ONS BLAD Dr. H. Colijn J Katholieke scholen gesloten De Engelsche voorstellen worden bestudeerd Duitschland gebruikt andere methodes dan Mexico- I I. strijd tegen de Kerk heden Het nieuws Opstanden in Portugal? van De amnestie in België DE BAROMETER Terechtstelling te Berlijn Sneltrein njdt op arbeiders in JOH. LAUWERS PAYGLOF 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER ZATERDAG S JUNI 1937 207 Echter hetzelfde doel: de vernietiging der Kerk Nieuw-Mexico Tien menschenlevens te betreuren De houding der liberalen Moskou arresteert Ook Berlijn wenscht het Moeilijke jaren te wachten Fouten van het verleden Een nota van Valencia L aan Londen De Banken over generaal Mola 7* 9 De felle strijd om de kath. jeugd 100.000 stakers in de Ver. Staten De eerste Nederlandsche minister zonder portefeuille Acht ongelukkigen vonden den dood onder de wielen DIT NUMMER BESTAAT’ UIT 12 Terroristenplannen in Oostenrijk ui »Het is de tuchtroede Gods, die over het Duitsche katholi cisme is neergekomen” BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tdlafocn Administratie 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 r ut. >ur. Talrijke slachtoffers in het leger en het Commissariaat van Buitenlandsche Zaken De nationaal-socialisten en bonds kanselier Schuschnigg Amerikaan, die een aanslag wilde plegen op nazi-leiders, met den dood gestraft Ook het ontwerp van militairen aard door de Kamer Britsch plan zou in direct overleg voorzien in geval van een nieuw incident Per kwartaal voor Alkmaar t f2.— Voor buiten AlmaarI 2.50 Dagblad uitgegeven door de M.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem AAet geïllustreerd Zondagsblad 10.60 booger a 1 zal portefeuille in September de nieuwe Grondwet in Nederland de minis- zal hebben geintroduceerd - de eerste Neder Hardnekkige geruchten in Gibraltar en omgeving VOOR SUIKERZIEKEN VOLLEDIGE VOEDING einde van den toestand MXWWWniy.lll IUf/f///////Z/7K ss NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD No. JAARGANG DERTIGSTE De slachtoffers van de „Deutschland” zijn te Gibraltar met militaire eer begraven Onze parlementaire redacteur meldt ons: »len Eter 0 wanneer ter» zonder portefeuille 807 <xmr«nomen het i «1 B Spaanseh protest 1 met de int. de Commia- internationale De regeering van Valencia heeft den Brtt- schon zaakgelastigde Léche een nota doen toe komen, waarin zij ojn. protesteert tegen der. Ook te Berlijn wenscht men oprecht geschikte maatregelen te vinden, om een einde te maken aan den door t bombardement van de „Deutsch land’’ en Italiaansche schepen voor de inter nationale contröle geschapen toestand. Omtrent het resultaat van de bestudeering der Brltsche voorstellen Is evenwel nog niets bekend. Het hoofd van de Koptische Kerk tn Abessinië vertoeft momenteel te Rome Het Portugeesche gezantschap te Londen deel de bij navraag mede, dat het zeer onwaarschijn lijk is. dat deze geruchten berusten op feiten. Wil als ns 48. pretatie en toepassing van het Concordaat tel kens werden gerekt en uit gesteld en zelfs een persoonlijk bezoek bij den Führer geen resul taat opleverde (daags na het bezoek der bis schoppelijke delegatl* in Berchtesgaden werd de rljksjeugdwet afgekondigd, waardoor de ka tholieke jeugdorganisaties ten doode werden op geschreven kreeg de strijd tegen de Kerk een steeds meer geniepig karakter. De op I ter regeerlng bezwaar MOSKOU, 4 Juni (DJ4.B) Volgens be richten uit over het algemeen betrouwbare bron zijn in den laatsten tijd in de Sovjet unie tal van arrestaties verricht in militaire kringen en in de kringen van het Volks commissariaat van Bultenlandsche Zaken. Voorts aouden eenige hooge partijfunctio narissen zijn gearresteerd. WKENEN, 4 Juni. (Stafani). Op de spoorlijn van Wlllach naar Spital, in Kartnthit, heeft hedenmiddag een ernstig ongeluk plaats gehad. Een groep arbeiders, die werkzaamheden op de spoorbaan verrichtten, weken uit voor een na derenden goederentrein. Zy werden echter gegrepen door een uit de andere richting aanstormenden sneltrein, met het vreeselyke gevolg, dat zeven der arbeiders op slag gedood werden, terwijl de achtste op weg naar het ziekenhuis over leed. ir. K. C. H te an sman Bell, Perez lult. Voort i Str aat 730 ra rpr. ibe- TH rast i.m. tra- YOUNO6TOWN, 4 Juni. (Reuter.) De gou verneur van Ohio heeft de leiders van de ar beiders in de staalindustrie uitgenoodlgd voer een conferentie, die, naar men hoopt, de eerste schrede zal beteekenen op den weg naar rege ling van de staking, waarbij 70.000 man be trokken zijn. Doordat ook in de automobielindustrie hl* en daar weder stakingen zijn ultg binken. l«t totale aantal staken tn de Vereetigde Bta- Het Brltsche voorstel aangaande de con tröle aan de Spaansche grenzen, dat door den Britse hen ambassadeur te Rome aan de Italiaansche repeering is overhandigd, zou beoogen veiligheidszones aan te geven. Het voorziet In een direct overleg tusschen de mogendheden, welke aan de contröle deel nemen in geval een dezer het slachtoffer zou worden van eenig incident. STUTTGART, 4 Juni. Met ingang van heden zjjn de laatste 17 katholieke scholen in Wnert tem berg opgeheven en de 737 leer lingen dezer scholen ondergebracht op de openbare scholen. BRUSSEL. 4 Juni (Belga) De Belgi sche Kamer heeft het wetsontwerp Inzake de militaire amnestie met 139 tegen 19 st. waarbij 7 onthoudingen aangenomen. van Almeria beteekende. Hen aanslag op de souverelnitelt van bet onafhankelijke Spanje en een beleediglng van de Spaansche eer zijn het gevolg geweest van de contröle. De Spaansche reg-eering richt zich derhalve door tusschen- komst van Eden tot de contróle-commlssle. om zich al haar rechten voor te behouden ten aan zien van materieele schade en de niet te be rekenen moreele schade, welke zijn veroorzaakt door dat deel der vloot, waaraan de nlet-ln- mengingscommissie de contröle op de naleving der nlet-lnmengingsovereenkomst had toever trouwd. Men hoopt op een spoedige regeling van het petroleum-conflict in Mexico. Dr. H. Coltin de eerste Nederlandsche minister zonder portefeuille? Minister Gellssen heeft de handelsmimie naar Zuid-Amerika officieel ontvangen: hooge on- l derscheidlng voor jhr. Van Karnebeek. Nadere mededeellngen over de aanwezigheid van Indische padvinders op de jamboree. Met den tunnelbouw te Rotterdam zal IS Juni begonnen worden. BERLIJN. 4 Juni (D.N.B.). De Engelsche voorstellen Inzake de veiligheid van de aan de Internationale contröle deelnemende schepen zijn te Berlijn ontvangen. Zij worden thans, naar van welingelichte zijde verluidt, door de bevoegde Duitsche autoriteiten aan een aandachtig onderzoek onderworpen. Er is ook een andere methode om de kerk te dwarsboom en en te vernietigen. Men kan het oudere geslacht kerkboek en rozenkrans laten behouden; maar de jeugd, de hoop der toekomst, daar blijft de kerk af; die behoort aan den Staat, en zal worden opgevoed vol gens de heidensche leer van Rosenberg, waar in Duitschland tot de allesoverheerschende godheid is verheven. Dan wordt de nieuwe toevoer van leden voor de katholieke en christe lijke kerken afgesneden: de kerk zal dood bloe den in Duitschland. Als reden hiervoor werd volgens het Duitsche Nieuwsbureau opgegeven, dat op 1 Juni in Wuerttemberg nog slechts 737 leerlingen, d. 1. 0.25 procent van bet totale aantal van 290.412 leerlingen, het onderwijs op de confessloneele scholen volgden, en dat deze verdwijnende min derheid geen aanspraak meer kon maken op de instandhouding van een bijzonderen school vorm. Tot op zekere hoogte, en vooral wat dit laat ste betreft, hebben deze menschen niet heele- tnaal ongeljjk. Men ziet in Duitschland ook geen priesters aan telefoonpalen bengelen, zoo- als in Mexico. Eeuwenoüde kathedralen zijn niet in vlammen opgegaan, zooals in Spanje. Maar als men zich een kerkvervolging alleen kan voorstellen met brandende kerken en af schuwelijk vermoorde priesters en verminkte religieuzen, dan vergist men zich toch deerlijk. Helmut Hirsch. een Amensaansch staatsburger, die een bomaanslag op Nasi-leiden voorbereid had, Is te Berlijn terechtgesteld. D« Belgische Kamer aanvaardde ook bet wets ontwerp inzake de militaire amnestie. Opnieuw schijnen Moskou talrijke arrestaties verricht te zijn in de kringen der oppositie. BH een sverstroominfe In Nieuw-Mexleo zjjn tien menschenlevens te betreuren. 'VOETVERZORGING MAADALCNENSTR 16 TIL 1447 Heden is de convocatie voor de vergadering van den Centralen bond van de Ossoviatsjim ge publiceerd. Deze convocatie was niet ondertee- kend door generaal Eldemann. die tot nu toe commandant van de Ossoviatsjim was, doch door het vroegere lid van den centralen raad. Gorschenln. Dit schijnt de geruchten, dat generaal Eldemann uit zijn ambt zou zijn ont- Maarschalk Toechatsjefskl heeft zijn nieuwe functie van commandant van het Wolga- distrlct nog niet aanvaard, en verblijft nog steeds te Moskou. Verder wordt vernomen, dat maarschalk Blücher uit het Verre Oosten hier is aangekomen. Het presidium van het uitvoerend comité heeft Levitin, adjunct-volkscommissaris voor de le vensmiddelenindustrie. uit zyn functie ont slagen. 4 Zondagochtend a.s. zal het bestuur van de Li berale party byeenkomen om den polltieken toe stand te bespreken, welke is geschapen door het aannemen van de amnestie-wetten. De liberale Senator Catteau heeft verklaard, dat de positie van de liberale ministers onhoud baar Is geworden, in verband met het besluit van de party zich tegen de amnestie te ver zetten. Evenwel zyn Catteau en andere Libe rale senatoren van meenlng, dat geen mlniste- rieele crisis moet worden uitgelokt vóór de reis van den minister-president naar de Vereenigde Staten. Vermoedelyk zal deze kwestie eerst 'na den terugkeer van Van Zeeland in het kabinet worden behandeld. De Duitsche autoriteiten vermeldden voor den eersten keer in een officieel communiqué, dat Hirsch in opdracht van hoogverraderiyke krin gen naar Duitschland was gegaan om er bom aanslagen te plegen op nat -soc. leiders. Volgens de Telegraaf was hy van plan een NEW YORK. 4 Juni. (D.N.B.) In Nieuw- Mexleo 'hebben aanhoudende regens overstroo- mingen veroorzaakt. Tien personen zyn ver- oronken. De materieele schade wordt geraamd op een millioen dollar. Verscheidene spoorbrug gen werden vernield. In de buurt van Santa Rosa is een gedeelte van een dijk weggespoelo. Tydens een journallstieken zwerftocht door het Derde Ryk, waarvan we zoo juist zyn te ruggekeerd, hebben we helaas moeten consta- teeren, dat in Duitschland. door de offlcieele regeeringsautoriteiten en party-lnstantles systematisch dejrtrUd voor een nieuwen gods dienst, voor een specifiek „Duitsch geloof” is ingezet, met als einddoel de totale vernietiging van het Christendom. Wy hebben ons gewend tot allerlei voofaan- Staande kerkelyke autoriteiten tot in de hoog ste instanties. Dag en nacht hebben we ge confereerd met geestelijken en leeken, wier katholieke mentaliteit en oprecht vaderland lievende gezindheid niet in twyfel getrokken kan worden. Overal hebben we dezelfde vragen gesteld, en wat den ernst van den toestand betreft, wa ren de antwoorden wonderiyk eenstemmig. We mogen en kunnen natuuriyk geen namen noe men van de kerkelyke autoriteiten, waar we. dank zy een prachtige Introductie, welwillend werden ontvangen. We zyn intusschen aan het spiedend oog der gestapo ontsnapt en hebben veilig en wel een belangrijke hoeveelheid gewichtig docuipen- tatle-materiaal over de grens gebracht, dat we in de volgende brieven hopen te verwerken. Den geheelen dag is een onafzienbare men- ^chenmenlgte voorby het te Burgos opgebaarde stoffeiyk overschot van Mola getrokken. Hon- sanslag te plegen op Julius Streicher. De Ambassade der Vereenigde Staten te Ber- lyn had een verzoek om gratie by den Ryks- kanseller ondersteund. „Over tien jaar zal er nog maar een kleine kern katholieken over zyn,” verklaar de de Blsschop van Passau. Als de toestand In het Derde Ryk zich even ongunstig zal biyven ontwikkelen als thans, zal mensche- lykerwyze gesproken het „nieuwe Duitsche” geloof na twee generaties het christendom totaal hebben verdrongen. Het Baskische blad „Euzkadi” schrytt over generaal Mola: .Mola vertegenwoordigde Du rango. Guernica, Axbaoegul, Yurre, Ceanuri en Bilbao, en alles wat deze namen op het oogenbllk voor smartelyke tragiek inhouden voor ons volk. Hy vertegenwoordigde de ver nieling van steden en dorpen door het vuur, den uittocht van de boeren, vrouwen en kinde ren. den dood van zoovele jonge menschen. het fusilleeren van gyzelaars en priesters. Laten we God bidden genadig te zijn voor de ziel van onzen vijand". Bovendien is de 20-jarige Oskar Denner, die op 12 December 1936 wegens hoogver raad was ter dood veroordeeld, terecht gesteld. L In vitband met de toestanden in het Derde Rijk, die voor de katholieken met den dag moei- lijker worden, heeft de K.W.P. in samenwerking met de persafdeeling van sion Permanente des Directeurs de journaux Ca- tholiques eenigen tyd geleden een redacteur opdracht gegeven een reis door Duitschland te maken, vanwaar hij thans is teruggekeerd. Op deze reis had de redacteur gelegenheid met hooge wereldlijke en kerkelijke autoriteiten te spreken. Nu de bedoelingen van de Duitsche regee rlng steeds duldeiyker zyn geworden, heerscht er een volmaakte eensgezindheid onder het Episcopaat. Nu ziet men zonneklaar in zoo vertelde my een der hooggeplaatste kerkelyke autori teiten, dat de bisschoppen van München, Mün ster en Breslau gelyk hebben gehad. Sedert de reformatie, in de laatste 400 jaar, heeft de Ka tholieke Kerk in Duitschland niet zoo'n groote schande beleefd als haar thans door hét na- tionaal-socialisme wordt aangedaan. „Wat denkt u van de toekomst van het Ka tholicisme in Duitschland, Monseigneur?” zoo vroegen we belangstellend. „We zullen nog moeliyke Jaren krygen door te maken, doch ondanks alles biyven we een gezond optimisme bewaren. Het groote probleem ligt hier by de jeugd. Het oudere geslacht staat veel dichter by de Kerk dan vroeger. De lauwe en liberale ka tholieken, die de Kerk vrywel den rug had den toegekeerd, komen nu terug en verklaren openlyk: den smaad die de Kerk thans wordt aangedaan, kunnen we niet dulden! .Jbiaar zal de jeugd het volhouden?” „Dat zal veel afhangen van de onderwy- zers. Waar goede onderwyzers zyn, be hoeven we nog niet zoo veel te vreezen. Doch waar het onderricht in de heidensche leer van Rosenberg systematisch wordt ge geven, daar valt 80 procent van de jeugd af. Verschillende kennissen, die hun vacantie in Duitschland doorbrach ten, hoorden we bjj hun terugkeer in het vaderland met een zekeren trots beweren: „Van een kerkvervolging heb ik in Duitschland heelemaal niets gemerkt. Iedereen is er vrij om zijn godsdienstplichten te vervullen. De kerken zijn cr Zondags stampvol. Die Hollandsche kranten overdrijven .vreeseljjk. Het is een prachtig land en men drinkt er heerlijk bier!" landsche minister zonder portefeuille te worden. De mondelinge behandeling der Grond wetsherziening zal natuurlijk geschieden onder auspiciën der nieuwe regeerlng. waarin naar algemeen verwacht wordt dr. H. Coljjn wederom de functie van voorzitter van den ministerraad zal ver vullen. Het is echter geen geheim, dat de heer coiyn. om zoo goed mogelyk heel het rs- geerlngsbeleid te kunnen overrien. een ml- nlstersfunctle wenscht. welke hem daarin niet al te zeer belemmert. LONDEN, 4 Juni. (Reuter). Uit Gibraltar wordt gemeld, dat aldaar en in plaatsen in de omgeving een hardnekkig gerucht gaat, dat tenge volge van een revolutionnaire bewe ging zeer ernstige opstanden zijn uitgebroken in Portugal. Systematisch wordt thans de ntrjj^4v gvn de Kerk voortgeset. „We zullen den katho lieken geen kans geven om zich tot mar telaren te laten verklaren, we zullen er misdadigers van maken,” heeft rijksrtad- houder Robert Wagner gezegd. Dat is de diepste grond van de deviezenprocesaen, zedelljkheidsprocbssen en hoogverraads- processen: men '6il de kerk zéé verachte lijk maken, dat iedereen, en vooral de jeugd en het opgroeiend geslacht, er slechts met verachting en walging over kan spreken. De Duitsche kruiser ..Deutschland” is heden- bevestigen, ochtend te Tanger aangekomen. In tegen stelling met de gewoonte is de bemanning nog niet aan land gegaan. Zijn wjj goed ingelicht, dan dr. Coljjn tydelijk een ad interim nemen om of October „Daar staat weer tegenover, dat onder de intellectueeleit, onder de universiteitsstudenten een voortreffeiyke geest heerscht. We maken nu een moeiiyken tijd door, maar het is ook veel de schuld der Katholieken zelf Herhaaldeiyk hebben wy de centrumleiders ge waarschuwd. Driemaal heeft de geesteiykheld van Keulen zich schriftelyk tot het centrum gewend en we kregen zelfs geen antwoord. Wc waren biykbaar alleen maar goed genoeg stem men aan te werven. Ook prelaat Kaas heeft niet willen luisteren naar hetgeen door de geesteiykheld werd gezegd. Wat zich thans In Duitschland afspeelt is de tuchtroede Gods over het Duitsche Katholicisme. Maar alles byeengenomen, UJkt my de toe stand nog niet zoo catestrophaal als men wel zou vermoeden enDeus providebit Er is nog een Voorzienigheid Doch daar mogen we niet op speculeeren!” Met een vrlendeiyken handdruk namen we afscheid en in het late avonduur sloop ik langs de muren van de oude kathedraal terug naar myn hotel. Maar de eerbiedwaardige pre laat, dien Ik bezocht, is een onverschrokken stryder voor de rechten der Kerktotdat de gestapo ook hem zal wegvoeren naar het concentratiekampHy verwacht het lederen derden kransen vulden de rouwkamer. Het lijk van den generaal zal op speciaal verlangen van de bevolking van Navarre en zijn vrywllllgersbonden naar Pamplona worden overgebracht. De nationale begrafenis van het stoffelijk overschot van generaal Mola zal Zaterdagmor- Als Glutenbrood. Bescnuii. Meel. Havervlokken -Biscuits Suikerarme melk Room jams, etc Vraagt prosp aan „NUTRICIA” - ZOETERMEER In aiie plaatsen veitegenwoordigd De Spaansche regeerlng eiacht van de lan den. die de nlet-lnmengingsovereenkomst heb ben geteekend, de noodige waarborgen, opdat haar onbetwistbaar recht oorlogsdaden te ver richten in de wateren, in de havens en op het grondgebied der Republiek. geen incidenten zal medebrengen als men heeft leeren kennen. De regeerlng verklaart tenslotte, dat zy geen bezwaar heeft een onderzoek naar de juistheid van .bet feit, dat de aanval is uit gegaan van de Deutschland, te doen iiAtellen door de bevoegde internationale organisaties. De Duitsche bisschoppen zyn thans bitter teleurgesteld. Hoe kan het ook anders. Vóór Hitler aan de macht kwam, werd steeds be weerd, dat het nationaal-socialisme den gods dienst zou verheffen. Ook toen de eerste natlonaal-soclalistlsche hatelykheden tegen het christendom werden gelanceerd, katholieke jeugdorganisaties wer den bemoeliykt, bezittingen der katholieke ar beidersorganisaties in beslag werden genomen, werd natuurlyk door de bisschoppen geprotes teerd, doch men verkeerde in de vaste veron derstelling, dat deze maatregelen slechts het gevolg waren van overdreven over der plaatse- lyke natlonaal-soclalistlsche autoriteiten en dat tenslotte het eenmaal gegeven woord van den Führer heilig zou biyken. In deze meening wer den de bisschoppen nog versterkt, toen het Concordaat tot stand kwam en de rechten der Katholieke Kerk niet alleen duideiyk werden omschreven, maar het plechtig gesloten juri disch tractaat zelfs tot rykzwet trerfl verheven. In het geheim werd echter de stryd tegen de Kerk voortgezet en Kardinaal Faulhaber moest weldra constateeren, dat er geen enkele para graaf van het Concordaat meer was, die niet werd geschonden. In deze periode heerschte er in den boezem .Van het Episcopaat geen eensgezindheid over de modaliteit waarmede het Concordaat werd .uitgevoerd Kardinaal Faulhaber, Kardinaal .Bertram, Mgr. Clemens, August Graaf von .Galen zagen toen reeds, dat de stryd tegen de Kerk onverbiddelijk zou worden doorgezet: Staatsraad Mgr. dr. Berning van Oanabrück. Kardinaal Schulte van Keulen en Mgr. Gröber ran Freiburg hoopten altijd nog, dat de extre mistische richting zou worden uitgeschakeld, en dat de woorden van den Führer zouden be waarheid worden en dat het christendom wer- keiyk de grondslag zou vormen voor het nieuwe Duitschland. LONDEN. 4 Juni De Daily Herald meldt dat nadere byzonderheden bekend zyn gewor den over terroristische plannen der nationaal- socialisten tegenover bondskanselier dr. Schusch nigg. De leider der gearresteerde natlonaal-soclalls- ten is een zekere Wolczek. een technicus, die eenige jaren in Chili heeft gewoond. Nog deze maand zullen zij terecht staan onder beschuldi ging van de voorbereiding van plannen toe ont voering van bondskanselier Schuschnigg. Voorts zullen zy zich moeten verantwoorden over de voorbereiding van plannen Schuschnigg dood te schieten wanneer de bondskanselier een be zoek aan het graf van zyn vrouw zou orengen en over plannen de bondskanselary uit een vliegtuig te bombardeeren De zaak zou aan het lleht zijn gekomen door loslippigheid van bezoekers van een UerlokaaL BERLIJN, 4 Juni (A.N.P.I Maart J.L wegens hoogverraad ter dood veroordeelde Heimat Hirsch is vanochtend te Berlijn terecht gesteld. Hirsch. een Ame- rikaansch staatsburger. was veroordeeld wegens voorbereiding van een aanslag op natlonaal-soclalistlsche leiders. HU was. toen hij de Duitsche grens overschreed, In het bezit bevonden van twee helsch» machines.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1