Heropening Staten-Generaal Ik LION OUD Dr. Colijn bij de Koningin Naar het vliegf eest NIEUWE GEZICHTEN Ji GECONDENSEERDE MELK NAAR ENGELAND Kerkelijk leven Herziening van de Grondwet WOENSDAG 9 JUNI 1937 i *u Kom vooral tijdig! f A.N.V.V.-CONGRES De O 13 weer thuis I wel in de haven' van n GEMEENTERAAD STAAKT Plebaan Brekelmans Goudvoorraad Ned. Bank Clearingkoersen Voedselvoorziening in oorlogstijd Onderzoek van de geloofsbrieven 'i! I Gemoederen te Groesbeek geprikkeld Klooster jubileum f A. A Rotterdam, 9 Juni. over- VOQT De werking van het Ryksbureau s een Eerste Kamer Rede voorzitter r.) der derde een U het i- n L t Tweede Kamer RixteL -i I Ontvangst ten Raadhuize in Zandvoort Benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus Nederlandsche belanghebbenden zouden verlenging der bestaan de regeling wenschen Behandeling der voorstellen in tweede lezing door de Tweede Kamer Omtrent de werkwijze van het onlangs door den minister van Landbouw en Visscherü in gestelde rijks bureau ter voorbereiding van de voedselvoorziening in oorlogstijd, vernemen wij het volgende: t* tad Nader wordt bericht, dat de Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 9 Juni, des middags te 1 uur. Aan de orde Is dan toelating en belediging tan de leden en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Rekening houdende met deze voorgeschie denis en met het feit, dat van de zijde der Ne- Cerlandsche fabrikanten en handelaren niet is bekend geworden, dat zij sindsdien een ander standpunt innemen, achten wij het gewenscht bovenstaand bericht slechts onder voorbehoud te aanvaarden. Waarschijnlijk zullen wy bin nenkort aan de hand van nadere gegevens, ook van de zijde der belanghebbenden, wel een meer gedetailleerd bericht kunnen geven, Red. om bü fit. ta ter te Het zijn ter en xt; cyn een ïest □r- Voor de vele duizenden bezoekers, die men verwacht, is een nauw keurige verkeersregeling ontworpen zenden zich naar dam begeven om buitenlandsche kunststukken te zien I krjjgt in de Kamer en vervangen zal worden. De Voorzitter hoopte, dat hU tegen morgen, één uur, weer een vei gMerirtg zal kunnen uit schrijven. als nl. de commissie tijdig met haar taak gereed zal zijn. Dinsdagmorgen heeft de R. K. Kamerfractie een vergadering gehouden. boven bedoelde regeling Is gerezen, lijkt het ons zeer onwaarschijnlijk, dat men zich voor handhaving van het bestaande systeem zou hebben uitgesproken. De eenlge reden, waarom men zich, ons dunkens, voor hand having zou hebben kunnen uitspreken, is, dat de handelaren bevreesd zijn, dat de nieuwe regeling nog ongunstiger zou zijn dan de thans bestaande. Blijkens den jongsten weekstaat Is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berichtperiode met 16 mlllloen ge stegen. Enkele uren, nadat de openingsplechtigheid plaats vond, kwam de Eerste Kamer in eigen home bijeen om de formeele installatie-werk- saamheden aan te vangen. Namens de commissie, in wier handen de ge loofsbrieven van den voorzitter waren gesteld, deelde de heer JANSSEN mede, dat de stukken in orde bevonden waren, zoodat Baron De Vos van Steenwijk weer als lid der Kamer toege laten was. Intusschen had deze reeds in han den van de Koningin den eed afgelegd. Hierna tracteerde de VOORZITTER de Ka mer op een speech je: scheiding werd Mgr. Diepen, bosch. Baron De Vos van Steenwyk her denkt de leden, die den Senant zyn ontvallen het Prinselijk Paar op den Dam. Op het balcon luistert de naar de aubade. Verschillende economische omstandigheden sedert'den wereldoorlog hebben tot gevolg gehad, dat op voorraden van onderscheidene grondstoffen voor de voedselvoorziening niet zoo zeker valt te rekenen als voor den wereldoorlog. Het is de taak van dit bureau maatregelen te nemen om voorraadsvorming te bevorderen en bij eventualiteiten klaar te zijn. BU deze voor crisiscentrales, gewenachte materiaal diensten. Dinsdagmiddag tegen 4 uur was een open bare vergadering van den gemeenteraad van Groesbeek uitgeschreven na een tijdsverloop van bijna vier maanden. Hierdoor waren de gemoederen van de raadsleden danig geprik keld, te meer waar beide wethouders herhaal- delijk op een openbare raadsvergadering had den aangedrongen. Toen zich op het bepaalde uur enkele leden ter vergadering meldden, kwamen zij te weten, dat B. en W. nog be sprekingen te voeren hadden. Na afloop van deze besprekingen voegden de beide wethouders zich ook bij den wachtenden raad in het nabij gelegen café en zagen allen van het bijwonen der vergadering af. Aanleiding tot deze staking is het feit, dat sedert vier maanden de medewerking van den raad niet meer noodig geacht werd. Verschil lende leden hadden ernstige grieven, welke niet tot uiting konden komen. Koenen voor stortingen op 9 Juni 1931 tegen verplichtingen luidende in: Reicnsmarken f 72.88, lires t 8.81, peseta’s f 9.40. Aangezien’ de termijn voor de huidige rege ling van den invoêr van Nederlandsche melk producten in Engeland binnenkort afloopt, werd dezer dagen, naar wjj van bevoegde zijde ver nemen, onder voorzitterschap van den heer ir. S L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, een vergadering gehouden met de organisaties van belangheb benden bij dezen uitvoer, mm. den Algemeenen Nederlandschen Zulvelbond, de Vereeniging van Belanghebbenden bij den handel in geconden seerde melk en melkpoeder, de Vereeniging van Groothandelaren in melkproducten en de Ver eeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne. De vraag werd behandeld, of na afloop van de huidige regeling een nieuwe dient te worden getroffen. Na bespreking der mogelijkheden, welke sedert de instelling der huidige regeling, waarbij de Invoer van Nederlandsche gecon denseerde magere melk in blikken wordt ge controleerd door een beperkt aantal firma's, op dit gebied zijn gebleken, spraken de belang hebbenden zich in principe er voor uit om, indien na afloop der huidige overeenkomst met Engeland een nieuwe regeling noodig mocht bljjken, het bestaande systeem te handhaven. Wel liepen de meeningen ten aanzien van het aantal der met dezen invoer te belasten firma's nog uiteen en werden destijds door sommige groepen tegen de gevolgde werkwijze inge brachte bezwaren in principe gehandhaafd doch gezien de tot dusverre met dit systeem opgedane ervaringen en de heerschende om standigheden, werd handhaving hiervan thans door de belanghebbenden het meest gewenscht geacht. Vele andere regeeringen hebben reeds uit gebreide maatregelen ter voorbereiding van een goeden voedselvoorzlenlngsdienst in oorlogstijd getroffen. Wanneer Nederland op dit gebied niet tijdig eveneens voor een behoorlijke organisatie zorgt, zal het straks buitengewoon moeilijk blijken iets van belang te doen, mede doordat andere landen, die zich vold«*hde hebben voorbereid, de noodige maatregelen reeds zul len hebben uitgevoerd. Daartoe worden vooreerst te land de auto’s en de fietsen als bokken en schapen geschei den. De auto’s trekken langs de Waalhaven O. Z. en worden bij het vliegveld over drie ver schillende parkeerterreinen verdeeld; al naar gelang zij kaarten of nog geen kaarten hebben. De taxi's volgen denzelfden weg en parkeeren op een vierde, voor hen gereserveerd terrein. De tram-passagiers worden in bussen aangevoerd, die eveneens denzelfden weg gaan en op kor ten afstand van den ingang stoppen. De fietsers worden geleid langs de Boergoensche vliet door Huismanstraat, Bakkerstraat, Zuidhoek en Schulpweg naar een groot parkeerterrein aan den Korperweg. Over denzelfden weg gaan ook de voetgangers. Een fraai overzicht tijdens de groote kinderzanghulde aan Koninklijke familie ding bewijzen de huidige te grootendeels ever het beschikken, goede Dinsdagavond te zes H. M. de Koningin den president dr. H. Colijn voor een audiëntie in het paleis op den Dam te Amsterdam ontvangen. sd ia Zooals men zich immers zal herinneren, be treft het hier de sedert ongeveer een half jaar geldende regeling van den uitvoer van gecon denseerde melk naar Engeland, by welker tot standkoming zich het vreemde en nooit opge- helderde verschijnsel heeft voorgedaan, dat de regeeringscommissaris zeide, met bepaalde door Engeland dwingend gestelde voorwaarden uit Londen terug te komen, waarvan een der voor naamste was, dat het aantal importeurs in Engeland tot zes zou worden beperkt. Later is gebleken uit interviews van enkele Neder landsche bladen met Engelsche autoriteiten, uit offlcleele vragen en antwoorden in het Engel sche Lagerhuis en uit een rapport van den Ne- derlandachen Landbouwconsulent te Londen, dat Engeland in het geheel niet dergelijke voor waarden had gesteld als door den regeerings commissaris waren genoemd. Niettegenstaande deze Engelsche verklaringen, werd de handel wijze van den regeeringscommissaris door den minister van Landbouw in de Tweede Kamer volledig gedekt. In de memorie van antwoord, betrekking hebbende op deze zaak, aan de Eerste Kamer heeft echter de minister een gansch andere verklaring afgelegd en gezegd, dat er van dwingende voorwaarden nooit spra ke was geweest. Hoewel toen in de bladen ge wezen is op het feit, dat de minister in de Eerste Kamer zijn eigen woorden in de Tweede Kamer heeft tegengesproken, is bij de behan deling der desbetreffende begroeting geen na dere uiteenzetting gevolgd. Naar verluidt zal de Tweede Kamer de voorstellen inzake de Grondwets herziening in tweede lezing niet voor September in openbare behandeling nemen. Een nieuwe figuur in de Kamer, Pater Mr. Dr. Beaufort sinds het overlijden van Mgr Nolens de eerste priester weer m het parlement trok bijzondere aandacht. Wij, katholieken, hebben dezen geleerden en socialen priester met trots en met schoone verwachtingen in de Kamer zien verschijnen. Ook de Tweede Kamer is vanmiddag terstond aan het eigen werk getogen. De VOORZITTER benoemde een commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven der gekozen leden, in welke commissie zitting kregen de heer Bongaerts <R.K de heer Van der Waer- den iB.D^pj, de heer Tilanus (C.H.). de heer V«n den Heuvel (AR.) en de heer Joekes (V.D.). Medegedeeld werd, dat alle geloofsbrieven varen binnengekoAen, behalve die van den heer W. O. A. Koster (NBB.), die geen zitting Veilig en Nieuwediep teruggekeerd -j—5 en van de .Jions”, de leeuwen der H verkiezingen, die den grootster» persoonlijken buit aan de stembus bemachtigden, is Z. Exc Min. Oud, de lijsttrekker der Vrijz. Democraten en getrouwe broeder in het orthodoxe aan- passingsgeloof van voorganger Dr. H. Colijn. Op een feestelijke bijeenkomst van de federatie Friesland van den Vrij zinnig Democratischen Bond is de per soonlijke overwinning van den minister riëelen lijstaanvoerder, die in het kielzog van den grooten Colijn onverwacht veel liberalen en kleurloozen aan boord mee kreeg, gevierd en zooals vanzelf spreekt, was ook op dit feest Min. Oud de Jion", de leeuw van den dag. Nu heeft een leeuw verschillende middelen tot zijn beschik king om zijn echtheid te bewijzen. Hij kan verscheuren, hij kan zijn machtige manen schudden, hij kan met zijn pluim staart den grond vegen en hij kan brullen. Het Is niet te verwonderen, dat „lion” Oud zijn toevlucht heeft genomen tot slechts het laatste, maar dat middel heeft hij dan ook braaf gebruikt. Hij verklaarde in een ferme rede, dat de Vrijzinnig Democraten volkomen bereid zijn tot samenwerking met anderen. Wat een wonder! Al heeft de Vrijzinnig De mocratische Bond ook naar verhouding een aanzienlijke stemmenwinst mogen boeken, hij is evenmin als de fortuinlijke partij van Dr. H. Colijn In staat het zon der samenwerking van anderen te kun nen stellen. Tot een samenwerking met verdoezeling van de Vrijzinnig Democra tische beginselen is Min. Oud in de naas te toekomst echter niet bereid. Voor een rechtsche coalitie, waarnaast de Vrij- zinnig Democraten „goedgunstig” mee mogen doen, bedankt hij feestelijk. „Nooit willen wij slaven worden van de rechtsche coalitie”, riep hij uit en hij stelde er prijs op, dat geheel Nederland deze woorden zou hooren. Nu, geheel Ne derland heeft ze gehoord evenals zijn verklaring, dat het de groote taak zal zijn het juiste evenwicht te bewaren in de vervulling van de groote politieke be langen „met handhaving van den gouden standaard van ons ideaal.” Op de profane Kamer-banken hadden thans oud-Minuiers (o.a. de heeren Welter en Steen- ttrghe, alsook de Kamerpresident Prof. Aai- berse) plaats genomen, en ook de rittende Ministers Colijn, Oud, Deckers. Slotemaker de Bruine, Van Schalk en Van Lidth de Jeude beletten nu bescheiden plaatsjes. De heeren Ge lissen en Slingenberg bekeken vanuit een hooge loge de nieuwe Kamers; kwamen zij beiden als minister afscheid nemen? Ook de liberale heer Van Kempen bezag de Kamers vanuit de hoogte; zal hij er alsnog in terug keeren? Hy maakt een kansje! Niet ón mogelijk Immers is het. dat Minister Van Lidth de Jeude als vak-minister in het nieuwe kabi net wordt opgenomen. Vijf vrouwelijke Kamerleden tellen de beide Kamers nu (vier in de Tweede en één in de Eerste Kamer). Alleen het Tweede Kamerlid Mevrouw De VriesBruins (S.DA.P.) was niet verschenen. Z. H. de Paus benoemde tot Geheim Kamerheer den Hoogeerw. Heer J Brekel mans, Kanunnik van het Kathedraal Ka pittel. Deken der stad en plebaan van de kathedrale basiliek van St. Jan te Den Bosch. Zooals bekend, viert Mgr. Brekel mans op 12 Juni zijn veertig-jarig priester feest. benevens zijn koperen jubileum als plebaan en kanunnik. De pauselijke onder- Mgr. medegedeeld door Bisschop van k Hertogen- Door de instelling van dit bureau, welke een onmiddellijk gevolg is van een door de com missie voor de economische verdedlgingsvoor- bereidlng bij den ministerraad Ingediend rap port, zijn de voorzieningen Inzake de voedings- en voedermlddelen in één hand gelegd. Van particuliere zijde, bedrijfsorganisaties e.d. is- reeds Instemming betuigd met de doelstel ling van dit bureau. Het is te wenschen, dat bij deze voorberei dende maatregelen, welke genomen worden In het belang van het geheele volk in al zijn geledingen en al zijn groepeeringen, nlemahd achterwege bljjve bij het verleenen van zijn daadwerkelijke medewerking, zonder welke het bureau zfjn taak niet volledig kan volbrengen en zonder welke ook ons volk In benarde om standigheden in diepe ellende zal geraken. Als taak van dit bureau moet gezien worden de voorbereiding der voedselvoorziening in tijden van nood (d l. oorlog, mobilisatie, oor logsgevaar dan wel verhoogde internationale spanning) ten behoeve van-het geheele volk. Het jaarljjksche congres van de Algcmecne Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, dat ditmaal te Zandvoort wordt gehouden, werd gisteravond begonnen met een samenkomst in Bodega Mustert. Dank zij het schitterende weer, konden de ca. 250 congressisten Op het terras plaatsnemen en onder het genot van eer. kopje thee of iets dergelijks, genieten van *t uit zicht op de zee. Nieuwe kennismakingen werden aangeknoopt, oude hernieuwd, zoodat de stem ming onder de deelnemers reeds zeer spoedig prettig en ongedwongen was. Voorafgegaan door de muziekkapel „Zand- vcort’’ wandelde men daarna naar het Raad huis, waar de burgemeester, de heer H. van Alphen, in de pas gerestaureerde raadzaal een hartelijk welkomstwoord sprak. Het verheugt het gemeentebestuur, aldus spr., dat het congres ditmaal in de badplaats Zand voort gehouden wordt, en, hoewel de jaren van crisis schijnbaar langzamer voorbijgaan dan ja ren van voorspoed, herinnerde hij zich, als nog zeer kort geleden, het congres van 11 jaar terug, toen de heer van Deventer, als voorzitter, het congres leidde, aan wiens gedachtenis spr. eenlge gevoelige woorden wijdde. Het is niet ónmogelijk, dat de subsidie aan de vereeniging verhoogd wordt, hetgeen in de vergadering van vandaag besproken zal wor den. Indien het zou mogen gelukken, dat daar door het toerisme in Nederland in belang-ijke mate zal bevorderd worden, is het een prettige gedachte voor het gemeentebestuur, dat In Zandvoort de victorie begonnen is. Hierna be sprak de burgemeester de verschillende aange brachte veranderingen in' Zandvoort, die het dorp voor bet toerisme aantrekkelijker gemaakt hebben, waarbij hij echter opmerkte, dat oor óen anderen badplaatsen gaarne een plaatsje onder de zon gegund wordt. Hij wenschte den congressisten een aangenaam verblijf en sprak de hoop uit, dat dit congres door meer dere gevolgd zal Worden. Namens den voorzitter van de A.N.V.V., den neer Kraayenhoff, die in het buitenland ver toeft. sprak de vice-voorzitter, de heer Knater- Kremers. die in een geestige toespraak dc schoonheid van ons land uiteenzette, den bur gemeester dankte voor de hartelijke ontvangst •n de service, welke dit congres voor de deel nemers tot een groot genoegen zou maken. In de hall van het raadhuis was daarna ge legenheid tot het gebruiken van een verver- sching. In visscherscostuum gekleede meisjes presenteerden gebak, terwijl aan den anderen kant de kurken ran de champagneflesschen knalden. Hierna volgde nog een zeer geanimeerd soirée in Bodega Mustert, waar de gasten tot laat In den avond bijeen bleven. Bovenstaand bericht komt volgens alle uiterlijke kenteekenen van de zijde der re- geering. Gezien het buitengewoon groote verzet, dat destijds tegen da nieuwe, hier- verricht en veel voor de koopvaardijvloot gedaan. Het Is voor de bemanning een groote prestatie ge weest: met ongeveer 30 man te verblijven in een ruimte van ongeveer 40 meter lengte en 8H meter breedte. Veel belangstelling was er niet. We zijn den laatsten tijd gewoon geraakt aan het komen en gaan van schepen van en naar de Spaan- sche wateren. Het is nog niet bekend welk schip de O 13 zal vervangen. Het zal vennoedelijk de O 16 zijn, die momenteel geheel wordt nagezien. Om hun, die de vliegfeesten bezoeken, het mo- gelyk te maken zonder lang wachten in het bezit te komen van een toegangsbiljet, zijn b(j den hoofdingang 17 loketten opgesteld. ter wijl by de aanlegsteigers van de Spido nog zes loketten gereed zullen staan. Zij, die uit de rich ting Heyplaat-Pemls komen, worden eveneens in de gelegenheid gesteld om snel kaarten te koopen. omdat bij de splitsing van den Vonde lingenweg twee extra loketten worden ge plaatst. Aan 25 verschillende loketten zal men dus toegangsblljetten kunnen koopen. Het is raadzaam vroeg op Waalhaven komen, speciaal op den Zaterdagmiddag, programma zal dan wel zeer Interessant en bovendien is vroeg komen op dien middag van belang, omdat tusschen 1 en 3 uur een zes tal Douglasmachlnes van de K. L. M. komen en vertrekken en omdat men dan ook getuige kan zijn van de aankomst van verscheidene deelnemers. Ten gerieve van de toeschouwers zullen op alle rangen luidsprekers aanwezig zijn, waar door het geheele uit te voeren programma zal worden toegelicht. Voorts zijn op alle rangen buffetten Ingericht waar zoowel drink- als eet waren verkrijgbaar zijn Zij, die paddock-plaatsen hebben, kunnen te gen betaling van een suppletie elk half uur de hangars en de vliegtuigen bezichtigen. Deze be zichtiging kan alléén door bezitters van pad- dock-blljetten plaats hebben Eiken dag is er ruimte voor 42000 kijkers en allen zullen een ruime plaats vinden, die het mo gelijk maakt overal de demonstraties uitste kend te volgen. Er behoeft dus niet de minste vrees te bestaan, dat men geen plaats zou kun nen krijgen of dat men lang op een toegangs biljet behoeft te wachten. De uitgebreide maat regelen op het terrein en daarbuiten, zoomede de verkeersregelingen waarborgen het publiek dat men op gemakkelyke wijze naar Waalhaven zal kunnen komen en op het terrein zijn plaats zal vinden. Hetzelfde geldt voor den terugkeer, na afloop van het programma. In den loop van deze week zullen de verschil lende buitenlandsche vliegers reeds op Waalha ven arriveeren; vandaag komt er een, morgen enkelen en Vrijdag nog één. Op het feest van Zaterdagmiddag zal een esquadrille van de „Jav»’’ aan de feesten deelnemen. Ook de nieu we Schelde-musch zal worden gedemonstreerd. Het belooft een zéér wél-slagend feest te zul len worden. De Nederlandsche Spoorwegen, welke tijdens de vliegfeesten op 12 en 13 Juni een groot ver voer verwachten van de omliggende plaatsen naar Rotterdam, zullen op 12 en 13 Juni speciale goedkoope retourblljetten beschikbaar stellen vanaf station Den Haag H. 8 M Leiden, Gouda en Dordrecht naar Rotterdam. Voor hen, die te water het vliegveld willen bereiken bestaat daartoe in ruime mate gelegen heid. De „Spido”, die eigenlijk het heele feest organiseert, laat van drie steigers aan de Wil- lemskade booten vertrekken, waarvan enkele meer dan duizend man kunnen bergen. Op het middenplein aan deze kade staan vijf loket ten waar enkel retourblljetten worden verkocht. Deze retours zijn echter na afloop van de de monstratie óók geldig op de tram en de tram bussen. Ieder oogenblik kan men van hier uit practisch weg naar Waalhaven, waar eveneens drie steigers liggen om de gasten te ontvan gen. Wanneer de vliegfeesten geëindigd zijn lig gen aan ieder van deze steigers twee booten klaar, die onmiddellijk kunnen vertrekken met 5000 menschen aan boord. Nu ik op het punt sta de stukken betreffende de verkiezing der leden in 'handen te stellen van door my te benoemen twee commissies tot het onderzoeken van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden, is, naar goede zede van ons Huis, eerst het oogenblik voor mij aan gebroken om in het openbaar hen te herden ken, die tengevolge van de laatste verkiezing voor dezen tak van de volksvertegenwoordiging •ns zijn ontvallen. Ze zijn niet minder dan 16 in aantal Aan talenten, kennis, werkkracht, ijver, toewijding en parlementaire ervaring enkelen zetelden hier gedurende bijkans een kwart eeuw nemen zij gezamenlijk een schat mede. Hun heengaan beteekent eer) zeer gevoelig verlies. Zij hebben den lande hun goede dien sten bewezen en ons in hun omgang veel ge schonken. Wij vergeten hen niet, houden hen in zeer dankbare herinnering en zullen ae blijven mis sen 16 nieuwe Kamer! Wel onderwerpen de Staten Provinciaal College aan een zware proef. Maar ik twijfel er niet aan of het zal blijken er tegen bestand te zijn. Bij zoozeer gewijzigde samenstelling zal de sfeer toch dezelfde blijven. De nleuw- gekoeenen hoe talrijk ook zullen, ik houd er mij van verzekerd, allengs weten zich aan te passen aan onze omgeving. Mogen zij eenigen tijd zal het uit den aard der zaak vorderen blijken niet alleen op volgers maar ook goede plaatsvervangers te zijn van hen, die van ons heengingen en aldus op den duur ook hunnerzijds bijdragen tot het ge- •ag en den luister van den Senaat.” Nadat de Voorzitter nog twee commissies had benoemd voor het onderzoek der geloofsbrieven van de andere leden, werd de vergadering ver daagd tot morgen elf uur. De jaren 19141918 hebben wel bewezen, dat het niet bestaan van een goed voorbe reiden voorzieningsdienst van het volk een groote ramp kan beteekenen en zonder uur heeft minister- liu Mr. Wendelaar Van Rappard was ambtscostuum; de heer Wendelaar Alkmaarsch burgemeesterlijk gala voor deze ge legenheid te voorschijn gehaald. De ontvangst- en uitgelelde-commissle was sinds Zaterdag met twee leden het Eerste Kamerlid Van Rappard en het Tweede Kamer- - vermeerderd; de heer verschenen in kamerlld- had zijn De eerw zuster M. Sigaberte (mej. C Berk hout) viert heden haar gouden kkxvterjubileum hi het pensionaat .Mariëngaarde” te Aarle- De Minister, in mlnisterleele kleedlng troefde zichzelf in kortheid: had hij Zaterdag bü de sluitingsplechtigheid negentig seconden noodig voor zijn rede, thans had Z. Excellen tie aan zestig seconden genoeg. Uitgesproken werd de hoop, dat de nieuwe Kamers het werk der Grondwetsherziening onder den zegen van den Allerhoogste zouden voltooien tot heil van land en volk. Heden bood de vergaderzaal der Tweede Kamer een veel levendiger aanblik dan Zater dag en veel nieuwe gezichten waren er op te merken. Zes N.S.B.-ers waren er verschenen als doodgewone menschen «onder ook maar iets excentrieks uit te richten. Is er voorheen wel eens gemompeld, dat de NB B-ers bü deze gelegenheid wie weet! misschien wel in «wart hemd het terrein van den strijd zouden wfUen betreden, de uitslag der verkiezingen moet hun den lust tot iedere manifestatie wel benomen hebben. Hun zetels bevonden zich niet vei van die der communisten Deze laatsten toonden hun belangstelling aoor afwezig te zijn. iAü— twijfel zal leiden tot een groot voedsel tekort met alle gevolgen daarvan. Druk zijn de Rotterdamsche auto riteiten in de weer met de voorberei ding van de groote vliegfeesten, die Zaterdag en Zondag a.s. op Waal haven plaats vinden. Te land en te water zullen die beide dagen« dui- dit deel van Rotter- de meest beroemde stuntvliegers hun volbrengen. Te land en te water dienen dus uitge breide maatregelen te worden getrof fen om het massale komen en gaan zoo vlot mogelijk te doen verloopen. leden, ongeveer Gistermiddag om kwart voor zes is de O 13 weer in de haven van Nieuwediep teruggekeerd. Dinsdag 23 Maar? is de O 13 in gezelschap van de O 15 naar de Spaansche wateren ver trokken om de Hertog Hendrik bjj het con voy eeren bij te staan. De belde onderzeeërs stonden onder commando van den luitenant ter zee der eerste klasse A. Molenaar, die mede de commandant van de O 13 was. Twee en een halve maand heeft de O 13 pa- trouille-dlenst Nederlandsche ■w -jr y U weten niet, of Minister Ouo yy rno verschrikkelijk op gebrand moet zijn, dat geheel Nederland zjjn stem zoo goed heeft vernomen en er uiteraard allerlei conclusies aan zal ver binden, welke niet alle even aangenaam voor hem zelf en zijn partij kunnen zijn. Niemand heeft ooit den Vrijz. Democra ten en hun leider gevraagd beginselen te verdoezelen en een slavernij te aan vaarden. Noch Mln. Oud, noch dé Vrijzin nig Democraten behoeven aan een recht sche coalitie mee te doen, en de recht- sche partijen eischen dat ook niet, juist-<i omdat zij de Vrfjz. Democratische be ginselen niet deelen. Zij zijn tezamen sterk genoeg om zuiver democratisch een kabinet te vormen, dat op een be hoorlijke en bruikbare meerderheid in het parlement steunt. Niet de rechtsche partijen dringen er op aan. dat de Vrij zinnig Democraten mee moeten doen aan de regeeringsvorming, maar Mln. Oud zelf zou daaraan zeker niet ongaarne deel nemen. Zijn manhafte verklaringen maken nu op ons den indruk van een principiëele afwijzing, omdat hij het re- geeringspel voor de Vrijzinnig Democra ten reeds verloren waant, een verkla ring A la Reinaert de Vos, voor wlen de begeerde druiven te hoog hingen om zoet genoemd te kunnen worden. Er gaat sinds gerulmen tijd het gerucht, dat mln. Oud, indien hij niet in het nieuwe kabi net terugkeert, eerlang burgemeester van Amsterdam zou moeten worden. In dien dit waar zou zijn, zou de moed, waarmee hij zijn stem heeft verheven, niet zoo groot zijn, als hij thans voor *t groote publiek moet schijnen. Wat wel ’n bewijs van Oud’s moed, zoo niet over moed, levert Is de beeldspraak van den gouden standaard van zijn ideaal, welke hij zich veroorloofde. Immers als Min. van Financiën heeft hij eraan medege werkt, dat de gouden standaard, zij het ook onder drang van de omstandigheden, werd prijsgegeven. In dit licht bezien, krijgt de beperking „in de naaste toe komst”, welke hij aan zijn niet-bereid verklaring om met verdoezeling van be ginselen samenwerking met anderen te aanvaarden toevoegde, een bijzonder pikant smaakje. DEN HAAG, 8 Juni 1937. Onder groote belangstelling, zoowel van de zijde der afgevaardigden als van het publiek, is in de hedenmiddag onder voor-- zitterachap van den Éérste Kamer president Baron de Vos van Steenwijk, gehouden ver- eenlgde vergadering van de beide Kamers der Staten Generaal door Minuter de Wilde namens l^M. de Koningin de buitengewone zitting van de Staten-Generaal geopend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5