F H Het avontuur de Andra van AL TE LIBERAAL IS BUURMANS GEK DE Kerkelijk leven SARKANI-BEMANNING WORDT VRIJGELATEN VERHAAL VAN DEN STUURMAN MAANDAG 7 JUNI 1937 Plannen voor een int. tentoonstelling BENOEMINGEN Het Duinlandschap" Gevangenen van de Spanjaarden OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Ernstige mishandeling te Zaandam Studio-concertert voor den KLR.O/ ANNO 1753 o De regeeringspersdlenst bericht: Naar San Sebaetian I ijd Hol In het bisdom Haarlem Naar Tolosa t H. K. H. Prinses Juliana heeft Zaterdag te Baarn het Koningin Emma-monument 4* in we De kapitein ie vry VERKEERDE VOORLICHTING Nauwkeurig onderzocht in St. Adalbertus-commissie voor en Kwaliteit beneden de toekomst ernstige niA mentendag Onder geslacht gewicht het op Geen audiëntie die In De waterleidingen Benoeming Tweede-Kamerlid van vergadering. Overeenkomst gefloten met het Rotterdamsch Phil harmo nisch Orkest Ook de opvarenden van de Hordena zullen spoedig Spanje verlaten By de Priesters van het H. Hart van Jezus De dader, die uit wraak heeft gehandeld, voortvluchtig Prijzen varkens bestemd baconbereiding iur iet Afdeqfcng Gouda der K.D.P. wil de actie voortzetten onthuld. Na de plechtigheid legden H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard bloemen aan den voet van het gedenkteeken Daarop is de trawler weggestoomd naar een ons totaal onbekende bestemming. Om een uur des middags stopte de trawler en toen ik door een klein patrijspoortje keek, zag ik, dat er natuur- zoodanig Het het 66 64 62 00 58 56 68 66 64 62 60 56 66 64 62 60 58 56 64 62 60 58 56 64 Z. D. H. Mgr. J. P. Hulbers heeft benoemd tot lid der Bisschoppelijke Commissie voor den St. AdalbertusAkker, den weled. gestr. heer mr. A. J. M. Leesberg te Alkmaar, die deze benoe ming heeft aanvaard. naar kwali teit max. 52 cent van 54 tot 57 van 67 tot 75 In 2. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken aal Woensdag 16 Juni niet plaats hebben. van 58 tot 66 kkt lit- Ift, iet tar in- ite Ki en te en ti lls sn is- |n 1— :n on- pro- Hol- de Tijdens het schieten hadden wjj een van 6* beide reddingbooten. die gemakkelijk 22 man kan bevatten, reeds klaar gemaakt om zoo noodig daarin over te kannen gaan. Toen de treffer kwam een omstandig heid. waarop wy heelemaal niet voorbereid Waren draalden w(j direct de booten bui ten boord, want er ontstond, zooals te be grijpen is, een kleine paniek. Niemand wil de meer aan boord blijven. De Andra zonk wei niet, maar elk oogenblik kon het schip h» den grond geboord worden. De bemanning heeft veel angsten moeten doorstaan, maar van den oorlog zelf heeft zy niets gemerkt De Hoogeerw. pater Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus heeft benoemd: voor de missie van Belgisch Congo den wel- eerw. pater R. v. d. Wlele, H. Vink en 8. Bas- tlaanse; voor de missie van Noord-Brazilië de wel eerw paters J. v. d. Donk, A. Boot en J. 'Cre mers; voor de missie van Zuld-Sumatra den weleerw. pater P. v. EUk; voor de parochie Redbom in Engeland den weleerw. pater J. Karskens. Gelukkig zijn de mannen in goeden wel stand te Rotterdam gearriveerd. Zij, die bul ten de stad wonen, zijn direct met hun voor schot naar hun respectieve woonplaatsen ver trokken. dach tenwisseling. Na de vergadering bood het gemeentebestuur Zij moeten daar wel een zeer nauwkeurig onderzoek hebben Ingesteld, want zij zijn niet minder dan drie uren aan boord gebleven. Toen zjj terugkwamen, vertelde men ons, dat de twee mannen, die nog aan boord waren, dood waren. Zij hadden hen maar laten lig gen. De kapitein Informeerde natuurlijk, waar om zij de beide mannen niet hadden meege bracht. Daarop volgde het laconieke antwoord, dat het oorlog was. rivierwater bouwen. Op belde referaten volgde een levendige ge- De Nederlandsche Veehoudery-centrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met Ingang van Maandag 7 Juni 1937 aan haar te leveren var kens, bestemd voor baconbereiding, verhoogd zijn met 2 cent per kg. geslacht gewicht. Deae prijzen zijn tot wederopzegging als volgt: IA IB HA IC UB IIC niB IIIC CC P. het breeder en dikker is, omdat daardoor de door wordt, door de 1 Drie weken lang hebben we daar geze ten zonder dat wfj een teeken van leven van de buitenwereld hoorden. Direct had den wij gevraagd of wjj ons in verbinding mochten stellen met den Nederlandschen consul, maar dat werd geweigerd. Ook mochten wfj niet telefoneeren en het was ónmogelijk om onze familieleden in het vaderland van een en ander in kennis te stellen, omdat wij ook niet mochten schrij ven. Onder gewapend geleide heeft men ons in twee auto’s gezet, waarop wij naar San Sebas tian werden overgebracht, waar wjj omstreeks 11 uur in den morgen aankwamen. We wer den op een rijtje geplaatst en geteld en daar na gingen wjj naar de gevangenis, leder in een afzonderlijke cel. Den volgenden dag kre gen wij echter een cel met zijn vijven of zessen. Op het departement van Bultenlandsche Zaken is een officleele mededeellng binnen gekomen van H. M. gezant te Tanger, waarin wordt bericht, dat van de Spaan sche autoriteiten een officleele mededeellng ia ontvangen, inhoudende, dat bet sa. JBar- kani". evenals de bemanning, vrijgelaten zal worden. De datum van vertrek te nog niet bekend. BU het departement van Buitenlandeche Zaken is verder bericht binnengekomen, dat de Spaansche autoriteiten hebben besloten, dat ds bemanning van het onder Pana- meesche vlag varende ss. „Hordena” uit Spanje zal worden uitgewezen. Het vertrek van de bemanning uit Spanje kan binnen kort tegemoet worden gezien. berale Eei hun stem bracht. Voor VRIJHEID van VROUWENAR BEID zjjn de LIBERALEN en niet de VrUzlnnig-Democraten opgekomen. STEMT DUS LIBERAAL, LUST 5 een oorlogsschip van Franco langszij kwam. Er werd over en weer geschreeuwd en geseind Wat er besproken is, weten we niet, maar kort daarop verdween de kruiser. Het aal ongeveer een uur later geweest zjjn toen er een hulpkruiser bU den trawler aan kwam. Het was een gewoon passagiersschip, ■haar van voren en van achteren waren er ka nonnen op geplaatst, om het gevechtsklaar te maken. Er stond nergens een naam op. Aan dek zagen wij aan de boeien, hoe het schip heette. Den naam ben ik vergeten, maar van zelf sprekend interesseerde ons meer wat er nu met ons zou gaan gebeuren. Toen wjj daar naar vroegen, vertelde men ons, dat daar hee lemaal niets van bekend was. Den anderen morgen, voor dag en dauw het zal tegen half vijf geweest zjjn werden wij in Passajes, in de buurt van de Fransche grens, aan wal gezet. De kapitein maakte de bemannlngsiyst op en gaf kennis van de bei de dooden. En daarna was het afwachten. nam aan, het Noord IJselmeer, Z. H. Exc. de Biaschop van Haarlem heeft be noemd: tot Rector te Dordrecht (St. Jacob-Stlchtlng) den Weleerw. heer P. J. van Beuzekom; tot pastoor te Dordrecht (H. Antonius van P.) den Weleerw. heer A. de Wildt; tot pastoor te Wieringen den Weleerw. heer O. H. E. Mudde, thans kapelaan te Leiden (H. Petrus) tot pastoor te Nootdorp den Weleerw. heer A. A. M. Heüdeman; tot pastoor te Monnikendam den Weleerw. heer H. M Brandehof; thans kapelaan te Am- sterdAm (H.H. Petrus en Paulus); tot kapelaan te Haarlem O. L. Vrouw van VII Smarten) den Weleerw. heer L. A. M. van Teylingen; tot kapelaan te Bodegraven den Weleerw. heer W. J. F. de Lange, thans kapelaan te Beemster. duizenden Hectaren aangewezen als monument en werkelijk volledig als behandeld onder wetenschappelijk toezicht. Het zijn de beroemde natuurmonumenten in het Schoorlsche duin en op de Noordzee-eilanden. Van die van Texel weten wij nu al zeker, dat zij voor de welvaart van het eiland meer te beduiden hebben, dan toen zjj verpacht werden als schapenweiden. Het natuurmonument Boschplaat op Terschelling mag, èn om zijn duinformaties, én om zijn flora en fauna mee tellen onder de schoonste ter wereld. Ik acht het geenszins ónmogelijk, aldus ein digde spr., dat mettertijd aan alle duinen, van Cadzand tot Rottumeroog toe een waardig be staan kan worden verzekerd en wel grooten- deels als ongestoord duin met volledige bestem ming als natuurmonument of, waar het de wa terleidingbedrijven betreft, zoodanig geëxploi teerd dat het landschap nog groote wetenschap pelijke en aesthetlsche waarde blfjft behouden. vangen hebben, ofschoon niemand briefje iets bijzonders heeft gemeld. Waterleidingen vormen een ernstig gevaar 5 April waren wij van Santander in ballast vertrokken naar Salto Caballo, om eerst te laden voor Cardiff. Om half negen des mor gens voeren wij nabij Casto Urdialos op on geveer 8 mijl van de kust, toen er plotseling een kanonschot klonk, waarvan wij haast niet konden vaststellen vanwaar het kwam. En kelen van ons hadden evenwel een vuurstraal gezien op drie mijl afstand ongeveer, waar blijkbaar een schip lag. Het projectiel kwam een eind achter het Schip terecht en de kapitein liet direct stop pen en drie stooten op de stoomfluit geven, om achteruit te slaan. Dat moet men op het Spaansche schip gezien hebben. Er vielen evenwel nog acht schoten en de projectielen vielen her en der om ons heen. Toen hadden wy al koers gezet naar het Spaansche schip omdat wij niets te vreezen hadden. Ook de Spanjaard koerste naar ons toe. Het schip, dat voortdurend de kanonnen op ons gericht hield was een gewapende trawler, een vlsschersboot. Van een kruiser hebben wjj op dat moment niets gezien. Het schip had geen enkel teeken op en het gaf ook geen en kel teeken om kennis te geven wat men eigen lijk wilde In 1941 zullen in Rotterdam vele groote wer ken gereed komen. In de eerste plaats de tun nel onder de Maas, waarmede parallel loopt het gereed komen van breede verkeerswegen, aan sluitende op de rjjkswegen naar het Noorden en het Zuiden. Voorts denkt men dan het Hof- pleinplan te hebben uitgevoerd, terwijl ook in de omgeving achter het stadhuis de stad daar een sterk gewijzigd karakter zal hebben in ver band met het gereedkomen van het nieuwe hoofdbureau van politic en de nieuwe beurs. Dit alles heeft in Rotterdam het denkbeeld doen ontstaan, om deze gebeurtenissen te vieren met het houden van een groote internationale ten toonstelling. Het blijkt thans, dat dit denkbeeld ook net gemeentebestuur heeft bereikt, dat zich uit den aard der zaak hiervoor zeer interesseert. Of schoon nog geen mededeelingen daarover kun nen worden gedaan, vernemen wij, dat wellicht een en ander van het denkbeeld bekend zal worden gemaakt op den dag van het officieels begin der tunnel werkzaamheden, 15 Juni as. Te Zaandam is Zaterdagavond te tien uur in de Westzijde, in de volle Zaterdagavond- drukte, de zeventienjarige J. Stap door een vroegeren kameraad met een mes aangevallen en zoodanig in den bulk ter hoogte van maag streek gestoken, dat hij in zorgwekkenden toe stand naar het gemeentelijk ziekenhuis moest worden overgebracht. De vermoedelijke dader, de negentienjarige D. 8., die uit wraak schijnt gehandeld te hebben, omdat zffn vrienden hem uit hun club hadden gestooten, te voortvluchtig. Op ongeveer een scheepslengte afstand van ons gekomen, viel er plotseling weer een schot en dat belandde in de machinekamer. Daar Was het plotseling een leven als een oordeel, want het projectiel had een stoomleiding ge troffen en in een minimum van tijd stond de machinekamer vol stoom. De eerste machinist, die een schampschot had gekregen, begaf zich onmiddeliyk naar dek en even later volgde de derde stuurman, die een ernstige wond aan de kaak had opgeloopen. Volgens de verklaringen van den laatste waren de tweede machinist en de donkeyman, die zich nog in de machine kamer bevonden, doodelijk getroffen. We konden evenwel door den stoom, die in 6e ruimte stond, niet meer naar beneden. De kapitein en ik zelf waren de laatsten, die in de boot gingen en de trawler heeft ons, op weg naar den wal, opgepikt. Daar de Andra getroffen was op ongeveer I een voet boven de waterlijn, was er van zin- I ken nog geen sprake. Een van onze mannen had zoo’n Baskisch petje op, toen de trawler ons aan boord nam en direct stond er een man met zijn revolver klaar tot schieten, omdat hl) meende met een vijand, een Spanjaard, te doen te hebben. Eerst nadat we verzekerd hadden, dat er geen Spanjaarden aan boord waren, werd de ontvangst wat vriéndelijker. Met zijn allen zijn wij door een klein luikje op het voorschip ta de bunkers gekropen en daar zj)n wij ge bleven. De kapitein vroeg of hij den kapitein van den trawler even mocht spreken. Dat werd toe gestaan, maar er liep een gewapende man ach ter hem, waaruit we konden opmaken, dat we als krijgsgevangenen werden beschouwd. De kapitein heeft den Spanjaard toen kenbaar gemaakt, dat er nog twee opvarenden aan boord waren. Met onze eigen sloep zijn toen eenlge leden van de Spaansche bemanning naar de Andra gevaren, om eens poolshoogte ta nemen. Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem heeft op voordracht van den Hoogeerw. pater Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus be noemd: tot presldent-dlrecteur van het Sint Fian- ctecus Liefdewerk te Delft, tevens directeur van de Afdeellng Voorstraat, den weleerw. pater O. Weterman tot directeur van het Sint Franctecus Liefde werk te Delft, Afdeellng"" Wlppolder, den wel eerw. pater G. Elllng; tot president-dlrecteur van het Sint Fran- ctecus Liefdewerk te Rotterdam den weleerw. pater N. Boa; tot assisten t-Havenaalmoezenier van het Apostolaat ter Zee te Rotterdam den weleerw. pater J. van Wezel. Er zijn nog diverse foto's genomen en daarna zijn de kanonnen van den trawler weer in werking gesteld. Met negen schoten is vervolgens de Andra in den grond geboord. Voordrachten van dr. Jac. P. Thytee en ir. J. G. Byl op den twaalfden monu- kaar hinderen en raken overbelast. De Amsterdamsche gemeenteraad langs het duinplassenontwerp vlnciaal waterleidingbedrijf van land zoekt zijn heil in het Haagsche waterleiding deed aan den noorder Lekdijk een proefinstallatie tot zuivering De Nederlandsche consul, mee wij intusschen in contact waren gekomen, heeft al het mogelijke ge daan om ons verblijf te veraangena- eindelijk heeft hij .dan van Met den Parjjschen trein, die Zaterdag morgen om 9.53 uur aan het station D.P. te Rotterdam arriveerde, is de bemanning van het voor een Belgische maatschappij onder Panameesche vlag varende, 2000 ton meten de schip .rAndra”, - die gerulmen tijd in Spaansche gevangenschap doorbracht, Nederland teruggekeerd. Na drie weken zijn wij overgebracht naar Tolosa. We hadden in San Sebastian al verklarin gen afgelegd over de lading en de bestem ming van het schip en daar had men ook onze vingerafdrukken genomen In Tolosa hadden wij wel gebrek aan zeep en sigaretten, maar we hebben het daar zeker niet slecht gehad. Ten slotte stond men ons in Tolosa ook nog toe om in het Fransch naar huls te schrijven. Dat bracht nogal moeilijkheden mee, maar we hebben allemaal een lettertje op pa pier gezet. Vanzelf sprekend heeft de censuur de brieven ingezien. Toch zijn er Ouders en vrouwen in Nederland geweest, die niets ont- zjjn wordt verstaan koud gewicht na slachting (d.L het wanne ge wicht verminderd met 3 De voor waarden, waaronder de varkens gele verd moeten worden, sooals zy het laatst zyn vermeld in de publicatie d.d. 34 April JX, zyn ongewijzigd gebleven. 's-Oravenhage, 5 Juni 1937. Prijs per K.G. geslacht gewicht In centen, van 76 tot 85 K.G. K G K.G. K.G K.G. 63 61 59 57 55 53 de Haarlemmermeer- an Wleringermeerpolders. In de eerste, door een duinry van de zee afgeslo ten, stygt jaariyks ongeveer 77.500.000 K. G. op. Een waariyk niet te onderschatten hoeveel heid doch onbeduidend t, o. v. het zoutbe- zwaar in den even groeten Wleringermeerpol- der hetwelk onlangs door de Zuiderzeewerken voor de toekomst berekend werd op 500.000.000 Kilogram. In feite plegen thans de waterleidingen roofbouw, doch ook hier straft het kwaad zich zelve. De onderscheidene prises d'au gaan el- het zeewater af te leggen weg langer Omgekeerd zal inkrimping dier barrière de wateronttrekking der waterleidingen toestroomlng van zeewater laevorderen. In aansluiting hiermede wees spr. De voorzitter van het centraal stembureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. wegens het nlet- aannemen van zyn benoeming door den heer O. van Geelkerken te Zeist, den heer W. O. A. Koster (N. 8. B.) te Buurmalsen. Zooals reeds gemeld zal de heer Koster zyn benoeming niet aannemen, ten einde geheel beschikbaar te kunnen biyven voor de -Bewe ging." Zyn opvolger als Kamerlid te mr. Roet van Tonnlngen. hoofdredacteur van het Nationale Dagblad. broken werd, kunnen in gevaren ontstaan. Een rapport stelt in een scherp daglicht, hoe het zoute zeewater dat zich in den ondergrond der duinen onder het zoete water bevindt, evenmin in rust verkeert, doch tengevolge van de diepe droogmakerijen, als van den Haarlem- mermeerpolder, die zich achter de kuststrook bevinden, zich landwaarts d wz. van de zee naar binnen beweegt. Tegen deze waterbewe ging vormt het zoetwaterlichaam, in de dui nen boven het zoute water gelegen, eene bar rière, die te deugdeiyker werkt, naarmate zy van 50 50 K.G. tot ^53 Men deelt ons van de zijde van den KRO. en het Rotterdamsch Phil harmonisch Orkest mede, dat tusschen den K.R.O. en het Rotter damsch Phllharmonlsch Orkest 'n overeenkomst tot stand gekomen te, waarbij dit orkest, on der zyn bekenden dirigent Eduard Flipse, in het aanstaande winterseizoen een aantal stu- dio-concerten voor de K.R.O.-microfoon zal uitvoeren. De groote symphonie-concerten van den K.R.O. zullen dus, behoudens eenige door andere groote binnen- en bultenlandsche or kesten te spelen concerten, beurtelings verzorgd worden door het Stedeiyk Orkest van Maas tricht, onder leiding van Henri Hermans, waar mee de reeds eenige jaren tot volle tevreden heid bestaande samenwerking gehandhaafd biyft, en het Rotterdamsch Phllharmonlsch Orkest. Zaterdag is in het Casino te Noordwyk aan Zee de twaalfde monumentendag gehouden. Nadat de voorzitter van de commissie voor den monumentendag, prof. dr. A. W. Byvanck. een openingsrede had uitgesproken, was het woord aan dr. Jac. P. Thljsse, die een voor dracht hield over het duinlandschap met zyn flora en fauna. Dr. Thysse schetste in het kort het ontstaan van het duin en zyn verdere lotgevallen. Onze duinen zyn een aeolische formatie uit zee zand onder Invloed van den plantengroei. Waar plantengroei ontbreekt of vernietigd werd, kun nen duinen zich niet vormen of gaan zy te niet. Het vastleggen van het zand in de zone waar de hooge vloeden nog kunnen doordrin gen geschiedt door een beperkt aantal planten, waaronder het blestarwegras (tritlcum Jun- ceum) het belangrijkst is. Wanneer de daar door gevormde dulntjes een zekere hoogte heb ben bereikt vestigen zich helm, zandhaver e.a. planten, w.o. later de duindoorn en vlier. In het algemeen mag gezegd worden dat de onbedorven duinen de gelegenheid geven voor de ontwikkeling van een merkwaardige ryke en gevarieerde vegetatie, die op menige plaats haar climaxvorm bereikt in woud en wel loof- woud. In de duinen van het Staatsboschbeheer zijn Alleen de kapitein moest achterblyven. Wy verwachten h^m een dezer dagen hier, wan neer de loopende zaken zullen zyn afgewik keld. Overigens heeft hl) het niet slecht, hy bevindt zich op vrye voeten en logeert mo menteel in een hotel. wy zyn 'Donderdagmorgen met autobussen uit de gevangenis naar Irun vertrokken. Aan de Fransche grens werden wy door de Fran sche politie opgewacht. Deze was inmiddels gewaarschuwd en zy heeft ons alle mogelyke diensten bewezen, ook toen wy te doen kre gen met een lid van de non-interventie-com- mlssle. Nadat wy de benoodlgde verklaringen had den afgelegd, zyn wy ingeënt tegen de pok ken. Tegen zes uur vertrokken wy naar Bayon ne, waar wy tegen acht uur aankwamen. De kapitein heeft my nog f 100 en den mar conist f 55 ter hand gesteld en met al ons geld waren wy net in staat om tot Bordeaux te komen. Daar had ik nog juist gelegenheid gehad om met het kantoor te telefoneeren. zoodat wy wisten dat er geld voor ons onder weg was. In Bordeaux hebben wy ons met den Nederlandschen consul in verbinding ge steld en toen het geld arriveerde zyn wy di rect met den trein naar Nederland vertrok ken. In tegenstelling met de afdeellng Roosendaal der K. D. P., die ontbinding van haar afdeellng wil, is de K. D. P. afdeellng Gouda voornemens haar actie voort te aetten. Dit blykt uit een Onder bovenstaand opschrift komt In het Zondagochtendblad een advertentie voor van den Vryxlnnig-Democratlschen Bond. wUarvan de inhoud volkomen aan het opschrift beantwoordt. Feit toch is, dat bedoeld wetsontwerp van den Vry- zlnnlg-Democrat Lachen Minister ain- genberg „beoogt den vrouwenarbeid te beperken, de beroepsvryheid van de vrouw aan te tasten en verschuiving van werkloosheid van mannen ndhr vrouwen beteekent." Dit -xün de woorden van het Vryzinnig-Democratische Kamerlid Mevr. Bakker—Nort zelf, zy heeft dan ook te gen gestemd; alle andere Vryzinnlg-De mocraten stemden voor. Alle Liberalen echter hebben tegengestemd. ONJUIST is de voorstelling, dat de li berale Eerste-Kamerleden van ander Inzicht zouden zyn dan de liberale Tweede-Kamerfractie. Alle aanwezige H- srste-Kamerleden hebben heden i tegen dit wetsontwerp ultge- men en Woensdagavond den directeur de gevangenis kunnen opbellen om hem te vertellen, dat vrij den vol genden dag vrij zouden komen. Voor het zoover was hebben heel wat angsten doorgestaan, maar van den oorlog zelf hebben wij niets, maar dan ook heelemaal niets ge merkt. et gevoelig échec, dat de Liberale Staatsparty, alias de Vryheidsbond. by de verkiezingen heeft geleden, hebben de Liberalen voor een groot deel te wyten aan hun al te groote liberaliteit, waardoor zy de gek van hun politieke buur lui zyn geworden, wy weten uit seer betrouw bare bron, dat by het opstellen van het li berale beginselprogram voor de verkiezingen het voorstel werd gedaan om uit te gaan van het Chrteteiyk beginsel ate nationale traditie, welk voorstel echter begrypeiyker- wyze geen genade kon vinden by promi nente Joodsche leden van de Liberale Staatsparty. Dientengevolge kwam het Christeiyke beginsel als nationale traditie niet ate uitgangspunt, maar als een terloop- sche bykomstlgheld in het Liberale program terecht. Coiyn. die vóór de verkiezingen verklaard had het meest te voelen voor een zoo breed mogelyke Chrlsteiyke baste voor de toekomstige regeertng en daarby allen betrokken wenschte te zien, die de traditio- ncele waarde van het Christendom als na tionaal wilden erkennen en handhaven en beschermen, ook al zouden zy geen Chrlste- lyken godsdienst zyn toegedaan, werd door deze houding der liberalen elgeniyk de mo- geiykheid ontnomen met goed recht nog op de medewerking der liberalen aan te drin gen. ’ITouwens Christendom en liberalisme zyn te tegenstrydlge begrippen om ze met een nationaal gekleurd lintje tot een bruik bare en deugdeiyke eenheid te kunnen ver- eenigen. De liberale Staatsparty is de verkiezingen Ingegaan met een begin selprogram. dat te arm aan eigen beginselen was om nog succes te kunnen hebben in deaen tijd, waarin het meer dan ooit juist om beginselen gaat. Zy wist dan ook niet beter te doen dan zich het laatste vuur uit de versleten sloffen te loopen voor Dr. H. Coiyn. wiens candidatuur naast die van den lijsttrekker der VrUzlnnig-Democraten, broe der. Oud, in de liberale pers Uverig in den letteriyken zin des woords werd geadver teerd. Deae advertenties mogen de liberale pers welkom geld hebben opgebracht. zy hedben hun politieke aanzien en prestige niet weinig geschaad. Het adverteeren van andere politieke partyen en personen in de liberale pers kan voorgesteld worden als een biyk van ruimheid en breedheid van geest, in werkeiykheld was het een biyk van be ginselloosheid. Ook liberalen self hebben dat ingezien, want herhaaldeiyk hebben de liberale bladen in hun redactioneele kolom men tegen hun advertentiepagina's gepole miseerd door erop te wysen, dat liberalen slechts op de liberale lyst moesten stemmen om den gevierden Colyn zoo liberaal te laten biyven als zy het wenscheen. Tot welk een vermakeiyke geschiedenis de liberaliteit in de politieke advertenties heeft geleld bewees een annonce ta het ..Algem. Hbl.", waarin ‘II een advertentie van den Vrijzinnig Demo- cratlschen Bond, opgenomen ta een der voorgaande nummers per liberale adverten tie als „verkeerde voorlichting" werd bestre den. Deze annonce luidde als volgt: De eerste officier, stuurman Gazan uit Middelburg, heeft ons volgende relaas over de avontuurlijke reis van het schip verteld: Rotterdam wil het gereed komen van groote werken feettelyk herdenken •y-v kt de Liberalen er een „eer" ta stelden 1 zich tegen het wetsontwerp van Mln. Sltagenberg betreffende een verschui ving van de, werkloosheid naar hen, die ze lichter dragen kunnen, te hebben verzet, lag geheel In de lUn van hun liberale anti-or- denlngsmentaliteit. Hoe weinig het Neder landsche volk van die volkomen uit den tyd zynde mentaliteit wil weten, heeft het aan de stembus tieweaen. De partyen. die den ouden liberalen tyd voor goed afgedaan achten en een nieuwen tyd sociaal en eco nomisch willen ordenen, boekten aanzien- lyke winst, tarwyi de liberalen de helft verlo ren van hun half-om-half-aanhang, colyn en Oud gingen met de door de liberale pers per advertentie antl-revolutlonnair o< vry zinnlg-democraat „gemaakte" liberale stem men strijken. Nu meenen de liberalen, die ate klitten aan de jaspanden van Colyn en Oud hebben gekleefd, er recht op te hebben daar te mogen biyven zitten en trachten hemel en aarde te bewegen om Colyn onder hun invloed te houden. De uitslag der ver kiezingen heeft echter aangetoond, dat nu de chrlsteiyke borstel ter hand dient geno men te worden om de jas van den Kabi netsformateur van alle ta het politieke struikgewas opgeloopen aankleefsels en on zuiverheden grondig te reinigen, Det komt er van. wanneer men al te liberaal en te weinig christeiyk' wil zUn. heer ir. J. G. BUI gaf vervolgens eene waterstaatkundige beschouwing. Vond voorheen het regenwater, voor zoover het niet verlampte of door de vegetatie ver bruikt werd, in de duinen geen anderen uit weg dan den bodem, waardoor het langzaam wegzakte eenerzyds naar de geestgronden, an derzijds naar de Noordzee, het werd later in de prises d'eau opgevangen en ten behoeve van de drinkwatervoorzieningen afgevoerd, waterverbruik steeg echter dermate, dat den regenval steeds meer en in zeer belangryke mate ging overtreffen. Het surplus werd toen onttrokken aan den zoetwatervoorraad die zich in den ondergrond den duinen bevindt. Door dat de evenwichtstoestand tusschen aan- en afvoer van dit dlepdutawater reeds voor het bereiken daarvan, door dewaterleidingen ver- van Noordwyk den’ deelnemen' één thee aan SW

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5