PROVINCIAAL NIEUWS Vakonderwijs ten plattelande D I HYPOTHEEKWEZEN MOET GEREGELD WORDEN MARKTEN H S MAANDAG 7 JUNI 1937 WEST-FRIESLAND Doorgedraaide aardappelen Af doende verbetering van den Muziekwedatrijd te Zaandam ENKHU1ZEN HOORN HEEMSKERK Kwaliteits-eischen KROMMENIE W eer bericht Jaarvergadering te Amsterdam URSEM Sorteering M inimumpryzen Export België VRAGENBUS 1 1 U OBDAM C( R.K. Bond van Zang- vereenigingen Eenige samenvattende conclusies toestand ten plattelande voor- loopig onbereikbaar Het concours in Den Haag een groot succes Bepalingen vroege en daarmede gelijkgestelde aardappelen De loonen tijdens het aardappelen seizoen DIOC. KRUISVERBOND IN HET BISDOM HAARLEM LANGENDIJKER GROENTEN CENTRALE f f f N V. DE BANK VAN SAS, TE ALKMAAR Spoorstraat 38 Telefoon 3850 474ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 13de 10st Trekking van Maandag 7 Juni 1987 Hooge Prijzen Vraagt ons gratis Weekblad voor Effectenbezitters. Advies bij beleggingen. Alle bankzaken. SAFELOKETTEN vanaf 5. Export naar Duitschland Export naar andere landen dan Duitschland en België per jaar. tweeden dag van het een Ever Onze Gezellen Bever- 8t. Caecilia Zaandam St. Theresia Blokker 0.36—0.44 Ingeval van aanvragen voor export naar België en en sleepend, van kap H op Geen der slaolievlekken uit I kunnen de exporteurs inlichtingen bekomen bij de Groenten- en Fruit Centrale. Distributie levensmiddelen. In de week van 714 Juni is de winkelier Nic. de Ruyter aan gewezen voor den verkoop van goedkoope onver mengde margarine bak- en braadvet. Speldjesverkoop. De speld jes verkoop van den Nationalen Reclassecringsdag heeft in onze gemeente oppebracht ruim f 46. AD.O. 0—13; Spreekuur Burgemeester. Alleen Dinsdag van half elf tot twaalf uur zal de Burgemees ter spreekuur houden. Kot kreupel. Bij den veehouder C. Tessel alhieris onder lijn schaper, rotkreupel gecon stateerd. In een vergadering van de werkgevers -en werknemers, L.TB. en 8t. Deus Dedit, zijn de loonen voor de aardappelcam'pagne voor Boven- carspel. Grootebroek en Hoogcarspel vastgesteld als volgt: Het minimumloon is 25.per week. Arbei ders, die bij den patroon In den kost, komen hebben f 15.per week. Voor hen die een arbeider voor min*er dan vier weken nemen, is overeengekomen dat dan het halve reisgeld van den arbeider wordt ver goed. Voor de plaatsen Wervershoof en Venhuizen gelden dezelfde overeenkomsten als het vorig jaar. z. van Th. Bloem en C. Buis; Catharina Jaco ba Maria, d. van H. Stam en E. J. Lieshout; Hendrik, z. van Sj. de Vries en J. van Lejjen; Johanna Jacoba Maria Rita Margaretha, d. van F. Jong en A. P. C. Commandeur, Grootebroek. Ondertrouwd: J. de Groot en M. E. G. Plan ken; L. Taol en H. Joosten; H. J. Brozius en A. Hooyboer; C. Stoel en M. L. Wiggelo. Getrouwd: C. J. Ooijman en M. A. W. Er kens. Overleden: Grietje Dekker, oud 41 Jaren, echt- genoote van KI. Hartog, Beets. 10.000 14750 400.— 2934 4016 4430 6041 8107 8778 200 1651 1657 9180 9556 9976 12706 100 489 5063 6476 7347 8944 12746 17515 17563 19192 19598 19857 20880 Overgeplaatst. De heer P. Hartog. commies b(j de Ned. Spoorwegen alhier, wordt met- in gang van 16 Juni overgeplaatst naar het sta tion Amsterdam C. 8. 7 uur Lof. uur oefening van den Kruls- Melkrekenlng De Coöp. Zuivelfabriek „Au rora” betaalde als gemiddelde over ’t laatste tijdvak uit: per K.G. vet f 1.35, per K.G. melk 14.60, per L. melk f 4.75. voor een grooter bedrijf het diploma der land- bouwwlnterschool zou moeten worden ge- eischt. By wijze van overgang kan men bepa len, dat gevestigde landbouwers van den bur gemeester hunner gemeente een verklaring kunnen krijgen, dat zij voldoende theoretische en practlsche bekwaamheid bezitten om een bedrijf te leiden, by het afgeven van welke ver klaring de burgemeester zich laat voorlichten door een Instantie uit de standsorganlsatle. Wat de ordening van het bedrijfsleven In het algemeen aangaat, meent de commissie hier niet afwijzend tegenover te kunnen staan. Zy geeft den boeren echter den raad scherp toe tc zien, wat hierbij gebeurt, opdat de ordening er niet toe lelde, dat de beroepen gesloten wor den en dat voor boerenzoons in bepaalde be drijven geen toekomstmogelijkheden bestaan. sle neemt niet aan, dat de huidige crisisperiode niet zal worden gevolgd door een tijd van groo- tere welvaart, welke meer mogelijkheden zal bieden. Met name wordt genoemd de metaal nijverheid, waar thans reeds een tekort aan geschoolde werkkrachten bestaat en waar ten gevolge daarvan de loonen abnormaal verloo- pen. Deze zjjn als volgt vastgesteld: a. Het gewicht dient voor 100 pet. netto aan wezig te zijn. b. Kwaliteit en sorteering dienen voor iedere partij en voor iedere verpakking over het geheel gelijk te zijn. c. Aangevreten, stukgestoken, gepokte, groen gekleurde, misvormde en verdere afwijkende aardappelen mogen In de te veilen partijen niet voorkomen. d. De partijen moeten zooveel mogelyk droog worden aangeboden en vrij z()n van grond, slijk en andere onreinheden. De sorteering is voor groep A voorloopig: groote 36 m.M. en daarboven, drielingen 2838 m.M. en kriel beneden 28 m.M. Voor groep B voorloopig: groote 40 m.M. en kriel beneden 30 m.M. Verkocht mag worden bo ven of tegen den minimumprijs. Doorgedraaide partijen moeten den volgenden dag het eerst ge veild. Wanneer de aanvoer regelmatig te groot blijkt, zullen de doorgedraalde aardappelen opnieuw ge veild worden voor export naar de door de Groen ten- en Fruitcentrale met name te noemen landen. Oud-Hoorn. In de jaarlijksche algemeene vergadering van Oud-Hoorn werd het jaarver slag uitgebracht door den secretaris, den heer Krijgsman. Hieruit stippen wij aan, dat dit jaar door het bestuur geen restauraties werden uit gevoerd. hoewel aan vele kleinere zaken de aan dacht werd gewijd, terwijl met de voorberei dende werkzaamheden voor verschillende res tauraties een begin werd gemaakt Helaas zul len de 17e eeuwsche perceelen Lindestraat 8 en 10 moeten verdwijnen, daar Rijk en Pro vincie niet wilden subsidleeren. De zandsteenen gcvelsteenen werden met goed gevolg behan deld met het preparaat, dat door het Rüks- tureau voor de Monumentenzorg aanbevolen w?rd. Op den slechten toestand van het Houten Hoofd werd gewezen en mede op advies der vereenlging werd niet tot demping van „Het Watertje” overgegaan. Verschillende straatna men werden veranderd. Voorts wordt nog ge wezen op de restauratie van 'de Noorderkerk, die goed vordert en waarvoor de vereenlging meer dan 10 jaar lang het initiatief nam. Het verslag van den penningmeester werd goedgekeurd. De rekening sloot op een bedrag van 332.98. In het bestuur werd de secretaris, de heer Krijgman bij acclamatie herkozen Daarna kwam de typische achteruitgang van öe Noorderkerk ter sprake. Er bleken twee ftroomlngen te zijn. De restauratie-commissie en „Oud Hoorn” willen dit gebouwtje behou den, het Rijksbureau voor Monumentenzorg” daarentegen is voor verwijdering. Besloten werd nog, den Maria-toren Zondag 13 Juni gratis ter bezichtiging open te stellen. Hierop volgde sluiting. Ten opzichte van den oogst, sorteering, het vei len en den afzet van vroege en daarmede gelijk gestelde aardappelen, zoomede andere aardappe len geldt de volgende indeeling. aangegeven door de Nederlandsche Groenten- en Fruit Centrale. 1. Groep A: Eersteling. Geeltje, Ideaal. Kralen. Opperdoezen ronden. Paarspitten. Schoolmeesters Schotschè muls. Volgeling en van op tuinbouw teelt vergunning geteelde Eigenheimers. Groep B: Arran Crest, Duke of York, Good, Ninety-fold, Sutton en Wilde Due. Groep C: Eigenheimers en Bintjes op oogst- vergunnlng geoogst. 2. Voor het oogsten van de bij groep 2 A en B ingedeelde aardappelen is geen oogstvergunnlng noodig. Voor het oogsten van de bij groep C be doelde Eigenheimers en Bintjes Is wél een oogst vergunnlng noodig. De datum omtrent het oogsten daarvan zal nog nader worden bekend gemaakt. 3. Alle op tuinbouwteel (vergunning geteelde aardappelen en alle vóór 1 Augustus 1937 op oogstvergunnlng geoogste Eigenheimers en Bint jes moeten voor zoover men deze vóór 1 Augustus 1937 wenscht te verhandelen, geveild worden over die veiling waarbij de teler-oogster is aange sloten. 4. In verband met de contróle op kwaliteit, sor teering en hoeveelheid zal daadwerkelyke aan voer ter veiling moeten plaats hebben. Bij hooge uitzondering kan toestemming verkregen worden voor het veilen op monster. 5. Vóór 16 Juli 1937 mogen de aangevoerde aardappelen niet verkocht worden beneden de door de Centrale vaat te stellen minimumprijzen, die verschillend zijn Voor de tijdvakken, soorten en sorteeringen, benevens voor binnen- en bui tenland. den kunnen brengen In het verstoorde wicht ten plattelander Nu het mogelijk is het kwaad in den wortel te bestrijden, beveelt de commisle eenige maat regelen aan, welke in de huidige verhoudingen kunnen worden genomen. Het eerste middel is psychologisch. Bij de landbouwende bevolking moet de overtuiging worden gevestigd, dat slechts een deel van de jeugd een bestaan zal kannen vinden in den landbouw, terwijl een ander deel zal moeten afvloeien naar andere be roepen. Hoe schoon de gehechtheid aan het ouderlijk beroep en aan den grond ook is, harde noodzaak dwingt tot het kiezen van een ander beroep. De ouders, de schooi en de organisaties moeten hier een instrueerende taak verrichten. Het Is daarom noodzakeiyk, dat het onderwijs op het platteland verandert. De jongens Im mers, die de lagere landbouwscholen bezoeken, hebben feitelijk geen beroepskeuze meer. Op het platteland zal dus de mogelijkheid moeten ont staan tot het volgen van vakonderwijs, opdat de jongen in andere beroepen een bestaan kun nen vinden. Thans hoort men weliswaar in alle Antw.: Benoodigd: 6 eieren, een half pond suiker; een theelepeltje vanllle-essence en 350 gram brandewijn. Klop de eieren met de va- nille-essence en de suiker, tot de laatste geheel opgelost is; voeg er dan langzaam en steeds roerend den brandewijn bij en laat dit au bain de Marie of op een zeer zacht vuurtje, onder voortdurend roeren lauwwarm worden. Giet de advocaat in goed schoongemaakte flesschen en sluit goed af. Vr. 1Bestaat er een Ned. Ver. van Leeraren tot bevordering der praktyk-examens In boek houden en handelscorrespondentie? 2. Is de waarde van het bezitten van het diploma vrij wel geljjk aan het bezit van het Federatie- diploma „Mercurlus’’ in boekhouden en han delscorrespondentie? 3. Is de eerstgenoemde vereenlging ook goedgekeurd by K. B.? Antw.: Ja. Vraag: 1. Ik heb een gestempeld weerbaar- heidsloUr Hebben hiervan nog geregeld trek kingen plaats? 2. Is lot serie 4245 no. 47 reeds uitgeloot en met welken prijs? 3. Hoe kan ik het best van den uitslag der trekkingen op de hoog te blijven? 4. Hoelang blijft de prijs beschik baar voor den winnaar bij eventueele uitlo- tlng? 5. Hoeveel uren zonneschijn heeft de Bilt geregistreerd, resp. in de maanden Febr. Maart en April 1937 en hoeveel Is normaal? Idem hoeveel neerslag? Antwoord: 1. Ja; 2. Neen; 3. Wenden tot een effectenkantoor; 4. 5 Jaar: 5. Ons niet bekend. Vraag: Ik heb een paar regenpijpen «geen oliepijpen). Ze beginnen op enkele plaatsen door te regenen. Wat Is hier tegen te doen? Antwoord: Voeren met mobetlg batist, ver krijgbaar by een drogist. Vr.: Hoe verwijdert men twisted matten? Antw.: Met waschbenzine. Daarna bedekken met magnesia, 's It een groote vlek, dan kunt u beter direct een papje maken van benzine en magnesia. Laten drogen, dan afborstelen. Vraag: Wat is de kortste weg van Velsen naar Nymegen en hoeveel K.M.? Voor export naar Duitschland worden de machtigingen tot uitvoer gebezigd, die ook voor andere producten worden gebruikt. De export kan slechts geschieden op grond van de schrifte- iyke toewyzingen aan de exporteurs, terwyi de veilingen op deze toewyzingen telkens by afgifte de machtigingen moeten aanteekenen en van de totale toewyzlng in mindering moeten brengen. De maximum-factuurprys voor Duitschland is tot nader order vastgesteld op f 7.30 per 100 kg netto. Antwoord: Velsen, langs Noordzeekanaal, Am sterdam, Dlemerbrug. langs Ryksweg, Cralloo, Baam. Soestdyk. Soest. Amersfoort, Wouden berg, Renswoude, Ede. Arnhem, Elden, Eist, Ny megen. Totaal 135 K.M. VRAAG: Hoe verwydert men zwarte mieren uit het huis? ANTWOORD: Het eenige afdoende middel Is het nest op te zoeken en door middel kokend water of petroleum vernietigen. Vr.: Hoe maakt men een grijze linnen schoon? Antw.: Stevig afboenen met lauw warm neu traal zeepsop, dan een keer of twee met warm water spoelen en met zachte handdoeken zoo droog mogelyk wrijven en in open en gespan nen toestand luchtig (in de tocht! als het kan) laten drogen. Niet by de kachel en niet in de zon. Vr.: Hoe krijgt men beits uit een zUden ja pon? Antw.: Beits kunt u verwy deren met ammo nia, maar mahoniebeits moeliyker dan eiken of notenbelts. Als ammonia dus niet helpt bet dan de ammonia met koud water af en maak de natte plek me* droge doeken zoo droog mogeiyk. Dan 4 deelen koud water op 1 deel zuiver zout zuur nemen en daarmee betten, maar niet te nat. Vyf minuten laten inwerken en dan het zoutzuur er met schoon water uit verwyderen. Zoo noodig nog eens herhalen. Vr.: Hoeveel pers. bel. moet men betalen In de gem. Velsen (Santpoort) by een huur van f 32.50 p. m.? Antw.; In hoofdsom t 22, met opcenten f 55. Vr.: Is lot serie 0400 no. 49 van Lands waarbaarhetd van 1870 reeds uitgeloot? Antw.: niet uitgeloot. Indien toegetreden tot de Vereenlging van Houders van Weerbaar- heldsloten is de beurswaarde ongeveer zestig cent. Volgens het nieuwe trekkingsplan zal de laatste trekking plaats hebben op 15 December 1999. Niet afgestempelde loten zijn waardeloos. klem verzocht de te houden repetities mede te willen maken, zeker éénmaal. De predikatie wordt op dien dag gehouden door professor Alph. Mulders van de R. K U Diversiteit te Nymegen. Hoorn heeft de eer van dien dag. Hoorn kenne dus ook zyn plicht om deze wereld-uitzending prima voor te be reiden. R.K.V.V. A.D.O. Uitslagen Zondag6 Juni: 1Santpoort 1 (beslissingswedstrijd) De Valken 2AD.O. 2 (promotiewed strijd) 02; A.D.O. bSantpoort b niet opge komen. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Wil helmina Maria, d. van J. M. Poodt en J. Ph. Schuld; Catharina Gertruda Marla.xl,"van A. C. J. Rodenburg en H. de Flart; Antonlus Maria d. van A. Bakker en A. Bakker, Avenhorn; Idol- phus Johannes, z. van M. Buis en J. Bakker; Agatha Antoinette Leonarda Maria, d. van A. Bloetjes en M. J. C. Schmitz; Helena Marga retha, d. van C. H. Dontjes en M. H. HUsing; Johannes Hendrtkus, z. van J. H. Meenderlnk en Cl. Basjes; Jacob Cornells, z. van P. J. van Westen en M. van Westen; Gerardus Johannes, bedrijven van overbezetting, maar de commis- N. V. Nederlandsche Linoleumfabriek In de te Krommenie gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders werd de balans en de verlies- en winstrekening per 31 December 1936 goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van de directie werd besloten een dividend van 12,38 procent, betaalbaar vanaf 4 Juni, uit te keeren op het in omloop zynde kapitaal. De aftredende commissarissen, de heeren dr. Franz A. Boner te Beriyn, en W. Mastenbroek te Hilversum, werdgn herkozen, kweeken van een geest van soberheid en le- venseenvoud, welke zich ook keert tégen alle andere excessen van genotzucht. In verband daarmede streeft het Diocesaan Kruisverbond ook naar samenwerking met ka tholieke organisaties, wier streven voor het doel der vereenlging bevorderlyk is en in het by- zonder met katholieke vereenigingen, die zich de directe bestryding der bovengenoemde ex cessen van de genotzucht ten doel stellen. Ten slotte behandelde de vergadering eenige reglementswyzigingen, waarby oa. werd be sloten het zooveel mogelyk dragen van het insigne verplichtend te stellen, welk besluit een uitvloeisel was van een voorstel van het Kruis verbond 8t. Nicolaas én Barbara te Amster dam. dat deze verplichting evenwel zonder de beperking „zooveel mogelyk” had willen op leggen. Zondag heeft de R. K. Bond van Zangver- eenjging in Noord- en Zuld-Holland zyn jaar- lyksch Bondsfeest Ingezet met den eersten Con coursdag welke sinds de oprichting van den Bond voor de eerste maal in Zuid-Holland werd gehouden. Niet minder dan 44 koren stonden voor dit zangconcours ingeschreven, zoodat het concours over twee^ZOndagen verdeeld, voor beide dagen een ryk programma bood. Het concours werd Ingezet met een ontvangst van het Hoofdbe stuur, directeuren en voorzitters van de deel nemende vereenigingen. door het uitvoerend comité van het concours met den Bescherm heer van St. Caecilia. cjen Hoog Edel Geb. Heer Th. de Groen, aan het 'hoofd. Na de pioniers van het hoofdbestuur gehul digd te hebben, werd het concours geopend met een toespraak van den Hoog Edel Geb. Heer de Groen, waarna een klnderhulde werd gebracht aan 8t. Caecilia met tot slot een huldiging van 8t. Caecilia met tot slot een huldiging van en kele leden van het Haagsche koor. Hierna werd met de concertwedstryd aanvang gemaakt en na onderbreking van een pauze, vlot en voorspoedig beëindigd met de volgende uitslagen: 4e afd. vrouwenkoren St. Theresia, Goor, 160 punten, 3e prys. Uitslag Concours Zondag 6 Juni: 4e Afd. Vrouwenkoren: St. Theresia Goom 3e pr. 160 p.; Streeker Dameskoor Grootebroek 2e pr. 185 p.j 4e Afd. Gem. Koren: Zanglust Zaandam 3e pr. 149 p.; Sursum Corda Wormer 3e pr., 150 p.; Con Amore West woud 122 p.; 3e Afd. Gem. Koren: Magnificat Beemster 3e pr. 178 p.; Streeker Gem. Koor Grootebroek le pr. 203 p.; 3e Afd. Mannenkoren: wyk 2e pr. 189 p.; 2e Afd. Mannenkoren: niet opgekomen; 2e Afd. Gem. Koren: niet opgekólhen; 8t. Hildegardls Rotterdam 3e pr. 150 p.; St. Caecilia Onderdyk 2e pr. 188 p.; le Afd. Gem. Koren: Artl et Religion! Enk- huizen le pr. 230 p.; Kunstgenot Assendelft le pr. 210 p.; Helder's R.K. Gem. Koor Den Hel der niet opgekomen; R.K. Gem. Koor Dor- recht le pr. 227 p.; le Afd. Mannenkoren: Semper Crescendo Voorburg Ie pr. 216 p.; 8t. Caecilia Weesp le pr. 210 p.; St. Caecilia Haarlem le pr. 209 p.; Streeker Mannenkoor Grootebroek le pr. 210 p.; Afd. Uitmuntendheid. Gem. Koren: Vlribus Unltls Hoorn 2e pr. 181 p.; Wyk aan Zee's gem. koor Wyk aan Zee le pr. 237 p. welke ook dezen eersten dag beslag wist te leggen op het hoog ste aantal punten. De hiervoor te gebruiken machtigingen zijn ge drukt op geel papier en bestaan uit drie exem plaren. Het bovenste exemplaar behoudt de ex porteur, het tweede moet aan de Centrale wor- I den opgezonden, terwyi het derde voor het ar chief der veiling is bestemd, zy zyn gratis ver- krygbaar. AMSTERDAM, 7 Juni 1937 Ter Veemarkt awren heden aangevoerd: 47 Vette koeien, waarvan de pryzen waren: le kwaliteit 0.70 0 78, 2e kwaliteit 0.60—0.68, 3e kwaliteit 0.52— 0.58, per kilo slachtgewicht; 81 melk- en kali koeien, 175 240 per stuk, 125 vette kalveren: 2e kwaliteit 0.46054, 3e kwaliteit per kilo levendgewicht, 143 nuchtere kalveren 69. 34 schapen 2834 per stuk, 463 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kilo 055 056, aware varkens 0.540.55, vette varkens 0.53054 per kilo slachtgewlcht. Overzicht: Runderen mgtige aanvoer, handel stug prijshoudend. Vette kalveren ruime aanvoer, mandei kalm, met hoogere prifzen voor mindere soorten Nuchtere kalveren, gewonee aanvoer, vlugge handel, pryzen onveranderd. Schapen weinig aanvoer, handel kalm prijshoudend. Varkens, weinig aanvoer, mandei constante pryzen. ALKMAAR. 7 Juni Veemarkt. 53 vette koelen 190.00300, handel matig. 13 kalveren: graskalve ren 250030. vette kalveren 400085 per atuk. 6080 cent per kg. 103 nuchtere alachtkalveren 6.00—16. 6 vette schapen 16.00—29. 231 vette var kens. zware. 4648 cent per kg., handel goed BROEK OP LANOENDIJK, 7 Juni 19 400 kilo aardappelen: Schotschè mtilzen f 79.80, drielingen f 7.1010, kleine f 6.908.70. 45 kilo Groene kool f 1.30„ 390 stuks bloemkool: le soort f 10.80. 2e soort f 7.70—8, 3e soort f 5. 180 bos sla f 1 50—1.60, 3250 bos Rabarber f 3.20— 3.40. BEVERWIJK, 5 Juni. Bloemenveiling ’t Cen trum. Iris: Yellow Queen 1832. Imperator ^j>— 65 cent per 10 boe. Pioenen 1018. Papavers 4 11. Convllles 1017, Anemonen 24. Ranonkel» 2.56 cent per bos. KNKHUIZEN, 5 Juni. Bloemenlust. Lathyrus 4 7, Pyrethrum: Kelmey 50. Robinson 48. Emmeraldo 48. Queen Marie 513. Robusta 4 7. dr Parker 58. Figaro 69, Yvonne 612. Progression 40. Roaenburg 1016. Metterllch 813. Rozen 1729 cent per 10 st. Anjers 6 10, Oalllardla 810, Irissen I 813. idem II 6 cent HOORN. 5 Juni. Veemarkt. 6 schapen 26.00— 30, 2 lammeren 8.0010. 9 paarden 180.00280. Handel matig. LEIDEN. 6 Juni. Botermarkt. Prima fabrlekabo- ter (contr.) 1.51, prima boerenboter 1.331.37t4l per kg. Aanvoer 1970 kg. Handel kalm LEIDEN Turfmarkt vjn 31 Mei5 Juni, aanvoer Prijzen 7.508 per 1000 stuks. UUDEWATER, 7 Juni Kaasmarkt Aan voer 82 partyen. 3690 stuks. 18450 kilo, le soort R.M. 20—22 et; 2e soort RM. 18—19 ct. Handel matig. WESTLAND, 6 Juni. MlddenprUs v. d. Westl. veilingen Export. Aardbeien 4367. Peulen 33, Spinazie 8. Tomaten 3335. B 3132. O 3335. CC 2931. Bonken 23 cent per kg Bloemkool 6^- 10 cent per stuk. Peen 68 cent per boe. Sla 1J0 1.50 per 100. Asperges wit 33. blauw 27 cfnt per boa. De mlnimumprys voor Groep A (Eerstelingen) is voor: groote f 6.—, drielingen f 4.— en kriel f 2-per 100 kg. Tegen dezen prys mogen de .groote aardappelen" voor alle landen gekocht worden. Voor de door exporteurs gekochte groeten en bonken kunnen door de veiling ultvoermachti- glngen worden afgegeven. Drielingen en kriel mogen niet worden geëxporteerd. Voor den uitvoer naar Europeesche landen is de label van het N.C.B. verplicht, naar andere landen echter is het gebruik van den label vry. -j—k en van de vragen, waarmee de commissie p Minderhoud, ingesteld door de Geldersch- OverUsselsche Maatschappij van Landbouw, zich bezig houdt, betreft de intensiveering van den landbouw, zy verwacht hiervan echter geen uitbreiding van de werkgelegenheid, maar juist het tegendeel. Overgang van den land bouw naar den tuinbouw ^al In de komende Jaren nauweiyks mogelyk zyn. Splitsing van de bedrijven wordt door de commissie evenmïn als een oplossing aanvaard, daar het probleem der kleine boeren nu reeds bijna onoplosbaar Is. Zoo komt de commissie noodzakeiyk tot de conclusie, dat een blijvende grootere welvaart op het platteland alleen verkregen kan worden Indien maatregelen worden getroffen, welke be letten, dat de herstelde rendabiliteit door on derlinge concurrentie weer wordt verstoord, doch de commissie is van oordeel, dat dergeiyke maatregelen moeten worden ontraden. Zy zou den immers tnoeten beletten, dat de koop- en pachtpryzen van den grond nog verder stygen; eveneens, dat de bedrijven nog verder worden gesplitst, want verkleining van het bedrijf maakt een hooger rendement per H A. nood zakelijk. Maar dan zou tevens het gebruikrecht van den zittenden boer .moeten worden beperkt tot bijv. 25 jaar, opdat dan het bedrijf wordt afgestaan aan de jongere generatie. Hieraan zit weer vast, dat de boer in staat moet worden gesteld de rest van zyn levensjaren onbezorgd door te brengen. De commissie wbst er In het voorbygaan op, dat het vraagstuk van vervroegde afvloeiing der ouderen in het bedryfsleven urgent is. Hiertoe zouden zulke ingrypende maatregelen noodig zyn, dat deze alleen reeds zouden kunnen luk ken, als by het overgroote deel der betrokke nen de overtuiging zou leven, dat deze maatre gelen noodzakeiyk en rechtvaardig zyn. Waar deze overtuiging nog niet leeft, Is Invoering van een dergelyk complex bepalingen niet mogelyk, maar daardoor ook doet men afstand van de middelen, die een Ingrijpende verandering zou- J---■-*- 'even- T-'w it alles is er op berekend om het aantal I 1 menschen, dat in den landbouw een be- staan wil zoeken, te verminderen, maar daarnaast moeten ook maatregelen genomen worden, om hen, die er in slagen een plaats te vinden in den landbouw een behooriyk inkomen te bezorgen. Een van de voornaamste vraagstukken hierby is dat der hypotheken. De commissie is van oordeel, dat de grond In heel veel gevallen hoo ger wordt gekocht dan economisch verantwoord is en dat veel koopers zich te zwaar moeten belasten. Om dit kwaad te beperken denkt de commissie zich een regeling, waarby geen hoo gere hypotheek op boerderyen mag worden ge nomen dan 2/3 van de gekapitaliseerde pacht waarde. Voor een hypotheek wordt geregistreerd heeft ze de goedkeuring noodig van een hypo- theekkamer. die de pachtwaarde vaststelt en het maxlmum-bedrag der hypotheek bepaalt. Hiervan wordt verwacht, dat het euvel van het lichtvaardig koopen van grond zal verminderen. Ook acht men het zeer gewenscht. aan hypo theek boeren, die thans te zwaar belast zyn, ver lichting van druk te verschaffen. Daarnaast wenscht de commissie ook vestl- gingseischen voor den landbouw. Dit is een to- tcal nieuw element in dit bedrijf. De commissie gaat hierby uit van de gedachte, dat het mee- rendeel van de beroepen buiten den landbouw een vakopleiding elscht, terwyi veel toekomsti ge boeren van iedere theoretische kennis ver stoken biyven. Kan men zyn vader opvolgen, dan is het zeer gemakkeiyk boer te worden, ter- wyi men vaak vergeet, dat aan hef boerenbe- dryf steeds hooger eischen worden gesteld, en dat het niet meer voldoende is verder te wer ken volgens de oude sleur. Hoe meer beroe pen vakopleiding eischen, des te meer zal een deel der jeugd, en juist het minst energieke deel, geneigd zyn te biyven in het ouderiyk be drijf. Hierdoor worden de belangen van den Nederlandschen landbouw geschaad. De ervaring is ook, dat boeren met e^n goede vooropleiding beter ontvankeiyk zyn voor adviezen van den landbouwvoorllchtingsdienst. Het beste zou zyn, als men ook bewyzen eisch- te van practlsche bekwaamheid en van vol doende gezondheid. De bezwaren hiertegen zijn echter zoo groot, dat men voorloopig kan vol staan met de voorwaarde, dat leder, die een iandbouwbedryf van 5 tot 20 H. A. wenscht te beginnen, in het bezit moet zyn van een di ploma van een lagere landbouwschool, terwyi De uitslag van den Nationaal Concours'van Harmonie- en Fanfa recorpsen te Zaandam, uitgeschreven door Ver- kade's Harmonie, ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan, luidt als volgt: Marschwedstrydle prys ,St. Gregorius”, Utrecht, met 99 p.; „Oefening Kweekt Kennis", Leeuwarderadeel„Crescendo”, Bovenkarspel en „Tot steun In den stryd", Utrecht; 2e prys „Excelsior", Munnikenburen. Concours, afd. Fanfare: 2e afdeeling. 2e prys „Oefening Kweekt Kennis”, Leeuwarderadeel met 106 p. en .Apollo”, Woenseradeel met 96 p. le afdeeling: 2e prijs „St. Gregorius", Utrecht met 105 p. Eere-afdeeling: le prys Eensgezindheid, Wor mer. 125 p. en Waterlandsch Fanfarecorps. Am sterdam <N.) 121 p.; 2e prys Oost Knollendam mer Kapel 115 p.; „Excelsior”; Zaandam 112 p.; „Crescendo”, Westzaan 106 p.; „Onderling Ge noegen", Krommenie 109 p.; Klimop, Blaricum 99 p. en Concordia. Oostzaan 92 p. Afd. Harmonie: 2e afdeeling: 2e prys „Cres cendo", Bovenkarspel 103 p. le afdeeling: „Tot steun in den strijd”. Utrecht 116 p. e commissie Is er zich van bewust, dat zy, door de uiterste consequenties vaneen doelbewust streven naar breideling van den stryd om den grond, impllcite erkent, dat voorloopig een afdoende oplossing van het vraagstuk, dat zy te bestudeeren kreeg, onbe reikbaar is. Zy moet dit hoewel met leed wezen erkennen. Maar daartegenover acht zij het zeer goed mogelyk, dat op bepaalde pun ten een verbetering in den bestaanden toe stand kan worden verkregen. Hiertoe is het noodig. dat hoogere prijzen worden bereikt voor de landbouwproducten, speciaal van de gemengde bedryven en de weldebedrijven. By de huidige pryzen is, zelfs by toenemende rationalisatie, geen sluitende rekening te krygen. De devaluatie heeft daar- by tot gevolg gehad, dat hoogere pryzen moe ten worden betaald voor verschillende invoer producten, zooals kunstmest en veevoeder. Resumeerende meent de commissie, dat, be halve op een verbetering der prijzen, de be moeiingen der G. O. M. v. L. gericht dienen te zyn op de volgende punten: Intensieve propaganda voor de erkenning van de ideëele beteekenis van den landbouw, naast diens fundamenteele plaats voor de directe volkswelvaart. Waar mogelyk, reserveering van de binnen- landsche markt, voor voortbrengselen van eigen bodem, mede in verband met oorlogsgevaar. Krachtige bevordering van den export van landbouwproducten. Vermeerdering van cultuurgrond door droog legging, inpoldering en ontginning. Systematische voorlichting over de bestaans- mogeiykheden, welke de landbouw in ons land biedt. Opwekking om een deel der kinderen uit groo te gezinnen vroegtijdig een ander beroep te laten kiezen. t Vermeerdering van de gelegenheid' om ten plattelande ambachts- en handelsonderwUs te ontvangen. Beperking van de mogeiykheid tot beewaring van den grond met hypotheekschuld. Vaststelling van vestigingseischen voor toe komstige landbouwers. Beperking van de mogeiykheid tot splitsing van de kleinere bedrijven. Hoogste barometerstand: 771.1 te Memeh Laagste barometerstand 7495 te Vestaianoêr. VERWACHTING: Zwakke tot matigen veranderlijken wind, later uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt. weinig *of geen regen, behoudens kans op on weer; aanvankelijk weinig verandering in temperatuur. Zon op 4.40 - onder 21.17 - Licht op 21.47 Maan op 351 onder 1953 8 Juni N.M. Het Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem hield Zondagzyn drie en dertigste jaarvergadering in Huize „de Liefde" te Am sterdam onder voorzitterschap van den heer H B. v. d. Sande, die in syn openingswoord met voldoening constateerde dat wederom vele v afdeellngen aan den oproep van het hoofdbe stuur hadden gevolg gegeven. Na het zingen van het bondslied werden de afgevaardigden verwelkomd door mej. A. Sam uit naam van de Amsterdamsche Federatie. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer A. J. Koetsenruyter, slui- tend met een voordeellg saldo van f 40 werd goedgekeurd. In zyn jaarverslag constateerde de secreta ris. de heer G. P. Bon, dat het Kruisverbond in het afgeloopen jaar weer in ledental is ge daald en wel van 519 tot 464. De gang van zaken is dan ook in het algemeen weinig be vredigend, al bestaat er zeker geen reden tot wanhoop. Het aantal afdeellngen bedraagt thans één meer dan verleden jaar, n.l. 19. Verschillende dezer afdeellngen legden In het afgeloopec jaar een groote activiteit aan den dag. Andere waren minder werkzaam. Besloten werd den aftredenden voorzitter, den heer H. B( v. d. Sande, wederom by Z. H. Exc. den bisschop van Haarlem voor te dra gen voor het voorzitterschap van het Diocesaan Kruisverbond De begrooting voor het komende vereeni- gingsjaar, sluitend met een totaal aan inkom sten en uitgaven van f 650 werd met algemeene stemmen goedgekeurd. By de bespreking van de wyze van contri- butie-inning drong het hoofdbestuur er by de afdeellngspenningmeesters op aan geen werk- looze leden te schrappen, wanneer dezen hun contributie niet Tneer kunnen betalen. De behandeling der ingediende vragen had een vlot verloop en de vragenstellers werden naar genoegen beantwoord. Daarna werd de gelegenheid opengesteld mondeling vragen te stellen of mededeelingen te doen, waarby enkele practlsche wenken wer den gegeven. Van bestuurszyde werd meegedeeld dat op 25 Juli te Blaricum een landdag en op 19 Sep tember een bedevaart naar Heiloo zal worden gehouden. Besloten werd zoo mogelyk weder een stu- diebyeenkomst te doen houden met de bestu ren en propagandisten cjfr Kruisverbonden in samenwerking met de provinciale propaganda- gommlssles. Het nemen van een boekhandelabonnement by het Centraal Bureau van Sobriëtas werd verplichtend gesteld. Het voorstel van het Haagsche Kruisverbond om in den loop van het jaar op een paar plaat sen cursussen te organiseeren voor leiders van Sobriëta-sclubs zal worden doorgezonden aan dt jeugdcommissie van het Diocesaan Kruis verbond. Hetzelfde zal geschieden met het voorstel van bovengenoemd Kruisverbond om met het 8. F. L. overleg te plegen inzake hét overheve len van beschermelingen naar het Kruisver bond. Ter vergadering werd toegelicht een voor stel van het Rotterdamsche Kruisverbond stap pen te doen om te komen tot oprichting van een nationalen R. K. Bond tegen het alcoho lisme, zulks ter vervanging van de thans be staande 10 diocesane bonden. De directeur van het Centraal Bureau van „Sobriëtas”, pater E. Bruna O. F. M. herin nerde er aan dat deze aangelegenheid nog slechts twee jaren geleden is behandeld met negatief resultaat. Anderzyds werd er op gewezen, dat de Ariëns-vereeniglng landeiyk is georganiseerd evenals de drankweerorganisatie der R. K. Spoorwegmannen. Besloten werd by Sobriëtas deze zaak In be spreking te brengen. Dit besluit werd met groote meerderheid van stemmen genomen <398—22). Vervolgens werd een resolutie aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat onder de doel stelling van het Kruisverbond ook valt het door de bestryding van het alcoholisme mede aan- (1 II II WORDT DOOR ONS MET 20 U U U VERHOOGING INGEKOCHT. z-izavita Gouden tientje» f 12.10. GOLD Fa. LANGEDUK, Frederlksplein 11 Vraag: Is lot no. 056946 van de 5e Nat. Zonne- straalloterij uitgeloot? Antw.: Neen. Vr. 1. Waar en wanneer is er eens een stuk van een ster gevallen? 2. Waar komt de Amers- loortsche kei vandaan? 3. Hoe ontstaat onwe- der? 4. Wanneer de bliksem in een boom slaat, bestaat dan de mogeiykheid dat men op onge veer 25 meter van den boom verwyderd. door denzelfden straal getroffen wordt. Antw. 1. Ons niet bekend; 2. Waarschyniyk is ale kei in den gletschertyd op een van die Ijs banen ons land binnengegleden; 3. Onweders zyn met electrische ontladingsverschynselen gepaard gaande condensatie» van den atmos- ferischen waterdamp. De donder ontstaat door dat tengevolge van de hooge temperaturen, door den bliksem teweeggebracht, plotseling een hoe veelheid water der lucht In waterdamp wordt omgezet, waarby het volume-ruim 1600 maal zoo groot wordt. Hierdoor zet de lucht plotse ling uit om daarna weer snel In te krimpen als de damp door afkoeling weer in water wordt omgezet. Hierdoor ontstaan trillingen der lucht die wy als donder waarnemen. VRAAG: Hoe verwydert men gewonen schryf- Inkt uit vloerkleed en colbertjas? ANTW.: Met citroensap. VRAAG: Zyn de volgende loten reeds uit geloot? 's Lands Weerbaarheid no. 7 serie 863, Witte Kruis 188 no. 1 serie 3878; Servisch Staat Premlelot 1888 no. 91 serie 7717; Bevllalcua Vedova Masalot no. 44 serie 16444; Rot. Schouw burg 1894 no. 68 serie 2445; Itallaansche Roode Kruis 1885 no. 42 serie 7408 2. Heeft de trekking van laatstgenoemd lot plaats gehad op 1 Febr. 1937 en aflosbaar met 45 Lire? 3. Hoeveel waar de is dat in Holl Geld? 4. Waar kan ik het lot in wisselen? ANTW.: 1. Geen enkel; 2. Ja; 3. Ongeveer f 4.05; 4. By een effectenkantoor. Vr.: Hoe maakt men advocaat? Kerkbericht. MAANDAG: 815 uur St Franclsca-congregatle. DINSDAG: 7.30 uur algemeene H. Communie der schoolkinderen; te 7 uur Lof en te 8.15 uur Jongenscongregatie. WOENSDAG: 7 uur Agnes-Congregatie; 8.15 Lidwina-Congregatie. DONDERDAG: VRIJDAG: 7 1 weg; 8.15 H. Familie. ZATERDAG: 11.30 blechthooren voor kinde ren; 49 voor de overigen; te 7 uur Rozen hoedje. NB.: Op 27 Juni as. zal de Hoogmis worden opgedragen door zyne Hoogwaardige Excellen tie Mgr Paolo Globe, Internutius van onzen H. Vader den Paus. Daar allen het Credo en andere gezangen waardig moeten kunnen meezingen, worden al len, die deze Hoogmis denken by te wonen, met

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 2