ONS BLAD Openli jke conflicten ook te München l I II 3 I 3 I De strijd tegen de Kerk Noodweer boven Heveadorp Het nieuws van heden De ramp bij Rabaul Trein ontspoord bij Geldermalsen Smokkelwaar voor Spanje ontdekt DE BAROMETER I0H. LAIIWERS PAÏGtOr 3 -ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER :TACK> fl VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 8 JUNI 1937 No. B. in Pt a yd V «5*/ in Warme waterstroom in de Poolstreken ft Een ingrijpeti te Fulda Von Blomberg te Rome n Jean Harlow overleden Kardinaal Schulte toegejuicht dagen e. v>- Z. Em. Kardinaal Schulte Geen persoonlijke ongelukken De wereldvlucht van Amelia Earhart De verkiezingen in Luxemburg 50 renpaarden verbrand Goebbels* geheugen opgefrischt Gestapo-verbod voor de bede vaart naar Boxmeer De kerkverkiezingen in Duitschland Naar schatting zyn vijfhonderd personen omgekomen De Katholieke party ondergaat geen verandering in zeteltal De ontploffing aan boord van de Hunter Fabriek gedeeltelijk ontruimd verband met dreigende instorting Een slechte tyd voor de Britsche luchtvaart SAMENZWERING TEGEN SCHUSCHNIGG? Geen Duitsche Bisschoppen naar Rome? DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Locomotief, bagagewagen en drie rytuigen uit de rails geloopen MaTONNaBÈ cnMIADESAUS Tien katholieke priesters zouden na demonstraties der Hitler- jeugd gearresteerd zyn Hoe kan hy Esser's overplaatsing verantwoorden maarschalk Toechatsjefski, de voor aanstaande Sovjet-officier, gearresteerd? Met Mussolini bezocht maarschalk Von Blomberg tijdens zijn verbluf te Rome het vliegveld Furbara, vanwaar hij in een door den Duce bestuurd vliegtuig opsteeg voor een vlucht over de drooggelegde Pontijnsche moerassen Het dorp Galdacano ten Oosten van Bilbao gebombardeerd Een vlootrevue te zyner eere 25 dooden in tien De burgemeester van de hoofdstad dr. W. de Vlugt en zijn echtgenoote woonden Maandagavond op het terrein van het Paleis voor Volksvlijt de generale repetitie bij-van de aubade, welke heden voor de Konink. familie op den Dam is gehouden Tegenspraak van D.N.B. I 9 209 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD DERTIGSTE I werden gearrea- Is et »p Q omstreeks van t i nog den 5? ra Stand op Dinsdag 9 nar v.m.: 761A Vorige stand: 7M3 Het mag een geluk heeten, dat de trein zoo snel na het déraillement tot staan is gekomen, want h(j bevond zich juist boven het nieuwe viaduct, dat ruim drie meter boven den beganen grond is gelegen. Slechts weinige meters scheidden de ontspoorde wa gens van een val in de diepte, waarvan de gevolgen nauwelijks te overzien zouden zijn geweest. ROME, 7 Juni. (Havas) 130 eenheden der Italiaansche marine nemen deel aan een vloot- schouw, welke wordt bijgewoond door Mussolini en Von Blomberg. Laten wjj hopen, dat Goebbels niet ver geet, In zijn eerstvolgende rede den RUks- minister voor Volksopvoeding en propagan da, die voor deze overplaatsing verantwoor delijk is, op zijn nummer te zetten. Pater Ruppert Mayer is, zooals bekend, oud-strijder en heeft in den oorlog belde beenen verloren. Steun voor bioemkweekerij-producten. O O JAARGANG n n HOLLYWOOD, 7 Juni. (Reuter). De be kende .jjlatina-blonde” fllmactrice Jean Har- iow is heden op 26-jarigen leeftijd overleden terigevolge van een abces in de hersenen, dat voortkwam uit een nleraandoenlng. LUXEMBURG, 7 Juni. (Havas). Bij de ver kiezingen in Luxemburg hebben de socialisten drie zetels gewonnen, terwijl de liberalen twee zetels wonnen. De nieuwe democratische partij behaalde twee zetels en de Katholieken onder gingen geen verandering. In de nieuwe Kamer zullen de partijen van öe regeeringscoalltie tezamen 31 zetels hebben en de oppositie 24. Het wetsontwerp Inzake het verbod van ex tremistische partijen werd in de volksstemming roet 70.000 tegen 87.000 stemmen verworpen. KOKOPO, 7 Juni (Reuter). De vulkani sche uitbarstingen bij Rabaul hebben naar schatting vijfhonderd dooden geëlscht. Onder vel» woningen Is de grond Wegge spoeld, zoodat ook hier instortingen dreigden en de gezinnen de huizen moesten verlaten. Met man en macht tracht men door zandstor- ten en het stutten met palen grootere onheilen te voorkomen. De Heveafabrieken zullen heden waarschijn lijk niet werken. De fabriek is echter tegen bedrijfsschade verzekerd. Havas bericht uit Vaticaanstad, dat wel ingelichte kringen ontkennen, dat een aan tal Duitsche Bisschoppen binnenkort naar Rome zou komen om de spanning tusschen Kerk en staat te bespreken. Ook talrijke soldaten in uniform namen aan de plechtigheid deel. De Gestapo verbood Duitscherz over de grens te gaan om aan de bedevaart te Boxmeer deel te nemen. Het aantal slachtoffers van de vulkanische uit barsting bii Rabaul bedraagt naar schatting 500. O Hedenochtend hebben twintig driemoto- Hge vliegtuigen het dorp Galdacano, gele gen op acht kilometer ten Oosten van Bilbao, WEENEN, 7 Juni. (D. N.B.) De Oostenrijk- sche bladen berichten, dat een samenzwering tegen bondskanselier Schuschnigg zou zijn ont dekt. Een zekere Woitsche is in verband hier mede gearresteerd. Tegelijkertijd zijn 31 leden van een S. S.-afdeeling In Oostenrijk gearres teerd, en de bladen leggen verband tusschen deze beide arrestaties. MOSKOU, 7 Juni. (Tass.) De Sovjet-Russl- sche pool-onderzoekers, die in het Noordpool- gebled blijven overwinteren, hebben een radio gram naar Moskou gezonden, waarin zij melding maken van de eerste resultaten van hun proeven met water in het poolgebied. De thermometers hebben uitgewezen, dat een betrekkelijk warme waterstroom, welke blijkbaar van den Atlantl- schen Oceaan afkomstig is, het midden van de Ijszee passeert. Een chemisch onderzoek zal het verband tusschen dezen warmen stroom en den golfstroom kunnen doen vaststellen. Tot nu toe heeft men niets geweten over het bestaan van warm water in de Ijszee. De Poolonderzoekers zijn er In geslaagd ver scheidene schaaldieren te vangen. Hierbij is een tamelijk groot exemplaar. hevig gebombardeerd, De vliegtuigen vlogen in formaties van drie. Mussolini is vanochtend per vliegtuig, dat hij zelf bestuurde, van Rome naar Gaeta vertrok ken, waar de vlootoefeningen worden gehouden. Von Blomberg en Mussolini zullen te Gaeta aan boord van een oorlogsschip gaan. De oefe ningen zullen bij Napels eindigen met een défilé langs het admiraalsschip. Het aantal slachtoffers kan echter niet nauw keurig worden vastgesteld. Op den dag zelf werd door de geestelijken In Goch en Kevelaar het besluit van de geheime politie yan den kansel af bekend gemaakt. Achthonderd en vijftig bedevaartgangers, die op een collectieven pas reisden, waren ten gevolge van dit plotselinge verbod ge noodzaakt thuis te blijven. en de o— ot n. Hg ld den rste was. lest, pen en wij ten leed lub (au dig ieni het de der ge- x>n ten het om 'ge- im- een oog be- is ac tiën wel erst aat >u- ■n- bü en ub n- Ls- r. 5. Q t e o F. s I. 51- rt. ie ie id ft in af- 3US or- het lan Ier ie? er om ten Ala pel 1st, lot MO l f NEW YORK, 7 Juni (DJïB.). Tijdens een polowedstrljd op de renbaan van Omaha (Ne braska) is in een paardenstal brand uitge broken; het vuur greep met groote snelheid om zich heen. De toeschouwers hebben nog getracht zoo veel mogelijk paarden in veiligheid te brengen. Niettemin zijn 50 kostbare dieren om het leven gekomet^ Bij deze reddingswerkzaamheden werd één persoon gedood, terwijl vijf personen ge wond werden. VOETVERZORGING MAGDALENENSTRI* TIL 1447 De processie van het Heilig Bloed van Kevelaar en Goch naar de bedevaartplaats Boxmeer, die sinds menschenheagenis elk jaar op 6 Jnni wordt gehouden, is Zaterdag J.L door de Duitsche Gestapo verboden, meldt een correspondent van de Telegraaf. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis ten aanzien van de ontploffing aan boord van oen torpedojager Hunter, verklaarde de parle mentaire secretaris van de admiraliteit, dat uit net rapport is gebleken, dat de schade is ver oorzaakt door een mijn, welke vermoedelijk ge ankerd lag. In verband hiermede is een pro test gezonden naar de rechtsche autoriteiten. Deze was geen broeder en geen geestelijke, maar een oud voorvechter van de N S.D A.P_ leider van de „Völklsche Beobachter” en sinds Hitler aan de macht kwam chef van de staats- kanselarij in Beieren. Deze Esser had zich in München zedelijk zoo misdragen, dat de partij den man in München niet meer kon handha ven. Hij werd overgeplaatst en niemand min der dan Goebbels nam hem onder zijn bescher ming en hielp hem aan een baantje. Goebbels belastte hem met de leiding van de pas on gerichte vereeniging voor vreemdelingenver keer, in welke hoedanigheid de heer Esser eenl- ge dagen geleden in gezelschap van Schacht, het Duitsche paviljoen In Parijs mocht openen Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is Maandagavond omstreeks kwart voor elf, trein nummer 648, een stoomtrein van Eindhoven naar Utrecht, waarvan een ge deelte naar Rotterdam gaat, te Gelder malsen bij het binnenkomen van het station gedeeltelijk uit de rails geloopen. De locomotief, een bagagewagen en drie personenwagens derailleerden, doch bleven gelukkig staan, nadat ze ontspoord waren. Daaraan is het te danken, dat dit ongeluk slechte materieele schade tengevolge had. Nadat, zooala door ons reeds be richt is, het te Heilsberg in Oost- Pruisen tot ernstige onlusten gekomen is tusschen geloovigen en de staats politie tijdens de Sacramentsprocessie, komt thans een telegrafische mede- deeling van Reuter over een open lijk conflict ook te München. Minister Eden heeft medegedeeld, dat hij hoopt over enkele dagen een verklaring te kunnen afleggen over de onderhandellngen. welke zijn gevoerd ten aanzien van de vei ligheid van de schepen, welke de nlet-ln- mengings-conkróle uitoefenen. De burgemeester van de stad Fulda heeft aan de Broeders van het Heilig Hart het beheer over dit instituut ontnomen. Het ziekenhuis en de school van deze Con gregatie zullen rechtstreeks door de stad Fulda beheerd worden. In het offlcleele communiqué wordt de maat regel aldus gerechtvaardigd: „Als gevolg van de abnormale toestanden, welke in de inrichting van de broeders aan het licht zijn gekomen, heeft het publiek uitdrukking gegeven aan zijn hevige verontwaardiging, dat deze Instellingen blijven bestaan.” Omtrent de Geldermalsen treinontsporing bij het station vernemen wij nader, dat deze geschiedde tien meter voorbij een wissel. Bjj het eerste onderzoek kon geen enkele onregelmatigheid op de spoorlijn worden ontdekt. Zoodra de dag zal zijn aangebroken, zal men echter met groote nauwkeurigheid kunnen na gaan, welke omstandigheden tot het ongeluk kunnen hebben geleld, aangezien het rachtelijk duister het moeilijk maakte de situatie volledig onder de oogen te zien. Hieronder bevindt zich ook de Jezuïeten pater Mayer, die reeds Zaterdag werd gearres teerd, omdat hij in een preek de regeering had aangevallen. Zondag werden in de kerken protesten tegen zijn arrestatie voorgelezen, doch hij bevindt zich nog steeds in hechtenis. Het ongeluk was zoo snel In zijn werk ge gaan, dat onder de passagiers vrijwel geen verwarring ontstond De schrik was welis waar groot geweest, maar aangezien de trein na het déraillement onmiddellijk tot staan was gekomen en de passagiers onver let de coupé’s konden verlaten, was van een paniekstemming in het geheel geen sprake. In den Keulschen Dom is gisteren een groote betooging gehouden ter gelegenheid van het z.g. belijdenisuur van de Duitsche katholieke jeugd, bericht United Press aan haar bladen. In den ongeveer 15 m. hoogen berm, waar op de Heveafabriek voor *n groot deel is g4» bouwd, ia een gat geslagen van 12 A 15 M. breedte, zoodat instorting van verschillende afdeelingen dreigde. Deze afdeelingen moes ten onmiddellijk worden ontruimd en ook in enkele andere afdeelingen moest bet werk gestaakt worden. Maandagmiddag ontlastte zich omstreeks drie uur een ongekend noodweer boven Heveadorp (gemeente Renkum) en om geving. Een geweldige regenval gepaard gaande met een hevig onweer heeft veel schade aangericht. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. Voöral de Heveafabrieken en vele woningen in de omgeving hadden veel van het water te lijden. SAINT LOUIS, 7 Juni. (Reuter). Na het traject over het Zuidelijk deel van den Atlan- tischen Oceaan in 12 uur 17 minuten te heb ben gevlogen, is Amelia Earhart op haar wereldvlucht hier aangekomen. LONDEN, 6 Juni. (Reuter). De Britsche lucht vaart heeft den laatsten tijd met veel tegen slagen te kampen. Gedurende het weekeinde zijn twee militaire vliegtuigen op de grens tus schen Cumberland en Westmoreland gevallen, waarbij vier inzittenden om het leven kwamen. Elders zijn twee militaire vliegtuigen veronge lukt, hetgeen drie menschen het leven kostte Een burgervlleger Is met zijn toestel neerge stort op het kerkhof van Bromley in Kent ook hij kwam om. Gedurende de tien laatste dagen neeft de luchtvaart niet minder dan 25 dooden geëischt. Ook te München sou het gisteren tot openlijke conflicten tusschen Kerk en staat gekomen zijn tien priesters zouden zjjn gearresteerd. Vergadering der Kath. Jonge Werkgevers. Het 25-jarig bestaan van den Octrooiraad her dacht. Noodweer te Heveadorp (gem. Renkum) richt ernstige schade aan. Vijftig anderen, die over een persoonlijken pas beschikten, zijn met een gewonen trein naar Gennep gereisd en hebben den tocht van Gennep naar Boxmeer te voet afgelegd. Aan het grensstation Hassum werd hun uit drukkelijk gevraagd of ze naar Boxmeer gin gen, waarop zij ten antwoord gaven, dat ze een pleizlerrcis gingen maken. Hun geheele bezit bestond uit drie mark; meer mochten ze niet mcenemen ’s Avonds keerden de bedevaart gangers naar Gennep terug, van waar zij naar Duitschland verder reisden. Deze bedevaarten dateeren 1400. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zouden de berichten over een arrestatie van een aan tal priesters te München, na informatie in of- flcleele kringen op fantasie berusten en zelfs geen vechtpartijen zouden zich hebben voorge daan. Havas deelt mede, dat in Berlijn verluidt, dat pater Mayer niet meer in hechtenis gehouden wordt, doch het spreekverbod gehandhaafd blijft. BERLIJN, 7 Juni. (Reuter.) Ds. Niemoeller heeft aan het einde van zijn preek Zondag verklaard, dat de Duitsche regeering haar be lofte niet hield aangaande volledige vrijheid ten aanzien van de as. kerkverkiezingen. Een aantal predikanten, zoo zeide hij, hebben een verbod tot spreken gekregen, terwijl pamfletten, die ten doel hadden de gemeenteleden in te lichten, geconflskeerd zijn, en huiszoekingen zijn gehouden in de bureaux der gemeenten en in particuliere woningen. Met het oog op den toe stand protesteeren de leiders en de raad van broeders der Belijdeniskerk tegen deze onrecht vaardigheid, en verklaren zij zich solidair met de predikanten, die gearrestArd zijn en met hen, wien verboden is te prediken of in het openbaar te spreken. Houtspllnters en stukken ijzer zijn op den straatweg gevonden, doch voorbijgangers wer den gelukkig niet getroffen. Het oprulmlngswerk zal meer tijd in beslag nemen, dan zich aanvankelijk liet aanzien. Het opvijzelen van de wagons alleen reeds is een zwaar en moeilijk karwei, waarmede vele uren gemoeid zullen zjjn, waarbij nog komt, dat de rads zoodanig verwrongen en de dwars liggers zoozeer versplinterd zijn, dat het spoor vrijwel geheel onbruikbaar is geworden. De trein was, toen het ongeluk gebeurde, nog slechts 150 meter van het perron verwijderd, zoodat de snelheid reeds aanzienlijk was ver minderd. De leiding der werkzaamheden berust bU den opzichter van weg en werken, den heer Faber, terwijl eenige spoorwegautoriteiten uit Utrecht zijn overgekomen om hun medewerlcing daarbij te verleenen. PERPIGNAN. 7 Juni. (Havas). Aan het station te Cerbere is dezer dagen een wagon aangekomen, geladen met bussen met een vloeistof, die volgens den vracht brief en de etiketten olie is. De lading, die 13 ton weegt, was bestemd voor Spanje. De controleurs der commissie voor de niet- tamenging stelden echter een onderzoek in en kwamen tot de ontdekking, dat de bussen ge vuld waren met trinotrotolueeri, een krach tig explosief. ZU verzetten zich tegen het ver trek van den wagon naar Portbou en stelden zich onmiddellijk in verbinding met de com missie te Londen, omdat de stof niet voorkomt tV de lijst van artikelen, waarvan de uitvoer naar Spanje verboden is. De wagon wordt ln- tusschen dag en nacht door de mobiele garde bewaakt. Onmiddellijk na het gebeurde werden maat regelen genomen voor het verdere vervoer der reizigers, te wier behoeve een speciale trein met het op het station beschikbare materiaal sa mengesteld werd. De gestranden konden betrekkeltk spoedig in dezen trein overstappen om hun reis te ver volgen. Uit Utrecht werd dadelijk een werktrein met ploegen arbeiders naar Geldermalsen gediri geerd. teneinde het oprulmlngswerk met den noodigen spoed ter hand te kunnen nemen. Het bleek, dat het spoorwegverkeer ter plaatse slechts geringe belemmeringen had gekregen. Twee sporen waren door de gederailleerde wa gen» versperd, terwijl aan de rails eenige schade was toegebracht. Er ligt hier evenwel een groot aantal sporen, zoodat het treinverkeer spoedig zoodanig georganiseerd was. dat de treinen vrij wel normaal konden passeeren. Slechts het goederenvervoer ondervond vertragingen van meer belang. Tot hoe weinig de vertraging van het reizi gersverkeer beperkt kon worden gehouden, blijkt wel uit het feit, dat de trein, welke te Utrecht aansluiting geeft naar Amsterdam, en die wach ten moest op de passagiers uit Eindhoven, 21 minuten over tijd in de hoofdstad arriveerde. Gelijk reeds gemeld xon tot laat op den avond nog niets vastgesteld worden ten aanzien van de oorzaken van het gebeurde. Uiteraard Is het onderzoek terstond aangevangen. Zondag zon het aldaar tot een uitbarsting gekomen zijn in de spanning tusschen de Ka tholieke Kerk en de nationaal-socialisten. Gedurende de godsdienstoefeningen in den ochtend demonstreerde de HiUer-jeugd voor de kerken. De Katholieke jeugd protesteerde hiertegen en beide groepen raakten handge meen. Tien katholieke priesters teerd. BUREAUX: HOF 4, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Zooals men weet heeft Rijksminlster Goebbels den kerkelijken autoriteiten verwe ten, dat zij priesters en oroeders, die zich aan zedelijkheidsdellcten zouden hebben schuldig gemaakt, slechts met overplaatsing hebben bestraft „om hen daarna op andere plaatsen op de Jeugd los te laten”, t ,JJn- zes Volksblatt” wil Goebbels’ geheugen een beetje opfrisschen en herinnert aan het geval Hermann Esser. Toen de prelaat ten slotte arriveerde, werd hij met groot gejuich ontvangen. HU verscheen eerst aan het einde van de godsdienstoefening, waarin over den arbeid van den H. Bonifacius was gepreekt. Toen de H Eonifacius de Chrlsteluke boodschap naar Duitschland gebracht had om tegen het heiden dom te strijden, moest hU zelf naar de bul grU- pen om den Donar-eik te vellen, doch hu viel In dit verband werd een vergelijking getroffen met den toestand van thans. Ten slotte werd door de aanwezigen staande de geloofsbelUdenis gelezen, waarvan de laatste woorden luidden: „Laat ons cidden voor geloot en trouw der Duitsche jeugd aan het Woord Gods.” Op verzoek van den Kardinaal bleven de portalen van den Dom tot na den dienst ge sloten om iedere antl-katholleke demonstratie te vermUden. De hoofdportalen werden zelfs na het vertrek van den kardinaal nog gesloten gehouden. Reeds uren voordat de aangekondigde gods dienstoefening zou beginnen, was de groote Domkerk geheel gevuld en ook daarbuiten had zich een groote menigte opgesteld, die zich den tUd kortte met het zingen van kerkeUjke ge zangen. Een speciaal gebedenboekje, dat des uiorgens in alle kerken was uitgegeven, werd ook hier onder de wachtenden verspreid, die geduldig op de komst van kardlnaal-aartsbls- schop Schulte wachtten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1