ONS BLAD Amsterdam 6 'J ongekende, jubelstemming S m hi s’ Het heden r, Stralende zomerzon langs grachten en in straten vol warme kleuren van vlaggen en versiering B naar nieuws van DE BAROMETER 1 ir Opgewekte menigte stroomde de binnenstad GROOTSCHE INTOCHT VAN PRINSES EN PRINS JOH. LAUWERS 5» VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS JAARGANG DERTIGSTE Q 4 Welkomstwoord van den burgemeester I i en V IJ Frankrijks vlag volkslied Aubade en défilé tot feestelijk slot De verjaardag van prins Bernhard WOENSDAG 9 JUNI 1937 210 DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN 1 PAYCLOP3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel-20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel BÜ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De wereldvlucht van Amelia Earhart No. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD f i I 3 1 Neder- De aubade t o o ca- Nog eenige oogenbllkken en dan. klinken de De Prinses dankt ■—e i I ’tP E besluiten de uitnemend geslaagde aubade. Langs het Damrak i wachtkamer heeft de bur- HJk Paar ongeveer als volgt Lacht trilde van het gejuich der tienduizenden op Damrak en Dam wuivend uniform. Haar. Volksdansers uit Lippe-Detmold komen naar Nederland 4 Op het Stationsplein formeert zich onder het gejuich der toeschouwers die langs het water, op de bruggen en aan den overkant De „Gelderland" bracht bfj de aankomst tan HM de Koningin en het Prinselijk Paar in de hoofdstad de gebruikelijke saluutschoten Roemt en juicht met blijden klank I t Jublend lied vertolk' Uw dankl Na de heropening der Staten-Generaal sün de beide Kamers korten ttyd bijeen geweest. H M. de Koningin heeft ten peleise te Amster dam dr. Coljjn in audiëntie ontvangen. Stand op Woensdag uur vjn^fg&d Vorige stand: 70.4 In de Konu jemeester het tcegeeproken. uit en QAKAR. 8 Juni. (Reuter) Amelia Earhart is hier vanmorgen behouden aangekomen. Spoedige algemeene overeenstemming verwacht betreffende de controle ter see aan de Spaan se he kusten. Volgens een verklaring van Juuhaux vonden de woorden van aün redevoering J.L Zondag ge houden. niet soo scherp ijjn geweest als wordt voorgesteld. Von Blomberg acht de bewapening aoowel als de soldaten van Italië bewonderenswaardig. Vl d Ven. te bergland >60 De „IJxeren Gordel" aan het front In Biscaye door reehtache vliegtuigen onder vuur geno men; Valencia. Madrid en Palamos gebombar deerd. burgerij V ontvangt en U begroet in e Zagen. het bewijs putten van haar liefde en trouw, van haar verknochtheid aan het Huis van Oranje en bovenal van den wensch en de bede voor het geluk van haar beminde Kroonprinses en Haar Vorstelüken Gemaal. Plotseling gaat een gejuich op en onmid- delljjk heffen zich tallooze kleine vlagge tjes In de kleuren oranje, wit en blauw in de handen der jonge zangertjes: achter een geopend venster aan het balcon is H. M de Koningin verschenen, In afwachting van Haar kinderen. Vriendelijk lachend beant woordde Zü de hartelijke begroetingen. langs de Prins Hendrikkade in dichte rijen staan opgesteld, de stoet. Als Prinses en, Prins zijn ingestapt, klinken korte comman do’s en kondigt hoefgetrappel het begin van den intocht aan. Als de Koninklijke Familie weer op het balcon is verschenen neemt de aubade een aanvang. Fred. J. Roeske, hoog op zijn dl- rigeerstoel, geeft het teek en. de muziek zet in, de zang. Daarna spreekt ook Prins Bernhard eenige Persoonlijke woorden van dank. Z> K. H ver klaart verheugd te zijn Amsterdam, dat hü reeds kent als handels- en werkstad nu als feeststad te kunnen leeren kennen. De hechte banden die Amsterdam aan het Oranjehuis binden zullen stellig door dit be- ■oek worden versterkt. eerste tonen van het Wilhelmus van den Pa leistoren. Onmiddellijk set nu de regiments- muziek in. Aller oogen richten zich naar den hoek van den Dam. Daar passeeren reeds de kolbakken der huzaren, even later de hoog» hoeden van de studenten. gereed, vangen. Mogen Uw Koninklijke Hoogheden uit de wijze, waarop de I de komende De intocht van het Prinselük Paar, gistermiddag in Amsterdam, is een feestelijk gebeuren geworden, dat de ongeteld velen, die er getuige van waren, niet spoedig zullen vergeten. Dit was het jonge Oranje, het Oranje der hoopvolle toekomst, dat in de oude stad, met haar grijze, roem ruchte historie werd binnengehaald in een jubel vol blijde uitbundigheid. Met enkele vriendelijke, hartelijke woorden dankt de Prinses voor het welkom Haar in de hoofdstad toegeroepen Reeds lang, zoo zelde H. K. H., was z(j overtuigd van de aanhanke lijkheid van Amsterdam aan het Huls van Oranje. Ware zij dit niet geweest dan zoude zulks zeker zijn geworden na de feestelijke ontvangst welke de hoofdstad haar na haar verloving heeft bereid. Met blijdschap begroette de Prinses degenen die ter verwelkoming hier waren samengeko men. in het bijzonder de leden van het ge meentebestuur. Kanunnik J. Brekelmans. deken van *s-Her- togenbosch, b benoemd tot geheim kamerheer van Z. H. den Paus. 1 Dam op en reeds van ver wisselen zjj een harteljjken groet met H. M., die, zichtbaar verheugd. de feestelijke komst van het jonge Paar gadeslaat. Forsch en fraai van klankvolume klin ken, als Inzet van de aubade, de eerste en zesde strophe van het Wilhelmus over het historische plein. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bemhard hebben het fraai verluchte, met een oranje-koordje gebonden programma ter hand genomen en volgen daarin de liede ren, welke de duizenden, jong en oud. ten gehoore brengen. Warm en gedragen klinkt, na het W'helmus, het koraal: ..Dankt al len God den Heer” Nog klinkt ons de blijde jubel in hetlbor, bij de herinnering aan het bezoek, aan onze stad, cnmlddellük na Uw verloving in September van bet vorige jaar gebracht. En boe leefde onze burgerij mede met Uw plechtige huwelijksvol trekking en toefden op den zevenden Januari duizenden met hun aandacht en gedachten in de Oude Sint Jacobskerk te 's-Gravenhage De burgerij van Amsterdam zou niet de bur gerij van de Hoofdstad zijn, indien zü de gele genheid, Uw Koninklüken Hoogheden haar liefde en warme toegenegenheid zelve te toonén, niet dankbaar zou aangrijpen. Het oogenblik hiertoe is thans aangebroken. Opnieuw heeft zich de stad in feestdos gestoken en staat zü Uw Koninklüke Hoogheden te ont- Daar is de calèche met Prinses en Prins! De zon glanst en vonkt in het goud en het roomkleurig lak en leder van de fraaie open koets, getrokken door zes paarden met voorrijder en geëscorteerd door officieren, onder commando van ritmeester Blom. De ^blikken der duizenden hechten zich aan het schouwspel: de vriendelijke verschijning der Prinses, lachend en en de Prins in zijn huzaren- groot en donker naast Hoofdcommissaris en burgemeester rijden vooruit, dan volft het eerste detachement hu zaren. hoog de ruige kolbakken boven de uni formen en het glanzende bruin der paarden- lüven. Ceremoniemeester en kamerheeren pas seeren in hun open koetsen, waarna de eere wacht van twintig studenten, in het zwart met grüze pantalon, het Prinselük Paar vooraf rijdt. Bemanning van de „Hortena* op weg naar ons land. t Na een korte pauze maakt zich uit de duizenden op het plein een der muziek gezelschappen los. Het Klaatst zich bij de Paleisstraat en dan volgt, als treffend slot van het officieele huldebetoon op dezen schoonen dag, het défilé van vereenigingen, koren, scholen en deputaties PARIJS, 8 Juni (Havas). In den Senaat heeft Relbel (republlkeinsche unie) een interpellatie ingediend over den eerbied voor de vlag en het volkslied. Hü zelde os, dat op 7 April jj in de Opéra Comique een galavoorstelling werd gegeven, welke werd bügewoond door den mi nister-president en twee ministers. Het orkest speelde achter elkaar de .Marseillaise" en de .internationale". Dit laatste lied werd toege juicht. Relbel noenjde het onverdraaglijk, dat bü officieele gelegenheden de Internationale weer klinkt en de roode vlag wordt geheschen. Blum antwoordde, dat genoemde voorstelling werd gegeven door een volksvereeniging Hü zelf kwam na het begin en vertrok vóór het einde Hij was niet tegenwoordig, toen het orkest de Internationale speelde De minister-president verklaarde verder, dat in Frankrijk slechts Mn vlag bestaat en wel de driekleur en slechts één volkslied, de Marseillaise. Politieke partijen zingen op het oogenblik zoowel de Marseillaise als de Internationale. De minister-president ziet hierin een teeken van den nationalen samen hang. waarover Relbel zich op de eerste plaats moet verheugen. Voor het Falels brengt de wacht het saluut. Huzaren en studenten vormen een eeregclid voor het front van het Paleis. Prinses en Prins stappen uit en begeven zich naar binnen, waar Kun Koninklüke Moeder hen opwacht en welkom heet. Gejuich golft over den Dam. De lèche nadert. De eerewacht presen teert het geweer. De duizenden vlag getjes wuiven boven de hoofden. Daar rijden Prinses en Prins den Het gejuich plant zich voort over het Dam rak, het grootse he entree der stad, dat thans een fel-lichtende voor schijnt vol trillende zonnewarmte tusschen de dubbele haag van wuivende menschen waarvoor de vereenigings- Oeputaties staan opgesteld, die hun vlaggen en vaandels doen nügen. Achter de hooge feestmasten uit de vensters der huizen, die zijn behangen met tapijten, bloemen en vlaggedoek. overal verdringen zich de menschen en alles schijnt overgoten van een gouden gloed, die de wemelende kleuren, het duizendvoudig beweeg van alle züden overspoelt. Over de brug van het open Havenfront pas seert de stoet de eerewachten der officieren in het veldgrüs en bet donker en oranje van het ceremonieel tenue en aan de overzijde de Burgerwacht, de helmen blinkend in het zon licht. Tusschen de deputaties van organisaties en vereenigingen en de juichende menigte door nadert het Prinselijk Paar langzaam den Dam. Op den Dam is het geheele middenterrein door de ongeveer 14.000 kinderen, 1000 gelei ders en 3000 volwassen zangers en Zangeressen, alsmede de zes orkesten ingenomen. Daarachter krügen de organisaties en vereenigingen, die achter den stoet aansluiten, hun plaats. Hun vaandels en vlaggen vormen een levend woud, dat bet middenterrein als het ware afsluit. Geheel vooraan staan de meisjes van het Maag denhuis, keurig in het wit en blauw, met de begeleidende zusters. Een opmerkelüke groep toont terzüde van het Paleis een aantal Britsch-Indiërs, mannen en vrouwen, die op terugreis van de kroningsfeesten in Amsterdam vertoeven. Zü allen dragen een groote oranje bloem op den schouder. Voor het Paleis staan de eerewacht van het 7« reg. Infanterie opgesteld en de regiments- muzlek van het 5e. BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR f«kloon Administratie 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Par kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar t f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Mat geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Precies twee uur is het Prinselük Paar per trein uit Baam op het eerste perron van het Centraal-Station aangekomen. Weer dreunden de saluutschoten van de „Gelderland", weer klonk het Wilhelmus, thans gespeeld door de marinekapel. Ook de eere wacht is door de marine betrokken. Achter de afzetting bevonden zich vele be langstellenden en op het tweede, perron stond «en breed» haag van kijkers opgesteld. Tangraam rolt de tfeln, welks locomotief ge- tooid is met den standaard van de Prinses en met een Nederlandsche vlag, voor. Glimlachend stapt de Prinses, die gekleed is in een olüfgroene robe, Qiet haar gewikkeld in een sluier van dezelfde stof uit. Prins Bernhard is in het gala-uniform van ritmeester der hu zaren en getooid met de versierselen van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Ter begroeting zün aanwezig namens H. M. de Koningin jhr. mr. C. Dedel voor den Prins, E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen en mr. J. C. Baron Baud voor de Prinses, voorts de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de Commissaris van de Koningin mr. dr. A. Baron Röell. de be velhebber tn de Vierde Militaire Afdeellng in de functie van Gouverneur van de hoofdstad generaal-majoor P. W. Best, de commandant der Marine te Willemsoord vice-admiraal P. L. Kruys, de wnd. onder-commandant der marine te Amsterdam, de kapitein-luitenant ter zee J. J. van der Have, en de garnizoenscomman dant te Amsterdam luitenant-kolonel Boswijk, allen in groot gala. Na de eerste begroeting inspecteert de Prln- aes de eerewacht, een verrassing voor het pu- Groote toegewüde aandacht is er ook voor het door dames- en kinderkoor gezongen „Wel kom”. gedicht door A P. de Wild en getoon zet door Louis Schwirtz. Op dit lied volgt we derom het demonstreeren van het imposante vlaggebeeld, dat ook de eerste maal zoo uitne mend slaagde. En dan is het alleen de jeugd, die de aandacht der Koninklüke Familie vraagt voor dr. J. P. Heye’s „Vaderlandsch Lied”, getconzet door W. Smits. Frisch en krachtig zün de kinderstemmen en als het lied uit is, danken de Vorstelijke Personen met vriendelük handgebaar Het „O, Nederlandl Let op U Sa eek" Valerius' „Gedenck-Clanck" voor dames- kinderkoor en het „Zegekoor" van G F. Han del voor gemengd en kinderkoor, met als eer ste twee regels: De Tweede Kamer aai de voorstellen Inzake de Grondwetsherziening in tweede leaing niet voor September in openbare behandeling nemen. Lang hoeft men buiten niet te wach ten. Spoedig openen zich de balcondeuren en Prinses en Prins treden naar bulten. De muziek speelt het Wilhelmus. Zoo staan zü daar, enkele minuten, de twee jonge men' schen: de Prinses in een zachtgroene japon, *n kleinen hoed met witten sluier, bloemen In Haar hand. De Prins groot en ernstig aan Haar zijde. Genegenheid uit al die dui zenden jonge en oudere harten gaat uit naar deze twee Vorstenkinderen, die, als het Wilhelmus Is beëindigd, hartelük de ovaties beantwoorden. Tot Hare Majesteit zich bü hen voegt en zichtbaar opgewekt eenige woorden met hen wisselt, waarna de Koninklüke Familie zich nog voor enkele oogenblikken in 1 Paleis terugtrekt. Toegejuicbt door een duizendkoppige menigte, die de trottoirs tot aan de huizen toe vulde, maakt het Prjnseljjk Paar zjjn grootsche intocht in de hoofdstad Ter viering van den eersten verjaardag van Z. K. H. Prins Bemhard, als Prins-gemaal der Nederlanden, zullen In verschillende plaatsen uitvoeringen gegeven worden van volksdansen en volksliederen, uit het Lippische bergland. Een groep van 5e boeren en boerinnen, allen afkomstig uit het schilderachtige plaatsje Schwalenberg, zullen van Maandag 38 Juni tot Donderdag 1 Juli een rondreis maken door Nederland. Zü arriveeren te Glanerbrug, van waar per autocar wordt gereden naar Doetln- chem, waar burgemeester Duval Slothouwer het gezelschap het eerste welkom op landach grondgebied zal toeroepen. Des avonds is er een feestuitvoering In het natuurpark Groenendaal. Dinsdag 29 Jsml worden des na middags te Schevenlngen bü goed weer op het Kurhausterras, bü slecht weer In het circus, de volksdansen gedemonstreerd en de volksliede ren ten gehoore gebracht. Bijzonder interessant belooft de alt-Schwalenberger Brauer-Ekisaese te zün. een oeroude dans, welke evenals de Mgrchler-Kadoege uitsluitend op den feestdag van het brouwersgilde werd uitgevoerd. „n»r Achttourige" en ..Der Kegel". ..Die Tampete" en ..Der Schiebkarrentanz" zullen door verschillen de groepen worden gedemonstreerd, terwül van de volksliederen een beurtzang tusschen een koehoeder. een geitenhoeder en een koehoed- ster bijzondere aandacht zal vragen Na van 630 tot 1 uur in de Hllversumsche studio voor de Avro-microfoon te zün opge treden. heeft een grootsch opgezet avondfeest plaats te Naarden-Bussum. Onder leiding van het Oranje-comlté zal de verjaardag van Prins Bemhard op büzonder luisterrijke wüze worden gevierd. terwül Woensdag 30 Juni de Sch walen bergers des jniddags van 3 tot 5 uur nog een uitvoering zullen geven in Ouwehands-Dierenpark te Rh eden. Met enkele plaatsen worden nog onderhande- lingen gevoerd over een optreden op Woensdag 30 Juni en Donderdag 1 Juli, waarna de Schwa- lenberger Trschtengruppe. die onder leiding staat van prof, dr K Schulte Kemmlnghausen te Münster en den heer D. J. Oosterbeek, weer naar het Lippische terugreist. bliek, dat nu onverwacht gelegenheid krijgt H. K H. van dichtbij te zien. Dan begeeft het Vorstelük gezelschap zich over den statielooper, waarover meiskes witte anjers strooien, naar de Koninklüke Wacht kamer. Hier bevinden zich de wethouders en de raadsleden der gemeente en het uitvoerend comité van het „Huldlgingscomité-Amsterdam". dat de leiding heeft gehad bü de voorbereiding van de intochtfeesten, bestaande uit de hee ren: mr. L. J. A. Trip, C. G. Vattler Kraane, Paul May, A. Asscher, Gottfr. H. Crone, H. L. van Eeghen, dr. H. P. Heineken, J. F. van Hengel, jhr. F. J. E. van Lennep. prof mr. C. P. M. Rornme, prof. mr. V. H. Rutgers. W. J. R. Dreesmann. Dit comité wordt, nadat de verschillende autoriteiten het Prinselük Paar hebben begroet, aan Hunne Koninklüke Hoogheden voorgesteld. Ben dochter van den heer H. L. van Eeghen biedt dan aan de Prinses een fraaien ruiker aan van witte orchideeën, samengehouden door een oranjelint. Nadat de begroeting is afgeloopen spreekt burgemeester De Vlugt zün welkomstwoord, dat elders is vermeld. L Achter en tusschen de jeugdige en oudere zangers zün de harmonie-orkesten opgesteld, die den zang zullen begeleiden: de Diemer Har monie, De Amsterdamsche Postharmonie, de Muziekvereenlging Het Nieuwe Zuiden. Het Christelük Politie Muziekgezelschap Crescen- .do en de Muziekvereenlging Het Westen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1