ONS BLAD Amsterdam tooit zich in feestgewaad De stemming in Duitschland onder de katholieken b De strijd tegen de Kerk De amnestiewet in België nieuws Andra-bemanning vrijgelaten Het Vaticaan en Duitschland Nieuwe onlusten van in China 20.000 katholieken brengen DE BAROMETER JOH. LAUWERS a PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS No. JAARGANG Zoover is het reeds gekomen Mgr. Kon Galen een ovatie om Vlaamsche Katholieken in moeilijkheden i Ontroerende betuiging van trouw aan de Kerk De' ondergang der Kath. pers in Duitschland VRIJDAG 4 JUNI 1937 206 In een toespraak van ongeveer twee uur beantwoordt de Bisschop van MUnster Goebbels’ rede Mohammedaansche benden slaags geraakt met geregelde troepen in Turkestan ADDIS ABEBA BLIJFT HOOFDSTAD Liberale ministers treden niet uit, de taak van Van Zeeland niet te verzwaren Donderdag over de Spaansch- Fransche grens geleid DERTIGSTE ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 ÏT Pausen woord klinkt DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN De toestand Van Z.H. den Paus 1 ring NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 936 met luit nd. Jaarvergadering van den Alg. Ned. Znivelbend. Ontrouw postbeambte te Arnhem gearresteerd. Ixtonsverhooging b(j Heemaf te Hengelo. I De moedige Bisschop van Munster Mgr. Clemens August Graaf von Galen Ook *op de vraag, of de Itallaansche schepen aan de Spaansche kusten in het vervolg nog con trole uitoefenen, wilde men voorloopig geen ant woord geven. In een officieel communiqué der Itallaansche regeerlng wordt medegedeeld, dat Addis Abeba hoofdstad van het „Afrikaansche Keizerrijk” blijft. Waarschuwing van den Alg. Ned. Zuivelbond. nog geen contracten at te sluiten voor de ver vaardiging van wol uit ondermelk. uit ting De moeilijkheden in den schoot der Ka tholieke Vlaamsche Kamerfractie sjjn heden nog grooter geworden. De secretaris van de Katholieke Vlaamsche Kamerfractie, Maes, heeft zijn ontslag ah secretaris en als Ud van de Vlaamsche Kamerfractie ingediend. Het is in het geheel niet uitgesloten, dat ook van Cauwelaert aal aftreden als voor zitter van de Katholieke Vlaamsche Kamer fractie. In Chineesch Turkestan en Noord-Tsjahar zijn onlusten uitgebroken. De commandant van de rechtsche troepen in Baskenland, generaal Mola, h om het leven gekomen. De Basken bezetten den Pic Lemona. Groot-Brittannië doet diplomatieke stappen, om den algemeenen terugkeer naar de non-Inter- ventie-contrdie te bewerkstelligen. De bemanning van het stoomschip Andra vrij gelaten. >ro- ond Donderdagavond heeft de nieuwe voorzit ter van de Liberale partij, na raadpleging van de Liberale fracties in Kamer en Se naat, meegedeeld, dat de Liberale minister* ondanks de aanneming van het amnestie- voorstel mogen aanblijven „om Van Zeeland toe te staan zijn zending naar de Vereenlg- de Staten ten uitvoer te brengen.” Tegen medeplichtige aan roof en doodslag te Opende in hooger beroep acht jaar gevangenis straf oordeel. iat- de ad rel de t»l- rer- een ovatie brachten zooals tot dusver nog niet was voorgekomen. Het hellgeroep was met van de lucht en toen de Bisschop op de treden van het paleis zich nog eenmaal tot de geloovigen wendde, kende het enthousiasme geen grenzen en werd door allen met groot geloof en vurig heid het lied „Pest soil unser Taufbund stenen" gezongen. Men werd tot tranen toe bewogen bij het aanschouwen van die geweldige menschen en assa, die daar haar eed van trouw opnieuw voor den Bisschop beleed. Men wist niet van ophouden en de Bisschop was wel genoodzaakt zich nog eenmaal aan het volk te vertoonen Het duurde dan ook niet lang of Mgr. von Ga len werd boven voor een der ramen zichtbaar en heeft allen tot slot nogmaals zijn Bisschoppe- lüken zegen gegeven. Het was op dat moment ontroerend stil op het Domplein en zeer duide lijk klonk de stem van dezen moedigen Bisschop Belijder. Daarna ging de menigte ordelijk haars weegs. rige an- de lijk »ls en dit nln itlg irz- Volgens een bericht in het Officieel Orgaan van den Rijksbond der Dultsche Pers Nr. 17 hebben de volgende bladen hun verschijnen ge staakt: „Münchener Landzeltung". „Westdeut- sche Tageszeltung", en „Strelitzer Nachtlichten” In Chlneesche kringen is men van dat agenten van de Sovjets de Mohammeda nen hebben aangespoord tegen Sjeng in op stand te komen. Donderdagmiddag zijn intusschen in de Ka mer de besprekingen begonnen aangaande de militaire amnestie. Generaal Denis, de minister van Defensie, heeft ook hier beperkingen ge amendeerd, en wel in dien zin. dat de Vlaam sche frontstrijders, die gedeserteerd zijn om voeling te krijgen met de activisten, niet voor amnestie in aanmerking komen. Ook Hiertegen is in de Vlaamsche banken in ce Kamer groot verzet gerezen. ROME, 3 Juni (D.N.B.) Tijdens de conferentie met buitenlandsche persverte genwoordigers werd, op een desbetreffende vraag, of Italië bemiddelend sou willen op treden tusschen het Vaticaan en Duitsch land, van Itallaansche zijde het antwoord geweigerd. Maar als ik u vertel, dat ik na afloop verscheidene Duitschers heb gesproken, die mU als het ware gesmeekt hebben om toch aan de Katholieken van Holland bekend te maken, dat de Katholieke Duitschers het geenszins met de politiek van Hitler en zjjn aanhang eens zjjn en zich liever alles laten afnemen, behalve het geloof, dan meen ik toch aan hun verzoek te moeien voldoen. 1^. st holleken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waarheid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrou wen op Christus* woord, dat de poorten der hel, ondanks alles, haar nimmer zullen over weldigen. BERLIJN. 3 Juni (Kipa). Naar United Press verneemt, heeft de Bisschop van Berlijn, Mgr. Graaf Von Preysing. Vrijdagavond J.I., toen Rjjksmlnlster Goebbels zijn bekende Hetsrede had gehouden, aan alle geestelijken bevel ge geven, des avonds niet op straat te gaan. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 3 Juni: Verschillende Liberale federaties en ook de nationale raad van de Liberale partij hadden cnlangs besloten, dat de Liberale ministers, wanneer het amnestie-voorstel van de regee- ring was aangenomen, uit de regeering-Van Zeeland moesten treden. TOKIO, 3 Juni (Domei) In de pro vincie Sinkiang in Chineesch Turkestan la een opstand uitgebroken, waardoor de ge regelde autobus verbinding tusschen Sin kiang en Soeijoean ia gestaakt. Volgens be richten uit Chlneesche bron zjjn Moham medaansche benden slaags geraakt met provinciale troepen onder commando van den commissaris van ladnsverdediging Sjeng Sji Tsia. Koninklijke Olie «telt een slotdividend van ll</2 pet. voor. Zooals men zich herinneren zal is de Andra, welke toebehoorde aan de reederjj Socdeco te Antwerpen en levensmiddelen naar Spanje had vervoerd, op de terugreis in ballast varen de, op weg van Bilbao naar Swansea, begin April door den kruiser der zeestrjjdkrachten van generaal Franco, de Almlrante Cervantes tot zinken gebracht, waarna de opvarenden aan boofrd van dezen oorlogsbodem werden genomen. Kapitein was de heer Dragten uit Rotterdam. Sedert dien zjjn de mannen te San Sebas tian vastgehouden. 24 April werd op het de partement van Buitenlandsche Zaken te Den Haag van Hr. Ms. gezantschap te Lissabon de mededeeling ontvangen, dat de bemanning van de Andra was vrijgelaten en naar huls gezon den was, doch hier te lande' wachtte men te vergeefs op de terugkomst der zeelieden. 9 Mei kreeg het departement het bericht van den Nederlandschen consul te San Sebastian, dat de bemanning zich daar nog In verzekerde be waring bevond. Aan den consul is toen onmld- dellijk opdracht verstrekt, stappen tot Invrij heidstelling der Nederlanders te ondernemen. Thans zijn deze dus eindelijk met succes be kroond. De uit vijftien personen bestaande bemanning van het Nederlandache stoomschip Andra, omtrent wier lot men langen tijd in ongerustheid heeft verkeerd, is Donderdag over de Spaansch-Fransche grens geleid. De Bisschop begon met te verklaren, dat het Concordaat op vele wijzen en herhaaldelijk ge schonden wordt. Dat er in het Bisdom Mün ster zusters uit kloosters, verpleegsters uit ziekenhuizen, onderwijzers uit scholen worden verjaagd en dat men de brutaliteit zoo ver durfde voeren, dat men voor die onderwijzers afgevallen katholieken benoemde en dat alles „zonder mjj ook maar de reden of bericht van dere daden te doen geworden", aldus sprak de Bisschop. Het Amtsblatt voor de priesters, dat reeds meer dan 146 jaren had bestaan, mocht niet meer verschijnen en toen daartegen op 27 Maart ten strengste werd geprotesteerd, ontving men geen antwoord, doch ca. 2 maan- defi later werd heel laconiek een briefje ten pcleize bezorgd, dat berichtte, dat het blad een staatsvljandige houding had aangenomen en dus wegens paragraaf zooveel niet meer mocht verschijnen. Veel heeft de Bisschop daarna nog gesproken over de houding der regeerlng ten opzichte van de Kerk en het Concordaat, van de jongste En cycliek van den Paus en het was één klacht en één roepen om recht. „Ik zou mijn Blsschoppe- Ujken ring niet langer waardig zijn te dragen, indien Ik thans in deze ure zou zwijgen." Ten lests kwam de Bisschop te spreken over de thans gevoerde zedeljjkheidsprocessen en zooals Ik boven reeds zeide. indien men de rede van Goebbels leest, dan komt onwillekeurig de ge dachte bjj je op, dat er van dat alles tosh wel tets waar moet zjjn. Maar wanneer men, zooals ik, eenmaal het geluk heeft gehad te beluiste ren, wat Bisschop von Galen daarover zegt, dan kan men zijn verontwaardiging niet meer be dwingen tegen de verspreiders van zulk een «aster. Ik heb na afloop vande geweldige redevoe ring verschillende Münsteranen gesproken en bun nog speciaal gevraagd toch In alles eerlijk en oprecht te zijn en mjj te vertellen, of er dan toch niet verschillenden van*de geestelijkheid Min gevallen. En het eensluidende antwoord ..Heidelberger Tageblatt", „Niederschlesische Boberzeitung”, de bekende .jBüddeutsche Mo- natshefte", alsmede het sportblad „Hambur- ger-Nachrichten am Montag." Er komt schot in de versieringwelke ter gelegenheid van het Koninklijk Bezoek allerwegeh in de hoofdstad wordt aangebracht. Boven links de feestelijk overhuifde Nieuwendijk; rechts de masten, welke zich op Damrak en Dam verheffen en terzijde de in strakke lijn gehouden decoratie van de Kalver straat Wanneer men de huidige machthebbers van het Dultsche Rijk zou gelooven, dan is er op het oogenblik geen land, waar de Katholieke Kerk zoo vrij en ongehinderd haar taak kan vervullen. De zedeljjkheldsprocessen, welke sedert eenl- gen tijd groote beroering in Duitschland heb ben gewekt, worden gevoerd met de bedoeling de Katholieke Kerk te zuiveren van onge- wenschte elementen en om de Dultsche jeugd niet te laten bederven door ,Jn de grofste on reinheid levende priesters en monniken". En om dat te bereiken worden aan het adres der geestelijken beschuldigingen geuit en processen gevoerd In alle openbaarheid en met toedracht en naam in alle bladen verspreid. De apostaat Goebbels kon zich in zjjn heiligen ijver niet langer het stilzwijgen opleggen en heeft Vrij dag jj. een van laster druipende rede gehou den, waarbij men het Idee zou krijgen, dat de geestelijkheid, toch altijd nog het intelle^tu- eele deel eener bevolking, één groote troep misdadigers zou zijn. Hoe geheel anders is de toedracht in werkelijkheid. Het was mjj be kend, dat Zondag 30 Mei de moedige Bis schop van Munster, Mgr. Clemens August Graf von Galen stelling zou nemen tegen de rede van Goebbels en ofschoon het In de gegeven omstandigheden misschien beter is. geen geld naar Duitschland te brengen, kon ik het toch niet van mij verkrijgen daar niet heen te gaan. Zoo kwam ik Zondagavond kwart over zes In Munster aan en werd reeds dadelijk getroffen door het feit, dat reeds honderden en nog eens honderden Katholieke Munstera- nen optrokken naar den Dom. Het was in drukwekkend, neen het was bijna niet te ge looven, hoe toen reeds ettelijke duizenden den Dom vulden en onafgebroken tot ca. negen uur hebben geluisterd naar hetgeen hun Bisschop zeide, naar aanleiding van de rede van Goeb bels en de knechting van de Katholieke Kers In Duitschland. Het is ondoenljjk u ook maar zeer zwak weer te geven hetgeen wj) daar hoorden. Een onzer correspondenten in Twente heeft een onderhoud gehad met een be vriende en zeer betrouwbare connectie, die getuige is geweest van de door den Bis schop van Münster, Mgr. Graaf Von Ga len, Zondag Jl. uitgesproken rede. Wij laten hieronder het zeer Interessan te onderhoud volgen, dat de werkelijke stemming der Dultsche katholieken tegen over de politiek van Hitler en zjjn aan hangers weergeeft: De chef der speciale Japanache missie heeft het Kwantoengleger orders en versterkingen ge vraagd. Havas meldt uit Peiping, dat volgens be richten uit Chlneesche bron In Noord-Tsja har ernstige onlusten zijn uitgebroken. Ongeregelde groepen zijn in gevecht met Mandsjoerljsche troepen. Te Nanhaotsjan en te Tsjangpei zijn Mongoolsch-Mandsjoe- rjjsche afdeelingen door de burgerbevolking ontwapend; verscheidene officieren werden ter dood gebracht. Men wjjst er op. dat dit de eerste maal Is na Zijn ziekte, dat Z. H. een bultenland- schen diplomaat ontvangt. Nog korten tijd geleden werden twee andere nieuwe diplo maten door den Staatssecretaris Kardinaal Pacelll ontvangen namens Z. H. den Paus. Naar wij vernemen, hebben de schepe lingen, zoodra zij op Fransch grondgebied waren aangekomen, zich onmiddellijk te legrafisch in verbinding gesteld met de di rectie van het Nederlandsen Bevrachtlngs- kantoor te Rotterdam, dat hen had aange monsterd en dat hen thans van reisgeld zal voorzien. Tegen Zaterdag of/'Zondag wordt de bemanning te Rottercjkm terug verwacht. 7 Vanuit de meest eenzame missieposten in den poolcirkel van Noord-Canada wordt slechts een maal per jaar post verzonden. Dit is oorzaak, dat in Rome thans eerst bericht werd ontvan gen hoe de Eskimo's in het land der eeuwige sneeuw de Kerstboodschap van den H. Vader hebben beluisterd. In Repulse Bay had de mis sionaris een groote troep Eskimo's rond den luidspreker gegroepeerd, om de Kerstboodschap van den H. Vader aan te hooren. De missionaris vertaalde onmiddelluk de woorden des Pausei:. Toen de H. Vader den Pauseljjken Zegen ging schenken, knielden alle geloovigen eerbiedig neer. Dit is de eerste maal, zoo schrijft de „Osser- valorr Romano", dat de Christenen in de Pool streken de stem van den H. Vader beluisteren, dien zU steeds „het groote opperhoofd des ge béd*** noemen. Met onvolprezen Ijver bidden de Eskimo's voor de beterschap van den H Vader, en het is voor hen steeds een vreugdevolle ge beurtenis, wanneer zij gunstige berichten over *s Pausen geaondheidstoestand vernemen. De doop van den prins van Napels in de huiskapel van het Qi heeft met groote plechtigheid plaatsgehad BERLIJN, 3 Juni. (DJ4.B.) In het militairs hospitaal te Ibiza zijn twee stokers van de ..Deutschland'', die bjj het bombardement op dit pantserschlp zwaar gewond werden, over leden. CA8JEL GANDOLFO, 3 Juni. (StefanD. Z. H. de’Paus ontving hedenmorgen in particu liere audiëntie den Patriarch van Australië. rj Arida, die morgen Rome zal verlaten H. ontving bovendien den nieuwen ambas- bur van Columbia bij den H. Stoel. Echan- die in plechtig gehoor zijn geloofsbrieven kwam aanbieden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11