Hooge gasten rijden ten Paleize KNAL?»":; e D’ VOOR HET GALADINER JN DE BURGERZAAL KRENKENDE DUITSCHE LECTUUR CHRISTENDOM CONTRA LIBERALISME Mr. P. J. M. Aalberse SPANJAARDEN OP AMELAND Niet tevreden met de loonregeling De LEENING ARNHEM INDOLOGISCHE LEERGANG Geen audiënties Alle inzittenden licht gewond Coördinatie van het verkeer Causerie van den minister van Waterstaat Branden Minister van Lidth de Jeude Weer tot voorzitter der T weede Kamer benoemd GROOTE PR'JS MAMNEDEUAND MR K-N-M-V HENRI VAN WERMESKERKEN BEGRAVEN Geïnterneerd wegens voornemens tot ontvluchting- ROTTERDAM KRIJGT EEN TWEEDE OPENLUCHTSCHOOL Consumptiemelk regeerings- contract Nederlander in Spanje ter dood veroordeeld 240 tewerkgestelden in staking AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN DOODELIJK ARBEIDS ONGEVAL Gezondheidsdienst wordt gecentraliseerd ZATERDAG 26 JUNI ASSEN mm Kaarten bij de bekende voorverkooperz txicoüne, KERK O repetities en udf Vluchtige schittering van unifor men en ambtsgewaad De zware Voor de eerste maal bij electrisch licht Jongeman met het hoofd op straat gevallen en levensgevaarlijk gewond Adres aan den Ministerraad van den Limb. R.K. Werkliedenbond Vijf kloosterzusters ernstig gewond aeba» te* goede zal komen. v veel van waterschade te lijden. vlot gekleed. Bg een autobotsing tusschen Veghel en Udenhout Voor h6t open^raam uitgegleden Wegens varen op een schip met contrabande VRIJDAG 11 JUNI 1937 het vertrek der gasten gadeslaat. Het bestuur van den Limb. R. K. Werklle- en met vrue. en met twee Trubenijs boorden t De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Negrath, bracht een bezoek aan Belgrado, waar hij hartelijk werd ontvangen Na zeven uur wordt hun wachten beloond. Er verschijnen twee mannen op de stoep, die toe gang heeft tot de geopende Paleisdeuren. Zij zien er weinig officieel uit, in grijze pakjes, met slappe boordjes, blootshoofd, zonder een enkele poging tot decor. Toch zullen zij een belangrijke rol spelen In den goeden gang van zaken. Zon der hen zou er na afloop van het diner een pijnlijke verwarring heerschen In de hal en zalen van het Paleis. Deze beide eenvoudige lieden zijn aangesteld door niemand minder dan commissaris Bakker van het Verkeerswezen, wiens vertrouwen is gebaseerd op de groote ervaring dezer men- schen in het ordelijk doen voorrijden vair auto's of rijtuigen bij trouwplechtigheden ten stad- hulze. Een groot aantal belangstellenden volgde de baar met het stoffelijk overschot van Henri van Wermeskerken, die de Nederlandsche literatuur met zooveel werken heeft verrijkt, toen deze in een stralende lentezon naar zjjn laatste rust plaats op Westerveld werd gedragen. Vele leidende figuren uit tooneel- en letter kundige kringen woonden de plechtigheid bij. De zusters werden naar een naburig zuster huis te Oirschot overgebracïtt, waar geneeskun dige hulp werd verleend. De auto is totaal vernield. Donderdagavond vernamen wij, dat de toe stand der belde ernstig gewonde zusters gun stig was. De schok was zoo hevig, dat zuster Clothil- de uit den auto werd geslingerd en bewuste loos op den straatweg bleef liggen. Zuster Fidela kreeg een gapende hoofd wonde, terwijl de andere drie zusters even eens tamelijk ernstige verwondingen bekwa men. De chauffeur bleef ongedeerd. altjjd zullen er m staat zijn om llemoodzakeiykst i en dus of wel iver door de ge» Aan het verkeersfonds moet voornamelijk boekhoudkundige waarde vortjea gehecht. CIRCUIT VAN DRENTNI Donderdagmiddag zijn 240 werkloozen. die te werk zijn gesteld bjj het graven van het Oosterhamrikkanaal te Groningen, in sta king gegaan in verband met de loonrege ling. Slechts zestien werkloozen hebben den arbeid voortgezet. Men verwacht, dat ook zU het werk heden zullen neerleggen. Van meer belang voor de verkeerscoördinatie is de wet van 29 November 1935 waarvan het leglement voor het autovervoer van personen een uitvloeisel is. Verder wijst spr. op de wet inzake evenredige vracht verdeellng voor de binnenvaart. Spr. betreurt, dat deze niet geheel aas de nerwarhhngeR beeft beantwoord en examens zijn er. Houdt nu zenuwen en geest met Mijnhardt’s Zenawtabletten volkomen kalm en helder. Het maken der repetities wordt lichter en het slagen zekerder. Buisje 75 et. Bij Apothekers en Drogisten. Een ontwerp-overeenkomst is gemaakt tus- schen spoor- en tramwegen, waarbij de spoorwegen den langen afstand en de tram wegen den korten afstand zouden verkrijgen. Spr. ia steeds van oordeel geweest, dat bij regeling ook het watertransport en bet vrjje vrachtautobedryt betrokken dienden te worden. Vermoedelijk doordat een kind met lucifers had gespeeld is een felle brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer Pittens, te Veghel. Het vuur was op den hooizolder ont staan. waar t gretig voedsel vond in den hool- voorraad. In een minimum van tijd is de hoeve een prooi der vlammen geworden. De geheele landbouwinventaris, de machines en de voor raad zijn eveneens verloren gegaan. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is brand ontstaan in het woonhuis van den heer J. Beek te Leeuwen. De brandweer slaagde er niet in het vuur meester te worden. Het per ceel Is tot den grond afgebrand. Ook het meu bilair werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Donderdag is op den Rijksweg te Ede de be stuurder van een personen-auto, die een voor hem rijdenden auto wilde passeeren, in botsing gekomen met een tegenligger, waardoor eerst genoemd voertuig over den kop sloeg. De vijf inzittenden, allen afkomstig uit Utrecht, wer den licht gewond. Zij zijn naar het St. Elisa- beth-Gasthuis te Arnhem overgebracht, waar drie hunner ter verpleging zijn opgenomen. zacht glim- rinkelende Velen kunnen niet begrijpen waarom straffeloos geduld moet worden dat bui tenlandsche scribenten ons, katholieke Ne derlanders, In ons eigen land komen grie ven en hoonen, waarom geen paal en perk wordt gesteld aan deze bedreiging van de zedelijkheid der jeugd. Daarom vragen wij U met allen aandrang de meest doeltreffende maatregelen te wil len nemen om ons volk en onze jeugd te beveiligen tegen dergelijke misleidende en verbittering wekkende lectuur. ibant ge rist. Crt. Voor de vereeniging tot behartiging der st oom vaartbe langen In Nederland heeft de mi nister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, een causerie gehouden over de verkeersmaatregelen te land en te water. Spreker herinnerde aan de In 1935 door dr. Colijn als minister van Waterstaat ad interim hi de Eerste Kamer genoemde zeven grondsla gen ten aanzien van de maatregelen voor het verkeer. Het eerste van die zeven punten was, dat het verkeer als een geheel moest worden gezien. Een ander punt was de stopzetting van den aanleg van kanalen. Dit laatste intusschen moet men evenals enkele andere punten ter zake met een korreltje zout nemen. Want in aanleg zijn nog het AmsterdamRijnkanaal (f 40 millloen), Friesland-Groningen (f 15 k 20 millloen) en de afwerking van het Twente Rijnkanaal, terwijl pas het Julianakanaal is geopend. Spreker blijft van oordeel, dat de waterwegen ons land zeer groote voordeelen hebben ge bracht. Nederlandsche Zuivelcentrale, 13 Juni tot en met 19 Juni 1937 consumptiemelk regeerings- contract, taxe-gedeelte 5.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwa- liteitsafdracht; overmelk regeerlngsminlmum- prljs 4.40 cent; afdracht bij levering in con sumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Voorts herinneren wij er aan dat de schotten, die het vierkant der galerijen in zalen verdeel den, nu zijn weggevallen. Toen de vorstelijke personen binnentraden, speelde de Marinekapel, onder leiding van den kapelmeester Leistikow, de Pief Hein-rhapsodie. Achter de grijze muren, de gesloten ven sters van het Koninklijk Paleis, In een der zalen, die maar weinig Amsterdamsche oogen ooit hebben gezien ook al is daar toe bijna dagelijks de gelegenheid wordt het galamaal aangericht. Buiten, aan de achterzijde, staan de Amster dammers, jongen en ouden. ZU wachten daar geduldig, speurend in de geopende deuren, om hoog naar de ramen, om een glimp op te van gen van de verborgen pracht en praal die stof geeft aan hun rijke fantasie. De jeugd heeft ■den meesben tijd en haar nieuwsgierigheid is het grootst. Maar toch staat daar ook een dikke bedaagde juffrouw met in haar arm geklemd een taartjesdoos, waarvan, naarmate de tijd verstrijkt, de scherpe kantjes verdwijnen, on getwijfeld tot groot ongerief van den brozen inhoud. ZU allen kijken, zonder veel woorden, naar de deur, naar dé ramen, naar de paarden en sabels der wachtposten, naar de blinkende helmen van de karabljnbrigade. Bij K. B. is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak van de tegenwoordige zitting benoemd mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Staat, lid van die Kamer. Donderdagavond om 8.50 uur hing de 17-jari ge S. uit de eerste etage van zjjn woning aan de Westergracht te Haarlem. Toen een hond zjjn vader, die beneden op straat stond, aanbjpfte, nam S. een pan met water, met de bedoeling, den inhoud naar den hond te smijten. Hij gleed echter uit en viel naar beneden. S. kwam met het hoofd lood recht op de straatsteenen terecht. In levensge vaarlijken toestand werd hy met een ernstige schedelbasisfractuur opgenomen en met dok- tershulp naar de Maria-Stlchting vervoerd. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Vrijdag 11 Juni niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal Maandag 14 Juni niet plaats hebben. pastelkleuren 5.50 aparte dessin» 6.50 Te Ter Aar is de heer J. w. Valentljn, scheepsmaker, toen hy met zijn beide zoons werkzaamheden verrichtte in zijn bedrijf Ge rardus Majella, van een hoogte van drie meter naar beneden gestort. De man kreeg een sche delbasisfractuur en was vrijwel op slag dood. De Heer Valentljn, die 4e jaar oud By voldoende deelneming zal de drie en cjer- tigste indologische lee-gang van de koninklijke vereeniging Koloniaal Instituut van 13 Sep tember tot 11 December 1937 worden gehou den In het gebouw Volkenkunde van het Kolo niaal Instituut. Het onderwys omvat de navolgende leervak ken: inleiding tot de volkenkunde van den In- dischen archipel, de staatsinstellingen van Ne- derlandsch-Indlë, de aardrykskunde van Neder- landsch-Indië, de Indische economie, koloniale landbouw, tropische gezondheidsleer en eenige kennis van het Maleisch. De leergang wordt geopend op Maandag 13 September as. Terwyi de wyzers van de postkantoorklok zich van zeven naar acht; bewegen. rijden, eerst sporadisch, maar spoedig wagen'na wagen, de auto’s aan met de gasten, allen in offlcleele kleedy. zy rijden langzaam langs de haag van nieuwsgierigen over de Ueine steentjes tot voor de stoep, waar men de genoodlgden kan zien Uitstappen en in al hun waardigheid verdwynen fh de schemerige hal, waar een enkele gas lantaarn een zwak groenig schynsel verspreidt. Bij de inschrijving op f 13.040.000 3J4 pet. obli- gatiën der gemeente Arnhgm. hebben obligatie- houders zoodanig van hun recht van voorkeur gebruik gemaakt, dat op de vrije markt een *er belangryke reductie zal moeten worden toegepast. Thans staan deze deskundigen hier by het Paleis. In hun hand houden zy een pak roode kaarten, middenover geperforeerd, met aan weerskanten hetzelfde nummer. Wanneer nu een auto met een gast voor het galadiner voorrijdt, ontvangen de inzit tenden en de chauffeur elk de helft van zoo'n kaart. Beiden bewaren dit nummer pn ais 's avonds de gasten weer vertrekken, behoeven zy slechts het nummer te toonen, om hun auto te doen voorrijden. In dit werk nu zyn deze eenvoudige menschen piqueurs en geen witgekousde, goudbetreste lakei zou het hun kunnen verbeteren. Van daar dat de hooge bezoekers by hun aan komst voor het Paleis het eerste ceremonieel met deze lieden wisselen. Het is te hopen, dat men in dezen rin tot overeenstemming zal komen. Voor aantasting van de belangen van den consument behoeft niet te worden gevreesd, daar er toch altijd het werkvervoer en het vrjje verhuurbedrijf zijn. Aan het onderbieden ten koste van het vervoerbedryf dient evenwel een einde te wor den gemaakt. Spr. eindigde met uiting te geven aan de hoop, dat men op deze wijze tot een regeling zal geraken, welke aan de gemeen- Donderdagmiddag is op den Vughtachen straatweg tusschen Udenhout en Veghel een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vijf zusters Franciscanessen uit Veghel min of meer ernstig werden gewond. aannemelijk, als Stanley meenen, dat hun denkbeelden niet zonder groote en practische, zy het ook niet on overkomelijke moeiiykheden te verwezeniy- ken zullen zyn. Welk economisch en sociaal systeem men ook uitdenkt, menschen biyven, die niet geheel zelfstandig in hunuJ levensonderhoud te voorper door de liefdadigheid of\Ue meenschap verzorgd zullen* Deze zorg moet niet overgelaten worden aan db meerdere of mindere willekeurige wel willendheid van enkele individuen, maar moet beschouwd worden als een onafwijs bare plicht, welke van de onverhoopt on- wllligen moet kunnen worden afgedwongen. De huidige maatschappy is „lm Groszen und Ganzen" nog steeds gegrondvest op het ver derfelijke liberalisme, dat het individueele egoïsme ten troon heeft verheven tot baat van de economisch sterken en tot nadeel van de economisch zvdakken. Tegen dit libe ralisme, dat slechts noodgedwongen in de practyk van zyn meest orthodoxe princi pes is afgeweken, kan en moet te velde wor den getrokken met een zuiver Christeiyken geest, die uitgaat van sociale en economische rechtvaardigheid en actieve naastenliefde. Zoodra die zuiver Christeiyke geest, die den ryke zijn eigendom doet beschouwen als v^n God geleend, een leenlng, waarover hij een maal rekenschap zal dienen af te leggen en die hem met zware verplichtingen jegens den minder met aardsche goederen gezegenden medemensch belast, zoodra die zuiver Chris telijke geest, die den arme als Christus’ broeder recht geeft op hulp en hem leert zonder opstandigheid en verbittering de beproevingen van den tyd te verdragen in het vooruitzicht op den hemel, dien hjj gemak - keiyker zal kunnen binnengaan dan do rijke, voor wien de poort des hemels nau wer Is dan het oog van een naald voor een kameel, zoodra die zufver Christelijke geest de sociale en economische verhoudingen der menschen onderling volkomen zal be- heerachen, zullen de misstanden en wan verhoudingen vanzelf worden opgeheven en zal het slechts van bijkomstig belang zijn, welk systeem practlsch zal worden toegepast. Op bet herstel van dien zuiveren ChristeUJ- ken geest, zoowel in ons zelf als in anderen, moeten wy al onze krachten en kundighe den, al onzen invloed en alle beschikbars middelen concentreeren. Dat kan en dat moet, ook al zal de aarde nooit een hemel vol louter heiligen kunnen worden. Voor ve len, voor te velen is zy thans echter een oord, dat maar vArinlg aantrekkelijker is dan een onverdiende heL tevens, dat zjj by een ander departement dan dat van Waterstaat is ondergebracht, doch hij heeft reden om aan te nemen, dat men meer algemeen heeft ingezien, dat de evenredige irachtverdeeling in de binnenvaart by Water staat thuis behoort. Voorts wordt met spoed gewerkt aan de voor bereiding van het werktydenbeslult voor het autoverkeer. Ten opzichte van de spoorwegen zjjn even eens reeds diverse maatregelen genomen. Spr noemt de wetteiyke reorganisatie en de naastin gen. De spoorwegen hebben verder de bevoegd heid om ten aanzien van het vervoer goedkoope tarieven vast te stellen en aldus concurreerend te werken. Koningin. De eenige dame, die wy zien binnen gaan is te omstreeks kwart voor acht, mevr. v*n toon-Egfdlus, dame du paleis. De garnl- zoens-commandant, Overste Boswijk, rijdt voor, mr. dr. P. j. witteman, lid van Gedeputeerde Staten, prof. Hulb Luns, de paletot luchtig om de schouders en als wy reeds meenen, dat allen binnen zjjn, rijdt klokke acht met snellen draai nog een auto nader, waaruit met vlugge beweging Prof. Mengelberg te voorschijn treedt. Dan is het voorloopig afgeloopen. De meeste nieuwsgierigen verspreiden zich en anderen jco- men weer te omstreeks tien uur als het schouw spel zich herhaalt. De auto’s, die de gasten weer komen afhalen, vormen een file op den Voorburgwal en 8t. Luclënsteeg tot Paleisstraat. Volgens het boven aangegeven systeem worden door vier man, op eenlgen afstand opgesteld, in volgorde de nummers doorgegeven en afgeroe pen van de wagens, die kunnen voorrijden. Zeer groot is het aantal belangstellenden, dat Donderdagavond omstreeks acht uur brak brand uit in *n grooten hooiberg naby de. boerde rij v. d. heer Verhoeven te Veghel. De brand weer slaagde erin de boerderij voor brand te be veiligen. De hooiberg is geheel in de asch ge legd. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. De boerderij had De zusters waren in een grooten luxe-auto, bestuurd door den chauffeur G. de G. uit yeghel, naar Udenhout geweest om de school voor buitengewoon onderwys te bezoeken. Op den terugweg werd de auto aangereden door een in snelle vaart uit een zylaan komenden luxe- auto. Een genot om in een Kerko Shark te rijden. Het poreuze Trubenijs boord zit lekker luchtig en blijft keurig in ‘t model, ondanks trans- pireeren. Voor ruiters zijn er aparte modellen, sterk, sportief, correct van snit. De gewone Kerko Shirts kent U toch al 7 beschaafde dessins zullen U zeker bevallen. en kruis* oogenblil oogen om dan te worden opgenomen en te verdwijnen in den schemer van de Paleishal. Raadsleden en wethouders gaan binnen: klein «n beweegiyk de Miranda, later de heer Boek man met groote sprongen snel uit het felle licht van den Voorburgwal in X schemerdonker daarbinnen. Groot en waardig wethouder Rus tige en om half acht de burgemeester in ambts gewaad met keten en vele onderscheidingen. ®en auto met den standaard van Noord-Holland ’mengt baron Röell, den Commissaris zan de Het is een schouwspel, waarvan het publiek geniet. Hooge hóeden, ste ken en kolbakken wisselen elkaar af, glinsterende uniformen met kleurende onderscheidingen, mende kaplaarzen met sporen, het dof zwart en wit van rok en plastron. Degens blinken, zwierig hangt de paletot van een schouder, gouden biezen, oranje sjerpen, roode kragen, sterren tn, het alles flitst in weinige gken voor de nieuwsgierige De gemeenteraad van Rotterdam heeft be sloten een tweede openluchtschool te stichten van 6 klassen van 25 leerlingen in het stads gedeelte op den linker Maasoever op een ter rein achter de Mare. De kosten worden geschat op f 139.300.—. In dezelfde vergadering werd besloten een gift van f 50.000.ten behoeve van de restau ratie van het oude Schlelandshuls, waarin tot voor eenige Jaren het museum Boy mans was gevestigd, te aanvaarden en een onderzoek te doen instellen naar de wyze waarop restau ratie mogelyk is met een begroottng van de kosten. Voorts werd besloten om een nieuw gebouw voor den geneeskundigen dienst te stichten, dat echter ook particulieren instellingen op het gebied der volksgezondheid gelegenheid zal ge ven zich daar te vestigen en dan ook Centraal Gebouw voor de Volksgezondheid zal heeten. Een particuliere instelling heeft de toezegging gedaan by te dragen in de kosten tot een be drag van f200.000. Onder dank heeft de raad deze toezegging aanvaard. De totale kosten voor dit centraal gebouw zullen bedragen f 640.000, waarvan tot een bedrag van f 440.000 medewerking - wordt verleend door het werkfonds 1934. Het nieuwe gebouw zal verryzen op de plaats van het oude mannenhuis op den hoek van den Schiedamschedyk en bet Vasteland. e bekende Katholieke Engelsche ac^rij- I 1 ver Hilaire Belloc, de evenknie van den vermaarden en origineelen be keerling G. K. Chesterton, heeft in een boek over het herstel van den eigendom naar een oplossing gezocht voor de sociale en econo mische kwalen van dezen tijd. HU verklaart, dat het een historische en ideologische fout is te meenen, dat het verwerpeiyke kapita lisme natuurnoodzakelijk gegroeid is uit het eigendomsbegrip, een fout, waarop het com munisme, dat in wezen niets anders is dan staatskapitalisme, werd gebaseerd. Niet het eigendomsrecht zelf, maar de wyze, waarop de eigendom verdeeld werd, heeft toestan den in het leven geroepen, welke ten hemel schreien. Als Ideaal stelt Belloc, dat een zoo groot mogeiyk aantal men schen economisch vrij moet zyn en econo mische vrijheid kan alleen tot stand koenen door een eigendom, welke den mensch in staag stelt geheel zelfstandig in zUn noodzakeiyke en elementaire levensbehoeften te voorzien, zonder daarby direct afhankeiyk te zijn van de willekeur van anderen. Iemand, die b.v. 10.000 per jaar aan salaris verdient, is niet economisch vrij, zoolang hij op staanden voet uit Zijn dienstbetrekking ontslagen kan iTOrden, tenzy hy van die 10.000 zooveel weet Over te leggen, dat hij by ontslag vol doende eigendom overhoudt om in zyn nood- zakeiyk levensonderhoud te voorzien. Belloc wil dus het eigendomsrecht niet afschaffen, maar hy wil een betere verdeellng van den eigendom, zoodat niet de heerschappij van een klein aantal geldmagnaten, industrie- kapiteins en trustkoningen het overgroote deel van het menschdom in een economische slavemy, hoe ifcoed en royaal misschien ook betaald, houdt. Hy wil In zekeren zin terug naar de Middeleeuwen, toen het aantal eco nomisch vrije, kleine maar onafhankelyke eigenaars naar verhouding grooter was dan in onze huidige door grootbanken en geld handel, door monsterachtig uitgegroeide in- dustrieele én commerdeele concerns gere geerde en in permanente dienstbaarheid ge houden wereld. Kapitalisme noch commu nisme kunnen volgens hem blyvende uit komst brengen, doch een redeiyker verdee llng van den eigendom over een grooter aan tal menschen. die natuuriyk weer dienen samen te werken in het belang van de ge meenschap, waarvan zy deel ultmaken. denbond heeft zich met het volgend- schrijven i tot den Raad van Ministers gewend: Het hoofdbestuur van den Limb. R. K. Werk liedenbond te Heerlen veroorlooft zich het volgende onder Uw\ welwillende aandacht te brengen. Dageiyks worden in Nederland name in Limburg duizenden exemplaren van Duitsche kranten Ingevoerd. De inhoud dezer bladen is den laatsten tyd dlkwyis van dien aard, dat zeer vele katho lieke Nederlanders in Limburg daardoor in hun heiligste gevoelens worden gekrenkt, om dat meermalen zooals byv. in de in al deze kranten als antwoord aan Kardinaal Munde lein afgedrukte redevoering van den heer Goebbels op niet nader te kwalificeeren wyze wordt gesuggereerd dat de katholieke geesteiykheld diep bedorven zou zijn. Daarby wordt over zgn. zedelykheidsprocessen e.d. in deze bladen geschreven op een manier, die, op zijn zachtst uitgedrukt, volgens Nederland sche begrippen zeer aanstooteiyk is voor eer baarheid en goed fatsoen. Niet alleen wordt door de lezers dezer bla den meestal buitenlanders somwijlen op grievende wyze de aanstootgevende inhoud aan katholieke Nederlanders, zelfs aan jeugdige personen, meegedeeld, maar het gebeurt zelfs, dat deze kranten met de voor de katholieken meest krenkende vetgedrukte kdppen voor de vensters - worden opgehangen, opdat zij door alle voorbygangers, zelfs door kinderen, zou den kunnen gelezen worden. Een groot gedeelte van onze Llmburgsche bevolking kan hierin niet anders zien dan een tartende uitdaging. De verontwaardiging hier over, vooral bij de katlftlieke arbeiders, wordt met den dag grooter, al heeft ze zich tot nu toe alleen in woorden geult. Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft, naar Het Volk bericht, van den Neder- landschen gezant te Lissabon mededeelingen ontvangen omtrent J. H. J., "n Amsterdamschcn metaalbewerker, die, terwijl hjj werk zocht in het buitenland, in handen van de Spaansche rebellen geraakte en gearresteerd werd. Volgens deze mededeelingen is J. door ‘de rebellen gearresteerd wegens het varen op een schip, dat „contrabande" voor de Spaansche regeering vervoerde. Uit de mededeelingen van den Nederlandschen gezant te Lissabon schUnt te moeten worden opgemaakt, dat het niet alleen bü een eisch toe toepassing van de doodstraf is gebleven, maar dat het doodvonnis ook reeds is uitgesproken. De gezant heeft ten krachtigste /umgedrongen op niet-uitvoering van dit vonnis en heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken nog medegedeeld, een terechtstelling hoogst onwaar- schyniyk te achten. De gezant te Lissabon biyït zyn bemoeiingen voortzetten. Donderdagavond is in de„ Burger zaal ten paleize te Amsterdam een gala-maaltijd aangericht, waaraan met de Koninklijke Familie en de le den der hofhouding, ruim honderd personen deelnamen, vooraanstaan den uit stad en provincie. In de Troonzaal werden de gasten aan de Koningin, de Prinses en den Prins voorgesteld. Daarna begaf men zich naar de Burgerzaal, waar de U- vormige tafel, bedekt met zwaar damast, waarin het Nederlandach wapen geweven was, versierd was met rose rozen in verguld vaatwerk. Het yiel op, dat de verlichting van 'de zaal thans gemoderniseerd is. De oude patent-olielampjes zijn verdwe nen en vervangen door electrisch licht. Hoog aan de marmeren wan den is een indirecte verlichting aan gebracht, en de kristallen kronen, die nog uit den tyd van Koning Lodewjjk Napoleon dagteekenen, hebben een krans van kleine electrische gloei lampjes gekregen. De marmeren vloer was alleen onder de tafels met tapijten bedekt. methodistische zendeling Stanley Jones komt In zijn dagboek „Triotn- feerend Leven” tot een minder con creet geformuleerde, maar soortgelyke con clusie, waar hy schrijvend over den demo raliseerenden invloed van de werkloosheid en het maatschappeiyk systeem, waaruit deze voortkomt, pleit voor een coöperatieve maatschappy, waarin concurrentie niet meer noodzakeluk en onvermydeiyk schynt. Theoretisch klinkt dit alles zeer schoon en zeer aannemelijk, maar zoowel Hilaire Belloc als Stanley Jones zullen wAri niet Een aantal van de in Noord-Bral huisveste Spanjaarden is, naar de N. 1 verneemt, op Ameland geïnterneerd. Zooals bekend, was destijds een groep aan hangers van generaal Franco onderdak verschaft in de Nederlandsche legatie te Madrid, waarna zü, toen de toestand aldaar te gevaariyk werd, naar Noord-Brabant zyn overgebracht, waar hun een woonplaats werd aangewezen. Zy waren vry zich binnen de Nederlandsche -i te bewegen. Eenlgen van hen zijn on langs gevlucht en niet meer teruggekeerd. Een aantal van hen stond den laatsten tyd onder verdenking ook te willen vluchten. De regeering heeft toen besloten hen, krach tens haar Internationale verplichtingen In dezen, op Ameland te Intemeeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 19