1 ONS BLAD De Fransche regeering verjaart Het Dyitsche antwoord Londen overhandigd aan I i I heden Het nieuws ^^sssnminiizzzzzzz^^g De strijd tegen de Kerk van Duitschland is wantrouwig DE BAROMETER De stakingen in Amerika Protest van Kard. Innitzer DE SPANNING BERLIJN- VATICAANSTAD JOH. LAUWERS MÏGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER l MAANDAG 7 JUNI 1937 Wij houden vol, meent Léon Blum te xm- Subsidie ingetrokken En het vakverbond onder verwachtte Onthulling te Baarn L Na generaal Mola’s dood or Werkwilligere moeten eruit! Het communisme in Luxemburg Geen meerderheid voor een verbod Bandietisme op Korea De a.s. reis van Von De erfenis van John Neurath D. Rockefeller Jouhaux dreigt namens de C.G.T. België’s kabinet en de liberalen Italië zou volgende week antwoorden Modderstroom overvalt Fransch dorp Int. Congres ter eere van Christus Koning Brand op schip met ontplofbare lading Uitstapje met droevig gevolg Koningin Emma- monument Een verrassing voor Ludendorff Toechatsjëfftki in hechtenis Daarom wil het niet beginnen met ontwapening, zegt Hitler Wordt in Mexico het werk weer hervat? Berlijn wenscht, dat de vloot- commandanten het recht van represaille krijgen ,De Oostenrykers zyn solidair met de Duitsche katholieken” Kardinaal Hlond benoemd tot Pauselyk Legaat Twaalf schoolmeisjes by boottocht verdronken Over samenwerking in de vol gende zitting moet beraad slaagd worden ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN De havenwerken van Hamburg hebben een niet onbelangrijke uitbreiding gaan, waarvan bovenstaande foto een duidelijk beeld geeft 5^- VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Maar Daladier waarschuwt tegen de dictatuur van een party of de massa Hy heeft „slechts” 25 millioen dollar achtergelaten pet heeft ind te wek- llngen tijd „Geen reden tot verontrustende geruchten” De betoogingen in Palestina Vijftien huizen bedolven; geen persoonlijke ongelukken Een delegatie van Duitsche bis schoppen naar Rome? In Rusland verschijnt een volks uitgave van zyn godlooze leer De landbouwtentoonstelling te München brengt allerlei nieuwe vindingen op - agrarisch gebied. Hierboven een eenvoudige machine, die aardappelen, het rooien op het land achtergebleven, verzamelt Gunstiger, dan men ÉS JAARGANG No. 208 DERTIGSTE 9 even n de zelf van een e volgende de l j r Tevens wordt te Londen bevestigd, dat a a REGENSBURG, 7 Juni. (Havas.) Ryks- kanselier Hitler heeft hier voor een natio- naal-socialistisch congres een rede uitgespro ken. waarin hij o. m. zeideMen vraagt Duitschland, waarom het niet ontwapent. Dat komt, omdat Duitschland wantrouwig is geworden. Het is nu aan anderen de eer ste stappen te doen. 3. Ten aanzien van de derde kwestie, die van de absolute veiligheid der schepen, die aan de contröle deelnemen, zijn de moei lijkheden grooter. Monumentendag te Noordwyk aan Zee. internationale tentoonstel- Noch de dictatuur van een mensch of een party, noch de dictatuur van de massa kan het land welvaart schenken. Frankrijk Is op het oogenbdk sterk door *ün wapenen, doch het moet thans ook door methodischen arbeid sjjn economische kracht versterken. Het Italiaansche antwoord op de Britsche voorstellen inzake de internationale contröle in Spanje, zal. naar Reuter meent te we ten. begin der volgende week worden over handigd. Italië zou het voorstel in beginsel aanvaarden, doch ten aanzien van techni sche détails reserves maken. Juan March, die een reis naar Italië gemaakt heeft, is vanmorgen te Gibraltar aangekomen. Na een kort onderhoud met twee Spanjaarden, wier namen men niet kent, is hij in hun gezel schap per auto naar Algeciras vertrokken. VATICAANSTAD, 5 Juni. (Havas.) Z.H. dv Paus heeft benoemd tot Pauselyk Legaat op het Internationale Congres ter eere van Chris tus Koning. dat aan het einde dezer maand te Posen geopend zal worden. Kardinaal August Hlond, Aartsbisschop van Gnlezno en Poznan. Het Congres zal zich bezig houden met de bestudeering van het vraagstuk der versprei ding van het strijdbare atheïsme door het com munisme, en de middelen tot bestrijding daar van. Als gevolg van het aan den gang zijnde proces tegen leden der religieuze Orde van het H. Hart van Jezus te Fulda, heeft de „Landrat" van dit district alle openbare subsidies voor het door ceze religieuzen beheerde kindertehuis en zie kenhuis ingetrokken. WEENEN, 5 Juni. (Havas). Z. Em. Kar dinaal Innitzer, Aartsbisschop van Weenen. heeft voor een katholieke vergadering ge zegd, dat de strijd tegen de Kerk bet aan zien van het Duitsche volk verkleint. Z. Em. verklaarde dat de Oostenrijkers solidair zijn met de Duitsche geestelijkheid en protesteer de er tegen, dat de Duitsche kranten als voertuig van de campagne tegen de Kerk Oostenrijk binnenkomen Stand op Maandag 9 uur v.m.: 760.1 Vorige stand: 7573 d en Itr- uxta zich BERLIJN, 5 Juni (Havas) Hei Duitsche antwoord op de voorstellen, die de Britsche regeering Woensdagavond aan Berlijn, Pa rijs en Rome heeft voorgelegd, Is thans te Londen overhandigd. Het is volgens de In lichtingen, die in politieke kringen te verkrij gen waren, minder ongunstig, dan de toon van de pers deed vermoeden. Ondanks het incident met de „Deutschland" wil Duitsch land de contröle opnieuw in werking ge steld zien. Bandieten overvielen het stadje Pu Ten Po op Korea en plunderden het; men vreest dat tal rijke inwoners gedood zijn. Maarschalk Toechatajefskie zou in hechtenis ge nomen zijn. Een modderstroom bedolf 15 huizen dorp in Savoye. Z. Em. Kard. Innitzer noemde den strijd tegen de Kerk kleineerend voor het Duitsche volk. e de sdoei ibele a en veek e de eren den. een be- 1., r s 1 -n O tijd nt? Co., ge- ■act aan ene per «i- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD hier niet «en ’On- cht. ider met lal” by’s srug der -son irm. tr wereld. 21 millioen itel wellicht nkcffnsten uit CHICAGO, 5 Juni. (Reuter/A. N. P.) De bur gemeester van Chicago heeft de Republic Steel Corporation medegedeeld, dat zij, wanneer zij werkwilligen in haar fabrieken herbergt, de bepalingen betreffende logementen en volksge zondheid overtreedt, in verband waarmede hij deze maatschappij gelast heeft, de gebouwen binnen 48 uur door de werkwilligen Ce doen ont ruimen. Uit Bilbao wordt gemeld, dat het Engelsche schip „Sheffield" met een groote lading levens middelen in de haven Is aangekomen. Krachtens een besluit van de Catalaansche Generaliteit zullen de contróle-patrouilles in Barcelona ontbonden worden. De mannen, die tot deze op 19 Juli gevormde organisatie be- hooren, zullen dienst kunnen nemen in het bln- nenlandsche veillgheidskorpa. Het vakverbond, aldus Jouhaux, zal naast de regeering blijvenstaan; doch het vak verbond is niet afhankelijk van een party, en indien de regeering door parlementaire gebeurtenissen ten vsl rou worden gebracht, zou het vakverbond dit niet aanvaarden. Het land moet geregeerd worden in wettige democratie, en het vakverbond heeft het recht op economisch terrein namens de meerderheid van de burgers, welke het ver tegenwoordigt, te regeeren. Plannen voor een ling te Rotterdam. Vyt gewonden bij auto-botsing by Arnhem. Overeenkomst tusschen den K.R.O. en het Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest over uitvoe ringen voor de microfoon. Verhaal van den eersten stuurman van de An- dra over de wederwaardigheden der bemanning. O O BERLIJN, 5 Juni (DN.B.). Met betrekking tot de geruchten, welke in sommige buiten- landsche kringen merkbaar worden wegens de voorgenomen reis van den ryksmlnister van Bultenlandsche Zaken, baron Von Neurath, naar Belgrado, Sofia en Boedapest, wijst men er op, dat deze reis in het geheel geen sen sationeel karakter draagt, en reeds sinds we ken met de betrokken hoofdsteden is afgespro ken. Zij heeft geen ander doel, dan de vriend schappelijke betrekkingen van Duitschland met Joego-Slavië Bulgarije en Hongarije te ver sterken. Men zegt ervan overtuigd te zijn, dat bet bezoek van Von Neurath aan het Donau- bekken evenzeer tot den vrede in Europa zal BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar t f2.— Voor buiten Alkmaar I i I 2.50 Dagblad uitgegeven door de N-V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Van offlcieele zijde te Moskou heeft men alle geruchten, die de ronde deden over nieuwe ar restaties in het leger, de partij en het staats apparaat. tegengesproken. De „Prawda” schrijft echter in een hoofd artikel. dat de vroegere plaatsvervangende com missaris van Oorlog, Gamarnik. die op 31 Mei de hand aan zichzelf sloeg, een Trotskistische spion was. „die zich aan de Duitsche en Ja- pansche imperialisten had verkocht." Het blad eischt, „dat een einde komt aan de achteloos heid ten aanzien van de spionnen van de viteuX den des volks." MEXICO, 7 Juni. (Reuter.) De staking In de Mexikaansche petroleumindustrie schijnt haar einde te naderen. De regeeringspersafdeeling deelt mede opdracht te hebben gekregen te melden, dat de staking heden geëindigd zou zijn. United Press seint evenwel aan de bladen, dat een bulletin van den vakbond dit bericht tegenspreekt. PARIJS, 7 Juni (Havas). De socialis tische federatie van de Seine heeft Zondag den verjaardag van de Fransche Volksfront- regeering gevierd met een feestelijkheid in de groote zaal van het Lunapark, waar ook de premier, Léon Blum. een rede uitsprak over de resultaten van de volksfrontregee- ring. Eenige jaren geleden was Duitschland ontwa pend. De andere mogendheden zouden gemak kelijk hebben kunnen profiteeren van de wel daden der ontwapening; zjj hebben zich daar geen rekenschap van gegeven. Thans merken zij, dat Duitschland herbewapend is. Verder zei de Rijkskanselier o. a., dat hij geen godsdiensttwisten in Duitschland zou dulden. ,.De Almachtige heeft ons werk, aldus Hitler, gezegend, en het geweld onzer vijanden zal er niet in slagen dit teniet te doen." Wijzende op de aanwezigheid van Oostenrij kers zeide Hitler tenslotte: Onze gemeenschap pelijke taal dwingt onze nationale eenheid af.” ROME, 6 Juni (Havas) De „Corispon- denza” meldt, dat in verband met de si»n- nlng in de betrekkingen tusschen Duitsch land en den H. Stoel een delegatie van het Duitsche Episcopaat onder leiding van den Aartsbisschop van Keulen. Kardinaal Schulte, naar Rome zal gaan, om gedachten wisselingen te voeren met Z. H. den Paus en den Kardlnaal-Staatssecretarls Pacelli. Het heeft hiertoe het recht, doch WU dit recht niet uitoefenen, om niet in de plaats van de wettige regeering te treden. Evenwel zal het vakverbond de sociale hervormingen doen eer biedigen in het belang van de arbeiders. Jouhaux verklaarde verder, dat de „pak u ze” is aanvaard als noodzakelijk; dit is evenwel een „wapenstilstand” om nieuwe middelen te zoeken om de grondbeginselen ten uitvoer te leggen. De tegenstanders van het vakverbond hebben nog niet ontwapend; een van beide moet de overwinning behalen en dat zal aldus Jou haux het vakverbond zijn. Het Duitsche antwoord op de Britsche voorstel len inzake de non-interventie is te Londen overhandigd; het son gunstiger «Ün, dan meh aanvankriyk verwachtte. Ook het gunstige Fransche antwoord is ontvangen; Italië zal be gin volgende week antwoorden. Zaterdag is onder veel belangstelling te Baarn een Koningin Emma-monument onthuld. Het Is vervaardigd door den Amsterdamschen beeldhouwer G J. v. d. Veen en stelt de figuur van Koningin Emma voor staande op een kolom en leunende op haar parasol. In koperen letten is het opschrift aangebracht: In eerbiedig ge denken san Koningin Emma, hooge Ambachta- vrouwe van Baarn. H. M. de Koningin was bij de onthulling, welke het Prinseiyk Paar verrichtte, tegenwoor dig. Bij deze plechtigheid voerden het woord dr. Astro, voorzitter van het comité tot stichting van het monument en de burgemeester van Ba am. De Havas-correopondent te San Sebastian ver neemt, dat de geruchten, volgens welke het overlijden van generaal Mola aanleiding gege ven hééft tot twisten tusschen Carllsten en Phalanxlsten of tusschen Spaansche officieren en bultenlandsche vrijwilligers, absoluut onjuist zijn. WARSCHAU, 5 Juni. (DN.B.) De Express Poranny verklaart van betrouwbare zijde te Moskou vernomen te hebben, dat maarschalk Toechatejefski in hechtenis is genomen. De ar restatie zou reeds vijf dagen geleden geschied zijn, doch geheim gehouden zijn; zij zou in ver band met den dood van Gamarnik staan ook de Fransche regeering haar opvattingen over de Britsche voorstellen heeft weergege ven. Hierin zou het Engelsche initiatief worden goedgekeurd; bovendien bevat het enkele voorstellen, om de samenwerking tusschen de vloten te vergemakkeiyken. In welingelichte kringen verluidt volgens het Duitsche Nieuwsbureau, dat de diplomatieke ver tegenwoordigers van Engeland en Frankrijk bij de regeering van Valencia naar aanleiding van den dood van generaal Mola telegrammen van deelneming aan generaal Franco hebben ge zonden, hetgeen in diplomatieke kringen opzien gebaard zou hebben. BRUSSEL, 7 Juni. (Belga).— Zondagochtend hebben de functionariss envan de Belgische liberale partij den polltleken toestand bespro ken. Zij hebben een dagorder aangenomen, waarin zij verklaren, dat het in verband met de huidige nationale en internationale omstandig heden niet wenschelijk is de samenwerking in de Belgische regeering te verbreken. Evenwel is volgens hen de regeering op verscheidene pun ten de perken te buiten gegaan. Voor de nieuwe zitting van het parlement, welke In November as. zal beginnen, moet de liberale samenwerking met de regeering opnieuw bestudeerd worden. bijdragen als het bezoek van Von Blomberg aan Rome. Er bestaat derhalve geen reden voor, aan de reis van den ryksmlnister van Bultenlandsche Zaken eenigerlel verontrusten de geruchten te verbinden. Berlijn wil verder gaan fn verlangt, dat, zooals in het geval van de „Deutschland,” de vlootcommandanten zelf represaille-maat- regelen kunnen nemen tegen overtreders van het internationale recht. f— I Het schijnt, dat men te Berlijn het voorstel, dat de vier bevelhebbers der vloten onderling overleg moeten plegen, niet voldoende/ acht. Zulk overleg, zegt men, vergt tijd en maakt het niet mogelijk, dat onmiddellijk op eventueele agressie geantwoord wordt. SEOEL, 5 Juni. (Domei). Weer is een troep van ongeveer 200 bandieten, gewapend met machinegeweren, handgranaten, es. Vry- ddgavond de grensrivier Jaloe overgestoken en heelt een aanval gedaan op het grensstadje Fu Ten Po, waar zij de openbare en particuliere huizen plunderden en in brand staken. Men vreest, dat hierbij een groot aantal bewoners .s omgekomen. De Koreaansche politie, versterkt met troepen, zet de bandieten op het gebied van Mandsjoekwo achterna. Terzelldertijd voerde de rad.-soc. minister Da ladier te Saint Gaudens aan een diner ter ge legenheid van een congres van de radicaal-so- ciallstischepartij het woord. HU zeide o.a. dat LUXEMBURG, 7 Juni. (Belga). kBy het referendum over de wet op de openbare orde in Luxemburg, waarbij de communistische party verboden zou worden, hebben 54 pCt. der kie zers zich tegen deze wet uitgesproken en 46 pCt. er vóór. De Kamerverkiezingen, die tegeiykertUd ge houden worden, hebben den socialisten een winst hebben de lunctionarlssen van de Belgische hebben twee zetels verloren, terwijl de Katho lieken in stemmenaantal achteruitgingen. De „democratische lUst-Muller", welke een program heeft van .strijd tegen de politieke partUen" heeft twee zetels verworven. smelten der sneeuw van de bergen afdaalde Vijftien hulzen werden bedolven en honderden hectaren land werden met modder overdekt Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. JERUZALEM, 5 Juni. (Reuter). De regeering van Palestina ontkent met nadruk, dat zich VrUdag tijdens de processie in de straten van Bethlehem, ter gelegenheid van het feest van het H. Hart, antl-Engelsche betoogingen heb ben afgespeeld. Te Clermont Ferrand had de departementale commissie van het volksfront een demonstratie georganiseerd, waarop Jouhaux, de secretaris van de C. G. T„ een rede hield. Blum wees er o.m. op, dat zonder buiten de wet te zUn getreden in zeer korten tüd een geheel van maatregelen tot stand is gebracht, welke dieper ingegrepen hebben in het men- schelUk bestaan en dat der arbeidersklasse, dan de regeering zelve had bemerkt. Tegelijkertijd wekten wij het begin van het economisch her stel op, nog onvoldoende, zoodat het nog ge consolideerd en verruimd moet worden. On danks alle moeilijkheden is een financieele en monetaire crisis vermeden. Temidden van de gevaarlijkste crisis, die Europa ooit heeft ge kend. hebben wU den vrede gehandhaafd en wy zullen hem biyven handhaven met behoud van de onaantastbaarheid van alle essentieele belangen des lands. Moeliykheden zullen zich blUven voordoen. Wij moeten zoodanig handelen, dat, wanneer wij morgen zouden oi^iouden te bestaan als regeering hetgeen ik geenszins verwacht wy ondanks alles een voorspoediger Frankryk achterlaten. „WU beginnen echter vreugdevol met vertrouwen en trots een tweede jaar, zeker door u gesteund te worden, zooals wy dit in het eerste jaar werden. Over een jaar zien wy elkaar hier weer.” Omtrent het antwoord worden by zonderheden vernomen: 1. De instelling van veiligheidszones voor de schepen, die aan de contröle deelnemen, wordt zonder voorbehoud door Beriyn goedgekeurd. 2. Wat de door de beide partyen in den Spaanschen burgeroorlog te verstrekken waar borgen betreft, heeft Duitschland slechts matig vertrouwen in de garantie, die Valencia zou kunnen geven. Dit punt levert slechts formeele moeiiykhe- den op NEW YORK. 5 Juni (Havas) - niet nagelaten eenige verwondert: ken. dat John D. Rockefeller, die bekend stond als de rijkste man niet meer heeft nagelaten dan dollar. waarvan de successierechtei drie vyfden zullen opelschen. De lnk< het overschot heeft Rockefeller in haar geheel vermaakt J aan zyn kleindochter, Markiezin Margaret de Cuevas. Dat de vroegere petroleumkoning zoo be trekkelijk weinig heeft nagelaten, vindt zyn oorzaak in de giften aan liefdadigheidsinstel lingen en overdracht van tal van zyn bezit tingen aan zyn zoon John t>. Jr. BOEKAREST. 5 Juni. (D. N. B.) Naby Crai- nova is een boot, waarmede 12 meisjes een schoolreisje maakten, omgeslagen, tengevolge waarvan alle inzittenden verdronken. Een an dere boot met 25 schoolmeisjes wordt tot nu toe vermist. Onder den titel .Een verrassing voor Luden dorff”, deelt de Osservatore Romano mede, dat de centrale raad der Russische godloozen heeft besloten in de staatsdrukkery der Sovjets een volksuitgave van Ludendorff’s godsdienstige leer stellingen uit te geven. De eerste oplage zal uit 100.000 exemplaren bestaan, die onder de leiders der Russische Atheïstische beweging verdeeld zuilen worden. 4 Wy kunnen ons, aldus merkt het Vatlcaan- sche orgaan op, Ludendorff’s verwondering voorstellen, nu hy zich verheven ziet tot bond genoot van de vyanden van het vaderland, daar hy in de ryen der leermeesters van de godlooze theorie en propaganda der Russische bolsjewis ten is opgenomen. MODANE (Savoye), 5 Juni. (Havas). Het dorpje La Praz is gisteren door een modder stroom overvallen, welke tengevolge van het CRISTOBAL. 5 Juni. (Havas). Associated Press meldt, dat aan boord van het Ameri- kaansche legertransportschlp .Ludington”, dat een lading ontplofbare stoffen vervoert, brand is uitgebroken in volle zee. Het stoomschip „Limon Bay” snelt te hulp. de radlcaal-soclallsten eeriyk zullen samenwer ken met de regeering van het volksfront. Spr. drong verder aan op het handhaven van de orde. Vervolgens wees hy erop, dat in de overige landen grooter voorspoed heerscht dan in Frankryk. De Fransche industrieën kunnen slechts met de grootste Inspanning van krach ten voldoen aan hun sociale en fiscale verplich tingen. De opperbevelhebber der Duitsche marine, admiraal Raeder, heeft den gouverneur van Gibraltar in een radiogesprek zyn dank betuigd voor de kameraadschap en hulpvaardigheid, door de Britsche autoriteiten betoond by het brengen van de laatste eer aan de gevallenen van de „Deutschland”, en by de verpleging der ge wonden. Z. Em. Kard. Hlond is benoemd tot Pauselyk Legaat op het anti-atheïstisch Int. Congres ter tere van Christus Koning te Posen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1