Boter op het hoofd het om Generaal Emilio Mola leven gekomen Instantine H Wol uit ondermelk TANDPASTA Bij een verkenningsvlucht in Biskaye neer gestort VRIJDAG 4 JUNI 1937 Landbouwordeningwet Alg. Ned. Zuivelbond I De non-interventie UITVOER VAN BLOEMBOLLEN ZESJARIG MEISJE GEDOOD van WACHTENDE BLEEF SLAPEN DEBAT IN DEN TREIN Basken bezetten den Pic Lemona Uit venster gevallen en gedood De berooving met moord te Opende Ontrouw postbeambte gearresteerd Alg. Ned. Zuivelbond waarachuwt tegen voorbarige contracten Verzoek tot uitlevering in behandeling Duitache oorlogaachepen naar, Spanje Aangeteekende brieven verduiaterd altijd betrouwbaar Waanzinnige wilde de N.S.B. uitroeien De hertog van Windsor gehuwd V-- DUITSCH MISDADIGER IN ARREST TABAK en je voelt je loom en je hebt hoofdpijn, dan helpt Instantine. Onthoudt daarom Instantine stilt en voorkomt pijnen! G<°° Onze betere reizen LISSONELINDEMAN 7 contróle OP Jaarvergadering te Amaterdam en gereglementeerd kunnen - i Het pakje met den Piloot. Droevig ongeluk in de hoof d stad betaal- Vervolging wegens godslastering Taxegedeelte consumptiemelk I *<4/ 1/00*1 Prijs 70 cent. Een niet opgelost poeder in de koffie Generaal Emilio Mola, de comman dant der rechtsche troepen in Bis cay e, vond bij 'n verkenningsvlucht den dood De Basklsche troepen leden slechts geringe verliezen. De verliezen, welke de Internationale brigades by de jongste aanvallen in den Guadarrama- sector hebben geleden, worden door de recht schen op vierduizend man geschat, waarby dui zend gesneuvelden. Van de zeventien vechtwa- gens, welke aan den aanval deelnamen, zijn vijf vernield en drie bulten gevecht gesteld. Vandaag zijn eenheden van de derde Duit sche torpedoboot-flottlelje uit Wilhelmshaven naar de Spaansche wateren vertrokken. De kruiser Köln zal binnenkort volgen. Daarmede zyn de Duitsche zeestrljdkrachten in de Spaansche wateren voorloopig vol doende versterkt, aldus het D.N.B. De Basklsche troepen hebben zich heden meester gemaakt van den Pic Lemona, een belangrijk strategisch punt, vanwaar geheel Lemona en de weg van Galdacano wordt beheerscht. Donderdagavond zes uur Is op den Amstel- dyk-Zuld te Nleuwer-Amstel het zes-jarig doch tertje van den boerenarbeider J. W. Blom, toen zy plotseling van achter een stilstaanden be stelauto den weg wilde oversteken, door een passeerenden bestelauto aangereden en tegen den grond geworpen, tengevolge waarvan de dood onmiddeliyk Intrad. Bovendien bleek, dat hy verantwoordelijk was voor eenlge kastekorten, die In de laatste jaren op onverklaarbare wyze waren ontstaan. De laatste jaren kwam het meermalen voorf dat aangeteekende brieven, welke te Arnhem ter verzending waren aangeboden, hun bestemming niet bereikten. Politie en posterijen onderzochten de zaak, en men kwam tot de conclusie dat de dief stallen aan het hoofdpostkantoor te Arnhem moesten zyn geschied. De verdenking viel op een kantoorknecht, die groot vertrouwen genoot en die reeds een lange reeks van ja ren in dienst was. Er kwamen tal van be zwarende feiten aan het licht. De man werd gearresteerd en legde by het verhoor een volledige bekentenis af. meeste vooront- Zaterdag 10 April arresteerde' de recherche te Groningen den 30-jarigen Duitscher M. P. N. afkomstig uit Dessau-Anhalt, die zich schul dig had gemaakt aan Inbraken in Flnsterwolde, Beert* en in verschillende plaatsen van Noord Holland, alsmede aan vele inbraken en een ge val van doodslag in Oost-FHealand. Donderdag werd de man voor de rechtbank te Groningen geleld in verband met een ver zoek van de Duitsche justitie tot zjjn uitleve ring. De Officier van Justitie eischte de uitlevering waarover de rechtbank te zijner tijd zal beslis sen, doch eerst zal N. voor de Groningsch» rechtbank moeten terecht staan wegens de in ons land gepleegde inbraken. te krenken. Hy had slechts zyn ongeloof aan wonderen in een discussie met een paar mede reizigers tot uiting gebracht. Wanneer iemand hem verzocht had te zanjgen of gezegd had dat hy gekrenkt was. zou hij het debat onmid deliyk hebben beëindigd. Het O. M. vorderde twee maanden gevange nisstraf. De Rechtbank zal 17 Juni vonnis wijzen. ge ïn de PH 1O. 13. 15 ct p. pskfs OLDENKOTT Britse he ambassadeurs doen atap- pen om te komen tot een her stel van de non-interventie- contróle Op 25 meter van het wrak van de machi ne vond men het onherkenbaar verminkte lyk van Mola. dat slechts door middel van zyn mantel kon worden geïdentificeerd. Ook de overige Inzittenden van het vliegtuig zyn, sooals reeds gemeld, om het leven gekomen. Omtrent de oorzaken van het ongeluk tast men nog in het duister. De procureur-generaal, mr. Vlehof, achtte evenwel het ten laste gelegde bewezen en eischte wegens het opzettelyk, door het geven van inlichtingen, uitlokken van dief stal, voorafgegaan door geweldpleging tegen personen, een gevangenisstraf van acht Jaar. Tegen medeplichtige in hooger beroep acht jaar geëischt Gewonde Italianen te Napels Heden zyn te Napels vythonderd Italianen aan land gezet, die aan het front voor Madrid gewond werden. De toestand van de meesten hunner is bevredigend; slechts een tiental is zeer ernstig gekwetst. De Italiaansche bladen bevatten heden een tweede lijst met gesneuvelden, die voor Malaga zyn gevallen. Vanmorgen zUn te Qulmper 796 Spaansche vluchtelingen, voor het meerendeel vrouwen, aangekomen. Nederlandsche Zulvelcentrale, 6 Juni t/m 12 Juni 1937 consumptiemelk regeerlngscontract, taxegedeelte 5.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteltsafdracht Overmelk regeerlngsmlnimumprljs 4.20 cent. Afdracht by levering in consumptie van an der* dan taxemelk 2,50 cent. Donderdagmiddag kwart over vier Is een vyf- jarig jongetje uit een raam van de vierde ver dieping van een woning In de Albert Neuhuys- straat gevallen. Het kind is met ernstige in wendige kneuzingen naar het Wilhelmlna-gast- huis gebracht en korten tyd later overleden. In verband met den laatsten tyd in de pen verschenen berichten over mogeiykheld van afzet van groote hoeveelheden suur- caselne voor de bereiding van kunstwol heeft het bestuur van den Algemeenen Nederland- achen Zuivelbond (F. N. Z.) gemeend, de fabrieken er voor te moeten waarschuwen om niet tot het afsluiten van individueel* contracten over te gaan, daar het deze zaak daartoe nog te weinig gefundeerd voor komt. Indien Inderdaad biykt, dat de kunst- wolfabricage uit ondermelk ook voor ons land perspectieven biedt dan is daarby on- getwyfeld ook een belang voor de melkvee- houdery betrokken, daar deae In hare coöpe ratieve fabrieken over groote hoeveelheden ondermelk beschikt. Men dient er dan ech ter wel op te letten, dat men dit boeren- belang goed in handen houdt. Een gemeen- schappeiyk standpunt en gezamenlyk op treden kan hier alleen het algemeen boeren- belang dienen, waarby men tevens dient te bedenken, dat het, met het oog op de leve ringszekerheid, van meer beteekenls is, dat de betreffende Industrie In ons tend dan In het buitenland gevestigd wordt. Generaal Mola heeft het grootste deel van zyn'carrière In Marokko gemaakt, waar hy den rang van kolonel verkreeg. Na den val der dic tatuur van Primq de Rivera keerde hy naar Spanje terug, waar hy tot dlrecteur-generaal der politie werd benoemd, welke functie hy tot den val der monarchie bekleedde. By het uit roepen der republiek gaf hy ajjn poet op, en werd gedurende twee jaren niet met een com mando belast. In dien tyd publiceerde hy zyn boek met herinneringen en meenlngen aangaan de de gebeurtenissen, welke den val van de monarchie voorafgingen, hetwelk eenig opzien verwekte Gedurende de twee jaren, dat Ler- roux en Gil Robles aan de macht waren, was hy weder in actieven dienst. Den 19en Juli 1936 was hy gouverneur van Pampeluna. en als zoo danig nam hy de leiding op zich van den mi litairen opstand van Navarra, waar hy Reque- tes wapende. Daarna nam hy deel aan de opera ties van Irun, vervolgens aan het front van Madrid, om tenslotte opperbevelhebber van het Noordeiyk leger te worden. Hy schaarde zich aan de zyde van generaal Franco, toen deze tot hoofd der nationalistische regeering werd aan gewezen, en stond bekend om zyn Carlistlsche gezindheid. etzelfde geldt voor de motie van het I. V. V., welke In „Het Volk” werd gepubliceerd, en waarin het Verzet van den Nederlandschen Groaaierabond voor den Vleeachhandel TOURS, 3 Juni (Havas) De hertog van Windsor is hedenmorgen tegen twaalf uur in het huweiyk getreden met mrs. Wallis War- field, de gescheiden echtgenoot* van mr. Simp son te Londen. De bisschop van Fulham, onder wiens gezag de Angllcaansche kerk in Frankryk valt, heeft een telegram doen toekomen aan reverend Jar dine, waarin hy er tegen protesteert, dat deze geestelyke het huweiyk van den hertog van Windsor zonder zyn toestemming zal Inzegenen. Het burgeriyk huweiyk is voltrokken door den burgemeester van Monts. Majoor Metcalfe was getuige voor den hertog en de heer Ro gers getuige voor mevrouw Warfield. Na het burgeriyk huweiyk begaven de ge huwden zich naar den muzieksalon, welke als een soort kapel was ingericht. Rev. Jardine voltrok daar, niettegenstaande het bovengemeld protest en zyn gebrek aan een volmacht, het huweiyk volgens de Anglicaansch kerkeiyke voorschriften. Naar wy vernemen, heeft de minister van Landbouw en Visschery aan twee vertegenwoor digers van de volgende organisaties: Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap, den R.K. Land- en Tuinbouwbond, den Bond van Bloem bollenveilingen, den Ned. Tulndersbond en den Chr. Boeren- en Tulndersbond, afd. Holland- Brabant, die gezamenlyk het reeds eer gepubli ceerde request Inzake het verruimen van de export-mogeiykheid voor bloembollen verzonden, een audiëntie verleend. Aan de heeren 8. Schoneveld en D. W. Lefeber werd in een langdurig onderhoud de gelegen heid gegeven dit request uitvoerig toe te lichten, waarby in het byzonder de aandacht gevestigd werd op het feit, dat een vergrootlng van den export naar Dultschland de kans biedt om de kweekers van vroege tulpen, die vorig jaar door de lage uitbetaling van het surplus dezer bollen van oogst 1935 ernstig gedupeerd werden, nu eenigszins te helpen. Luidruchtig betoogde hy. dat hy aan de wonderen in den Bybel niet geloofde. Enkele reizigers, o.w. twee ryksveldwachters, voelden zich door de uitlatingen gekrenkt in hun gods dienstige gevoelens. De veldwachters maakten Woces-verbaal op en de Justitie vond termen ®n> tot vervolging over te gaan. De koopman zeide ter zitting, dat hy geer «ogenblik de bedoeling had gehad om iemand De verdediger, mr. C Beekhuis Jr, pleitte op juridische gronden vrijspraak Uitspraak over veertien dazen In de wachtkamer eerste klasse van het sta tion te Tandjong-Priok bleek een der wachten den. ondanks alle pogingen daartoe aangewend, niet wakker te krijgen. Het Bat. Nbl. vertelt hierover: Dien morgen omstreeks zeven uur kwam de heer R. het wachtlokaal binnengestapt en be stelde een kop koffie. Toen de Chineesche buf fethouder het bestelde persooniyk ging brengen, zag hy nog hoe de heer R. plaats genomen had op een bank, aan een der tafeltjes. De heer R. nam rustig zyn bril uit -den zak en ging een krant lezen. Toen de buffethouder na eenlgen tyd even naar hem opkeek, zag hy, dat de heer R. was ingedut. Zooiéts komt vaak voor in een wachtlokaal en de beheerder zag daarin dus niet vreemds. Omstreeks elf uur werd de buf fethouder af gelost door zyn neef; de heer dutte nog steeds. Eenlgen tyd later arriveerde in het wacht lokaal de heer O van de Nishm. Deze sprak den slapende toe. doch kreeg geen antwoord. De krant was naast den heer R. op den grond ge vallen, van de koffie was nauweiyks een slok genomen. Ook toen de heer O. den slapende porde, bleef dat zonder resultaat. De heer O. is toen ongerust geworden en waarschuwde den buffethouder. die daarop den stationschef ging halen. Deze belde den havenarts op. Deze con stateerde. dat de heer R. zwaar sliep; hy liet hem onmiddeliyk naar het ziekenhuis vervoeren. De politie, die kort daarna arriveerde, nam het nauweiyks aangeroerde kopje koffie in be slag, terwyi den buffethouder een verhoor afge nomen werd. Ook zyn neef, die de koffie klaar gemaakt heeft, werd verhoord. De politie vond in de koffie een poeder, dat niet geheel opgelost was, in zoo groote hoeveel heid dat ongeveer het halve kopje ermede ge vuld was. Waarschijniyk is dit poeder bropiural De belde neven konden na verhoord te zyn weer gaan. Den volgenden middag te twaalf uur was de heer R wiens maag in het ziekenhuis onmid deliyk uitgepompt was, nog steeds bulten ken nis. Zyn toestand is zorgwekkend. De vertegenwoordigers van Groot-Brittanniè te Parys, Beriyn en Rome hebben stappen gedaan bU de respectieve regeeringen, om te Informeeren naar de Inzichten van deze re- van justitie had acht jaar geëischt. M was ten laste gelegd, dat hy aan R. W inlichtin gen had verstrekt, die tot den overval leidden. M. had W. verteld, dat Z. op gezette tyden veel geld in huis had. een oude zwakke man was en in een huis woonde, waarin men ge- makkeiyk binnen kon dringen. Het beste ging dit in den nacht van Vrydag op Zaterdag, omdat de veldwachters dan de wacht in een boterfabriek hadden. „Ik” aldus had M. ge zegd „«al wel op den ultkyk gaan staan”. SALAMANCA. 3 Juni. (D. N. B.) Het radiostation van Salamanca heeft vanavond om half acht medegedeeld, dat de bekende generaal Emilio Mola, de bevelhebber van het Noor delijke leger van Franco, aan het front van Biscaye tijdens een verken ningsvlucht in een dichten mist is te recht gekomen en neergestort. De generaal is om het leven geko men, evenals zijn adjudant, twee of ficieren van den generalen staf de beide vliegtuigbestuurders. Voor de A mxterdamsche rechtbank heeft te rechtgestaan de 41-jarige koopman H. K. uit Hilversum, verdacht van godslastering. Op 25 Februari had de man in een vollen treincoupé scherpe critiek uitgeoefend op en kele gedeelten van den BUbeL Luidruchtig betoogde hij, dat hij Onderhoud tusschen minister en vertegenwoordigers organisaties landbouwproducten worden. Wat onder crisisomstandigheden acceptabel Is, aldus spr., kan als permanente toestand niet worden aanvaard. Vooral de vee- en vleesch- handel weet, waartoe toepassing van dergeiy- ke machtigingen kan lelden: men denke aan de hooge heffingen. De huidige crisiscentrales zullen hun taak zien overgenomen door landbouwraden, welke verordenehde bevoegdheid verkrijgen, terwyi de handel daarin Verre In de minderheid zal zyn. Daartegen moet te meer bezwaar worden maakt, juist omdat deze landbouwraden grijpende regelen kunnen stellen, waaraan handel ook is onderworpen. Gelukkig constateerde spr. dat de landbouworganisaties zich tegen dit werp hebben uitgesproken. Spreker beval actie tegen dit voorontwerp aan, echter een rustige kalme en bezadigde actie, welke moet bestaan uit geargumenteerd betoogen by de bevoegde autoriteiten. L V. V. naar aanleiding van het bom bardement van Almeria door een Dult- schen kruiser een beroep doet op het geweten der arbeiders om zich teweer te stellen tegen zulk een „openlijke oor logsdaad” en een houding aan te ne men, die de bescherming van het inter nationale recht en van den wereldvrede verzekert. Deze motie gewaagt niet van de Fransche en Sovjet-Russische in menging ten gunste van de Spaansche regeering en niet van het bombardee- ren van de „Deutschland1’ door Spaan sche regeeringsvUegtuigen, terwijl de Duitschers er toch niet aan gedacht zouden hebben Almeria te beschieten op de wijze, waarop zij dit gedaan heb ben, indien de Spaansche regeerings- vliegtuigen bij de Balearen niet een daad hadden gesteld, welke eveneens veel weg heeft van een „openlijke oorlogs daad” en een schending van het inter nationale recht. De wijze, waarop Dultschland op den aanval van de „Deutschland” heeft meenen te moeten én te mogen reageeren, keuren wij niet goed, maar wie geweld zaait, zal geweld oogsten. Dat is zoowel te Madrid als te Almeria gebleken. Alle geweld is uit den booze en zeker, wanneer er onschuldi- gen door worden getroffen. Belde partijen en hun aanhang in den Spaanschen burgeroorlog hebben te veel boter op hun thoofd om de strakke zon der objectiviteit niet als pijnlijk bran dend te ervaren. Niettegenstaande al die steeds sterker wordende boter is er nog geen enkel uitzicht, hoe en wanneer het in Spanje weer „botertje tot den boöm” kan worden en dat is misschien wel het meest tragische en ontstellende van deze ontstellende tragedie SALAMANCA, 3 Juni. (DKB.) By besluit van generaal Franco is het rechtsche Noorde lijke leger in twee deelen gesplitst. De strydkrachten in Biscaye en Calabrië ko men onder bevel te staan van generaal d'Avlla; terwyi het nieuwe Centrale leger, in Castlllë en Aragon generaal Sallguet als commandant krijgt. Generaal Queipo de Llano blyft het bevel voeren over het Zuideiyke rechtsche leger. In hotel Krasnapolsky te Amsterdam heeft de Algemeen* Nederlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) een algemeenc vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer L. F. BritzeL By de mededeellngen memoreerde de secretaris de stygende lUn van de boterprijzen. De kaaspry- ten toonden tot voor enkele weken een teleur stellend beeld. De regeling voor de teruggave van ondermelk naar de boerdery ter beperking der kaasproductie is dit jaar niet meer in wer king gesteld en thans geheel opgeheven. Voor den export van gecondenseerde magere melk naar Engeland gelden nog de sedert het einde van het vorig jaar vastgestelde mlnlmum- pryzen, de pryzen der volle gecondenseerde melk hebben In het begin van Mei een kleine ver- hooging ondergaan. De prijzen van vollen melkpoeder zijn tot mid den April in dalende richting gegaan en daar na, waarschijniyk mede tengevolge van den stygenden boterprys. iets gestegen De prijs van het magerc-melkpoeder is na het begin van Fe bruari vrijwel steeds tri dalende richting ge gaan en ligt dan ook thans eenlge centen be neden dien van het vorige jaar. De regeling van den export van geconden seerde melk naar Engeland staat nog steeds in het middelpunt der belangstelling. Hierna gaf de secretaris een resumé van de maatregelen ten aanzien van den boter-export, en van bewarlngsproeven van boter, van de maatregelen ten aanzien van de consumptie melk in het z.g. buiten-wetteiyk gebied en van ce reorganisatie van het nationaal comité voor den groenvoederbouw (Nacovo). Wat de bevordering der afzetbelangen be treft is in de clearlngverhoudlng met Duitsch- land een belangryke verbetering Ingetreden, doordat de oude vorderingen sfhetaald syn. Hierdoor is de credlettermyn by den export naar dat land sterk ingekrompen en doet zich d» mogeiykheid voor om met de verder vryko- niende bedragen ons exportkwantum op te voe ren. Hieraan bestaat thans meer behoefte dan aan een verdere verkorting van den credlet-ter- mjjn. Het Nationaal Comité van den Internationalen Zuivelbond beeft besloten aan de internatio nale boterkeunng welke ter gelegenheid van het 9oc Internationaal zulvelcongres te Beriyn wordt georganiseerd, deel te nemen. Deze keuring Is landeiyk en het gaat er dus om de beste mon sters boter uit te zoeken en deze in te zenden. Ook zal er met een landelyke inzending van verschillende Nederlandsche kaassoorten, aan ce z.g. „Leistungsschau" voor kaas worden deelgenomen. Ook hiervoor zal een regeling worden getroffen, om de beste soorten in een collectie byeen te brengen. In de Internationale keuringscommissie voor boter en de commissie van voorlichting voor de kaas zullen ook Nederlandsche deskundigen worden aangewezen. Verder zal in samenwerking met de propa- ganda-commissie van het zulvelbureau aan den z<. „LAnderschau” van de internationale zul vel- tentoonstelling te Beriyn worden deelgenomen. Rekening en verantwoording over 1936 wer den zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd, waarna het jaarverslag over 1936 werd aange boden. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, zoodat reeds een half uur na de ope ning de sluiting volgde. Onder voorzitterschap van den heer 8. Co hen Jzn. is te Groningen in De Harmonie de twaalfde jaariyksche algemeene bondsvergade ring van den Nederlandschen Grosslersbond voor den Vleeschhandel gehouden. Nadat de formeele agendapunten waren af gedaan. werden de afdeelingsvoorstellen in be handeling genomen. Byna al deze voorstellen hadden betrekking op het slachtvee-verzeke- ringswezen, op de verzekeringsvoorwaarden en tarieven, waarover men in het algemeen onte vreden was. Vervolgens hield de bondssecretarls, de heer A. Swaan te 's Gravenhage, een korte inlei ding over het voorontwerp-landbouwordenlngs- wet. 8pr. toonde aan, dat dit voorontwerp, dat 9d. treinreis Italieaneche Meren/ 92. 14d.tr. en a ut or. neer JoefoelaviB/255.— lOd.autor. Praag - B uda p. .Weenen/ 1M.- 12 d.autor. Dolom. anQroasglocknor f 137.50 17 d. autoreis Praag* Hooga Talra- Krynica-Krakau 139.60 MISBUMAUX Kantoren: Direcfia, Groenmarkt 22 Don Haag Amcterdam, Arnhem, Eindhoven, Groningen, Haarlem Loeewarden, Leiden, RorterOem. Utrecht, ZeM Johanneoburg. Parija, Now-Yorlt Het Hof hoorde achttien getuigen 1 charge, onder wie twee deskundigen en vyf getuigen k décharge. De kroongetuige. R W., hield vol, dat M hem de zaak had uitgelegd zooals hierboven is om schreven. Van het op den ultkyk staan van M. was niets gekomen, daar W. hem bulten de zaak wilde houden, omdat M. onbetrouwbaar was gebleken. Verschillende getuigen bevestigden, dat M. In gezelschap van R. W. in de buurt van de wo ning van Z. was geweest en toen aan W. de situatie had uitgelegd. Verd. ontkende het hem ten laste gelegde hardnekkig, beweerde nooit met W. te hebben gesproken en er geen notie van te hebben, hoe deze er by kwam hem te beschuldigen. Zaterdag vervoegde zich by een geestelyke te Den Bosch een jongeman, die beweerde een Godsgezant te zyn, schryft ..De Morgen”. Hy was door Petrus gezonden om de N.S.B. uit te roeien! St Michael had hem zyn zwaard niet willen afstaan, omdat er op aarde wapens ge noeg te krijgen waren. Vervolgens begaf de Jongeman zich naar het paleis van Justitie en deed ook daar mededeeling van zyn zending. Tenslotte kwam hy te land by een wapenhandelaar, by wlen hy een dolk wilde koopen. De wapenhandelaar echter oordeelde, na van de plannen te hebben kennis genomen, het wenscheiyk de politie van een en ander op de hoogte te stellen. Deze kwam en nam den jon geman mee naar het bureau. By verhoor bleek hier spoedig, dat zy met een waanzinnige te doen had. De stakker, die afkomstig was uit een Oost- Brabantsch dorp, is later door zyn ouden te ruggehaald. A BAYER In het geheel* door de nationalisten ver overde deel van Spanje hangt de vlag half stok, ter eer* van generaal Mola, in wlen de rechtschen een van hun bekwaamste gene raals verliezen. door den minister van Landbouw aan verschil lende Instanties om advies was gezonden, groo- tendeels overeenstemde met de bestaande Land bouwcrisiswet 1933. Waimeer dit ontwerp wet zou worden, dan geeringen Inzake de maatregelen tot bescher ming van de vloten, welke de Spanje uitoefenen. De Brltsche regeering is van oordeel, dat dit dient te geschieden door .Uitbreiding van de veiligheidszones en door saijVënwericlng van de controleerende vloten. Men heeft den indruk, dat de besprekingen over deze kwestie vlot verloopen, en dat men binnenkort een nauwkeurig omlynd ontwerp zal kunnen Indienen. In den nacht van 24 op 25 Juli van het vo rige jaar werd te Opende (gem. Grootegast) door de gebroeders W. uit Groningen, 51e in middels door de rechtbank aldaar tot reep. 18 en 12 jaar gevangenisstraf zyn veroordeeld, een berooving, gevolgd door moord, gepleegd op den 72-jarigen Reinder Zetsma, meester van het armbestuur. R. en W. W. waren in genoemden nacht met geweld de woning van Z. binnengedron gen, hadden den ouden man met een breek ijzer verwondingen toegebracht, hem op zyn bed vastgebonden en hierna een onderzoek in de woning Ingesteld. Hlerby was hun een bult In handen geval len van ruim f 680, terwyl zy voorts een re volver ontvreemdden. Voor de W.’s vertrokken, heeft de jongste van de twee, D.. den ouden man bedreigd en met de revolver op hem gevuurd, waardoor Z. een doodelyke wond In de borst kreeg en kort daarop is overleden. Als verdacht van medeplichtigheid aan dit misdrijf werd indertyd nog gearresteerd de 45-jarige arbeider P. M. uit Grootegast, thans gedetineerd. Deze stond Donderdag voor het gerechtshof tc Leeuwarden terecht, daar hy In hooger be roep was gekomen van het vonnis der Gronlng- sche rechtbank, waarby hy was veroordeeld tot twaalf jaar gevangenbgitraf, De officier v y le boter op het hoofd heeft, moet \A/ niet in de zon loopen. Aan de volksche wijsheid, welke in deze teekenende uitdrukkingswijze is vervat, schynt men zich te minder te storen, naarmate er meer hoofden met boter besmeerd zijn. In een der Amsterdam- sche bioscopen draait een film: „Bom men op Madrid”, een boeiende hier en daar aangrijpende en ontstellende re portage van de verschrikkingen, waar aan de Spaansche hoofdstad dagelijks blootstaat en van de tragedies, welke zich daar afspelen. Deze film heeft ken nelijk de tendenz sympathie te wekken ▼oor de regeering van Valencia en an tipathie tegen de bombardeerende FTan- co-generaals. Zij doet tenslotte een be roep op de toeschouwers om steun te ▼erleenen aan het humanitaire Comité ▼oor Hulp aan Spanje, dat het leed van Madrids bevolking en vooral van de kin deren wil verlichten. Het mag In hooge mate bevreemdend heeten, dat de Rijks- keurlngscommlssie deze zeer eenzijdige en partijdige film voor vertoonlng in het openbaar heeft vrijgegeven, want, zoo als duidelijk uit de begrijpelijke reac ties van het bioscooppubliek blijkt, werkt zij als een directe, oneerlijke propaganda ▼oor de partij der rooden en tegen die der witten. Men versta ons goed, wij zijn niet par tijdig vóór Franco en zijn generaals, maar ook niet vóór de Spaansche Volksfronten. Wij hebben diep medelij den met de arme onschuldige kinderen, die in de Spaansche hoofdstad het leven laten onder het puin der vernielde hui zen en onze menschelijke en Christe lijke gevoelens gaan uit naar de Madrl- leensche burgerbevolking, die veroor deeld Is om In een hel van dood en ver nieling te leven. Maar waar wij tegen zijn, Is. dat door deze film slechts zulk een deel van de geheele waarheid wordt gegeven, dat zij tot een misleidende leugen wordt en dat op onze gevoelens gespeculeerd wordt ten gunste van een geenszins onbedenkelijke politieke zaak. De reportage begint met eenlge riante stadsbeelden, waarbij een ontroerde stem in het Fransch zegt, dat Madrid eens een vroolyke en vredige en welvarende stad was, en dan komen de Duitsche ..Junkers” als vliegen over het witte doek zwermen. Men ziet gebouwen Ineen storten, de bevolking naar onder- grondsche schuilplaatsen vluchten, moe ders schreien van ellende, en mannen als foxterriers In de ruïnes wroeten om verminkte kinderen op te graven. Inderdaad is Madrid eens een vroollj- ke, vredige en welvarende stad geweest, maar daaraan is reeds een einde geko men, toen de Volksfrontregeerlng op trad en terreurdaden tegen kerken en kloosters, tegen geestelijken en aanhan gers der rechtsche partijen aan de orde van den dag waren. De film stelt het voor, alsof uitsluitend Franco en zijn bondgenooten het idyllische Madrid heb ben veranderd In een oord van weerga- looze verschrikkingen, terwijl In werke lijkheid de rechtschen slechts met ge weld gereageerd hebben op de door de Spaansche regeering gedulde en nie» ge strafte aanslagen en terreurdaden van communisten en anarchisten, die Madrid reeds lang voor het uitbreken van den burgeroorlog levensgevaarlijk hebben ge maakt voor allen, die zich met de steeds meer naar Moskou afzakkende Volks- fronterjj niet konden en mochten veree- nlgen. Daarvan echter gewaagt deze film niet. Franco zou In tal van plaat sen, welke door de regeeringstroepen of door Fransche of Russische vliegtuigen gebombardeerd werden, even schrij nende en ontstellende films heb ben kunnen laten maken als deze, welke thans In Amsterdam wordt vertoond. De Spaansche regeering en haar vrienden hebben teveel boter op het hoofd om zich zóó open en bloot in de zon te wagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 19