het van De onder vuur genomen Verklaring Duitsche Episcopaat „Ijzeren Gordel” - •t UN De hoofdstad in De strijd tegen de Kerk Anti-fascisme te Belgrado DE NON-INTERVENTIE- MOEILIJKHEDEN feeststemming ii WOENSDAG 9 jUNI a937 t de e De rede van Jouhaux Een bombardement door 30 rechtsche vliegtuigen N Een standbeeld te Irun voor generaal Mola De Italiaansche reis van Het groote moment Een late verraaaing Duitsche kruiser te water gelaten De Nieuwe mutaties in militair Rusland De eiachen der arbeider» De avonddrukte Deserteeren Duitsche Baldwin wordt Graaf soldaten Leeningen in Amerika Baldwin of Bewdley Succea der achat kiatemiaaie Korte berichten G.G.D. in actie Geschil over Bruckner Von Blomberg G.G.D. verzorgde ruim 700 personen Doodvonnissen tegen Duitsche communisten De petroleumstaking in Mexico De veiligheid van de contröle-vloten Oorlogsschepen in de controle vervangen? Wat reparatie van de Hunter koet nieuwe 10.000 tonakruiaer zal den naam „Blücher” dragen „Bewonderenawaardige wapen», in handen van goede soldaten” De beachuldiging en verdacht making door miniater Goeb bels af doend ontzenuwd Den geheelen avond vulde een duizendkoppige menigte de atraten en grachten 1 Valencia, Madrid en Palamo» door de rechtachen ge bombardeerd Het bezoek van Von Neurath geeft aanleiding tot betoogingen Zyn woorden zouden niet zoo acherp zyn geweeat Deze verklaring luidt als volgt: van 3. 3) met comité-leden inge- van hun de Hedenochtend vroeg trachtten twee vlieg tuigen van de rechtschen Valencia te bom- bardeeren. P de ge leien jeen Groen- i N. de polder chouw n van Naarde dviele lord van de admiraliteit, ko lonel Llewellljn, hedenmiddag in het Lagerhuis mededeelde, zullen de kosten van reparatie van den torpedojager Hunter, die onlangs in de Voor het Fransche gezantschapsgebouw vorm de zich een andere groep, die ten gunste vap Frankrijk betoogde. De politie trad op beide plaatsen krachtig op en verspreidde de betoo- gers, waarvan er enkelen werden gearresteerd. VATICAANSTAD. 1 Juni. Onue Romein- whe correspondent seint ons: De Osaerva- tore Romano publiceert een verklaring van het Duitsche Episcopaat, welke Zondag In in alle kerken van Duitschland is voorge legen. be lt. per 16 per Waag- Leeg- De internationale conferentie inzake de wal- vischvaart te geëindigd met het teekenen van een overeenkomst tot regeling van de walvtech- vangst in alle wateren. Th totaal werden 725 personen geholpen. Geen der gevallen was ernstig. Enkrie be- **ümden zijn door den Geneeskundigen Dienst naar huis gebracht. KIEL, 8 Juni (DKB.). In tegenwoordigheid van den opperbevelhebber der marine, gene- raal-admlraal Raeder, te vanochtend een nieu we 10.000 tonskruiser te water gelaten. LONDEN, 8 Juni. (Reuter) Naar door London Gazette wordt medegedeeld, heeft Baldwin zich den tjtel gekozen van Graaf Baldwin of Bewdley. ■ot M 11 oo o kg. 0 ser rnidd. 1 per rullen stuk. 0 kg. 10.00 Het antwoord van de Fransche regeering op de vraag van de Britsche regeering inzake de garanties aan de oorlogsbodems, die deelnemen aan de contróle voor de Spaansche kust, is hedenochtend op het foreign office overhandigd. De niet-inmengingscommlssie zal van de ge nomen besluiten op de hoogte worden gesteld, zoodra de antwoorden van Valencia en Sala manca zullen zjjn ontvangen, aangezien er. al dus te men te Londen van mèenlng, geen reden te om er aan te twijfelen, dat deze antwoorden niet gunstig zouden zjjn. Deze verhinderde evenwel niet, dat tientallen Hnderen en vrouwen het toch te kwaad kregen en In een van de geïmproviseerde G. G. en G. D.-lokalen moesten worden binnengebracht. Het ging alles heel vlot in zijn werk en dit is niet In het minst te danken aan de Am- sterdamsche Postharmonie, die zoo lustig en zoo lustige wijsjes blies, dat de wegtrekkende kinderen als vanzelf hun stap versnelden. De bevelvoerende admiraal van het marine station Oostzee, admiraal Albrecht, deelde mede, dat de zware kruiser den naam „Blücher” zal dragen. Dit te het derde Duitsche oorlogsschip van dezen naam. De vorige pantserkruiser Blücher werd op 24 Januari 1915 in den zeeslag bij Dog- gersbank zoo ernstig geschonden, dat hjj zonk. De admiraal besloot; «Vaar gelukkig. Ver kondig overal ter wereld de macht en het aan zien van het derde rijk. Wees dapper. Wanneer men ons een oorlog zou willen opdringen, wees dan het eerste bij den vijand. Strijd gelijk je voorgangers in den geest van Blücher en God geve je de overwinning.” Er zijn in Duitschland meer dan honderd duizend mannelijke en vrouwelijke leden van leekencongregatles. Hoevelen van hen verwik keld zijn in de processen is nog niet nauwkeu rig kunnen worden vastgesteld. ROME, 8 Juni (Havas)Maarschalk Von Blom berg Is Maandag aan boord van het jacht .Aurora" uit Napels vertrokken naar Taormina, waar hfj twee dagen rust zal nemen. In een verklaring, die Von Blomberg tegen over den president van het agentschap Stefanl heeft afgelegd, heeft hij, na zijn dank te hebber betuigd voor de ontvangst, die hem in Italië ten deel is gevallen, zijn bewondering geult over .de bewapening der Italiaansche strijdkrachten. Hjj zeide, den indruk te hebben, dat deze wa pens in handen van goede soldaten zijn. Von Blomberg verklaarde voorts: het zou on zinnig zjjn, aan mijn reis een verborgen politiek doel te willen toeschrijven, omdat zoowel de Fuehrer als de Duce niets liever willen dan den wereldvrede handhaven. Toen kwam het groote moment. Het publiek, dat lang Achterbaks” was gehouden, zon nu tot vlak voor het Paleis naderen. En alle ver moeidheid. al het lange wachten was vergeten. Men wuifde, zwaaide en zong. De Koninklijke Familie begreep. Koningin en Prinses rezen van haar zetels en namen wui vend dankend deze hulde van het Amsterdam- ache publiek, dat spontaan het Wilhelmus aan hief. Het slot was niet het minste deel van dezen stralenden middag. Op het totaal aantal van 25 635 personen zjjn cr dus in het geheel 58 gevallen, d.wx. minder aan een kwart procent of ongeveer één op vijf honderd priesters. MOSKOU. 8 Juni. Officieel wordt medege deeld, dat bjj beschikking van den volkscom missaris van oorlog, Worosjllof, de bevelhebber van het militaire district Moskou, legercomman dant Berlow, benoemd is tot opperbevelhebber in het militaire district Wlt-Rusland. Omtrent het lot van legercommandant UborewltsJ, die tot nu toe bevelhebber is ge weest van het militaire district Wit-Rusland, wordt, aldus vervolgt het bericht van het Duit sche nieuwsbureau, niets medegedeeld. Ubore wltsJ gold als één der bekwaamste leiders van het roode leger. Hjj heeft den afgezetten maar schalk Toechatsjewskl zeer na gestaan. Ten aanzien van het geval-Toechatsjewskl. aldus besluit het Duitsche nieuwsbureau, bewaren de officieele instanties ook verder het stilzwijgen. De officieele persorganen hebben evenwel niet nogmaals de berichten over zjjn arrestatie ge dementeerd. PARIJS. 8 Juni (Havas) Het orgaan van het Frapsche Vakverbond C.G.T. ,X* Peuple", drukt in zijn editie van heden een verklaring af van Jouhaux. waarin deze ten aanzien van zjjn rede voering van Zondag te Clermont-Ferrand o.m. zegt: „Tijdens mijn uiteenzetting heb ik slechts verklaard, dat, wanneer morgen politieke intri ges de regeering ten val zouden brengen, het land dit niet zou aanvaarden. Het tijdperk van die Intriges te voorbij. Ik heb trouwens verscheidene malen de gelegenheid ge had dit te zeggen.” De duizenden, die ’s avonds op den Dam_ had den post gevat en daar bleven zingen en jui chen, werden tegen tienen plotseling verrast, toen op de eerste verdieping van het paleis het gordijn voor beteerde raam van1 de Mozes en A^ronstraat af werd weggeschoven en het venster werd geopend. De dichtstbijzijnden herkenden terstond Prin ses Jyliana en Prins Bernhard en uitten vreugde daarover in een luid gejubel. Met de défileerende vereeniglngen ging het evenzoo en mede daardoor kon het ge schieden, dat precies kwart voor vier het program, zooals het was vastgesteld, was afgewerkt. BELGRADO, 8 Juni. (Havas) Een groep van twee tot drie honderd studenten heeft getracht zich naar de villa te begeven, waar Von Neurath zijn intrek genomen heeft, onder het uiten van vijandelijke kreten aan het adres van het Hitlerlsme en fascisme. In Berlijn werd een nationale bijeen komst gehouden van menschenredders. Men ziet hier den oudsten en de jongste menschenredder den tS-jarigen Hermann Sauer uit Munster en de 11- jarige Eva Seemann uit Kiel LONDEN, 8 Juni. (Havas). De Britsche re geering heeft, zooals reeds gemeld, een Fran sche nota ontvangen over de kwestie der ver sterking van de veiligheid der contrólevloten. De nota is volledig een bevestiging van het mondelinge antwoord, dat de Fransche ambas sadeur Vrijdag aan Eden gegeven heeft. Parijs toont gunstig te staan tegenover de Britsche voorstellen en stelt zelf om. voor aan de vlo ten een meer internationaal karakter te geven, teneinde een leder minder kwetsbaar te maken. Het tegenwoordige op Antipathieën” gebaseer de contröle-systeem heeft Spanning doen ont staan. Frankrijk stelt daarom voor een waarne mer te plaatsen aan boord van de contrólescbe- pen en het opnemen van schepen van minder rechtstreeks belanghebbende mogendheden in de contrdlevloten. Wat echter de priesters betreft, blijkt uit de ontvangen mededeelingen, dat van de 21.461 wereldlijke priesters in de heden loopende processen er slechts 49 betrokken zijn. Van deze zijn er 21 veroordeeld en 28 anderen staan nog onder proces. Van de 4174 reguliere priesters zijn er ne gen bij de processen betrokken, van wie er één is veroordeeld en de anderen nog onder proces staan. Men verwacht, meldt Reuter nader, dat de Duitsche ambassadeur Von Ribbentrop morgen naar Londen een gunstig antwoord op de ge wijzigde Britsche voorstellen zal medebrengen. Men hoopt, dat na een bespreking tusschen Eden en Von Ribbentrop het foreign office den uiteindelijken tekst zal kunnen opstellen van een accoord, behelzende het beginsel van over- legpleglng teneinde bjj een eventueelen aanval op een oorlogsschip dat aan de contróle deel neemt. op te treden. Von Ribbentrop heeft te Berlijn een onder houd gehad met Hitler, die, ofschoon gekant te gen overlegpleglng-zonder-meer, gunstig ge stemd bleek voor de gewijzigde formule. Zoo dra het door Frankrijk. Duitschland, Italië en Engeland aanvaard is, zal het on twerp-accoord worden voorgelegd aan Valencia en Salamat&a. op wier goedkeuring men rekent. „De heer Minister van Propaganda en Volks ontwikkeling heeft in zijn rede van 28 Mei ver klaard, dat het in de zg. zedeljjkheidsprocessen niet gaat om betreurenswaardlge indivldueele feiten maar over een algemeen zedenbederf van zulk een omvang en afschuwelijkheid, dat het geen weerga vindt in de gansche geschie denis der menschheid. „Men kan heden, zoo verklaarde de Minister, geen twijfel meer koesteren, dat ook de dui zenden gevallen, die ter kennis van de Justitie gekomen zijn, slechts een onderdeel zjjn van den waren omvang van dit zedenbederf en slechts een symptoom van zjjn uitgebreidheid” Zij werden evenwel door het luchtafweerge schut verdreven. De vliegtuigen wierpen een twintigtal bommen op de haven, waarvan de meeste in het water terecht kwamen. MEXICO-CITY, 8 Juni. (Reuter) Het fede rale scheidsgerecht zal moeten onderzoeken, In hoeverre de economische draagkracht der pe- troleummaatschappijen toelaat, dat aan de looneischen der arbeiders wordt voldaan en te vens een oordeel moeten vellen over de overige eischen, welke de arbeiders stellen. De arbeiders eischen uitbetaling van het volle loon over den tijd, dat het werk heeft stilgelegen, alsmede van alle door de gedelegeerden gedane uitgaven en andere kosten gedurende de zes maanden, dat met de werkgevers besprekingen gevoerd zijn over een de geheele petroleumindustrie om vattend collectief contract. Tijdens de aubade gingen de gezamenlijk 'het Paleis binnen. De heeren Mr. Trip en Vattier Crane werden tot het balcon toegelaten en sloegen van daar af het verdere verloop van de aubade en het oéfilé gade. et wegtrekken dergenen, die aan de aubade ^■M^gyjerk^Aam intusschen nog zoo- tifd in Wr^^Wt er vgor het défilé niet meer dan een kwartier overbleef. Kranig marcheerden verschillende corporaties waaronder vele Katholieke, langs het balcon van het Paleis. De vaandels neigden de studenten zwaaiden met hun baretten, de sporters brachten hun Olympiscben groet. Toen was het einde. En daar was veel schoons in. ofschoon velen hun hart vasthielden. De Dam eindelijk vrij voor het publiek, zou worden Ingenomen en dit zou op een verwar ring zijn uitgeloopen als er niet de maréchaus see geweest was met haar paarden, waarvoor het publiek zooveel respect had, dat het de afzetting van polltie-agenten, die voor dit geval door Roode Kruissoldatcn werden geassisteerd, niet doorbrak. Deze kringen zijn van meening, dat het nu mogelijk zal zjjn te Londen over te gaan tot de redactie van den tekst van een overeenkomst, welke zoo spoedig mogelijk door de zorgen van de Britsche kanselarij naar de belde partijen in het Spaansche conflict zal worden gezonden. De formule, welke de diplomaten der vier mo gendheden té Londen zullen moeten uitwerken, zal op de drie punten waarop de overeenkomst nu reeds in principes te bereikt, betrekking heb ben en wel: WASHINGTON, 8 Juni. Morgenthau, de mi nister van Financiën, heeft medegedeeld, dat de inschrijvingen op de leening der schatkist ten bedrage van 800 mlllloen dollar voor de eerste tranche 1788 mlllloen dollar bedroegen en voor de tweede tranche 1843 mlllloen dollar. Morgenthau hoopt, dat de leening, wanneer de Inschrijving hedenavond gesloten wordt, zesmaal overteekend zal zijn. De resultaten overtreffen de meest optimistische verwachtin gen. medegedeeld. gekozen van BRUSSEL, 8 Juni (Havas). La Gazette schrijft, dat de gendarmerie te La Calamine onlangs twee Duitsche soldaten in uniform heeft gearresteerd. De arrestanten hadden verklaard te zijn gedeserteerd uit een regiment te Aken, omdat het regime in het Duitsche leger hun niet meer beviel. WEENEN, 8 Juni. (Havas) De Oostenrljkache pers heeft eerst het stilzwijgen bewaard over de onthulling van de buste van den componist Bruckner Zondag jl. In het Walhalla te Re gensburg. De reden hiervan te, dat minister Goebbels in zijn rede Bruckner heeft afgeschil derd als een man, dfe alle confessioneels ban den verbroken had, terwijl de Ooetenrljkers den componist beschouwen als het prototype van den componist van de gewijde Katholieke mu ziek. Maarschalk Von Blomberg bezichtigde bij zijn bezoek aan Italië na de legertna- noeuvres bij Citavecchia de veldartillerie- De maarschalk bij ’n stuk zwaar geschut Tenslotte te het verheugend, dat tot vannacht half twee de politie geenerlei excessen had te vermelden. De G.G.D. had des avonds geen enkel straat-ongeval te behandelen gehad. Op het hoofdbureau van politie was men dan *>k uiterst content over het vlot verloop van d«n eersten feestdag, waaraan de getroffen ver- MADRID, 8 Juni. (Reuter) Naar bet JSpaansche persagentschap meldt, heeft men na het bombarderfient van Madrid van vannacht en vanmorgen reeds meer dan honderd dooden geteld. Tweehonderd gewonden zijn naar de ziekenhuizen vervoerd. Naar wordt meegedeeld, te Granada gebom- oardeerd door twee vliegtuigen, welke verge zeld werden van een jachtvliegtuig. De regeeringstoestellen konden ongehinderd (Te stad naderen, doordat zij een witte vlag ge- teschen hadden, zoodat men geloofde, dat zij zich aan de rechtschen kwamen overgeven. De vliegtuigen wierpen vijftien bommen op de arbeiderswijk Saint Lazare, waardoor vijftien huizen werden vernield. LONDEN. 8 Juni (Havas). Engelsche di plomatieke kringen voorzien, dat binnenkort een overeenstemming zal kunnen worden tot stand gebracht tusschen de vier mogend heden, die belast zijn met de contróle ter zee aan de Spaansche kusten, gezien het algemeen gunstige karakter der opmerkin gen van Parijs, Rome en Berlijn. In het Baskenland zjjn beide tegenstanders weinig actief, en de strijd beperkte zich tot artillerievuur, vooral bif*Ben Lemonaberg. Gis termiddag hebben twinflg vliegtuigen van de rechtschen een aantal plaatsen in de omgeving van Bilbao gebombardeerd. Een delegatie van den Franschen christelljken vakbond heeft bij Minister-President Blum ge protesteerd tegen de talrijke daden van terreur van de roode tegen de christelijke arbeiders op het terrein vgn de Wereldtentoonstelling, in de mijnen van den Elzas en In de verschillen de industriecentra. De delegatie verlangde van de regeering, dat zjj aan deaen ondraagljjken toestand een einde zou maken. De Britsche ambassadeur te hedenmiddag ont vangen door minister Clano, wien hij mededee- ling deed van het standpunt der Britsche regee ring ten aanzien van het Italiaansche antwoord op de voorstellen betreffende de contróle en meer in het bijzonder het derde punt. Zooals men weet, bleek Italië gekant tegen het denk beeld van overlegpleging tusschen de mogend heden, alvorens In geval van een aanval op een der contróleschepen represaillemaatregelen worden genomen, en heeft het geëtecht, dat iedere aldus aangevallen mogendheid het recht krjjgt, den aanval te beantwoorden en niet al leen zich te verdedigen. Men schat het aantal granaten, dat de artillerie van Franco in den afgeloopen nacht op Madrid heeft afgeschoten, op duizend. Te Jarrow zijn twee nieuwe torpedojagers voor de Britsche vloot, de Cossack en de Afridl. van stapel geloopen. De turbines van belde schepen kunnen 44.000 paardekrachten ontwik kelen, welke den schepen een snelheid van 38 knoopen zullen kunnen geven. De bewapening bestaat uit acht kanonnen van vier en een halven duim en luchtafweergeschut. Het aantal slachtoffers te nog niet bekend, doch men verwacht niet, dat dit hoog zal zijn, aangezien de straten vrijwel verlaten waren op het oogenbllk van het bombardement. De verdedlgingsrald heeft medegedeeld, dat hedenochtend vijf uur twee kruisers der rechtachen, vermoedelijk de Beleares en de Canarias, een zestigtal granaten hebben afgeschoten op Palamos, sonder evenwel veel schade aan te richten of dooden te veroorzaken. BERLIJN, 8 Juni (Havas) De vroegere communistische Rijksdagafgevaardigde Madda- lena en vier andere beklaagden hebben voor de Volksrechtbank terecht gestaan terzake van het in gevaar breneen van de veiligheid van den Staat. Twee der beklaagden werden ter dood ver oordeeld. Maddalena werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, terwijl de andere be klaagden eveneens met dwangarbeid werden gestraft. Maddalena was in 1933 gevlucht, doch kort geleden was hij clandestien naar Duitschland teruggekeerd om zijn familie te bezoeken. Van den Nieuwendijk. het Damrak en het Rokln schoten honderden naar voren, zoodat men tot dicht bjj den gevel van het paleis stond. Slechts luttele minuten echter duurde deze vor stelijke avondgroet. Weldra sloot Prins Bern- hard het raam en de gordijnen. Men bleef jui chen en zingen, doch het Vorstelijk Paar ver toonde zich niet meer. Aan het front in Asturlë zouden de re- geeringstroepen vier kilometer opgerukt zjjn. Wij hebben alle Duitsche ordinariaten verzocht, ons preciese mededeelingen te ver schaffen omtrent het aantal priesters en leden van leekencongregatles, die bij deze processen zijn betrokken. Ook het dorp San Pol del Mar werd zonder succes beschoten. De luchtmacht van de regee ring dreef de oorlogsbodems op de vlucht. Het persbureau der Baskische regeering deelt mede, dat de branden, die in Pinedes qo den berg Lemona waren ontstaan door het bombardement der rechtschen, zijn gebluscht, ook al dank zjj dé medewerking van zware regenbuien. De gemeenteraad van Irun heeft beslo ten op het voornaamste plein van de stad een standbeeld op te richten ter nagedach tenis van generaal Mola, Het Fransche schip „Mexico" te te Vera Cruz aangekomen met Spaansche kinderen, die aan de hoede der Mexicaansche regeering zjjn toe vertrouwd. De kinderen worden te Morelia on der dak gebracht. Heden zjjn aan boord van het as. „Habana" 1236 vluchtelingen uit Bilbao naar La Rochelle vervoerd. Hiervan waren 604 kinderen. Het onder Britsche vlag varende jacht „War rior" heeft de haven van Bilbao niet kunnen binnenkropen door de aanwezigheid van oor logsschepen van Franco. Onder bescherming van een Britsch oorlogsschip te het jacht te St. Jean de Luz blnnengeloopen. De commissie zou voorts verschillende voorstellen kunnen bestudeeren, die reeds zjjn ingediend met het doel aan de con tróle een meer Internationaal karakter te geven met name door de vervanging van een zeker aantal met deze contróle belaste oorlogsschepen door gewapende vteschers- schepen. aan boord waarvan internationale waarnemers zouden kunnen plaats nemen. Dit voorstel schijnt vooral te Londen een gunstig onthaal te vinden. Laten we meteen constateeren, dat de aubade en het défilé geslaagd zjjn. Het was er niooi op den Dam, op he* historische Amsterdamscbe plein, d*t «ver goten werd door een gloed van "licht, welks warmte echter gelukkig werd getemperd door een zachte bries. Er te een nieuwe regeering in Columbia ge- Tienduizenden feestgangers hebben de ver siering en verlichting in oogenschouw genomen. Vooral het Damrak met op den achtergrond het door strijklicht in gloed gezette Centraal Station als sluitstuk „deed" het. Ook het rüverkeer was geheel omgelegd. Slechts de trams werden in de drukte toege laten en menigeen benutte dit voertuig om zich Jarigs de fraai versierde punten te laten rijden. Een ander middel van vervoer, dat prachtige zaken maakte, waren de rondvaartbootjes, die in de gordelgrachten bjj verschillende bruggen lagen en hun passagiers een tocht boden langs de talrijke beschenen en verlichte oude gevels, welker beeld In het water terugkaatste. Ook het Leidsche Boschje wekte veler be wondering met zijn fraaie lichtzuil. Van groot tot klein waren de café’s In de kinnenstad „afgestampt” vol, maar veelal was de volte niet zoo kras of goedgeluimde bezoe kers zagen kans op de tonen van de muziek een dansje te maken, om het feest zijr vollen luister by te zetten. Op muzikaal gebied spande de Zteedjjk de kroon, waar op een klein bestek een groot aan- ta> kleinere café’s de menschen met verlokkende tonen van gramofoon en radio, van harmonica en pierement noodigde binnen te treden. De G.G.D. heeft op den Dam handen vol werk gehad. Het lange wachten en de stralende zon waren velen te machtig en de posten, welke de G.G. en G.D. in de kosterij van de Nieuwe Kerk, in het gebouw van- Peek Cloppenburg en m een tent op het Midden-Damterreln had in gericht. onder persoonlijk toezicht van directeur Heyermans, kregen weldra kinderen en volwas senen te behandelen toen de zanghulde aan den gang Was. De Ineesten konden weer opgemon- terd worden en namen hun plaats bjj het koor ot bjj de toeschouwers weer in. 1) Uitbreiding van het stelsel der veiligheids zones in de Spaansche havens. De verzekering, dat de autoriteiten van Valencia en Salamanca al het mogelijke zullen doen om een herhaling te voorkomen van in cidenten. zooals die met de Hardy of de Deutschland. 3) Ingeval de door de Spanjaarden aange nomen maatregelen geen herhaling van dergelijke incidenten zouden voorkomen, zou een stelsel van overleg tusschen de vertegenwoordigers der vier mogendheden in het leven moeten worden geroepen om te beraden over hetgeen zal moe ten geschieden In antwoord op iedere vijandige daad. FRONT IN BISCAYE, 8 Jani (Havaa). Dertig bombardementsvliegtuigen Franco hebben gisteren den „Ijzeren Gor del” krachtig onder vuur genomen. UK luchtfoto’s blijkt, dat de linksche stellingen ernstig hebben geleden. r Nader wordt bevestigd, dat de rechtsche ar tillerie de llnksche stellingen en den „Ijzeren Gordel” tusschen Galdacano en Bilbao gebom bardeerd heeft. Wat later kwam het tot een vuurgevecht In den sector Lezama ten Oosten van Bilbao, doch geen der partijen ging tot den aanval over. In den namiddag ontdekte men, dat de Basken vele loopgraven hadden aangelegd op de bergen Basabelotra en Naeche- valaca, waarachter de dorjien Larrabueza, Le- zana en Zamudio liggen. De llnksche soldaten kwamen, gebruik makende van de ingetreden rust, uit hun schuilplaatsen te voorschijn, ter wijl aan de andere zijde kinderen In verlaten loopgraven op geringen afstand van het front „oorlogje” speelden. ïWt deel hebben bijgedragen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9