o I EXPOSITION IHTZaSATlOMAir TALRIJKE MANIFESTATIES OP HET GE BIED VAN KUNST. WETENSCHAPPEN. EEN VOSSENPREEK Koninklijk bezoek Weer ten einde Werkloosheid in Nederland GEMEENTELIJKE WERK VERSCHAFFING z DINSDAG 15 JUNI 1937 en 4 I Arbeider op slag gedood In Ministerieel antwoord aan Kamerlid De kabinetsformatie Naar het station Ver geef sche reddingspogingen Poging tot doodslag? GEVAARLIJKE DRONKAARD Pand Groote schade Op Het Loo Doodvonnis voltrokken CLEARINGKOERSEN Prins Bernhard woont Olympischen dag bij Herinneringspenning aangeboden Voor het eerst gedaald beneden het niveau van 1934 Hedenavond zullen zy de Am- sterdamsche burgery toespreken In hooger beroep drie jaar gevan genisstraf gevorderd Hare Majesteit, Prinses Juliana Prins Bernhard per extra trein af gereisd H.K.H. PRINSES JULIANA NIET NAAR GRONINGEN PRINSELÜK PAAR DANKT DOOR DE RADIO een verdronken jongen opgehaald ZEVEN-JARIGE JONGEN IN HET IJ VERDRONKEN DR. COLIJN ONTVANGT DEN HEER WELTER rt ie iz. van vier verdiepingen in vlammen Revolver met zestien patronen op zak Door vallende vyzel in het Stadion te Amsterdam getroffen enkele gemeenten zal de ge meen t ely ke werkver schaffing kunnen wor den ingekrompen of stopgezet Ministers by H. M. de Koningin Opzichter bewusteloos geraakt ZOMER SPROETEN Het Prinselyk Paar naar Soestdyk Lijk van ^STILLMAN’S FRECKLE CREAM (Sproeten crème) maakt tevens de tevid blonk. I MaflNUT u door itecW’ Ro”ek° limericks w<3< Felle brand te Rotterdam daar si tlef 1931 CENT 329 905 4 O I I s e- of et Loo vertrokken. INZENDING VOOR IEDEREEN VRIJ I se aanwezig was, heeft hem geassisteerd en voorts nog enkele kleine ongevallen, die bü de blussching voorkwamen, behandeld. Maandagmiddag 8 uur is H. M. per auto Van Haar bezoek aan Amsterdam op het paleis Het Loo teruggekeerd. een van Onder die omstandigheden hield het dak het niet en om kwart voor vier laaiden spoedig vurige tongen hoog op. De toestand werd nu critlek, maar bet is toch niet noo- dig gebleken dat ook de motorspult. die eveneens ontboden was en in reserve ge houden werd, in werking werd gesteld. Uit het bovenstaande volgt tevens, dat het geenszins de bedoeling van den minister is om valide werklooze arbeiders onverzorgd te laten, noch ook om denzulken onderstand ingevolge de Armenwet te doen verstrekken. Koersen voor stortingen op 15 Juni 1937 te gen verplichtingen luidende in Relchsmarken t 7291. lires t 9.61. peseta's X 9.40. er ie Je die or or te id >1- te e- m en ed ne na. lh 1U ra yn id id id ch In de Bcheveningsche buitenhaven verdronk Donderdagavond by het zwemmen een 16-ja rige jongen uit de Ravesteinstraat te ’aOra- venhage. Maandagmiddag werd sljn lyk door een baggermolen, die in de Oude Schevening- sche haven graafwerk ^verrichtte, opgehaald. Ift rs, ok e- ip yn in B- n. at sn. en al ,m er a, ip t: dt :n ;n Naar wü van officieele zijde vernemen, heeft H. K. H. Prinses Juliana van haar bezoek aan Groningen op Donderdag 17 en Vrijdag 18 Juni a.s. moeten afzien. Maandagmorgen heeft de heer Ch. J. I. M. Welter, oud-minister van Kcloniën en lid der Tweede Kamer, op hét departement van Kolo niën aan dr. Colün een zeer langdurig bezoek gebracht meldt Het Volk. Het onderhoud van dr. Colijn met den heer Welter heeft ruim twee en een half uur ge duurd. Dit bleek echter een stilte voor den storm te zijn, want om drie uur klonk er eens klaps een hevige knal, die een deel Van het paneel van de deur van de bovenste verdie ping, welke precies op dot hoek van Olivier van Noortstraat en Maaskade zit, vernielde. Maandagmiddag kwart voor 2 brak een felle brand uit in de N.V. voorheen Van Rietschoten en Co. electrlsche koffie- en pindabranderlj an nex handel in zuidvruchten en handel in bak kersartikelen, vischconserven en koloniale wa ren te Rotterdam. Het hooge pand, dat gelegen is aan de Maas kade hoek Olivier van Noortstraat, beslaat vier verdiepingen. De brandweer was onmiddellijk met veel materiaal ter plaatse en tastte den brand, die zeer veel rook ontwikkelde, met drie stralen aan. waarvan een over de Magiruslad- der. Het werk werd aanvankelijk eenlgszins ver traagd, omdat een der slangen afknapte. oogstte, terwjjl len zelf tot ongeveer zjj bij vorige liep. Zij zijn waarloosen meer De beschrijving van de figuur op den penning is ontleend aan het obek „Het Koninklijk Paleis” door C. T. J. Louis Rieber. De hoofdfiguur stelt toot de kracht, in gedaante van Amsterdam, ge seten op een lagen zetel. Haar kleed is op de borst versierd met de kruisen van het stedelijk wapen. In de rechterhand houdt zij een olijf tak, in de linker eenlge vredespalmen. Boven haar zweeft een adelaar, die haar de keizerlijke kroon aandraagt, hoewel haar hoofd reeds be dekt is met eefi lage kroon, een gekanteelden burcht of vestingmuur verbeeldende <z.g. stede- kroon). Haar zetel wordt aan elke zijde bewaakt door een liggenden leeuw. De keerzijde vertoont het Amsterdamsche wa pen met randschrift en datum. Precies op tijd te 4.50 uur stoomde de koninklijke trein met den standaard op de locomotief, Maandagmiddag het sta tion Baam binnen. De trein stopte voor de koninklijke wachtkamer op het eerste perron. Nadat eerst een gedeelte van het gevolg was uitgestapt, verscheen H. M. de Konin gin, in het grijs gekleed, vervolgens de Prinses, in het blauw en als laatste van de Koninklijke Familie Prins Bernhard in de huzarenuniform. De directeur van den Rüksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede dat in de week van 24 tot en met 29 Mei 1937 bü gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 481.800 per sonen (de .landarbeidersbonden met 73.000 leden zün daarin niet begrepen). Van deze 481.600 personen was In genoemde week 23.8 pCt. geheel werkloos (in de vorige verslagweek. 3 tot en met 8 Mei 1937, was dit percentage 24.6). De commissie heeft aan de vorstelüke per sonen een 60 mm. groeten herinneringspen ning op de blüde inkomst van het vorstelük echtpaar aangeboden, ontworpen door M. Kubberink en vervaardigd in de ateliers van de N.V. Koninklijke Begeer teVoorschoten. De voorzijde, welke het randschrift draagt „blüde inkomst in Amsterdam”, stelt de Amsterdamsche stedemaagd voor, door een adelaar met een keizerskroon gekroond, welk motief ontleend is aan de marmergroep In de Burgerzaal van het Könlnklük Paleis, ver vaardigd door Quellinus. De N. V. in wier dienst 40 tot 50 arbeiders en arbeidsters staan, is verzekerd tegen brand en bedrijfsschade. De oorzaak van dezen brand is nog niet met zekerheid vast te stellen. De meest waarschijn lijke lezing is, dat de brand zün oorsprong heeft gevonden in een vergaarbak, de vliezentrommel, ■eaarin de vliesjee van de pinda's zich verza melen. Deze vliezentrommel moet telkens leeg gehaald worden, omdat het mogelük is. dat ge durende de branderij van de pinda's vonken in de trommel kunnen komen. Vermoedeiük M dit laatste nu het geval geweest. Naar wü vernemen, is Maandag na den heer Welter ook oud-minister mr. Steenberghe door den kabinetsformateur, dr. Colün, ont vangen. - - op dit oogenblik nog niet medegedeeld wer den hoever deze maatregel zich zal uit strekken, aangezien nog geen beslissing over het geheele land genomen ia. Maandagmiddag omstreeks vier uur Is vüzel, wegende ongeveer 500 k.g., welke een vüf meter hooge stelling in het Stadion te Amsterdam moest worden neergelaten, naai omlaag gevallen, doordat een der schakels van den ketting, waaraan de vüzel hing, brak. Een ongehuwde 29-jarige werkman werd door het vallende gevaarte aan het hoofd getroffen en op slag gedood. Zün lük is naar het Wilheimina-gasthuis overgebracht. Het bleek, dat een gascylinder, die daar voor demonstratie-doeleinden was opgesteld, ontploft aas. Tegelükertüd laaide de vuurzee, die men 'n de Ollvler van Noortstraat aan de achterzijde met succes bestreden had, weer op aan den voorkant en toen ging het plotseling zoo heftig branden, dat de vlammen naar buiten speelden. Als gevolg van deze overweging zal, in overeenstemming met het advies der be trokken rüksinspecteurs voor de werkver schaffing. in enkele gemeenten de g e- me enteltyk e werkverschaffing kunnen worden ingekrompen of stopgezet. Er kan In den nacht van Zondag op Maandag, om streeks één uur. heeft een agent van politie aan het buteau Prinsestraat te Den Haag ge bracht een in staat van dronkenschap verkee renden man, vermoedelük genaamd J. Ph. L 50 jaar, zonder vaste woonplaats, die van te voren den caféhouder B. M„ wonende in de Prinsestraat. met een geladen revolver had be dreigd en vervolgens met een onbekend voor werp een niet ernstige snede onder het linker oog had toegebracht, welke wond door den G. G. D. werd behandeld. Op verdachte werden een revolver en 16 patronen gevonden. De man is in bewaring gesteld. Naar aanleiding van vragen van het soc.-dem. Tweede Kamerlid Drees, heeft de minister van Sociale Zaken de vraag, of dezer dagen aan een aantal gemeenten door rüksinspecteurs voor de werkverschaffing, namens den minister van Sociale Zaken, schriftelük bericht is. dat van een bepaalden datum in Juni af tot nader aankondiging aan die gemeenten geen subsidie zal worden uitgekeerd uit het Werklooeheids- subsldiefonds, ontkennend beantwoord. De minister wenscht echter, in verband met de gestelde vragen, het navolgende te bevesti gen, hetgeen hü reeds bü schrüven, dato 8 Mei 1937, aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Drees ilteft geantwoord Evenals vorige jaren, zal ook dit Jaar door de rüksinspecteurs voor de werkverschaffing wor den nagegaan, of en in hoeverre in bepaalde gemeenten de werkverschaffing en-of de steun- verleening gedurende eenlgen tüd in de zomer maanden geheel of gedeeltelük zouden kunnen worden stopgezet. De brand is omstreeks half een ontdekt door den 23-jarigen brander J. Muller, die vermoed de. dat er Iets niet in orde was. daar op diverse plaatsen in het gebouw rook stond. De bran der Van Leeuwen ontdekte het eerst den vuur haard. Hü is direct met eigen materiaal van de fabriek aan het werk gegaan, maar kon tegen de vuurzee, die in verband met de brand bare pinda's, waarvan ongeveer 30 ton op de vierde étage opgeslagen lag, niets uitrichten. Maandagmiddag heeft de Kon. Familie nog de „Huldlgingscommissie Amsterdam”, welke de feestelükheden in de afgeloopen week heeft voor bereid, ten paleize ontvangen. H. M. de Konin gin beeft bü deze gelegenheid uitdrukking gege ven aan haar waardeering voor het werk der commissie en ook namens het Prinselük Paar dank betuigd. Naar wü vernemen heeft Z. K. H. Prins Bernhard den wensch te kennen gegeven den „Olympischen dag", welke Zondag as. in het Amsterdamsche stadion zal warden ge houden, bü te wonen. Gistermorgen heeft H. M. de Koningin de ministers jhr. ir. O. O. A van Lldth de Jeude mr. P. J. Oud en jhr. mr. A. C. D. de Graeff in het paleis op den Dam ontvangen. Bü de zich in veie streken des land vertoo- nende opleving in het bedrüfsleven en de daar mede gepaard gaande uitbreiding der normale werkgelegenheid is het streven van den minis ter er op gericht, te bevorderen, dat de arbei ders zooveel mogelük werk in het vrüe bedrüf zullen vinden. In sommige .gevallen vormt, voor al gedurende de zomermaanden, werkverschaf fing een beletsel, althans een rem voor de ar beiders, om vrü werk te zoeken. De minister heeft aan de rüksinspecteurs op dracht gegeven om de hierboven vermelde mo gelijkheden zorgvuldig en met groote voorzich tigheid na'te gaan en telkens overleg te plegen met de betrokken gemeentebesturen. Na enkele oogenblikken in de wachtkamer e hebben vertoefd, begaf het gezelschap zich Baar het Stationsplein. Hier werd het vorste lük gezin door duizenden belangstellenden be groet. De Koningin begaf zich vervolgens met een hofdame in een voor Haar gereedstaanden •uto. Bü het vertrek wuifde Zü Haar kinderen hartelük toe. Prinses Juliana en Prins Bern- hard bleven nog even onder de luifel van de wachtkamer staan. Na van enkele leden van het gevolg afscheid genomen te hebben, stap ten Zü in een auto, om zich naar het paleis Soestdyk te begeven. In het paleis Soestdük werd het prinselük Paar verwelkomd door den intendant van het paleis, jhr. J. A. de Jonge van Zwünsbergen, H. M. de Koningin ia rechtstreeks naar Het Het feit, dat een bepaalde gemeente een deel van haar belastingcapacltelt moet missen inge volge de daarvoor geldende wettelüke bepalin- gen, geeft deze gemeente op dien grond nog geen recht, een subsidie uit het Werklooahelds- subsidlefonds te ontvangen. Deze verplichte af stand van belastingen heeft Immers onder meer ten doel, de kosten van den werkloosheids steun eenigermatc over alle gemeenten om te slaan. De rüksinspecteurs hebben de bevoegdheid om in büzondere gevallen, waar zulks noodig blijkt, van de aanvankelük getroffen regeling af te wü- ken. Voorts blüft de mogelükheid open om de arbeiders, die niettegenstaande hun daartoe ge dane pogingen geen werk hebben kunnen vin den in het vrüe bedrüf. in centrale werk verschaffing te plaatsen. Wonnoor doxe vor- lacMondo. xoivoro crèm« Of huid wordt aongotorocht, vordwijnon xpros ton, vlokken, Ie». JOothold on vok kleur, do pOrièn worden gezuiverd on do teint wordt blonk on (ovgdig. Stillman't ifKihn» crème doet do xj> ro o^t o o langio- bianko teint. non ter^vi|l U sloopt Zondagmiddag om half vijl is in het IJ, ter hoogte van den Asterweg te Amsterdam, een zevenjarige jongen uit de Edelweisstraat, die met e en vriendje aan het baden was, ver dronken. De Jongen is waarschijnlijk voorover gevallen en daarna m de diepte verdwenen. Et werd on- middellük hulp gehaald, waarop eenige personen zich te water begaven en verscheidene malen naar den drenkeling doken, terwül de omgeving eveneens met een dreg werd afgezocht. Het duurde een half uur voordat ’t ventje werd ge vonden. De Geneeskundige Dienst heeft nog ge- ruimen tüd de bekende middelen toegepast, doch de levensgeesten waren geweken. Het stoffelük overschot van den knaap is naar het Nederlandch Israëlitisch Ziekenhuis, gebracht. Reeds vroeg hadden zich Maandagmiddag duizenden belangstellenden verzameld op den Dam en het Damrak, langs heel den weg, wel ken de Konlnklüken familie bü haar afscheids- rit naar het station zou volgen. Op den Dam deden zich te half vier de eerste teekenen voor van het naderende vertrek. De regimentsmuziek van het 7e rukte voort. Even later gevolgd door een kolonne huzaren, welke den konlnklüken stoet zou begeleiden. De wacht formeerde zich op de kleine steen tjes voor het Paleis. Terwül uit den Paleis-koepel vroolüke vader- tandsche wijsjes weerklonken^ door de vaardige hand van meester Vincent aan het carillon ontlokt, brak de zon nog een oogenblik door het grijze wolkendek, dat heel den dag den he mel had bedekt en en zette den Dam in feeste- ijjken gloed. Vonken spatten van de schelleboomen der mi litaire kapel, fel blonken de sabels der huzaren, die een eeregelid vormden langs het mtdden- Dam terrein. Om k'fart voor vier verliet de Konlnklüke Familie het paleis en nam plaats in een open calèche la daumont, bespannen met voorrü- der. Koningin en Prinses droegen een lint van kleurige asters. De Prins was gekleed in hu zarenuniform. Het Wilhelmus weerklonk. On der lulde toejuichingen van het publiek zette de stoet zich in beweging, op weg naar het Centraal Station. Huzaren vórmden de bege- leidlngscolonne. Per extra trein is de Konlnklüke Familie te 4.10 uur naar Baam vertrekken. De vierde verdieping is volkomen uitge brand en de voorraden zjjn totaal verloren. Het geheele pand heeft verder zeer aan zienlijke waterschade opgeloopen. Ook de talrüke belendende perceelen zün er niet zonder meer af gekomen: in de geheele om geving, zelfs al Zün er vla deze hulzen geen slangen geleld, hebben de woningen zeer veel ongerief en schade door de wegvloeiende watermassa’s gekregen. -H. M. was vergezeld van een groot aantal *den van Haar hofhouding. Bü het paleis stonden veie belangstellenden ooi H. M te begroeten. Bü het station stond een groot aantal men- ?fhen, die echter teleurgesteld werden, daar M., niet, zooals verwacht was, per trein ge- a°*nen was. De Prins en de Prinses hebben bü het af scheid op het Centraal Station aan den bur gemeester meegedeeld, dat zü zich voorstellen hedenavond, omstreeks half negen, per radio het woord tot de Amsterdamsche burgerü te richten. eel illusies schünt de liberale pers zich over de mogelükheid van beïnvloeding van den kabinetsformateur thans ech ter niet meer te maken, want het liberale ..Algem. Hbl.” richt zich nu in een hoofd artikel niet meer tot Colün, maar tot de rechtsche partijen en wel met een beroep op verdraagzaamheid en samenwerking Het wüst op de noodzakelükheid van een compromis tusschen onderling geenszins gelükluidende beginselen om tot een nuttige en doelmatige samenwerking in 's lands belang te komen en suggereert, dat daarom de rechtsche par tijen niet te straf aan hun beginselen mo gen vasthouden en eventueel liberale minis ters moeten accepteeren. Dit pleidooi voor ver draagzaamheid van het liberale ..Hbl dat zelf tóó onverdraagzaam is om niet het luidelük recht van de rechtsche partüen op en positief Christelijk kabinet en van den lormateur op de vorming van zulk een ka binet te wtllen erkennen, lükt veel op een politieke vossenpreek. Waren de rechtsche partijen alleen niet in staat geweest een bruikbaar parlementair kabinet te vormen, dan had dit beroep op verdraagzaamheid eenlgen zin gehad, maar thans doet het niet ter zake. De rechtsche partüen zün zoo ver draagzaam, den liberalen fractieleider. Min. van Udth de Jeude, als vakminister in een rechtsch kabinet te willen aanvaarden, omdat deze zich niet als de liberale pers stekeblind heeft getoond voor de dwingende noodzake lükheid van economische en sociale orde ning. Maar de liberalen zeil zijn zoo onver draagzaam druk op van Lldth de Jeude uit te oefenen, opdat hü slechts als liberaal partüman en niet als vakminister zich ter beschikking zal stellen. De gedecimeerde liberalen mogen voor eigen parochie «ver draagzaamheid preeken. de rechtsche par tijen zullen evenals vermoedelijk Dr. Colün slechts compassie hebben met den liberalen passiépreekenden vos. De oorzaak van den brand moet hoogstwaar schijnlijk gezocht worden in het warmloopen van een pyp. Men heeft nog getracht eenige machines in veiligheid te brengen, hetgeen evenwel niet gelukt is. De voorraden koffie, die op de derde verdieping lagen opgeslagen, heeft men met zeildoek afgedekt in de hoop deze te kunnen behouden. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen op de waterleiding aan de züde van de Olivier van Noortstraat. waarvan twee aangesloten op de motorspult 2. Omstreeks half drie is ook de motorspult 11 gerequireerd, die aan de Maaskade op open wa ter werkt. Aan deze züde heeft de brandweer drie stralen van de motorspult en twee stra len van een slangenwagen binnendoor geleid. De waterschade is groot. Ook de huizen in de omgeving hadden veel van het water te lüden. Omstreeks drie uur kon men zeggen, dat de brandweer het vuur aan alle zijden had Inge sloten, zoodat men voor uitbreiding niet meer behoefde te vreezen. Naast de bovenbedoelde Is een aantal ar beiden een gedeelte der week werkloos. Rekent men deze voor een derde (dus voor gemiddeld twee dagen werkloosheid per week) mede, dan zün de totale werkloos heidspercentages: eind Mei 1934 2U, 1935 30.-, 1936 31.- en eind Mei 1937 24.7. Uit dexe cjjfen bljjkt, dat de werkloos heid niet alleen kleiner is dan In de over- eenkomstire week van 1935 en 1936. doch thans ook (voor het eerst) is gedaald bene den het niveau van 1934. Zaterdag is in Aken de 54-jarige Mathias Pchlrra. gepensionneerd münwerker. weduw naar, terechtgesteld. In September 1936 had hü zün kostvrouw in Alsdorf, nabü de grens gele gen. met voorbedachten rade met een slagers mes de keel door ge sneden. De vrouw bloedde binnen enkele minuten dood. Toen hü dezen moord pleegde, was hü Pas uit de gevangenis ontslagen, wegens doodslag gepleegd op zün kostvrouw in Kerkrad»; hü had haar doodge schoten en vluchtte over de grens. Het voltrokken doodvonnis werd door aan plakking bekend gemaakt. O De directeur, de heer De Baas, heeft daarop de brandweer gealarmeerd, die di rect met veel materiaal ter plaatse ver scheen. Opzichter De Kelder heeft direct met personeel van de afd. brandblusch- mlddelen een onderzoek ingesteld, maar hoewel hü In verband met den velen rook van een gasmasker voorzien was. heeft hü toch eenige oogenblikken het bewustzün verlo ren. Personeel van den Geneeskundigen Dienst, dat met twee ziekenauto's ter plaat- Maandagmiddag te kwart vóór vier heeft de Koninklijke Familie het Paleis verlaten en zich naar het Centraal Station begeven vanwaar zij per extra trein naar Baam vertrokken. Van hier gaat de tocht per auto verder naar Soestdijk. Niet alleen binnendoor, maar ook van de daken van de aangrenzende perceelen bestreed de brandweer met alle kracht het vuur, en toen kwam langzamerhand de kentering. De vlam men sloegen minder fel uit, er ontstond wat meer rook, e» de brand nam zienderoogen in cmvang af. Toch heeft het aan de voorzijde nog langen tüd behoorlük gebrand, aangezien daar het vuur van de branderü was overge slagen naar een zolder, waar het archief is on- óergebracht. Dit archief is zoo goed als ver loren gegaan. Te ruim vüf uur kon men het brandweer- materiaal successievelük laten inrukken,' maar toen had deze brand nog allerminst zün beslag gekregen. Het bleek n.l. dat de verbindings- bouten naar een topgeveltje waren doorge brand, zoodat er kans was, dat bü een flinken windstoot dit geveltje naar beneden zou komen. Na eenige mislukte pogingen is men er in ge slaagd een lus om den gevel te werpen, waarop personeel van de afdeeling brandbluschmidde- len het geveltje naar beneden heeft gehaald. Prift Fl. 1.25 p^r pof. Verknjgb. bij Apofh. on Dro?. J IAAF. O. LINDNER ft CO^ MNOfL 11S. A'DAAA-C. Een voorbeeld: Feh jong'bnp rol in d» mitirt, Ge.n schijn van 'n itans: geen carrière. Maar weel U hoe 7. Iran Ooi hij toch 'i marsje «ron Hij Irochl hoor steeds SICKfSZ HOMHEKfi Bü 1053 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 29 Mei 1937 In totaal 345.832 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 328.014 mannen. Van deze werkzoekenden waren er werkloos, onder wie 316.706 mannen. Vergeleken met het overeenkomstige tüdstip van 1936 zün er thans ongeveer 64.000 personen minder bü de organen der openbare arbeidsbe middeling ingeschreven. Het aantal werkloozen onder de ingeschrevenen is ongeveer 63.000 lager. Aan het cultureel werk voor werkloozen nsunen einde Februari 1937 deel: a. cursussen 38.047 per sonen; b. werkobjecten (gemiddeld) 2.236 per sonen; c. centrale werkplaatsen 2.508 personen: d. kampen voor jeugdige werkloozen 1.894 per sonen. Het bestuur van het werkfonds deelt mede, dat op 3 Juni 1937 rond 85.000 arbeiders s^n het werk waren met behulp van dit fonds. LETTEREN EN SPORT Inlichtingen b(| de Scheepvaart- en Reisbureaus en het Comité éan Propaganda. Waar dit jaar voor bet eerst na een aan tal Jaren van voortdurende stüglng de werk loosheid niet onbelangrijk daalt, is de mi nister van meening, dat er dezen zomer in een aantal gemeenten Inderdaad aanleiding zou kunnen zün om de werkverschaffing en-of steunverleening gedurende eenlgen tüd te beperken of stop te zetten. Maandag stond te Den Bosch terecht de 20- Jarlge H. G. M. v. d. P.. wonende te Heusden, verdacht van moordaanslag, gepleegd in den avond van 9 September van het vorig Jaar op het 18-jarig meisje G. M. de G. uit Am- tnerzoden. Van der P. was wegens poging tot doodslag subs, wegens ernstige mishandeling door de rechtbank te Den Bosch vrijgesproken, waar na de officier van justitie hooger beroep te gen dit vrüsprekend vonnis aanteekende. Maandag diende de zaak in hooger beroep voor het gerechtshof te Den Bosch. Er waren zestien getuigen gedagvaard. De advocaat-generaal eischte tegen v. d. P. een gevangenisstraf van drie jaar en was van meening, dat een psychiatrisch onderzoek niet noodzakelijk was. De verdediger, mr. E. van Zinnicq Bergman, drong met klem op vrüspraak aan. fschoon er van den gang van zaken bü de bezig zünfle kabinetsformatie niet veel positiefs bekend wordt, voelen de liberalen zich blijkbaar allesbehalve op bun gemak. Te verwonderen is dat niet. Zü heb ben gedurende de verkiezingscampagne zóó veel reclame voor Dr. H. Colün gemaakt, dat deze een groot aantal liberale stemmen het stemmencüfer der libera- --- de helft van dat, wat verkiezingen behaalden, terug- daardoor elgenlük een te ver- hoeklelnheid geworden. te de stembusuitslag een bruik bare parlementaire meerderheid der po- Christelüke partüen heeft opgele verd. De liberalen zün nu doodsbenauwd, dat de formateur Dr. Colün. de logische conse quentie uit de uitspraak des volks zal trek ken en een zuiver Christelük kabinet zal vormen zonder de liberalen De vele confe renties, wèïké de formateur met de leiders der rechtscheSartüen heeft gehouden, wü- zen zeer stellig in deze juiste en door de meerderheid, der kiezers duidelijk aangege ven richting Niet vóór het einde van deze week, aldus heeft Dr. H. Colün verklaard, kan het nieuwe kabinet verwacht worden. Het schünt, dat de liberale pers thans in de laatste ronde een uiterste poging wil wagen het tengevolge van haar beginselloosheid verloren spel alsnog te winnen. Het eenige beginsel, dat hen daarbü schijnt te leiden, is dat van haar ingekankerden afkeer van een positief Christelüke sociale en economi sche ordeningspolitiek. Eerst hebben de libe rale bladen getracht Dr. H. Colün. dien zü als den eenlgen Nederlandschen staatsman van groot formaat prezen, onder druk te zetten. Zü maakten daarbü gebruik van de uitlating van Colün over de wenschelükheld van een kabinet op zoo breed mogelüke Christelüke basis, een uitlating evenwel ge^- liaan vóór de verkiezingen, dus vóór dat het volk In meerderheid zich tegen een al te vage en te wazige Christelükheid had uitge sproken. waaraan ook liberalen nog zonder gewetensbezwaren mee zouden kunnen doen. Deze methode, beproefd op Dr. H. Colün, is voor dezen .grooten en onbevangen staats man” llchtelük beleedlgend Immers het uit spreken van een persoonlüke wenschelükheld voor de toekomst behoeft niet bindend te zün. wanneer de meerderheid des volks zich daar tegen verklaart. Toen Dr. Colün tegen alle vroeger afgelegde verklaringen en bezwerin gen in noodgedwongen tot devaluatie van den gulden overging, hebben de liberalen hem daarover ook niet al te zeer lastig gevallen. De NBB -ers deden dat wél en op een wü». welke juist bü de Colün vereerende liberalen de grootste verontwaardiging wekte. Nu hebben dierelfde liberalen getracht Dr. Co- lün's politiek te forceeren met een verkla- ja ring, vóór de verkiezingen afgelegd. Indien ds liberalen wezenlijk ervan overtuigd zün. J dat Colün zoon groot staatsman is als zü beweren, dan moeten zü dat niet met deze op hem toegepaste pressiemethode logen straffen. Na de verkiezingen is de toestand zóó veranderd, dat Colün's aanvankelük ge- uite wensch duidelük ongewenscht wordt geacht door breede lagen van het Neder- landsche kiezersvolk, en wü gelooven, dat Colün te veel staatsman is om dat niet In te zien en daarmee geen rekening te zullen houden. De liberalen mogen niet vergeten, dat zü Colün ongevraagd hulp hebben ver leend en dat ongevraagde hulpverleenlng geen voldoende motief vormt voor het recht matig eischen van een wederdienst, nu deze ongevraagde hulpverleenlng voor de liberale dienstverrichting zelve op een éclatant echec is ultgelooperv

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5