Bezoek van de Cologne au Toechatsjefski staat heden terecht Polens president aan Boekarest I I Wil. 1 I F I B li 0 'si L 4711 de goede gervoonte BONDGENOOTSCHAPPEN EN ALLIANTIES Met 7anderen beschuldigd De Ki Fa. De amnestie in België II» ■llllll KA van hoogverraad arc? VRIJDAG 11 JUNI 1937 BU IT EN LAN DSCH OVERZICHT Weerbericht L. H. VAN 'T SANT Roemenië en Genève BADEN EN ZWEMMEN IN ZEE lepenziekte Troepen naar Moskou ob Audiëntie Examen stuurlieden Scheepsbouw R. I S^OOMVAARTLl*N^t DE VL1EGFEESTEN OP WAALHAVEN De beklaagden hebben bekend Verbijstering in diploma tieke kringen Z. H. Kxc de Bisschop van Haarlem aal ax Dinsdag geen audiëntie verleenen. ARBEIDSVOORWAARDEN VAN TECHNICI De Voorzitter van de Verzeke ringskamer treedt af H. SACRAMENTE VAN DER NYEUWERVAERT Lip Rot Ine Nee Ontwerp met 9064 stemmen door- den Senaat aanvaard Pre I- Koopt t allee gee> ■IIIUIII U naai nees Vera von Biasing aangekomen 36 jaar trouwe dienet F£>KKER F, 22 OP YPENBURG s Proef landing van de Papegaai Stalin zou een driemanschap ge vormd hebben, dat tot doel heeft de Sovjet-Unie te „zuiveren” Elke vorm van isolatie wordt trouwens door Esperanto op de jamboree Woensdagmiddag heeft een groot aantal oud-strtfders te Brussel een betooging ge houden tegen de .pplitieke amnestie. Zij begaven tich naar het Congresplein en wierpen hun oorlogsdecoraties op het graf van den Onbekenden Soldaat De Commissie van Acht dringt aan op salarisherziening de paFiënle altijd '47/Z'-Eau de Cologne Voor een verfrissching mef '4711' zal zij dankbaar zijn. Een paar druppels op het gloeiende voorhoofd, wat '4711' in de ziekenkamer gesprenkeld - dal beteekent een weldaad en werkt heerlijk opwekkend. van ondergeschikt barometerstand: 7504 Korte wenken den O Ju we Li BIJ MO! THI ON1 AJAX. c Door het vooronderzoek Is komen vast te staan (aldus de offlcleele mededeeling van het Verschenen Is het jaarverslag over 1936 van het comité Inzake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte. Tevens is verschenen van de hand van Johanna O. Went het verslag van de onderzoekingen betreffende de iepenziekte, ver richt op het Phytopathologlsch laboratorium „Willie Commelin Scholten" te Baarn geduren de 1936. Wbensdagmlddag is op Waalhaven aangeko men Vera von Biasing, de Duitsche aviatrice, die aan de vliegfeesten op Zaterdag en Zondag as. deelneemt. 11 oi m< all las LAN To (zeewinden) vrij ongevaarljjk, Ithans zwemmen bij sterken golfslag ïHjk is. Zjj is de eerste van de vijf buitenlandsche deelnemers, die te Rotterdam is aangekomen. Om 4.30 uur daalde zij met haar machine op de Rotterdamsche vllegweide, waarna zij werd ver welkomd door den havenmeester, den heer A. C. Tolk en den heer Fr. Grolms. organisator van de vliegfeesten. Namens den Havendienst Spido was ter be groeting aanwezig de heer Jhr. F. C. List Gras- winckel. De Duitsche a vla trice ■s-GRAVENHAGE Geslaagd voor 3en stuur man groote stoomvaart H. J. Osinga, J. P. van Ilaeften en A. J. Kaptein. Iedere automobilist kan dadelijk vertellen, hoeveel kilomtftr per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel aseter ze wel eoodlg hebben om mot dto vaart te stoppawl Zomert Heerlyi Toffee Vrucht, Cake. Macron kleren k Bprttski Biscuit! Bruss Allerha Zsndko Licht o Volgens den diplomatieken correspondent van de ..Dally Herald" vraagt men zich in alle Europeeache ministeries van Buiten landsche Zaken en bij alle legerstaven af, wat er werkelijk in Rusland aan den gang Is. en wat de Invloed van dit alles zal zijn op de Russische militaire kracht en het Russische diplomatische prestige. Vooral in Parijs sou groote bezorgdheid bestaan, daar de waarde van het Fransch-Russische ver drag natuurlijk afhankelijk is van de sterk te der Sovjet-Unie. Sovjet-Russlsche persbureau) dat de beklaag den, en ook Gamarnik, die tot een wanhoops daad is overgegaan, Hebben deelgenomen aan tegen den staat gerichte betrekkingen met voor aanstaande militaire kringen van een buiten- landschen staat, die een de Sovjet-Unie vijan dige politiek voert. Terwijl zij in dienst van de militaire spionnage van dezen staat ston den, leverden zij dezen staat stelselmatig be richten over den staat van het roode leger; zij voerden een actie ter verzwakking van het leger, en bereidden een nederlaag van dat leger voor in geval van een militairen overval op de Sovjet-Unie. Zjj streefden naar het herstel van de macht der grondbezitters en kapitalisten in de Unie. Het driemanschap sou tot taak hebben de Sovjet-Unie te zuiveren tot er geen enkele volksvijand is overgebleven. Er zijn thans, zoo heet het verder, duizenden personen In arrest, verdacht van spionnage, sabotage en deelne ming aan een Trotskistische samenzwering te gen het huidige bewind. KON. HOU. IAOTD WATERLAND. uitzate, B Juni n.m. g uur vas> Lea Palmas. KOENA, 10 Juni van Amat. naar Java. MARNI----- Juni ^JOHAN Hoogste barometerstand: 7643 te Me mel. Laagste Abtsko. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit ulteenloopende richtingen, ge deeltelijk bewolkt, droeg warm weer, behoudens weer toenemende kans op on weer. Zon op 4.SR - onder 71.21 - Ueht op 2131 Maan op 7.45 onder 23.20 15 Juni E.K. et bezoek dat de Poolache minister van Buitenlandsche Zaken, kolonel Beek, eenige weken geleden aan Boekarest en de leidende Roemeensche staatslieden bracht. Is thans gevolgd door een offlcleele visite van den president der Poolsche republiek. Moscicki, aan koning Carol, die op zijn beurt in het einde dezer maand naar Warschau vertrekken zal Deze drukke betrekkingen tusschen de beide geallieerde landen zijn dermate opgevallen dat de meest sensationeele veronderstellingen om trent de te Boekarest genomen, en te War schau te nemen, besluiten van verschillende Zijden geopperd zijn, De meeste dezer veronder stellingen missen lederen grond omdat zjj met de realiteit geen of niet genoeg rekening hou den. Ieder land heeft nu eenmaal de politiek van zijn geografische ligging. Van die politiek kan het niet afwijken. En de ligging van Roemenië is in zekeren zin zóó gunstig dat r in de tot dusver gevolgde politiek meedoogenlooB zullen worden gemaakt. De verbijstering in alle buitenlandsche krin gen. ook in de ambassades en bij de corres pondenten te Moskou, is zeer groot. Zjj kun- j nen rapperteeren, maar niet verklaren. Nie mand schenkt geloof aan de offlcleele verkla ringen. Indien het waar zou zijn, dat in het leger, op de vloot, in de Industrie, bij de politie en in de partlj-orgamsaties honderden ver-, trouwde kameraden op hooge en verantwoor delijke pasten zijn opgetreden Ks betaalde spionnen en saboteurs voor andere mogendhe den. zou Rusland corrupter zijn dan ooit eenlg ander land in de wereldgeschiedenis is geweest een^vtjziglng c bijna zeker een verzwakking van de Roemeensche positie beteekenen sou. Roemenië, dat deel uitmaakt van de Kleine Entente zoo goed als van de Balkan-Unle, «V>rdt door geen enkelen buur staat direct bedreigd. De nabuurschap van de Sovjet-republlek vormt voor Roemenië geen bron van onrust meer sinds de Bessarabische kwestie zoo niet opgelost dan toch gesust is en de U.R.S.S als lid van den Volkenbond toetrad. De alliantie met Polen is hechter dan ooit. In de tafelrede, die president Moscicki bij gele genheid van zijn bezoek aan Boekarest uitge sproken heeft, heeft de president der Poolsche republiek niet nagelaten er aan te herinneren dat de poolsche nationale held, maarschalk Pllsoedskl, en koning Ferdinand door hun per soonlijk optreden reeds den grondslag voor het defensieve Poolsch-Roemeensche verbond leg den, dat dit verbond thans vijftien jaar bestaat en zich gehandhaafd heeft ondanks de groote veranderingen, die in dat tijdsverloop in Europa plaats gegrepen hebben. TSjecho-Slowakije en Joego-Slavlë zijn voor het Roemeensche ko ninkrijk trouwe en toegewijde geallieerden. Van Bulgaarsche zijde kunnen geen gevaren drei gen al was het maar omdat het Bulgaarsche koninkrijk in militair opzicht van Roemenië de mindere is. Maar daarvan afgezien zal Bulgarije er toch de voorkeur aan geven de geschilpun ten. die tusschen dlt.land en Roemenië bestaan, langs vredigen «tg op te lossen. Wat ten slotte Temgarije betreft is er op een botsing minder kans dan ooit. Ongetwijfeld een obstakel voor een oprechte Roemeense!)Hongaarsche vriend schap is Zevenburgen, dat Roemenië nimmer meer goedschiks af zal staan en waarvan Hon garije- niet gemakkelijk formeel afstand zal doen, maar de Hongaren toonen zich, door de omstandigheden gedwongen, ih den laatsten tjjd meer en meer geneigd een politiek te adoptee- ren die met de werkelijkheid rekening houdt, zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten is dat een zekere mate van samenwerking tusschen Hongarije en andere staten van het Donau- bekken tot stand komen kan. Dank zij Roemenië hechte allianties die met Frankrijk mogen in dit verband niet verge ten worden dank ook vooral de geografische figging van het land kan er voor de regeerlng te Boekarest dus nauwelijks sprake van zjjn in de politieke Hjn, oie de Roemeensche leidende staatslieden steeds trouw gevolgd hebben, fun- damenteele wijzigingen aan te brengen. Der gelijke wijzigingen zouden het land slechts kunnen berooven van een deel van de voor- deelen, waarvan het thans terecht partij trekt. Hieruit volgt dat alle berichten, die Roeme nië plannen toedichten, welke met de tot dus ver gevolgde traditioneele politiek bezwaarlijk te rijmen zijn, slechts met de uiterste reserve kunnen worden aanvaard. Het bij de firma Haan Oerlemans te Heus den. voor rekening van Joosse te Vlissingen in aanbouw zijnde m.s. „Westerschelde" heeft een goed geslaagden proeftocht gehouden. Het schip wordt voorzien van een Deutzmotor, met een capaciteit van 300 PK. Deze maand wordt, zooals gemeld, op de Groote Markt te Breda opgevoerd het open luchtspel van den H. Sacramente van der Nyeuwervaert, een middeleeuwse!) mlsteryspel. samengesteld op last van de gildebroedera van bet H. Sacrament te Breda omstreeks 1475 om de geschiedenis en de zegeningen van de mira culeuze H. Hostie op aanschouwelijke wijze voor te stellen. De geschiedenis van het H. Sacrament van der Nyeuwervaert is als volgt: Zekere Jan Bautoen met twee vrouwen, in het veen aan het graven, bij het dorp Nyeuwer vaert (een door den St. Elisabethsvloea ver zwolgen dorp ongeveer ter plaatse waar nu het dorp Klundert ligt) vond omstreeks 1300 een hostie in den grond, die bij aanraking begon te bloeden, waaruit bleek, dat het een geconsa creerde H. Hostie was. De pastoor bracht het H Sacrament naar de kerk. De .biaschop van Luik zond een advocaat om een onderzoek in te stellen naar de echtheid van de H. Hostie Deze advocaat ging zeer oneerbiedig te werk: met een priem trachtte hi] de H. Hostie te doorboren. Vier maal schampte de priem at, de vijfde maal raakte hij en begon de H. Hostie te bloeden. Er gebeurden zooals de kroniek meldt een aantal mirakelen. Door den vloed moest de H. Hostie In veiligheid gebracht wor den en in processie werd zij overgebracht naar de groote kerk te Breda. Bij den beeldenstorm ging het H. Sacament verloren. Het spel wordt gespeeld op de Groote Markt te Breda met de groote kerk als achtergrond, door de leden van den R.K. Onderwijzersbond en onder regie van den heer Anton van der Velde te Antwerpen. Het decor is opgebouwd naar het ontwerp van den regtsseur en is in verschillende tooneelen verdeeld, zoodat bijna ieder tafereel op een daarvoor geëigend tooneel kan worden gespeeld. De costuums zijn speciaal voor deze opvoe ringen ontworpen Het gemengd koor staat on der leiding van den heer Jacq. Maassen. De uitvoeringen zullen zijn Woensdag 16 Juni, Vrijdag 18 Juni en Maandag 21 Juni, telkens des avonds te 830 uur. terwijl er Zondag 30 Juni een middagvoorstelling is te 330 uur. De diplomatieke medewerker van de „Daily Express” meldt alt Moskou aan zijn blad, dat groote troepenafdeelingen op weg ïijh naar de hoofdstad. Naar wjj vernemen, heeft de heer L. H. van ’t Sant, voorzitter der Verzekeringskamer te Amsterdam, het voornemen, deze functie einde Augustus wegens het bereiken van den 65- jarlgen leeftijd neder te leggen. De heer van ’t Sant is de eerste voorzitter van de Verzekeringskamer, die, zooals men weet, bij de wet van 22 December 1922 werd Ingesteld. Op 1 September 1923 zijn de werkzaamheden der Verzekeringskamer onder leiding van den thgns scheldenden voorzitter begonnen. Boekarest verworpen. Het is opgevallen dat president Moscicki in zjjn tafelrede met geen woord van den Volkenbond heeft melding ge maakt. Koning Carol daarentegen heeft er niet zonder nadruk op gewezen dat „de Roemeen sche allianties in volmaakte overeenstemming zijn met den geest, waarvan de groote Geneef- sche instelling bezield is." Alle Poolsche pogin gen, Roemenië van den Volkenbond in zijn huldigen vorm los te weeken zijn tot dusver mislukt en het ziet er niet naar uit dat kolo nel Beek op dit terrein groote successes oog sten zal. -w—at beteekent evenwel niet dat men te I 1 Boekarest geen open oog heeft voor de wijzigingen die de situatie van de lan den in Oost-Europa ondergaat. Het tegendeel is het geval. Het is den Roemeenschen staats lieden niet ontgaan dat de overeenkomst, die Italië en Joego-Slavië hebben aangegaan, de positie van het laatste land, ook ten aanzien van Hongarije, in niet geringe mate versterkt heeft en men is te Boekarest, in principe, van het sluiten van een dergelijke overeenkomst met Victor Emanuel's rijk niet afkeerig. Een dergelijke overeenkomst zou, naar de meening van de leiders van Roemenië'» buitenlandsche politiek, het bezit van Zevenburgen moeten garandeeren. Maar een aannemelijke formule is niet zoo eenvoudig te vinden. Eenerzijds tieeft Italië met de belangen van Hongarije in ernstige mate rekening te houden, anderzijds gan Boekarest zich bezwaarlijk een voordeel verschaffen als dit de positie van Tsjecho- Slowakfje nog zwakker maken mocht dan die reeds is. Zoolang deze moeilijkheden bestaan blijven, zal Boekarest steeds ontkennen dat er van ernstige onderhandellngen van poll- tleken aard met Italië sprake is. Dat Polen toenadering tusschen Roemenië en Italië met voldoening begroeten sou be hoeft nauwelijks betoog. De verhouding tus schen de Poolsche en de Tsjecho-Slowaaksche republiek is sinds jaren, op z'n zachtst gezegd, van minder vriendschappelijken aard en iedere gebeurtenis, die de Praagsche positie verzwakt, wordt door de Poolsche pers gelukkig gehee- ten. Maar Roemenië beschouwt het bestaan van de Tsjecho-fflowaaksche republiek terecht als een waarborg te meer, voor de eigen vei ligheid en zal er daarom niet gemakkelijk toe medewerken zijn bondgenoot in het Noorden te isoleeren. Op 13 Juni a.s. zal het 36 Jaar geleden zijn, dat de adjudant-onderofflcler van de militaire administratie, administrateur van het militair hospitaal te Amersfoort, P. van Boute, Ir. dienst trad. In verband hiermede aal hem op 12 Juni de gouden medaille worden uitgereikt. De directeur-generaal der P.T.T. heeft blijk gegeven warm voorstander te zijn van net practlsche gebruik van Esperanto. Er la door hem nl bepaald, dat de aanwijzingen voor het gebruik der telefoontoestellen, die op het jam- boree-terreln sullen worden geplaatst, naast de gebruikelijke talen, ook in bet Esperanto sullen worden aangebracht. Voorts ligt het in zijn voornemen, om aoo- wel in de telefoon-afdeellng, als in de post- en teiegraafafdeellng van het tijdelijke postkantoor op t jamboree-terreln, voor de loketbedlening eenige ambtenaren aan te peaawto machtig ztya. vertelde, dat zjj een snelle mooie vlucht van Eszen naar Rotterdam had gemaakt, die slechts 52 mln. vergde. De af gelegde afstand is ca 182 K M. De machine van Vera von Blssing is een Mes serschmitt M 35. die ca. 200 KM snelheid heeft. Met deze machine heeft Vera von Blssing ver- k-cen Jaar het Olympisch kampioenschap kunst- v.iegen gewonnen. Het zeer fraai gebouwde vlotte vliegtuigje is 2 jaar geleden speciaal voor haar gebouwd en is zoowel geschikt voor toe risme als voor kunstvliegen. Het is de eerste maal, dat Vera von Blssing Rotterdam bezoekt. Eenige weken geleden be zocht zij voor het eerst ons land, toen zij deel nam aan de vliegfeesten te Eelde in Groningen, waarbij zjj vierde werd in den wedstrijd om het kampioenschap kunstvliegen. De aviatrtce lehoudt aan haar bezoek aan Eelde zebr prettige herinneringen en zeide. dat zij zich van de vl'egfeesten op Waalhaven 'bijzonder veel voor ste It. Het Duitsche toestel trok bij de aankomst op Waalhaven veel belangstelling. MOSKOU, 11 Jwni. (Tas.). Offi cieel wordt medegedeeld, dat het tegen maarschalk Jakir, Oeborewitsj, Sedert de ingebruikneming van het vlieg veld Ypenburg. toen een Fokker F 18, in den grond, waarmee een sloot kortgeleden gedempt was. met een der wielen wegzakte, hebben geen zware vliegtuigen meer landingen gemaakt op het vliegveld onder Rijswijk. Nu het conflict tusschen de KLM en de ge meente Rijswijk voorlooplg is bijgelegd en de KLM de rondvluchten van Ypenburg sedert Zaterdag JJ. heeft hervat met een F 7a. Wilde men thans weer eens nagaan, welke belasting I de bodem van het vliegveld kan verdragen. Öer- balve kwam Donderdag een der zwaarste ver keersvliegtuigen van de KLM, de Fokker F 22 Papegaai, op Ypenburg landen. Aan boord be vonden zich twee KLM-gezagvoerders, nJ. de. heeren Tepas en Stork. De Papegaai was vol getankt en had bovendien nog een groote hoe veelheid ballast aan boord. Zoodat het toestel in totaal een dood gewicht meevoerde van 3 600 K.G. De heer Tepas gaf als zijn meening te ken nen, dat de bodem van het vliegveld ongetwij feld een behoorlijke belasting kon verdragen. Vooral als men van tevoren een startbaan ver kende en deze goed inrolde, meende hij dat men zeer wel met Douglas-machlnes van bet type D.C. 2 op Ypenburg zou kunnen star ten en landen. De F 22 was vanwege haar lengte misschien wel de minst geschikte machine voor dit vlieg veld, dat in de lengterichting verschillende harde ribben heeft, gevormd door de iets te bolle vulling van de vroegere dwarsslooten, die men opzettelijk niet egaal met het overige terrein heeft gemaakt, omdat men er rekening mee heeft gehouden dat bij het beklinken van den bodem de grond, waarmede de slooten ge dempt zijn; iets meer zakt dan de rest. Men mag dus aannemen, dat de bodemgesteldheid van Ypenburg, naar mate het vliegveld ouder wordt, steeds beter zal worden. BRUSSEL. 11 Juni (Belga) De Belgi sche Senaat heeft het amnestie-ontwerp der regeering met 90 tegen 64 stemmen aan genomen. Vijf senatoren onthielden zich van stemming. Zooals bekend was het amnestie-ontwerp door de Kamer reeds aangenomen. De Vlaamsche rechterzijde In den Senaat had besloten zijn leden 'Tij te laten in het uitbrengen van hun stem. De socialisten zouden de regeering steu nen. evenals een zeker aantal Katholieken. De bijeenkomst van den Belgischen Kabinets raad, die Donderdagavond gehouden zou wor den, is tot hedenochtend uitgesteld. Ik begin weder met den algemeenen mgek „Wees altijd voorzichtig In zee”. Bij krachtlgen Zuid-Westen-, Westen-;, Noord-Westen- of Noordenwind, wanneer dus een zeewind waait, zal er steeds een flink, branding op de kust staan. Het is dan een ideale zee voor den bader. De krachtige golfslagen doen hem een op- wekkenden. masseerenden invloed ondergaan. Een bader moet dan echter niet te ver in zee gaan; tot de borst is reeds gewaagd diep; im mers de brandingsgolven duwen in de richting van de kust en het terugvloeiende onderwater zuigt en trekt als het ware zeewaarts. Zou men dus zijn evenwicht verlleMn. dan wordt men direct door het terugvloeiende water zeewaarts getrokken en voor dat men weer op de been is. hetwelk door een krach tlgen golfslag niet zoo gemakkelijk gaat, is men reeds ontstellend diep In zee. Het ligt dus voor de hand, dat wanneer men reeds diep, bijv, tot aan de schouders, in zee was. opstaan niet meer mogelijk zal zifn. Voor een „zwemmer" is de zee bij genoemde winden (zeewinden) vrij ongevaarlijk, voor zoover all nog mogel De bovenstroom voert hem steeds naar de kust terug. De Invloed der „landwinden” is Juist tegen overgesteld. Over het algemeen te de zee bij landwinden spiegelglad. Het oppervlaktewater wordt door den land wind zeewaarts gestuwd en het onderwater te gericht naar het strand. Vooral bij vallend water (wanneer dus de ebstroom loopt), moet een zwemmer, wanneer een landwind waait, zeer voorzichtig zijn Doordat de bovenstroom zeewaarts gericht te gaat het gemakkelijk om In betrekkelijk kor ten tijd een he4 eind van het strand verwij derd te geraken. f Het terugzwemmen zal onder deze omstan digheden echter niet altijd even gemakkeltfk gaan en wanneer men nu het ongeluk mocht hebben In een ..mul” te geraken dan te het on begonnen werk te trachten naar de kust terug te zwemmen. Let op de golfjes vóór u. Vermindert on danks uw inspanning de afstand niet, dan kunt u er zeker van zijn in een .jnui” te zijn gekomen. Wat u te doen stoat en wat een ..mut" te, hoop ik een volgende maal te vertellen. P. VAN DER MIJE, Hoofdconsul v. d. kust v. d. Ned. Bond t. h. redd, van drenkelingen, Zandvoort. Deze troepen zouden dienen, om het gar nizoen, dat ongeveer 100.000 soldaten en gewapende Gepeoe-agenten omvat, te ver sterken. Stalln zou een driemanschap gevormd hebben, bestaande uit den volkscommissa ris van Oorlog, maarschalk Worosjilof. den vlce-volkscommtesaris van Oorlog. Jegorof, en den volkscommissaris van Binnenland- sche Zaken, Jezjof. De Commissie van Acht uit de besturen van den Nederl. Bond van Technici, den Alg. Bond van technisch en opzlchthoudend personeel, den Ned. R.K. Bond van Technici St. Bemul- phus en de Ned. Vereeniging van Chr. Technici heeft aan ongeveer 600 ondernemingen in de metaalnijverheid een schrijven verzonden, waar in uitvoerig is uiteengezet onder welke arbeids voorwaarden de middelbare technici werken en hoe moeilijk hun maatschappelijke positie daar door te, vooral van de Jongeren. Aangedrongen wordt op een algemeene salarisherziening, waar voor als basis Is aangegeven, hoe volgens de in zichten der samenwerkende organisaties de sa- larieerlng der middelbare technici van 18 t.m. 25 Jaar dient te zijn. Van dezen brief zijn afschriften gezonden aan de besturen van den Metaalbond. van het Ver bond van Nederl. Werkgevers, van de Algem. Werkgeversvereniging en van het Roomsch- Kathollek Verbond van Werkgevers-Vereenl- gingen. vooronderzoek Toechatsjefski, Kork, Eidetnan, Feldman, Primakof en Poetna (den vroegeren militairen Sovjet-attaché te Londen), die op verschillende tijdstippen in hechtenis genomen waren, voltooid is. De gesw- resteerden worden beschuldigd van schending van hun militairen plicht (eed), verraad van het vaderland, van de volken der Sovjet-Unie, van de Sovjet-arbeiders en van het roode leger. Gemeld wordt, dat er een nieuw groot com plot tegen Stalln is ontdekt, waaraan vele lei ders van het roode leger zouden hebben mee gedaan. De Sovjet-pers etecht, dat de verra ders worden uitgeroeid. MM. NEDEBLANB TARAKAN. 9 Juni van Vlaardlngsn n. Hamb. JAN pz COEN. uitreis. 9 Juni van Genua. VAN "Sr. MMJBÖOMDE. thuisreis. d< wqpr. 8oot* De voortdurende offlcleele rapporten over sabotage, verraad, spionnage en onvermogen, die blijkbaar algemeen verspreid zijn in Rus land, geven reden tot bet koesteren van twij fel op dit punt. Volgens velen zal het ultloo- pen op een volledige militaire dictatuur, waar bij Stalln en Worosjllow meesters zullen zijn van een enorm militair apparaat, aan welks effectiviteit en versterking aBe andere dingen KON. NSUJ. 8TOOSCB. MM. AJAX. 9 Juni van Huelva n. Malaga. DEUCALION. 9 Juni n.m. 10 uur 30 van Ham burg naar Amat. GANYMEDBS. 9 Juni van Patraa naar Malta. HERCULES. 9 Juni van Limnl te Carlovassl. HERMES, 9 Juni van R'dam te Uaaabon. OBERON. 10 Juni van R'dam te Antwerpen. ODYSSEUS. 9 Juni van R'dam te Uaeabosi. RHEA. 9 Juni van Triest naar Flume. TIBERIUS.. 9 Juni van Suaa te Aberdeen. COSTA RICA. 8 Juni van Barbados naar Amat. IRIS. 7 Juni van Kingston (J). CALYPSO. Bartiepool naar Malta, pees. 9 Jeal Dungeness. ULYSSES, R'dsm naar Mlddl Zee, peas. 9 Juni Dungeness. RHEA. 10 Junl van Trlëst te Flume. BACCHUS. 7 Junl van Manzanillo n Queen stown v.o. ARIADNE, lo Junl van Amat. vla R’dam naar Mlddl. Zee MARS, 10 Junl van Palermo naar Malta. AJAX, Huelva naar Malaga, pass. 10 Junl Gi braltar. Voorzitter van het gerecht Is Oerich, de voorzitter van het militaire college vsn het Hoog Gerechtshof. Alle beklaagden hebben bekend aan alle ten laste gelegde feiten schuldig te zjjn. Heden, 11 Juni, staan de beschul digden terecht voor een speciaal college van het Hoog Gerechtshof der Sovjet-Unie, dat de zaak met ge sloten deuren zal behandelen. l “ATV I I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12