De nationalisten voor Baskische hoofdstad 'qjfowcuH F I I s i Frankrijk heeft geld noodig vereenigde katholieke pers Het nieuws van heden De Fransche Bank verhoogt disconto DE BAROMETER De Gestapo bij Kard. Schulte De begrooting van Japan JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER j h 1 TACK s“°5®58 215 No. De regeering blyft, om Bilbao te verdedigen Kabinetsraad bijeen De jonaste aanwinst van de roode Spaan sche vloot: twee moderne onderzeebooten De niet-inmenging In Mexico Bescherming van het crediet De strijd tegen de Kerk O nd er handelingen?. San Sebastian Geen Spaansche troonpreten int naar AVAWWUUUli \WlllUUHfJSJA DINSDAG 15 JUNI Hodza binnenkort Boekarest Beroep van Aguirre op democratische staten Eden dreigt met tegenmaatregelen op Italië’» verbod Te Hollywood wordt weer gewerkt Regeering besluit nieuwe belas tingen in te voeren Aanslag op politiechef in Palestina De strijd om het Hoog Gerechtshof De zendelingenkwestie in Abessinië Het bureau van den Aarts bisschop onderzocht Rechtsche vliegtuigen bestoken de bevolking der stad met bom men en mitrallleurvuur Aanzienlijke moeilijkheden voor den minister van Financiën DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN v: Economische onderhandelingen met Roemenië Senaatscommissie raadt aan Roo- sevelt’s plan met verpletterende meerderheid te verwerpen dertigste ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel-20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij confrad sterk verlaagde prijzen Voor de kleiné annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Verscheidene personen gearresteerd Een prachtexemplaar met veulen op een paardententoonstelling, die te Brussel is gehouden FRONT VOOR BILBAO. 14 Juni. (Havas). De Berg Santa Marina, welke 425 meter hoog is, is door de brigades van Navarre bezet. Het is de sleutelpositie van Bilbao. Otto’s bezoek aan JAARGANG NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD vlogen vliegtuigen. Te Hollywood I» de arbeid herval. Felle brand te Botterdam we- gen, van 51ID I k Onze Weenfiche correspondent |ft ons: Stand o» Dinsdag 19 aar v.m.: 783J Vorige stand: 7MJ Havas iedere De gouverneur van den staat Sonora (Mexico) heeft te Obregon achttien leiders van den vak- vereenigingsbond in hechtenis doen nemen, het geen ernstige ontstemming onder de arbeiders heeft gewekt. Het is mogelijk, dat proteststakin gen zullen worden afgekondigd. 1 heeft onderscheiden en ie oudste democratie der de van HOLLYWOOD, 14 Juni (Havas) De staking in de Amerlkaansche filmindustrie Is ten einde. De schilders, kappers en too- neelknechts hebben vandaag het werk her vat, na een staking van zeven weken. 800 De m Oosten overtuiging 'eens zijn vader opvolgen Otto, op de hoogte gebracht Donderdag zal waarschijnlijk in de kamer over het ontwerp gestemd1 worden. De werkloosheid is thans voor de eerste maal gedaald beneden het niveau van 1934. Otto van Habsburg is geen pretendent naar den Spaanschen troon. Vanavond negqn uur zou President Aguirre zich door middel van de radio tot het volk nchten. De toestand is nog ongewijzigd. De vliegtuig- aanvallen van de rechtschen duren voort. Duitsche politieke kringen hebben hun vol doening uitgesproken over de overeenkomst, welke te Londen tot stand is gekomen tenaan- Marina en Cucusnuru, waarvan de nationalis ten de twee laatste gisteren hebben bezet PARIJS, 14 Juni. (Havas). Na de vergade ring van den Franschen kabinetsraad heeft de onderstaatssecretaris van het minister-presidium, Jules Moch, een communiqué verstrekt aan de pers. Hierin wordt verklaard, dat de minister van Financiën, Vincent Auriol, In den kabinets raad den financieelen toestand uiteen heeft ge zet. Hij heeft verschillende voorstellen gedaan, welke met algemeene stemmen werden aange nomen. Morgenochtend zal de tekst van het wetsont werp definitief worden opgesteld in de vergade ring van den ministerraad. Na de vergadering van den kabinetsraad heeft de minister van Financiën, Vincent Auriol, den secretaris-generaal van het algemeen vakver bond, Jouhaux, ontvangen. Nader seint Havas, dat de besprekingen van den kabinetsraad over het financieels vraagstuk van buitengewoon politiek belang zijn. De Japansche pers meent, dal de minister van Financiën te Tokio ernstige moeilijkheden aal krijgen met het ontwerpen der nieuwe begroo ting VOETVERZORGING MACDALENENSTR 16 TIL 2447 JERUZALEM, 14 Juni. (Havas). In verband met een aanslag op den chef van de Palestijn- fiche politie, Spicer, zijn verscheidene personen ore verdacht worden lid te zijn van geheime bonden, gearresteerd, o.a. Raches Ansari. een cud-pölitie-officler. wiens broer verleden Jaar in een gelijke zaak werd gedood. De vertegenwoordiger te Londen van de Bas kische regeering heeft tegenover vertegenwoor digers van de pers tegengesproken, dat de Bas kische president, Aguirre, onderhandelingen zou hebben aangeknoopt met generaal Franco, om hem de voorwaardelijke overgave van Bilbao aan te bieden. Eden dreigde in het Britsche Lagerhuis met tegenmaatregelen op het Italiaansche zende lingen-ver bod in Abessinië. De bevolking zal zich moeten voorbereiden op het brengen van nieuwe offers voor de lands- De plannen, die Vincent Auriol koestert, om- -latten het volgende: een verhooglng van de tarieven en belastingen, directe en indirecte, in het bijzonder voor de spoorwegen, de P. T. T. benzine en algemeene inkomstenbelasting. Deze zullen waarschijnlijk geen tegenstand ontmoe ten bij de regeeringspartljen. Spaansche die Toen de speciale verslaggever gisteravond het front verliet, scheen poging der nationalisten er op gericht op te dringen in de richting van de Rio Nirvlon de haven van Bilbao. Achter de troepen der eerste Unie trokken sterke reserve-afdeelingen op, waarbij tal van manschappen der storm- garde waren ingedeeld, die na de eventueel» bezetting van Bilbao in de stad politiedienst zullen verrichten. Er volgde eveneens een groote hoeveelheid materiaal. De conuooien beslaan alle wegen. Alle transportmiddelen der bewoners zijn gerequireerd De Tsjecho-Slowaaksche premier Hndaa sal binnenkort een bezoek brengen aan Boekarest, om over economische kwesties te onderhande len. In het rapport wordt voorgesteld het ontwerp te verwerpen, „omdat het nutteloos, kleingeestig en een gevaarlijke opzjjzettlng is van de begin selen der grondwet." Door het ontwerp zouden de president en het Congres de rechtbanken aan zich ondergeschikt maken en zou de onafhanke lijkheid van de magistratuur worden vernield. De commissie stelt derhalve den Senaat voor ..het ontwerp met zoo verpletterende meerder heid te verwerpen, dat nooit meer een dergelijke thaatregel zal worden voorgelegd aan de verte genwoordigers van het vrije Amerlkaansche volk." Een minderheid van acht leden der commissie, welke uit achttien leden bestaat, heeft zich niet bij dit rapport aangesloten. LONDEN, 14 Juni. (Reuter). In antwoord op een vraag in het Britsche Lagerhuis heeft minister Eden verklaard, dat de Italiaansche regeering den Britschcn ambassadeur te Rome heeft medegedeeld, dat zij niet voornemens is aan buitenlanders, ongeacht de religieuze ge meenschap waartoe zij behooren, toe te staan scholen te onderhouden in^Abessinië. De troepen van Franco blijven, volgens de berichten uit Bilbao, krachtig opdrin gen in de richting van de Baskische hoofdstad. Heden vlogen de rechtsche vliegtuigen bijna zonder ophouden over de stad en lieten bommen vallen, waardoor aanzienlijke schade werd veroorzaakt en slachtoffers vielen. Ook openden de vlieg tuigen mitrallleurvuur op de vluchtende bevolking. Ook Amerika krijgt zijn deel van zomer- sche onweersbuien. Een Jantastischen aanblik boden de New-Yorksche wol kenkrabbers bij felle bliksemschichten WASHINGTON, 14 Juni (Reuter) De commissie voor Juridische kwesties van den Amerikaanschen Senaat heeft bij den Se naat haar rapport ingediend, waarin zij het voorstel van president Roosevelt tot her vorming van het Hoog Gerechtshof veroor deelt. Aangezien de Italiaansche regeering een dergelyken maatregel heeft genomen, be houdt de Britsche regeering zich het recht voor gelijke maatregelen te nemen in de gebieden, welke onder haar beheer staan. In antwoord op een vraag of de minister hier doelde op Italiaansche missionaris sen. antwoordde Eden: „Alleen Italianen". Het persbureau van de Baskische regee ring heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de regee ring besloten heeft te Bilbao te blijven om de verdediging van de stad verder te leiden. Dit besluit werd met algemeen» stemmen genomen. De tekst van de nota’s welke aan Valencia en Salamanca zijn gezonden, Inzake de controle aan de Spaansche kusten, zal vermoedelijk niet voor Woensdag as. worden bekend gemaakt. In officieele kringen te Londen doet men opmerken, dat niets in de overeenkomst de mogelijkheid uitsluit, dat een mogendheid niet tevreden zal zijn over de maatregelen, welke men zal nemen In geval van een nieuw conflict. Indien dit het geval zou zijn, dan is deze mogendheid gerechtigd maatregelen te ne men, welke zij noodig oordeelt, terwijl de drie overige mogendheden daarna hun hou ding zouden bepalen. I PARIJS, 14 Juni (Havaa). De Fransche Bank heeft het diconto van 4 tot pro cent verhoogd. BILBAO, 14 Juni. (Reuter.) De Reuter-cor respondent meldde omtrent den toestand aan tet front van Bilbao om half negen heden avond, dat den geheelen dag gevochten is om den bergrug ten Oosten van de heuvels, welke Bilbao direct beheerschen. Deze bergrug be- «taat uit drie toppen, Santo Domingo, Santa De diplomatieke medewerker van de .„Eve ning Standard" bericht, dat een afgezant van den Baskischen President Aguirre gisteravond ui het hoofdkwartier van generaal Franco is aangekomen, om hem de voorwaarden mede te deelen, waaronder de Baskische regeering Bil bao zou willen overgeven. Deze voorstellen zijn het resultaat van ge heime onderhandelingen, welke zijn gevoerd door geestelijken, aanhangers van beide par tijen. Naar verluidt zou Franco gevraagd hebben, dat Bilbao zich onvoorwaardelijk zou overgeven. Hij beloofde genade voor alle strijders, doch tischte, dat de politieke leiders zouden terecht staan voor een krijgsraad. Tijdens de onder- Landelingen, welke tot nu toe werden gevoerd. ,-ls dit verworpen. Aguirre, de President der Baskische regee ring, heeft een boodschap gericht tot de hoof den van de regeeringen van Frankrijk. Enge land, België, Nederland en een groot aan tal andere democratische staten, waarin hij *.a. zegt: „Sedert 75 dagen zijn meer dan honderd Duitsche en Italiaansche vliegtuigen met Ma- rokkaansche huurlingen en vrijwilligers van het staande leger dezer landen bezig onz» steden en dorpen te verwoesten en de bewoners t» vermoorden. Het Baskische volk, dat zich se dert onheuglijke tijden door zijn vredelievend heid en arbeidzaamheid de bakermat was van d< wereld, slaat met verwondering het overleg gade van de zoogenaamde beschaafde volken, die het schijnen te laten uitroeien door militairen, die in opstand gekomen zijn tegen hen, die tracht ten zjjn recht, zijn oudste democratie, zijn vrij heid, zijn zeden en zijn taal te verdedigen." Tenslotte wordt een beroep gedaan op het Wereldgeweten, opdat niet de ergste onrecht vaardigheid wordt begaan, die de wereldge schiedenis ooit heeft gekend. Anderzijds vroeg Auriol de bevoegdheid, om door middel van decreten, binnen een strikt wettig kader, maatregelen te nemen om den franc en het openbaar crediet te beschermen. Het schijnt, dat de ministerraad het erover tens is geworden, dat een contróle op den goud- uitvoer uitgesloten is, daar men trouw wil blij ven aan de Fransch-Engelsch-Amerlkaansche overeenkomst. Wel zal de minister maatregelen mogen nemen, om de kapitaalsvlucht uit Frank rijk te beperken, zonder het vrije monetaire systeem op te geven. De regeering zou het recht moeten krijgen de Bank van Frankrijk te vragen haar goudvoorraad zoo op te voeren, oat zfj eiken speculatleven aanval op den franc kan weerstaan. Hier maakten de radlcaal-so- riallstische ministers bezwaar, doch nadat zü zich teruggetrokken hadden, om onderling te beraadslagen, kon Daladler Blum mededeelen. dat ook zijn partijgenooten zich bjj de andere .eden der regeering aansloten. Morgen zal Blum het ontwerp bij het bureau van de Kamer deponeeren; Herriot en Jeanne- ney, de voorzitters van Kamer en Senaat, zijn De Spaansche nationalisten zijn tot voor Bilbao genaderd; de Baskische regeering zal de stad echter niet verlaten. De geheime staatspolitie heeft Donderdag JJ. het bureau van den Aartsbisschop van Keulen, Z. Em. Kardinaal Schulte, be zocht en er den ganschen dag vertoefd. Er werden echter geen arrestaties verricht, aldus meldt United Presa aan haar bla den. Ook is niet bekend of de Gestapo documenten in beslag heeft genomen. PARIJS, 14 Juni (Havas) Heden middag ia de Fransche kabinetsraad bijeengekomen, om financieele wets ontwerpen van de regeering te bespre ken. De maatregelen, welke de minis ter van Financiën, Vincent Auriol, wil doorvoeren, hebben ten doel de schat kist in staat te stellen het hoofd te bieden aan de buitengewoon groote uitgaven, welke in het tweede trimes ter moeten worden gedaan. Zij hebben betrekking op verschillende rechten en directe en indirecte belastingen. De Koningin Is naar Het Loo, bet Prinselfjk Paar naar paleis SoestdUk teruggekeerd. Het schijnt evenwel, dat de direct» belas tingen alleen verhoogd zullen worden voor de inkomens grooter dan zestigduizend franc. De totale opbrengst van de nieuwe maatregelen wordt op vier of v(jf milliard geraamd. Na de vergadering van den kabinetsraad hebben de radicaal-socialistische leden van den laad vergaderd, om de ontwerpen te bespre ken. Ook de socialistische ministers hebben onder leiding van minister-president Blum de kwestie behandeld. verdediging, terwijl leger en vloot zich In hun eischen zullen moeten matigen om binnen de grenzen van cte economische draagkracht van het land te blijven. Men verwacht, dat op een totale begrooting van 3.200.000.000 Yen voor het leger 900 millioen Yen en voor de vloot millioen Yen zullen worden uitgetrokken. posten voor de landsverdediging zullen dan bijna 300 millioen Yen hooger zijn dan op de vorige begrooting. In vlootkringen voert men aan, dat het oorspronkelijke bouwprogramma niet gewij zigd is, omdat men van meenlng is, dat de vloot- bouwwedloop tusschen de andere mogendheden nog niet begonnen is. Vanmiddag is te Bayonne een beller aangekomen met vier passagiers, belast zijn met een missie bij de officieele de legatie der Baskische regeering, die daar se dert bet vorige jaar haar zetel heeft. Volgens bedoelde passagiers zouden rechtschen nog verscheidene kilometers Bilbao verwijderd zijn. Geen hunner geloofde, dat de Baskische hoofdstad zou Worden over gegeven, en nog minder, dat de stad spoedig zou worden bezet. Veeleer zou de bezetting buis voor huis geschieden, zooals te Oviedo en Madrid. TOKIO, 14 «Juni (Havas) De geheele Japansche pers wijdt haar aandacht aan de aanzienlijke moeilijkheden, die de minister van Financiën zal hebben op te lossen bij het ontwerpen der nieuwe begrooting. Men gelooft, dat deze moeilijkheden hem zullen dwingen tot het toepassen van een strenge contróle op de financiën en het economi sche leven. De berg Santo Domingo is vandaag kor ten tijd in het bezit der rechtschen geweest, doch de Basken hebben een tegenaanval ondernomen en de stelling heroverd. Zü trachten ook den berg Santa Marina te hernemen, doch de strijd is op het oogen- blik nog onbeslist. Vandaag vlogen voortdurend vooral twee-motorige Heinkels, over Bilbao. Een escadrille, bestaande uit 24 Junckers- en Savoia- vliegtuigcn, wierp botfimen op den weg van Bilbao naar Santander, waarlangs een dichte menigte boeren trekt, die met hun gezinnen en hun op ossenwagens geladen bezittingen de door de. rechtschen bezette gebieden ontvluch ten. ZU trokken in een lange rij door Bilbao, cp weg naar Santander, waarbij zjj door de vliegtuigen met mitrailleurs werden bestookt. zien van de niet-lnmengings-contróle. Men is van meenlng, dat de nota een gemeenschappe lijke actie garandeert in geval van een aanval, hetgeen de veiligheid van de controleerende schepen verhoogt. Verder wijst men er op, dat Indien de onder handelingen mislukken, iedere staat het recht zal hebben strafmaatregelen te nemen. De Baskische regeering bevindt zich nog steeds te Bilbao en vergadert onafgebroken. D» correspondent van Havas zag vanmiddag om één uur verscheidene raadsheeren naar het regeeringspaleis gaan. Van dezen berg beheerscht men niet alleen Bilbao, doch ook de welke naar de stad leiden. De Fransche regeering besluit nieuwe directe en indirecte belastingen in te voeren. De mijnwerkers te Johnstown hebben openlijk doen blijken, dat zjj de verklaring der vakver- eenigingsleiders. volgens welke de mijnen der Bethlehem Steel Corporation te Youngstown gesloten zullen blijven zoolang de staalstaking nog niet geregeld is, goedkeuren. s1-AOLIE BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar 12.— Voor buiten Alkmaar i f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 fiooger PRAAG, 14 Juni. *A. N. P.) Naar aanlei ding van de officieele reis van den minister president van Tsjecho-aiowaklje, Hodza. naai Boekarest, verneemt het Tsjechische telegraaf- agentschap. dat dit bezoek zal geschieden op grond van de ultnoodiging, welke de Tsjecho- Slowaaksche premier van Koning Carol II heeft ontvangen, tijdens diens verblijf te Praag. BU het bezoek van Hodza aan Roemenië zullen ojn. de economische onderhandelingen worden voortgezet. De Jeugdige zoon van den laai rfjkschen keizer, de man die nqë der Oofitenrjjksche legitimisten als keizer van •Oostenrijk zal heeft zich onlangs in San Sebastian opgehou den om zijn ^levensgevaarlijk verwonden oom prins Gaetano van Bourbon-Parma (Carlistlfich officier) in bet hospitaal te bezoeken. Dat Otto, eenmaal in San Sebastian, van de gelegenheid gebruik maakte, een bezoek aan het nabijgelegen Lequeitio te brengen, is meer Öpeluk. Daar Immers stond het huis, dj, na den tragischen dood van zijn dan begi waarin 1 keizerlijken vader op Madeira, met zijn moeder, keizerin Zita. zijn broers en zusters een asyl gevonden l>ad. Gedurende de laatste gevech ten aan hét front van Biscaye werd dit huis door revolutionnairen in brand gestoken. Dat Otto, die veel belang stelt in militaire kwesties, bjj die gelegenheid de artillerie en infanterie der nationalisten bezichtigde, kan toch niemand verbazen. Wel heeft het degenen die wat sensationeele verhalen rondom Otto betreft, heel wat ge wend zijn, verbaasd, dat er zekere persgeruchten opdoken, dat Otto, gezien de slechte uitzichten op den Oofitenrijkschen troon, zich nu voor Spanje, dwz. voor den Jeegen Spaanschen troon beschikbaar stelde. Wij kunnen uit de allerbeste bron mededee len, dat bedoelde reis van Otto niets met Spaansche pretenties heeft uit te staan en zelfs niet het karakter van een politieke betooging droeg. In legitimlstische kringen te Weenen ergert men zich over dergelijke geruchten. Van den anderen kant voelt men zich gestreeld, omdat de figuur van Otto op den voorgrond treedt. Men rekent erop, dat in den Senaat een scherp politiek debat aai volgen. De regee ring aal er b(j het parlement op aandringen rich voor het einde der week over het ont werp uit te spreken. Antwoord van minister Slingenberg op vragen van Kamerlid ever stopzetting der gemeente lijke werkverschaffing. A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9