ONS BLAD Het volmachten-ontwerp van de Fransche regeering I KARD. FAULHABER LIJDT Het nieuw» van heden AAN BRONCHITIS VOOR SCHUSCHNIGG DE BAROMETER Duitsche bisschop naar Hitler? Een oproep tot Spanje DE LUCHTMACHT VAN FRANKRIJK JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER HET BOMBARDEMENT VAN DE DEUTSCHLAND EEN „BLAUWE GARDE” VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS No. Senaat-commissie wil nieuwen tekst ten ontwerp aan Opwinding te München Verzet der commissie Commissie is het eens Twist tusschen Sikhs en over den tekst Mohammedanen Zuiver particulier, deelt hy mede Bilbao =3 De Kamer neemt tweede Generaal Beck's bezoek aan Parijs Het vraagstuk van het geschutskaliber Ter bespreking van den toestand der Kerk Auriol meent dat dit niet mogelyk is volgens de Grondwet Het ontslag van Rist en Baudouin Amerikaansche hulp voor Blum? Hy vermaant de geloovigen toch vooral geen incidenten te verwekken De Bisschop van Trier protesteert DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN X. - NUTRICIA’S „chocomel DE FIJNSTE CHOCOLADEDRANK NUTRICIA - ZOETERMEER Uit naam der non-interventie- landen zal de Britsche regeerlng op mensche- lyher oorlog-voeren aandringen ZATERDAG 19 JUNI 1937 219 Een doode en vyftig gewonden te Amritsa Een particuliere politiemacht van 8000 man gevormd DERTIGSTE JAARGANG ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. éen 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Een compromis mogelyk? Een scherpe verklaring van ds. Niemöller De stryd om <4 - o I» In bestrijding var. De 1 Sand op Zaterdag 1» ixl: 758.» Vorig» stand; 7SM De Kamer heeft de behandeling van het wetsontwerp tot het verleenen van volmach ten aan de regeering voor het wijzigen bij decreet van het douanetarief en het ver scherpen van de maatregelen tegen dumping voortgezet. Het wetsontwerp werd aange nomen met 347 tegen 351 stemmen. Een gezaghebbende, politieke persoonlijk heid heeft vanavond tegenover journalis ten verklaard: .Het huidige kabinet sal niet de verantwoordelijkheid op zich nemen aan de maeht te bljjven, wanneer het Maan dag niet beschikt over de middelen, die de verdediging van dengfranc kunnen verze keren." PAKIJS. IS juni. (Havas.) Na het on- •«rhoad. dat Abel Gardey met Blum heeft AMRITSA (Pendsjab), 18 Juni. (Reuter.) De Britsche troepen nebben bevel gekregen zich gereed te houden, in verband met de gespannen verhouding tusschen Mohammedanen en Sikhs. De markten zijn gesloten, terwijl de politie ver schillende plaatsen bewaakt. De onrust zou ont staan zijn, doordat Mohammedanen een aan val hebben gedaan op den stoet, die een door hen gedooden Sikh naar de laatste rustplaats geleidde. B(j gevechten zijn een Mohammedaan ge dood en 48 gewond. Twee Sikhs werden gewond. omgekomen makkere vas boord, waarna ze werden bijgezet op het kerkhof te Willemshaven De Fransche luchtmacht is weer op een na de machtigste ter wereld geworden; zjj komt direct na de luchtmacht der Sovjet unie. die sinds minister Blijkens het officieele communiqué sal op de beide partijen in Spanje dbor de Brlt- sche regeerlng. uit naam der 37 vertegen woordigde landen, een beroep worden ga daan. om onmiddellijk de noodige maat- regelen te nemen voor de bescherming der non-combattanlen. en voor de staking van de standrechtelijke of nihssale executies van personen om politieke rédenen. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD - A Kardinaal Faulhaber lijdt aan de gevolgen van een ernstige bronchitis. Algemeene vergadering van het Nederiandsche Roode Kruis te Groningen. LONDEN. U Juni De Dally Herald ■oWt, dat bondskanselier dr. Schnaehnigg een particuliere politiemacht vormt uit 8800 leden van het Vaderlandsche Front. De vliegtuigindustrie is genationaliseerd door de vorming van naamlooze vennootschappen, waarin de staat een zeer groote meerderheia heeft. Deze nationalisatie van een industrie, die voor bijna 2000 millloen francs orders per jaar ontvangt, heeft slechts 250 millloen francs gekost. De capaciteit der Industrie werd in één jaar met dertig procent verhoogd en einde 1933 zal die stijging, vergeleken met 1936, 100 pro cent bedragen. Wat de administratieve reorganisatie betreft, de leeftijdsgrens werd verlaagd en het aantal officieren met 25 procent verhoogd. Voor ver betering van het kader werd het hooge mili taire onderwijs gereorganiseerd. Morgen zal Abel Gardey In den Senaat zijn rapport uitbrengen. De minister van Financiën zal zelf uit naam der regeerlng antwoorden. Het Is zeker, dat Calllaux en Blum In het debat tusschenbeide zullen komen. Volgens sommige geruchten zou voorts een Senator, die tot de meerderheid behoort, den Woensdagmorgen door de Kamer aangenomen tekst met bepaalde wijzigingen In den Senaat willen indienen. VOETVERZORGING bOCDuALCMKMSTRIb TU Verder deelde generaal Beek mede, dat hij Zondagavond naar Berlijn terug aal reeren Er is - geen sprake van. dat hij naar Londen za. gaan, zooals bet gerucht ging; bij beeft geeo erkele reden, daarheen te gaan. De Fransche minister van OdHog. Daladier beeft vanmorgen generaal Beek ontvangen. PARIJS. 18 Juni. (Havas). De chef van den Duitscben genenden staf, generaal Beek, dK op bet oogenblik in Parijs vertoeft, heeft den vertegenwoordiger van de Temps medegedeeld aat zijn bezoek aan Parijs zuiver particulier was HU te gekomen om de tentoonstelling te bezoeken en om een bezoek te brengen aan Mjn vnend, generaal Von Kuehlentahl. den Duitschen militairen attaché te Parijs Aange zien de betrekkingen tusschpn het Duitsche en bet Fransche leger goed zijn, beeft de generaa. natuurlijk ook een bezoek' gebracht aan dé Fransche legerchefs. D’ “’kt thuis en vraagt het in cafe's en sportgelegenheden plaatsen vertegenwoordigd Voorts dringt de commissie er op aan. dat de gijzelaars en krijgsgevangenen der weder- zydsche partijen in overeenstemming met de humanitaire beginselen worden behandeld, dat het systeem van gijzelaars In de toekomst wordt afgeschaft, en dat alle gearresteerde nlet- Spaansche Ingezetenen, die niet aan bet tegen woordige conflict hebben deelgenomen, in vrij heid gesteld worden. Deze beginselen zouden eveneens toegepast moeten worden op de bur gers op het gebied van een der beide partijen, die sympathiaeeren met de andere partij. De commissie doet verder een beroep op de beide partijen, om zich te onthouden van bombar- deeren van open steden. n vertegenwoordiger der Sovjet-Unl» was de eenlge, die reserves maakte en opmerkte, dat naar de meening zijner regeerlng de op roep niet op voet van gelijkheid aan de beide partijen mag worden gezonden, daar, zooate hij zeldo, de Spaansche regeerlng geen open steden heeft gebombardeerd. Twee andere bommen kwamen naast het schip terecht. Ook daarna kon men niet op de vlieg tuigen schieten, omdat de hevige rook op bet schip het zicht belemmerde. Zesjarig jongetje te Hilvervum waarsehijnltfA aan <to gevolgen van het eten van vergiftig» nessen overleden. 3 De O 15 sal uit de Spaaaocbo wateren naai Nederland terugkeeren. O O PARUS. 18 Juni (Havas) Ten teeken van rouw over den dood van Doumergue te de vergadering van den Senaat, waarin het ontwerp der financieele volmachten aan de regeering behandeld zou worden, geschorst en verdaagd tot morgenmiddag drie uur. Volgens dit blad zijn functionarissen van de schatkist bereid om het Congres aanbeve lingen te doen toekomen tot het instellen van een belangrijke verhooging der heffingen op di videnden en renten van effecten in handen van buitenlanders; en Frankrijk te helpen de Fran sche kapitalen op te sporen en de eigenaars te identificeren, teneinde Frankrijk te helpen hen desgewenscht te belasten. gehad, en waarbij ook Vincent Auriol te genwoordig was, bleken de standpunten van de regeerlng en van de leden van den Senaat teseer uiteen te liggen, dan dat een compromis zou kunnen worden overwogen. Bij hun opmarsch naar Bilbao stuiten de rechtschen op de grootste moeilijkheden. Een door de roode troepen opgeblazen brug maakte de ravitailleertng uiterst moeilijk. Maar onmiddellijk werden de noodige maatregelen getroffen voor den aanleg van een hulpbrug Utt München wordt gemeld, dat Kardi naal Faulhaber reeds langén rijd lijdt “n de gevolgen van een ernstige bronchitis, waardoor het den Kerkvorst tot nu toe niet mogelUk b geweest de vaatgesteide beaoeken aan verschillende streken van het uitgestrekte Aartsbisdom te verrichten. De Kardinaal betreurt het ten zeerste dat hij juist bfj principieels kwesties, wools deze door de arrestatie van poter Mayer aan de orde zijn gesteld, niet In staat Is om persoonlijk zijn diocesanen in de St. Michaetekrrk toe te spreken. De Vereenlgde Staten zullen Blum hel pen om de Fransche kapitalen weer naar Frankrijk te doen terugkeeren. aldus schrijft het „Wallstreet Journal” in een uit Washington gedateerd artikel. BERLIJN, 18 Juni Welingelichte krin gen meenen te weten, dat een bekende Duitsche bisschop binnenkort een bezoek zal brengen aan Hitler, om met hem den toe stand der Kerk in het Derde Rijk te be spreken. Vlak daarop gaf de commandant het bevel, het vuur op de vliegers te.openen. Nauwelijks was het bevel gegeven, of daar vielen de bommen op het onbeschermde verblijf bemanning in het voorschip en op het voor dek. nog voordat het afweergeschut in werking was gmteld. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR fgldfoon Administrate 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: par kwartaal voor Alkmaar f2.— /oor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de jlV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger De non-lnterventieeommtesie b het eens ge werden ever den tekst van oen oproep tot de strijdende partijen In Spanje om een humaner zouden worden gebrai schillende straten ba name In de Gran Vla. Volgens een bericht uit Vittoria zouden de Baskische troepen Orduna hebben ontruwna Gisteren zou een rechtsche patrouille de stad zijn binnengetrokken. Vincent Auriol heeft vanmiddag aan den rap Ptrteur-generaal van de financieele Senaats commissie Abel Gardey. een brief gezonden, waarin hjj hem herinnert aan den tekst, welke Woensdagochtend zes uur door de Kamer werd aangenomen. De Senaatscommissie heeft gis teren. na den minister te hebben gehoord, be sloten hem te vragen voor alles een tekst van een wetsontwerp t^gen speculaties en fraude fr: te dienen. In een telefoongesprek heeft Gar dey den minister nog verklaard, dat deze tekst de „tekst der volmacht" zou kunnen zijn, even wel onder voorwaarde, dat d<f'regeering hierin oe maatregelen uiteen zou zetten, welke zij wil de nemen, en welke zjj niet wilde nemen. De minister verklaart, dat dit in de huidige twtetandlgheden niet mogelijk is. Er te niet al leen sprake van speculatie en belastingontdui king. doch van een kapitaalvlucht van naar hatting vijftig tot zestig milliard franc, se dert een tijd van twee j*ar. Dit kapitaal moet ■oo spoedig mogelijk worden teruggebracht. Tenslotte vestigt de minister de aandacht van de commissie op de ernstige moeilijkheden, wel ke het gevolg zouden zijn van bet te lang in onzekerheid laten van de geldmarkt en van de Ceheele openbare meening. Na de vergadering -van de financieele com- nüAsle van den senaat heeft de voorzitter Abel Gardey, zich naar den minister-president be keven, om hem het ontwerp, dat hedenmiddag door de commissie Is opgesteld, te overhandi gen. De regeering heeft verzocht, dat de Kamer morgenavond negen uur bijeen zal komen, ter behandeling van het financieele wetsontwerp, nadat het door den Senaat besproken zal zijn. Hiertoe werd besloten. Du sitting van den Franscben Senaat, die het volmachten-ontwerp zou behandelen, b tetgo- »teld tot heden. ab rouw ever Doumergue a deed. De Senaateoommbale wenscht een nten- wen tekst, dien Aurtol weigert te aanvaarden PARIJS. 17 Juni. (Havas). Bij de opening tan de nieuwe luchthaven van Bordeaux heeft de Fransche minister van Luchtvaart Pierre Cot een belangrijke rede gehouden over de uit breiding der Fransche luchtmacht. De' resultaten van de verbetering. Juni 1936 Is aangebracht, vatte de aldus samen: Het moderne materieel te met 110 pet. verhoogd, en dit percentage zal aan het einde van dit jaar 180 bedragen. Bovendien zal de reserve-luchtvloot met 80 pet. uitgebreid ztn, terwijl het aantal bombardementsvliegtui gen met 400 pet, te gestegen. De opperbevelhebber van de Duitsche vloot, admiraal Raeder. heeft Donderdag te Wllhelms- hafen, tijdens een rouwplechtigheld ter eere van de dooden. die bij het bombardement van de Deutschland gevallen zijn, een rede gehouden ..Zelden." aldus de admiraal, .gevoelde het Duitsche volk zulk een diepe smart als bij den aanslag van Ibiza De admiraal gaf voorts een beschrijving van de omstandigheden, waaronder het bombarde ment plaats vond. De vliegtuigen werden, voor dat zjj bommen lieten vallen, reeds door de be manning opgemerkt. Aanvankelijk dacht men, dat het mogelijk vliegtuigen der nationalisten konden zijn, omdat de roode initialen niet zicht baar waren. Een bekende Duttsebo Bisschep sow aften—- kort een bespreking met Hitler hebben. Een doode en M gewonden «Un te betreuren b(j lelletjes tasoeben Mohammedanen Sikhs In Pendsteb. Generaal Beek verklaarde, dal lijn bezoek aan Parijs een zuiver particulier karakter draagt. Japan heeft aan Washington medegedeeld, dat het bezwaar blijft maken tegen een beperking van het geschutskaliber van 14 duim. Blijkens een uiteenzetting van den Franse hen minister van Luchtvaart, Pierre Cot. ia de Fransche luchtmacht de tweede ter wereld. De fascistische jeugdorganisatie, die momenteel Duitschland bezoekt, gaf in de geweldige „Deutschland-Halle” een demonstratie I L De Bisschop van Trier. Mgr. Bomewasser, die onlangs voor de rechtbank als getuige werd gehoord en daarop door den Officier van Jus titie van meineed werd beticht, welke be schuldiging door de pers en via de radio aan heel de wereld werd bekend gemaakt, heeft thans bij den Minister van Justitie een protest ingediend en verklaard, dat hij zijn getuigenis geheel overeenkomstig de waarheid heeft af gelegd. Een desbetreffende verklaring Is verle den Zondag In alle kerken van het Bisdom Trier voorgelezen. De 72-jarige Bisschop zegt daarin, dat deze valsche beschuldigingen het zwaarste kruis van heel zijn leven vormen. ,J)e toestand Is In de afgeloopen weken veel dramatischer geworden, eigenlijk zou men moeten zeggen: In de afgeloopen uren”, aldus zelde ds. Niemöller gisteren tijdens een gods dienstoefening in de Hobenzollemkerk te Berlijn. Ds. Niemöller deelde mede, dat verscheidene leden van den broederraad Donderdag werden gearresteerd. De bureaux van den Prulslscben broederraad werden gesloten. Sprekende over de arrestaties zei ds Niemöl ler: „Wij stellen ons de vraag, wiens beurt het morgen zal zijn. Men heeft ons vrije verkiezin gen beloofd, maar wij weten, dat het tegen overgestelde zal plaats hebben. Vandaag heb ben alleen de vijanden van de kerk het voor het zeggen. W(j zouden eigenlijk moeten zeg gen: het la afgeloopen. Maar wanneer ons ver stand aegt, dat het met de kerk ten einde la. dan antwoordt God: Neen! De kerken zijn nimmer zoo vol geweest als thans.** der eenlge dwang op hen werd uitgeoefend hun kinderen zen hebben, Beieren niet. Het uniform van dit corps, de S.K„ zal blauw van kleur zijn. De organisatie komt overeen met de „ZWarthemden" van rükskanselier Hitler. Het corps zal gewapend zijn en zijn voor naamste taak, aldus het blad, de Oostenrljk- sche Natlonaal-Socialteten te bestrijden. Deze beslissing zou. volgens de Dally Herald, ver band houden met de onlangs oütdekte samen zwering tegen den bondskanselier, welke om beoogde hem en zijn zoon te ontvoeren. De „Blauwe Garde" van het Vaderlandsche Front zou niet officieel uA>rden en derhalve in staat zijn snel en krachtig op te treden. Bchuschnigg zal er zelf de leider van zijn, niet In zijn hoedanigheid van bondskanselier, maar als hoofd van het Vaderlandsche Front. Veel leden der Blauwe Garde zullen gerecru- teerd worden uit vroegere leden der Heimwehr Hij dankt alle geloovigen voor de vele en hartelijke bewijzen van trouw en aanhanke lijkheid. die juist In deze dagen tot uitdruk king zijn gebracht. Met den vollen ernst van zijn Apostolisch woord echter vermaant hij de geloovigen volkomen kalm te blijven en In alle omstandigheden af te zien van iedere demon stratie op straat. Intusschen heeft de Nat. Hoe pers In haar streven om alles wat katholiek Is te blamee- ren een zielzorger, die In buitengewoon hoog aanzien staat, beschuldigd, dat hij misbruik zou gemaakt hebben van den biechtstoel, wel wetende dat de aangevallene vanwege het biechtgeheim zich abeoluut niet kan verdedi gen. Iedere geloovlge katholiek weet, aldus de Kardinaal, wat hij van dergelijke beschuldigin gen moet denken. TOKIO. 18 Juni. (Reuter). De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Hlrota heeft den ambassadeur der Vereenlgde Staten medegedeeld, dat het standpunt van Japan no pt ns het kaliber van scheepsgeschut onveran- ctrd ia. x Zooals men weet, had Japan reeds bezwaar gemaakt tegen een maximum van 14 duim. In de wandelgangen van de Kamer wor den de berichten, welke van den Senaat werden ontvangen, druk besproken. Men hoopt, dat dit regeertngsHc haam, zijn on - veraoenltJke hooding niet aal handhaven, en dat men morgenavond tot een compro mis zal komen. De leden van de oppositie vragen evenwel, hoe een dergeljjk compro mis tot stand son moeten komen. Kapt Fanger, de commandant van de ..Deutschland”, is benoemd tot commandant van de vestingen op de Noord-Frlesche eilanden, langs de Westkust van SleeswIJk-Holstein. HU wordt opgevolgd door kapitein Wenneker. vroe ger vloot-attaché te Tokio. Alfred Fabreluce schrijft In de Liberté dal ook Jacques Rueff zich tefug zal trekken uit de commissie van beheer ven het Egalisatie fonds. 1 De opwinding In München onder de bevol king te buitengewoon groot en de vermaning van Kardinaal Faulhaber kwam juist op tijd, daar ernstige incidenten gevreesd werden Vooral omdat In 'de officieele Nazipeis het resultaat gepubliceerd werd van de aangifte van nieuwe leerlingen voor de b(jteondere en openbare school. Wie werkelijk aanneemt, dat meer dan 95 procent der ouders vrijwillig en zonder dat voor de neutrale school zou geko- kent het katholieke volk van De financieele commissie van den Senaat heeft op voorstel van den rapporteur Abel Gar dey een nieuwen tekst aangenomen. De commissie blijft op haar stuk staan. Zij te bereid de regeering de wapens te verschaffen, welke zij zal vragen voor -den strUd tegen de speculanten en de vluchtelingen voor den fiscus. Het ontwerp bestaat uit een artikel, dat als volgt luidt „De regeerlng wordt gemachtigd, gedurende de gewone zitting van 1937 en ten laatste tot 31 Juli 1937 bij decreten, besproken in den minis terraad. maatregelen te nemen tegen het inge- vaar brengen van het openbaar credlet en de spaargelden. Hierna volgen de feiten, welke verboden zijn, nJ. alle maatregelen tot wijziging van de pari teit van den franc, zooals deze is vastgesteld bjj de wet van 1 October 1936, alle maatregelen strekkende tot een gedwongen leening, een ge dwongen liquidatie of een gedwongen conver sie van de openbare schuld of particuliere schuld, en verder alle maatregelen, strekkende tot het wijzigen van de betrekkingen tusschen den Staat en de Fransche Bank. De voorzitter van de commissie, Calllaux, beeft van minister Auriol een schrijven ontvan gen. waarin deze als een van de redenen, waar- «n de regeering niet kan voldoen aan het ver langen vah de commissie een nieuwen tekst In te dienen, opgeeft, dat het volgens de grondwet niet mogelljt Is een financieel ontwerp tn te dienen in den Seifiat. LONDEN, 18 Juni. (Reuter.) De commis sie van niet-Inmenging bet eens gewor den over den tekst van den oproep, die tot de belde partijen in Spanje gericht sal worden, om den oorlog mensche>ljker to maken. In de vergadering van de financieele com missie van den Senaat heeft minister Vincent Auriol de brieven voorgelezen, waarin Rtst en Baudouin hebben medegedeeld, dat zij zich wenschten terug te trekken uit de commissie van beheer van het Egalisatiefonds. Dit schrij ven van de beide deskundigen, die hun meening te kennen gaven over den flnancieelen toe stand, heeft diepen Indruk gemaakt op de leden van de commissie, die beloofd hebben den inhoud van de brieven geheim te houden. Na de vergadering werd geen enkel commu niqué gepubliceerd. Uit mededeelingen van uit Bilbao ontsnapte burgers en uit de aanwezigheid van Baskische versterkingen dicht bij de hoofdstad, welke uit de stellingen der rechtschen te zien rijn, zou bevestigd worden, dat de militie zich er op voorbereidt de verdediging tot In de stad zelf voort te zetten. Alle bruggen te Bilbao zouden voorzien zijn van ladingen springstof, welke bU de nadering van den vijand tot ontploffing X Er zijn In de ver leades opgericht, met wetsontwerp mgedtend tot xirkten van bolgewassen. van de „Deutschland"

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1