van O Bilbao wordt ontruimd door de burgerbevolking Jongens van stavast” kunnen vlieger worden Plannen ter verdeeling Palestina ENGELSCHE BELANGEN DE RIJKSOPLEIDING DINSDAG 15 JUNI 1937 3 1 TUIN PALEIS SOESTDIJK Bescherming door de De dahliabeplanting Britsche vloot Welke eischen worden gesteld OUDE MENSCHEN BEROOFD STAKING TE ROTTERDAM Landbouwordeningswet BRANDGEVAAR f BUITENLANDSCH OVERZICHT aan LOTISICO EN DE LOTERIJWET de regeering beatuur De atryd bij Madrid Houding van Arabieren en Joden Spoedige hevige aanval op Madrid? Belangstelling gold alle afdeelingen In hooger beroep eenzelfde straf geëischt Bezwaren der K. v. K. voor Fries land tegen het voorontwerp Dit jaar zyn vijftien plaataen beachikbaar Loonsverhooging bij de bruinkool- industrie PRINS BERNHARD BEZOEKT KOLONIAAL INSTITUUT HEETHOOFDIG WOON- WAGENBEWONER BEHANDELING PROCES AALDERS UITGESTELD VAN HOOIWAGEN GEVALLEN EN GEDOOD ANTON KABELAAR OVERLEDEN I i I Stichting opgericht- en geïnatalleerd Veertig man leggen het werk neer bij N.V. J. Hoevels wasscherij DE BATAVUS NAAR ARCHANGEL De rechtache vlag zou reed a op de eerate huizen van Bilbao zyn geplaatat- Een nota van te Valencia Inwisselen van reischèques de Duitsche grens TRAP UWWEGCEWORPEH EiriPJf 5ICAAR Of SIGARET UIT I DOE DITALT'JD!| KIND UIT GOOISCHE TRAM GESPRONGEN Later bewusteloos langs de rails gevonden Jongen verdronken Met een zeia zijn tegenstander opgewacht fl ▼oor opge- rechtbank opleiding zijn: lil XI senden manschappen en geschut van allo kalibers." Te dien einde verzoeken wy U, waarnemers naar Bilbao te zenden, ot onder de consuls te Bilbao waarnemers te benoemen, die de eva cuatie naar het Westen kunnen bywonen en controleeren.” De vluchtelingen worden vervoerd In vracht auto’s en door een reusachtige vloot van velerlei soorten vaartuigen, zooals koopvaarders, myn- vegers en trawlers. De ministers ting bijeen ge' van Negrin. Het bezoek droeg een algemeen orlënteerend karakter en gold alle aMeelingen van het In stituut en het Museum. Nadat Zijne Koninklijke Hoogheid in het ge bouw van het instituut de lunch had gebruikt, is hij omstreeks kwart over twee onder lulde toejuichingen van de voor het instituut verza melde volksmenigte, vertrokken. De Kamer is van oordeel, dat het schema, v neergelegd in het voorontwerp, dat de zeg genschap geeft aan een centraal orgaan voor het geheele land, tengevolge zal hebben, dat het bedrijfsleven permanent in een keurslijf van bindende voorschriften zal worden ge perst, waardoor weinig particulier initiatief zal overblijven. geschiedde, zullen ook deze worden Er is geen enkele mededeeltng aan de pers verstrekt omtrent hetgeen behandeld werd. De Baskische regeering heeft eenstemmig besloten Bilbao tot eiken prijs te verdedigen en belooft de burgerbevolking in zoo kort moge lijken tijd te evacueeren. Valencia zijn In raadszlt- sst onder voorzitterschap De 75-jarige Anton Kabelaar. die onlangs het feit mocht herdenken, dat hl) een halve eeuw geleden de beide op hol geslagen paarden van het koninklijk rijtuig tot staan wist te brengen cn zoodoende het leven redde van onze Konin gin, die zich als zes-jarige Prinses in dat rij tuig bevond, is Zondag overleden. Zijn gezond heidstoestand was den laatsten tijd reeds zeer Er is een conflict uitgebroken tusschen perso neel en directie van de NV. J. Hoevels chemi sche wasscherij en ververij te Rotterdam over de invoering van het arbeidscontract. Vrijdag is er een conferentie geweest met den Rfjksbe- middelaar prof. dr. Josephus Jltta, welke confe rentie echter geen resultaat opleverde. De drie -tenwerkende organisaties van fabrieksarbei- J hebben toen tegen heden de staking afge- kondlgd. Ongeveer veertig man van het perso neel hebben aan t staklngsparool gevolg gege ven. Van de zijde der directie is medegedeeld dat deze staking geen storing van beteekenls in het bedrijf veroorzaakt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland heeft dezer dagen een adres gericht aan den minister van Landbouw en Viascherjj, waarin sjj haar bezwaren uitte tegen het voorontwerp Landbouwordenings wet 1937. J om de De directie van de bruinkoolontginnlng Carls borg heeft de loonen van de arbeiders met 5 pet, verhoogd. De oprichting geschiedde door het teekenen van de akte van oprichting, welke indertijd by het wetsontwerp in afdruk was gevoegd, door de ambtenaren, die daartoe door de betrokken ministers waren aangewezen, alsmede door de vertegenwoordigers van bovengenoemde licha men. Er moge in dit verband daarom nogmaals gewezen worden, dat ook dit Jaar, even- iwvoorgaande Jaren, een aantal jongelle- De strijd wordt op het oogenblile gevoerd in de buitenwijken van Bilbao, die op het punt schijnt te staan in handen der aanvallers te ge raken. te Amsterdam van ruiger is verbouwd, is Maandagmiddag Amsterdam naar IJmuiden gesleept. Hier wachtte de sleepboot Witte Zee L. Smit en Co. te Rotterdam, welke met Eenlgen tjjd geleden heeft de K. N A. C tot de Duitsche autoriteiten het verzoek gericht om meer kantoren te willen aanwyzen langs de Duitsch-Nederlandsche grens, waar de uit Ne derland komende toeristen hun eerste rete- chèques zouden kunnen inwisselen. De K. N. A; C. heeft thans bericht ontvangen, dat aaa haar verzoek is voldaan en dab vele kantoren, velegen langs de toegangswegen, voor dit doel zyn opengesteld. Thans is het dus niet meer noodzakelyk, dat mén heele afstanden moet afleggen, alvorens de eerste relschèques te kun nen inwisselen. Tevens is in enkele plaatsen de gelegenheid geschapen, ook op Zon- en feest dagen relschèques in bankpapier om te zetten. Pen opgave van de hlerbedoelde wisselkanto ren wordt op aanvrage gaarne door het secre tariaat van de K. N. A. O.. Lange Vijverberg 10 te ’s-Oravenhage. verstrekt. Maandagmiddag is in 't Departement van Waterstaat opgericht de stichting ..Natio naal Luchtvaartlaboratorium". Deze stich ting is in het leven geroepen krachtens de wet van 31 Mei 1937 door het Ryk, in sa menwerking met de KL.M., de K NJUi de Vereenlging van Nederlandache Vllegtuig- fabrikanten en de Koninklyke Nederland- sche Vereenlging voor de Luchtvaart. Deze stichting zal worden belast met het beheer van den vroegeren Ryksstudiedlenst voor de Luchtvaart. op als1 den in de gelegenheid worden gesteld om tot verkeersvlieger te worden opgeleid. Voor 1937 zullen tot die opleiding, welke op 2 Augustus aanvangt, omstreeks 23 jongelle- Radio-Nacional beeft gemeld, dat volgens de laatste berichten uit Bis- caye de opmarsch snel wordt voort gezet. De rechtsche vlag wappert op verscheidene huizen van Bilbao. Uit Madrid wordt bevestigd, dat de regee- rtngstroepen in het Casa de Campo verschil lende stellingen hebben veroverd, na voorbe reiding door het geschut en met steun van tal rijke tanks. Plencla. gezet. Uit Las Arenas wordt gemeld, dat de recht sche luchtmacht ruim 30 bommen heeft laten vallen op Las Arenas en Portugslette, aan de monding van de rivier van Bilbao De Franwhe consul heeft met zUn gezin en het dienstpersoneel van het consulaat Bilbao verlaten. Het Britsche schip Warrior is de haven van Bayonne blnnengeloopen en heeft tweehonderd Spaansche vluchtelingen uit Bilbao, meest kin deren en zieken, aan land gezet. De reis was zonder incidenten verloopen. van den zuiger in den loop van den avond zee heeft gekozen met bestemming Archangel. De Batavus is 70 meter lang en 17 meter bread. De zuiger Batavus, welke eenige maanden geleden door de vroegere eigenares, de N. V. v. h. den Breejen van deh Bout, door bemidde ling van het maritiem kantoor W. H. Mellema te Amsterdam naar Rusland verkocht was en daarna op de scheepswerf Verschure en Co. bakkenzulger tot cutter- van strijd met de geruchten, die hierover de i hebben gedaan, hebben de zenders van k gisteren hun program van muziek en nieuwsuitzendingen uitgevoerd. vrysuat" ‘onder e«- NATIONAAL LUCHTVAART LABORATORIUM voor den een by Ge- Over de krygsverrlchtingen meldt Radlo- Bllbao, dat de acties van den vyand in alle sectoren voortgezet worden. De regeerlngs- troepen bieden weerstand aan de woedende aanvallen, ondanks het verschrikkelijke bombardement. Rechtsche vliegers hebben aan het front van Guadarrama een lange proclamatie neergeworpen, waarin zij een spoedigen aan val op Madrid aankondigen met „tiendui- De energieke directeur der K.LM, de heer A. Plesman, heeft dezer dagen nog in een cau serie voor de radio het een en ander medege deeld over de ryksopleidlng tot verkeersvlieger en daarby tot de Jongelieden, die krachtens hun geesteiyk^ en lichamelyke ontwikkeling mee nen voor deze opleiding in aanmerking te ko men, een krachtige opwekking gericht, niet te aarzelen met zich aan te melden. Mede naar aanleiding hiervan gaf men ons van bevoegde zyde te kennen, dat de Indruk heeft postgevat, dat in het algemeen het be staan van de ryksopleidlng tot verkeersvlieger nog niet in ruime mate bekend is. zulks niet tegenstaande het feit, dat by de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam het desbetref fende instituut reeds sinds 1931 werkzaam is en dat tot nu toe bereids een vyftigtal Jongelui, onder wie begrepen de leerlingen van de eerste beide Jaren, die hun brevet van navigator eerste klasse behaald hebben, hun weg naar de K L M gevonden hebben. Z. K. H. Prins Bernhard heeft in de ochtenduren een officieus bezoek gebracht aan het Koloniaal Instituut aan de Mau- rltskade, waarby hy vergezeld was van zyn particulieren secretaris Jhr. mr. C. Dedel en zyn adjudant Jhr. Ir. W. G. Róell. evenwel zijn, dat zy ingelicht waren door of namens een minderheid in deze commissie, die aldus voor een bepaalde oplossing van het probleem „stemming" wilde maken. Het spreekt vanzelf, dat men zich van offl- cieele zyde in Engeland hierover met kan en mag uitlaten zoolang het rapport niet versche nen is. Ofschoon ongetwijfeld besprekingen ge voerd zyn tusschen Britsche ministers en Dr. Welsmann. zou het onjuist zyn aan te nemen dat door de resultaten hiervan de in het rap port vast te leggen conclusies der commissie beïnvloed zyn. Voor jongelieden, die gezond zyn naar lichaam en geest, die daadwerkeiyke be langstelling hebben voor sport en wier ontwikkeling voldoet aan de daarvoor ge stelde eischen. moet, indien zy met zich zelf beraden in welke richting zy hun toe komstige loopbaan het liefst zouden zien gaan, de vliegery wel zeer veel aantrekkelijks hebben. De vliegery dan, uitgeoefend in den dienst van een groot en machtig lichaam als onze onvolprezen Koninklyke Lucht vaart Maatschappy, welke onderneming druk doende is. haar vleugelen steeds wyder uit te slaan en die in dit verband behoefte heeft aan uitbreiding van haar .staf” van bekwame verkeersvliegers. Tegen zes uur gistermiddag hebben twaalf rechtsche vliegtuigen boven de hoofdstad strooi biljetten uitgeworpen. Onmiddeliyk werd het luchtafweergeschut in werking gesteld. In den sector van de brug der Franschen en Carabanchel is hevig geweervuur gegeven. Na eenige verkenningen wisten de regeeringstroe- pen hun stellingen eenigszins vooruit te schui ven. Op enkele punten trokken de troepen te rug. nadat mynen tot ontploffing waren geko men. die by na geheel het Casa de Labor ver nielden. In het Noorden van de provincie Guadalajara bezetten de regeeringstroepen eenige stellingen In de sectoren Almadrones en Los Inviernas. Generaal Mlaja heeft een bevel uitgegeven, waarin hy de onmiddeliyke evacuatie der bur gerbevolking uit de hoofdstad voorschryft. De evacuatie zal aldus geschieden, dat eerst de personen geëvacueerd zullen worden, die geko men zyn uit de door de rechtschen bezette pro vincies. vervolgens die, welke uit de onmlddel» lyke omgeving van Madrid afkomstig zyn. In het bevel wordt de medewerking gevraagd vgn alle politieke en vakvereenlgingsorganlsa- tles voor de uitvoering van dezen maatregel. De Britsche regeering is bereid stappen te overwegen by de Spaansche regeering voor het tot stand brengen van een regeling van de eva cuatie uit Spanje van te Madrid gevangen ge zette vrouwen. Eden heeft in het Lagerhuis een verklaring van deze strekking afgelegd. de toewyding en loyauteit der Joden in dat land. Wat is nu. van Joodsch standpunt bezien, de voornaamste aantrckkeiykheld van zulk een oplossing? bat er een internationaal erkende Joodsche staat sou geschapen worden, die niet alleen over dezelfde diplomatieke rechten be schikt als elke andere staat, maar in dïploma- tieken zin (als Britsch Dominion) selfs de heele macht van Groot Briltannië achter zich heeft. Maar dit zou dan pok alleen gelden voor het Palestynsche Jodendom. Duitsche Joden zouden evenmin aanspraak hebben op de diplo matieke bescherming van Engeland als dat Dultsch-Amerikanen recht zouden hebben op de diplomatieke bescherming van Duitachland. Het is een kwestie van staatsburgerschap, niet van ras. den worden toegelaten. Ulteriyk omstreeks 15 September 1937 zullen daarvan de vijftien besten worden aangewezen om als adspi- rant-bestuurder van verkeersvliegtuigen de opleiding te blyven volgen. Duur der ge heele opleiding: 3 Jaar en 3 maanden De rede van den Minister van Waterstaat werd beantwoord door Ir. J. Blackstone, die krachtens de akte van oprichting voor de eer ste maal als voorzitter is aangewezen. Dat de regeering Ingreep toen de crisis ook hier te lande zich scherp deed gevoelen, diende men te aanvaarden. Nu de toestand op de we reldmarkt echter weer perspectieven begint te openen en in verschillende landen, ook in ons land, een opleving valt waar te nemen, dienen d~ crisismaatregelen, die hun dienst gedaan hebben en waaromtrent ook in landbouwkrin- gen de overtuiging baan breekt dat zy niet verder zyn te bestendigen, te verdwynen. Even wel, in het thans verschenen voorontwerp Land bouwordeningswet kan de genoemde Kamer niets anders zien dan een streven den land bouwcrisisinstituten een permanent karakter te geven. Zelfs de redactie van belangrijke bepa lingen is woordelyk gelykluidend aan die van de landbouwcrisiswet. Het Koekoeksjong. „Neem een voorbeeld aan de vink jes, hoe die voor hun vier kinderen zorgen en jullie zijn nog niet eens in staat, alleen voor my eten te zoeken.” Ten slotte werd in het adres nog aandacht be steed aan een argument tot verdediging van het in dit voorontwerp gegeven ordenlngsappa- raat. Een meer geordende bedryfsvorm zou noodgedwongen, moeten worden opgelegd om dat de internationale toestanden gewyzigd zyn. Voor de crisis zyn er echter ook regelingen geweest tegenover het buitenland, die werden gehandhaafd en uitgevoerd door organen, welke door het bedryfsleven zelf in het leven waren geroepen. Er is geen enkel bezwaar tegen, dat zulks thans ook weer zal geschieden. De Kamer kan zich derhalve geenszins vereenlgen met de in het voorontwerp neergelegde gedachte en veraoekt den minister met den meesten nadruk niet over te gaan tot indiening van een wets ontwerp, waarin de in dit voorontwerp ontwik kelde gedachten zouden zyn belichaamd. Maandag zou te Essen een proces beginnen tegert- gewezen leden van de Duitsche jeugd organisatie, Btindische Jugend, die verboden is. Het proces is echter, naar het „Alg. Handels tad" meldt, niet doorgegaan en de autoriteiten weigeren te zeggen wanneer—het wel zal be ginnen. Bekend is slechts, dat het deze week te Essen voor het Volksgerechtshof zal worden Aguirre heeft gisteren een radiotoespraak ge houden, waarin hy de bevolking aanspoorde den stryd tegen de* indringers voort te zetten. Hy welde, dat vrouwen, kinderen en grijsaards da stad moesten verlaten. Maandagmiddag is in de buurtschap de Tlppe onder de gemeente Zuldwolde de land bouwer Van Hummelen van zyn hooggeladen hooiwagen gevallen. Hy was vrywel op slag dood. Wegens poging tot doodslag is te Nistelroda asngehouden de woonwagenbewoner v. E-, tij- deiyk gedomicilieerd te Schyndel. De man. die in beschonken toestand verkeerde, had om een onbeteekenend geval ruzie gezocht met den expediteur D. te Nistelrode, dien hy des avonds op een eenzamen weg, gewapend met een ge opende zeis, opwachtte. D. echter, die voor geen kleintje vervaard is, slaagde er in zyn aanvaller van het gevaariyke wapen te ont doen en aan de politie over te leveren. De zeis is in beslag genomen. De heethoofdige woonwagenbewoner zal ter beschikking worden gesteld van de justitie te 's Hertogenboech BILBAO, 15 Juni (Reuter). Twintig duizend vrouwen, kinderen en oudere man nen zullen volgens een officieele mededee- ling van het Baskische ministerie van Blnnenlandsche Zaken van Bilbao naar Santander worden overgebracht. Zondagmiddag om half een bygangers, die de luchtbrug Beukenweg te Amsterdam meisje op de spoorbaan de rails van de Gooische De Hooge Raad heeït arrest gewezen in de zaak van den officier van justitie te 's-Gra- venhage tegen W. B.directeur van de _N V. de eerste Nederlandache Maatschappy tot ver zekering van risico In loterijen (Lotisico). Op grond van verschillende motieven heeft de Hooge Raad het uitgeven van termynpolis- sen aan toonder strafbaar verklaard en met vernietiging van het vonnis van de rechtbank den heer B.. den directeur van Lotisico, daar voor alsnog veroordeeld tot een geldboete van f 1000.—. Van de zyde van Lotisico deelt men ons me de. dat zooals wel vanzelf spreekt zy zich stipt aan het arrest van den Hoogen Raad zal houden, zoodat vanaf heden geen termynpolls- sen op afbetaling aan toonder meer zullen wor den uitgegeven. Zooals vroeger zoogenaamde termynpolissen op naam gesteld. Daar de eigen trekkingen van Lotisico thans door den rechter wettig en geoorloofd zyn ver klaard. wordt het bedryf van Lotisico overigens op dënzelfden voet voortgezet. Aguirre schreef minister Eden: „De Baskische regeering is er van in kennis gesteld, dat de vyand het centrum van Bilbao dreigt te verwoesten met zeer veel oorlogs- vliegtuigen en geschut. U als dengene, die het initiatief genomen heeft voor de humanlsee- ring van den Spaanschen burgeroorlog, verzoe ken wy van alle diplomatieke middelen, waar over gy beschikt, gebruik te maken om een dergelyke verwoesting te voorkomen, zoolang wy de burgerbevolking niet hebben kunnen doen vertrekken. Radio-Durango meldt, dat de rechtsche troepen een heele colonne „separatisten" ge vangen genomen hebben. Het officieel communiqué van het rechtache hoofdkwartier bevestigt: aan het front van Biscaye hebben wy de hoogten bezet, die Santo Domingo beheerschen, de linie van San Roque en de hoogten in de omgeving van Bilbao tus schen den Ijzeren Gordel en de rivier. De legioentroepen van Munguia zyn opgerukt tot De krijgsverrichtingen worden voort- Het ministerie van nationale verdediging heeft een nota gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat. de overeenkomst van niet-inmen ging ten spyt, de vyand zyn luchtstrydkrach ten in de laatste maanden verviervoudigd heeft, doordat hy dageiyks Duitsche en Itallaansche vliegtuigen ontvangt. Ook de hoeveelheid ge schut en automatische bewapening van den vyand is aanzienlijk toegenomen. Een groot deel van dit oorlogstuig is in het Baskenland sa mengetrokken. De nota eindigt aldus: .Na een offensief van twee' maanden is de vijand tmt- gegaan tot het wreedste bombardement der burgerbevolking, dat de wereld ooit gezien heeft. HU heeft Bilbao kunnen naderen door den Ijzeren Gordel en de versterkingen der stad op eenige punten te doorbreken en eenige toppen in de nabyheid te bezetten.” In Hobreede (gem. Oosthuizen) is Zondag het zesjarig zoontje van den heer H. Struvlng by het visschen in het water gevallen en jammeriyk verdronken. -w- ndlen nu werkelyk het rapport der Palestina I Commissie iets dergelyks adviseert, en de Regeering dit advies overneemt, dan aal deze zeker geen definitieve stappen kunnen doen zonder het Parlement gehoord te hebben. Aan genomen dat Regeering en Parlement het een» worden over de „verdeeling” van Palestina in een Joodschen en een Arabischen staat (belde van zeer kleine afmetingen), of over vereenl ging van het Arabische deel met Irak, en over de afkondiging van een - - gelsch gezag) te Jerusalem dan zal toch de_ clgeniyke beslissing genomen moeten worden te Genève. En Genève zal geen beslissing ne men alvorens het in een of anderen vorm een uitspraak heeft van de bevolking van Palestina. Allereerst moeten wü afwachten tot welke conclusies de Palestina-conflnissie in haar rap port. dat spoedig bekend zal worden, komen zal. Zeker is het zeer goed mogelyk, dat zy de ver- dèellng van Palestina in twee autonome staten zal aanbevelen als eenig middel om een einde te maken aan den Joodsch-Arabtechen stryd. Intusschen te gisteravond de Dally Herald op de raak teruggekomen: Men gelooft te Jeru zalem. dat de Engelsche regeering gunstig staat tegenover het verdeelingsplan. De uitvoering van het plan zal echter eventueel pas over vijf joar beginnen, om in dien tyd Joden en Ara bieren een laatste kans te geven, een andere oplossing te vinden. Men verwacht, dat de meerderheid der Arabieren met een verdeeling zal Instemmen, terwyi van Joodsche zyde ster ke tegenkanting zal komen. De opleiding vangt aan met een verbiyf van omstreeks zes weken op een woonschip in de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder na- by het luchtvaartterrein Schiphol, welke tyd te gewyd aan vliegen, sport en zwemmen. Daarna vangt de theoretisch-technische op leiding op de Kweekschool voor de Zeevaart aan, afgewteseld met practteche vllegopleidlng op Schiphol. De adsplranten zyn intern. In de tijden, dat de kweekschool gesloteA te. wordt voor huisvesting gezorgd. De kosten daarvan zyn in die van de opleiding begrepen. Na beëindiging van de opleiding aan de Kweekschool leggen de adsplranten het examen af voor navigator tweede klasse. Daarna ont vangen zy nog gedurende 2 5 3 maanden te Schiphol uitsluitend practtech en technisch vllegonderricht. Ten slotte nemen zy deel aan het examen voor het vliegbewijs B (het be- wys, dat de bevoegdheid geeft tot het be sturen van verkeersvliegtuigen), en dat radiotelegrafist der 3e klasse. De nationale luehtvaartachool leidt de ad splranten op voor het vliegbewys A (het be- wys, dat de bevoegdheid geeft tot het bestu- van sporteliegtuigen). De K. L, M. ver- op de zwaar- nae Weensche correspondent meldde ons eenige dagen geleden, dat in Oosten rijk druk het sensationeele nieuws werd besproken, dat in September a.s Palesti na, dit wil zeggen Cis-Jordanië evenals Irak als zelfstandige staat in den Volkenbond zal worden opgenomen, waarschyniyk met Haifa als hoofdstad, terwy 1 Jeruzalem, ongeveer zoo als Danzig, tot vrystaat zal verheven worden. De onderhandellngen tusschen Eden, Baldwin. Chamberlain en dr. Wetemann (den vertegen- «toordiger der Joden) zouden tegen den wil. niet alleen der Arabieren, doch ook van vele Joden tot dit resultaat geleid hebben. TTansjordanië zou dan een zelfstandige Ara bierenstaat worden. Wy hebben dit bericht aan onzen Londen- schen correspondent ter beoordeellng toegezon den. HU maakte de volgende kantteekeningen Hetgeen in het bedoelde schrijven uit Wee nen beweerd wordt, komt in groote trekken overeen met wat een maand of twee geleden Engelsche bladen van zoo ulteenloopende rich ting als de conservatieve .Morning Poet" en de socialistische „Daily Herald” mededeelden Opgemerkt moet evenwel worden dat die bladen op hun medejdeellngen niet nader teruggeko men zUn. De bewust^ berichten waren klaarbiykeiyk gebaseerd op hetgeen zy. vermoedelyk uit zeer goede bron, vernomen hadden omtrent de mo- gelijke conclusies, waartoe de ag. Palestlna- commissie in haar rapport komen zou. Het kan Deze schepen worden door de Britsche vloot geschermd op verzoek van den presi dent der Baskische regeering, Aguirre. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft Mlaan- dag in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den 41-jarigen rywielhersteller H. L. B. te Rotterdam, thans gedetineerd, die wegens diefstal met Inbraak door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld was tot vier jaar gevan genisstraf B werd verdacht een Inbraak gepleegd te hebben in de woning van twee oude menschen sin de Hugo de Grootstraat te Sliedrecht, waar 15 of 16 November van het vorig jaar een be drag van 1000 in geld en 6000 aan effecten is gestolen. Het perceel werd bewoond door de 74-jarige weduwe A. S. en haar 82-jarlgen broer P. K. 8. De proc -gen elschte bevestiging van het von nis der rechtbank. De verdediger, mr. P. W. Steen, pleitte vrij spraak. Een verzoek tot onmiddeliyke invrijheidstel ling werd afgewezen. Mcj. N„ echtgenoote van H., was eveneens saln( ir. hooger beroep gekomen van het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, waarby ze we gens het voordeel trekken uit gestolen geld veroordeeld was tot zes maanden gevangenis straf. Tegen haar etechte de procureur-generaal eveneens bevestiging van het vonnis. Uitspraak in belde zaken 28 Juni. gevoerd. De grootste geheimzinnigheid wordt in acht genomen en het proces wordt met ge sloten deuren gehouden. Een van de verdach ten te een Nederlandache reserve- luitenant vlie ger Aalders genaamd. De Nederlandache autoriteiten hebben ver zocht een waarnemer in de rechtzaal te mogen zenden, welk verzoek geweigerd te. De Nederlandache Dahilavereenlglng ontving dezer dagen van H.K.H. Prinses Jullnana een dankbetuiging- voor de zeer gewaardeerde aan bieding. ter gelegenheid van haar huweiyk, van de beplanting van den tuin van het paleis Soestdijk met een collectie van de nieuwste door Nederlandsche kweekers gewonnen dah lia's. Thans te de beplanting geheel gereed. Er is een smaakvolle tuin van gemaakt, doorsne den met wandelpaden, zoodat alle soorten goed bezien kunnen worden. Dat was wel noodlg. want er zUn niet minder dan 68 soorten ge plant, zes planten van elke soort, van eenige soerten meer dan zes planten. Zooals reeds eerder medegedeeld zUn alleen de nieuwste door Nederlandache kweekers gewonnen dahlia's geschonken, verdeeld over de volgende klassen: 36 verscheidenheden semi-cactus dahlia’s, 1 \erscheldenheid cactus-dahlia, 24 verscheiden heden decoratieve dahlia's. 6 verscheidenheden ploenbloemige dahlia's en I verscheidenheid halskraag daldla. De beplanting werd uitgevoerd door drie be stuursleden van de Ned. Dahilavereenlglng de heeren W. Bruidegom te Baom. H. Carlee te Heemstede en H. Homsveld te Baam. zagen die de luchtbrug aan te Amsterdam passeerden, op de spoorbaan liggen, vlak van de Gooische Tram. De neeskundlge Dienst werd gewaarschuwd, welke constateerde, dat het kind bewusteloos was en dat zy een hersenschudding en een hoofdwon de had opgeloopen. zy te naar het Ned. Isr. Ziekenhuis vervoerd, waar zy in den loop van den middag weer by kennis kwam. Het bleek te zyn een 17-jarig meisje uit de Karnestraat in het Tuindorp Watergraafsmeer. Het kind vertelde, dat zy op weg naar de zang- hulde op het J. D. Meyerplein, van de Gooische tram was gesprongen, omdat zy haar taschje uit den wagen had laten vallen. De tram te doorgereden, zoodat het ongeluk blijkbaar door niemand in de tram te merkt. oen de Engelsche bladen een paar maan den geleden die geruchten weergaven, was het duidelUk dat het verzet van Joodsche zUde tegen zulk een oplossing bijna even groot zou zyn als dat van Arabische zyde Dat een Zionistisch leider als Dr. Wetemann Jeruzalem zou Mllen prijsgeven, lykt byna on- aannemeiyk, tenzij hy evenals de Duitschers met betrekking tot Danzig, uitgaat van de ver onderstelling, dat Jerusalem op dtu duur toch aan den Joodschen staat zou komen. Nu zou er, alvorens Palestina in den Volkenbond koo worden opgenomen, heel wat moeten gebeuren zóóveel dat men zich moeiiyk kan voorstel len dat dit alles vóór September reeds gebeurd zou zyn. Vóór alles zou de status van Palestina een algeheele verandering moeten ondergaan. Het zou een autonome staat moeten - worden. Zeker zou de Britsche regeering er veel voor voelen het dien rang te verloeren, en Palestina te verheffen tot den rang van een Britsch Do minion. Aldus zou niet alleen de Joodsche staat Palestina deel uitmaken van het Britsche Ryk maar Indirect zou het internationale Jodendom aan Engeland en de Britsche belangen gebon den worden. De groote strategische beteekenls van Palestina voor de veiligheid van het Brit sche Ryk is oorzaak dat Engeland streeft naar ren zorgt het voortgezette vliegonderwys zoogenaamde overgangsvliegtulgen en dere verkeersvliegtuigen Gedurende de oplei ding vliegen de adsplranten mede op de lyn- vliegtuigen van de K. L. M. De opleiding tot verkeersvlieger kost duizend gulden per jaar, alles inbegrepen. Indien de adsplrant een verbintenis sluit als reserve-ot- ficler-vlieger by de luchtvaartafdeellng. ver leent het departement van defensie, zoodra da agspirant tot reserve-tweede-luitenant-vlis- ger te benoemd, een tegemoetkoming, bedra gende de helft der opleidingskosten. Bovendien kan in byzondere gevallen het Departement van Waterstaat, onder welk departement da ryksopleidlng tot verkeersvlieger ressorteert, nog eene geldelijke tegemoetkoming verleenen. De eischen voor toelating tot de Nederlander; Ongehuwd; Op 1 Juli van het jaar van aanneming niet jonger dan 17 en niet ouder dan 19 jaar; Voldoen aan de eischen van lichamelyke geschiktheid voor het vlieg bewys B.; In het bezit van einddiploma H. B. 8. 5 jar. c. B met voldoende cyfers voor wis en natuurkunde of een daarmede overeenko menden graad van algemeene ontwikkeling. Aanvragen om inachryvlng, onder vermelding van leeftyd en genoten onderwijs, kunnen ulteriyk tot 20 Juni as worden Ingediend by den Commandant van de Kweekschool voor de Zeevaart, Prins Hendrikkade 189, Amster dam C. En thans te het woord aan de .Jongens van stavast".

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 18