F t Het avontuur de Andra van n •l' DE AL TE LIBERAAL IS BUURMANS GEK SARKANI-BEMANN1NG WORDT VRIJGELATEN VERHAAL VAN DEN STUURMAN MAANDAG 7 JUNI 1937 r*. Plannen voor een int. tentoonstelling Kerkelijk leven c. Studio-concerten' voor den K.R.O. Het Duinlandschap Sb a Gevangenen van de Spanjaarden Ernstige mishandeling te Zaandam *4 I bliÜiiiHi 1 4, De regeerlngspersdlenst bericht: 7 Naar San Sebaatian cel met iön vyven at ’.P H» tol BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Naar Tolota naar O 9H van Baskisch we De kapitein ia vry VERKEERDE VOORLICHTING Nauwkeurig onderzocht in St. Adalbertus-commissie t stuurman t l Kwaliteit beneden Voordrachten van dr. Jac. P. mentendag wordt verstaan het de op Geen audiëntie De waterleidincen Benoeming Tweede-Kamerlid vergadering. 5 r t ANNO 1755 Ook de opvarenden van de Hordena zullen apoedig Spanje verlaten Overeenkomat gealoten met het Rotterdamach Philharmo- niach Orkeat Afdeeling Gouda der K.D.P. wil de actie voortzetten Bij de Prieatera van het H. Hart van Jezua De dader, die uit wraak heeft gehandeld, voortvluchtig Daarop is de trawler weggestoomd naar een ons totaal onbekende bestemming. Om een uur des middags stopte de trawler en toen ik door een klein patrijspoortje keek, zag ik, dat er ongeveer van zin- OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE 66 64 62 60 58 56 68 66 64 63 60 56 66 64 63 60 58 56 te de V kwam, geseind a*r kort De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal Woensdag 16 Juni niet plaats hebben. Z. D. H Mgr J. P. Huibers heeft benoemd tot lid der Bisschoppelijke Commissie voor den 8t. AdalbertusAkker, den weled. gestr. heer mr A. J. M. Leesberg te Alkmaar, die dese benoe ming heeft aanvaard. naar kwali teit max. 52 cent van 54 tot 57 van 67 tot 75 64 63 60 58 56 54 ï-o van 58 tot 66 I 1 I Tijdens het schieten hadden wij een van 4e beide reddingboeien, die gemakkeljjk 23 man kan bevatten, reeds klaar gemaakt •m zoo noodig daarin over te kunnen gaan. Toen de treffer kwam een omstandig heid. waarop wy heelemaal niet voorbereid waren draaiden wjj direct de booten hal ten boord, want er ontstond, zooals te be grijpen te, een kleine paniek. Niemand wil de meer aan boord blijven. De Andra zonk wel niet, maar elk oogenblik kon het schip ta den grond geboord worden, Op het departement van Bultenlandache Zaken is een offldeele mededeeling binnen gekomen van H. M. gezant te Tanger, waarin wordt beftcht, dat van de Spaan sche autoriteiten een offldeele mededeeling is ontvangen, inhoudende, dat het sa „Bar kan!". evenals de bemanning, vrijgelaten zal worden. De datum van vertrek la nog niet bekend. B(j bet departement van Bultenlandache Zaken Is verder bericht binnengekomen, dat de Spaansche autoriteiten hebben besloten, dat de bemanning van het onder Pana- meesche vlag varende sa „Hordena” uit Spanje zal worden uitgewezen. Het vertrek van de bemanning uit Spanje kan binnen kort tegemoet worden gezien. 1 Prijs per K.G. geslacht gewicht in centen, van 76 tot 85 Gelukkig zijn de mannen in goeden wel stand te Rotterdam gearriveerd. zy, die bul ten de stad wonen, lijn direct met hun voor schot naar hun respectieve woonplaatsen ver trokken. Zij moeten daar wel een zeer nauwkeurig onderzoek hebben ingesteld, want zij zijn niet minder dan drie uren aan boord gebleven Toen zij terugkwamen, vertelde men ons, dat de twee mannen, die nog aan boord waren, dood waren. Zij hadden hen maar laten lig gen. De kapitein Informeerde natuurlijk, waar om zij de belde mannen niet hadden meege bracht. Daarop volgde het laconieke antwoord, dat het oorlog was. dachtenwlssellng. - Na de vergadering bood bet gemeentebestuur IA IB HA IC HB HIA nc hib IIIC cc Z. H. Exc. de Bteschop van Haarlem heeft op voordracht van den Hoogeerw. pater' Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus be noemd: tot president-directeur van het Sint Fian- ciscus Liefdewerk te Delft, tevens directeur van de Afdeeling Voorstraat, den we leer w. pater O Weterman tot directeur van het Sint Franctecus Liefde werk te Delft, Afdeeling Wlppolder. den wel eer*. pater O. Eiling; teur van het Sint Fran- Rotterdam den weleerw. Z. H Exc. de Biaschop van Haarlem heeft be noemd: tot Rector te Dordrecht <8t. Jacob-SUchtlngi den Weleerw. heer P. J. van Beuzekom; tot pastoor te Dordrecht <H Antonius van P.) den Weleerw. heer N de Wildt; tot pastoor te Wieringen den Weleerw. heer G..H. E. Mudde, thans kapelaan te Leiden <H. Petrus! tot pastoor te Nootdorp den Weleerw. heer A. A. M. HeUdeman; tot pastoor te Monnikendam den Weleerw. heer H. M. Brandehof; thans kapelaan te Am sterdam IHH. Petrus en Paulus!; tot kapelaan te Haarlem O. L. Vrouw van VII Smarten! den Weleerw. beer L. A. M. van Teyllngen; tot kapelaan te Bodegraven den Weleerw. heer W. J. P. de Lange, thans kapelaan te Beemster. een oorlogsschip van FrancoNtangi Er werd over en weer geschreeuw^ Wat er besproken is, weten we niet, daarop verdween de kruiser. Het zal ongeveer een uur later geweest zijn toen er een hulpkruteer by den trawler aan kwam. Het was een gewoon passagiersschip, maar van voren en van achteren waren er ka nonnen op geplaatst, om het gevechtsklaar te maken. Er stond nergens een naam op. Aan dek sagen wy aan de boeien, hoe het schip heette. Den naam ben ik vergeten, maar van- self sprekend Interesseerde ons meer wat er nu met ons zou gaan gebeuren. Toen w|j daar naar vroegen, vertelde men ons, dat daar hee lemaal niets van bekend was. Den anderen morgen, voor dag en dauw bet sal tegen half vijf geweest zijn werden wjj In Passajes, in de buurt van de Pransche grens, aan wal gezet. De kapitein maakte de bemanningsliist op en gaf kennis van de bei- ae dooden. En daarna was het afwachten. 3 De bemanning heeft veel angaten moeten doorstaan, maar van den oorlog zelf heeft zy niet» gemerkt De Hoogeerw. pater Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus heeft benoemd: voor de missie van Belgisch Congo den wel eerw. pater R v. d. Wlele, H Vink en 8. Bas- tiaanse voor de missie van Noord-Brazilië de wel eerw. paters J. v. d. Donk, A. Boot en J. Cre mers; voor de missie van Zuid-Sumatra den weleerw. pater P. v. Eyk; voor de parochie Redborn in Engeland den weleerw. pater J. Karskens. Drie weken lang hebben we daar gese ten zonder dat wij een teeken van leven van de buitenwereld hoorden. Direct had den wij gevraagd of wij ons in verbinding mochten stellen met den Nederlandschen consul, maar dat werd geweigerd. Ook mochten wij niet telefoneeren en het was onmogelijk om onze familieleden in het vaderland van een en ander in kennis te stellen, omdat wij ook niet mochten schrij ven. Te Zaandam is Zaterdagavond te tien uur in de Westzijde, in de volle Zaterdagavond- drukte, de zeventienjarige J. stap door een vroegeren kameraad met een mes aangevallen en zoodanig in den bulk ter hoogte van maag streek gestoken, dat hij in zorgwekkenden toe stand naar het gemeentelijk ziekenhuis moest worden overgebracht. De vermoedelijke dader, de negentienjarige D. 8.. die uit wraak schijnt gehandeld te hebben, omdat zifn vrienden hem uit hun club hadden gestooten, is voortvluchtig. Er zijn nog diverse foto's genomen en daarna zijn de kanonnen van den trawler weer in werking gesteld. Met negen schoten is vervolgens de Andra in den grond geboord. k In 1541 zullen in Rotterdam vele groote wer ken gereed komen. In de eerste plaats de tun nel onder de Maas, waarmede parallel loopt het gereed komen van breede verkeerswegen, aan sluitende op de rijkswegen naar het Noorden en het Zuiden. Voorts denkt men dan het Hof- plelnplan te hebben uitgevoerd, terwijl ook in de omgeving achter het stadhuis de stad daar een sterk gewijzigd karakter zal hebben in ver band met het gereedkomen van het nieuwe hoofdbureau van politic en de nieuwe beurs. Dit alles heeft in Rotterdam het denkbeeld doen ontstaan, om deze gebeurtenissen te vieren met het houden van een grooie internationale ten toonstelling. Het blijkt thans, dat dit denkbeeld ook het gemeentebestuur heeft bereikt, dat zich uit den aard der zaak hiervoor zeer Interesseert. Of schoon nog geen mededeelingen daarover kun nen worden gedaan, vernemen wij. dat wellicht een en ander van het denkbeeld bekend zal worden gemaakt op den dag van het officieels begin der tunnelwerkzaamheden, 15 Juni as. De voorzitter van het centraal stembureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-GenerMl. wegens het nlet- aannemen van zijn benoeming door den heer C. van Geelkerken te Zeist, den heer W. O. A. Koster (N. S. B.j te Buurmalsen. Zooals reeds gemeld zal de heer Koster zijn benoeming niet aannemen, ten einde geheel beschikbaar te kunnen blijven voor de „Bewe ging.” Zijn opvolger als Kamerlid ie mr. Roet van Tonningen. hoofdredacteur van bet Nationale Dagblad. H. K. H. Prinses Juliana heeft Zaterdag te Baarn het Koningin Emma-monument onthuld. Na de plechtigheid legden H. K. H. Prinses Juliana en Z. K H. Prins Bernhard bloemen aan den voet van het gedenkteeken 5 April waren wij van Santander in ballast vertrokken naar Salto Caballp. om eerst te laden voor Cardiff. Om half negen des mor gens voeren wij nabij Casto Urdialos op on geveer 8 mijl van de kust, toen er plotseling een kanonschot klonk, waarvan wij haast niet konden vaststellen vanwaar het kwam. En kelen van ons hadden evenwel een vuurstraal gezien op drie mijl afstand ongeveer, waar blijkbaar een schip lag. Het projectiel kwam een eind achter het •chip terecht en de kapitein liet direct stop pen en drie stooten op de stoomfluit geven, om achteruit te slaan. Datmoet men op het Spaansche schip gezien hebben. Er vielen evenwel nog acht schoten en de projectielen vielen her en der om ons heen. Toen hadden wij al koers gezet naar het Spaansche schip omdat wij niets te vreezen hadden. Ook de Spanjaard koerste naar ons toe. Het schip, dat voortdurend de kanonnen op ons gericht hield was een gewapende trawler, een visschersboot. Van een kruiser hebben wij op dat moment niets gezien. Het schip had geen enkel teeken op en het gaf ook geen en kel teeken om kennis te geven wat men eigen lijk wilde. Op ongeveer een scheepslengte afstand van ons gekomen, viel er plotseling weer een schot en dat belandde in de machinekamer. Daar was het plotseling een leven als een oordeel, want het projectiel had een stoomleidlng ge troffen en in een minimum van tijd stond de machinekamer vol stoom. De eerste machinist, die een schampschot had gekregen, begaf zich Mimiddellijk naar dek en even later volgde de derde stuurman, die een ernstige wond aan de kaak had opgeloopen. Volgens de verklaringen van den laatste waren de tweede machinist en de donkeyman, die zich nog in de machine kamer bevonden, doodelijk getroffen. We konden evenwel door den stoom, die in lie ruimte stond, niet meer naar beneden. tot president-eU clscus Liefdewerk pater N Bos; tot asslstent-Havenaalmoezenler van het Apostolaat ter Zee te Rotterdam den weleerw. pater J. van Wtzel. In tegenstelling met de afdeeling Roosendaal K. D. P„ die ontbinding van haar afdeeling wil. is de K. D. p. afdeeling Gouda voornemens haar actie voort te zetten. Dit blijkt uit een Thyaae en ir. J. G. Byl op den twaalfden monu- en direct stond er een man met zijn revolver klaar tot schieten, omdat hij meende met een vijand, een Spanjaard, te doen te hebben. Eerst nadat we verzekerd hadden, dat er geen Spanjaarden aan boord waren, werd de ontvangst wat vriéndelijker. Met zijn allen zijn wij door een klein luikje op het voorschip in de bunkers gekropen en daar zijn wy ge bleven. De kapitein vroeg of hij den kapitein van den trawler even mocht spreken. Dat werd toe gestaan. maar er liep een gewapende man ach ter hem, waaruit we konden opmaken, dat we als krijgsgevangenen werden beschouwd. De kapitein heeft den Spanjaard toen kenbaar gemaakt, dat er nog twee opvarenden aan boord waren. Met onze eigen sloep zjjn toen eenige leden van de Spaansche bemanning naar de Andra gevaren, om eens poolshoogte ta nemen. Ka drie weken zijn wjj overgebracht Tolosa. We hadden in San Sebastian al verklarin gen afgelegd over de lading en de bestem ming van het schip en daar had men ook onze vingerafdrukken genomen In Toloea hadden wij wel gebrek aan zeep en sigaretten, maar we hebben het daar zeker niet slecht gehad. Ten slotte stond men ons In Tolosa ook nog toe om In net Fransch naar huis te schrijven. Dat bracht nogal moeilijkheden mee, maar we hebben allemaal een lettertje op pa pier gezet. Vanzelf sprekend heeft de censuur de brieven Ingezien. Toch zijn er ouders en vrouwen In Nederland geweest, die niets ont vangen hebben, ofschoon niemand In zjjn briefje Iets bijzonders heeft gemeld. Met den Parijschen trein, die Zaterdag morgen om 953 uur aan het station D.P. te Rotterdam arriveerde, is de bemanning van het voor een Belgische maatschappij onder Panameesche vlag varende, 2000 ton meten de schip „Andra'’, die geruimen tijd in Spaansche gevangenschap doorbracht, Nederland teruggekeerd. De kapitein en ik zelf waren de laatsten. die in de boot gingen en de trawler heeft ons, op weg naar den wal, opgepikt. Daar de Andra getroffen was op een voet boven de waterlijn, was er ken nog geen sprake. Een van onze mannen had zoo’n petje op, toen de trawler ons aan boord nam De Nederlandsche Veehouderij-centrale maakt bekeifd, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 7 Juni 1937 aan haar te leveren var kens. bestemd voor bacon bereiding, verhoogd zijn met 2 cent per kg. geslacht gewicht. Deze prijzen zijn tot wederopzegging als volgt: Onder geslacht gewicht koud gewicht na slachting (d.ï. het wanne ge wicht verminderd met 3 De voorwaarden, waaronder de varkens gele verd moeten worden, zooals zij het laatst zijn vermeld In de publicatie d.d. 34 April JX, zijn ongewijzigd gebleven. 's-Gravenhage, 5 Juni 1937. Alleen de kapitein moest achterblijven. Wjj verwachten hem een dezer dagen hier, wan neer de loopende zaken zullen zijn afgewik keld. Overigens heeft hij het niet slecht, hij bevindt zich op vrije voeten en logeert mo menteel in een hotel. Wij zijn Donderdagmorgen met autobussen uit de gevangenis naar Irun vertrokken. Aan de Fransche grens werden wjj door de Fran- sche politie opgewacht. Deze was inmiddels gewaarschuwd en zij heeft ons alle mogelijke diensten bewezen, ook toen wjj te doen kre gen met een lid van de non-interventie-com- missle. Nadat wij de benoodigde verklaringen had den afgelegd, zijn wij Ingeënt tegen de pok ken. Tegen zes uur vertrokken wjj naar Bayon ne, waar wij tegen acht uur aankwamen. De kapitein heeft mij nog f 100 en den mar conist f 55 ter hand gesteld en met al ons geld waren wij net in staat om tot Bordeaux te komen. Daar had Ik nog juist gelegenheid gehad om met het kantoor te telefoneeren. zoodat wij wisten dat er geld voor ons onder weg was. In Bordeaux hebben wjj ons met den Nederlandschen consul in verbinding ge steld en toen het geld arriveerde zijn wy di rect met den trein naar Nederland vertrok ken. Zaterdag is in het Casino te Noordwyk aan Zee de twaalfde monumentendag gehouden. Nadat de voorzitter van de commissie voor den monumentendag, prof. dr. A. W. BJjvanck, een openingsrede had uitgesproken, was het woord aan dr. Jac. P. Thysse, die een voor dracht hield over het duinlandschap met zijn flora en fauna. Dr. Thysse schetste In het kort het ontstaan van het duin en zyn verdere lotgevallen. Onze duinen zyn een aeolische formatie uit zee zand onder invloed van den plantengroei. Waar plantengroei ontbreekt of vernietigd werd, kun nen duinen zich niet vormen of gaan zy te niet. Het vastleggen van het zand in de zone waar de hooge vloeden nog kunnen doordrin gen geschiedt door een beperkt aantal planten, waaronder het biestarwegras (triticum jun- ceum) het belangrykst is. Wanneer de daar door gevormde dulntjes een zekere hoogte heb ben bereikt vestigen zich helm, zandhaver e.a. planten, w.o. later de duindoorn en vlier. In het algemeen mag gezegd worden dat de onbedorven duinen de gelegenheid geven voor de ontwikkeling van een merkwaardige ryke en gevarieerde vegetatie, die op menige plaats haar climaxvorm bereikt in woud en wel loof- woud. In de duinen van het Staatsboechbeheer zjjn nam on- aan, het pro- Noord Hol- IJselmeer, de Men deelt ons van de zijde van den K RO. en het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest mede, dat tuaschen den K.R.O. en het Rotter damsch Phllharmonlsch Orkest ’n overeenkomst tot stand gekomen Is, waarby dit orkest, on der zyn bekenden dirigent Eduard Flipse, In het aanstaande winterseizoen een aantal stu dio-concerten voor de KRO.-microfoon zal uitvoeren. De groote symphonie-concerten van den K.R.O. zullen dus, behoudens eenige door andere groote binnen- en bultenlandsche or kesten te spelen concerten, beurtelings verzorgd worden door het Stedeiyk Orkest van Maas tricht. onder leiding van Henii Hermans, waar mee de reeds eenige jaren tot volle tevreden heid bestaande samenwerking gehandhaafd biyft, en het Rotterdamsch Phllharmonlsch Orkest. heer Ir. J. G. Byl gaf vervolgens eene waterstaatkundige beschouwing. Vond voorheen het regenwater, voor zoover het niet verlampte of door de vegetatie ver bruikt werd, in de duinen geen anderen uit weg dan den bodem, waardoor het langzaam wegzakte eenerzyds naar de geestgronden, an- derzyds naar de Noordzee, het werd later in de prises d'eau opgevangen en ten behoeve van de drinkwatervoorzieningen afgevoerd. Het waterverbruik steeg echter dermate, dat het den regenval steeds meer en in zeer belangryke mate ging overtreffen. Het surplus werd toen onttrokken aan den zoetwatervoorraad die zich in den ondergrond der duinen bevindt. Door dat de evenwichtstoestand tusschen aan- en afvoer van dit dlepduinwater reeds voor het bereiken daarvan, door de waterleidingen ver-1 van Noordwyk dén deelnemers*"èën" üwe eën Onder gewapend geleide heeft men ons in twee auto's gezet, waarop wy naar San Sebas tian werden overgebracht, waar wy omstreeks 11 uur In den morgen aankwamen. We wer den op een rytje geplaatst en geteld en daar na gingen wy naar de gevangenis, leder in een afzonderiyke cel. Den volgenden dag kre gen wy echter een zessen. van 50 50 K.G. tot 53 K.G. K G. K.G. K.G. K.G. 63 61 59 57 55 53 Onder bovenstaand opschrift komt in het Zondagochtendblad een advertentie voor van den Vryzinnig-Democratlschen Bond, «Warvan de inhoud volkomen aan het opschrift beantwoordt. Feit toch ia, dat bedoeld wetsontwerp van den Vry zinnig-Democratlschen Minister Blln- genberg „beoogt den vrouwenarbeid beperken, de beroepsvryheld van vrouw aan te tasten en verschuiving van werkloosheid van mannen naar vrouwen beteekent.” Dit ztfn de woorden van bet Vryzinnig-Democratische Kamerlid Mevr. Bakker—Nort zelf. Zy heeft dan ook to gen gestemd; alle andere Vryzlnnig-De- mocraten stemden voor. Alle Liberalen echter hebben tegengestemd. ONJUIST is de voorstelling, dat de li berale Eerste-Kamerleden van ander Inzicht zouden zyn dan de liberale Tweede-Kamerfractle. Alle aanwezige li berale Eerste-Kamerleden hebben heden hun stem tegen dit wetsontwerp uitge bracht. Voor VRIJHEID van VROUWENAR BEID zyn de LIBERALEN en niet de Vryzlnnig-Democraten opgekomen. STEMT DUS LIBERAAL, LIJST 5 Kilogram. In feite plegen thans de roofbouw, doch ook hier straft het kwaad rich zelve. De onderscheidene prises d’au gaan el kaar hinderen en raken overbelast. De Amsterdamsche gemeenteraad langs het dulnplassenontwerp vinciaal waterleldlngbedryf van land aoekt zyn heil in het Haagsche waterleiding deed aan den noorder Lekdyk een proefinstallatie tot zuivering van rivierwater bouwen. Op beide referaten volgde een levendige ge- Waterleidingen vormen een ernatig gevaar het zeewater af te leggen weg langer Omgekeerd zal Inkrimping dier barrière de wateronttrekklng der waterleidingen toestroomlng van leewater bevorderen. In aansluiting hiermede wees spr. c^ Haarlemmermeer- en Wleringermeerpolders. In de eerste, door een dulnry van de zee afgeslo ten, stygt jaariyks ongeveer 77.500.000 K. Q. op. Een waariyk niet te onderschatten hoeveel heid doch onbeduidend t. o. v. het zoutbe- zwaar in den even grooten Wlerlngermeerpol- der hetwelk onlangs door de Zuiderzeewerken voor de toekomst berekend werd op 500.000.000 Rotterdam wil het gereed komen van groote werken feeatelyk herdenken y-r* gevoelig échec, dat de Liberale I—I Staatsparty, alias de Vryheldsbond, -L b(j de verkiezingen heeft geleden, hebben de Liberalen voor een groot deel to wyten aan hun al te groote liberaliteit, waardoor zy de gek van hun politieke buur lui zyn geworden. Wy weten uit zeer betrouw bare bron, dat by het opstellen van het li berale beginselprogram voor de verkiezingen het voorstel werd gedaan om uit te gaan van het Christeiyk beginsel als nationale traditie, welk voorstel echter begrypeiyker- wyae geen genade kon vinden by promi nente Joodsche leden van de Liberale Staatsparty. Dientengevolge kwam het Christeiyke beginsel als nationale traditie niet als uitgangspunt, maar als een terloop- sche bykomstlgheld In het Liberale program terecht. Coiyn. die vóór de verkiezingen verklaard had het meest te voelen voor een zoo breed mogeiyke Christeiyke baste voor de toekomstige regeerlng en daarby allen betrokken wenschte te zien, die de tradttio- neele waarde van het Christendom als na tionaal wilden erkennen en handhaven en beschermen, ook al zouden zy geen Chrtete- lyken godsdienst zyn toegedaan, werd door deze houding der liberalen eigeniyk de mo- geiykheid ontnomen met goed recht nog op de medewerking der liberalen aan te drin gen. Trouwens Christendom en liberalisme zyn te tegenstrydige begrippen om ze met een nationaal gekleurd lintje tot een bruik bare en deugdeiyke eenheid te kunnen ver- eenlgen. De liberale Staatsparty ia de verkiezingen ingegaan met een begin selprogram. dat te arm aan eigen beginselen was om nog succes te kunnen hebben in dezen rijd, waarin het meer dan ooit juist om beginselen gaat. Zy wist dan ook niet beter te doen dan zich het laatste vuur uit de versleten sloffen te loopen voor Dr. H. Coiyn. wiens candidatuur naast die van den lijsttrekker der Vryzinnig-Democraten, broe der Oud, in de liberale pers yverlg in den letteriyken zin des woords werd geadver teerd. Deze advertenties mogen de liberale pers welkom geld hebben opgebracht, zy hebben hun politieke aanzien en prestige niet weinig geschaad. Het adverteeren van andere politieke partyen en personen in de liberale pers kan voorgesteld worden als een biyk van ruimheid en breedheid van geest. In werkeiykheld was het een blUk van be ginselloosheid. Ook liberalen self hebben dat ingezien, want herhaaldeiyk hebben de liberale bladen in hun redactioneele kolom men tegen hun advertentiepagina's gepole miseerd door erop te wyzen, dat liberalen slechts op de liberale lyst moesten stemmen om den ge vierden Coiyn zoo liberaal te laten biyven als zy het wenschten. Tot welk een vermakeiyke geschiedenis de liberaliteit in de politieke advertenties heeft geleid beweea een annonce in het „Algem Hbl waarin een advertentie van den Vrijzinnig Derno- crattechen Bond, opgenomen in een der voorgaande nummers per liberale adverten tie ate „verkeerde voorlichting” werd bestre den. Deze annonce luidde ate volgt: -w—at de Liberalen er een .jeer” In stelden I 1 zich tegen het wetsontwerp van Min. Bllngenberg betreffende een verschui ving van de werkloosheid naar hen, die ze lichter dragen kunnen, te hebben verzet lag geheel In de lyn van hun liberale antl-or- deningsmentalltelt. Hoe weinig het Neder landsche volk van die volkomen uit den tyd zynde mentaliteit wil afeten, heeft het aan de stembus bewezen. De partyen. die den ouden liberalen tijd voor goed afgedaan achten en een nieuwen tyd sociaal en eco nomisch willen ordenen, boekten aanrien- Wke winst, terwyi de liberalen de helft verlo ren van hun half-om-half-aanhang. Ooiyn en Oud gingen met de door de liberale pers per advertentie antl-revoluUonnatr of vry- rinnlg-democraat .gemaakte” liberale stem men strijken. Nu meenen de liberalen, die ate klitten aan de jaspanden van Coiyn en Oud hebben gekleefd, er recht op te hebben daar te mogen blyven zitten en trachten hemel en aarde te bewegen om Coiyn onder hun invloed te houden. De uitslag der ver kiezingen heeft echter aangetoond, dat nu de christeiyke borstel ter hand dient grkio- men te worden om de jas van den Kabi netsformateur van alle in het politieke struikgewas opgeloopen aankleefseis en on zuiverheden grondig te reinigen. Dat komt er van, wanneer men al te liberaal en te weinig christeiyk wil zyn. broken werd, kunnen In de toekomst ernstige gevaren ontstaan. Een rapport stelt In een scherp daglicht, hoe het zoute zeewater dat zich In den ondergrond der duinen onder het zoete water bevindt, evenmin in rust verkeert, doch tengevolge van de diepe droogmakeryen, als van den Haarlem- mermeerpolder, die zich achter de kuststrook bevinden, zich landwaarts d wz. van de zee naar binnen beweegt. Tegen deze waterbewe ging vormt het zoetwaterlichaam, in de dui nen boven het zoute water gelegen, eene bar rière, die te deugdelijker werkt, naarmate zy breeder en dikker te, omdat daardoor de door wordt. door de Prijzen varkens bestemd voor baconbereiding Nederlandsche consul, waar mee wy intusschen in contact waren gekomen, heeft al het mogelyke ge- daan om ons verblijf te veraangena men en eindelyk heeft hij dan Woensdagavond den directeur de gevangenis kunnen opbellen om hem te vertellen, dat wy den vol genden dag vry zouden komen. t Voor het zoover was hebben heel wat angsten doorgestaan, maar van den oorlog zelf hebben wy niets, maar dan ook heelemaal niets ge merkt. De eerste officier, stuurman P. Gazan uit Middelburg, heeft ons het volgende relaas over de avontuurlijke reis van het schip verteld: duizenden Hectaren aangewezen als natuur monument en werkeiyk volledig als zoodanig behandeld onder wetenschappeiyk toezicht. Het zyn de beroemde natuurmonumenten in het Schoorlsche duin en op de Noordzee-ellanden. Van die van Texel weten wy nu al zeker, dat zy voor de welvaart van het eiland meer te beduiden hebben, dan toen zy verpacht werden als schapenweiden. Het natuurmonument Boschplaat op Terschelling mag, èn om zyn duinformaties, èn om zyn flora en fauna mee tellen onder de schoonste ter wereld. Ik acht het geenszins onmogeiyk, aldus ein digde spr., dat mettertyd aan alle duinen, van Cadzand tot Rottumeroog toe een waardig be staan kan worden verzekerd en wel grooten- deels als ongestoord duin met volledige bestem ming ate natuurmonument of, waar het de wa- terleidingbedryven betreft, zoodanig geëxploi teerd dat het landschep nog groote wetenschap- peiyke en aesthetteche waarde biyft behouden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15