O k EXPOSITION ISTZaSATlOKAir TALRIJKE MANIFESTATIES OP HET GE BIED VAN KUNST, WETENSCHAPPEN. i EEN VOSSENPREEK I Werkloosheid in Nederland AUeinG Koninklijk bezoek weer ten einde van’” stew <J°O' L GEMEENTELIJKE WERK VERSCHAFFING I DINSDAG 15 JUNI 1937 en Arbeider op slag gedood Ministerieel antwoord aan Kamerlid De kabinetsformatie Naar het at at ion Ver geef sche reddingspogingen Poging tot doodslag? IG Felle brand te Rotterdam GEVAARLIJKE DRONKAARD Groote achade Op Het Loo Doodvonnis voltrokken CLEARINGKOERSEN ^2 /i VCUl Prins Bernhard woont Olympischen dag bij Herinneringspenning aangeboden Hare Majeateit, Prinaea Juliana Prina Bernhard per extra trein afgereiad Voor het eer at gedaald beneden het niveau van 1934 Hedenavond zullen zy de Am- aterdamache burgery toeapreken In hooger beroep drie jaar gevan- geniaatraf gevorderd Pand van vier verdiepingen in vlammen Miniatera by H. M. de Koningin ZEVEN-JARIGE JOJMGEN IN HET U VERDRONKEN Lijk van een verdronken jongen - opgehaald H.K.H. PRINSES JULIANA NIET NAAR GRONINGEN Opzichter bewuatelooa geraakt DR. COLIJN ONTVANGT DEN HEER WELTER PRINSELIJK PAAR DANKT DOOR DE RADIO Door vallende vyzel in het Stadion te Amaterdam getroffen Revolver met zestien patronen op zak Het Prinaelyk Paar naar Soeatdyk In enkele gemeenten zal de g e- meentelyke werkver- achaffing kunnen wor den ingekrompen of atopgezet ZOMER SPROETEN ^STILLMAN’S FRECKLE CREAM r*" (Sproeten crème) maakt tovoac do bold blank. B «eth de bes'e uel H vno» a® he' o' j h UJ hè o- - daar 1937 CENT 329.905 Loo vertrokken. INZENDING VOOR IEDEREEN VRIJ te aanwezig was, heeft hem geassisteerd en voorts nog enkele kleine ongevallen, die by de blusschlng voorkwamen, behandeld. Dit bleek echter een stilte voor den stosm te zijn, want om drie uur klonk er eens klaps een hevige knal, die een deel van het paneel van de deur van de bovenste verdie ping, welke precies op den hoek van Olivier van Noortstraat en Maaskade zit, vernielde. Uit het bovenstaande volgt tevens, dat het geenszins de bedoeling van den minister Is om valide werklooze arbeiders onverzorgd te laten, noch ook om denzulken onderstand ingevolge de Armenwet te doen verstrekken. De brand Is omstreeks half een ontdekt door den 23-jarigen brander 3. Muller, die vermoed de, dat er Iets niet In orde was. daar op diverse plaatsen In het gebouw rook stond. De bran der Van Leeuwen ontdekte het eerst den vuur haard. Hij Is direct met eigen materiaal van de fabriek aan het werk gegaan, maar kon tegen de vuurzee, die In verband met de brand bare pinda's, waarvan ongeveer 30 ton op de vierde étage opgeslagen lag. niets uitrichten. een van Het bleek, dat een gascylinder, die daar voor demonstratie-doelelnden was opgesteld, ontploft «as. Tegelijkertijd laaide de Vuurzee, die men *n de Olivier van Noortstraat aan de achterzijde met succes bestreden had, weer op aan den voorkant en toen ging het plotseling zoo heftig branden, dat de vlammen naar bulten speelden. Koersen voor stortingen op 15 Juni 1937 te gen verplichtingen luidende In Reichsmarken l 72411. lires X 9.51, peseta's t 9.40. Pa- dljft Iers, Ook ge- aan den reed irna ■un. Maandagmiddag 6 uur Is H. M. per auto van Haar bezoek aan Amsterdam op het paleis Het Loo teruggekeerd. Maandagmiddag kwart voor 2 brak een felle brand uit in de N.V. voorheen Van Rietschoten en Co. electrlsche koffie- en pindabranderfj an nex handel In zuidvruchten en handel In bak kersartikelen, vischconserven en koloniale wa ren te Rotterdam. Het hooge pand, dat gelegen is aan de Maas kade hoek Olivier van Noortstraat, beslaat vier verdiepingen. De brandweer was onmiddellijk met veel materiaal ter plaatse en tastte den brand, die zeer veel rook ontwikkelde, met drie stralen aan, waarvan een over de Magiruslad- der. Het werk werd aanvankelijk eenigszlns ver traagd, omdat een der slangen afknapte. hedenavond, het woord tot de Amsterdamsche burgerij richten. Onder die omstandigheden hield het dak het niet en om kwart voor vier laaiden spoedig vurige tongen hoog op. De toestand werd nu critlek, maar het Is toch niet noo- dig gebleken dat ook de motorspuit, die eveneens ontboden was en In reserve ge houden werd, in werking werd gesteld. vra- nen. dat «en. een naai yam it er mes. amp ge- wor- be- Uio- amp uren zijn ge- wor- met ich- rügt r de enz. oet: ordt men wen oor- Lof van nu ibers ijden ?end tend :ker* nder 1 de De ge- en 'eza- ilzoo ego- ge- J de voor voor rijke rond ge- Hol- 1 te tre- oor- land nsch In de Scheveningsche buitenhaven verdronk Donderdagavond by het zwemmen een 18-Ja rige jongen uit de Ravestelnstraat te 'sGra- venhage. Maandagmiddag werd zijn lijk door een baggermolen, die in de Oude Schevening sche haven graafwerk verrichtte, opgehaald. ling is volkomen ultge- 3en zijn totaal verloren, teeft verder zeer aan- opgeloopen. Ook de uit de uitspraak des volks zal trek- een zuiver Christelijk kabinet zal de liberalen. De vele confe- formateur met de leiders Maandagmorgen heeft de het$ Ch. J. I. M. Welter, oud-mlnlster van Kcloniën en lid der Tweede Kamer, op het departement van Kolo niën aan dr. Colijn een zeer langdurig bezoek gebracht meldt Het Volk. Het onderhoud van dr. Colijn met den heer Welter heeft ruim twee en een half uur ge duurd. Waar dit jaar voor het eerst na een aan tal jaren van voortdurende stijging de Werk loosheid niet onbelangrijk daalt, Is de mi nister van meening, dat er dezen zomer In een aantal gemeenten Inderdaad aanleiding zou kunnen zijn om en-of steunverleenlng tijd te beperken of stop te zetten. De vierde brand en de Het geheele pandkie zienlijke waterschade talrijke belendende perceelen zijn er niet zonder meer af gekomen: in de geheele om geving, zelfs al zijn er vla deze hulzen geen slangen geleid, hebben de woningen zeer veel ongerief en schade door de wegvloeiende watermassa’s gekregen. Maandagmiddag omstreeks vier uur is vijzel, wegende ongeveer 500 kg., welke een vijf meter hooge stelling In het Stadion te Amsterdam moest worden neergelaten, naai omlaag gevallen, doordat een der schakels van den ketting, waaraan de vijzel hing, brak. Een ongehuwde 29-jarige werkman werd door het vallende gevaarte aan het hoofd getroffen en op slag gedood. Zijn lijk is naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. De Prins en de Prinses hebben bij het af scheid op het Centraal Station aan den bur gemeester meegedeeld, dat zjj zich voorstellen omstreeks half negen, per radio te De commissie heeft aan de vorstelijke per sonen een 60 mm. groeten herinneringspen ning op de blijde inkomst van het vorstelijk echtpaar aangeboden, ontworpen door M. Kubberink en vervaardigd in de ateliers van de N.V. Koninklijke Begeer te Voorschoten. De voorzijde, welke het randschrift draagt .blijde inkomst in Amsterdam”, stelt de Amsterdamsche stedemaagd voor, door een adelaar met een keizerskroon gekroond, welk motief ontleend is aan de marmergroep in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis, ver vaardigd door Quelllnus Precies op tijd te 4.50 uur stoomde de koninklijke trein met den standaard op de locomotief. Maandagmiddag het sta tion Baarn binnen. De trein stopte voor de koninklijke wachtkamer op het eerste perron. Nadat eerst een gedeelte van het gevolg was uitgestapt, verscheen H. M. de Konin gin, in het grijs gekleed, vervolgens de Prinses, in het blauw en als laatste van de Koninklijke Familie Prins Bemhard in de huzarenuniform. de werkverschaffing gedurende eenigen De beschrijving van de figuur op den penning is ontleend aan het obek „Het Koninklijk Paleis" door C. T. J. Louis Rleber. De hoofdfiguur stelt voor de kracht, In gedaante van Amsterdam, ge zeten op een lagen zetel. Haar kleed is op de borst versierd met de kruisen van het stedelijk wapen. In de rechterhand houdt zjj een olijf tak, in de linker eenlge vredespalmen. Boven haar zweeft een adelaar, die haar de keizerlijke kroon aandraagt, hoewel haar hoofd reeds be dekt is met een lage kroon, een gekanteelden burcht of vestingmuur verbeeldende (z.g. stede- kroon). Haar zetel wordt aan elke zijde bewaakt door een liggenden leeuw. De keerzijde vertoont het Amsterdamsche wa pen met randschrift en datum. op dit oogenblik nog niet medegedeeld wor den hoever deze maatregel zich zal uit strekken. aangezien nog geen beslissing over het gehdele land genomen is. aankondiging aan die gemeenten geen subsidie zal worden uitgekeerd uit het Werkloosheids- subsidiefonds, ontkennend beantwoord. De minister werischt echter, in verband met de gestelde vragen, het navolgende te bevesti gen, hetgeen hy reeds by schryven, dato 8 Mhi 1937, aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Drees heeft geantwoord Evenals vorige jaren. zal ook dit jaar door de ryksinspecteurs voor dé werkverschaffing wor den nagegaan, of en irr hoeverre in bepaalde gemeenten de werkverschaffing en-of de steun- verteening gedurende eenigen tyd in de zomer maanden geheel of gedeeltelyk zouden kunnen worden stopgezet. Naast de txfrenbedoelde Is een aantal ar beiders een'gedeelte der week werkloos. Rekent men deze voor een derde (du» voor gemiddeld twee dagen werkloosheid per week) mede, dan zijn de totale werkloos heidspercentages: eind Mei 1934 25.1, 1935 39,-, 19341 31- en eind Mei 1937 24.7. Uit deze cijfers blijkt, dat de werkloos heid niet alleen kleiner is dan i'n de over eenkomstige week van 1935 en 1938, -doch thans ook (voor het eerst) is gedaald bene den het niveau van- 1934. - Het feit, dat een bepaalde gemeente een deel van haar belastingcapaciteit moet missen inge volge de daarvoor geldende wetteiyke bepalin gen, geeft deze gemeente op dien grond nog geen recht, een subsidie uit het Werkloosheids- subsidlefonds te ontvangen. Deze verplichte af stand van belastingen heeft immers onder meer ten doel, de kosten van den werkloosheids steun eenigermate over alle gemeenten om te slaan. De ryksinspecteurs hebben de bevoegdheid om in byzondere gevallen, waar zulks noodlg biykt, van de aanvankeiyk getroffen regeling af te wy- ken. Voorts biyft de mogeiykheid open om de arbeiders, die niettegenstaande hun daartoe ge dane pogingen geen werk hebben kunnen vin den in het vrye bedryf, in centrale werk verschaffing te plaatsen. In den nacht van Zondag op Maandag, om streeks één uur, heeft een agent van politie aan het bureau Prinsestraat te Den Haag ge bracht een in staat van dronkenschap verkee renden man, vermoedeiyk genaamd J. Ph. L 50 jaar, zonder vaste woonplaats, die van te voren den caféhouder B. M., wonende in de Prinsestraat, met een geladen revolver had be dreigd en vervolgens met een onbekend voor werp een niet ernstige snede onder het linker oog had toegebracht, welke wond door den G. G. D. werd behandeld. Op verdachte werden een revolver en 16 patronen gevonden. De man is in bewaring gesteld. Gistermorgen heeft H. M de Koningin de ministers jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude mr. P. J. Oud en jhr. mr. A. O. D. de Graeff in het paleis op den Dam ontvangen. Nb enkele oogenblikken in de wachtkamer hebben vertoefd, begaf het gezelschap zich naar het Stationsplein Hier werd het vorste lijk gezin door duizenden belangstellenden be groet. De Koningin begaf zich vervolgens met een hofdame in een voor Haar gereedstaanden auto. By het vertrek wuifde Zy Haar kinderen hartelyk toe. Prinses Juliana en Prins Bern- hard bleven nog even onder de luifel van de wachtkamer staan. Na van enkele leden van het gevolg afscheid genomen te hebben, stap ten Zy in een auto, om zich naar het paleis Soestdyk te begeven. In het paleis Soestdyk werd het prinseiyk paar verwelkomd door den intendant van het paleis, jhr. J. A. de Jonge van Zwynsbergen, H. M. de Koningin is rechtstreeks naar Het i Naar wy vernemen, is Maandag na den heer Welter ook oud-mlhister mr. Steenberghe door den kabinetsformateur, dr. Colyn, ont vangen. De directeur van den RUksdlenst der Werk- jboeheidsverzekerlng en Arbeidsbemiddeling d^elt mede dat in de week van 24 tot en met 29' Mei 1937 by gesubsidieerde vereenigingen met werklooeenkas waren aangesloten 461.600 per sonen (de landarbeldersbonden met 73-OOO.leden zyn daarin niet begrepen). Van deze 461.600 personen was in genoemde week 238 pCt. geheel werkloos (In de vorige verslagweek. 3 tot en met 8 Mei 1937, was dit percentage 24.6). Naar wy vernemen heeft Z. K. H. Prins Bemhard den wensch te kennen gegeven hén „Olympischen dag", welke Zondag as. in het Amsterdamsche stadion zal worden ge houden, by te wonen. Zondagmiddag om half vijf is in het LI, ter hoogte van den Asterweg te Amsterdam, een zevenjarige jongen uit de Edelweisstraat, die met e en vriendje aan het baden was, ver dronken. De jongen is waarschüniyk voorover gevallen en daarna in de diepte verdwenen. Er werd on- middeliyk hulp gehaald, waarop eenige personen zich te water begaven en verscheidene malen naar den drenkeling doken, terwyi de omgeving eveneens met een dreg werd afgezocht. Het duurde een half uur voordat ’t ventje werd ge vonden. De Geneeskundig^ Dienst heeft nog ge- rulmen tyd de bekende middelen toegepast, doch ^ie levensgeesten waren geweken. Het stoffeiyk overschot van den knaap is naar het Nederlanden Israëlitisch Ziekenhuis gebracht. De N. V. in wier dienst 40 tot 50 arbeiders en art>eldsters staan, is verzekerd tegen brand en bedryfsschade. De oorzaak van dezfn brand is nog niet met zekerheid vast te stellen. De meest waarschyn- lyke lezing is, dat de brand zyn oorsprong heeft gevonden in een vergaarbak, de vliezentrommel, waarin de vllesjes van de pinda’s zich verza melen. Deze vliezentrommel moet telkens leeg gehaald worden, omdat het mogeiyk is. dat ge durende de brandery van de pinda’s vonken in de trommel kunnen komen. Vermoedeiyk is dit laatste nu het geval geweest, Reeds vroeg hadden zich Maandagmiddag duizenden belangstellenden verzameld op den Dam en het Damrak, langs heel den weg, wel ken de Konlnkiyken familie by haar afscheidk- rit naar het station zou volgen. Op den D^bh deden zich te half vier de eerste teekenen voor van het naderende vertrek. De regimentsmuziek van het 7e rukte voort. Even later gevolgd door een, ktaonne huzaren, welke den konlnkiyken stoet zou begeleiden. De wacht formeerde zich op de kleine steen tjes voor jiet Ppleis. Terwyi yft den Paleis-koepel vroolyke vader- landsche wysjes weerklonken, door de vaardige hand van meester Vincent aan het carillon ontlokt, brak de zon nog een oogenblik door het gryze wolkendek, dat heel den dag den he mel had bedekt en en zette den Dam in feeste- lyken gloed. Vonken spatten van de schelleboomen der mi litaire kapel, fel blonken de sabels der huzaren, die een eeregelid vormden langs het midden- Dam terrein. Om kwart voor vier verliet de Koninkiyke Familie het paleis en nam plaats in een open calèche k la daumont, bespannen met voorry- der. Koningin en Prinses droegen een lint van kleurige asters. De Prins was gekleed in hu zarenuniform. Het Wilhelmus weerklonk. On der luide toejuichingen van het publiek zette de stoet zich in beweging, op weg naar het Centraal Station. Huzaren vormden de bege- leidlngscolonne. Per extra trein is de Koninkiyke Familie te 4.10 uur naar Baarn vertrokken. Een voorbeeld; E«n fong'hno zoF m d« misère. Geen tchijn von *f» irons.* geen corrière. Moor weet hoe kon Do» hij toch meisje «vón t Hij kocht hoor stoed» SICKESZ’ PIOMBIERE' By de zich in vele streken des land vertoo- nende opleving in het bedryfsleven en de daar mede gepaard gaande uitbreiding der normale werkgelegenheid is het streven van den minis ter er op gericht, te bevorderen, dat de arbei ders zooveel mogelyk werk in het vrye bedryf zulien vinden. In sommige gevallen vormt, voor al gedurende de zomermaanden, werkverschaf fing een beletsel, althans een rem voor de ar beiders, om vry werk te zoeken. De minister heeft aan de ryksinspecteurs op dracht gegeven om de hierboven vermelde mo- geiykheden zorgvuldig en met groote voorzich tigheid na te gaan en telkens overleg te plegen met de betrokken gemeentebesturen. H. M. was vergezeld van een groot aantal eden van Haar hofhouding. By het paleis stonden vele belangstellenden ooi H. M. te begroeten. By het station stond een groot aantal men- tchen, die echter teleurgesteld werden, daar H. M., niet, zooals verwacht was, per trein ge komen was. Niet alleen binnendoor, maar ook van de daken van de aangrenzende perceelen bestreed de brandweer met alle kracht het vuur, en toen kwam langzamerhand de kentering. De vlam men sloegen minder fel uit, er ontstond wat meer rook, en de brand nam zienderoogen in omvang af. Toch heeft het aan de voorzyde nog langen tyd behooriyk gebrand, aangezien o aar het vuur van de brandery was overge slagen naar een zolder, waar het archief is on dergebracht. Dit archief is zoo goed als ver loren gegaan. Te ruim vyf uur kon men het brandweer- materiaal successlevelyk laten inrukken, maar toen had deze brand nog allerminst zyn beslag gekregen. Het bleek n.l. dat de verbindlngs- bouten naar een topgeveltje waren doorge brand. zoodat er kans was. dat by een fllnken windstoot dit geveltje naar beneden zou komen. Na eenige mislukte pogingen is men er in ge- saagd een lus om den gevel te werpen, waarop personeel van de afdeellng brandbluschmldde- len het geveltje naar beneden heeft gehaald. Zaterdag is in Aken de 54-jarige Mathias Bchirra. gepensionneerd mynwerker, weduw naar. terechtgesteld. In September 1936 had hy zyn kostvrouw in Alsdorf, naby de grens gele gen, met voorbedachten rade met een slagers mes de keel doorgesneden. De vrouw bloedde binnen enkele minuten dood. Toen hy dezen moord pleegde, was hy pas uit de gevangenis ontslagen, wegens doodslag gepleegd op zyn kostvrouw in Kerkrade; hy had haar doodge schoten en vluchtte over de grens. Het voltrokken doodvonnis werd door aan plakking bekend gemaakt. De oorzaak van den brand moet hoogstwaar- rchyniyk gezocht worden in het warmloopen van een pyp. Men heeft nog getracht eenige machines in veiligheid te brengen, hetgeen evenwel niet gelukt Is. De voorraden koffie, die op de derde verdieping lagen opgeslagen, heeft men met zeildoek afgedekt in de hoop deze te kunnen behouden. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen op de waterleiding aan de zyde van de Olivier van Noortstraat. waarvan twee aangesloten op de motorspuit 2. Omstreeks half drie is ook de motorspuit Tl gerequireerd, die aan de Maaskade op open wa ter werkt. Aan deze zyde heeft de brandweer drie stralen van de motorspuit en twee stra len van een slangenwagen binnendoor geleld. De waterschade is groot. Ook de huizen in de omgeving hadden veel van het water te lyden. Omstreeks drie uur kon men zeggen, dat de brandweer het vuur aan alle zyden had inge sloten, zoodat men voor uitbreiding niet meer behoefde te vreezen. Als gevolg van deze overweging zal, in overeenstemming met het advies der be trokken ryksinspecteurs voor de werkver schaffing, in enkele gemeenten de g e- meenteiyke werkverschaffing kunnen worden ingekrompen of stopgezet. Er kan LETTEREN EN SPORT Inlichtingen by de Scheepvaart- en Belsbureaux en het Comité van Propaganda Naar wy van offlcleele zyde vernemen, heeft H. K. H. Prinses Juliana van haar bezoek aan Groningen op Donderdag 17 en Vrydag 18 Juni a.s. moeten afzien. zy by liep. ZU zyn waarlooeen meer bare parlementaire sltief Wannwr zacht«nd«. crèm* hvid word» aangobrach», vordwijnon tproo- »on, vlokken, pwist* Ie», geelheid en vale kleur. do poriin worden got ui ver d on do leint wordt blonk on jeugdig. crème doet do nierhoni* blanke teint. De «proeten vordwij- non terwijl U «loogt. Prijs Fl. 1.25 por pot. Verkrijgb. bij A po th. on Drog. J IMP. O. UNDNII CO^ SINGEL 115. ADAM-C. Maandagmiddag te kwart vóór vier heeft de Koninklijke Familie het Paleis verlaten en zich naar het Centraal Station begeven vanwaar zy per extra trein naar Baarn vertrokken. Van hier gaat de tocht per auto verder naar Soestdijk. Maandagmiddag heeft de Kon. Familie nog de „Huldigingscommissie Amsterdam”, welke de feesteiykheden in de afgeloopen week heeft voor bereid, ten paleize ontvangen. H. M. de Konin gin heeft by deze gelegenheid uitdrukking gege ven aan haar waardeering voor het werk der commissie en ook namens het Prinselyk Paar dank betuigd. By 1053 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 29 Mei 1937 in totaal 345.832 werkzoekenden Ingeschreven, onder wie 328.014 mannen. Van deze werkzoekenden waren er werkloos, onder wie 316.706 mannen. Vergeleken met het overeenkomstige tijdstip van 1936 zyn er thans ongeveer 64.000 personen minder by de organen der openbare arbeidsbe middeling ingeschreven. Het aantal werkloozen onder de ingeschrevenen is ongeveer 63.000 lager. Aan het cultureel werk voor werkloozen namen einde Februari 1937 deel: a. cursussen 38.047 per-v sonen; b. werkobjecten (gemiddeld) 2.236 per sonen; c. centrale werkplaatsen 2.508 personen: d. kampen voor jeugdige werkloozen 1.894 per sonen. Het bestuur van het werkfonds deelt mede, dat op 3 Juni 1937 rond 85.000 arbeiders aan het werk waren met behulp van dit fonds. y eel illusies schynt de liberale pers zich over de mogeiykheid van beïnvloeding van den kabinetsformateur thans ech ter niet meer te maken, want het liberale „Algem. Hbl." richt zich nu in een hoofd artikel niet meer tot Colyn, maar tot de rechtsche partyen en wel met een beroep op verdraagzaamheid en samenwerking. Het wijst op de noodzakeiykheid van een compromis tusschen onderling geenszins geiykluidende beginselen om tot een nuttige «n doelmatige samenwerking in 's lands belang te komen en suggereert, dat daarom de rechtsche par tyen niet te straf aan hun beginselen mo gen vasthouden en eventueel liberale minis ters moeten accepteeren. Dit pleidooi voor ver draagzaamheid van het liberale „Hbl.”, dat zelf zóó onverdraagzaam is om niet het duidelijk recht van de rechtsche partyen op een positief Christelijk kabinet en van den lormateur op de vorming van zulk een ka binet te willen erkennen, lykt veel op een politieke vossen preek. Waren de rechtsche partyen alleen niet in staat geweest een bruikbaar parlementair kabinet te vormen, dan had dit beroep op verdraagzaamheid eenigen zin gehad, maar thans doet het niet ter zake. De rechtsche partyen zyn zoo ver draagzaam. den liberalen fractieleider. Min. van Lidth de Jeude, als vakminister in een rechtsch kabinet te willen aanvaarden, omdax deze zich niet als de liberale pers stekeblind heeft getoond voor de dwingende noodzaks- lykheid van economische en sociale orde ning. Maar de liberalen zelf zyn zoo onver draagzaam druk op van Lidth de Jeude uit te oefenen, opdat hy slechts als liberaal partyman en niet als vakminister zich ter beschikking zal stellen. De gedecimeerde liberalen mogen voor eigen parochie ver draagzaamheid preeken. de rechtsche par tyen zullen evenals vermoedeiy^pr. peiyn slechts compassie hebben met den liberalen passirprerkenden vos. Maandag stond te Den Bosch terecht de 20- Jarige H. G. M. v. d. P„ wonende te Heusden, Overdacht Vafi* moordaanslag, gepleegd in den avond van 9 September van het vorig jaar op het 18-jarig meisje G. M. de G. uit Am in erzoden. Van der P. was wegens poging tot doodslag subs, wegens ernstige mishandeling door d» rechtbank te Den Bosch vrygesproken, waar na de officier van justitie hooger beroep te gen dit vrysprekend vonnis aanteekende. Maandag diende de zaak in hooger beroep voor het gerechtshof te Den Bosch. Er waren zestien gedagvaard. De advocaSt-generaal elschte tegen v. d. P. een gevangenisstraf van drie jaar en was van meening, dat een psychiatrisch onderzoek hiet noodzakelyk was. De verdediger, mr. E. van Zinnicq Bergman, drong met klem op vryspraak aan. De directeur, de heer De Baas, heeft daarop de brandweer gealarmeerd, die di rect met veel materiaal ter plaatse ver scheen. Opzichter De Kelder heeft direct met personeel van de afd. brandblusch- mlddelen een onderzoek Ingesteld, maar hoewel hy in verband met den velen rook van een gasmasker voorzien was, heeft hy toch eenige oogenblikken het bewustzyn verlo ren. Personeel van den Geneeskundigen Dienst, dat met twee ziekenauto’s ter plaat- fschoon er van den gang van zaken by de bezig zynde kabinetsformatie niet veel positiefs bekend wordt, voelen de liberalen zich blijkbaar allesbehalve dp hun gëmak. Te verwonderen is dat niet. Zy heb ben gedurende de verkiezingscampagne zóó veel reclame voor Dr. H. Colyn gemaakt, dat deze een groot aantal liberale stemmen oogstte, terwyi het stemmencyfer der libera len zelf tot ongeveer de helft van dat. wat vorige verkiezingen behaalden, terug- daardoor eigeniyk een te ver- hoekleinheid geworden, te de stembusuitslag een brulk- meerderheld der po- Chrlsteiyke partyen heeft opgele verd. De liberalen zyn nu doodsbenauwd, dat de formateur Dr. Colyn de logische «mse- quentie ken en vormen zonder renties. welke de der rechtsche partyen heeft gehouden, wy- zen zeer stellig in deze juiste en door de meerderheid der kiezers duldeiyk aangege ven richting. Niet vóór het einde van deze week, aldus heeft Dr. H. Colyn verklaard, kan het nieuwe kabinet verwacht worden. Het schynt. dat de liberale pers thans in de laatste ronde een uiterste poging wil wagen het tengevolge van haar beginselloosheid verloren spel alsnog te winnen. Het eenige beginsel, dat hen daarby schynt te leiden, is dat van haar ingekankerden afkeer van een positief Christeiyke sociale en economi sche ordeningspolltiek. Eerst hebben de libe rale bladen getracht Dr. H. Ooiyn. dien zy als den eenigen Nederlandschen staatsman van groot formaat prezen, onder druk te zetten, zy maRkten daarby gebruik van de uitlating van Colyn over de wenscheiykheld van een kabinet op zoo breed mogelyke Christelyke basis, een uitlating evenwel ge daan vóór de verkiezingen, dus vóór dat het volk in meerderheid zich tegen een al te vage en te wazige Christeiykheid had uitge sproken, waaraan ook liberalen nog zonder gewetensbezwaren mee zouden kunnen doen. Deze methode, beproefd op Dr. H. Colyn, is voor dezen .^roóten en onbevangen staats man” llchtelyk beleedlgend. Immers het uit spreken van een persoonlyke wenscheiykheid voor de toekomst behoeft niet bindend te zyn. wanneer de meerderheid des volks zich daar tegen verklaart. Toen Dr. Colyn tegen alle vroeger afgelegde verklaringen en bezwerin gen in noodgedwongen tot devaluatie van den gulden overging, hebben de liberalen hem daarover ook niet al te zeer lastig gevallen. De NB B.-ers deden dat wél en op een wyze. welke juist by de Colyn vereerende liberalen de grootste verontwaardiging wekte. Nu hebben diezelfde liberalen getracht Dr. Cor lyn’s politiek te forceeren' met een verkla ring, vóór de verkiezingen afgelegd. Indien de liberalen wezenlijk ervan overtuigd zyn. t dat Colyn zoo’n groot staatsman is als zy beweren, dan moeten zy dat niet met deze op hem toegepaste presslemethode logen straffen. Na de verkiezingen is de toestand zóó veranderd, dat Coiyn s aanvankeiyk ge- ulte wensch duideiyk ongewenscht wordt geacht door breede lagen van het Neder- landsche kiezersvolk, en wjj gelooven, dat Colyn te veel staatsman is om dat niet in te zien en daarmee geen rekening te zullen houden. De liberalen mogen niet vergeten, dat zy Colyn ongevraagd hulp hebben ver leend en dat ongevraagde hulpverleening geen voldoende motief vormt voor het recht matig elschen van een wederdienst, nu deze ongevraagde hulpverleening voor de liberale dienstverrichting zelve op een éclatant echec is uitgeloopen. B v.reT»0”*’ .-.nficUs Naar aanleiding van vragen van het soc.-dem. Tweede Kamerlid Drees, heeft de minister van Sociale Zaken de vraag, of dezer dagen aan een aantal gemeenten door ryksinspecteurs voor de werkverschaffing, namens den minister van Sociale Zaken, schrifteiyk bericht Is. dat van een bepaalden datum In Juni af tot nader Q_

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13