We luisteren naar WEK DE Gal IN UW LEVER OP I y y o. o. c II ii ii ii H H '1 I 7 HUURINCASSO J. BANEKE Gz. DINSDAG 8 JUNI 1937 i Nieuw plan Deterding? HEEFT WEER IETS NIEUWS! Uitspraken in hooger beroep Nooit Het uniformverbod Tragisch einde Valt de Plan-vlag daaronder? Kind in een stukje sla gestikt Octrooiraad bestaat Herdenking in de Ridderzaal MOTORRIJDER GEDOOD Kerkelijk leven BENOEMING K.J.M.V. IN AARTSBISDOM De chauffeur zoek Het kleine dier bleef overwinnaar K.L.M. WEER TE YPENBURG Ernstig geval van Amok Misgewaden gestolen Woensdag 9 Juni Onderscheidingen Jongen door auto aangereden Verdronken Academische examens 15 n B Diefstal van f 6000 te a Rotterdam Een kikvorsch tegen een olifant Op 12 Juni zullen te Osaka besprekingen beginnen Mei groote vaart tegen boom gereden Zaterdag j.l. zijn weer rond vluchten gehouden Een chocolade met een vul ling, welke met evenveel zorg is saamgesteld als de duurste Plombière. NEDERLANDSCHE HANDELS- MISSIE IN JAPAN VRACHTAUTO VER ONGELUKT AANKONDIGING VAN EEN VERMAKELIJKHEID KABINET VOORZITTER TWEEDE KAMER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD II i 1! II i! ii li ii II II II i! CUBAANSCHE KRUISER TE AMSTERDAM De bondsdag belooft een groot succes te worden Afhankelijk van een vergunning van den burgemeester? Commandant brengt bezoek aan minister Colyn Tijdens bet reces der Kamer gerestaureerd Thans zou speciaal gelet worden op den export van groenten Bij de Priesters van het H. Hart SOCIALE STUDIEWEEK TE ROLDUC Zoon van Soesoehoenan naar Indië terug te Boek- en Octrooiraad belangwekkende gegevens bevat. Oproep van de Princevlag 4 V van is een auto-on- de voor d van V A H V< s e h f® m< van niet Zaterdag jl heeft de KIM voor bet eerst 1 meen te vliegveld*Ypenburg hervat. de Cuba lunch in aan. openbaar van bloscoop-voorstellingen is voor zien, de onderhavige bepaling der gemeente verordening, voor zooveel betreft voor het pu bliek toegankelijke bioscoopvoorstellingen van rechtswege heeft opgehouden te gelden. Op dien grond ia het cassatieberoep verworpen, tem. so< ra A< 1*< Ir V di le le 7 Onder Rijswijk is Zondagavond een 53-jarige vrouw uit Den Haag bij het passeeren van de spoorbaan door een trein gegrepen en op slag gedood. In verband met den naderenden verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard doet het hoofd bestuur van De Prlncevlag een beroep op de bevolking van Nederland en de overzeesche ge westen en op alle Nederlanders in den vreemde, ook den verjaardag van Z. K. H Prins Bern- hard met groote opgewektheid te vieren. De bevolking als geheel door een spontane en al- gemeene vlaggenhuldeOranjevereenlglngen en comités door het organlseeren van bijeenkom sten en Yeestvieringen; scholen en verdere on derwijsinrichtingen door in alle klassen het feit van den dag te herdenken. vaj RL kc EN VERHUUR VAN PERCEELEN MAKELAARSKANTOOR PRINSENGRACHT 57», TEL. 5657», A’DAM-0. het oe- te I i ri% het bekende conflict met de ge- e Rijswijk haar rondvluchten van het elrt Ynenbure hervat. De heer dr. M D. Dijt heeft aan t Handelsbl. medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat van de uitvoering van een nieuw plan Deterding voor export van landbouwproducten en vee naar Duitschland. Aan het eind van deze week zal de beslissing worden genomen. Hoe groot het ditmaal beschikbaar te stellen bedrag zal zijn, is nog niet vastgesteld. Dit zal os afhangen van de resultaten der besprekingen over de verruiming van de clearing. Wordt de export rutmer, dan zal uiteraard het plan Deterding. dat zich opnieuw tot de zgn. overschotten wil beperken, van geringen omvang zijn. Wel staat vast, dat ditmaal meer aandacht zal worden geschonken aan den export van groenten. Acht Nederlandsch-ïndlsche gedelegeerden zijn Maandag te Kobe aangekomen om met Japan- sche kooplieden onderhandellngen aan te knoo- pen over de verbetering der handelsbetrekkin- gen tusschen Japan en Nederlandsch-Indlë. Tot het gezelschap behoort dr. W. A. F Stok- huyzen, voorzitter van de Nederlandsch-Indi sche vereeniging van importeurs-groothandela- ren te Batavia De besprekingen zullen op 13 Juni te Osaka een aahvang nemen. Maandagnacht kwart voor 4 werd de politie in Driebergen verwittigd, dat op den Rljksstraat- weg hoek Buntlaan een motorrijwiel tegen een boom was gereden en dat de berijder dood over het vernielde voertuig lag. Het bleek, dat de man. de 28-jarige N. J. 8. uit Maartensdijk, komende uit de richting Doorn, met groote vaart tegen den boom was gereden en op slag gedood moet zijn geweest. Het lijk is naar het baarhulsje overgebracht. AMBOINA, 7 Juni. (Aneta.) Het hoofd van plaatselijk bestuur van Sanana meldt een ge val van amok, dat de Waipa heeft plaats ge had. Er zijn drie zwaar gewonden en tien licht gewonden. De dader heeft zelfmoord gepleegd. Per Dornier-vliegtuig is heden een dokter uit Ambon ter hulp vertrokken naar Sanana. Naar verluidt, zal deze Pangeran aan het hoofd staan van het secretariaat van zijn vader. De advocaat-generaal bU den Hoogen Raad, Mr. van Lier, heeft conclusie genomen in de zaak van B die wegens het mededragen in een optoch» op 1 Mei van een „plan van den arbeld”-vlag door de rechtbank te Amsterdam is veroordeeld, op grond van het unlformver- bod. tot een geldboete van 1, subs. 1 dag hech tenis. Het kwam Mr. van Lier voor, dat de in het vonnis aangegeven gronden (het Plan zou een der punten van het program der 8.D.AP. zijn en tevens uitdrukking zijn van een staatkundig streven) onvoldoende zijn voor de door de Rechtbank gegeven beslissing; hij concludeerde mitsdien tot vernietiging van het vonnis en verwijzing van de zaak naar het Hof te Am sterdam. Met den boottrein, aansluitende op het as. Johan de Wit, zal Donderdag 17 Juni naar Indiê terug gaan mr. Pangeran Ario Djojokocsoemozb, een zoon van den Soesoehoenan van Soerakarta. die kortgeleden zijn studie aan de Leldsche Uni- versiteit heeft geëindigd. De jonge Pangeran is het oudste lid van zijn huis, dat zijn unlversi- taire opleiding geheel heeft voltooid. De Soesoehoenan met klein gevolg zal hem tot Semarang tegemoet reizen. Naar verluidt, zal deze Pangeran Maandag deed het Haagsche Gerechtshof uit spraak in de zaak tegen den Rotterdamschen havenarbeider C. B. en den lijnwerker A. van der E., belden gedetineerd in verband met den diefstal van een geldkist met 6000.bestemd voor de Coöperatieve Beetwortelfabrtek te Put- tershoek, uit een tramwagen van de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij. C. B_, die de kist met geld op een vrachtwa gen naar zijn huls had gebracht, waar de buit werd verdeeld, was, ondanks zijn verklaringen, dat hU aanvankelijk niet geweten heeft, dat de kist van diefstal was, wegens heling door de Rotterdamsche rechtbank tot een gevangenis straf van één jaar en zes maanden veroordeeld. Ook het Hof nam aan. dat B. met den dief stal op de hoogte was en legde hem dezelfde straf op met aftrek van acht maanden voor arrest. A. van der E. was wegens diefstal tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden veroordeeld, hoewel hij hardnekkig bleef ont kennen. In hooger beroep had de verdediging eenlge getuigen gedagvaard, die ter terechtzitting een alibi opgaven, waar Van der E. op het tijdstip van den diefstal en van het verdeelen van den bult was ge wëêsC Niettemin achtte het Gerechtshof de verkla ringen van de getuigen vanwege het O. M. ge hoord, hierdoor niet ontzenuwd en bevestigde met verbetering van gronden het vonnis den Rotterdamschen rechter. De chef van den marinestaf, schout-bij-nacht J. Th. Furstner, biedt heden den Cubaan- schen zaakgelastigde en mevrouw Garrlga. den commandant van de Cuba, overste Brito Silva, den vertegenwoordiger van den Cubaanschen Marinestaf, overste Lots en drie officieren van een autotocht naar Marken en een hotel Duin en Daal te Bloemendaal Sinds Zondagmorgen waait een vlag met vijf banén, afwisselend blauw en wit en met een witte ster op rooden driehoek langs den stok in de Amsterdamsche haven. Deze vlag, tot nog toe onbekend aan onze kaden, is de handels- en oorlogsvlag van de repu bliek Cuba, ontplooid vanaf den kruiser „Cuba", welke voor een officieel bezoek lig plaats heeft gekozen aan den steiger van de HollandAmerika Lijn. DDD.bm hsMare vloH- rtol dl» diep in de porita doordringt en de ziekte kiemen doodt. Flacons d 75 ct, L 130 en L 130. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDRANOOENIN GFN Ter herdenking van het feit, dat het 1 Juni JJ. 25 jaar geleden was, dat de Octrooiraad werd geïnstalleerd, is In de Ridderzaal te ’s-Gravenhage een plechtige bijeenkomst ge houden. De ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vlsscherij. de voorzitter van de Tweede. Kamer, prof. mr. P. J. M. Aalberse, de Commissaris der Koningin in de prov. Zuld-Holland, Jhr. mr. dr. H. A. van Kar nebeek, de burgemeesters van ’sGravenhage en Rotterdam, de heeren mr. de Monchy en Droog- leever Fortuyn en de president van den Hoo gen Raad, jhr. mr. Feith. zoomede de deken van het corps diplomatique, vertegenwoordigers van de Octroolraden' in België. Denemarken, Duitschland. Engeland, Frankrijk en Hongarije, eenlge oud-ministers, deputaties van trtt van offlcieele colleges, van industrleele en commer- cleele Instellingen en vereenigingen, hoogleera- ren, buitengewone leden van den Octrooiraad, oud-voorzitters en oud-leden van dien raad, octrooi-gemachtigden uit alle deelen van het land, verscheidene hoofdambtenaren, enz. in totaal ongeveer 300 personen woonden deze herdenkingsbijeenkomst bij. De voorzitter van den octrooiraad, mr. J. Allngh Prins, hield een rede, waaraan wij het volgende ontleenen De afgeloopen 25 Jaren omvatten den gehee- len opbouw van onze organisatie en tevens den geheelen opbouw van het octrooirecht. Het is dan ook wel zeker, dat het tijdperk, dat Juist voorbij is, zeer belangrijk was. Met het oog daarop is een gedenkboek uitgegeven, dat zoo Juist is verschenen bij de Zuld-Hollandsche Han^elsdrukkérlj. onder den titel 19121937, hetwelk daaromtrent Op het Oosterdlep te WUdervank waren eenlge kinderen aan bet spelen. Plotseling stak een van hen het 4-Jarige jongetje J. Goosen den rijweg over, zonder op het verkeer te letten. Het knaapje werd door een personenauto, be stuurd door den chauffeur G. J. B., aangereden tn met een hersenbloeding bij omwonenden binnengedragen. Den chauffeur treft geen schuld Het 2%-Jarig zoontje van den heer E Reus te Berkhout is Zondagmiddag spelenderwijs in het water geraakt en verdronken. Toen de va der. die In het water was gesprongen, hem op het droge had gebracht, bleken de levensgees ten reeds geweken te zijn. Wjj kennen allen de kracht'van Kenau Si mons Hasselaar, maar over haar zwakheden zwijgt de historie. Wie weet hoe *n zielig hoop je angst zij was In gezelschap van een muls! schrijft het „Bat. Nieuwsblad". In dat opzicht zal zij wel niet anders zijn ge weest, dan de vele manhaftige vrouwen van thans, die zich bij de komst van het grijze diertje plotseling in haar ware gedaante toonen. De Planten- en Dierentuin heeft dezer dagen een avontuur - beleefd, dat aantoont, dat ook vrouwelijke olifanten haar zwakheden hebben en dat zijn me anders toch nogal flinke dames! Omstreeks elf uur in den avond werd Tjlkini opgeschrikt door een hevig getrompetter en ge loei van Sarah. Kort daarop was het een koor van wilder- nisgehuil: het rollend gebas van de leeuwen vermengde zich met het gebrul der tijgen en ook de apen lieten zich niet onbetuigd. Ieder die er getuige van was, daf ht aan het beroemde lied „Moeder, moeder, de beer is los, hoort dat dier eens brullen!" Groote golaks en keukenmessen werden in allerijl klaar gelegd en van den Dierentuin uit waarschuwde men voor alle zekerheid de poli tie. Ondanks alle voorzorgen en goed gesloten en van stevige tralies voorziene hokken mocht er eens iets gebeurd zijn. Inmiddels werd een onderzoek ingesteld in Sarah’s woning en het bleek dat de jongedame zich juist in het bad bevond. Het was een ont zettend geplas, dat zU begeleidde met krachtige trompetstooten uit haar hooggeheven slurf Verder was er. niets ongewoons te bespeuren. Alle dieren bevonden zich in hun hokken en waren alleen onrustig door het lawaai van den olifant, dat hen In hun eerste rust gestoord had. Sarah werd uit het bad getroond opdat men kon nagaan of zich daarin misschien iets onge rechtigds bevond. Na lang zoeken vond men eenkikker, die zich met de bekende dwaze sprongetjes uit de voeten maakte. Toevallig sprong het dier in de richting van Sarah, die opnieuw luid begon te trompetteren en bovendien ijlings de beenen nam. Het leed geen twijfel meer: de groote Sarah is bang voor een kikkertje. Ach, het is in de dierenwereld al precies het zelfde als b« ons Het vliegveld Ypenburg heeft zich Zondag weer in buitengewoon groote belangstelling mo gen verheugen Meer dan 11.000 bezoekers waren oes middags getuige van de luchtvaartvertoo- ningen, die georganiseerd waren en waarvan als hoogtepunt beschouwd konden worden de verrichtingen van de twee lichte Duitsche sport- vliegtulgen, die eenigen tijd geleden reeds voor de militaire autoriteiten te Soesterberg zijn vocrgevlogen, n.l. de Heinkel Kadet, gevlogen dcor den Duitschen vlieger Loewe, en de BUcker Jungmeister. bestuurd door den piloot Schie- bold. Verder startten de Haagsche zweefvlie gers, was er een demonstratie van een lesclub van de N.L.S., een demonstratie met de Schel- cemusch, een parachute-demonstratie en het gebruikelijke nummer balionrammen. Onder de 11.000 bezoekers bevond zich ook de 100.000ste bezoekster, mej Hendriks uit Den Haag, die door den commissaris der exploitatie- ml).. den heer Relnders. werd verwelkomd, waarna haar een bronzen herinneringsplaquette en een rondvlucht met de KX^M. werden aan geboden. Naar het Secretariaat van de Limb. Sociale Studieweken, Stationstraat 59. Heerlen, ons mededeelt, hebben zich in de eerste week na publicatie van het program der Studieweek, welke van 8 tot 10 Augustus as. in Rolduc ge houden wordt, reeds meer dan 150 deelnemers laten inschrijven, zoodat verwacht mag worden, dat de inschrijving binnen afzlenbaren tijd zal moeten gesloten worden. Deze „Week" blijkt ook in de kringen van de geestelijkheid en der katholieke intellectueelen veel belangstelling te trekken. De preek tijdens het Lof op Zondag 8 Augus tus in de monumentale kerk van Rolduc zal gehouden worden door den zeereerw. Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. Tot de deelnemers zal ook behooren de hoog- eerw. heer Cardijn te Brussel, de wereldbekende leider van de Belgische Jeugdbeweging. Zonder twijfel zal deze op een der bekende „praat- avonden" het woord voeren. Elk» bonafide winkelier levert U R goame een SICKESZ' PLOMWÉRf o p.etwk De Hoogeerw. Pater provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus heeft benoemd voor de missie van Noord-Brazlllë den Weleerw. Pater G. Wijfjes S.CJ. De gemeenteverordening van Westdon- geradeel bevat een bepaling, dat het zonder vergunning van dén burgemeester «Verboden is een openbare vermakelijkheid aan te kondigen. Toen J. M., directeur van de N.V. Algemeene Bioscoop-Ondememlng. wonende te Deventer, in de Dokkumer Courant een voor het publiek toegankelijke filmvertooning aankondigde In de Ned. Herv. kerk te Holwerd, werd hjj op grond van bovengenoemde bepaling vervolgd. De kantonrechter te Leeuwarden heeft den verdachte van rechtsvervolging ontslagen, oordeel zijnde, dat deze aangelegenheid betreft de openbare orde, zedelijkheid of ge zondheid. zoodat de raad van Westdongeradeel niet bevoegd was tot het vaststellen van be doelde bepaling op grond van artikel 168 der Gemeentewet. De ambtenaar van het OM. te Leeuwarden was het met deze opvatting niet eens en tee- kende cassatie aan btj den Hoogen Raad. Dit college heeft thans arrest gewezen, zonder ech ter te komen tot de beantwoording der vraag, of het aankondigen van een openbare vermake lijkheid afhankelijk kan worden gesteld van een vergunning van den burgemeester. De Hooge Raad heeft namelijk overwogen, nat, waar In de bioscoopwet in 1 onderwerp van ’t geven in het I en plano. 10.00 Berichten ANP. ..Musics" en gramofoonmuzlek. Sportreportage 11.10 Dansmuziek >1) (tot 13.00). rWICH. 1500 M. Oramofoonmuslek Spreker dankt namens de regeering de oud- voorzitters van wie oa. de eerste voorzitter, mr. dr. Snijder van Wissenkerke, aanwezig was en den tegenwoordigen voorzitter van den octrooiraad. De verdiensten van laatstge noemde werden destijds door de regeering er kend dcor toekenning eener onderscheiding. Thans kan spr. mededeelen, dat het de koningin behaagd had te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw dr. A. J. C. de Waal, en tot ridder in de Oranje Nassau-orde den heer C. de Groot en dat de zilveren eere-^ medailles der Oranje Nassau-orde zijn toege kend aan den concierge. J. A. M. Margadant en aan den bode P. j. Bijleveld. Achtereenvolgens hebben daarna nog ver- eehillende aanwezigen woorden van sympathie gesproken. De voorzitter van den Jubileerenden raad, mr. J. Allngh Prins, sloot daarop de bijeenkomst met hartelijke woorden van dank. Hierna volgde een receptie in de Rolzaal, waarin vele den jubileerenden Octrooiraad aan geboden bloemstukken prijkten. Des avonds bood de regeering een gemeen- schappelijken maaltijd in het Kurhaus te Sche- venlngen aan. Spreker deelde vervolgens een en ander mede over „het georganiseerde uitvinden”. Onder de uitvinders kunnen twee groepen apart worden gezet, die der uitvinders van pro fessie en die der welenschapsmenschéh. Beide groepen hebben dit gemeen, dat hun nuttig effect voor de techniek gering is. Het is nu gelukt deze twee groepen dienst baar te maken aan de techniek en wel in de research laboratoria. De research laboratoria zijn onderdeden van groote kapitaalkrachtige bedrijven. De uitvin ders beschikken aldaar over de meest moderne en kostbare hulpmiddelen. Achter hen staat een staf van medewerkers om het gevonden" te schiften en op zijn werkelijke waarde te on derzoeken, terwijl ten slotte het bedrijf zelve met zijn groote practlsche technische kennis in alle opzichten hulp kan verleenen. Terwijl de uitvinders van professie vooral met behulp van de bestaande wetenschap tot uit vindingen komen, slagen de wetenschappelijk geschoolden er dikwijls in nieuwe wetenschap te vergaren. Met een paar voorbeelden Illustreerde spr. het bijzonder economisch belang van enkele uitvin dingen. De research laboratoria, aldus spr. in het vervolg zijner rede, zijn nog in opkomst; een eindtoestand is nog lang niet bereikt; zij wer ken slechts op bejjaalde gebieden der techniek; tal van belangrijke uitvindingen, afkomstig van indivldueele uitvinders, gaan nog verloren; op liet gebied van den landbouw bestaat geen oc trooibeschermingkweekerselgendom wordt nog niet beschermd. Bovendien: de ontwikkeling der techniek schept technische hulpmiddelen, die de moge lijkheid, nieuwe gebiedeft te ontsluiten, ver groe ten. Als zeker kan derhalve gezegd worden, dat in de naaste toekomst voor het georganiseerde ult- vinden nog een groote toekomst is weggelegd. De minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. ir. Gelissen. zeide in aan- sliuting aan de rede van mr. Allngh Prins, aan Hezen de aangenaamste herinnering te bewaren uit den tjjd, dat spr. als leider van een Indu strieel laboratorium de belangen hiervan bij den voorzitter van den octrooiraad kwam be pleiten. Spreker wees vervolgens op de belang rijke toeneming van de betcekenis der Industrie na de zeventiger Jaren en in Nederland met name in de laatste decennia. Thans zijn er tweemaal zooveel menschen in industrleele be drijven werkzaam als in den landbouw. In de octrooiwetgevlng ziet spreker naast economische en commercieele ook groote technische belan gen, waar zij de techniek prikkelt tot nieuwe actie. Daarnevens dient de octrooiraad sociale belangen, waar als gevolg van de verbeterde techniek en de vele uitvindingen de arbeids- resultaten enorm zijn uitgebreid en desondanks de arbeidsduur is kunnen worden verkort van M tot 45. hier en daar zelfs tot 40 uren per week. Maandagavond omstreeks half elf is op den rijksstraatweg NijmegenGrave een geluk gebeurd. Dicht bij de stuwbrug over de Maas op den Gelderschen oever is een gedeelte van den rij weg opgebroken en tot een diepte van ander- halven meter uitgegraven. Dit in reparatie zijnde weggedeelte is van een afrastering voor zien. terwijl met roode lantaarns het verkeer wordt gewaarschuwd. De bestuurder van een vrachtauto van de Nationaal-Expres te Utrecht heeft blijkbaar de obstakels niet gezien, met het gevolg, dat hij met zijn wagen met vrij groote snelheid in het gat stortte, waarbij het voertuig zeer ernstig werd beschadigd. Toen voorbijgangers, die van verschillende kanten kwamen toesnellen, bij den verongelukten auto kwamen, vonden zij in de omgeving eenlge kleeren en papieren, doch van den chauffeur, of overige inzittenden, was geen spoor te ont dekken. Bij* Informatie aan het kantoor te Utrecht deelde men ons mede, dat de wagen, welke uit de richting Nijmegen kwam, waarschijnlijk be stuurd werd door den chauffeur P. O. uit Utrecht, die te Grave familie heeft, zoodat men aannam, dat hij zich na het ongeluk daarheen heeft begeven. Naar men ons meldt is te Osterbrock Kreis Mepjjen (Duitschland) onlangs door dieven, die zich toegang hadden verschaft tot de kerk, een nieuw wit compleet misgewaad gestolen Romelnschen vorm met zwaar blauw en goud doorstikte kolommen met op het einde der kruisdwarsbalken de Alpha en Omega. Ons wordt verzocht een en ander te willen publlcee- ren, opdat bij te koop-aanbieding in Nederland men op zijn hoede zij. Maandagmiddag 12.30 heeft de commandant van den kruiser, overste Pedro A. Brito Silva, zijn opwachting gemaakt bij den minister-presi dent, minister van Defensie a. 1-, op het depar tement van koloniën. De commandant was vergezeld door den Cu baanschen zaakgelastigde, den heer Garrlga, en overste Fellpjie Lols, vertegenwoordiger van den Cubaanschen marinestaf in Havanna, ter wijl de chef van den Nederlandschen marinestaf, schout-bij-nacht Furstner. bjj de ontvangst te genwoordig was. Minister Colijn heeft den commandant van de Cuba mededeeUng gedaan van zijn benoeming tot commandeur In de orde van Oranje-Nassau en hem de versierselen van die orde ter hand gesteld. Ter gelegenheid van het bezoek, dat de Cu- brengt. Gomez in Hotel des In- De „Cuba” werd in 1911 te Philadelphia ge bouwd en meet 2100 ton. De bewapening be staat uit twee kanonnen van 10 c.M., zes van TS cM. en nog acht kleinere kanonnen. De snelheid is 18 mijl. Het oorlogsschip, eigenlijk slechts een groote kanonneerboot, is het voor naamste schip der Cubaansche marine en ver tegenwoordigde de republiek Cuba bU de vlootrevue te Spithead. baansche kruiser Cuba aan ons land hééft de Cubaansche zaakgelastigde Garrlga een lunch aangeboefen Ir. des te 'sGravenhage. Maandagmiddag is ter gelegenheid van het bezoek van de „Cuba” ten huize van den Cu baanschen zaakgelastigde te Den Haag een receptie gehouden, waar o.m. aanwezig waren schout-bij-nacht J. Th. Fürstner, chef en kapi- teln-luit. ter zee J. W. Termjjtelen sous-chef van den Marinestaf, alsmede de gezanten van eenlge landen. Naar wij vernemen, zal op as. Zondag 13 Juni te Arnhem de jaarlijksche groote Bondsdag der Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging uit het Aartsbisdom worden gehouden. Deze wapenschouw der K J.M V. belooft alle voorgaande bondsdagen verre te overtreffen. Reeds Is het aantal opgaven voor bezoek groo- ter dan het vorig jaar en wordt erop gerekend, dat minstens 500 Katholieke Jonge Middenstan ders uit de' diverse afdeelingen in het Aarts- diocees aari den oproep van hun Bondsbestuur zullen gehoor geven. Om elf uur des morgens wordt een gezongen H. Mis opgedragen in de kapel van „Insula Dei", Walburgsplein. waaronder een korte pre- dicatie door den moderator der KJMV„ afd. Arnhem. Kapelaan J. Smulders. HkmZ volgt de afmarsch naar het terrein „Sarré Coeur” aan den Velperweg, waar op de schitterend gelegen landgoederen een gezamen lijke pic-nlc wordt gehouden. Om twee uur begint dan de groote meeting, die opgeluisterd wordt door muziek van de Harmonie St. Gregorius. Centraal Praeses H. Drost zal een rede uitspreken over het onder werp: „De Katholieke Jonge Middenstander in den strijd om de wereldverovering voor God." Door de leden der Arnhemsche K.J.M V. zal een tweetal spelen worden opgevoerd en wel „de Doodendans” van A. J. Lippl en „de Zon derlinge Bedevaart" van Wim Snitker Een plechtig S’ultingslof wordt vervolgens In de openlucht gehouden. 13 Juni wordt een grootsche dag KJ.M.V. In het Aartsbisdom. HILVERSUM I. 1875 M. (NCR V-ultaen- dlng) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewjjde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon- muzlek. 9 30 Oelukwenacben. 9.45 Ora- mofoonmuzlek 10.30 Morgendienst. 11.00 Toogdag in Artis van den Bond voor Ge reformeerde Jeugdorganisatie. 12.00 Be richten. f3.15 JEnsemble Van der Horst. 145 Gramofoonmuzlek 3.15 Klarinet en plano. 3.00 Chrlat. lectuur. 3 30 Alt, cello en plano. 4.45 Felicitaties 5.00 Klnder- uur. 8.00 Gramofoonmuzlek 630 Cause rie over het Blnnenaanvarlngsreglement en stoommachines. 7 00 Berichten. 7.15 La nd bouw halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOB-berlch- ten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging. 9.00 Gezinspolitiek, causerie. 9.40 Vervolg concert. 10.20 Berichten ANP. 10.25 Gra mofoonmuzlek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0013.00 Gramofoonmuzlek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II. 301 M. VARA-ultzendlng) 8.00 Gramfooonmuziek. 8.06 Zomer- oogst, causerie. 8.10 Gramofoonmuzlek. 9.30 Keukenpraatje 10.20 ..De Fliere fluiters", solist, ..Melody Circle" en plulmveepraatje. 12 00 Gramofoonmu zlek. 12.30 Orgelspel. 1.00—1.45 ..Fanta sia”. 3.00 Gramofoonmuzlek. 2.30 Voor de vrouwen. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Orkest. 6.00 Gramofoonmuzlek 6.15 Vervolg concert. 6 45 Gramofoonmu zlek 7.00 Zang. 8.05 Herhaling 8OS-be- rlchten. 8.07 Berichten ANP. VARA- Varia. 8.15 Gramofoonmuzlek. 830 Ben aansporing tot.... causerie. 8.40 Plano en zang. 9.00 Radlotooneel. 9.45 Zang, accor deon - --- - 10.06 11.00 DROI^WICH. 1500 M. 11 06 Orgelspel 14 -3511.50 Oramofoonmuslek. 12.05 BBC-Northern-orkeet en solist. 1.06 Het en U solt morgens „kiplekker” uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal In de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen t een geforceerde stoelgang nèemt de oor zaak niet weg. Maar CARTERS LEV ER PILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van •gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de «Si te doen vloeien. Eischt Carter's LeverpHl®tJ®s. verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Maandagmiddag kreeg het anderhalfjarlg dochtertje van de fam. Wisman te Oranjewoud een stukje rauwe sla in de keel. Hoewel de kleine onmlddellljk naar het ziekenhuis te Heerenveen werd vervoerd, mocht doktershulp tiet meer baten en is de kleine kort na aan komst overleden. AMSTERDAM. Doctoraal examen genees kunde de heeren G v. d Plas, W. P. J. Bom- gaars en R. B. W. M. Diepen. Coventry Hlfipodrome-orkest. 130 Sport- reportage. 1303.20 Gramofoonmuzlek. 3.10 Het Northern Ireland Fanfare-orkeat. 3.50 Planovoordracht. 4.20 Kerkdienst. 5.15 Sportreportage. 5.35 BBC-Danaorkeat. 6.20 Berichten. 6.40 Fransche causerie. 7.10 Radlotooneel. 8-20 Muzikale cause rie. 8.40 BBC-orkest. 930 Berichten. 9.40 I protest, causerie. 9 45 BBC-Theater- orkeet en solist. 10.50 Declamatie. 11.05 Hef Celebrity trio. 11.35 Eddie Carroll en zqn Band. 113012.20 Dansmuziek RA PARIS. 1648 M. 8 20 Gramofoon muzlek. 12 20 Vlsciano-orkest en zang. 2.20 Gramofoonmuzlek. 3 20 Zang. 3.35 Gramofoonmuzlek. 4.50 Planovoordracht. 5.50 Zang. 6.05 Gramofoonmuzlek. 8.35 12 05 Opera-uitzending. KEULEN, 456 M. 8 50 Militair orkest. 9.50 Gramofoonmuzlek. 12 JO SA-Orkest. 1.35 Omroeporkest, vocaal ensemble en boerenkapel. 2.35 Gevarieerd concert. 4.50 StedclUk orkest van Osnabrück 6.35 Omroepkoor. 7.10 Gramofoonmuzlek. 8.30 Omroepkleinorkest. vroolijk kwartet en solisten. 10.50 Zang bU de lult. 1130— 12 20 Hgns Bund's orkest. BRL8SEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gramofoonmuzlek. 12.5o Omroeporkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gra mofoonmuzlek. 630 Omroeporkest. 7.05 Gramofoonmuzlek. 8.20 Kleinorkest en zang. 930 Gramofoonmuzlek. 9.35 Om* roeosympbon ie -orkest. 10301130 Gra mofoonmuzlek 484 M.012.20 Gramofoonmuzlek. 12 50 Omroepdansorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50230 Gramofoonmuzlek. 5.25 Het Chigo-orkest. 630 Gramofoonmuzlek. 830 Omroepeymphon ie-orkest. 930 Kleinorkest en zang. 10301130 Om roepdansorkest. DELTRCHLANDSENDER. 1571 M. 830 Ad. Lutter en Km. Rambour met hun or kesten. 10.20 Berichten. 1030 Fluit en cembalo. 11.05 Weerbericht. 11301230 Hans Bunds orkest. In het woordenboek der politiek moet men het woordje „nooit" geen plaats geven, leeraarde eens een er varen politicus. Moet men er ook buiten de politiek niet een spaarzaam en voorzichtig gebruik van maken? Nooit zal men dit doen, of nooit zal men dat laten.... Hoe dikwijls komt het anders uit, al werd woord met nog zooveel aplomb sproken. Wij zijn zóó weinig zeker van ons zelven, van anderen en van de toe komst, dat de meeste plannen nooit tot uitvoering komen. Hoe dikwijls hervallen wij in fouten, die wij ons stellig hadden voorgeno men nooit meer te begaan! En hoe dikwijls ook komt het voor, dat wij ons „nooit" moeten prijs geven, om dat het, in een onbezonnen oogenblik uitgesproken, ons verhinderen zou het goede te doen. Het woord is veelal slechts 'n klank, een frase, zelfs dan, wanneer het tets geheel anders zou moeten zijn. Nóóit meer Gods majesteit te zul len beleedigen, is een dikwerf af ge legde, een heilige belofte. En toch...., en toch.... Tijdens het reces van de Tweede Kamer het kabinet van den voorzitter in het Kamer gebouw gerestaureerd. Deze Kamer was, in den staat waarin aij zich tot voor kort bevond, niet meer in overeenstemming met de waardigheid van hem, die er zijn werkzaamheden verricht, en voldeed niet meer aan wat mag worden verwacht van een vertrek, waarin de Kamer voorzitter hen ontvangt, die hem in zijn kwa liteit komen spreken. Om. waren de meubels bijna een eeuw oud. versleten en van heterogene soort. De commissie voor de huishoudelijke aange legenheden der Kamer besloot tot afdoende verbetering van den toestand en, mede door de medewerking van den minister van Financiën, onder wlen de rijksgebouwendlenst ressorteert, slaagde zjj er in een algeheele restauratie vóór het optreden der nieuwe Kamer te bewerkstel ligen. Door de zorgen van den rijksgebouwen- dlenst is in het kabinet een antieke Lodewljk XIV-schoorsteen, welken deze dienst in zijn be zit had, geplaatst, met een mantel van rood bruin marmer en een betimmerden bovenbouw met spiegel. Boven dezen spiegel Is een schoor steenstuk aangebrachï, geschilderd door den directeur der griffie, den heer J. G. Rippel. Dit schoorsteenstuk geeft in allegorische voor stelling een tijdbeeld. De rüksgebouwendienst deed het vertrek schilderen in donkergroene kleur, spaarzaanr met verguldsel verlevendigd, terwijl de wanden van een bijpassende oekleeding in den grond toon bruin-goud werden voorzien De meubels zijn In Louis XI-stljl, van donker mahonie en bekleed met stoffen, welke zich in kleur aan sluiten bjj verf en wandbekleeding. Het Smyrna tapjjt, in donkerroode kleur, dat reeds in het vertrek aanwezig was, werd behouden. De plaatsing van de portretten, van alle voorzitters der Kamer van 1848 af* welke portretten van oudsher in het kabinet van den voorzitter aan wezig zijn en op welker behoud In dit vertrek bijzondere prijs werd gesteld, gaf, wegens de on gelijksoortigheid der beeltenissen en haar en- cadreering, groote moeilijkheid, welke evenwel door de firma Mutters op voortreffelijke wijze is opgelost. Deze verzameling geeft thans aan de wanden een stemmige, passende versiering. Met vermijding van luxe, heeft 's voorzitters kabinet thans een aanzien verkregen, passend bU de digniteit van hem, die het gebruikt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14