Heropening Staten-Generaal LION OUD Naar het vliegf eest Dr. Colijn bij de Koningin NIEUWE GEZICHTEN GECONDENSEERDE MELK NAAR ENGELAND Kerkelijk leven Herziening van dé Grondwet Kom vooral tijdig! A.N.V.V.-CONGRES Ur De O 13 weer thuis n GEMEENTERAAD STAAKT Plebaan Brekelmans Tweede Kamer Onderzoek van de geloofsbrieven Voedselvoorziening in oorlogstijd Benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus Goudvoorraad Ned. Bank Klooster jubileum Veilig en wel in de haven van Nieuwediep teruggekeerd f Rotterdam, 9 Juni. over- oen Eerste Kamer Rede voorzitter der L. i- n L I Clearingkoersen Koersen voor stortingen op 9 Juni 1937 tegen Omtrent de werkwijze van het onlangs door den minister van Landbouw en Vlsschery In gestelde ryksbureau ter voorberrtdlng van de voedselvoorziening In oorlogstijd, vernemen wij het volgende: Een fraai overzicht tijdens de groote kinderzanghulde Koninklijke familie Behandeling der voorstellen in tweede lezing door de Tweede Kamer Ontvangst ten Raadhuize in Zandvoort Gemoederen te Groesbeek geprikkeld Enkele uren, nadat de openingsplechtigheid plaats vond, kwam de Eerste Kamer in eigen home bijeen om de formeele installatie-werk- saamheden aan te vangen. Namens de commissie, in wier handen de ge loofsbrieven van den voorzitter waren gesteld, deelde de heer JANSSEN mede, dat de stukken in orde bevonden waren, zoodat Baron De Vos van Steenwuk weer als lid der Kamer toege laten was. Intusschen had deze reeds in han den van de Koningin den eed afgelegd. Hierna tracteerde de VOORZITTER de Ka mer op een speechje: Blijkens den jongsten weekstaat is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berlchtperiode met 18 mlllloen ge stegen. krijgt In de Kamer en vervangen zal worden. De Voorzitter hoopte, dat hij tegen morgen, één uur, weer een vergadering zal kunnen uit- schrUven. als n.l. de commissie tijdig met haar taak gereed zal zijn. Nader wordt bericht, dat de Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 9 Juni, des middags te 1 uur. Aan de orde is dan toelating en belediging '»n de leden en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. trouille-dlenst Nederlandsche om bij Nederlandsche belanghebbenden zouden verlenging der bestaan de regeling wenschen te Het zijn ar en «t; 4jn ■en est ie- T. Naar verluidt zal de Tweede Kamer de voorstellen inzake de Grondwets herziening in tweede lezing niet voor September in openbare behandeling nemen. liu Mr. Wendelaar Van Rappard was ambtscostuum; de heer Wendelaar Alkmaarsch burgemeesterlijk gala legenheld te voorschijn gehaald. Voor de vele duizenden bezoekers, die men verwacht, is een nauw keurige verkeersregeling ontworpen Baron De Vos-van Steenwyk her denkt de leden, die den Senaat zyn ontvallen Dinsdagmorgen heeft de R. K. Kamerfractie een vergadering gehouden. Veel belangstelling was er niet. We zijn den laatsten tijd gewoon geraakt aan het komen en gaan van schepen van en naar de Spaan- sche wateren. Het is nog niet bekend welk schip de O 13 zal vervangen. Het zal vermoedelijk de O 16 zijn, die momenteel geheel wordt nagezien. boven bedoelde regeling is gerezen, lijkt het ons zeer onwaarschijnlijk, dat men zich voor handhaving van het bestaande systeem zou hebben uitgesproken. De eenlge reden, waarom men zich, ons dunkens. voor hand having zou hebben kunhen uitspreken, is, dat de handelaren bevreesd zijn, dat de nieuwe regeling nog ongunstiger zou zijn dan de thans bestaande. Daartoe worden vooreerst te land de auto's en de fietsen als bokken en schapen geschei den. De auto's trekken langs de Waalhaven O. Z. en Worden bij het vliegveld over drie ver schillende parkeerterreinen verdeeld: al naar gelang zU kaarten of nog geen kaarten hebben. De taxi's volgen denzelfden weg en parkeeren op een vierde, voor hen gereserveerd terrein. De tram-passagiers worden in bussen aangevoerd, die eveneens denzelfden weg gaan en op kor ten afstand van den ingang stoppen. De fietsers worden geleld langs de Boergoensche vliet door Hulsmanstraat, Bakkerstraat, Zuidhoek en Schulpweg naar een groot parkeerterrein aan den Korperweg. Over denzelfden weg gaan ook de voetgangers. Dinsdagmiddag tegen 4 uur was een open bare vergadering van den gemeenteraad van Oroesbeek uitgeschreven na een tijdsverloop van bijna vier maanden. Hierdoor waren de gemoederen van de raadsleden danig geprik keld. te meer waar beide wethouders herhaal delijk op een openbare raadsvergadering had den aangedrongen. Toen zich op het bepaalde uur enkele leden ter vergadering meldden, kwamen zjj te weten, dat B. en W. nog be sprekingen te voeren hadden. Na afloop van deze besprekingen voegden de beide wethouders zich ook bjj den wachtenden raad in het nabij gelegen café en zagen allen van het bijwonen der vergadering af. Aanleiding tot deze staking Is het feit, dat sedert vier maanden de medewerking van den raad niet meer noodlg geacht werd. Verschil lende leden hadden ernstige grieven, welke niet tot uiting konden komen. Vele andere regeeringen hebben reeds uit gebreide maatregelen ter voorbereiding van een goeden voedselvoorzienlngsdienst In oorlogstijd getroffen. Wanneer Nederland op dit gebied niet tijdig eveneens voor een behoorlijke organisatie zorgt, zal het straks buitengewoon moeilijk blijken iets van belang te doen, mede doordat andere landen, die zich voldoende hebben voorbereid, de noodlge maatregelen reeds zul len hebben uitgevoerd. xi ta si Zooals men zich immers zal herinneren, be treft het hier de sedert ongeveer een half jaar geldende regeling van den uitvoer van gecon denseerde melk naar Engeland, bij welker tot standkoming zich het vreemde en nooit opge- helderde verschijnsel heeft voorgedaan, dat de regeerlngscommissaris zeide. met bepaalde door Engeland dwingend gestelde voorwaarden uit Londen terug te komen, waarvan een der voor naamste was, dat het aantal importeurs in Engeland tot zes zou worden beperkt. Later is gebleken uit interviews van enkele Neder landsche bladen met Engelsche autoriteiten, uit offlcieele vragen en antwoorden in het Engel sche Lagerhuis en uit een rapport van den Ne- derlandschen Landbouwconsulent te Londen, dat Engeland in het geheel niet dergeljjke voor waarden had gesteld als door den regeerings- commissarls waren genoemd. Niettegenstaande deze Engelsche verklaringen, werd de handel wijze van den regeerlngscommissaris door den minister van Landbouw In de Tweede Kamer volledig gedekt. In de memorise van antwoord, betrekking hebbende op deze zaak, aan de Eerste Kamer heeft echter de minister een gansch andere verklaring afgelegd en gezegd, dat er van dwingende voorwaarden nooit spra ke was geweest. Hoewel toen in de bladen ge wezen is op het feit, dat de minister in de Eerste Kamer zijn eigen woorden in de Tweede Kamer heeft tegengesproken, Is bl) de behan deling der desbetreffende begrooting geen na dere uiteenzetting gevolgd. Ook de Tweede Kamer is vanmiddag terstond •an het eigen werk getogen. De VOORZITTER benoemde een commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven der gekoeen leden, In welke commissie zitting kregen de heer Bongaerts (R.K.). de heer Van der Waer- den (S.DAJ’.), de heer Tllanus (C.H.), de heer Van den Heuvel <A_R.) en de heer Joekes (V.D.). Medegedeeld werd, dat alle geloofsbrieven varen binnengekomen, behalve die van den h*er W. O. A. Koster (NJB-B.), die geen zitting Wel onderwerpen de Staten Provinciaal het "College aan een zware proef. Maar ik twijfel er niet aan of het zal blijken er tegen bestand te zijn. Bij zoozeer gewijzigde samenstelling zal de sfeer toch dezelfde blijven. De nieuw geborenen hoe talrijk ook zullen, ik houd er mij van verzekerd, allengs weten zich aan te passen aan onze omgeving. Mogen zy eenigen tijd zal het uit den aard der zaak vorderen blijken niet alleen op volgers maar ook goéde plaatsvervangers te zijn van hen, die van ons heengingen en aldus op den duur ook hunnerzijds bijdragen tot het ge- ■ag en den luister van den Senaat.” Nadat de Voorzitter nog twee commissies had benoemd voor het onderzoek der geloofsbrieven van de andere leden, werd de vergadering ver daagd tot morgen elf uur. De eerw. zuster M. Sigaberte (mej. C. Berk hout» viert heden haar gouden kloceterjubileum Rekening houdende met deze voorgeschie denis en met het feit, dat van de zijde der Ne derlandsche fabrikanten en handelaren niet la bekend geworden, dat zij sindsdien een ander standpunt Innemen, achten wij het gewenscht bovenstaand bericht slechts onder voorbehoud te aanvaarden. Waarschijnlijk zullen wy bin nenkort aan de hand van nadere gegevens, ook van de zijde der belanghebbenden, wel een meer Verschillende economische omstandigheden sedert den wereldoorlog hebben tot gevolg gehad, dat op voorraden van onderscheidene grondstoffen voor de voedselvoorziening niet zoo zeker valt te rekenen als voor den wereldoorlog. Het Is de taak van dit bnrean maatregelen te nemen om voorraadsvormlng te bevorderen en bij eventualiteiten klaar te sfjn. B(j deze voorbereiding bewijzen de huidige crisiscentrales, welke grootendeels over het gewenschte materiaal beschikken, goede diensten. Bovenstaand bericht komt volgens alle uiterlijke kenteekenen van de zijde der re- geering. Gezien het buitengewoon groote DEN HAAG, 8 Juni 1937. Onder groote belangstelling, zoowel van de zijde der afgevaardigden als van het publiek, is In de hedenmiddag onder voor zitterschap van den Eerste Kamer-president Baron de Vos van Steen wijk, gehouden ver- eenigde vergadering van de belde Kamera der Staten Generaal door Minister de wilde namens H M de Koningin de buitengewone zitting van de Staten-Generaal geopend. en van de „lions", de leeuwen der verkiezingen, die den grootsten persoonlijken bult aan de stembus bemachtigden, is Z. Exc. Min. Oud, de lijsttrekker der Vrijz. Democraten en getrouwe broeder In het orthodoxe aan- passingsgeloof van voorganger Dr. H. Colijn. Op een feestelijke bijeenkomst van de federatie Friesland van den Vrij zinnig Democratischer! Bond la de per soonlijke overwinning van den mlniste- riëelen lijstaanvoerder, die in het kielzog van den grooten Colijn onverwacht veel liberalen en kleurloozen aan boord mee kreeg, gevierd en zooals vanzelf spreekt, was ook op dit feest Mln. Oud de .Jion”, de leeuw-van den dag. Nu heeft een leeuw verschillende middelen tot zijn beschik king om zijn echtheid te bewijzen. Hij kan verscheuren, hij kan zijn machtige manen schudcten. hij kan met zijn pluim staart den grond vegen en hij kan brullen. Het is niet te verwonderen, dat „lion" Oud zijn toevlucht heeft genomen tot slechts het laatste, maar dat middel heeft hij dan ook braaf gebruikt. Hij verklaarde in een ferme rede, dat de Vrijzinnig Democraten volkomen bereid zijn tot samenwerking met anderen. Wat een wonder! Al heeft de Vrijzinnig De mocratische Bond ook naar verhouding een aanzienlijke stemmenwinst mogen boeken, hij is evenmin als de fortuinlijke partij van Dr. H. Colijn In staat het zon der samenwerking van anderen te kun nen stellen. Tot een samenwerking met verdoezeling van de Vrijzinnig Democra tische beginselen is Min. Oud in de naas te toekomst echter niet bereid. Voor een rechtsche coalitie, waarnaast de Vrij zinnig Democraten „goedgunstig” mee mogen doen, bedankt hij feestelijk. „Nooit willen wij slaven worden van de rechtsche coalitie”, riep hij uit en hl) stelde er prijs op, Öat geheel Nederland deze woorden zou hooren. Nu, geheel Ne derland heeft ze gehoord evenals zijn verklaring, dat het de groote taak zal zijn het juiste evenwicht te bewaren In de vervulling van de groote politieke be langen „met handhaving van den gouden standaard van ons ideaal.” Door de instelling van dit bureau, welke een otuniddellijk geéolg is van een door de com missie voor de economische verdediglngsvoor- bereiding bij den ministerraad Ingediend rap port. zijn de voorzieningen Inzake de voedlngs- en voedermlddelen In één hand gelegd. Van particuliere zijde, bedrijfsorganisaties e.d. Is reeds instemming betuigd met de doelstel ling van dit bureau. Het is te wenschen, dit bij deze voorberei dende maatregelen, welke genomen worden tn het belang van het geheele volk In al zijn geledingen en al zijn groepeeringen, niemand achterwege bljjve by het verleenen van zijn daadwerkelijke medewerking, zonder welke het bureau zijn taak niet volledig kan volbrengen en zonder welke ook ons volk in benarde om standigheden in diepe ellende zal geraken. Als taak van dit bureau moet gezien worden de voorbereiding der voedselvoorziening In tijden van nood <d.l. oorlog, mobilisatie, oor logsgevaar dan wel verhoogde Internationale spanning) ten behoeve van het geheele volk. naar de aubade. •w -w jr Ij weten niet, of Minister Oua Vy ér zoo verschrikkelijk op gebrand moet zijn, dat geheel Nederland zijn stem zoo goed heeft vernomen en er uiteraard allerlei conclusies aan zal ver binden, welke niet alle even aangenaam voor hem zelf en zijn partij kunnen zijn. Niemand heeft ooit den Vrijz. Democra ten en hun leider gevraagd beginselen te verdoezelen en een slavernij te aan vaarden. Noch Mln. Oud, noch de Vrijzin nig Democraten behoeven aan een recht sche coalitie mee te doen, en de recht sche partijen eischen dat ook niet, juist omdat zij de Vrijz. Democratische be ginselen niet deelen. Zij zijn tezamen sterk genoeg óm zuiver democratisch een kabinet te vormen-, dat op een be hoorlijke en bruikbare meerderheid in het parlement steunt. Niet de rechtsche partijen dringen er op aan, dat de Vrij zinnig Democraten mee moeten doen aan de regeeringsvormlng, maar Mln. Oud zelf zou daaraan zeker niet ongaarne deel nemen. Zijn manhafte verklaringen maken nu op ons den Indruk van een principlëele afwijzing, omdat hij het re- geeringspel voor de Vrijzinnig Democra ten reeds verloren waant, een verkla ring A la Relnaert de Vos, voor wien de begeerde druiven te hoog hingen om zoet genoemd te kunnen worden. Er gaat sinds geruimen tijd het gerucht, dat min. Oud, indien hij niet in het nieuwe kabi net terugkeert, eerlang burgemeester van Amsterdam zou moeten worden. In- dlen dit waar zou zijn, zou de moed, waarmee hij zijn stem heeft verheven, niet zoo groot zijn, als hij thans voor *t groote publiek moet schijnen. Wat wel "n bewijs van Oud's moed, zoo niet over moed. levert Is de beeldspraak van den gouden standaard van zijn ideaal, welke hij zich veroorloofde. Immers als Mln. van Financiën heeft hij eraan medege werkt, dat de gouden standaard, zij het ook onder drang van de omstandigheden, werd prijsgegeven. In dit licht beziën, krijgt de beperking „In de naaste toe komst”, welke hij aan zijn nleLbereld- verklaring om met verdoezeling van be ginselen samenwerking met anderen te aanvaarden toevoegde, een bijzonder pikant smaakje. De werking van het Ryksbureau Op de profane Kamer-banken hadden thans oud-Ministers <oa. de heeren Welter en Steen- tirghe, alsook de Kamerpresident Prof. Aal- bersei plaats genomen. en ook de zittende Ministers Colijn, Oud, Deckers, Slotemaker de Bruine, Van Schalk en Van Udth dc Jeude bezetten nu bescheiden plaatsjes. De heeren Gelissen en Sllngenberg bekeken vanuit een tooge loge de nieuwe Kamers; kwamen zij beiden als minister afscheid nemen? Ook de liberale heer Van Kempen bezag de Kamers vanuit de hoogte; zal hij er alsnog in terug keeren? Hij maakt «en kansje! Niet ón mogelijk immers is het. dat Minister Van Udth de Jeude als vak-minlster in het nieuwe kabi net wordt opgenomen. Vijf vrouwelijke Kamerleden tellen de beide Kamers nu (vier in de Tweede en één in de Eerste Kamer). Alleen het Tweede Kamerlid Mevrouw De VriesBruins (S.DA.P.) was niet verschenen. ding van Zaterdag haven plaats vinden. Te land water zullen die beide dagi zenden zich naar dam begeven om buitenlandsche stuntvliegers hun kunststukken te zien volbrengen. Te land en te water dienen dus uitge breide maatregelen te worden getrof fen om het massale komen en gaan zoo vlot .mogelijk té doen verloopen. Aangezien de termijn voor de huidige rege ling van den invoer van Nederlandsche melk producten in Engeland binnenkort afloopt, werd dezer dagen, naar wij van bevoegde zijde ver nemen, onder voorzitterschap van den heer ir. S L. Louwes, regeerlngscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, een vergadering gehouden met de organisaties van belangheb benden bij dezen uitvoer, m.n. den Algemeenen Nederlandschen Zuiveibond, de Vereenlging van Belanghebbenden bij den handel In geconden seerde melk en melkpoeder, de Vereenlging van Groothandelaren in melkproducten en de Ver eenlging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne. De vraag werd behandeld, of na afloop van de huidige regeling een nieuwe dient te worden getroffen. Na bespreking der mogelijkheden, welke sedert de Instelling der huidige regeling, waarbij de Invoer van Nederlandsche gecon denseerde magere melk in blikken wordt ge controleerd door een beperkt aantal firma's, op dit gebied zijn gebleken, spraken de belang hebbenden zich In principe er voor uit om, indien na afloop der huidige overeenkomst met Engeland éen nieuwe regeling noodlg mocht blijken, het bestaande systeem te handhaven. Wel liepen de meeningen ten aanzien van het aantal der met dezen invoer te belasten firma's nog uiteen en werden destijds door sommige groepen tegen de gevolgde werkwijze Inge brachte bezwaren in principe gehandhaafd doch gezien de tot dusverre met dit systeem opgedane ervaringen en de heerachende om standigheden. werd handhaving hiervan thans door de belanghebbenden het meest gewenscht geacht. Voor hen, die te water het vliegveld willen bereiken bestaat daartoe In ruime mate gelegen heid. De .JSpido”, die eigenlijk het heele feest organiseert, laat van drie steigers aan de' Wtl- lemskade booten vertrekken. waarvaA enkele meer dan duizend man kunnen bergen. Op het middenplein aan deze kade staan vijf loket ten waar enkel retourbiljetten worden verkocht. Deze retours zijn echter na afloop van de de monstratie óók geldig op de tram en de tram bussen Ieder oogenbllk kan men van hier uit practlsch weg naar Waalhaven, waar eveneens drie steigers liggen om de gasten te ontvan gen. Wanneer de vllegfeesten geëindigd zijn lig gen aan leder van deze steigers twee booten klaar, die otuniddellijk kunnen vertrekken met 5000 menachen aan boord. Gistermiddag om kwart voor zes is de O 13 weer In de haven van Nieuwediep teruggekeerd. Dinsdag 23 Maar* is de O 13 In gezelschap van de O 15 naar de Spaansche wateren ver trokken om de Hertog Hendrik by het con- voyeeren by te staan. De belde onderzeeërs stonden onder commando van den luitenant ter zee der eerste klasse A Molenaar, die mede de commandant van de O 13 was. Twee en een halve maand heeft de 0 13 pa- verricht en veel; voor de koopvaardyvloot gedaan. Het is voor de bemanning een groote prestatie ge weest: met ongeveer 30 man te verblyven In een ruimte van ongeveer 40 meter lengte en 6H meter breedte. Het jaariyksche congres van de Algemeene Vereenlging voor Vreemdelingenverkeer, dat ditmaal te Zandvoort wordt gehouden, werd gisteravond begonnen met een samenkomst in Bodega Mustert. Dank zd het schitterende weer, konden de ca. 250 congressisten op het terras plaatsnemen en onder het genot van een kopje thee of iets dergelyks, genieten van t uit zicht op de zee. Nieuwe kennismakingen werden aangeknoopt, oude hernieuwd, zoodat de stem ming onder de deelnemers reeds zeer spoedig prettig en ongedwongen was. Voorafgegaan door de muziekkapel ..Zand poort” wandelde men daarna naar het Raad huis. waar dc burgemeester, de heer H. van Alphen, in de pas gerestaureerde raadzaal een harteiyk welkomstwoord sprak. Het verheugt het gemeentebestuur, aldus spr„ dat het congres ditmaal tn de badplaats Zand voort gehouden wordt, en, hoewel de jaren van frisis schynbaar langzamer voorbygaan dan ja ren van voorspoed, herinnerde hy zich, als nog zeer kort geleden, het congres van 11 jaar terug, toen de heer van Deventer, als voorzitter, het congres leidde, aan wiens gedachtenis spr. eenlge gevoelige woorden wijdde. Het is niet onmogeiyk, dat de subsidie aan de vereenlging verhoogd wordt, hetgeen in de vergadering van vandaag besproken zal wor den. Indien het zou mogen gelukken, dat daar door het toerisme In Nederland in belang-like mqte zaF bevorderd worden, Is het een prettige gedachte voor het gemeentebestuur, dat tn Zandvoort de victorie begonnen la. Hierna be sprak de burgemeester de verschillende aange brachte veranderingen in Zandvoort, die het dorp voor het toerisme aantrekkelyker gemaakt hebben, waarby hy echter Opmerkte, dat ooz een anderen badplaatsen gaarne een plaatsje onder de zon gegund wordt. Hy wenschte een congressisten een aangenaam verblijf en sprak de hoop uit, dat dit congres door meer dere gevolgd zal worden. Namens den voorzitter van de A.N.V.V, den neer Kraayenhoff. die in het buitenland ver toeft. sprak de vice-voorzitter, de heer Knater- Kremers, die tti een geestige toespraak de schoonheid van ons land uiteenzette, den bur gemeester dankte voor de harteltjke ontvangst en de service, welke dit congres voor de deel nemers tot een groot genoegen zou maken. In de hall van het raadhuis was daarna ge legenheid tot het gebruiken van een verver- schlng. In vlsscherscostuum gekleede meisjes presenteerden gebak, terwyi aan den anderen kant de kurken van de champagnenesschen knalden. Hierna volgde nog een zeer geanimeerd solrée in Bodega Mustert, waar de gasten tot laat in den avond bijeen bleven. De ontvangst- en uitgeleide-commissie was »<nds Zaterdag met twee leden het Eerste Kamerlid JZan Rappard en het Tweede Kamer- vermeerderd: de heer verschenen In kamer 1 ld- had zyn voor deze ge- Om hun, die de vllegfeesten bezoeken, het mo plijk te maken zonder lang wachten in het bezit te komen van een toegangsbiljet. zyn by den hoofdingang 17 loketten opgesteld. ter wijl by de aanlegsteigers van de Spldo nog zes loketten gereed zullen staan, zy. die uit de rich ting Heyplaat-Pemis komen, worden eveneens in de gelegenheid gesteld om snel kaarten te koopen. omdat by de splitsing van den Vonde lingenweg twee extra loketten worden ge plaatst. Aan 25 verschillende loketten zal men dus toegangsbiljetten kunnen koopen. Het is raadzaam vroeg op Waalhaven komen, speciaal op den Zaterdagmiddag, programma zal dan wel zeer interessant en bovendien Is vroeg komen op dien middag van belang, omdat tusschen 1 en 3 uur een zes tal Douglasmachines van de K. L. M. komen en vertrekken en omdat men dan ook getuige kan zijn van de aankomst van verscheidene deelnemers. Ten gerieve van de toeschouwers zullen op alle rangen luidsprekers aanwezig zyn, waar door het geheele uit te voeren programma zal worden toegelicht. Voorts zijn op alle rangen buffetten ingericht waar zoowel drink- als eet waren verkrijgbaar zyn. Zy. die paddock-plaatsen hebben, kunnen te gen betaling van een suppletie elk half uur de hangars en de vliegtuigen bezichtigen. Deze be zichtiging kan alléén door bezitters van pad dock-biljetten plaats hebben. Eiken dag is er ruimte voor 42000 kykers en allen zullen een ruime plaats vinden, die het mo gelijk maakt overal de demonstraties uitste kend te velgen. Er behoeft dus niet de minste vrees te bestaan, dat men geen plaats zou kun nen krygen of dat men lang op een toegangs biljet behoeft te wachten. De uitgebreide maat regelen op het terrein en daarbuiten, zoomede de verkeersregelingen waarborgen het publiek dat men op gemakkelyke wUze naar Waalhaven zal kunnen komen en op het terrein zyn plaats zal vinden. Hetzelfde geldt voor den terugkeer, na afloop van het programma. In den loop van deze week zullen de verschil lende buitenlandsche vliegers reeds op Waalha ven arriveeren; vandaag komt er een. morgen enkelen en Vrijdag nog één. Op het féést van Zaterdagmiddag zal een esquadrille van de „Java" aan de feesten deelnemen. Ook de nieu we Schelde-musch zal worden gedemonstreerd. Het belooft een zéér wél-slagend feest te zul len worden. De Nederlandsche Spoorwegen, welke tydens de vllegfeesten op 12 en 13 Juni een groot ver voer verwachten van de omliggende plaatsen naar Rotterdam, zullen op 12 en 13 Juni speciale goedkoope retourbiljetten beschikbaar stellen vanaf station Den Haag H 8 M Lelden, Gouda en Dordrecht naar Rotterdam. De Jaren 19141913 hebben wel bewezen, dat het niet bestaan van een goed voorbe reiden voorzienlngsdienst van het volk een groote ramp kan beteekenen en zonder Druk zijn de Rotterdamsche auto riteiten in de weer met de voorberei de groote vliegfeesten, die en Zondag a.s. op Waai en te ;en dui- dit deel van Rotter- de meest beroemde stuntvliegers uur heeft minister- Een nieuwe figuur In de Kamer, Pater -Dr. Beaufort sinds het overlyden van Mgr Nolens de eerste priester weer In het parlement trok byzondere aandacht, wy. katholieken, hebben dezen geleerden en socialen priester met trots en met ■choone verwachtingen In de Kamer zien verschynen. De Minister, In mlnlsterleele kleeding. troefde zichzelf In kortheid, had hy Zaterdag by de sluitingsplechtigheid negentig seconden noodlg voor zyn rede, thans had Z Excellen tie aan zestig seconden genoeg. Uitgesproken werd de hoop, dat de nieuwe Kamera het werk der Grondwetsherziening onder den zegen van den Allerhoogste zouden voltooien tot heil van land en volk. Heden bood de vergaderzaal der Tweede Kamer een veel levendiger aanbllk dan Zater dag en veel nieuwe gezichten waren er op te (merken. Zes N S B -era waren er verschenen als ■doodgewone menschen zonder ook maar Iets excentrieks uit te richten. Is er voorheen wel eens gemompeld, dat de NS B-era by deze gelegenheid wie weet! misschien wel In zwart hemd het terrein van den strijd zouden willen betreden, de uitslag der verkiezingen moet hun den lust'tot iedere manifestatie wel benomen hebben. Hun zetels bevonden zich niet vei van die der communisten Deze laatsten toonden hun belangstelling -.oor afwezig te zyn. Dinsdagavond te zes H. 'M. de Koningin den president dr. H. Colijn voor een audiëntie in het paleis op den Dam te Amsterdam ontvangen. Z- H. de Paus benoemde tot Gehetm Kamerheer den Hoogeerw. Heer J. Brekel mans. Kanunnik van het Kathedraal Ka pittel, Deken der s&ad en plebaan van de kathedrale basiliek van 8t. Jan te Den Bosch. Zooals bekend, viert Mgr. Brekel mans op 13 Juni zijn veertig-jarig priester feest, benevens zijn koperen jubileum ala plebaan en kanunnik. De pauselijke onder scheiding werd Mgr. medegedeeld door Mgr. Diepen, BIzk hop van "s Hertogen- bosch. twyfel zal leiden tot een groot voedsel tekort met alle gevolgen daarvan. Nu ik op het punt sta de stukken betreffende de verkiezing der leden in handen te stellen van door my te benoemen twee commissies tot het onderzoeken van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden, is, naar goede zede van ons Huis, eerst het oogenbllk voor mij aan gebroken om in het openbaar hen te herden ken. dfe tengevolge van de laatste verkiezing voor dezen tak van de volksvertegenwoordiging ons zyn ontvallen. Ze zyn niet minder dan 16 in aantal. Aan talenten, kennis, werkkracht, yver, toewyding en parlementali’e ervaring enkelen zetelden hier gedurende bijkans een kwart eeuw nemen zy gezamenlyk een schat mede. Hun heengaan beteekent een zeer gevoelig verlies, zy hebben den lande hun goede dien sten bewezen en ons in hun omgang veel ge schonken. Wy vergeten hen niet, houden ben in zeer dankbare herinnering en zullen ze blyven mis sen. 16 nieuwe leden, ongeveer een derde K4mer! Wel onderwerpen de Staten Provinciaal fa iet ad X RlxteL

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15