Gemeenteraad Bergen van •W Langendijker Groenten Centrale 1 FEESTPLANNEN EEN KORTE AGENDA ft 1 DINSDAG 15 JUNI 1937 4 t au BERGEN EGMOND-BINNEN De omzet tot Mei BROEK OP LANGENDIJK HARENKARSPEL EGMOND AAN ZEE LIMMEN LANGENDIJK alle'éh deze vluchtheuvels Huize St. Martinus te Medemblik Herdenking 50-jarig beetaan WARMENHUIZEN Rondwandeling Russische toestanden in de duinen Een monument van de katholieke char it as De omzet tot Mei lager dan in 1936 HET R. K. MARINEHUIS TE DEN HELDER KLAARMAKEN VAN NORMAALPAPPOEDER Weerbericht In de bestuursvergadering is de herdenking van het 50-jarig bestaan vast gesteld op 29 Juli •7 De steun van allen is dringend noodig Mahr De huurverlaging’tplannen weer op lotte schroeven 1 4 B ete Laagste bar» i. t Vogelbescherming Een onlangs door de po- I over vergaderde t r r r Successen vuur onze R. K. Vereenlgingen van .sii rond- I groen zitting gesloten iletiek en gym- itafette hee- receptie. toegankelijk voor uur St. Panera*. 3 - 1 c r de desbetref- goedgekeurd. Verloren. Bij de gemeente-politie is aan gifte gedaan, dat vermoedelUk op den Ooster- dlfk is verloren een grijze ceintuur met witten gesp. e huizen van de eigenaars! 1GERDIS: Dat duurt drie j» zelde, dat de kwestie a W. hadden zich het leente Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zullen mag men links of rechts voorbijrijden; alle andere altijd ter rechterzijde. raadsbesluit d.d. 27 Apr tot wijziging en aanvul! denlng opnieuw vast te Door B. en W. werd v< ordening te wijzigen en Kerk bericht Het j.l Zondag voorgelezen kerkberlcht luidt als volgt: WOENSDAG: 7.30 zekere intentie; 8.15 over leden armen der parochie. DONDERDAG; 7.30 tot zekere intentie; 8.15 beiai betel geen oude j van Sambeek uit Heemstede met het werk aan. Het geheel heeft een bebouwd oppervlak van 1700 M2 en eert in uitvoering zoowel architect als tuinnemers. De meest moderne snufjes van techniek heb ben hier in de honderden vertrekken toepassing gevonden en het zal dan ook de penslonnaires van het St. Martlnus-Gestlcht, een vijftigtal, zoowel als de vele nieuwen, die zich hebben aangemeld, waaronder ook oud-burgemeester en mevr. P. Schoutsen, een genot zijn om dit prachtgebouw te gaan bewonen. Van den Landdag Nu de uitslag der schiet wedstrijden te Medemblik is bekend gemaakt, blijkt het, dat de afdeellng Egmond van den B.VL. een zeer schitterend figuur heeft ge maakt. Gewonnen werd in den korpèwedstrijd de eerste prijs: een zilveren wisselbeker. met 144 punten. Verleden jaar werd deze prijs gewon nen met 138 punten. Verder behaalden onze schutters in de personeele wedstrijden o.m. den vierden en vijfden prijs. aen. itemmen der overige leden werd het Beroep ongegrond verklaard. Naar wij ver nemen is het beroep van mej. C. Warner tegen het ontslagbesluit als onderwijzeres aan de openbare school te Dirkshorn door Ged. Staten van Noord-Holland ongegrond verklaard. De naweeën van de „Kerkplein”. Op de plaats, waar indertijd de „Kerkplein" gestrand is, blijkt een gevaarlijk trekgat ontstaan te «ijn. Een dame en twee kinderen, die daar Zondag aan het baden waren, zagen geen kans terug te komen en moesten er uit geholpen worden. De Egmondzeeër Reddingsbrigade zal nu een bord plaatsen om te waarschuwen, dat het daar gevaarlijk baden is. Petrus Pronk, Trijntje Hoogwater en cwerled. kinderen. VRIJDAG: 7.30 Ells. Boekel-Groot; Theod., Af ra en Joh. Reinders. ZATERDAG: 730 All pronk-de Wit; Z. E. heer Adr. Wlllemse. ZONDAG: 730 voor de parochie; uur we kere intentie; 1030 Adrianus de NUs, Anna Tesselaar en Corn. de Nijs. Vrijdag: 7 30 uur Lof ter eere van het H. Hart. Zaterdag 7—0 uur gelegenheid tot biechten. Voorzien van de H H. Sacramenten der Ster venden zijn: Bertus Zomerdijk; CorneUa Pronk- Kwant; Geertruida Pronk-Groot. Het stedeke Medemblik wordt door niet in gewijden maar al te vaak, ten onrechte, nog gerangschikt onder de doode steden. Telken male ontdekken wij weer nieuw leven. Zaterdagmiddag was de pers uitgenoodigd om kennis te maken met het nieuwe „Huize St. Martinus”. waarin de Tilburgsche Zuster congregatie van Liefde in verschillende klassen huisvesting zal gaan verleenen aan dames en heeren. vrouwen en mannen, die In hun levens avond zijn gekomen. Maar In de laatste jaren, na de kolonisatie van den Wieringermeerpolder. is nog aan iets anders behoefte ontstaan, n.l. aan een verblijf voor schoolgaande meisjes uit dit nieuwe ge west. Reeds sedert 1875 wijden de Zusters van Liefde hier hun goede zorgen aan het onderwijs voor meisjes in de Marlaschool en aan bedaag den in het St. Martlnus-Gestlcht aan het Be gijnhof. Reeds herhaaldelijk werd verbouwd en bijgebouwd. Toch bleef de toestand onbevredi gend. Het volijverige R. K. Parochiaal Armbe stuur had reeds heel wat jaren op verbetering gehoopt, totdat voor eenige jaren de gelegen heid kwam om het toenmalig Plantsoen van het gemeentebestuur te koopen, dat gelegen Is naast de R. K. kerk. Nadat deze transactie was tot stand gekomen en de benoodigde bewilllgln- gen waren verkregen, werden door de Zuster congregatie aan den architect, den heer P. W. Vlaming te Medemblik, de noodlge opdrachten gegeven en thans rijst voor ons op aan de Rid derstraat het prachtige „Huize 8t. Martinus”. Na een onderhandsche aanbesteding vlAg In Burgerlijke Stand Geboren: Cornells, zoon van Klaas Blok en Johanna de Graaff; Gerardus Nlcolaas, zoon van Johannes Mosch en Sophia Kleverlaan; Leendert, zoon van Albert Kok en Wilhelmina Zwart; Albert, zoon van Albert Kok en Wilhelmina Zwart; Aldert, zoon van Alben Glas en Grietje Gravemaker: Jacobus Johan nes Maria, zoon van Bernardus Gerardus Hll- bers en Martina Francisca Kimmen; Robert An- tonlus', zoon van Engel Blok en Eva Allda Ek- kelboom; Johannes Hendrlkus Maria, zoon van Heike Albertus Hindiikus Thlecke en Henriette Jacoba Francisca Raak; Hendrik, zoon van Jo han Jacob Bosman en Aagje Blok; Cornells, zoon van Cornells Petrus Dekker en Biefka Ver flage Johannes, zoon van Jan Visser en z»nna W ijker. Ondertrouwd: Albert Blok en Maria Billig; Peins Josephus Orlj uit Egmondbinnen en Ca tharina Hopman; Adri?nus Hopman en Johanna Verzljlberg uit Castricum. Getrouwd: Leendert Stam en Aagje Prins; Ijsbrand de Graaff en Neeltje Glas. Overleden: Arte Tnal, oud 87 jaar, weduwnaar van Dirkje den Heier; Jacob Groen, oud 54 jaar, weduwnaar van CorneUa Broek; Joost van Steln, oud 62 jaar, weduwnaar van Berendlna Hen driks ScheffeL ontstellende resultaat geleid, dat niet minder dan 32 leerlingen van diverse scholen der gemeente zich schuldig maakten aan het rapen van eieren en verstoren van nesten van diverse zangvogels (o.a. nachtegalen). Deze leerlingen hebben een flinke reprimande gekregen, terwijl hun ouders op het hart is ge drukt er scherp op te letten dat hun kinderen zich niet meer aan het bovengenoemde euvel schuldig maken. Wjj zouden allen ouders In overweging willen geven bij hun kinderen er op aan te dringen nimmer nestjes uit te halen, aangezien dit de meest funeste gevolgen kan hebben voor de vogelwereld In en om Bergen. Laat een leder er voor waken dat de prachtige natuur en vogel rijkdom, welke voor den vreemdeling van zoo groote bekoring zijn, ongerept behouden blijven. Ook de zangvereeniging ,J3t. Caecilia” heeft Zondag eenige lauweren geoogst en wel op het door den R. K. Bond van Zangvereenlglngen te Den Haag georganiseerde concours. In de afdeellng uitmuntendheid vrouwenkoren behaal de het vrouwenkoor van St. Caecilia een eer sten prijs met 351 punten, met,lof der jury. Het gemengd koor behaalde in de eere-afdeellng een eersten prijs met 223 punten. Een mooi succes! De vacantie-sfeer heerscht in Duitschland niet alleen langs den Rijn en in het ge bergte, ook in Hamburg ontmoeten alle nationaliteiten elkaar, waarvan hierboven een aardig snapshot vereeniging om, gewlcht-regellng betrokken koop man bekend te maken, hoeveel boete is toe gepast bij een eventueel voorkomend geval van tekort aan gewicht, ontlokte nogal eenige dis cussie van den voorzitter, daar in het stuk ge memoreerd werd dat als het ware toch geen of weinig boete werd toegepast. Voorzitter merkt op, dat de regeling dien aangaande wordt toegepast zooals het behoort. En wanneer bij het constateeren van een af wijking of anderszins de keurmeester niet wordt gehaald, dan is de fout in dezen bij den koop man. De heer Wagenaar (Koophandel) zegt geen blaam op den keurmeester te willen werpen, maar acht het toch ook niet gewenscht dat een ‘ysteem ontstaat van weerszijden om er maar wat van te maken. Voorzitter zegt dat zulks hier niet gebeurt; oitwassen kan men echter nooit voor zijn. Na eenige discussie werd echter goedgevonden 8at de koopman eiken dag inzage kan krijgen van het oontröleboekje van den keurmeester en dat tevens maandelijks een afschrift der keur igst toegezonden zal worden aan den secre- toris van Koophandel. De boulevard gereed. De boulevard is thans geheel gereed gekomen, hetgeen een schitteren de verbetering voor het dorp is. Tevens Is de weg. die van den boulevard langs den vuurtoren naar beneden loopt, geasfalteerd, zoodat deze er ook keurig uitziet. Ook de daarbij aanslui tende parkeerterreinen aan belde kanten van den vuurtoren zijn klaar, zoodat Egmond geregd Is om zijn gasten te ontvangen. Zon op VJn. 437. onder njn. 9.23. Licht op n.m. 933 Maan op v.m. 1232 on der n.m. 12.45. Eerste kwartier sum. 8JtL Stopwetting werkverschaffing en steunrege ling. Blijkens ingekomen schrijven van den Inspecteur der werkverschaffing wordt in op dracht van den Minister van Sociale Zaken de werkverschaffing en steunverleening voor deze gemeente stopgezet vanaf 14 Juni tm. 38 Augustus 1937. Het gemeentelijk strand-kampeerterreln. Het kampeerterrein, geëxploiteerd door de ge meente op het Zulderstrand is thans ook we der geopend. De tarieven sijn dezelfde geble ven als het vorige jaar. Er is een groote tent geplaatst voor berging van kampeertenten, ter wijl voorts W.C.s en waterleiding aanwezig zijn. hiervan kan geven. H. J. BANGERT, Vlootaalmoezenler. Hoofdgracht 23, Den Helder Postglrono. 373336. uur ’s morgens veiling. Daarna kinder- 1I door muziek. uur offlcleele bijeenkomst der genoo- velling, waar de voorzitters van en L.G.C. een herdenkingsrede Men zendt ons het volgende schrijven: Het voormaliege vereeniglngsgebouw van de Socialistische vereeniging voor mlnder-marlne- pcrsoneel is overgegaan In handen van het Be stuur van het R.K. Marinetehuis te Den Hel der. Deze mededeellng zal door de vele vrienden 1 van het Katholieke Marlne-zielzorgswerk met vreugde begroet worden De duizenden Kath. 1 landgenooten, die vroeger gedurende het laat ste jaar ons werk met een donatie hebben ge- 1 steund kunnen met recht genoemd en geroemd worden als de bewerker* van dit succes. Het nieuwe tehuis is een prachtig gebouw, gelegen aan het Jullanapark, tegenover Iwet station en in de buurt van de bekende Helder- sche passagier- en winkelstraten. Het ligt voor de hand, dat Ik seer gaarne bij deze belangrijke mededeellng een hartelijk dankwoord voeg aan onze weldoeners. Als de vraag gesteld wordt of wij er nu zijn, dan moet ik helaas ontkennen. De hypotheek, die wij moesten opnemen is niet gering en eerlijk zij toegegeven, dat ons Tehuisbestuur nooit tot koop had kunnen overgaan, als het niet, óók voor de toekomst, met een groot vertrouwen In de weldadigheid van Katholiek Nederland was bezield geweest. Behalve voor de verlichting van de zware schuld aal Uw gave in de toe komst noodig zijn voor verbouwing en uit breiding. Een groot werk Is van stapel geloopen. Met ons zelf fellclteeren wij al onze weldoeners. Voor den afbouw en afwerking vertrouwen wij op God, op Maria de Sterre der Zee en.... op Uw gebed en milddadigheid. Voor alles wat ge nog zult doen voor het heil van onzen Katho lieken Marineman zegene U In Uw persoon, in Uw gezin en in Uw zaken Maria de Sterre der Zee. zolder. Het weer is den laatsten tijd nogal gevaarlijk voor het optreden van de aardappelziekte, aoo- dat men met spuiten seker niet verslappen mag. De ambtenaar bij den Planten- zlektenkundigen dienst. VAN HER WIJNEN. f 4.— dekken. Het voorstel werd met de stemmen van de heeren Dingerdis, Konlng en Ellls tegen aan- genomen. De pensioengrondslag voor den nachtwacht en politiedienaar G. Witte werd vastgesteld op f 800.—. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. om in artikel UI der Verordening tot wijziging en aanvulling der Verordening tot regeling van het verkeer op de wegen In de gemeente aan art. 13 der Verkeersverordening een nieuw 3e p"- - De gymnasttskvereeniglng DW- heeft te Groo- k ,-,4. -De bepalingen tebroek op de groote gymnastiek- en athletlek,- Jjld vgn dit artiltel wedstrijden een uitstekend figuur geslagen. Niet wegen, waarvoor het minder dan 17 prijzen, personeele- en vereenf- J Holland geldt." En gingsprijzen, werden door haar veroverd. On- der deze tropeeën was ook de wisselprijs, welke in 1933 door den zeereerw. heer pastoor Van Noord te Noord-Scharwoude was aangeboden. Dit Is de tweede maal, dat DVV beslag wist te leggen op dezen wisselprijs met het hoogste aantal punten in den driekamp toestelturnen heeren, eerste, tweede en derde graad. Zij be haalde 165 punten. Bij de herdenking van het 50-jaiig bestaan d«r veiling Is het de bedoeling allereerst uit te noodigen den Minister van Landbouw en Vis- «cherlj. den Directeur-Generaal Jhr. Roebroek en den Inspecteur van den Tuinbouw Ir. v. d. Blsssche, den Commissaris der Koningin In N.- Holland. benevens de Ged. Staten-leden Michels *n Koolman; den voorzitter en secretaris van Koophandel en van de drie veilingen vormende •ten Vierbond met de L.G.C.; den rijkstuln- bouw-consulent Rletsema en oud-consulent Ha- ieloop; het gemeentebestuur van Broek op L*ngendlJk en den betaalmeester den heer P Kostelijk Tz., als eenlgst overlevende, die 50 Mar terug zijn product beschikbaar stelde om "*t aan den afslag te vellen; het geheele be ndereen. Te 8 uur goodelvaart. De deelnemers hier aan kunnen 's middags meedoen met den boot- Aanrjjdlng. De chauffeur M. Bijker uit Hello reed bij het achteruitrijden, om op het terrein der Prins Hendrlkstichtlng te komen, met zijn vrachtauto een handkar aan van den heer Bakker uit Hello. Persoonlijke ongeluk ken kwamen gelukkig niet voor, alleen werd de handkar zwaar beschadigd. De chauffeur, aan wiens schuld de aanrijding te wijten was, nam de schade vrijwillig voor zijn rekening. Wij hebben Zaterdag enkele uren noodig ge had om onder leiding van architect en opzichter, de heeren Vlaming en v. d. Wiel, een 'rondwan deling te maken en te genieten van het meest moderne comfort, dat den bewoners straks ge boden za! worden. Het Zustersconvent zal nog met een tiental eerw. Zusters worden uitgebeeld en dan een kleine veertig tellen. In de kapel, die gelijkvloers gelegen is, zal voor 120 personen zitplaats zijn. Hier staat een prachtig altaar van wit Paonasso marmer met Bleu Beige-treden. Ook de Communiebank, is in deze marmersoorten uitgevoerd, terwijl aan de evangellezijde zich de gemetselde preekstoel bevindt. Door gekleurde glas-ln-lood-ramen komt een zacht getemperd licht. De mooie gebrandschilderde ramen uit de oude kapel hebben in de gangen van dit nieuwe bouwwerk plaatsen gevonden. Alle gangen, keukens en badvertrekken zijn betegeld met zuurvrije en vuurvaste gevlamde tegels, terwijl in de woonvertrekken overal rif- vloeren zijn gelegd, speciaal geprepareerd door de firma Weenlnk te Zwolle, Er sijn kamertjes voor eiken inwpnenden, zoodat ook de derde klas huisgenooten niet ver plicht zijn van de gemeenschappelijke zalen, buiten de maaltijden, gebruik te maken. Verder zijn er isoleer- en ziekenzalen, eet- en recreatie zalen enz. Elk# kla* heelt een eigen bijkeuken, waarin Naar aanleiding van de vele vragen en op merkingen is mij gebleken, dat er zoo hier en daar eenige beschadiging is opgetreden door het spuiten met klaargemaakt gekochte nor- maalpappoeder. Het is daarom wellicht goed eens te vertellan. dat het bij de beste pappoeder mogelijk is beschadiging te krijgen als die ap- poeder ontmengd is door transport enz. Normaalpappoeder wordt, zooals bekend, ge maakt door kg. kopersulfaat en K kg. sodex 100 liter water op te lossen. In de meeste gevallen koopt men dit mengsel, dus 1 kg. koper op H sodex, klaargemaakt en van dit mengsel gebruikt men dan natuurlijk 3% kg. per 100 liter water. Voor het gebruik Is het echter niet noodig dat het gemengd is. Men kan dus ook gewoon de benoodigde hoeveelheid kopersulfaat en sodex afwegen en dan bij elkander in het vat doen en daarop de berekende hoeveelheid water gieten, of men kan eerst het water In het vat doen en dan pas de benoodigde hoeveelheid kopersulfaat en sodex In het.water gieterj, Alleen zou ik de eerste methode prefereeren, omdat mep dan beter contróle kan uitoefenen op het bruischen. Normaalpappoeder moet nJ. als het in water komt, gaan bruisen en nu zal het In de meeste gevallen spoediger in weinig dan In veel water bruisen. Terloops zou ik even willen opmerken, dat er nogal verschil Is tusschen de eene soort pappoeder en de andere wat het snelle of minder snelle bruisen betreft. Soms duurt het wel een minuut voor het bruisen optreedt en dan kan het mengsel toch wel heel goed zijn. Als het mengsel bruist, wil dat echter in het geheel nog niet zeggen, dat het mengsel goed Is. d.w.x. dat de verhouding tusschen kopersulfaat en sodex (watervrije soda) goed Is. Het is dus voor den practicus in het geheel niet mogelljk om contróle uit te oefenen op de deugdelijkheid van het mengsel dat hU ge bruikt. Als het mengsel geheel en al bedorven is. kan men dat nog wel zien, omdat dan de stof korstig geworden is en omdat dan de kleur groener geworden is. Is de kleur goed en bruist het goed, dan moet men maar aan nemen. dat het goed gemengd la ook. Alleen een laboratorlum-onderaoek kan dat met sekerheid uitmaken. In het begin zei ik, dat men beschadiging kan krijgen van alle poedersoorten, ook al zijn ze nog zoo goed bij den leverancier de deur uit gegaan. Dit komt omdat het onder het trans port mogelUk U, dat het kopersulfaat zich scheidt van de sodex. Dan is het niet moeilijk om een monster te nemen, dat of voor het grootste deel uit sodex of uit kopersulfaat be staat. In dergelijke gevallen is het noodig (of liever in alle gevallen) om de pappoeder voor het gebruik even met de handen door te roe ren om te Borgen, dat er weer een homogeen mengsel ontstaat. Zou men b.v. toevallig gaan spuiten met een mengsel, dat voor het grootste deel uit kopersulfaat bestaat, dan loopt men veel kans op bladbeschadiging. Men zou dan den leverancier de schuld geven, terwijl hem toch geen schuld zou treffen. Pappoeder, dat op vochtige plaatsen en ta gonjezakken bewaard wordt, kan binnen een paar dagen bedorven zijn. Ook men den leverancier de schuld dus niet Men moet het bewaren in goed gesloten bus- sen. die afgedekt moeten worden met papier en een deksel. De bus zet men op een drogen Ud toe_te voegen, luidende als volgt: 1 van het eerste en tweede zijn niet van toepassing op Wegenreglement Noord- hder intrekking van het Ml 1937, de verordening Hing der Verkeersveror- stellen. 'oorgesteld de politiever- -- ~.i aan te vullen in ver band met het reglement voor autovervoer van personen. Na eenige overweging werdei fende bepalingen en wijzlgingc evenals het reglement zelf. Dr. HEMELRIJK besprak tijdens de vraag de afwijzende houding van de regeerlng ten aanzien van de plannen van den raad tot verlaging der wonlnghuren. Spr. vroeg B. en W. In de volgende vergadering met nieuwe plannen te komen. Z.i. waren er twee moge lijkheden: of de gemeente gaat zelf td bouwen van woningen over, of de gei koopt tegen billijken prijs de thans leeg de en geschikt De heer DIN De VOORZO moeilijk is. B. en W. hadden zich er reeds ernstig over beraden, maar waren nog niet tot een conclusie gekomen. B. en W. zullen nog verder overleggen en intusschen trachten door overreding tot huurverlaging te komen. De heer DINGERDIS klaagde over de toe standen bij de werkverschaffing In de duinen, welke toestanden hij Russisch noemde. De menschen moeten daar tegen een uiterst mi niem loon soms minder dan de steun in de gloeiende zon zeer hard werken. Spr. gaf B. en W in overweging te trachten verbete ring te krijgen. gemeente negen uur. den voorzitter werden de en eenige agendapunten de raad ook nog een Hoogste barometerstand: 773.8 te Valentia. land: 7573 te Janznayen. VERWACHTING: Meest matige Noord- Westelijke tot Noordelijken wind, aan vankelijk zwaar bewolkt tot betrokken, later opklarend, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Winkelsluiting Voor onze gemeente zijn weder In werking getreden de zomerbepalingen van de Winkelsluitingswet. De daarvoor in aan merking komende zaken mogen des Zondafc van 8 tot 10 uur geopend «ijn. door de we^k’ even eens tot 10 uur. Veldalasaad De tweede gelegenheid om veldslazaad ter vernietiging aan te bieden, heelt tot gevolg gehad, dat nog ongeveer 5000 K.G:. werd Ingeleverd. In het geheel is er nu 25000 K.G. zaad verbrand of over grasland uitge- stroold De vergoeding hiervoor zal ƒ035 per K.G. bedragen. Omdat er tijdens de laatste Inlevering Juist eenige opleving in den handel te constateeren viel, is er, althans van de be tere kwaliteit, minder gebracht dan verwacht werd. Thans staat de nieuwe oogst er prachtig voor en overal in vollen bloei. weer een oven om spijzen en dranken warm te houden. De centrale keuken is een juweel, want de verfyndste nieuwe vindingen vonden hier toe passing. Alle muren sijn naadloos en van glansbeton- of muuremailleijverf voorzien, wat zeer gemak kelijk een goed onderhoud mogelijk maakt. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de firma A. Koomen te Hoogkarspel; de lichtinstallatie door het Technisch Bureau Chr. Kuipers te Medem blik en de sanitaire installatie door de firma H. Truyens te Spanbroek. De twee gasogheenketels voor de centrale verwarming zijn electrisch vanuit de portiers loge te bedienen. In totaal waren 7 48 duizend meter leiding voor de verwarming noodig. Een en ander werd geleverd door de firma Merckx en Boerboom te Nijmegen. Van deze firma is ook de kleinere ketel voor de warmwatervoor ziening dor heel X huis. Vanuit dezen kleineren ketel zijn ook sommige vertrekken, als zieken en kinderzalen, te verwarmen als de centrale verwarming nog niet functlonneert. Er is een pracht van een lift van de firma G. B. Sanders en Zonen te Enschede. Verder zijn er nog vele utillteitsvertrekken. Een mooi, riant aangelegd voorplein geeft een gezellig en ruim uitzicht, terwijl er nog eenige HA. tuin terzijde en achter het huls zijn over gebleven. Mooie boomen uit het oude Plant soen geven schaduwrijke plekjes. Zoo gauw de dezer dagen te beginnen volks verhuizing dit wenscheiyk maakt, zullen huis en kapel worden Ingezegend en zal Ons Heer van het oude St. Martlnus -Gestlcht naar Huize St. Martinus worden overgebracht. Later zal dan de offlcleele opening plaats hebben. In den voorgevel zijn twee gebeeldhouwde tableaux aangebracht, de een voorstellende het in tweeën gehouwen kleed van St. Martinus, het andere de liefderijke zorgen van een zuster aan haar evenmensch. Het geheel is weer een sieraad voor Medem- Bfik, dat hiermede weer bewijst geen doode stad te zijn, maar het is bovenal weer een prachtige edelsteen in de schitterende kroon van onae Katholieke Charitas. Wethouder MAC DONALD gaf een overzicht van de pogingen door B. en W. gedaan, om een verhooglng van de loonen te verkrijgen. Al lerlei instanties waren er in gemengd. doch zonder eenig resultaat. B. en W. hebben nu den menschen geadviseerd de laatste week er ook nog maar bij te nemen, teneinde 10 weken uit sluiting te voorkomen. De arbeiders hebben er gehoor aangegeven. De heer DINGERDIS: Dan noem ik het flinke kerels, die onder zulke omstandigheden maar doorgaan. De heer ELLIS oefende ook critiek uit op de - tarieven en zelde, dat de uitvoerders geen kijk hebben op het wérk. Ook meende hij, dat de Bergenaren achter gesteld worden bij de Zaan dammers. die meer verdienen. Wethouder MAC DONALD bestreed de ach terstelling; dat de Zaandammers meer verdie nen komt hierdoor, dat hun gemeente in een hoogere loonklasse is geplaatst. Wethouder DEN DAS gaf een uiteenzetting van de tarieven, maar hij was ook overtuigd van het onhoudbare van den huldigen toestand. Geroutineerden kunnen vaak niet meer dan 70 M2 8 3 ct per dag af werken, hetgeen dus' f 2.10 per dag verdienste Is. De fout zit hoofd zakelijk bij den uitvoerder; de gemeente kan er niets aan doen. Getracht zal echter worden bij de hervatting van het werk verbetering te krij gen. Hierna sluiting. tocht. Na afloop vuurwerk. De burgerij zal verzocht worden te vlaggen versieringen aan te brengen. De datum is bepaald op 29 Juli. Alle genoodigden zullen een gedenkboek ont vangen. De heer H. Glas (Groentencultuur) wenscht November 1935 de Aannemersfirma* A. i, W- Tennis-kamploenschappen. De Egmond- sche Tennisclub heeft Zaterdag en Zondag la ten spelen om het clubkampioenschap voor dames- en heeren-enkelspel. Hiervoor bleek veel animo te bestaan. Het dames-kampioen- schap werd gewonnen door mej. A. van Kleef en het kampioenschap in het heeren-enkelspel door den heer DJ. Kappenburg. De omzet over de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg f 60.000 minder dan in 1936. De levering der pootjesbakken voor tomaten vu opgedragen aan de fa. van Toor te Maas luis voor f 1830 per 100 stuks betreffende UJ/j K.G. en f 9.95 per 100 stuks voor 5 KG. De bodems en randen daarvoor aan de fa Cats te Rotterdam voor resp. f 1.16 en f 0.66. Voor den handel worden ze beschikbaar ge- iteld tegen resp. 19 en 11 cent per stuk. Asngeschaft zijn 48 sproelmachlnes voor den prijs van f 30.en f 33.waarvan er nog 2 over zijn. De vergadering werd even onderbroken tot het nemen eener foto van het geheele bestuur in verband met de uitgave van het gedenkboek. Van den Regeerings-commlssarls Is bericht ontvangen, dat de vervroegde uitkeerlng van den steun op de kool beschouwd moet worden als een bijzondere tegemoetkoming en niet als re- gel. Vsn de Groenten- en Frultcentrale dat geen vergunning verleend kan worden voor 1937 tot het vrijgeven der andijvie: wel mag sulmlni- strstUf geveild worden door hen die een con tract Shebben afgesloten met erkende inmaak- JtbrlAnten. Deze contracten moeten echter in gediend worden ter contróle. De overige andij vie moet daadwerkelijk geveild worden. Het In de vorige vergadering aangehouden schrijven van Koophandel om van een aange voerde partij uien en peen 1 zak om te stor ten opdat men een beeld krijgt van hetgeen men koopt, ondervond nogal eenige bestrij ding. Tenslotte echter werd besloten aan het verzoek gehoor te geven en zal de keurmeester opdracht krijgen des morgens voor de veiling begint nsiar willekeur een zak om te storten. Goedgevonden werd tevens het aantal stuks te vermelden van bieten in de 25 K G. die op monster worden geveild. Een verzoek van dezelfde in verband met de nieuwe den volgenden dag van den stappen te doen dat de 15 pCt. beperking op de vroege aardappelen ongedaan gemaakt wor de. Daar In 1933 en 1934 reeds h belangrijke be perking heeft plaats gevonden, werd goedgevon den dit te doen in samenwerking met geheel het Noord-Hollandsche tuinbouw-district. De heer Kramer (Zuid-Scharwoude) Werkverschaffing gaat door. In tegenstel ling met vele andere gemeenten, zal de werk verschaffing ook in den zomer doorgaan. Wel is het aantal daarbij geplaatste werkloozen be langrijk verminderd, namelijk van 90 tot 40. Voornamelijk zal de werkverschaffing in den zomer bestaan in verbetering van wegen aan den buitenkant van het dorp. De Raad van deze Maandagmorgen te Op voorstel van ingekomen stukken aangehouden, omdat schouw moest houden. Stateh presentiegeld van de leden der stembureaux van f 5.te verlagen tot f 4.per persoon. Verschillende leden vonden dezen wensch van Ged. Staten kinderachtig, terwijl de ver laging ook dit nadeel had, dat vele leden met t 4.presentiegeld hun kosten niet kunnen aanleiding van een circulaire van Ged. werd door B. en W. voorgesteld het Zuldscharwoude f 3.153.65, Zuidscharwóude L. T B. f 737.40, Scehrmeer f 370 09. diversen f 88.40. 1 Het schilderwerk der veiling (Noordelijkste overkapping en brug) is gegund aan den laag- sUn inschrijver J. P. den Hartigh te Broek op Langendijk voor f 273. In verband met de heffing op de vroege aard- Ingesteld scherp onderzoek heeft tot het appelen, waardoor van lederen teler n cessie op het betaalkantoor aanwezig is, werd het nood- zakelijk geacht ook met het oog op de uitbeta ling van steun, dat van de vrachtvaarders lede ren dag een HJst gevraagd wordt van hun klanten, zoodat de betrokken tuinders voortaan door den betaalmeester worden uitbetaald. Waar door het nieuwe weegsysteem bascules meer noodig zijn, worden de beschikbaar gesteld voor f 2.50 per stuk. Verkrijgbaar werd gesteld het Jaarboek 1936 van het Centraal Bureau. Een accountants-onderzoek is bij den betaal meester gehouden, waarbij alles In de beste orde werd bevonden. bermgras eerder te verpachten. Voorzitter had daar geen bezwaar tegen. Meerdere leden klaagden nog over den toe stand van enkele Wegen in de gemeente De voorzitter antwoordde, dat gewacht moet worden op het antwoord van Ged. Staten, dat nu wel spoedig zal binnenkomen. Daarna kan men verder zien. Hierna werd de openl •tuur. Te 8 u feest, opgelulsterd Te 11 óigden in de markt best uur 'uilen uitspreken. Te 1 uur gemeenschappelijke maaltijd. Te 3 uur boottocht naar Koedijk, Zuid-Schar- w°ude en Sint Pancras, opgeluisterd door mu- tiek Van 57 L>e neer Kramer (Zuid-Scharwoude) vraagt inlichtingen aangaande de appelen-affaire zoo- wordt ingesteld, opdat het ook niet zoo afkomt met de nier geteelde producten. Voorzitter zegt dat de Groenten- cn Fruit- centrale alleen inlichtingen verschuldigd is aan de regeerlng en niet aan ons. Zij staat tevens onder contróle van een aaccountant. Niettemin kan gevraagd worden of ze een ingezonden stuk wQ plaatsen hoe de zaak in elkaar zit. Hierna sluiting. Sportver. Vies Zondag jt\ heeft onze Sport- vereeniging VIO6 te Bovenkakspel 'n groot suc ces gehad met zijn afdeellng nastlek. Vereenlgingsprijzen werden behaald: marsch- wedstrijd le prijs; toestelturnen! driekamp 3e prijs; estafette junioren ie prijs; ren le prijs Personeelprijs P. van Wonderen 2e prijs 2e graad driekamp. Persoonlijke prijzen zijn behaald in: Hoogspringen: le prijs J. Ooijevaar; 3e prijs D Meijer; 3e prijs C Smit. Verspringen: 3e prijs C. Smit. Hoogspringen Junioren: 2e prijs G. Grobt; 3e prijs Jac. de Nijs; 4e prijs G. Tesselaar 100 meter h^lloopen: le prijs A. de Groot. 1500 meter hardloopen: 3e püjs G. Molenaar Van bestuurszijde wordt medegedeeld, dat het plan bestaat op Zondag 18 Juli as. te Warmen huizen op het Vlosterrein T groóten Athletiek- en Gymnastlekdag te houden. Vereenigingen. die aan de wedstrijden op dien dag wenschen deel te nemen, gelieven dezen Zondag vrij te hou den Spoedig zullen door het bestuur van Vlos inschrijvingsbiljetten verzonden worden. Door de afdeellng athletiek en gymnastiek van Vlos is ingeschreven voor de wedstrijden te Hel- loo op Zondag 11 Juli aa. Gemeenteraad De raad dezer gemeente vergaderde onder voorzitterschap van burge meester J. J. Nleuwenhuijsen Alle leden waren aanwezig. Na opening en goedkeuring der notulen wa ren aan de orde eenige ingekomen stukken. Enkele heeren die In een vorige zitting in di verse functies benoemd waren, hadden bericht gezonden deze benoeming te aanvaarden. - Gedeputeerde Staten zonden bericht goedkeuring van enkele raadsbesluiten. Rekening 1936 werd voorloopig vastgesteld. Besloten werd te voldoen aan het verzoek van Qed. Staten om enkele wijzigingen aan te brengen in de schoolgeldregellng. Goedgekeurd werd een gemeenschappelijke regeling met Alkmaar betreffende den destruc tor. Kosten 6% cent per Inwoner. De standplaats voor woonwagens werd ver plaatst naar een terrein aan den Uitgeesterweg. In behandeling kwam hierna een voorstel tot verbetering van den Uitgeesterweg en de tegellng van h«t onderhoud. Na overleg met het provinciaal bestuur was een regeling opge- maakt, waarbij het Hoogheemraadschap te Alkmaar deze wegverbetenng zal uitvoeren. De kosten zullen over de belanghebbende gemeen ten worden omgeslagen in dier voege, dat Ult- geeat betaalt 900. Akersloot 100, en de Polder 300 en Limmen 500, en dit gedurende 20 achtereenvolgende Jaren. Op een vraag van den heer Pepping ant woordde de voorzitter, dat ook werklooeen uit deze gemeente aan den weg zullen kunnen werken. Enkele raadsleden, o.a. de heeren Dekker en Bult achtten de kosten voor Limmen te hoog. De heer Dekker zou het geld dat moet wor den toegestaan, liever aan de wegen, in onze gemeente besteden. Daar is ook nog veel aan te doen. De voorzitter verdedigde het voorstel Hij achtte de verhouding niet onbillijk gezien het dat vele ingezetenen bjj deze wegver- rg hebben. De heer Dekker was niet overtuigd en zou tegensl Met voorstel vah B. en W. aanvaard. BU de rondvraag verzocht de heer Kuys het Hsandagmiddag kwam het bestuur der L. G. C. bijeen in het betaalkantoor, onder leiding vsn den heer S. de Boer, die In zijn openings- woord er aan herinnerde, dat burgemeester Slot nog steeds wegens ziekte is verhinderd. Blijkens een uitgebracht verslag la in de maand Mei geveild voor een bedrag van 115.711.18 waarvan voor Broek op Langendijk f 3.431.06, Koedijk f 4.354.10, Sint Pancras J 3.436.52, St. Pancras L.TJB. f 110.44, H. H. De „criminaliteit" te Bergen” In het Jaar 1936 heeft de politie alhier 456 processen-ver- baal opgemaakt ter zake van strafbare feiten binnen de gemeente gepleegd. In 1935 bedroeg - <Ut getal aanzienlijk minder. nJ. 344. Waard f 107.63, H. H. Waan£ L. T. B. f 1021.89, Voor misdaden werden 53, voor overtredingen 403 verbalen opgemaakt. De meeste verbalen betroffen verkeerszondaren (167), voorts overtre ders der politieverordening (93). wandelaas op verboden grond (38), belastlngplaatjes (32) en diefstallen (18).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11