Moord op pastoor Litjens voor de rechtbank Genève doet het beter De Patria-zaak ONTROERENDE VERTROUWELIJKHEID HET HOOFDMOTIEF WAS: GELD WOENSDAG 16 JUNI 1937 1 Het getuigenverhoor TELS Co’» HANDEL-MPIJ. Jamboree 1937 Maandag 28 Juni te *s Gravenhage Requisitoir Postambtenaar aangehouden Comité Stijgende autoverkoop CLEAR1NGKOERSEN D. 20 Loting voor den dienst plicht In sloot geraakt en gestikt Negen jaar tegen de verdachten geëischt MET HEUGELIJK NIEUWS MAN ONZE KROONPRINSES Tegen H. acht maanden en tegen L. twee maanden gevangenis straf geëischt In overspannen toestand in het ziekenhuis opgenomen Apotheker»-a»»istent OUD-NOTARIS TOT NEGEN MAANDEN VEROORDEELD A Slachtoffer met het hoofd tegen een paal geslagen en daarna in de sloot geslingerd In zyn requisitoir schetste de officier van justitie, dat de pastoor gevallen is op het veld van eer Eere-comité en comité samen gesteld voor te werden Begvn e- U. Onderweg verdedigd er nog een ?n ■n 0 ie u te een het >S Hy gal hem toen een klap op haalde vervolgen» de sleutels De verdediger, mr. E. Daub, pleitte voor de beide J.’s en D. clementie, terwijl mr. P. Tri pels voor verd. H. clementie vroeg. Uitspraak over veertien dagen. AMSTERDAM. Geslaagd: Mej. B. O. Funke, Haarlem. Gedurende de eerste vijf maanden van 1937 steeg het aantal verkochte Citrodnwagena met 200 pet. in vergelijking met dexelfde periode in 1936. Op 1 Juni 1937 waren 60 pet. meer wagen* verkocht dan in het geheel* jaar 1936 en et >g [n ul n. m Koersen voor stortingen op 16 Juni 1937 tegen verplichtingen luidende in Reichsmarken 7291, lires f991, peseta's f9.40. De inschrijving op 750.000 gewone aandeelen Naamlooze Vennootschap L. E. Tel» Cos Handelmaatschappij, ten volle deelende In de winst van 1 Januari 1937 af, genummerd 2251 t. m. 3000, tot den koers van 100 pCt., uitslui tend voor aandeelhouders, ral zijn opengesteld op Maandag 21 Juni. Voor elk aandeel van 1000 nominaal moeten inschrijvers inleveren drie dividendbewijzen no. 13 van de aandeelen 1 t. m. 2250; na den dag van inschrijving zijn de dividendbewijzen no. 13 waardeloos. De storting op de aandeelen, waarvoor zal zijn ingeschreven, moet geschieden op Vrijdag 9 Juli, met 1000 per aandeel, ten kantore van In schrijving, tegen Inontvangstnemlng der defini tieve aandeelbewljzen, voorzien van dlvidendbe wijzen no. 14 t. m. 20 en talon. In het eere-comité hebben zitting genomen: Voorzitter: Mr. Dr. A. Baron Róell, Commis saris der Koningin in Noord-Holland; e- ot en e-» en er 4- i» I- 1* maanden en tegen verdachte L. twee maanden gevangenisstraf. De zitting werd hierna tot hedenochtend ver daagd. Is rd te •n st in ut dus is. i' ll r® n- in ds et ai te sterke soclalistisch- i vriendschap, heeft kort De sedert Dinsdag voortvluchtige kantoor houder der posterijen, D. L. te Bedum, is Dins dagavond door de marechaussee in Emmercom- pascuum aangehouden. Toen L. de politieman nen zag naderen, sprong hy In het water, doch verd er spoedig uitgehaald. De aangehoudene, die in zeer overspannen toestand verkeerde, is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. ook Mat beschermt Voor de as. Jamboree, welke binnenkort groote belangstelling uit binnen- en buitenland zal hebben, zyn thans een eere-comité en een comité gevormd. L. J. A. Trip. ’s-Gravenhage; C. W. de Visser. Bloemendaal. dat D. stemden allen in met het weid, want niemand' hield op. de dagvaarding betreft, wees spr. er op, dat ten laste moest worden ge legd art. 312, waarvoor de maxi mumstraf I 5 jaar is. De officier eischte tegen alle vier verdachten een gevangenisstraf van negen jaar. Oud-notaris V. uit Gemert, die vorig jaar December is gearresteerd wegens verduistering. !s door de Roermondsche rechtbank veroor deeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het O. M. had een gevangenisstraf van ses maanden geéischt. •te dingen geweest Is die men gedaan heeft. D geeft dit tenslotte' toe. Met z“n vieren zyn *y toen naar boven gegaan. Toen men hoorde bellen, heeft men aan den achterkant het huls verlaten. Verd. H. vertelde dat hy naar Belfeld naar het huis van „de Witte” was gekomen, om de rekening te vereffenen van een schryfmachlne- diefstal. De J.’s stelden voor, een kraakje te ondernemen by een zekeren Litjens te Geyste- ren. Hy verklaart niet geweten te hebben, dat het een priester betrof. Hy had D. gehaald, maar niet gezegd, dat het Litjens betrof en ook niet over een kolenboer gesproken. By zyn verhoor over de reis naar Geysteren week het verhaal van H. op enkele kleine punten al van dat van D. Hy zegt ook niet meer ge weten te hebben dan D. Wanneer het verhoor begint over het dra ma, dat zich zou afspelen, verklaart H. dat hy van schrik naar buiten was geloopen en aan het hek was blyven kyken. Hy houdt vol, dat hy niet aan den pastoor heeft geraakt. Op een vraag aan verdachte D. antwoordde deze, dat Wlm J. elgeniyk de man is geweest, die den pastoor het meest heeft gebonden, maar dat het gemeen is van H., zich heele- maal schoon te willen wasschen. Ook hy heeft zijn deel by het werk gehad. De volgende verdachte is Jan J. Hy zegt, dat op den bewusten avond over geld gesproken Is. Er zou in Helden-Beringen wel iets te vinden zyn. Toen D. den pastoor op den grond had lig gen, kwamen Ik en myn broer, aldus Jan J„ er by en met zyn vieren droegen wy den pas toor binnen, die bewusteloos was. Hy werd in de gang neergelegd. Wim had de sleutels uit de zakken van den pastoor genomen en heeft de brandkast opengemaakt. D. vroeg H. om een doek. In dien tyd probeerde Jan het hondje te pakken te krygen, omdat het kefte. Het beest beet hem in zyn hand en daarop sloeg hy het met een bandenafnemer dood. Nauwelyks boven gekomen, werd er gebeld en men nam de vlucht. Jan heeft niet meer naar den pastoor omgekeken. Gedurende het verhoor van dezen verdach te wordt D. even weggeleid. De jongeman biykt sterk onder den invloed van het gebeurde en beeft over het geheele lichaam. Toen hy even in de frissche lucht was geweest, werd hy weer binnengeleid. Nadat Jan nog een en ander heeft moeten vertellen over de reis naar Venlo, wordt de laatste verdachte Wlm J. gehoord. Volgens deze zou Jan met het plan voor oen dag zyn gekomen, naar den pastoor te gaan. H. zou toen hebben gezegd: „Daar heb ben we nog iemand voor noodig". Dat bleek la ter D. te zyn. Wim zou hebben voorgesteld den pastoor van huls weg te lokken, zoodat hy en Jan den tyd hadden, In de pastorie in te breken. Later Is dit plan veranderd. Op een vraag van de anderen naar een doek heeft Wlm er twee uit de keuken gehaald, maar hy heeft niet gezien, wat er mede gebeurd is. Desgevraagd verklaart D.. dat zy alle vier met den pastoor bezig zyn geweest, nadat Wlm den pastoor mond en neus heeft dichtgehou den. Toen zy vertrokken, is Wim nog ever gaan kyken, hoe het met den pastoor was en vloekte toen hy zag. dat de doek er zoo lomp voor zat, waardoor behalve de mond ook de neus was afgesloten. Het gezicht van den pas toor was blauw, maar verd. meende, dat hy nog leefde. Even voor tien uur komen de getuigen binnen. Op de tafel der rechten liggen de stille getuigen: een regenjas, een pet, een trui, een overjas, een paar schoenen, een boord met bef. een hoed, een roode en een witte doek, waaraan bloed kleeft en een doos «net gipsafdrukken. Ook een damesfiets, het karretje van W. J„ staat er bjj. aA Om tien uur komt de rechtbank binnen. Var. het gerechtshof te 's-Hertogenbosch zien wy verder nog mr. Meszink. advocaat-generaal en «nf D. Ducrolx, substituut-griffier. Dan wor- hen de verdachten binnengeleid. Drie van hen gestoken in blauwe colbertjes. H. Is In het grys Als eerste wordt verhoord A. D. Hy doet een eenvoudig verhaal, dat vrijwel overeenkomt «net zyn verklaringen voor den rechter-commis- “ris op 15 April. Toen de pastoor aan de deur verscheen, greep D. hem vast en toen hy riep, hield H. hem een hand op den mond. Toen schoten ook de J.’s te* en men legde den pastoor op den grond. Toen D. hem de hand op den mond hield, beet de pastoor het hoofd. “it den toog. Toen de pastoor weer riep, werd hem een doek voor den mond gehouden, waar- oa men hem naar binnen droeg. Hierop werd het huls doorzocht. Volgens de verklaringen van D. zouden zy eerst den doek voor den mond van den pastoor hebben losgemaakt. De president betwyfelt dit *cht*r en 1* van meeting dat dit een der laat- In de namiddagzitting getuigen gehoord. De eerste getuige, dr. J. P. L. Hulst, uit loeiden, die de sectie op het Ujk heeft ver richt, concludeerde, dat de pastoor door verstikking om het leven moet zijn geko men. Vervolgens werd gehoord de opperwacht meester Janssen van Galen». Aan het ein de van dit verhoor dankte de president den wachtmeester voor de groote nauwge- ■etheid, waarmede dese de saak heeft be handeld. Dinsdag heeft de Rotterdamsche rechtbank de behandeling voortgezet van de zaak tegen den hoofddirecteur J. H. en den directeur R. L. van de gefailleerde levensverzekeringsmaatschappy Patria te Rotterdam, wien valschheid in ge schrift* en bedrlegiyke bankbreuk ten laste was gelegd. Als getuige décharge werd gehoord Mr. A. Schadee. notaris en advocaat-procureur te Rot terdam. Op desbetreffende vragen van den raadsman van verd. H.. mr. Kokosky. deelde deze getuige mede, dat hy, toen mr. Nauta, zyn compagnon, met vacantie was in de Patriazaak gemengd is. Over de chèque van f 342.500 worden nog uit voerige beschouwingen gehouden, waarby get. ontkent, dat hy een en ander geëntameerd zou hebben. Tenslotte deelt getuige mede, dat hy de wijze, waarop de bewuste aandeelen volgestort zouden worden, volledig kon goedkeuren. Stuk voor stuk* worden dan talryke brieven uit het dossier voorgelezen, waarmede uren ge moeid zyn. In de Dinsdagmiddag voortgezette behande ling door de Rotterdamsche rechtbank van de zaak tegen den hooUd-directeur J. H. en de» directeur dr. R. L. van de gefailleerde verzeke- ringsmaatschappy „Patria” te Rotterdam, werd met de voorlezing van allerhande stukken uit het dossier de geheele middag doorgebracht. Daarna gaat de president met de verdachten aan de hand van de dagvaarding nog maals het verloop der zaken na. welke geleld hebben tot de déb&cle van de .Patria”. waarby zy het hun ten laste gelegde ontkenden. Dan nam de Officier van Justitie requisitoir. Hy achtte medeplichtigheid aan verduistering bewezen. Daar beide verdachten zich tydens hun bedrlegiyke practyken hadden laten lelden door juristen, zag de Officier een reden, hen met zoo zwaar te straffen als men gewoon Is te doen In zulke gevallen. Daarom eischte hy tegen verdachte H. acht Gister is voor de rechtbank Roermond de behandeling begonnen ▼an de zaak tegen de vier verdach ten van den roofoverval op den Zeereerw. heer G. J. J. Litjens, pas toor te Geysteren (L.), gepleegd in den nacht van 19 op 20 Jan. 1936. Leden: Jhr. Mr. F. H. van Kinschot, burge meester van Alkmaar; Dr. W. de Vlugt, burge meester van Amsterdam; K. J. G. Baron vin Harden broek, burgemeester van Bennebroex; Mr. H. D. A. van Reenen, burgemeester van Bergen; Mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Beverwyk; Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, bur gemeester van Bloemendaal; C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, oud-burgemeester van Haarlem; Mr. A. Slob, burgemeester van HaarlemmermeerJhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede; P. Klaver, wn. burgemeester van Hillegom; Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden; J. B. V. M. J. van de Mortel, burgemeester van Noordwyk; Mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen; H. van Alphen. burgemeester van Zand- voort; mevrouw C. von Pannwitz, „De Herte- kamp". Heemstede; mej. A. L. Willink van Ben- nebroek. Bennebroek; Jhr. W. P. Barnaart, Vo gelenzang; D. G. van Beunlngen, Rotterdam^ Jbr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Bloe mendaal; Ds. J. C.Brussaard, Bloemendaal.' G. de Clercq. Afhsteriam; DB. J. O. van Dyk. Bloemendaal; F. H. Fentener van VUssingen. Utrecht; Ph. Frank. Opperrabyn, Hilversum; Ir. W. G. O. Gelinck, Heemstede; A. Heldring, Amsterdam; A. Holdert, Hotel Prince de Gal les, Parys; K. C. Honig Mzn„ Overveen, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Blsschop van Haar lem, Haarlem: Ir. G. A. Kessler, „Huize Slin- gerduln”, IJmulden; M. C. Konlng. „Huize Koekoeksduln”. Aerdenhout; O. R- T. Baron Krayenhoff. Wassenaar; E. H. Krelage, Haar lem; H. Melnesz, Vogelenzang; H. Nygh, Rot terdam; J. van Oldenborgh. Overveen; Mr. G Sluis. Haarlem; H. Schmidt van Gelder. „Bel vedère", Overveen; J. J. Bwen», Harlem; Mr. na I" -J- - _7' aterdamVolendam afging. Monnikendam ontdekte de man plotseling den Jongeman, die met het hoofd voorover in een sloot lag. Deze bleek inmiddels te zyn gestikt. Het stoffeiyk overschot Is naar het Binnen gasthuis vervoerd. Men vermoedt, dat hy uit den wagen is gevallen. In verband met dit ongeval waarby de 18- jarige Van Batum om het leven kwam, heeft ce politie onder leiding van den burgemeester var Broek in Waterland een uitvoerig onder zoek ingesteld Aan een dei yzeren palen langs dc baan, waaraan de electrische geleidingen bevestigd zyn, werden noofdharen van den jongen gevonden en tevens bloedsporen. De jongen heeft vermoedelyk het hoofd bulten het balcon gestoken, waarby hfj in aanraking is gekomen met een paal en bewusteloos is ge slagen. Veertien meter verder werd pet slacht offer van de tram in een sloot geslingerd, waar men hem vond, toen de levensgeesten reeds geweken waren. van het en in stand tracht te houden. De socialis ten, die meenen, dat de democratie sterk genoeg is om zonder bijzondere afweer- maatregelen het communisme te kun nen trqtseeren, gedragen zich éven lichtvaardig als zij, die in vermetel ver trouwen op hun onaantastbaar gewaan de gezondheid zich zonder noodzaak en zonder bijzondere voorzorgsmaatregelen onder besmettelijke zieken begeven. Het communisme is evenals het na- tionaal-socialisme een te groot gevaar voor de democratie, dan dat zij zich de luxe zou kunnen permltteeren het te verwaarloozen en te veronachtzamen. Heen reeds uit zelfbehoud is de de- Z\ moer a tie verplicht alle geoorloof- -*■ de middelen te baat te nemen om de geestelijke besmetting, uitgaande van het bolsjewisme, zooveel mogelijk te be perken en te voorkomen. Verbod en ont binding van de communistische partij zijn zulk een geoorloofd pniddel, en mis schien wel het eenige afdoende ook. De socialistische democraten, die zich erte gen verzetten, dat het chirurgisch mes wordt gezet in den besmettingshaard zelven, zulleh er verantwoordelijk voor zijn, wanneer eenmaal de democratie aan den communistischen kanker zou sterven. Het prlncipieele bezwaar, dat zelfs de socialisten in ons land, die met de communisten allerminst gemeehe zaak wenschen te maken, tegen een verbod van de communistische partij aanvoeren, is, dat zulk een verbod in liezen anti-democratisch, want in strijd met de souvereine vrijheid van het volk, en natuurlijk vooral van de arbeiders massa zou zijn. Consequent doorgerede- neerd zouden zij dan aan het souvereln geachte volk en aan de arbeidersmassa het onbetwistbaar recht moeten toeken nen om de democratie te vernietigen en zich te onderwerpen aan een bloedig schrikbewind A la Stalin of aan een dic tatuur A la Hitler. Aan de2e consequen- wlllen de heeren evenwel niet De volstrekte souvereiniteit het volk is echter een prin- De officier van JuiUtle heeft in dese zaak gedagvaard W. J. G. J„ chauffeur, wonende te Belfeld. A. L. D.. opperman te Venlo. H. H. H., koopman te Venlo en P. J. H. J. ■onder beroep, laatstelyk in België en zonder vaste woonplaats. De verdachten W. J. en M. H. zyn gedetineerd In de strafgevangenis te Roermond, waar zy een straf moeten uitzitten van anderhalf jaar voor een diefstal in de stoomzuivelfabrtek te Baarlo. De verdachte P. J., gedetineerd in het huls van bewaring te Roermond, werd in den loop van 1936 veroordeeld tot een jaar gevangenis straf wegens een kippendiefstal te Kessel, wel ke straf in Mei JJ. was uitgezeten. Nadien is hy preventief Ingesloten wegens de zaak te Geysteren. Verdachte A. D. is sinds 22 Juni 1936 eveneens preventief Ingesloten en stond by de justitie niet ongunstig bekend. Reeds vry spoedig na de donkere geschie denis te Geysteren beschikte de jiwtltie over voldoende gegevens om tot de eerste aanhou dingen te kunnen overgaan. Eerst werden W J. en M. H. gearresteerd, als verdacht van eenige inbraken en diefstallen. Donderdag 15 April hebben de verdachten een gedeelteiyke bekentenis afgelegd. Zy gaven o.m. toe de daders te zyn van den roofverval. De plannen waren gesmeed te Belfeld huize van De loting ter bepaling van den ingeschre vene, die In elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienstplichtige te worden be stemd. geschiedt in het openbaar voor de lich ting 1939 Maandag 28 Juni 1937, des namid dags om 8 uur, te ’s Gravenhage. In de „Rol zaal", Binnenhof 8. Benoemd zyn in de commissie root het hou den van de loting voor de lichting 1939: tot lid, tevens voorzitter, mr. R. W. J. C. de Menthon Bake, raadsheer in den Hoogen Raad, te 's Gravenhage tot lid, tevens plaatsvervangend voorzitter, M. Belzer, •lultenant-generaal, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, te 's Gravenhage; tot lid, Th. Sanders, lid van de Algemeene Rekenkamer, oud-dlrecteur van sle $taats- lotery, te ’s Gravenhage. e klesche zinspeling op het heug- 1 lijke vooruitzicht, dat zich voor ons jonge prinselljke paar heeft geopend, op zoo sympathieke wijze door H. K. fi. Prinses Juliana zelve in haar dankwoord tot bestuur en burgerij van Amsterdam voor de radio gedaan, ka rakteriseert wel zeer duidelijk, hoe in nig en vertrouwelljk de verhouding over en weer is tusschen de Koninklijke fa milie en ons volk. Toen indertijd de Koninklijke moeder Haar volk mededee- ling deed van de verloving van Haar eenig kind, en de Prinses Haar toekomsti- gen gemaal aan de luisteraars voorstelde, hebben wij allen heel sterk en diep ge voeld, hoezeer het Huis van Oranje en het Nederlandsche volk met elkander verbonden zijn door onverbreekbare banden, niet enkel van historie en tradi tie, maar ook van persoonlijke genegen heid. Dev eenvoudige openhartigheid, waarvan toen door de Koninklijke fami lie werd blijk gegeven, is voortgezet en hoezeer dit in alle kringen der bevolking werd gewaardeerd, is mede tot uiting ge komen in den steeds klimmenden Jubel en geestdriftige hartelijkheid, waarmede zoowel de vorstin als Haar gelukkige kinderen overal en onophoudelijk wor den begroet. Het Koninklijk bezoek aan de hoofd stad is één groote triomf geworden voor Amsterdam. En thans heeft H. K. H. Prinses Juliana persoonlijk de reden aangegeven, waarom wij Haar bij ver schillende gelegenheden tijdens dat be zoek hebben moeten missen In het.Ko ninklijk gezelschap. Zij heeft het intie me geheim van jonggehuwde vrouw aan ons allen als aan Haar eigen familie toevertrouwd. Zoowel door de wijze, waarop Zij dat heeft gedaan, als door de diepe vreugde wekkenden inhoud van Haar mededeeling heeft Zij ons hart wederom geraakt en wij bidden God. dat Hij Haar en Haar Gemaal rijkelijk moge zegenen. Haar geluk is ook het geluk van ons volk, waarmee Zij zich zoo hartelijk en oprecht verbonden weet in lief en leed. tie Trillen de heeren aan. De volstrekte van het volk is echter cipieele dwaling, die wij met alle kracht dienen te bestrijden. De eenige volstrekte souvereln is God, wiens wetten door alle menschen zonder uitzondering, door alle volken en staten moeten worden ge- êebiedlgd en nageleefd. De verplichte ge hoorzaamheid en de onderwerping aan de wetten van de onbeperkte goddelijke souvereiniteit leggen aan alle men schen, volken en staten den plicht op alles, voor zoover mogelijk, te voorkomen en te verhinderen, wat met die wetten in strijd is of zich tegen die wetten verzet. Op dezen principieelen grond kunnen en mogen wij het com munisme. dat God loochent, de on vervreemdbare rechten van den mensch verkracht en het einddoel van al het be staande miskent, geen bestaansrecht ver- leenen ep de gezonde democratie, die uit gaat van de souvereiniteit Gods, zal dan ook het communisme zijn wettelijk be staansrecht dienen te ontnemen. Dat de socialisten het hierin met ons niet eer» »ljn, bewijst slechts, dat er een nog on overbrugbare prlncipieele afgrond tusschen hen en ons gaapt. Luxemburg is het slachtoffer geworden van een ernstige misvatting omtrent de rechten en de plichten van een gezonde democratie, het kanton Oenève doet het beter door een stelsel te verbieden, dat in zich slecht en bovendien In strijd met de ware democratie is. ten „de Witte van Wanssum". zy wa ren om geld verlegen en hun gedachten gin gen toen naar de pastorie te Geysteren, waar pastoor Litjens woonde. Vroeger hadden ze te Geysteren gewoond en de pastorie kenden ze van binnen en bulten. Zondag 19 Januari tn den middag werden de eerste toebereidselen van den tocht gemaakt. Men zou een auto-ongeluk voorwenden en den pastoor weglofken, de anderen zouden dan inbreken. ,.I> Krik” en D. hadden er een zwaar hoofd in om een pastoor te overvallen, maar tenslotte deden ze toch mee. In de buurt van de pastorie werden de rywielen achter een heg gelegd en te voet ging men verder. De Krik en D. belden aan. J. en W. stelden zich verdekt op op den hoek bij de deur. De opzet lukte De pastoor deed open en zei, dat hy direct kwam. Toen hy bulten kwam, greep D. den pastoor vast en wierp hem tegen den grond. De andere drie sprongen toe en hielden den pastoor een hand tegen den mond om zoo het schreeuwen te beletten. Het viertal droeg den pastoor weer naar binnen en toen hy nog riep, sloeg men hem op het hoofd en bond hem een zakdoek voor den mond. Om dezen vast te binden haal de men nog een das en een handdoek. W. haal de toen een touw voor den dag. D. moest den pastoor omdraaien en W bond hem de han den vast. Dan ging men aan den slag en haal de laden en kasten overhoop. Ook de brand kast werd geopend. D. hield de wacht by den pastoor en de Krik keek uit of er onraad was. Het hondje, dat bleef keffen werd door J. met een autobandafnemer doodgeslagen. Opeens meende men iets te hooren (biykbaar de komst van den koster). Ook zag men, dat de pastoor geheel blauw werd. De doeken werden afgedaan, waarna het viertal aan den haal ging en door de achterkeuken wegvluchtte zonder een cent te hebben bult gemaakt. W. kreeg on derweg bandenpech en nam te Horst een taxi naar Venlo. Eerst den volgenden morgen hoorden verd. dat de pastoor dood was en de schrik sloeg hun om het hart. J. ging naar België, D. ging aan zyn dagelyksch werk en W. en J. bleven hun ongeregeldheden voortzetten tot zy eenige weken later gepakt werden. De verdachten verklaarden den pastoor niet te hebben willen dooden. Het was alleen om syn geld te doen. Verdediger van M. is Mr. P Tripels te Roer mond. terwyi W. en P. J. en D. worden door Mr. E. Daub, Venlo. Het verhoor van den koster Verstegen en de huishoudster, mej. Hermans, bracht weinig nieuws aan het licht. De verklaringen waren in overeenstemming met de reeds eerder gedane. De landbouwer G. van Bracht, uit Cuyk en M. Wolters, uit Wansum, vertelden, op den bewusten avond de vier mannen per flets uit de richting Geysteren te hebben zien komen. De landbouwersknecht J. Mtnten, uit Grub- benvorst, was avonds eveneens vier fietsers tegengekomen. Een van hen zat by een ander achterop, terwyi een damesfiets werd meege voerd. Getuige P. Janssen, uit Horst, had op den avond van 19 Januari drie personen op de fiets zien passeeren. Eén reed op een dames fiets, waarvan de band schuurde. Getuige P. Schmitz, chauffeur te Horst, ver telde, dat op dien Zondagavond verd. W. J. met een kapotte flets by hem was gekomen. Met een taxi van get. was J. naar Venlo ge reden. Onderweg haalde hy een paar fiet sers In. Woning George en Koningin Elisabeth van Engeland in den plechtigen optocht naar de kapel van St. George te Windsor,waar een bijzondere godsdienstoefening van de leden der Nobele Orde van den Kouseband werd gehouden Een controleur van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Tram kwam Dinsdagmiddag, toen hy in Broek in Waterland op de tram stapte, tot de ontdekking, dat de opstapjongen. C. E. van Batum, zich niet op zyn post, bevond. Onmid- deliyk werd aan een ongeluk gedacht. De' con troleur reed met de team tot Amsterdam, waar* hy met een anderen wagen de route Am- Ter hoogte van Het comité bestaat uit de volgende personen: Voorzitter: Mr. F. J. D. Theyx, Bloemendaal. Secretaris: C. J. Bruyn, BloemepdaaL Penningmeester: J. A. Boskamp, Overveen. Leden: D. J. von Balluseck, 's-Gravenhage, Dr. H. L. van Beusekom. Bloemendaal; Mr. J- Bierens de Haan, Bloemendaal; Mr. A. Bos, Aerdenhout; Ir. W. J. Burgersdyk, Haarlem; T. Cnossen, Wassenaar; Mr. A. van der Deure. Bennekom; Mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh, Bloemendaal; pater Hyacinth Her mans O.P„ Rotterdam; F. H. J. Holdert, Aer- denhout; H. Hotke. 's-Gravenhage; D. Hudlg, Amsterdam; H. J. Hymans, Santpoort; Mr. D A. E. Immink, Haarlem; Ph. A. Mees, Heem stede; G. van Meurs, Amsterdam; Jhr. Dr. J. C. Mollerus, Haarlem; R. Peereboom, Heem stede: pater L. H. Perquin O. P„ Amsterdam; Mr. Th. F. Raedt, Overveen; R. van Royen. Amsterdam; A. Verduyn Jr„ Lisse; Dr. A. J Verhage. Heemstede; W. Wagenaar, 's-Graven hage; M. C. Westerman, ‘s-Gravenhage, De belangstelling van het publiek voor de behandeling der rechtzaak tegen de vier verdachten vam den roofoverval op pastoor Litjens te Geysteren was vry groot. Een (roep politiemannen hield de wachtende menschen in bedwang. De publieke tribune was spoedig geheel gevuld en velen moesten buiten wachten. In zyn requisitoir schilderde het O. M. eens de situatie ter plaatse. De pastoor al dus het O. M: is gestorven op het veld vau eer, op weg menschen, die by een auto- ongeluk zouden zyn gewond, hulp te bieden. By het eerste bericht waren de vermoedens van den officier uitgegaan naar den zoon van den „"Witte van Wansum” en toen hy de ab normaal groote voetafdrukken had gezien, dacht hy aan D. Zyn vermoedens bleken later juist te zyn geweest. Het hoofdmotief van het drama van Geysteren was geld. Volgens het O. M. moet geen on derscheid gemaakt worden tusschen groep, die het geweld wilde en groep, die het niet wilde. Vanaf moment, dat D. den pastoor greep stemden allen in met het ge- Wat enige dagen geleden hebben wij melding gemaakt van het feit, dat in het groot-hertogdom Luxem burg tegen den wensch en den wil vaA regeering en Kamer in het volk bij refe rendum beslist heeft de communistische partij ongemoeid te laten en niet te ont binden en te verbieden. De Luxemburgsche socialisten, die dit resultaat bewerkten, juichen daarover alsof het een overwinning van de de mocratie zou zyn en Het Volk heeft met zijn Luxemburgsche partygenooten van harte ingestemd, ofschoon het hier te lande niets van de communisten wil weten. Deze dubbelhartige houding van „Het Volk” en van de S. D. A. P. in het algemeen wordt gehandhaafd nu het Zwitsersche kanton Oenève in tegenstel ling met Luxemburg eveneens by volks stemming besloten heeft de communis tische party wel te ontbinden en te ver bieden. Ook hier gingen de socialisten met de communisten samen zgn. ter- wille van de democratie. Het heeft hun echter dezen keer niet nfogen baten. Het kanton Genève, dat onder het zeer ex tremistisch socialistische bewind van den beruchten rooden scherpsiyper Nicole duldeiyk het gevaar voor oogen heeft gehad van een i communistische en goed een einde gemaakt aan de lega- liteitsleugen van de propagandisten en yveraars voor de ideeën en practyken van Moskou. Het heeft daardoor biyk gegeven van een gezondere opvatting van democratie dan de bevolking van Luxemburg. Immers, het meest elemen taire principe van ieder stelsel, hetzy goed, hetzy slecht, dat der democratie zichzelf verdedigt en l*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5