Vakonderwijs ten plattelande Alkmaar, 16 Juni C HYPOTHEEKWEZEN MOET GEREGELD WORDEN AGENDA OPDRACHT-TRIDUUM MALOÏTZ EXPERIMENTEERT Op Donderdagavond 8.309.30 PUBLICATIE den Een grootsche opzet Alkmaarsche Wielerbaan De eer van ons bisdom 'Jeugd- BURGERLIJKE STAND Geslaagd N.-Holland f Geeatmer ambacht Borgatellingafondaen Sabaidiea Proef polder» komen in Geeetmer- ambacht Eenige samenvattende conclusies De N.H.V.B.'Scheidsrechters gaan voetballen Meisjes-Congregatie der beide Dominicanen-parochies CARILLON-CONCERT DOOR P. A. VAN LANGEN NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN TURNLUST „Amatelland” Rad ioprogramma DE ITALIANEN ZIJN WEER IN ’T LAND Afdoende verbetering van toeetand ten plattelande voor loopig onbereikbaar Nationale Inzameling voor werkloozenzorg Een opdracht van de plaatselijke dagbladen De Politie verovert een beker EEN SMOUS EN EEN ZWARTE Provinciale Staten van WOENSDAG 16 JUNI 1937 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN DIENSTPLICHT Indeeling van dienstplichtigen STAD Brandts Buys. d. Dap schreef over desen zich bij het de eveneens en ook in de Aan de Kweekschool Mariënburg te 's Her- togenbosch Is geslaagd voor onderwijzeres mej. A. Schaaf, alhier. Ook hedenavond vinden weer de wedstrijden, uitgeschreven door de van wielerclubs in Noord-Holland, plaats. Bij slecht weer worden deae wedstrijden uit gesteld tot morgenavond Voor nadere bijzonder heden verwijzen wjj naar de advertentie in dit nummer. De Burgemeester, F. H. v. KINSCHOT. trainings- federatie de exploita- e Werkkam- Toegekend werd een subsidie ven t 3600 in de kosten van restauratie van het voormalige Doelenhotel te Monnikendam; een subsidie van f 310 voor eenige restauraties van eenige ge bouwtjes te Hoorn en van f 125 voor voorzie ningen aan den Schoor lachen Korenmolen. De vergadering werd daarna gesloten. j list tigl de son I roll bar nis de teel gee zoo bee ledi nisi ten H ken ten en H •1 e san niet telil late ongi torn gets som lens over een zlj I tani Lc er z van Frar alge doet gelei een in deel rind een geste den riteH kent de I eén volk. Drie den tuur om c Aid ring waan ren 1 houd i de mogelijkheid tot splitsing betfrijven. van expressie en de héél uitnemende sopraan Maria Laurentl, warm en muzikaal in zang en uitdrukking. Twee tenoren en twee goede stem men de jonpe Agostino Casavechl, intelli gent en slagvaardig en de uitnemende met prachtig geluld gezegende, Silvio Costa Lo Gin dice. Een moot geheel, dat in de vele aria’s of duetten knap en muzikaal werk levert, door Maestro Oord one geroutineerd en vlot begeleio. Donderdag 11 Juni Dus allen op naar het Alcmaria-terrein. entrée is gratis. De opstelling is als volgt: J. ter Horst D. Stam J. Koleink J. Otsen P. Wallaart C. Knip J. Klinkert S. Peek N.N. o. Mulder S. Sloothoofd Het beste zou zijn, als men ook bewijzen eisch- te van practlsche bekwaamheid en van vol doende gezondheid. De bezwaren hiertegen zijn echter zoo groot, dat men voorloopig kan vol staan met de voorwaarde, dat ieder, die een landbouwbedrijf van 5 tot 20 H. A. wenscht te beginnen, in het bezit moet zijn van een di ploma van een lagere landbouwschool, terwijl voor een grooter bedrijf het diploma der land- Het is het polltie-elftal gelukt den beker, uit geloofd door de Dames van de „Kofa" met 43 te veroveren op de mannelijke collega's van de vriéndelijke schenksters. De politiemannen hebben voor deze overwin ning hardnekkig en fel moeten strijden. Op de eerste plaats tegen de elementen, die avond het voetballen al slecht gezind Men schrijft osu: Na twee jaren van afwezigheid is op voorstel van eenige N. H. V. B.-Scheidsrechters het plan weer opgevat om In den zomer toegaan voetbal len en Is het vooral aan oAzën jeugdigen scheidsrechter Stokman te danken, dat wij thans zoover zijn, dat wij Vrijdagavond tegen de Alc- maria Veteranen kunnen uitkomen met een elf tal. dat klinkt als een klok en waar Alcmarta sUn handen vol aan aal hebben. Al zullen wij ook verliezen, maar dan toch zeker eervol. De wedstrijd wordt geleid door den heer C. Hoek. De Geboren: Simon Frans Maria, z. van Corne lls Venneker en Elisabeth Hendrika Maria Ver beek. Jan Henrick Julius, zoon van Jacobus Cornells Burger en Geertrulda Wolzak. Getrouwd: Johan Wilhelmus Petrus Zonder - huis en Johanna Catharina Boots. Overleden: Johanna Geertrulda Wasslnk, 75 jaar, wed. van Jan Derk Meijerink. koop- en r stijgen; worden bedrijf nood- Ged. Staten stellen voor aan de in de pro vincie Noord-Holland gevestigde en nog te ves tigen borgstellingafondsen voor den midden stand over de jaren 1937, 1938 en 1939 uit de provinciale kas een subsidie toe te kennen, berekend naar 1 cent per inwoner. De heer KORFT (V. B.) verheugde zich over dezen daadwerkelijken steun aan den midden stand. De steun moge voor nog afzijdig geble- Voor het examen gemeente-administratle slaagde te Den Haag de heer B. Dun. Ged. Staten stellen voor over te gaan tot het stichten van een tweetal proefpoldera in den polder Geestmerambacht. De totale kosten zui len bedragen 439.000, waarin 325.000 arbeids loon begrepen ia Na herkavellng zullen er 19 perceelen zijn met een oppervlakte van 50.66.80 H.A. De arbelds- loonen zullen voor 100 pct. ten laste worden genomen van het Werkloosheldssubsldiefonds en de gemeenten, uit welke werkloozen bij de wk«tamheden zullen worden geplaatst, aoo- drukking in twee doelpunten van Staals. Wel scoorde .Kofa" nog eenmaal tegen, en zette zij alles er op om een gelijk spel te forceeren. maar het mocht niet gelukken. Het was een prettige, goed geleide wedstrijd, die verdiende onder betere weersomstandighe den nog eens gespeeld te worden. ven gemeenten aanleiding zijn, borgstellingsfonds aan te sluiten. Het voorstel werd aangenomen- De wijzigingen van het Algemeen Water- schaps-Reglement werden aangehouden. beroep. De ouders, de school en de organisaties moeten hier een instrueerende taak verrichten. Het Is daarom noodzakelijk, dat het onderwijs op het platteland verandert. De jongens im mers, die de lagere landbouwscholen bezoeken, hebben feitelijk geen beroepskeuze meer. Op het platteland zal dus de mogelijkheid moeten ont staan tot het volgen van vakonderwijs, opdat de jongen in andere beroepen een bestaan kun nen vinden. Thans hoort men weliswaar In alle bedrijven van overbezetting, maar de commis sie neemt niet aan, dat de huidige crisisperiode niet zal worden gevolgd door een tijd van groo tere welvaart, welke meer mogelijkheden zal bieden. Met name wordt genoemd de metaal nijverheid, waar thans reeds een tekort aan geschoolde werkkrachten bestaat en waar ten gevolge daarvan de loonen abnormaal verloo- pen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar nr. 7 zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van resp. 18 Maart en 3 Juni 1937 waarbij zijn vastgesteld een Verordening tot wijziging der verordening op het heffen van een vergunnings recht en van een verlofsrecht in de gemeente Alkmaar en een Verordening tot wijziging der V erkeersverordening. Deze verordeningen zijn heden afgekondlgd en gedurende drie maanden ter gemeente-secre- tarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijg baar. Alkmaar. 16 Juni 19J7 Burgemeester en Wethouders voomoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Burgemeester R. VEENDORP, Lo. Secretaris. Ged. Staten geen bekrompen standpunt inne men, opdat niemand gedupeerd zal worden. Daarna werd gepauzeerd. museum te Haarlem zijn de eerste zendingen ‘friet buitenland aangekomen voor de Frans Halstentoonstelling, geopend wordt Provinciale Staten van Noord-Holland kwa men Dinsdagmorgen om 10.30 uur in zomer- zitting bijeen onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin, Jhr. tnr. dr. A. Röell. De rekening der provinciale inkomsten en uit gaven over 1935, sluitende met een oatig slot "an 3.885.781.88, werd goedgekeurd. Eenige personeelszaken werden goedgekeurd. Voorgesteld werd het aantal contract-plaatsen in het zwakzinnigengesticht „Huize Asslslë” te t'denhout van 40 op 20 te brengen. Eenige leden wilden algeheelé opzegging, maar Ged. Staten wilden niet zoo overhaast tewerk gaan. Aldus besloten. Voorgesteld werd voor de jaren 1938. 1939 en 1940 een bijdrage van 500 te verleenen aan net Amsterdamsen Genootschap ter bevordering der koepokinenting by minvermogenden. De heer HEYERMAN8 (SD.) zelde, dat deze vaccinatie moet geschieden door een huisarts of door een consultatiebureau, maar niet meer door vacclnateurs. Spr. betwijfelde of het sub sidie wel doel zou treffen. Ged. Staten stelden daarop voor, het bedrag alleen voor 1938 toe te staan. Goedgekeurd bouwwinterschool zou moeten worden ge- eischt. B;j wijze van overgang kan men bepa len, dat gevestigde landbouwers van den bur gemeester hunner gemeente een verklaring kunnen krijgen, dat zij voldoende theoretische en practlsche bekwaamheid bezitten om een bedrijf te lelden, bij het afgeven van welke ver klaring de burgemeester zich laat voorlichten door een instantie uit de standsorganisatie. k Wat de ordening van het bedrijfsleven in het algemeen aangaat, meent de commissie hier niet afwijzend tegenover te kunnen staan. Zij geeft den boeren echter den raad scherp toe te zien, wat hierbij gebeurt, opdat de ordening S® er niet toe lelde, dat de beroepen gesloten wor- den en dat voor boerenzoons in bepaalde be- drijven geen toekomstmogelijkheden bestaan. jL. Preludium, v. d. Ghein. Oud Holl. liederen (folklore). Sonatine, Paul Gilson. Menuet. Locatelli. Een vrouwke gezwind te spinnen zat. An- theunls. 's Avonds als ik slapen ga. Wiegeliedje. Mozart. dat f 114.000 ten laste van de provincie zal ko men. Het voorstel beoogt twee doeleinden: de op heffing van het Geestmerambacht uit den eco- nomischen nood door verbetering van d» gron den en het scheppen van werk. Gedurende 2 jaar zal nJ. aan 230 werkloozen productieve arbeid verschaft kunnen worden. De heer DE JONG SCHOUWENBURG (CU.) juichte dit voorstel van harte toe en bracht buide aan Ged. Staten. Spr. waarschuwde ech ter voor al te groot optimisme en vroeg zich af of de plaats wel in alle opzichten gunstig is. De heer DE MIRANDA (SD.) achtte het voorstel van verstrekkende beteekenis en ultte, ook namens zijn fractie,, dankbaarheid. Deze proef moet een Inleiding zijn van het groote plan, dat alleen dan niet mag worden uitgevoerd als de resultaten erbarmelijk slecht zijn van het experiment. Daarom is het goed, dat niet 'alleen aan de Westzijde, maar ook aan de Oost zijde proefpolders worden aangelegd. Een commissie uit de Staten kan de absoluut komende moeilijkheden behandelen. Wat moet er b.v. met de tuinders gebeuren, gedurende de werkzaamheden op hun land? Alles zal echter tcrwille van het groote goed geregeld kunnen wórden. Het gaat er om de tuinders in Noord- Holland een beter bestaan te geven, de werk verschaffing is niet-primair. De heer GROEN (R. K.) zelde, dat de ruil verkaveling alléén den economischen nood in 1 Geestmerambacht niet zal opheffen, omdat de ze verband houdt met den natlonalen en inter nationalen economischen toestand, waarover het provinciaal bestuur niets te zeggen heeft. Men kan de verdeeling der bedrijven verbete ren en wat de cultuur-technlsche dienst op dit gebied in andere deelen van het land be reikt heeft, geeft alle reden tot enthousiasme Men moet niet volstaan met een groep in den Westpolder alléén, ook de Oostpolder moet beproefd worden om een zoo duidelijk mogelijk beeld te krijgen. De loonen, die bij deze werkverschaffing sul len worden uitbetaald, moeten iets boven de gewone normen vallen. Dat er bij den Oostpolder 102 eigenaren met 50 H A. land meer betrokken zijn, juichte spr toe. dat is een voordeel Inplaats van een na deel, al was het alleen maar ter wille van de oplossing der hypotheekmoeliykheden. Bij de schaderegeling door de werkzaamheden mogen voortreffelljk-muzlkale coloratuurzangeres Dia na Mlcelli, Juanita Togo, dramatische sopraan met mooi materiaal maar wel wat onbewogen I o_-M.oo.Uo O_ Uo KAAI ..<4-W.OMOW.Uo OOMWOOW. Groote gebeurtenissen, die haar schaduwen vooruit werpen. In het Frans Hals- l kostbare schilderijen uit het welke 1 Juli a.s. Nog even mag er aan worden herinnerd, dat de opening van het trlduum zal plaats vinden morgen. Donderdagavond 7 yur door den Z. E. Pater D. Llnnebank OP. uit hetr Albertinum te Nijmegen. Onnoodig te zeggen, dat een talrijke opkomst wordt verwacht; evenzoo voor de algemeene H. Communie op Vrijdagmorgen kwart voor zeven. Tevens worden alle meisjes van 18 jaar en ouder opmerkzaam gemaakt op de speciale conferentie, die voor haar gegeven zal worden op Vrijdag as. kwart over acht. Werk door uw aller aanwezigheid mede aan het slagen van het triduum. Pater M. HELLING OP., Directeur. Door een bewoner van de Achterstraat is een smoushondje aan het bureau van politie ge bracht, dat bij hem was komen aanloopen. De eigenaar gelieve zich bij de politie aan te mel den. Bij een bewoner in de Overdiestraat is een zwart hondje met bruln-grijze pooten en witte borst komen aanloopen, dat eveneens ter be schikking van den eigenaar wordt gehouden. De bésturen van een aantal In het Hoog heemraadschap Amstelland gelegen water schappen hebben door een commissie uit hun midden aan Ged. Staten kenbaar gemaakt, dat zij een reorganisatie wenschen met ver laging der lasten. Ged. Staten wenschen daar aan niet te voldoen. De N. 8. B.-ers daarvan een „opdroegen” S. .73 dienden naar aanleiding motie In, waarin zij Ged. Staten de commissie In de gelegenheid te stellen de aangevoerde bezwaren nader toe te lichten en vervolgens In overleg met Utrecht Zuid-Holland en voor zooveel noodig met Waterstaat voorstellen te ontwerpen, teneinde te geraken tot opheffing, althans doelmatiger organisatie van genoemd hoogheemraadschap. De heer ANKER8MIT (8. D.) achtte deze motie volkomen overbodig, daar de zaak met vertrouwen aan de prudentie van Ged. Staten kon worden overgelaten. Als het Amsterdam Rijn-kanaal in orde Is, komt de zaak van al of niet opheffing vanzelf ter tafel. De motie verraadt een zucht naar opgeblazen relletjes-polltlek en spr. meende, dat de N. 8. B. daarvan na de verkiezingen haar bekomst wel zal hebben gekregen. De heer BOMANS (RJC.) Ud van Ged. Sta ten antwoordde, dat in bet najaar meer bekend Is en voorstellen ter tafel zullen komen Laat de N. 8. B. haar motie Intrekken. Een „op* dracht” achtte spr. - Biet noodig, omdat Ged. Staten met Iedereen willen coofereeren, zoools in het verleden. Nadat de motie was Ingetrokken, werd bet voorstel aangenomen. Katholieken van het Haarlemacbe Diocees. De eer van ons Bisdom vraagt, dat ieder naar vermogen bijdraagt aan de Nationale Inzame ling voor Jeugdwerkloozenzorg, welke Zondag 20 Juni in ons Bisdom gehouden wordt. We begrijpen heel goed de beswaren, welke er voor u aan de .xooveelste” collecte verbon den zijn. Maar, wilt u toch ook zoo goed zijn eenlg begrip te toonen voor de ontzaglijke financleele zorgen welke de Nationale Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg heeft bij de exploitatie der R. K. Werkkampen over het geheele land. Het kan zijn nut hebben hier nog eens dui delijk te verklaren, dat deze inzameling niet moet worden verward met den afzonderlijken Plaatjesdag, welke indertijd voor de Inrichting van ons Diocesaan Werkkamp te Egmond werd gehouden. Thans geldt *t de groote jaarlijksche Nationale Inzameling ten bate van de R. K. Nationale Commissie, ter verzorging en bekostiging van de exploitatie van alle lange en korte R. K. Werkkampen in Nederland. Deze Inzameling werd In de andere Bisdom men gehouden op Zondag 9 Mei. Maar op dien dag is in het Bisdom Haarlem de halfjaarlijk sche 'collecte voor de arme kerken gehouden. Ondanks zijn zware zorg voor de noodiyden- rochles, heeft onze Hoogwaardige Bls- toch niet gewild, dat de inzameling voor de jeugdige werkloozen zou vervallen. En daar om met Zijn hooge aanbeveling deze bepaald op Zondag 20 Juni. Wij zijn misschien de aanbeveling, welke de Katholieke Ministers op Zatcrdstg 8 Mei door at radio hebben gegeven, reeds vergeten. Maar bet feit, dat onze Blsschop deze collecte beeft goedgekeurd, geeft ons het vertrouwen op aller milddadigheid. Door allerlei omstandigheden was de op brengst der Nationale Inzameling het vorig jaar van dien aard, dat het Bisdom Haarlem bij de andere Bisdommen sterk ten achter stond. De Bisdommen Roermond en Den Bosch droegen leder driemaal zooveel bij, als bet Bis dom Haarlem. Het gevolg hiervan was, dat di tiekosten voor onze eigen Diocesi pen in Egmond (VredesteiJn) en te Golrle (De Bocht) voor een groot deel geput zijn uit de opbrengst van de andere Bisdommen. Bki dit moesten de Katholieken van ons Bisdom toch niet willen. De eer van ons Bisdom vraagt, dat dit tekort var het vorig jaar wordt hersteld en onze col lecte van 20 Juni de inzameling der andere Bisdommen op 9 Mei naar evenredigheid over treft Het gaat hier om de zorg voor de ziel van onae jonge katholieke werklooeen. Zoekt eerst het Rijk Gods..... liefdadigheid. Namens de Diocesane Commissie voor Jeugdwerklooeenaorg in bet Bisdom Haarlem, H. A. J. DROST pr„ r yoöciMxr- Zoo komt conclusie, dat\een bX^ende grootere welvaart op het plattelak<^Rleen verkregen kan worden indien maatregelen worden getroffen, welke be letten, dat de herstelde rendabiliteit door on derlinge concurrently weer wordt verstoord, doch de commissie is van oordeel, dat dergelijke maatregelen moeten worden ontraden. Zij zou den Immers moeten beletten, dat de 1 pachtprijzen van den grond nog verder eveneens, dat de bedrijven nog verder gesplitst, want verkleining van het maakt een hooger rendement per H.A. zakelijk. Maar dan zou tevens het gebruikrecht van den ziftenden boer moeten worden beperkt tot bijv. 25 jaar, opdat dan het bedrijf wordt afgestaan aan de jongere generatie. Hieraan zit weer vast, dat de boer in staat moet worden gesteld de rest van zijn levensjaren onbezorgd door te brengen. De commissie wijst er in het voorbijgaan op. dat het vraagstuk van vervroegde afvloeiing der ouderen in het bedrijfsleven urgent is. Hiertoe zouden zulke Ingrijpende maatregelen noodig zijn, dat deze alleen reeds zouden kunnen luk ken, als bij het overgroote deel der betrokke nen de overtuiging zou leven, dat deze maatre gelen noodzakelijk en rechtvaardig zijn. Waar deze overtuiging nog niet leeft, Is Invoering van een dergelijk complex bepalingen niet mogelijk, maar daardoor ook doet men afstand van de middelen, die een Ingrijpende verandering zou den kunnen brengen In het verstoorde even wicht ten plattelande. Nu het mogelijk is het kwaad in den wortel te bestrijden, beveelt de commisle eenige maat regelen aan, welke In de huidige verhoudingen kunnen worden genomen. Het eerste middel is psychologisch. BIJ de landbouwende bevolking moet de overtuiging worden gevestigd, dat slechts een deel van de jeugd een bestaan zal kunnen vinden In den landbouw, terwijl een ander deel zal moeten afvloelen naar andere be roepen. Hoe schoon de gehechtheid aan het ouderlijk beroep en aan den grond ook is, harde noodzaak dwingt tot het kiezen van een ander glster- waren. Harde wind en neerstroomende regen, met als gevolg een modderveld en een gllbberigen bal, die op de meest onverwachte wijze „ketste”. Maar ook het dappere Kofa-elftal heeft prachtig partij gegeven, en al was de overwinning der ordebewaarders niet onverdiend, een gelijk spel zou toch niemand bevreemd hebben. Reeds 5 minuten na het begin maakte de veteraan van A. P. 8. V„ chef Ter Horst, met een mooien kopbal het eerste doelpunt. Niet lang daarna wist de reserve nationale rechts buiten der Ned. Politie, Hooyer, er 2—0 van te maken met een goed boogschot. Toen echter kwam „Kofa" los en goed com- Mneerend trok men op Bob Verbaan’s' mod- derdoel af. Uit zoo’n algemeenen aanval wist de Kofa mldvoor van heel dichtbij tegen te scoren. Na de heete thee, die op dezen „zomeravond” dubbel noodig was, kwam zoowaar de gelijkmaker uit een uitstekend genomen strafschop. In de volgende periode kwam het groote pliysieke ult- De bekende telepaath Maloitz zal Vrijdag as. in onze stad op den openbaren weg een tele- patisch experiment houden. Maloitz is reeds verschillende keeren in Alkmaar opgetreden, terwijl hij ook reeds een keer een openbare de monstratie gaf. waarbij hij een bepaalde op dracht, hem door de plaatselijke pers gegeven, met groot succes vervulde. Ook nu is uit de redactie van de Alkmaarsche Courant en van ons blad een kleine commissie samengesteld, die een moeilijke en voor de Alk- maarders zeer interessante opdracht heeft be dacht. Deze opdracht wordt op papier gezet en in een gesloten en verzegelde enveloppe aan een neutraal en van de opdracht onkundigen persoon ter hand gesteld. Maloitz zal dan Vrij dagmiddag precies doen wat In de geheime op dracht waarvan hij niets weet staat ver meld. Hij zal daarbij gebruik maken van een geleider een lid van de commissie die de opdracht uitstekend kent, maar door woord, noch gebaar iets van zijn kennis mag laten blijken. De opdracht zal loepende worden uitgevoerd, zoodat ieder de gebeurtenissen kan volgen. De telepaath en de commissie vertrekken om on geveer 1 uur van ons kantoor op het Hot. Na afloop zal de verzegelde enveloppe worden opengemaakt en worden gecontroleerd, of Maloitz in alle opzichten aan de opdracht heeft voldaan. We hopen, dat velen Vrijdagmiddag op het Hof aanwezig zullen zijn om dit telepatlsch ex periment te volgen. Een andere plaats om her experiment gade te slaan kunnen we niet op geven, omdat de te volgen weg voor den tele paath geheim moet blijven. Het zal voor het publiek dus zaak zijn Maloitz op den voet te volgen. Zondagavond 8.15 uur zal Maloitz in den 8te- delijken Muziektuin 'n openbare seance geven. Iedereen kan hem daar een opdracht geven. Ook zal hij experimenten in bllndlezen uitvoeren. Tevens zal de radiozanger Bert van Dongen optreden, terwijl Herman Diederichs de con ferencier zal zijn. y en van de vragen, waarmee de commissie H Minderhoud, ingesteld door de Geldersch- Overjjsselsche Maatschappij van Landbouw, zich bezig houdt, betreft de intensiveerifig van den landbouw. Zij verwacht hiervan echter geen uitbreiding van de werkgelegenheid, maar juist het tegendeel. Overgang van den land bouw naar den tuinbouw zal in de komende jaren nauwelijks mogelijk zijn. Splitsing van de bedrijven wordt door de commissie evenmin als een op^tsing aanvaard, daar het probleem der kleine R^fen nu reeds bijna onoplosbaar is. i commissie noodzakelijk tot de .een bl^ende grootere welvaart 1 De traditie getrouw zijn de Italiaansche zan gers ook nu weer naar Holland gekomen om op i de zomer-concert-tournée de liefhebbers van I hun ongeëvenaarden opera-zang te laten genie ten. Gelukkig hebben zij ook dit maal Alkmaar niet willen passeeren en de vele getrouwen kunnen Vrijdag as. des avondte 8.15 uur in 't Gulden Vlies hun hart weer ophalen. Dat de directie van de Italiaansche Opera er in geslaagd is een keurcorps van zangers en zangeressen te engageeren. blijkt wel uit hun eersöe optreden op Zondag JJ. in Carré te Am sterdam. Het succes was overweldigend, terwijl de zaal ondanks het bijzonder mooie zomerweer vrijwel uitverkocht was. Het Nieuws avond om.: Om met de deur in huis te vallen: De Italia nen hebben gisterenavond in Carré het pleit op slag gewonnen. Het daverende succes, de groote bijval van het zeer enthousiaste publiek, dat Carré bijna geheel vulde was volkomen verdiend. Anetore Reall, de bekende bariton, opende het concert met den Proloog uit Paljas, waarin hij zijn hooge As en hooge G schitte rend kon lanceeren. Natuurlijk had hij een „woedend'' succes. Van Eraldo Coda gold dit eveneens. Nu over de nieuwe krachten. Men mag zon der voorbehouden de directie geluk wenschen met de keuze. Het zijn allen jonge zangeressen en zangers, waarvan er enkelen een grooten naam in Italië hebben. Allen hadden een zeer grooten bijval en moesten herhaaldelijk bissee- ren. Het publiek was niet te verzadigen. Het eerste concert is een succes voor honderd pro cent geworden. Het Handelsblad zegt oa.: Daar zjjn de nieuwe kennissen, met de goede, oude bekenden Real! en Coda en het geheel is goed, heeft ni veau. Men haalt de „nieuwe” dames en heeren Jubelend ep vol extase inMaria Teresa Grosso, een mooi getimbreerde mezzo, de jonge en In de Dinsdagmiddag voortgezette vergadering voerden nog eenige leden het woord over het voorstel, twee proefpojflers in te richten in het Geestmerambacht. Tijdens dé discussie werd er nog op gewezen, dat als belanghebbenden, waarmede onderhan deld moet worden, ook bankiers en particuliere geldschieters gelden. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer KOOIMAN (V D) was dankbaar voor de ont vangst van dit voorstel, waaruit blijkt, dat het den Staten ook ernst is, den nood van de land- en tuinbouwers in deze streek téf ver lichten. Het algemeen belang vraagt aanneming van het voorstel, het speciale belang van enkele adressanten is daaraan ondergeschikt, hoewel getracht kan worden alles zoo goed en vrede lievend mogelijk op te lossen. De proefpolders zullen uitbreidiiïg van cul tures geven. Spr. hecht aan de proef met den Oostpolder meer waarde dan aan die met den Westpolder. Vele moeilijkheden zullen zich voordoen, maar die zullen hoogstwaarschijnlijk overwonnen kunnen worden. Wijzen de proeven uit, dat er in het belang van de bevolking in dat gebied met financleele offers, iets goeds bereikt kan worden, dan zullen nadere voorstellen in de Staten komen. Maar voor dit eene belang mag niet al té veel uit de provinciale kas ge- eiacht worden. De proef zal ook op dit punt nadere wetenschap geven. Er zal blijvend overleg met de belanghebbenden plaats vinden, zooals er bij het samenstellen van de voordracht al vele conferenties gehouden werden. Het voorstel werd daarna z. h. st. aangeno men. e commissie is er zich van bewust, dat I I zij, door de uiterste consequenties vaneen doelbewust streven naar breideling van den strijd om den grond, implldte erkent, dat voorloopig een afdoende oplossing van het vraagstuk, dat zij te bestudeeren kreeg, onbe reikbaar is. Zij' moet dit hoewel met leed wezen erkennen. Maar daartegenover acht zij het zeer goed mogelijk, dat opr bepaalde pun ten een verbetering in den bestaanden toe stand kan worden verkregen. Hiertoe is het noodig, dat hoogere prijzen worden bereikt voor de landbouwproducten, speciaal van de gemengde bedrijven en ae weldebedrijven. Bjj de huidige prijzen is, zelfs bij toenemende rationalisatie, geen sluitende rekening te krijgen. De devaluatie heeft daar bij tot gevolg gehad, dat hoogere prijzen moe ten worden betaald voor verschillende invoer producten, zooals kunstmest en veevoeder. Resumeerende meent de commissie, dat, be halve op een verbetering der prijzen, de be moeiingen der G. O. M. v. L. gerich t dienen te zijn op de volgende punten: Intensieve propaganda voor de erkenning van de Ideëele beteekenis van den landbouw, naast diens fundamenteele plaats voor de directe volkswelvaart. Waar mogelijk, reserveering van de binnen- landsche markt, voor voortbrengselen van eigen bodem, mede in verband met oorlogsgevaar. Krachtige bevordering vau *lMu export van landbouwproducten. Vermeerdering van cultuurgrond door droog legging, Inpoldering en ontginning. Systematische voorlichting over de bestaans mogelijkheden, welke de landbouw In ons land biedt. Opwekking om een deel der kinderen uit groo- te gezinnen vroegtijdig een ander beroep te laten kiezen. Vermeerdering van de gelegenheid om ten plattelande ambachts- en handelsonderwijs te ontvangen. Beperking van de mogelijkheid tot bezwaring van den grond met hypotheekschuld. Vaststelling van vestiglngseischen voor toe komstige landbouwers. Beperking van van de kleinere 1 Lijn I Hilversum I Lijn 2 Hilversum II Ujn 3 Keulen 8.0010.50; Parijs Radio 10.50—1235; Brussel VI. 12.3514.20; Parijs R. 14J0—15J0; Straatsburg 152015.35; Lond R. 15.351620; D Sender 16.2017.20; Brussel Fr. 17201750; f Keulen 17501950; Londen Reg. 19502020, Keulen 20.202220; Brussel "VI. 22.2022.30; Boedapest 22.3024.00. Lijn 4 Brussel VI. 8.00—9.20; Diversen 9.201025; Lond. Reg. 103515.35; Droitwlch 15.351820; München 182018.40; Brussel Fr. 18.4019.00; Droitwlch 19.0023.10; Lond. Reg. 23.102330; Droitwlch 23 30—24.00 Lijn 5 Diversen. Reeds eenige malen hebben wij in ons blad melding gemaakt van de nationale wedstrijden, welke door de Gymnastiekvereeniging Turn- ^riust. ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan "^^^B8Mjjmjgs-afdeellng, worden georganiseerd. Zooals bekeHB* worden deze wedstrijden ge houden op Zondag 27 Juni a.s. en zijn voor een ieder-gratis toegankelijk, daar zij gehouden wor den op de openbare pleinen: Paardenmarkt, Hofplein. Doelenveld en Waagplein. terwijl op de Laat de estafetteloop plaats vindt. De belangstelling van de zijde van andere vereenlgingen voor deze wedstrijden bleek zeer groot, want niet minder dan 55 dames- en heeren-afdeellngen hebben Ingeschreven. Om 12 uur vindt ten Stadhuize de offlcleele ontvangst plaats, waarna te kwart voor één de deelnemende vereenlgingen in optocht een wan deling door de stad maken. Deze tocht van een azoo groot aantal turnsters en turners zal on getwijfeld reeds groote belangstelling trekken. Daarna vangen op de diverse pleinen de ver schillende wedstrijden aan. Het bal-champétre, dat op het Doelenveld ge houden wordt, vangt reeds Zaterdagavond aan. Over het keurig verzorgde feestprogramma, dat Turnlust als een onmisbare handleiding uit geeft, zijn In de Jp dit nummer voorkomende annonce nadere bijzonderheden te vinden. t-'v It alles is er op berekend om het aantal I menschen, dat in den landbouw een be- staan wil zoeken, te verminderen, maar daarnaast moeten ook maatregelen genomen worden, om hen, die er In slagen een plaats te vinden in den landbouw een behoorlijk Inkomen te bezorgen. Een van de voornaamste vraagstukken hierbij is dat der hypotheken. De commissie is van oordeel, dat de grond in heel veel gevallen hoo ger wordt gekocht dan economisch verantwoord is en dat veel koopers zich te zwaar moeten belasten. Om dit kwaad te beperken denkt de commissie zich een regeling, waarbij geen hoo gere hypotheek op boerderijen mag worden ge nomen dan 2/3 van de gekapitaliseerde pacht waarde. Voor een hypotheek wordt geregistreerd heeft ze de goedkeuring noodig van een hypo- theekkamar, die de pachtwaarde vaststelt en het maximum-bedrag der hypotheek bepaalt Hiervan wordt verwacht, dat het euvel van het lichtvaardig koepen van grond zal verminderen. Ook acht men het zeer gewenscht, aan hypo- theekboeren, die thans te zwaar belast zijn, ver lichting van druk te verschaffen. Daarnaast wenscht de commissie ook vesti- gingseischen voor den landbouw. Dit is een to tal nieuw element in dit bedrijf. De commissie gaat hierbij uit van de gedachte, dat het mee- rendeel van de beroepen buiten den landbouw een vakopleiding elscht, terwijl veel toekomsti ge boeren van iedere theoretische kennis ver stoken blijven. Kan men zijn vader opvolgen, dan is het zeer gemakkelijk boer te worden, ter wijl men vaak vergeet, dat aan het boerenbe drijf steeds hooger eischen worden gesteld, en dat het niet meer voldoende is verder te i^er- ken volgens de oude sleur. Hoe meer beroe pen vakopleiding eischen, des te meer zal een deel der Jeugd, en juist het minst energieke deel, geneigd zijn te blijven in het ouderlijk be drijf. Hierdoor worden de belangen van den Nederlandschen landbouw geschaad. De ervaring is ook, dat boeren met een goede vooropleiding beter ontvankelijk zijn voor advlezen- vail den landbouwvoorlichtingsdienst. tot de inlijving niet reeds by de keuring hébben opgegeven of die iets anders zouden wenschen dan zjj toen hebben medegedeeld, hebben tot 10 Juli as gelegenheid hun voorkeur op te ge ven aan den commandant van het Indeellngs- district te Haarlem, infanterlekazerne Kouden- hom, schrlftelijk, onder vermelding van naam, voornamen, geboortedatum en -jaar woon plaats en adres, zoomede onder opgave, dat zjj te Alkmaar voor den dienstplicht zyn ingeschre ven. Verder vermelden zij de reden van voor keur voor een bepaald wapen, hun beroep en genoten onderwys. De voorkeur, welke zy wenschen te kennen te geven, kan betreffen zoowel de indeellng by de zeemacht of by een bepaald korps als het garnizoen, den tyd van opkomst en de opleiding tot officier of onderofficier. Voor sommige gevallen zyn by de keuring by- zondere aanwyzingen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze gevallen moeten die byzondere aanwyzingen stipt worden opgevolgd, ook al wyken zy af van hetgeen hierboven is te kennen gegeven De hierbedoelde byzondere aanwyzingen hebben voornamelyk betrekking op vervroegde iniyvlng, indeellng by den motor- dlenst en opleiding tot reserve-offlcler-vlieger of reserve-officier-waamemer by de luchtvaart- afdeeling. Belanghebbenden behooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wenschen kan worden voldaan. Indien men zulks mocht wenschen, kan men zich voor het bovenstaande eveneens wenden tot de gemeente-secretarie. afdeeltng Militaire Zaken. Alkmaar, 16 Juni. De ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1938, die hun wenschen met betrekking

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10