris 26.15330; kassa 8 76332 (v. j. loopende renten en huren 32920.09 (vorig Jaar f 40585.14); saldi agenten ƒ179.629.89 (vorig J. ƒ166.64434); saldi by herverzjnyen. 24 872.76 (V.J. ƒ10.199.01); diverse debiteuren ƒ63.796.68 (V.j. ƒ131378.68). Passiva: MaatschappeUJk kapitaal ƒ350.000.(obligo aandeelhouders 225.000.extra reservs ƒ800.000— (vorig Jaar ƒ500.000—); bankiers 231309.71 (v. j. 30932250)premle-reserve 5386570— (v. j. 4 986.736—)gereserv? uitk. 13 766.49 (v. J. 7968.60) depot van herverz - mUen ƒ71.890— (v.j. ƒ8095396); saldi agen ten 2306.68; diverse crediteuren 19309.29 (vorig jaar 99560.15); saldo herverzmyen. ƒ831836; onafgehaald dividend 5.756.75 (v.j. ƒ4521.75); dividend tant. ƒ17350— (vorig Jaar ƒ13350.borgst agenten ƒ55308 22 (v. J ƒ56534.77); gereeerv afslultprov. ƒ15.109.43 (v J. ƒ14.75558); dividend- sn tant. bel. ƒ1848 02 (V. j. 181038)onverd. winstsaldo 5137 (v. j. ƒ89733). De verlies- èn winstrekening vermeld*- o. a. als:. Credit: Premiën 1.622345.77 (vorig jaar ƒ1.497597.04); renten 306342— (vorig Jaar ƒ286.010.76); netto huren ƒ50.212.08 (vorig jaar I groot den kost te verdienen, met haar nieuwe zaak veel succes toewenschen. Vermelden we nog, dat mejuffrouw de Lange ook orders aanneemt voor het leveren van fou- rage-artikelen. Zon op van. 4.43 onder n.m. 9 14 nor. Licht op n.m. 9.44. Maan op r* 136 onder n.m. 234. Nieuwe Maan 8 JnnL ƒ28.646.48); winst op beleggingen ƒ184 275.49 (v.j verl. op beleg, ƒ8239657); debet: ultkeeringen ƒ502 116.05 -(vorig jaar 746.8 te Helsingfors. VERWACHTING: Zwakke tot matigen, later wellicht toenemende Zuldeiyke tot Westelijken wind, toenemende bewol king. later waarschyniyk regen of on weer, aanvankelijk warmer.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12