3 en Een bespreking tusschen Eden Von Ribbentrop 1 l' l Het nieuws van heden Algemeen* bijeenkomst op heden bepaald MILITAIR VLIEGTUIG IN SLOOT GESTORT Stakingsrelletjes te Youngstown Bezorgdheid om den H. Vader DE UIL DOOR ONWEER UIT DEN KOERS JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALK MdAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DE BAROMETER T I 1 Moscicki uit Boekarest vertrokken De positie van het goud van Von Neurath te Sofia 400 arbeiders staken te Boulogne sur Mer Storm in Frankrijk 4 jaar lang geslapen Kabinetscrisis in Luxemburg Italië heeft dringend ijzer noodig Ongeregeldheden nabij Alexandrette Een huiszoeking bij anti-communisten Verwijten van Caillaux aan Auriol De verdwijning van Wichmann Successen der rooden in Guadalajara Weensch geneesheer door Stalin ontboden? Plechtige uitvaart Mgr. Zampini De landsverdediging van Frankrijk DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Duitsche boeren door Polen overvallen Sluiting van Belgisch hotelbedri jf ADVERTENTIEPRIJZEN; Pérlossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 gewond bU hoofddirecteur en Ma - I xl „Calvo Sotelo-dag” i i ons 4b Z ondacj Verdacht van steun aan de rechtschen in Spanje Toestel geheel vernield; piloot bleef ongedeerd Protest der eigenaars tegen hand having van het alcoholverbod Het blad verklaart verder, dat morgen de brief zal worden gepubliceerd en voegt hieraan toe, dat het schrijven opalen zal baren in de geheele wereld. overvallen en zwaar mishandeld. zy vluchtten over de Danziger grens. Een der boeren ligt in bet ziekenhuis van Danzig op sterven. De nota, welke de Sovjet-ambassadeur Maisky tot den president van de nlet-inmengingscom- De gemeenteraad van Salamanca heeft be sloten 13 Juli, den verjaardag van den moord op Calvo Sotelo, tot den „Calvo Sotelo-dag" te bepalen. Op dien dag zullen de leden van den gemeen teraad de kinderen bijeen roepen en hun het leven en den dood van den „eersten burger van het nieuwe Spanje” uiteenzetten. YOUNGSTOWN. 10 Juni (Havas). BU den ingang van één der fabrieken der Republic Steel is het tot een botsing gekomen, toen een vijftigtal agenten een zending levens middelen voor de werkwilligen in de fabriek - beschermden, waartegen de stakingsposten zich verzetten. De Poolache President Moocicki ia uit Boeka rest naar Warschau vertrokken. Vader lUdt onder de warmte der laatste i krachten WEENEN, 10 Juni. (Havas). De „Wiener Zeitung” bericht, dat professor Epplnger van de medische faculteit van Weenen, die kort geleden te Moskou verbleef, gisteren weer uit Weenen is vertrokken. Hoewel hy zeide naar Roemenië te gaan, vermoedt men, dat hU door Stalin naar Moskou is geroepen. De politie moest ingrijpen en maakte daarbij gebruik van traangas. Veertien stakers werden gewond, een daarvan ernstig. Ook de sheriff werd „gegast”, terwijl twee agenten verwon dingen opliepen. BORDEAUX, 10 Juni (Havas) Gister avond heeft in de streek van Bordeaux *n bui tengewoon zwaar onweder gewoed. In verschei dene steden en dorpen liepen de hulzen in de lager gelegen wijken onder water. Boomen en palen werden uitgerukt, wegen beschadigd. Verschillende plaatsen waren gedurende ge- ruimen tijd in duisternis gehuld. De schade in de geheele streek is aanzienlijk. CASTEL GANDOLFO, 10 Jank (Stefanii De Heilige Vader heeft ernstig te lijden van de groote warmte van de laatste dagen. Hy Is zeer vermoeid, vooral ook, omdat hU •s nachts bijna niet kan slapen.. Onze Romelnsche correspondent seint d.d. 9 Juni: t.den voert besprekingen met Von Ribbentrop; gemeenschappelijke bijeenkomst der vier mo gendheden op heden bepaald. Het blad Euskadi kondigt de publicatie aan van een brief, welken Baskische priesters aan Z. H. den Paus souden hebben gezonden. EST, 10 Juni (Havas). De President ie Republiek. Moscicki. is Woensdag- Warschau vertrokken. Er is een of- imunlqué uitgegeven, waarin wordt d. dat de te Boekarest gevoerde be- in staat hebben gesteld volkomen Militair vliegtuig bij Vllsaingen in een sloot gestort en vernield; piloot bleef ongedeerd. De H. -- dagen; ook hierdoor schijnen s(jn langzaam af te nemen. ^^^noordwijk aan zee .,two MOTU KUNHAU1 HUIS TER DUIN da Mi»ma«(ooala «omarresIdenSe Vanaf f P- Weekend vanaf f 13.50 LYDENBURG (Transvaal) 10 Juni. (Reu ter). Minister Smuts heeft in antwoord op een vraag verklaard, dat volgens inlich tingen uit de beste bron, de positie van het goud niet het minst gevaar loopt, en de prijs van het goud gehandhaafd zal worden. De burgemeester van Madrid, Rafael Henche de la Plata, heeft gisteren verklaard, dat door het bombardement slechts weinig materleele schade wordt aangericht, terwijl ook het aantal slachtoffers gering is. Het persbureau der Baskische regeerlng deelt mede, dat de ministers gisteravond vergaderd hebben. Een ontwerp-decreet tot coördinatie van den arbeid in de Industrie, dat ten doel heeft een zoo groot mogelijke productie voor de oorlogsbehoeften te verkrijgen, werd bestudeerd. De minister van oorlog werd gemachtigd tot het oproepen van drie nieuwe lichtingen, welker recruten bestemd zijn voor den hulpdienst en de vervanging van gemobillseerden van vroegere lichtingen. Bestuurder Tepas verricht een vlotte landing op het vlieg veld in Suffolk Morgenmiddag drie uur zullen minister Eden en de ambassadeurs van Frankrijk, Dultschland en Italië bijeenkomen op het foreign office, om de formule op de verster king van de veiligheid der contróleerende vloten vast te stellen, «elke naar Valencia en Salamanca gezonden zal worden. Onder groote belangstelling is te Kiel de nieuwe Duitsche kruiser „Blücher" van stapel geloopen zal hebben de de BRUSSEL. 10 Juni. Het congres van de Bel gische hotel-houders heeft, naar het Handels- blad meldt, besloten met algemeene stemmen op 15 Juni a.s. een algemeene sluiting van het hotel- en cafébedrijf te proclameeren, als pre test tegen de verwerping van het wetsontwdfp betreffende de opheffing van het alcoholverbod. Indien de regeerlng er niet in slaagt alsnog een modus vlvendl te vinden die de hotel- en ca féhouders bevredigt, zullen dus van 15 Juni af alle hotels, restaurants en koffiehuizen in België gesloten zijn. LONDEN, 10 Juni. (Havas). De Duit sche ambassadeur Von Ribbenteop heeft vanmorgen met minister Eden een bespre king gehad over het vraagstuk der waarbor gen voor de schepen, die met het toezicht in de Spaansche wateren belast zijn. Publicatie van een brief van Bas kische priesters aan den Paus aangekondigd Minister Eden heeft vandaag ook afzonder lijk de ambassadeurs van Frankrijk en Italië ontvangen. Tijdens deze besprekingen is prac- tisch overeenstemming bereikt ten aanzien van den vorm der waarborgen, die aan de beide partijen in Spanje gevraagd zullen worden voor de veiligheid der oorlogsschepen, die de con- tróle uitoefenen. In Burgos had een rouwdienst plaats voor den omgekomen generaal Mola. Generaal Franco en zijn stat woonden de plechtigheid bij DANZIG, 10 Juni. (Havas) In de stad doen geruchten de ronde, volgens welke Burckhardt, de Volkenbondscommissaris, den Senaat met nadruk zou hebben verzocht ophelderingen te verstrekken omtrent de verdwijning van den sociallsllschen afgevaardigde Wichmann, die op 25 Mei door de politie in hechtenis was geno men. De komst van Himmler zou hiermede in verband staan. vijf kloosterzusters ernstig autobotsing nabij VegheL Het tweede Patria-proces; directeur staan terecht. SMYRNA. 10 Juni. Naar Stefanl bericht, heeft te Smyrna een moeder van twee kinderen gedurende vier jaar aan slaapziekte geleden. De vrouw is namelijk vier jaar terug Ingeslapen en kon met geen mogelijkheid meer worden wak ker gemaakt. Vier jaren achtereen heeft ze nu geslapen, terwijl zij kunstmatig werd gevoed met melk en citroensap. Gisteren eindelijk ia de moeder volkomen normaal ontwaakt en bevindt zich in de beste gezondheid. Een vreemde ge waarwording voor haar zelf en de hulsgenoo- ten zal het gebeurde echter minstens geweest Zoo zullen de nieuwe gasmaskers er uit zien, die aan de Duitsche bevolking zullen worden verstrekt Toch wil de Paus niet van zijn gewoonte af wijken en minder audiënties verleenen. Tijdens de audiënties spreekt Hjj de pelgrims toe, dik wijls in verschillende talen, hetgeen voor den grijzen Opperherder zeer vermoeiend is. De behandelende geneesheer heeft den Paus aangeraden meer rust te nemen; zelfs wilde hU, oat Zijne Heiligheid in het' geheel geen audiën ties meer zou verleenen. Toen de Paus dit wei gerde, hóeft hy den Kardinalen verzocht zoo voorzichtig mogelyk te zfjn by het rapport, dat zy den Paus eiken ochtend tpoeten uitbrengen Hoewel de ziekte van Z. H. den Paus niet ernstiger is geworden, nemen zijn krachten toch langzaam af. De krachten van Z. H. den Paus schijnen langzaam af te nemen Er schym zich op het oogenblik geen enkele moeliykheld .tusschen de vertegenwoordigers der vier mogendheden voor te doen. SOFIA, 10 Juni. (DKB.) In opdracht van den Fuehrer heeft Von Neurath den Bulgaar- schen minister-president en minister van bui- tenlandsche zaken, Kusseiwanof, het grootkruis van den Dultschen Adelaar overhandigd. De Duitsche minister heeft vanmiddag met Kusseiwanof een onderhoud gehad, dat langer dan een uur duurde. In het hedenmiddag gepubliceerde offldeele communiqué wordt gezegd, dat het vrlend- schappeiyke en openhartige karakter der be sprekingen volkomen in de Ijjn was van de har- teiyke betrekkingen, die tusschen de belde lan den tot een jarenlange traditie geworden zyn. Een groot gedeelte der besprekingen gold de de bron, die te zyner geen vrees koesterde. Voor zoover wy ons er van konden overtui gen, aldus besloot de minister, is de positie van het goud zoo krachtig en veilig als ooit. ROME, 10 Juni. (Havas). In gehbel Italië wordt zooveel mogelyk yzer verzameld. De offl- cleele party-instanties hebben gisteravond hier toe opdracht gekregen. Reeds zijn de Ijzeren hekken, welke rond parken, zooals het park van villa Borghese stonden, verdwenen, evenals de hekken rond het ministerie van financiën. Nu de grondslag voor de formules ten aan zien van het overleg, dat in geval van een incident gepleegd wordt, gevonden is, schynt het. dat de ambassadeur in de eerste plaats de rreenlng der Britsche regeerlng over het aantal er de verdeeling der veiligheidsbases wenscht te kennen. Smuts zeide, dat hy niet als deskundige sprak, doch dat hy op grond van gegevens uit be voeg- -Z - beschikking stonden. Men verwacht niet, dat zich hierbij moeilijk heden zullen voordoen en men hoopt, dat reeds morgen deze formule naar Valencia en Sala manca kan worden verzonden. Ofschoon men verwacht, dat de voorstellen door de regeerlng van Valencia in beginsel zullen worden aanvaard, is het mogelijk, dat zjj ctnlge reserves zal maken, en b.v. zal elschen. dat waarborgen zullen worden verstrekt tegen eer herhaling van het bombardement van Aimeria. Van de zyde der autoriteiten te Sala manca verwacht men geen tegenkanting. Zoodra zy de werkzaamheden hervat, zal de nlet-inmengingscommlssle middelen bespreken tot verbetering van contröle ter zee. De Britsche regeerlng staat gunstig tegenover het van Fransche zyde ge opperde denkbeeld neutrale waarnemers aan boord van de contróleschepen te plaatsen. Open/ucMresfauranf ..DeBrug Ddr saronden Woensdag Zaterdag er Zo Nederlander In Spanje ter dood veroordeeld wegens het varen op een schip met contrabande. tewerkgesteMen te Groningen in staking gegaan. Spanjaarden op Ameland geïnterneerd wegens voornemens tot ontvluchting. Donderdagmiddag is tydens oefeningen van militaire vliegtuigen uit Soesterberg. een der toestellen in een sloot naby het vliegveld Vlisslngen gestort. Het vliegtuig werd geheel vernield, terwyi stukken van de vleugels over grooten afstand verspreid werden. De romp en ook de cockpit, waar in de sergeant van Oversist was gezeten, werden geheel vernield. De bestuurder kwam er, ais door een wonder, met "den schrik af. Slechts een blauw oog zal hem nog eenigen tyd aan het ongeval herinneren. Nader vernemen wy, dat het ongeluk te wyten is aan een storing van den motor. Het toestel was een oude Fokker van het type O L De F. H. A. L. U., de uil, Douglas DO 3, die Donderdagavond om half negen van Schiphol voor Croydon was opgestegen met elf passagiers aan boord, heeft door een zware onweersbui Croydon niet kunnen bereiken. De bestuurder Tepas verrichtte een vlotte landing op het vliegveld Mildenhall van de Royal Air Force in Suffolk, vanwaar de passagiers per auto naar Londen vervoerd werden. LUXEMBURG, 10 Juni (Havas) De re- geerlng-Bech heeft vanmorgen haar ontslag aangeboden. De Groothertogin heeft dit even wel niet willen aanvaarden en zich haar be slissing voorbehouden. BOULOGNE SUR MER. 1O Juni (Havas) De gemeente-arbeiders hebben gisteravond in een vergadering in de arbeidsbeurs besloten te gaan staken. Hedenochtend is dit besluit ten uitvoer gebracht. Ongeveer vierhonderd man hebben het werk neergelegd. De levensmiddelenvoorztenlng en de voor ziening van drinkwater zyn niet gestoord, ook de slagers op het abattoir zyn aan den arbeid gebleven. De gemeentelijke politie is versterkt met gendarmerie. Tot nu toe hebben zich nog geen ongeregeldheden voorgedaan. Het blad „Euzkadi" bericht, dat de Bas kische priesters, die ooggetuige waren van de verwoesting van Guemlca en Durango, Z. H. den Paus een brief hebben doen toe komen, waarin zy bevestigen, dat beide steden door de rechtschen zyn vernield Een byzondere commissie zou het schryven te Rome overhandigd hebben. ANTTOCHIE, 10 Juni (Havas) In het dorp Karbyaz aan de grens tusschen Syrië en het Sandjak Alexandrette zyn aanhangers van Sy rië en aanhangers van Turkye in botsing geko men. Acht personen werden gewond, waarvan één ernstig. In het Sandjak zelf blyft het kalm, men is hier verontwaardigd over de berichten over ongeregeldheden, welke geheel ongegrond zyn. De Hooge Commissaris heeft persooniyk in de Syrische en Llbaneesche bladen deze ge ruchten tegengesproken. By den brand van Guernica is ook de ryke bibliotheek, welke is gesticht door den Pater- Carmeliet Echegara, door het vuur verteerd. Deze bibliotheek bevatte de meeet complete documentatie van het Baskenland. missie heeft gericht, is overeenkomstig het verzoek van Maisky ter kennis gebracht van aue leden van de commissie, tegelyk met het antwoord dat Wallace, de voorzitter-ad-interim, Maisky heeft gezonden. Wallace herinnert hierin Maisky aan de omstan digheden, waaronder besloten werd tot de be sprekingen tusschen de vier mogendheden in zake de controle aan de Spaansche kust. Maisky ontving de verzekering, dat de besprekingen van de vier mogendheden zuiver beperkt ble ven tot de studie van de vraagstukken, welke de commissie aan de vier mogendheden had toevertrouwd. Men beschouwde te Londen deze werkwyze het meest geëigend om zich de medewerking van Italië en Dultschland te ver zekeren. De Britsche regeerlng is geenszins voornemens om aan de commissie de bespre king van vraagstukken, welke rechtens onder haar ressorteeren, te onthouden. In diplomatieke kringen gelooft men niet, dat dc Russische nota een onoverkomeiyke hin dernis vormt in den arbeid van de commissie. PARIJS, 10 Juni (Havas). Tydens de debat ten in den Senaat heeft de voorzitter van de financieele commissie, Caillaux, den minister van Financiën, Auriol, verwijten gedaan. De openbare schuld te gestegen tot een milliard zeahonderdzeventlg mlllloen franc, bovendien bestaat nog een tekort van twintig tot vyf-en- twintig milliard. Spreker geeft hiervan den mi nister de schuld. „Gy zyt bezeten door een lust om geld uit te geven, welke dit land teistert. Hieraan moet een eind worden gemaakt,” zeide Caillaux. De Senaat heeft met 370 stemmen tegen vier het collectieve ontwerp voor de credleten van 1936-'37 goedgekeurd. Vóór de stemming had de minister van Fi nanciën, Vincent Auriol, den toestand van de schatkist uiteengezet. Hy erkende, dat de schat kist het hoofd moet bieden aan ernstige moei- tykheden. een voorschot van twee milliard moest worden verstrekt aan Parys en aan het depar tement van de Seine. De minister keerde zich vervolgens tegen de campagne, welke wordt ge voerd tegen de credletwaardigheid van den staat. Behalve het reeds genoemde ontwerp, heeft de Senaat nog met 251 stemmen tegen één een wetsontwerp goedgekeurd, waarby een crediet wordt geopend voor het oprichten van een monument ter nagedachtenis van Aristide Briand. Volkomen overeenstemming tus schen Polen en Roemenië boek! der Pool arend nJ fideel cd (nedegede- spreklngei overeenstemming van opvattingen ten aanzien van de problemen, die belde landen rechta- streeks belang Inboezemen, te constateeren. Des middags had Moecickl de vertegenwoordi gers der Poolsche minderheid in Roemenië ont- vangen. Hy gaf den' gedelegeerden den raad, zich jegens Roemenië, den bondgenoot van Po len, strict loyaal te gedragen. DANZIG, 10 Juni.Vannacht zyn. naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, in het dorp Scherpingen, dat direct aan het gebied van de vrye stad Danzig grenst, vyf daar wonende boeren, die lid zyn van de „jong-Dultsche par ty”. op het veld door een groot aantal Polen buitenlandsche politieke vraagstukken, die voor den Europeeschen vrede in het algemeen en vcor beide landen In het bijzonder van betee- kenis zyn. In al deze kwesties werd een vol komen overeenstemming der standpunten vast gesteld. en daarby van beide zyden de leven dige wensch geutt, de vriendschappelyke betrek kingen tot nut van beide volken verder te ver diepen en te verstevigen. De reeds op econo misch en cultureel gebied bestaande samen werking zal Ingevolge den van beide kanten geulten wensch vitgebreid en versterkt wor den. Konlng Boris heeft vanochtend ryksmlnlster baron Von Neorath gedurende een uur en een kwartier audiëntie verleend. Om twaalf uur heeft de Konlng ter eere van den Dultschen minister op zyn zomerverbiyf Wranja by Sofia een noenmaal aangeboden. De Konlng heeft Von Neurath het grootkruis verleend van de Alexander-orde der eerste klasse. Hedenochtend heeft in de St Augustlnuskerk Ce plechtige uitvaart plaats gehad van Mgr; Agostino Zampini. vicaris generaal der Vatl- caansche stad. De H. Requiemmis werd opgedragen door den geheim-aalmoezenier van oen Paus. Mgr. Migone. De kardinalen Caccia, Mercati, Canall en Cattani, de maestro dl camera Melll dl San Elia, de nuntius In Italië en tallooee hooge prelaten woonden de plechtigheid by. Na de uitvaartmis werd het Stoffelijk over schot bygezet In de crypte van de kerk. De Limburgsche R.K H'erkliedenbond heeft sieh. in verband met het invoeren van kren kende Duitsche lectuur, met een adres tot den ministerraad gewend. Generaal Mlaja heeft gisteren de pers ontvangen. Hy deelde o.a. mede, dat de re- geeringstroepen In de provincie Guadalajara een overwinning hebben behaald, waarby zy o*, vier mitrailleurs op den vyand ver overden. BRUSSEL, 10 Juni. (Havas). De politie heeft een huiszoeking verricht in het gebouw van den antl-oommuntetlschsn bond „Actie en Be schaving” en in het gebouw der Belgisch- Spaansche vriendschappen, alsmede by majoor Eugène Delannoy, den geesteiyken vader van deze belde groepeerlngen. Het doel der huiszoekingen was te zoeken naar bewyzen, dat deze organisaties generaal Franco steunen. „Actie en Beschaving” heeft talryke ambulances naar Spanje gezonden, doch deze organisatfe ontkent, dat haar zendingen in stryd met de wet zyn geweest. PARIJS, 10 Juni. (Havas). Daladler heeft heden in de leger-commlasle van den Senaat fesproken.over het gebruik van de gelden der leening voor de Landsverdediging, alsmede over het materieel van het leger, de voorraden brandstof, den toestand der wegen en de kwes tie van de organisatie van het oppercommando. Namens de commissie verklaarde de voor zitter, dat de commissie de uiteenzetting van een minister met belangstelling - had gevolgd en betuigde hy het vertrouwen van de com missie in de leiding van Daladler. X3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1