JCetiMfiaal aan den daq 8 De avonturen van Stan en Pol De ster van Toesjatsjewski plotseling ondergegaan RIazepoot D F 750.- F 250.- DEN 3 HET RAADSEL VAN - X VAN GOUDEN PAGE TOT ROODENMAARSCHALK 1 VRIJDAG 18 JUNI 1937 Ironie der geschiedenis Mgr. Aug. Zampini f Paus Meteoren DOOR THEO BLANKENSEE I btj writes van een hand, een wet et een oog. /Al «I <r< /A I XiV Ft O ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verlies van beide armen, belde beenen of belde oogen 1 VV.“ doodelljken afloop AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERUES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UURJIA HET ONGEVAL Persoonlijke herinneringen van dr. A. Andrewski, een Russisch diplomaat uit den tijd van den wereldoorlog Vredesboodschap van Kard. Verdier Komt met zgn orkest naar Nederland Wilh. Furtwttngler FI Dokter Samuel 5 I Knotter i Hoe kom ik van die hoofdpijn af? Sacrista van Z. H. den Wilhelm Furtwangler de langs mom- wonderen. I De jongens wisten niet of te soms droomden. Kabouters, hoe kon dat, die bestonden toch al lang niet meer Stan en Pol stel den zich met hun fijne stemmetjes aan de twee jongens voor en direct vertellen," zei Pol. Wijs ons maar eerst eens die school vertelden dat ze gekomen waren om Jan te helpen. van je. Weldra waren ze daar. heeft hij nooit 'n voet bulten het slot gaan. Laat uw collega even u Soms Ui Daarom mededeellng gaf te denken; een de kamer van den ver- nu had zoo >3 AKKER.CACHETS mofij geen num „Hoe willen jullie me dan helpen," vroeg Jan. terwijl hij nog even met zyn zakdoek aan zyn oogen wreef." Dat zullen we je land meer. De grootste drama’s geschieden in de werke lijkheid. I en De chen «pen K«.<1 t 90P >P de zenidl volg.' ..Nou, Knotter De jongens stonden zwijgend by elkaar en de kabouters had den medelijden met Jan, die schijnbaar door ziekte niet had mee kunnen komen op school. Stan en Pol zelden een spreuk op en tot verbazing der jongens, zagen ze eensklaps in het kozijn van het raam waarvoor ze stonden te praten, twee kabouters zitten. Dultschland een groote slag. Niet alleen, dat Furtwangler zijn leiderschap van het Philhar- monlsch Orkest neerlegde, maar ook zijn func tie van dlrecteur-genjraal der Beriynsche Staatsopera legde hy neer. Furtwangler, die bekend staat om zijn steun aan kunst broeders, had vele aanhangers, en vandaar wel licht, dat het geschil In den loop van 1936 werd bijgelegd. AT I D A D/”ÏNTM'E’,Q °P dlt b,ad zlJn lnKevolKe de verzekenngsvoorwaarden tegen p *7^0 - by levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door p bij een ongeval met In verband met het as. Congres van de Pax Romans heeft Kardinaal Verdler Aartsbisschop van Parijs. Zaterdag jJ. een radiorede gehou den. waarin hij den duizenden katholiekerfstu- denten die te Parijs in congres zullen bijeen komen voor een groote internationale mani festatie, harteljjk welkom heeft toegeroepen. De Kardinaal deed een beroep op deze jeugdige intellectueelen die de toekomst in hun hand hebben. „Ik wil gelooven da\_ deze jeugdige buitenlanders nog een keer te meer zullen con- stateeren. dat ondanks de politieke en sociale woelingen die ons beroeren Frankrijk trouw blijft aan zyn traditie en dat het steeds het ware geluk der menschheid wil dienen." Met een beroep, inplaats van de verdeeld heid die door den haat wordt gezaaid, in plaats van den bloedlgen strijd die een vernedering voor onze beschaving is. de eenheid, de Weder- zijdsche liefde en den vrede onder de volkeren te helpen herstellen, besloot de Kardinaal deze indrukwekkende toespraak. (K.WP.) Dr. A. Andrewski, die In den wereldoorlog als Russisch diplomaat In de Scandinavische lan den werkzaam was, deelt ons persoonlijke her inneringen mee aan den terechtgestelden maar schalk. Wie had het 25 jaren geleden kunnen den ken. dat de page Toesjatsjewski. deze slanke, elegante jongeling en leerling van de meest feodale militaire academie van den Tsarentijd, eens maarschalk van een „rood leger" zou wor den. om daarna op tragische wijze om het leven te komen? Het begrip „rood leger” kende men indertijd nog niet en iets dergeljjks had men zich in het \eizeriyke Rusland ook uiterst moei lijk kunnen voorstellen. Toesjatsjewski was in dien tijd een gaarne geziene gast op alle ont vangsten van de hoogste aristocratische krin gen. Jongelingen van zijn type noemde men gewoonlijk „gouden pages". ZIJ ontbraken bij geen première in het keizerlijke theater, waren veelbegeerde danspartners op de groote bals en Kien kon hen lederen Zaterdag in elegante wa- e gens by het Corso in de Morskayastraat be- ,Js X niet mogelijk, dat Rudolf Hallstein nu en dan in stilte het slot verliet?” „Ik heb er nooit iets van gemerkt.” „Kwamen er wel eens gasten?" ..Neen. Als er in de stad iets bijzonders te regelen was. dan werd Langhalm ontboden.” Hoewel Werner geen enkel feit had kunnen achterhalen, dat in eenig verband met den moord kon staan was hy toch niet geheel en al onbevredigd. Hij nam nu het moordwapen en toonde bet den bediende (Wordt vervolgd) Danstley's oogen begonnen te glinsteren hij wist maar al te goed wat zoo n stap- avondje met Tony beteekende en dat deden ze nog. toen zijn wagen al voor de club stil hield. Van alle kanten werd Tony begroet en zijn gezicht, dat nog wat martiaal streng had gestaan, kwam allengs uit de plooi en toonde op het laatst een vroolijken grijnslach. Dat duurde eenlgen tijd. Walter was er aan gewend ge raakt dat X zoo was, en toen werd X eensklaps weer even martiaal, even streng en even stroef als kort te voren. Ernstig en afgemeten neigde een tafeltje, beantwoord- een Zou daar het geheim van dit mysterie te vin den zijn? Langhalm verbrak t e^rst de stilte. ..Zouden we niet eerst het bureau onderzoe- Hjke hoogwaardigheldsbekleeders in eere stond Een langdurige ziekte heeft den verdienstelij ken grijsaard aan zijn heerlijk werk en asm zijn Orde, die hy zoo liefhad, ontnomen. Vooral de niet-Romeinsche medebroeders en talrijke Ro- me-bezoekers zullen diep in hun hart een dank bare herinnering bewaren aan de buitengewone vriendelijkheid, waarmede de Pauseiyke Sacrista hen wilde ontvangen en hun bezoek aan 't Va- ticaan en heel bizonder aan de voor den Paus gereserveerde liturgische plaatsen wist te ver aangenamen. Met hem is een stille werker, maar ’n groot en verdienstelijk man heengegaan rond. *»de wijdde. 1 •chrjjfbureau. naast het openstaande venster. „Hebt u omtrent *n bepaald persoon vermoe den?" .Neen." „Hebt u niemand binnen zien komen?” .Neen” „Is er vanmiddag bezoek geweest?" „Ook niet" „Hoe lang bent u reeds hier?” .Ruim vier jaar.” Js X u bekend, of Rudolf Hallstein vijanden had, of dat hy iemand vreesde?" .Ry heeft er nooit over gesproken. Toch schijnt X wei zoo Ce zijn, want zoo lang ik hier Toen de revolutie uitbrak en Toesjatsjewski. uit Duitsche gevangenschap ontvlucht, in Rus- aankwam, bestond het gezelschap niet waarin de vroegere page eens zoo ge schitterd had. De zoon van generaal Pansjoelld- seff, die eveneens in het corps der pages zijn militaire opleiding had genoten, gaf er de voorkeur aan. als cabaretzanger op te treden. HIJ had een mooie stem en verdiende liever op deze wijze een karig stukje brood, dan door dienst te nemen in het Roode Leger, waarin Toesjatsjewski, die steeds een warm vriend van hem was geweest, hem toch zeker aan een goe de positie had kunnen helpen. Reeds een jaar na de revolutie werd de nau welijks 25-jarige Toesjatsjewski door de nieu we heerschers tot opperbevelhebber In den oor log tegen Polen benoemd. In een vliegtuig be gaf Toesjatsjewski zich naar het front. Onder weg moest het toestel echter een noodlanding maken. Een ironie van het toeval! Het vlieg tuig was op het feodale goed van de Toesjat- (jewskl’s in de nabijheid van de stad Tambon, geland. Toesjatsjewski’s ouders behoorden tot de voornaamste grootgrondbezitters in dit ge bied. Het landgoe^, bevond zich reeds sinds den r. Wilhelm Furtwangler zal in het aan staande seizoen een groote concertreis door Europa aanvangen, met zijn Berli- kunst- geven Amsterdam en tegen zes uur weer thuis. Franz heeft me toen verteld, hoe ze meneer gevonden hadden.” „U hebt dus zelf niets gezien!’ .Neen." „Dan kunt komen." Deze noemde zich Franz Herbit. „Bent u den geheelen middag op X sot ge weest?" .Ja. in de keuken.” „Waar ligt de keuken?" ,Jn de benedenverdieping, aan den achterkant van het slot” „Is het mogeljjk,-dit huls langs den achter kant te bereiken, zonder gezien te worden?" „Gewoonljjk is de tuinpoort wel gesloten, doch met 'n beetje handigheid is ze gemakkelyk te openen „Maar kan zoo iemand dan het huls naderen zonder opgemerkt te worden?” woon. gezet.” „Althans, dat hebt u nooit gezien." .Juist." „Hebt u nooit iets bijzonders In het gedrag van uw patroon kunnen opmerken?" .Ja. dat wel. Hij was ’n zonderling, sloot hjj zich wel drie of vier weken in z"n kamer op." „En wie bracht hem dan z'n eten?” .Mevrouw zelf. Niemand van het personeel zou het gewaagd hebben, dan op zijn kamer te komen.” Zulk een mededeellng gaf te denken; het was een uitgangspunt, dat bijzondere aandacht verdiende. Wemer vroeg derhalve verder: „Hoe was zijn houding jegens u en de anderen. als hy zich dan weer Het zien?” „Zooals altyd knorrig!' „Als mevrouw afruimde, was dan steeds alles of tenminste X grootste gedeelte van X eten geconsumeerd kowski’s ballet „Doornroosje", liep weg met een vioolsolo ujt c zelf viool speelde. Een wwzee: paardje by een typlschen vertegenwoordiger van de „gouden jeugd" van Petersburg. Bovendien onderscheidde Toesjatsjewski zich door een uit- stekende kennis op het gebied der geschiedenis, sische theaters, den eersten staatskapelmeester tyd van Iwan den Verschrikkeiykea. dus sinds de 16e eeuw in het bezit van de familie. De te hulp gesnelde boeren herkende In den jongen officier den zoon van hun ouden landheer. Naar oud-Russisch gebruik vielen zy voor hem op de knieën en wilden hem de handen kussen. Zeer zeker was het een pHniyk oogenblik voor den rooden generaal, toen hy op deze wyze in het byzyn van zyn „partygenooten” als een feodaal landheer begroet werd. Hy trok zich dan ook zoo spoedig-mogeiyk terug en vloog verder. In zyn legerbevelen copieerde Toesjatsjewski woordelyk den styi van zyn Uevellngsheld Pe ter den Grooten. Zoo had hy b.v. een passus uit het bevel van den grooten Tsaar voor den slag by Poltava, die met wen vernietigende ne derlaag der zweden eindigde „Iedere aarze ling beteekent de dood!” in zyn bevel voor den slag by Warschau overgenomen. Ook In andere dagorders van Toesjatsjewski wemelt het van uitdrukkingen van Peter den Grooten. Het is eene Ironie der geschiedenis, dat deze man, die zich van een gouden page In een roo den maarschalk veranderde, tenslotte toch nog als een soort „wit-gardist" moest sterven. „Onraad, luitenant.” fluisterde hy, „vlak by bet huls" en reeds had hy het geweer in den aanslag. „Wachten" .Dank u. Wacht op my In den salon, tot ik .met myn onderzoek klaar ben. Dan wil ik tevens de belde bedienden een verhoor afne- men.” .Jk zal er voor zorgen." Nu vroeg Langhalm: „Zal ik hier op tl wachten?" „Gaat u maar mee binnen. Vier oogen zien altyd meer dan twee.” „Ook goed. Beiden traden ■morde binnen. Het lyk lag nog op dezelfde plaats, met het tèkicht op den vloer. Wemer wierp eerst ‘n vluchtigen blik in X alvorens hy al zyn aandacht aan den Lang staarde hy op het oude maan te zien. Gelukkig had het opgehouden te regenen en ook de wind nam in kracht af. De zat met myn sergeant onder het afdak, elk oogenblik gereed om de leiding te nemen. Ge spannen luisterden we, geen woord wisselden we. Allengs verslapte onze Ingespannen hou ding en ik was byna ingedut, toen ik den elle boog van den sergeant tegen mijn ribben voel de porren. ■w ~r oor eenige dagen overleed te Rome Mgr. Aug. Zampini O.E.S.A., biaschop van Por- phyrië. Sacrista van Z. H. den Paus. Verschillende hooge waardigheden had hy reeds bekleed in zyn Orde. o.a. Secretaris van den Generaal. Assistent Generaal. Provinciaal van Etrurië. toen hy in 1910 tot bisschop van Porphyrië werd gekozen en de blsschopswyding ontving uit de handen van Kardinaal Merry del Va! in de Sint Augustlnuskerk te Rome. Dit geschiedde bij gelegenheid van zyn verhef fing tot Sacrista van Z. H. De Sacrista. die sinds 1497 altyd gekozen wordt uit de leden van de Orde der Augustynen. is de elgeniyke pastoor van het Vaticaan. Als zoodanig heeft hy de taak te zorgen voor alle liturgische zaken, plaatsen en plechtigheden, die rechtstreeks betrekking hebben op het dagelyksch leven van den Paus en de groote pauselyke plechtigheden. Hy dient den stervenden Paus het H. Oliesel toe en heeft vooral by de keuze van den nieu wen Paus verschillende functies waar te nemen. By het Verdrag van Lateranen in 1929 stelde Paus Pius XI nog een geheel afzonderlijke waardigheid voor Zyn Sacrista in. By Apostolische Constitutie van 30 Mei 1929 bepaalde Z. H, dat Zyn Plaatsvervanger als Bisschop van de Vatlcaansche Stad voortaan altyd zou gekozen worden uit de Orde der Augustynen en als eersten Vicaris Generaal van het nieuwe bisdom der Vatlcaansche Stad be noemde Hy Mgr. Zampini. Onder zyn bisschop- pelyke rechtsmacht staan de parochiekerk der Vatlcaansche Stad, die eveneens altyd door de Paters Augustynen zal worden bediend, alsmede de 10 openbare kapellen tn de Vatlcaansche Stad; verder het Paleis van Lateranen en het Paleis van Castel Gandolfo met vyf kerken en kapellen bulten het Vaticaan. Hoe groot de vereering was. die Paus Pius XI voor zyn Sacrista had. bleek wel zeer duidelyk, toen Mgr. Zampini 30 Dec. 1935 zyn zilveren bisschopsfeest 'vierde en by die gelegenheid van Z. H. een byzander schryven mocht ontvangen, waarin de H. Vader hem van harte geluk wenschte met zyn jubileum en zyn groote ver diensten in heeriyke en vaderlyke woorden prees. Ook de aanwezigheid van vele Kardinalen by het huiseiyk feest, dat Mgr. Zampini in die dagen in het klooster van Sint Monika te Rome vierde, bewees, hoezeer hy by de hoogste kerke- „Wie had dat kunnen denken? Nu zyn we nog even ver als in X begin." „Er zal hard gewerkt moeten worden." De zon was intusschen al dieper en dieper gezonken en dreef nu als een geel koperen kogel boven den Westelijken horinzon. ..Het is voor vandaag te laat gewordAi.” meende Wemer. „Ik kan hier niets meer doen, dan nog even vlug ‘n kort verhoor afnemen. Morgen zal ik het lyk laten vervoeren en dan gaan we aan den slag." Nadat hy het venster langs den binnenkant gesloten had. verlieten beiden de kamer. De deur werd zorgvuldig verzegeld. Mary Hallstein en de beide bedienden zaten in den salön. „Ik kan niet allen tegelyk een verhoor afne men. Twee van u zullen hiernaast dus even moeten wachten." merkte Werner op. .Regelt u alles, zooals u goeddunkt," verzocht Mary Hallstein. „Wie van ons wenscht u eerst te spreken?” .Rem De commissaris had op Heinz gewezen, waarop de overigen den salon verlieten. •Roe is uw naam?” vroeg Werner. nadat hy papier en potlood te voorschyn had gehaald. „Heinz Norbert.” „Sinds wanneer bent u hier in dienst?" Rinds een half jaar.” „Weet u iets naders omtrent de beide echt- genooten?” .Neen.” „Wat weet u omtrent den moord zelf?” .Niets! Ik was naar de stad en kwam pas hy zyn hoofd in de richting van waaraan een heer alleen zat. Deze de hem zoo mogeiyk nog koeler, een simpel hoofdknikje was het maar, en zijn oogen keken norsch. Dan verdween hy weer achter een enorm krantenblad. Een licht, maar daarom niet minder duidelyk trekken van zyn schou ders bevestigde, hoe weinig ingenomen hy er mee was, den luitenant hier te zien. nou. jy achynt het by dokter Samuel leeiyk verprutst te hebben. Tony!” „Verdraaid vervelende geschiedenis!" pelde Tony en sprak tot aan het dessert geen stom woord. Maar zooals het altyd gaat, als er behooriyk is gegeten en menigmaal geklonken, dan komt langzamerhand toch de tong los. En Tony verging het net zoo. Eerst wat weifelend, maar allengs toch wat breedvoerig ging hy in op de vraag van Walter „wat er tussehen hem en dokter Samuel Knotter was voorgevallen.” .Dat zit zoo. Walter. We hadden uitgeknob beld, dat er boven in de bergen zoo nog al eens wat gebeurde, dat de regeering nu niet bepaald welgevallig kon zyn. We vermoedden, dat die actie zich in een klein, weergaloos smerig nest concentreerde. De eenige behooriyke woningen waren die van enkele ambtenaren en van dok ter Samuel Knotter. Met een afdeellng van on geveer veertig soldaten trok ik er op uit en Op een goeden, beter gezegd kwaden dag, arriveer den we ter plaatse. In de bescheiden woning van dr. Samuel Knotter, die my nog het meest behooriyk voorkwam, besloot ik myn tenten op te slaan. Hoewel X een kinderwerkje was om binnen te komen, besloot ik de komst van den dokter af te wachten; ik ken mijn pappenhei mers. Walter. Elndeiyk. na ruim een uur wach ten het goot van de lucht, zoodat ik tot op mijn huid dryfnat was kwam hy aanwagge len; juister kan ik zyn manier van loopen niet aangeven. Zware gummilaarzen aan, een cape om, waar hy zich wel tweemaal kon Inwik kelen en zyn melancholisch-suf gezicht verbor gen achter zyn onafscheideiyke paraplule, was hy het meest ultzonderiyke wezen, dat ik ooit ontmoette, maar: op en top dokter Samuel Knotter. Ik zal niet herhalen, hoeveel woorden ik er voor noodlg heb gehad, voor ik my kon gaan installeeren. Ik kwam binnen en dat is de hoofdzaak. Ik had bevel gegeven de grootste wasVream- heid te betrachten en by het geringste ver dachte te schieten. De eerste nacht de beste, dat wy er waren, was er een. die geknipt was voor verrassende overvallen. Dichte, zwarte wolkengevaarten joegen langs de lucht en slechts af en toe was er een glimpje van de Furtwangler jienoemde tot „Opemdlrektor.” Men zal zich nog wel herinneren de z.g. ,Af- falre-Hindemith", waarin de jonge Duitsche kunstenaar was gewikkeld, en welke voort kwam uit een eigenaardige soort van behande ling. welke men in Dultschland den persoon Hindemith aandeed, zulks op grond van het feit, dat de dirigent werken opvoerde van Jood- sche meesters. Furtwangler verklaarde zich vóór Hindemith en richtte tot Dr. Göbbejg het verzoek hem te ontheffen van al zyn functies, welke hy tot dan toe in Dultschland bekleedde. Dit was voor het kunstzinnig i v -r r le was maarschalk Toesjatsjewski, die tot zqp hooge eer klom in het revolu- T tionnaire Rusland, en wiens ster nu zoo tragisch is ondergegaan door het wantrouwen van Stalin? f-r mynheer de officier-van-den-dag y „Verdorie, Tony, ben Je nu al van boven terug?” Met uitgestrekte hand liep lulter, nant Walter Danstley op zyn collega toe. Een korte handdruk en *n formidabele klap op zyn schouder waren de dank voor zyn spontane be groeting. .Dat durft te spreken van ..nu al weer terug”. Je moest Je oogen uit je hoofd schamen! Ja, voor jullie hier beneden is een half jaar dienst kloppen een pretje. Maar als je boVen in dat nest zoowat niets anders dan van die zwarte, valsche kroeskoppen ziet. nu. ik beloof je. dan duurt een half jaar langer dan je heele mili taire opleiding!” .Nou. bedaar maar, jongetje. Vanavond mag je met my mee gaan eten in de club." „We moesten de rollen omdraaien, dat lykt me heel wat beter! jy bent myn gast tpt op het moment, dat ik je aan je lot overlaat. Nou. en dat zal nog wel even duren!" ner Phllharmonisch Orkest. Op deze tournee zal de dirigent ook concerten in Nederland, waarschyniyk te te 's-Gravenhage. Reeds feerder trad Furtwkngler hier op. Door het Scheveningsche concertleven, dat in de zomermaanden zoovele vreemdelingen naar de .Parel der Noordzee" trekt, telt zyn orkest al van ouds zyn vrienden onder de Hollandsche kunstliefhebbers. Het was in 1931 en 1932, dat Furtwangler concerten gaf in onze groote ste den. Toenmaals dirigeerde hy ook voor de ge luidsfilm, ofschoon hy hiertegen is. Evenals zoovele groote kunstenaars schuwde Furtwang ler langen tyd de microfoon, en de aarzeling der kunstenaars schynt niet ongegrond te zyn. als men bedenkt, dat het eerste radio-optreden groote meesters byna nooit een suc- te zyn, en zeker niet dat van Furt- orkest. waarvan men zooveel had .Dus tegen vyf uur. De doode heeft geen ge legenheid gehad zich te verdedigen. Er heeft tenminste geen worsteling plaats gehad Voorzichtig trok Wemer het dolkmes uit de wonde. Het wapen bleek een Damascener dolk te zyn, van zeer kostbare uitvoering. Het hand vat was van ivoor, kunstig uitgesneden in den vorm van een hazenpoot. De kling was door een niet minder vaardige hand geciseleerd droeg tune onberispelyke ornamentjes, grootste waarde welke Wemer aan dit zeldzame wapen toekende was wel. dat het hem mogeluk den dader op X spoor kon brengen, stak hy den dolk by zich. „Verder kan ik hier niets doen. Nu het schrijfbureau." Met vereende krachten schoven zy de zware, massieve schryftafel op zy. Wemer klopte boven den linkerachterpoot en vernam inderdaad een hollen klank. Doch waar kon wel de suiting zyn’ Zy konden niets vinden, hoe zy ook klopten en tastten. Het bureau werd nu n kwartslag opzy gedraaid en daar ontdekte Wemer aan den binnenkant van den uitgeholden poot een klein Ivoren knopje. Hy drukte er op en tegelyk sprong aan een der zykanten 'n paneeltje open. .JEindeiyk!” Wemer bukte zich, doch welk een teleurstel ling. .Deeg! Hier is niets te vinden.” „Wat?” vroeg Langhalm plots als versuft. ,Js het leeg?” „Ja! De moordenaar kende het geheim van dit bureau dus.” In het huis van myn oom, den luitenant-ge- neraal van de Keizerlijke Garde Wladimir Pans- joelodseff. verkeerden. wyi hy een huwbare dochter had, cadetten, pages en jonge officieren, lederen Woensdag vond er een ontvangst in dit gastvrye, oud-Russische huis plaats. Onder de talryke vereerders van de schoone dochter des huizes viel de page Toesjatsjewski byzonder op. wyi hy zich niet slechts voor paarden en dansen interesseerde, maar ook als een groot liefhebber van muziek ontpopte. In het byzonder Interesseerde Toesjatsjewski zich voor Tsjai- kowski's balletmuziek, zyn lievelingsstuk was, naar ik my nog goed herinneren kan. Tsjai- De jonge page dit ballet, wyi hy zeer zeldzaam stok- beval Ik zachtjes en tuurde scherp in de duisternis. Maar hoe ik ook keek, ik zag niets, niemendal. Opeens hoorde Ik iets, X was een zacht, sleepend geluid, als van iets, dat berekend langzaam naderby komt, uit de richting van de veranda. Enkele seconden maar dreef een verscheurd wolkenpsdc langs d^ maan, zoodat even een matte glans omlaag kwam. En meteen zag ik ook let* bewegen: een donkere, gehurkte gedaan kwam om den h Het van de ces bleek wangler's verwacht. Furtwangler heeft weleer concerten gediri geerd op de Festsplele te Bayreuth, doch een verschil van meening met mevrouw Winifred Wagner was oorzaak, dat. de dirigent in Juni 1932 ontslag als artistiek leider nam. Het was In December 1933. dat de Minister- President van Pruisen, Hermann Göring, óp voorstel van den intendant-generaal der Prul- ,Neen. Eerst den doode om mogeiyke gegevens, omtrent de wyzen waarop hy vermoord werd, te venaunelen.” Langhalm deed een stap nader, doch Wemer riep hem toe: „Blyf voorlooplg daar by de deur staan, tot ik alles nauwkeurig opgenomen heb." Met scherpen blik onderzocht hy het tapyt en ook het lyk, doch hy vond niets, dat hem op een spoor zou kunnen brengen. Nu onderzocht hy de wonde. Even onder den tweeden hals wervel had de moordenamr hem getroffen. Het moordwapen stak nog in de wonde. De ver- slagene was dus blykbaar van achter en onver hoeds aangevallen. Het scherpe staal was met zulk een kracht in het vleesch gestooten, dat der halswervels afgebroken was. Om de wond zat een korst geronnen bloed, dat ook zyn kleeren en het tapyt bevlekt had. Wemer wendde zich tot Langhalm: ,De doode heeft waarschyniyk z'n moorde naar niet gezien. Deze is door die deur binnen komen sluipen en heeft den ongelukkige direct neergestooten." ,Dus de doode zou hem niet gezien hebben?" „Neen! En niemand bulten hen was getuige van deze daad. Alleen de zon! Maar helaas "n stomme getuige!" Langhalm was diep onder den indruk. Een dergeiyk tooneel had hjf waarschyniyk nog nimmer aanschouwd en hy kon z'n afgrijzen dan ook niet verborgen houden. ,De dood is ongeveer anderhalf uur geleden ingetreden." langhalm knikte slechte. Professor Nlnlnger kon in den loop van de laatste drie Jaren zestig groote en kleine mete oorsteenen verzamelen, welke Intusschen naar de verschillende meteorologische instituten voor onderzoek zyn getransporteerd. De onderscheiding, welke Washington hem dezer dagen verleende, heeft de professor ten '■olie verdiend. .van de veranda! veer van den sergeant en myn revol ver kraakten gelyktydig. Ademloos wachtten we en meenden steunen te hooren. Een oogen blik later kwam er vanuit het venster van dr. Knotter's kamer een lichtschijnsel, dat op de donkere gestalte viel. Op hetzelfde oogenblik sprong die weer op en meteen schoten we. Maar X leek wel of de duivel er mee speelde; als razenden vuurden we op dien gehurkten Idioot, maar telkens kwam hy met ‘n hupsch spronge tje dlchterby. Ons heele magazyn schoten we leeg en reeds hadden we het wear geladen, toen die zwarte roerloos bleef liggen. Terwyi wy hem nog met Argus-oogen bespiedden, ging eensklaps de deur open en kwam dokter Samuel Knotter naar buiten. .Duitenant.” riep hy met zyn krakende stem, „waar is u?” Voorzichtig kwamen wy vanachter onze dek king vandaan en naderden, met onze wapen* tn den aanslag, voorzichtig de plaats, waar ons zonderling doelwit lag. tegelyk met dokter Sa muel Knotter. Als aan den grond genageld stonden we daar en keken naar wat op den vcrandavloer lag. „Ik zou van u wel eenige opheldering van die schietparty willen hebben, luitenant. Het is al erg genoeg, dat u met uw horde hier gekomen is in deze .vredige omgeving, maar het gaat toch alle perken te buiten, dat u in het holst van den nacht met uw zinloos geschiet de menschen van hun zoo noodzakeiyke rust berooft. U be grijpt natuuriyk wel. dat ik dit niet over zyn kant kan laten gaan! Ik acht het myn plicht uw superleurëh van uw kwajongensachtig wan gedrag op de hoogte te stellen. Wie ter wereld haalt het In zyn hoofd, een ander zyn para- pluie. die hy heeft buiten gezet om te laten drogen, als schietschyf te gebruiken?” Walter Danstley lachte, dat het in het kleine eetzaaltje daverde. .Ja. jy hebt makkeluk lachen. Maar je be grijpt natuuriyk wel. dat het morgen op het compagnies-bureau myn beste beurt niet Is. Dokter Samuel Knotter is natuuriyk naar be neden gekomen om zyn beklag in te dienen!” .Je moet niet meteen het ergste vreezen, Tony", suste Walter. „Kan jy je dokter Samuel Knotter indenken zonder paraplule? Nou dan, is het dan zoo vreemd te veronderstellen dat hy zich een nieuwe is komen laten .aanmeten?” (Nadruk verboden) Ook dat was in zekeren zin een zeldzaamheid, want de pages blonken over het algemeen niet Uit’door een groote kennis en zy hadden slechts voor zeer weinig dingen eenige belangstelling. Indertyd was de jonge Toesjatsjewski een groot vereerder van Peter den Grooten, den genialen hervormer van Rusland. Daaruit moge blyken, dat hy toen zeer vaderlandlievend was. Toen de oorlog uitbrak, was Toesjatsjewski luitenant van de Keizerlijke Garde. Ik herin ner my nog een ontvangst in het huis van myn oom, ongeveer twee maanden voor het uitbre ken van den oorlog. Aan een kaarttafeltje zat een generaal, die toen nog weinig bekend was, maar later opperbevelhebber van het Gallcische front zou worden: generaal Broessilow. Aan een andere tafel lachte luitenant Toesjatsjewski. In dezelfde kamer bevonden zich dus twee mannen, die later wereldberoemd zouden wor den. Maar niemand van de aanwezige gasten zou dat toentertyd geloofd hebben. Professor H. H. Nlnlnger is aangewezen voor een onderscheiding, welke elk jaar door een staatsinrichting te Washington wordt verleend voor bet vorschlngswerk. waarby de meeste energie aan den dag werd gelegd en dat ten slotte tot het grootste succes leidde. Nlnlnger is van beroep curator van de afdee- iing Meteorologisch Onderzoek in het Colorado- Museum van Natuurgeschiedenis. Voor eenige jaren was hy professor, maar kreeg op een dag genoeg van het college geven, hing zyn toga aan den kapstok en ging op zoek nhar een meuwe levensvervulling, die hem meer bevre digde dan het lederen dag les geven. En daar- by kwam hy tenslotte terecht by de meteoren. By zyn jacht naar meteoren gaat de geleerde zeer systematisch te werk. Hy begeeft zich naar de meest eenzame streken van bet Wes ten van Midden-Amerika, werft er menschen, die een belangrijke dosis moed bezitten, en werkt dan stap voor stap het geweldig ultge- slrekte prairiegebied af. Dit geluksspel zoo zal het den kek wel toeschynen heeft tot nu toe veel succes gehad. Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U over valt bij het ópstaan, vóór ot na den maal tijd, koop dan even bij Uw drogist of apotheker een doosje AKKERTJES”. ■Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen "AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel tot bedaren brengen. Ook Gij zult opge togen zijn over de resultaten. Probeert ze I Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. AKKERTJES Volgens recept ton Apotheker Dumont

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9