I I I f- h r LATE BEZINNING Met Mgr. Huibers naar Egmond bi 1 i s t Internationaal Landbouwcongres ST. ADELBERTSAKKER SANEERING AFGESTEMD PLECHTIG GESLOTEN lij’ 1 DINSDAG 22 4UNI 1937 Vorstelijke gift van een onbekende I Prof. Nolet vertelt De Algemeene Vereeniging De vlag ait! Belangrijke conclusies ONTSLAG GEHANDHAAFD I Portugeesche taal en letterkunde Hr. Ms. Van Meerlant Australische premier in ons land Nieuwe reddingboot voor de N.Z.H.R.M. Onderhoud met prof. Nolet Hoofdbestuur gaat aan het werk In de slotvergadering hebben de verschillende secties haar resoluties ingediend Alg. Ver. voor Bloembollencultuur verwerpt de ordeningsmaat- regelen met 137 tegen 79 stemmen ,r Te Brussel is een landbouwtkntoons klas vee was I t |4 Een plek, dierbaar aan ons katho liek geloof en vaderlandsliefde Verschillende zaken met dr. Colijn te bespreken Door minister Colyn ontvangen I Bruin, óók\?onder zon, door de snelle huldbruinende werking van AMILDA-zonnebruincréme, welke ook zonder zon, alleen reeds door den Invloed van licht en lucht, de huid moot egaal bruint. J I' van l«t s 1 k UI s dateert dan de geschiktheid. P dertorei l t Het internationale landbouwcongres te in een plechtige vergadering die Maandagmid dag te 4 nor b gehouden in de Ridderzaal, waar het Donderdag JJ. in tegenwoordig heid van Prins Bernhard en verscheidene ministers en grinten te geopend, officieel gesloten. Uiteraard was de belangstelling seer veel geringer dan Donderdagochtend J.L naar de •Hing gehouden, waarop veel eerst* i bewonderen Db heer M. de Jong te 's-Gravenrage Is toe gelaten als privaat-docent aan de Gemeente- unlverslteit, ten einde onderwijs te geven in de Portugeesche Taal en Letterkunde L*4 i ser in iet En zoo zullen talrijken ongewljfeld Vrij dag a.& naar Egmond gaan om met Haar lems Bisschop een onzer grootste geloofs verkondigers te eeren op de plek van zijn eerste graf, aldus als katholieken eerend de plek dierbaar aan ons geloof en onze vader landsliefde. De voorzitter dankte alle rappoiieurs en het secretariaat voor het verrichte werk, waarna een der Dultsche gedelegeerden na mens alle delegaties den markies de Vogüé dankte voor de wijze, waarop hj) het con gres had geleld. Te 8 uur werd het congres gesloten. De deelnemers vereenigden zich des avonds asui een slotbanket In het Kurhaus te Scheve- nlngen en zullen in de volgende dagen nog verschillende excursies in ons land maken. G. cht dor sek ut. In ca, an le- cl. 17; 2L n- ti- 23. an 25. ti en l5I Bij stemming werden alle saneeringsmaat- regelen voor 19371938 ongewenscht geacht. Vóór afschaffing 137, tegen 79 stemmen en 6 blanco (langdurig gejuich en geklap). Naar wjj vernemen, b aan den penning meester van de Noord- en Zuid-Holland- sche Redding Maatschappij door een an- bekenden schenker een bedrag van f 15.00# gezonden voor de aanschaffing van een motorstrandreddingboot. Onmiddellük heeft het bestuur van de N. Z. H. R. M. opdracht gegeven aan de fa. Gebrs. Taat te Katwijk aan Zee tot den bouw van eên motorstrandreddingboot voor de Noordkust van Terschelling. om de reddingmaatschappü in staat te stellen in snel tempo hapr materiaal up to date te naken. Naar het blad voorts verneemt zal In Sep tember as. ’t station van de N.Z JI.R.M. te Hol- lum op Ameland worden gemoderniseerd, waar de nieuwe motorstrandreddingboot .Abraham Fock” thans nog in aanbouw ter vervan ging van de roelreddingboot zal worden gesta- tionneerd Het nieuwe boothuis is in aanbouw. De proeven met den reddingboot wagen, voor het vervoer van de boot over het wad en langs het strand, worden thans op Ameland gehouden. De resolutie van de derde sectie, over landbouw-coöperaties, constateert dat onder de huidige omstandigheden een zekere door den staat geleide economie een maatregel van noodzakelijke voorzorg Is, op voorwaar de dat alle economische groepeeringen on aangetast worden gelaten en dat rekening wordt gehouden met het beginsel van het prtvaat-bezit, terwijl de producent niet be roofd mag worden van de mogelijkheid, zelf eenlg initiatief te nemen in zijn eigen be drijf. De discussie werd dan voortgezet over de uit drukking .alle besturen van kweekersorganlsa- lies”. Het Holl. Bloembollengenootschap, de L.T.B. en andere bü de contact-commissie aan gesloten vereenigingen hebben hun leden geen gelegenheid gegeven om voor 1938 een uitspraak te doen. Waar halen die besturen het recht van daan, aldus de heer de Zeeuw, om zoo op te tre den? Alleen de Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur heeft het eerste en laatste woord en daar om huldigde spr. het hoofdbestuur, dat zich af zijdig heeft gehouden en de vergadering een zuivere uitspraak wil laten doen. In de resolutie van de zevende sectie over de landbouw-industrleën wordt met voldoening geconstateerd, dat belangrijke technische resoluties zijn verkregen met de nieuwe toepassing van landbouwproducten voor de vervaardiging van textlelstoffen, welke resoluties vooral belangrijk zijn voor die landen, die niet in voldoende mate over de gebruikelijke textielgrondstoffen beschik ken. De wensch wordt uitgesproken, dat het onderzoek naar de technische mogelijk heden wordt voortgezet, rekening houdend met de belangen der landbouwbevolking en der nationale economie. Blijkens een aan het departement van Defen sie ontvangen bericht is Hr. Ms. Van Meerlant 31 Juni van Southampton vertrokken. Ziedaar beknopt saamgevat het rijke dagpro gramma van het feest, dat ongetwijfeld velen, ■eer velen zal doen opgaan naar den zoo merk- waardlgen akker, waar eens Sint Adalberts ge beente rustte en welke geheiligd is door zijn gedachtenis. We hebben oud-professor pastoor W. Nolet als voorzitter der Bisschoppelijke Commissie bereid gevonden In een persgesprek onzen lezey nader over dit feest te oriënteeren. De door de vierde sectie voorgestelde reso lutie Inzake de fokkerij sluit zich aan bij de in 1934 door het internationale landbouwcongres te Boedapest aangenomen resolutie. Dé resolutie van de zesde sectie, inzake de veeteelt, wijst op de groote beteekenls van vita mine- en mlneralen-houdend voer voor den veestapel en acht een systematisch onderzoek van deze materie noodzakelijk. Het tweede deel van de resolutie sluit zich aan bij de resoluties van het Internationaal landbouwcongres te Boedapest in 1934. Teneinde de botermarkt te rationaliseeren beveelt het congres den regeeringen de volgende maatregelen tot vergrootlng van het boterver- brulk aan: Verbetering van de kwaliteit en standaardiseering van de productie van boter: Voorlichting van de verbruikers (omtrent de grootere voedingswaarde van boter in verge lijking tot andere vetten)Het verzoek aan staatsinstellingen of door den staat gesubsi dieerde instellingen om voornamelijk boter te gebruiken: Bemoeilijking van het gebruik van plantaardige vetten en margarine; Wettelijke bescherming van het woord „boter" door ver bod van het gebruik van dit woord voor alle stoffen, die niet geheel uit melk zijn bereid: Verbod van het kleuren van margarine om deze het aanzien van boter te geven: Verbod om In de reclame voor margarine uitdrukkingen, af beeldingen of andere middelen te gebruiken, die den indruk wekken dat men met een zui velproduct te doen heeft. De tweede sectie, voor onderwijs en propa ganda. constateert in een uitvoerige resolutie de groote beteekenls van goed landbouwonder wijs, dat op moderne leest geschoeid dient te zijn. De heer de Brabander bewees aan de hand van citaten, dat de oud-voorzitter, de heer E. H. Krelage. aan de zijde van de anti-saneerders staat. Alvorens wij afscheid van de Sierteelt- centrale gaan nemen, aldus spr. (daverend en langdurig applaus), willen wij verklaren, dat de heeren er van gemaakt hebben, wat er van te maken was, maar dat de opzet verkeerd was. De heeren kunnen van een welverdiende rust gaan genieten. Onder minutenlang gejuich verzocht spr. straks de vlaggen op het Krelagehuls te hij- schen, wanneer de saneerlng gevallen is. Markies de Vogüé opende de bijeenkomst en deed mededeeling van de besluiten der te Sche- veningen gehouden algemeene vergadering van het internationaal landbouw comité (CIA.). De voorzitter, markies de Vogüé, herinnerde er aan, dat door de jongste statutenwijziging het karakter van de CJA. gewijzigd is. Was ze aanvankeljik een commissie, belast met de voor bereiding van elk volgend internationaal land bouwcongres, In de laatste jaren is ze een soort federatie van belangrijke landbouworganisaties geworden. Daarom heeft het bureau voorgesteld den naam Commission Internationale d’Agri- culture te wijzigen in Confédération Internatio nale d’Agriculture. Vervolgens noodigde de voorzitter de voor zitters der verschillende secties uit, de door deze secties aangenomen resoluties in te dienen met een korte toelichting over de wijze, waarop In de secties de elndresolutles tot stand zjjn ge komen. Mr. H. van Haastert deelde in zijn kwali teit van voorzitter der eerste sectie, die het meest algemeene karakter droeg en dan ook als de belangrijkste sectie beschouwd kan worden, mede, dat de resolutie over de in ternationale botermarkt met veel moeite en Maandagmiddag om kwart over vier is de Australische premier, de heer Lyons, vergezeld van zijn beide secretarissen, In Den Haag aan gekomen. De heer Lyons heeft In Amsterdam de lunch gebruikt en reed in een auto van het korps motordienst vandaar naar Hotel des Indes in Den Haag, waar hij zijrj, intrek heeft genomen. Om 5 uur heeft de Australische premier, ver gezeld van den Engelschen gezant, sir Charles H Montgomery, zijn opwacjying gemaakt bij sür. Nederlandschen collega, dr. H. Colijn. In de resolutie van de achtste sectie, die voor namelijk was samengesteld uit vrouweljjke deelnemers en gewijd was aan het onderwerp: de vrouw ten plattelande, wordt overwogen dat het physleke welzijn van de plattelandsbevolking van het grootste belang Is voor de geheele patie en aan de hand van een ingesteld onder zoek naar de woningtoestanden, de drinkwater voorziening, moederschapszorg en kinderverzor ging ten plattelande in verschillende landen wordt geconstateerd, dat op dit gebied nog veel ontbreekt en wordt den vrouwenorganisaties verzocht, deze kwesties grondig te bestudeeren, opdat zij de voor de volksgezondheid verant woordelijke lichamen van voorlichting kunnen dienen. In het tweede gedeelte van deze resolutie wordt geconstateerd, dat er in sterke mate ver band bestaat tusschen de hygiënische toestan den op het platteland en de economische positie waarin de plattelandsgezlnnen verkeeren. Alle resoluties werden na een korte toelich ting van de sectie-voorzitters onder applaus door de plenaire vergadering aangenomen. Verschillende afgevaardigden, die het woord hebben gevraagd om voor de sluiting van het congres nog een dank- of afscheidswoord te mogen spreken, kregen daartoe thans gelegen heid. Achtereenvolgens voerden het woord vertegen woordigers van de delegaties van Canada, .Egyp te, Hongarije, Brazilië en Spanje. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur kwam gistermiddag in Buitengewone al gemeene vergadering bUeeri ter bespreking van de vraag of de saneerlng 1A.1938 gehandhaafd zou moeten worden. Na het openingswoord van den voorzitter, dr. A. J. Verhage, werd de kwestie onmlddellijk ter tafel gebracht. De afd. Voorhout verklaarde zich te gevoelen als een gast bjj een begrafenis. Laat men twee sprekers bü de baar het woord laten voeren, Dr. Düt als anti-saneerder en den heer D. W. Lefe ber, die een dankzegging kan uiten voor de be toonde belangstelling en een in memoriam, waarin de goede daden van den ovfrledene wor den belicht. Dit voorstel werd met groote meer derheid van stemmen verworpen. De ketenen weg De heer Murk feliciteerde het hoofdbestuur, de leden en het vak met dezen uitslag en sprak de hoop uit, dat het hoofdbestuur alles in het werk zal stellen om de belemmeringen zoo spoe dig mogelük op te heffen. De voorzitter verklaarde, dat deze uitspraak overtuigend Is en dat het hoofdbestuur en zeker ook spreker alles in het werk zullen stellen om ze loyaal uit te voeren. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur Is Inderdaad de vereeniging bü uitstek voor het vak. omdat 80 tot 85 pct. van de belanghebbenden in de bloembollencultuur er in georganiseerd Is. Na de rondvraag werd de büeenkomst ge sloten. optimisme. Teeltregeling voor 1938 is onge wenscht, te meer daar dit jaar mlllioenen meer bollen verkocht zün. zoodat de opleving in het economische leven ook hier gevoeld wordt. Laat men het initiatief niet verliezen en niet ver schrompelen. Weg met de vrees, weg met de bangheid 1 Vandaag de ketenen weg, de boeien los, een vrü bollenbedrüf 11 De heer Murk legde er nog een schepje bo venop en meende, dat niemand meer aan de mlnimum-prüzen wil vasthouden. Een klein percentage denkt nog Iets te kunnen hebben aan de teeltregeling. De natuur regelt de teelt wel. zooals een week geleden nog duidelük is geworden. Een hoogere macht regelt alles, zoo als het goed voor ons is. Men stemme unaniem tegen de saneerlng. De afd. Voorhout temperde het enthousiasme eenigszins door er op te wijzen, dat er thans van een schün-oplevlng sprake zou kunnen zün. Wat de vlucht van de cultuur naar het buiten land betreft, merkte spr. op, dat men buiten onze grenzen toch nooit een product van dezelf de standing kan krügen. Geroep: Je weet er niks van! De heer Grullemans sprak de hoop uit, dat Den Haag vandaag de stem van het vak zal hooren en dat deze zal doordringen tot de on partijdige Nederlandsche ministers. Men moet niet meer van Den Haag afhankelük zün. Door de devaluatie is ontzettend veel meer verkocht, uitbreiding van de cultures is broodnoodig! De heer D. W. Lefeber was er van overtuigd, mosterd na den maaltüd op te dienen, maar wenschte toch als saneerder een laatste poging voor behoud te wagen. Er zün nog handelsbe- lemmeringen, die een woordje meespreken. Bui- tenlandsche machten stellen vast, hoe groot de invoer wan bloembollen mag zün ten opzichte van hun eigen bloemenrükdom. Het werkloozen- vraagstuk wordt niet opgelost door uitbreiding van de teelt. Alle besturen van kweekersorganisaties zün er volgens spr. van overtuigd, dat het vak nog niet kan buiten eenigen bedrüfsmaatregel. De heer Rjjneveld stelde vast, dat alleen de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur een beslis sing heeft te nemen over het vak. Het hoofd bestuur heeft zich thans van een standpunt onthouden, zoodat de heer Lefeber eerst den uit slag van de stemming had moeten afwachten. Onder applaus betrad Dr. Düt het spreekge stoelte. De voorzitter wees er op, dat lederen spreker slechts tien minuten spreektijd zün toe gestaan, zoodat men niet teveel voor applaus mag opeischen (hilariteit). Dr. Düt zette in het kort de wordingsgeschie denis van de saneerlng uiteen en de daarna sterk veranderde omstandigheden, waardoor deze maatregelen funest werden. Het bedrüf is absoluut verplaatst naar het buitenland, het geen spr. met cüfers aantoonde. Wil men nog langer de bedrüfsmaatregelen. dan gaat het heele vak In Nederland* naar den kelder. Zou de? regeering een onderzoek Instellen naar het aan tal overtreders van de saneerlng. dan zou het percentage dichter bü de 100 dan bü de 99 lig gen. De kleine munt-correctie heeft het vak eenige verlichting gegeven en er is reden tot bekwaamheid heeft georga niseerd", aldus beleed Ir. Koster volgens het verslag in .Het Nat. Dagbl." Ook verklaarde hü. dat de N. S. B.-en door hun crttlek zelf de vijanden op een hoop hebben gedreven en daardoor dien vijanden gelegenheid gaven hun eigen wapens uit het N. 8. B -arsenaal weg te kapen. Met groote ..knaphandigheid" hebben de vüanden van de N. 8. B. bulten- landsche toestanden tegen haar uitgebuit en de leidersgedachte hebben ze geëxploiteerd in een vereering van Colün, In ,,het doen ontstaan van een Colün-mythe”, waarbü over aanpassing, devaluatie en verwaarloo- zlng der defensie niet werd gepraat. De N. 8. B. heeft te veel gepraat, te veel papier gebruikt en te veel critlek op dat papier ge zet. Maar Leidend Beginsel en programma heeft zü niet tot gemeengoed gemaakt." Zoo ongeveer luidde de boete-preek van den algemeenen propagandaleider. Bü besluit van den burgemeester van Schie dam werd in December jj. de toenmalige hoofdinspecteur van politie, HL N. H. D., aldaar wegens ongeschiktheid ontslagen. Tegen dit besluit teekende de ontslagene bü het Ambtenarengerecht beroep aan. De behan deling van dit beroep was 31 Mei IJ. Maandagochtend deed t Ambtenarengerecht, bü monde van zün president, mr. dr. H. J. D. van Lier, uitspraak. Hlerbü bleek, dat het ge recht het oordeel van den burgemeester van Schiedam deelde. Het ontslag werd bevestigd op grond van on- Lyons stond de pers, die in een slingerend bootje langszü was gekomen, vriendelük te woord en sprak van de goede verstandhouding, welke zjjn land steeds met het onze, speciaal met Neder- landsch-Indlë, als buurland, heeft onderhou den. HU hoopte, dat dit vrlendschappelük be leefdheidsbezoek dat reeds eenige jaren op zün program had gestaan, tot een versterking der wederzjjdsche vriendschap zou büdragen. Op de vraag of hü ook vraagstukken practische politiek bü zün bezoek aan dr. Co lün zou aanroeren, zelde de heer Lyons, dat het mogelük was, dat hü. op geheel infonneele wü- ze de zaak behoort In wezen tot het terrein van de Britsche regeering te Londen de kwestie van een non-agressiepact voor de Zuld- zeestaten ter sprake zou brengen. Ongetwüfeld maakt ook de luchtverbinding van Nederlandsch-Indlë met Australië onder werp van bespreking uit. De heer Lyons, die zelde een prachtige reis te hebben gehad, zal heden ons land verlaten en zich naar Brussel begeven. Flacon 90 ct. Tube 80 ct. Doos 50 en 25 et- „We rekenen op vele pelgrims dit jaar, zoo jet ons de voorzitter. De vereeniging „Vrienden van Egmond" te Amsterdam organiseert een autotocht met kofflemaaltüd en ook uit andere plaatsen worden pelgrims verwacht De deel nemers uit Amsterdam rijden in den namiddag ook nog naar het Genadeoord van O. L. Vrouw ter Nood. Secretaris is de heer P. Sweers, 8ta- dionkade 23. .Egmond, dat de herinnering aan een der groote geloofsverkondigers en medewerkers be waart. wordt meermalen „de wieg van christe- lük Holland genoemd.” Dóór heeft het vader huis van ons volk, als nationale eenheid be schouwd, eens gestaan, daar heeft de abdü van Egmond, het stamhuis der graven van Holland, gelegen. Mr. D. J. van Lennep sprak 14 April 1841 in büaün van Konlng Willem II In bet Koninklük Instituut van Wetenschappen reeds deze gedenkwaardige woorden: men en plaatsen van ons vai weinige die meer belangrijke bü ons wekkién dan de naam en plaats Inom ptaal nderdaad, de N. 8. B.-ers hebben op een geestelük eiland geleefd, of liever op een schiereiland, dat al te duidelük vastzat aan het ras-en-bloed-en-bodem-verheerlü- kende en de Kerk bestrüdende Dultachland. Nu dat schiereiland angstwekkend onder hun stampende voeten is afgebrokkeld, nu bezinnen zü zich op de benardheid van hun positie. Toen hun politieke tegenstanders hun verweten, dat zü zich aan matelooee en onrechtvaardige critlek te buiten gingen, trokken zü geen leering uit dit verwüt, maar werden nóg driester. Thans moeten zü er kennen, dat het verwüt van hun tegen standers gegrond was. Zü hebben het hun tegenstanders buitengewoon gemakkelük ge maakt hen doelmatig te bestrijden. Immers zü zelven hebben zich aanhoudend op bui- tenlandsche toestanden beroepen en deze toestanden, hoe onverkwikkelük en stuitend voor het Nederlandsche gevoel deze ook mochten zün, steeds op weinig Nederland sche wüze verdedigd. Wü herinneren slechts aan de willekeurige uitwüzlng van vier Ne derlanders uit Duitschland, aan de zgn. vlag- incldenten gedurende den verlovingstijd van het Prinselük Paar, aan het geschrüf van het ,.Nat. JJagbl.” naar aanleiding van de Dultsche zedelükheidsprocessen enz. Ook de houding der N. 8. B. onmiddellük na de de valuatie gaf den tegenstanders gemakkelük spel om haar als onvaderlandsch te brand merken. De vüanden van de N. 8. B. zjjn niet zóó knaphandig" geweest als de N. B. B. zelve onhandig. Intusschen Is het goed, dat zü zl0h op haar beginsel en program gaat bezinnen, mis schien zal zü dan ook eens tot de bekentente komen, dat belde niet geëigend zün voor ons land en volk. In ieder geval zullen wü Katholieken zoowel door ons woord als onze daad moeten toonen, dat ons beginsel en ons program voor volk en vaderland beter zijn dan welk ander beginsel at program ook. Met grooten luister zal Vrijdag a.s. 25 Juni, op den Sint Adalbertusakker te Egmondbinnen door Z. H. Exc. Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, het feest van Kennemers Apostel worden gevierd met een Pontificale Hoogmis. Onder deze H. Mis, die om 10 uur aanvangti zal de Bisschop ook de feestpredicatie houden. De Paters Benedictijnen zullen de wis selende gezangen zingen. Om half twee houdt pastoor Nolet, voorzitter der Bisschoppelijke commissie, een Lof, waaronder een korte toespraak. Bezoekers zullen ook het Jeugd werk kamp „Vredesteijn" kunnen bezich tigen. Te 4 uur zal de Bisschop in de Priorij de Vespers voorzitten. nop-overig was, verkocht. Daarna zün de laat- 8te °yerblÜfselen van abdü en kerk vernietigd. -Doch de vereering van St. Adalbert of Adel- bert stierf niet .Aan onzen tüd bleef het voorbehouden een herleving der aloude godsvrucht te rien! Sint Willibrordus herinnert u zich het 8t. WllUbrordusputje te Heiloo het Heilig Loo liet een züner bevriendste leerlingen, St. Adalbert, hier eens achter. Na diens heilig leven werd hü op den akker te Egmond be graven om daaruit door een hem vereerend later geslacht opgegraven te worden, om elders in eere te worden herdacht. Maar de St. Adalbertusakker bleef in eere óók door den put. „Ziedaar de beteekenls voor ons land en voor ons katholicisme, hetgeen Vrijdag as. op den 8t. Adalbertusakker weer zal plaats vinden. „Herrezen is de vereering op deze plek voor St. Adalbert, een onzer grootste geloofsver- 1 cndlgers. wiens gebeente zoo nauw verbonden werd aan ’s lands geschiedenis. In protestantsche tüden geraakten akker en putje in vergetelheid. Maar prof. Nolet heeft in de Wtirmondsche bibliotheek een handschrift gevonden van den Alkmaarder D. van West- phalen, waarin deze vermeldt, dat in 1662 de put nog té zien was, evenals de kapelrulne. De opgravingen van prof. Holwerda in de jaren 1720 en later hebben de ligging van de oude kerk aangetoond en bewezen dat daar een kerkfort heeft gestaan. Na de consecratie der nieuwe kerk te Egmond aan de Hoef bracht wülen Mgr. Calller een stille hulde aan Adal- bertus’ eerste rustplaats en dit voorbeeld is door vele geloovigen gevolgd. Als bisschop van Haar lem bewaarde hü nog steeds den kromstaf der Egmonder Abdü. De premier van het Australische Oemeene- best, de heer J. Lyons, is Maandagmorgen van Southampton op Schellingwoude aangekomen. Te 12.20 streek de reusachtige „Challenger”, een viermotorige vliegboot van de Imperial Air ways, voor den transatlantlschen dienst gebouwd, langs den Durgerdammerdük in de marjnevlleg- haven Schellingwoude neer. Een motorboot, waarin ter verwelkoming de commandant van de marinevlieghaven van Schellingwoude, eenige vertegenwoordigers van de Bataafsche Petro- leummaatschappü en de heer P. Guilonard, on derdirecteur van de K. L. M. aanwezig waren, bracht den heer Lyons naar den steiger van de B. P. M. voor het centraal station, waar de ondercommandant van de marine te Amsterdam de kapitein ter zee J. E. Meyer Ranneft hem namens minister Colün welkom heette. Per auto is het gezelschap daarna onmiddellük naar Den Haag doorgereisd. Tüdens zün tocht van Schellingwoude het Centraal Station hadden wü, terwül motorboot in de Oranjesluizen lag om te schut ten, nog even gelegenheid den premier over het water heen eenige vragen te stellen. De heer openbare zondenbelüdenis. welke in den Haagschen dierentuin door ir. Koster verder werd afgelegd, was niet onlnterea- sanÜ. Dat het Nederlandsche volk ontoegan- kelük voor de N. 8. B.-„waarheid" is geble ven, schreef hü althans voor een belangrijk gedeelte toe aan de schuld van de Beweging en haar leden zelf. „Ondanks het verbazend veel en hard wer ken. dat de N. 8. B. gedaan heeft, ik zü er niet in geslaagd, den menschen haar^begin- selen bü te brengen. We hebben deze begin selen niet voldoende uitgedragen en zün verdwaald geraakt in allerlei politiek ge doe. Zooals een Gewestelük Commissaris heeft uitgedrukt: We hebben op een eiland geleefd en daar steeds elkaar gezien. Toen vonden we dat het op het eiland druk was en dat het erg goed ging. Maar intusschen maakte men op het vasteland de zaak te gen ons gereed en wü hebben dat niet be merkt, daar niet voldoende aandacht aan besteed. Men kan niet anders zeggen, dan dat men den tegenstand tegen de N. 8. B. met groote na langdurige discussies tot stand is ge komen. 1 Nationale Dagblad" vonden wü een verslag van een N.S.B.-zppël in den Haagschen Dierentuin, waarop de al- meene propagandaleider van de N. S .B., de op 1 Dec. 1936 ontslagen directeur van de Chamottefabriek. tr. Koster, die zün Ka merzetel voor zün aangewezen opvolger vrü moest laten om zich geheel aan de beweging te kunnen wüden, een woord van bezinning namens den algemeenen leider ir. A. Mussert beeft laten hooren. Na de daverend onbe zonnen verkiezingscampagne van de N.8.B., welke tot een even daverend échec leidde, komt de bezinning rijkelük laat. Maar, beter laat dan ndbit, zal men zeggen. De heer Koster verklaarde, dat de NJB-B.'en vol hoop en vertrouwen den verkiezings strijd waren ingegaan, in de overtuiging een belangrijk stuk van de ziel van het Neder landsche volk te hebben vervuld. Deze hoop en vertrouwen zün beschaamd en die over tuiging is een waan gebleken. Wü zün bedro gen uitgekomen, aldus erkende hü- Met deze bekentenis velt de heer Koster namens den algemenen leider een vernietigend vonnis wet de NBB.-leiding zelf, welke zich dus aan een waan blükt te hebben overgegeven en een hoop en vertrouwen heeft aange kweekt, welke allerminst door de realiteit gerechtvaardigd werden, terwül zü zich in de ziel van het Nederlandsche volk, dat de N.8.B. exclusief beweerde te vertegenwoor- digen, totaal heeft vergist. Voor zulk een leider en zulk een leiding nog het volstrekte leidersbeginsel te durven opeischen, gelük ir. Koster dat namens Mussert deed, getuigt overigens nog van meer moed dan bezin ning. De Onder de na- Pand zün er herinneringen Eg- inond." En hü bepleitte een monument op deze plaats van de opkeming van ons volksbestaan. In het historische St. Denis had eens konings haaf de graven der oude koningen geheel verwoest, maar ,Jn kalmer tüden” is daar een verzoeningsaltaar gesticht. Zoo iets wilde van Lennëp reeds. „Door het werken van Dom Willlbrord van Beteren. De Bont, Ruüs de Beerenbrouck e.a is eindelijk aan v. Lenneps gedachte uitvoering gegeven en een begin gemaakt met den her bouw der Abdü. Om aan den wensch van wü len Mgr. Calller te voldoen, is, in overeenstem ming met het verlangen van den voorzitter der St. Adelbert-Stlchtlng. die den herbouw der Abdü leidt, n.l. den Hoogeerw. Abt van Ooster- hout, bü notarieele overeenkomst de akker in eeuwigdurende erfpacht gegeven aan het Bis dom Haarlem (de vereeniging bleef inmiddels eigenaresse». Het bisdom verzorgde immers reeds andere dergelüke bedevaartplaatsen als Heiloo, Noordwük e.a. ,St. Adelbert was dé geestelüke vader van ons volk. Hü heeft den grond gezocht en ge vonden en bewerkt. Egmond was de plaats van 8t. Adelberts vrije keuze, als zwervend mis sionaris zwierf hü van plaats tot plaats om zich in Egmond te vestigen, zooals we bü Ros- wljde lezen: Maar bü voorkeur hield hü zich op in eene plaats, Egmond geheeten, om dat het hem goed dacht daar buiten het ge weld van de wereld te leven.’’ ,J5 Juni 740 stierf hü- Hü werd op den akker te Egmond begraven en boven zün graf bouw den zün vereerders een kerk, welke zü met muur en gracht omgaven, zoodat het gebouw een zoogenaamd Castellum of Kerkfort werd, naar den ouden frankischen aard. ,Deze daad van piëteit deed ons een eigen vorstenhuis deelachtig worden, waarvan de naam Holland tot heden ons nog dierbaar is. De versterkte veste werd meermalen bü de in vallen der Noormannen en Denen verwoest. In 857 werd ons land wel zwaar geteisterd en de Bisschop van Utrecht moet zün zetelplaats ont vluchten. We lezen in de geschiedenis daarna: „Elndelük hebben zü ook de kerk van St Adel bert verwoest en den priester St. Jeroen te Noordwük onthoofd.” .Doch als in 917 de Denen zün verslapen, keert Bisschop Balderik naar Utrecht terug en begiftigt Karei de Eenvoudige graaf Dirk I. zoon van het eigen land, in erfelük leen met de kerk van Egmond, boven het graf van Adel bert. „Naar aanleiding van een beschreven ver- achüning wordt Adelberts gebeente oppegraven en op last van Dirk I overgebracht naar de door dezen gebouwde kerk op de plaats Hallen, waar nu de kom van het dorp te vinden is. Bü die kerk had hü een houten klooster gebouwd. Waarin hü Benedictinessen plaatste.” Doch hoe is dan de akker daarna nog in de Vereerende aandacht der geloovigen gebleven? „Wel, doordat op de geheiligde plaats, waar het gebeente van onzen vaderlandschen heilige zoolang gerust had, een bron ontsprong, welke wü er nog terugvinden in den^niden St. Adel-* bertaput. De kerk herinnert ons op den feest dag in de Magnificat-antifoon er aan: toen het lichaam van den H. Adelbert op Gods open- bring werd verheven, ontsprong uit zün graf een bron van zeer ^oet water, dat altijd vloeit Tot heil der geloovigen. Alleluja!’’ Maar als,het eerste klooster een klooster der Benedictinessen was, vanwaar dateert dan de arbeid der Benedlctünen? .Dirk H veranderde het nonnenklooster in •en Benedlctüner Abdü, welke nu in steen werd opgetrokken. Volgens het „Chronicon Egmun- danum” zou dit in 977 geschied zün. Wegens de invallen der Nooren werd daarop de Abdü versterkt. Vele eeuwen heeft de Abdü van Eg- “wnd getrotseerd. In Dec. 1798 stortte de Zui- dertoren in, de laatste welke nog van het toen voormange klooster ovëfelnd stond. Twee jaar daarn^/ verkocht Jean ilnne, wiens eerste echt- ïepoote Vrouwe van (Egmond was geweest, al de bouwvallen in openbare veiling aan sloo- Pers te Alkmaar. In 1820 werden de fundamenten met al wat Voor dit station zal ook een nieuwe water dichte motortractor worden aangeschaft van het model zooals de Engelsche Reddingmaat- schappü er na vele proefnemingen een heeft aangeschaft en waarvan de secretaris, de heer H Th. de Booy, eenige proefnemingen heeft bügewoond. De tractor is bestemd om de vüf ton zware boot, die op een wagen met rupsbandwielen wordt vervoerd, in de branding te rijden. De nieuwe tractor zal den naam „Het Zeepaard" dragen. De kosten van dit mechanische „Zee paard" zün, zeer hoog. Misschien wordt het voorbeeld van den onbekenden gever gevolgd Ook voor U/ ""few Jan haalt hem nog net.en nog wel dwarb door het verkeer. Rook toch WINGS die rul len je vwvl van die zenuwachtig heid ophelpen/ Je b»nt Weer zoo energiek en weer hee- lemaal #h vroeger. Wings Amencan Cigarettes n. rt os

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13