WEST-FRIESLAND A Centrale fok veetentoonstelling BEURS VAN AMSTERDAM AL hh M nu zü hun de set den st Volg door c public rikaan Neemt 4 per: enorm een to Maa een gr meer rladlot radlo-1 deelen Uoen i De Ya spreke: als bij het t panze, Het der, da zoo lar van de aanziei oogenb sen, wi welijks roepma om her geert n den. Js Amerik een coi kregen, 1 miUi< kreeg e Deze de Stal moet 1 geld we niet all dag vo< bovendl derende van Da zjj moe ken, ho kunnen Deze rikaansi weet te gekeerd deoonda vondst 1 De b worden ging hei Burns 1 veelzijdi eigenlijk kan. Me Burns ji zwerver kwam 1 buis in geluid t zen van oefent i men mi Zoo o der” nle een rijk DEh MARKTEN Wisselkoersen 14 SEPTEMBER TE HOORN P F DINSDAG 22 JUNI 1937 Zuster ernstig gewpnd W eer bericht ANDIJK BLOKKER VENHUIZEN Jl WERVERSHOOF ENKHUIZEN DE RIJP Examen* L.O. WOGNUM ASSENDELFT GROOTEBROEK ILPENDAM KROMMENIE MEDEMBLIK OOSTER-BLOKKER PURMEREND HOORN H MAANDAG 21 JUNI 1937 DOO HOOGKARSPEL nominaal Over 1937 vermoedelijk geen nadeelig saldo DESTRUCTOR-DISTRICT PURMEREND Wat is tentoonstellinga- conditie? te Laat Noord-Holland toonen, dat het zyn goeden naam nog met eere draagt Een opwekking tot deelneming Bij het oversteken van den weg door een zandtrailer gegrepen PROVINCIAAL NIEUWS Kringvergadering Bond voor groote Gezinnen f Hot «I. Sachs alhier. Zaterdagavond wordt op het 21 Fokker 155 Van 'n goed opgezetten Jaariykschen fokveedag kan nu voor alle genoemde doeleinden een goede prikkel uitgaan. Wy weten, dat ondanks het met algemeene stemmen genomen besluit in de algemeene vergadering van den Bond Jaarlijks een fokveedag te houden, er toch nog vele fok kers zijn, ook georganiseerde, die mln of meer sceptisch staan tegenover het nut van R.K.V.V. „De Valken" De Valken hebben de verre reis naar Heemskerk niet beloond ge kregen. Met een 71-nederlaag kwamen zfj te rug. waarmede tevens een plaatsje In de res. Ie klas ia verkeken. Valken aWlt-Rood a werd een verdeeling der punten, eindstand 35. toonen, waarmede het brengen in zgn. tentoon- stellingsconditle verklaard is. Na een hartelijk dankwoord volgt sluiting met den chrlsteiyken groet. Alkmaar, Juni 1937. De Ryksveeteelt-consulent, Ir. L. de Vries den een Wljhenke, oud 72 jaar, weduwe van Hendrik, du Gardljn. <16% 21% 97 138 185 148 162 164 190 139 176 Hoogste barometerstand: 7M.4 Blackaod. Laagste barometerstand 7532 Blaavandahnk. Matige tot zwakken tot 508 230 164»/, 36% 223 315 106 316 97 125 118% 122f 113 113% 40.10 46.32% 45.15 UI»* 9.60 6.34 8.98% 72.90 8.09% 30 70 41.70 275% 248 213 164 141 218 83 4% 220 317 109 316 „De Eendracht" Zondagavond hield de Vellingvereenlglng ,,De Eendracht", in samen werking met den L. T. B. en den Ned. Tulnders- bond. een spoedvergadering in café „De Land- Jongen te water. Spelenderwijs geraakte de elf-jarige J. D. in het water langs het Unjer- pad. De jongen viel achterover in deze mod dersloot. Gelukkig wisten voorbijgangers hem nog tjjdig te redden. 148 161% 1641 190% 158% 82% 62% 50 314 255 416% 21 98 VERWACHTING: Noord-Westelijke tot Zuid-Westel(jken wind, zwaar bewolkt tot betrokken in '1 Noorden, in het Zuiden gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Zon op 4-37 - onder 21.26 - Licht op 3156 Maan op 20.19 onder 3.22 23 Juni V. M. 40.10 *6.32% 45.15 1-817/, 277 241 214% 166 138 220 107 4% 8.98% 72.92 8.10 30.70% 41.71 40.10 46.30 45.12% LS1% 9.60 6.34 507 230 164 36% 97 125 121 122 no% 111 Voetbaluitslagen R.K.V.V. Sparta De West-Friezen aSparta a 31; Oud-Sparta- Sparta 164. den 35% 39»/. 58 68*/. 237/, 6% 41»/, 94 3»/. 11% 12 23% 1’4 Van 2 Congres Internat Men vei Katholle rrld aar Congres onderwe der Wei tueelen. 101AJ 94»/« 100% 81% 947/, 100% 96% 33% Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo N. York cable Rome Praag Madrid 36% 68% 24% 6 41»/, 95H 11% 23% 1»4 19% 12% 8 „En w Uuist. Mark ms mij aans dlgen he honderdc Wernei .4» er plannen „Neen, veer wat Ik gaarn, „Waan biet zone commisss "Weer n ,.U mo gebeurd nemen.” «Maar JRudoli „Ver Köhler Maar roemd klaar rr verlngsproces wordt. Na gehouden stemming was de geheele ver gadering voor dit voorstel. Hierna volgde behandeling van speciale vel- vacht, kop en pooten li sloot zijn teruggevonden, gaande. Vorige Slotkoersen Heden 101% 94% 100»/, 81% 947/, 100% 96% 33% >57% 82% 62% 48% 313»/. 252% Peudawa Continental OU Shell Union OU Tidewater Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl SUau V L O. O. Allied Interoontin. Rubb. Scheepvaart Java Ch. Japan Holl.-Am. Hjn Xon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd St. Nederland Suiker H. V. A. Java Cultuur NX8.U Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Dude Dell □oostkust Jenembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South. Railw Chic. Mllw t e ex. dividend Het onweer. Tijdens het onweer, dat zich Zondagmiddag boven onze gemeente ontlastte, is de bliksem Ingeslagen in de boeren-hofstede van den heer Jb. Koopman Pz. De schoorsteen werd van het dak geslagen. Een begin van brand kon nog tijdig worden gebluscht. Nederland 1934 Obllg g. v. o. r~*-■ - i___ O. V. O.-terrein alhier een wedstrijd gespeeld tusschen GVO. 2 en HB.V. 2 van Heiloo. Hedenmorgen acht uur Is een ernstig onge luk gebeurd op 't Zand tfe Amersfoort, waarbij de eerw. zuster Vlncentio ernstig werd gewbnd. Zuster Vlncentio, die van Mariënweert niar het Wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis wilde oversteken, om de patiënten in de wijk te gaan verplegen, wachtte eerst tot een autobus gepas seerd was en stak toen over. Zij bemerkte ech ter niet, dat van tegenovergestelde richting een zandtraller aankwam. Zjj werd gegrepen en een twintigtal meters op den bumper medegesleurd. Vervolgens werd zij tegfen den trottoirband ge smeten, waar zij bewusteloos bleef liggen. On- mlddeliyk werd zjj Mariënweert binnengedra gen en later naar het St. Elisabeths Gast- en Ziekenhuis overgebracht. Zuster Vlncentio werd ernstig gewond. O.m. werd een heup verbrijzeld en liep zij nos ver schillende andere verwondingen op. die kringen vaak verkondigen, dat het meedoen aan tentoonstellingen alleen voor de kapitaal krachtige fokkers Is weggelegd, ten eerste om dat zij enkel In staat zijn vee te fokken van een zoodanige kwaliteit, dat het op een tentoon stelling kan verschijnen en ten tweede, omdat het Inzenden belangrijke kosten met zich mee brengt, waarbij dan in hoofdzaak wordt gedoeld op het In tentoonstellings-condltie brengen van het in te zenden vee. Wjj willen niet ontkennen, dat, naarmate de fokkerij meer een Individu alistisch karakter draagt, de financieele draag kracht een groote rol speelt. Dat het voorwaarde Is voor een slagen in de fokkerij ontkennen wjj, daarvoor leveren vele streken in het Oosten en Zuiden van ons land met zijn vele kleine be drijven wel de bewijzen. Daar treft men, dank zij een hechte samenwerking vele bedrijven aan met fokvee van hooge kwaliteit. Reeds vaker hebben wij beweerd, dat de Noord-Hollandsche bedrijven over het algemeen te klein zijn om ze op het gebied der veeverbeterlng Individualis tisch te drijven, terwijl ze biet klein genoeg zijn, om een hechte samenwerking als iets noodza kelijks aan te voelen. Dat wjj hier in het bij zonder doelen op de aanschaffing van mannelijk fokmaterlaal behoeft geen nader betoog. matisch ingericht, waarvan de temperatuur op lederen wlllekeurigen graad kan worden afge steld. De bedoeling is deze moderne koel techniek <toe te passen voor het zoowel nat als droog prepareeren van bloembollen waarmee een zeer vroegen bloei wordt verkregen. Ook Is deze Inrichting te gebruiken voor het koelen van fruit, druiven en groenten. We wenschen den heer SUp met deze uitbreiding veel succes en ho pen gaarne, dat een en ander de fruitteelt en glascultuur, hier ter plaatse al reeds beroemd, nog verder ten goede zal mogen komen. Voor belangstellenden wordt de inrichting gaarne ter bezichtiging gesteld. Bloembollencultuur De afdeellng Enkhui- zen van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft plannen ontworpen voor een in Sep tember a*. te houden gladiolententoonstelling. Burgerlijke stand. Geboren: Augustina, d. v. Martinus Johannes van de Meij en van Cornelia Anthonia van Langen; Jan Ebele, z. v. Teije Reldinga en van Petronella Ruyter te Beemster; Marie, d. v. Cornells Geugjes en van Nceltje Taams, te Ilpendam; Geertrulda Anna, d. v. Petrus Johannes Prinsen en van Maria Admiraal. Getrouwd: Johannes Bernardus Oreuter, oud 35 jaar en Elisabeth Anna Schouw, 23 jaar. Overleden: Niesje Zeekant, oud 75 j., weduwe van Dirk Asjes te Wijde Wornier; Maartje Uit de werkverschaffing Nadat van den RIJksinspecteur van de Werkverschaffing be richt was ontvangen, dat de werkverschaffing en steunverleenfng in de gemeente zouden wor den stopgezet, is het aan 30 van de 43 by de werkverschaffing en steunverleening geplaatst? werkloozeri In den tyd van één week gelukt, werk In het vrije bedryf te kragen. De Ryks- inspecteur heeft het gemeentebestuur toege staan, de werkverschaffing met één week te verlengen. De Stedemaagd maakt.een tocht door 't land Maandagmorgen is de Stedemaagd met haar 2 pages van hier vertrokken, om een reis door 71 gedeelte van Nederland te maken. De rets duurt drie dagen en gaat naar Zuid-Holland. Utrecht en Friesland. Op den tocht worden folders uit gereikt met het programma voor de as. Jan Pietersz. Coenfeesten. De Olympische avond. Deze sportgebeur tenis, welke Maandagavond werd gehouden op het K.V.V.-terrein, is vooral in financieel op zicht byzonder geslaagd. De belangstelling was enorm en de commissie, die dezen avond heeft gehouden ten bate van den autotocht voor cuden van dagen, kan zeer tevreden zyn. Naast het komische gedeelte van het programma, n.l. een veteranen-voetbalwedstryd tusschen leden der belde plaatseiyke middenstandsvereenlgln- gen „De Hanze” en ,JK. M. V.", die 'n gelyk spel (1—1) eindigde, viel er ook goede sport te bewonderen. Allereerst werden er worstelwed- stryden gehouden, daarna de voetbalwedstrijd en vervolgens harcUoopen en wielrennen. De vrij sterke wind heeft natuuriyk aan de prestaties wel Iets afgedaan, doch al met al was het een avond die er zyn mocht. Moderne inrichting Aan de reeds wijd ver maarde kweekery van planten en bloemen, an nex championcultuur enz., van den heer W. 8i)p is dezer dagen ophieuw een aanzienlijke uitbrei ding tot stand gekomen. Het betreft thans een hypennoderne koelinrlchting als In deze pro vincie nog niet bestaat. Het geheel is onderge bracht in een van steen opgetrokken gebouw, waarvan de wanden met een 16 c M dikke kurk- platenisolatle zijn voorzien. De koe’Inrichtng Is verdeeld in voorcel en twee koelcellen, de laat- sten bieden plaats voor een 1000-tal z.g pootjes- bakken. In de machinekamer is een twee-cylin- der Frigidalre koelmachine, aangedreven door een 5 PIC. electromotor, opgesteld. De geheele Installatie»geleverd door de fa. van Riet schoten en Houwers te Rotterdam is vol-auto- Bultengewone ledenvergadering Zaterdag avond werd in café Haakman een buitengewone ledenvergadering belegd op Initiatief van het be stuur der Vellingver. „De Tuinbouw”, in samen werking met de L. T.-B.-besturen en de neutrale organisaties, ter behandeling van twee zeer in grijpende maatregelen door bovengenoemde be sturen voorgesteld. n.l.: 1. verplicht aanschaffen van goedgekeurd pootgoed. zoowel van vroege als late aardappelen voor den oogst 1938. 2. Verplichtend stellen om In 1938 de verkeerde exemplaren uit de aardappelvelden vroegtydig te verwijderen en tevens te trachten een bouw- verbod uitgevaardigd te krijgen voor Zeeuwsche Bonte en Blauwe en Westeinderblauwe. De voorzitter. Ph. Roosje, verwelkomde byzon der de aanwezige burgemeesters J. Schrander en J. Elders, resp. van Grootebroek en Bovenkars- pel, alsmededen RUkstutnbouwconsuient Ir. Rletsema en B. Machlelse, hoofd R. K. Tuin bouwschool alhier. Spr. lichtte uitvoerig de voor stellen toe. v Reeds eerder werd tot dit doel een bijeenkomst te Hoogkarspel belegd met vooraanstaande per sonen in het TuindersbedrUf. Na zeer uitvoerige gedachtenwisseling, waarby veel misverstand uit den weg geruimd werd, zijn de voorstellen met groote meerderheid aangeno men. Thans rost nog het benoemen van een commissie van afgevaardigden uit het vellingbe- stuur en tuindersorganlsaties. welker taak zal wezen het vaststellen van een bepaalde grens tot waar het bouwverbod zal gelden. Aan het slot der vergadering werd ernstig mis noegen geult over het inhouden der heffing voor het L. F. O., waar door het Velllngbestuur soe pelheid was toegezSgd en de bedragen thans ge heel worden ingehouden. Het bestuur zal alsnog doen wat mogeiyk is. Nog werd ernstig op het hart gedrukt, in ver band met het natte weer, vooral niet na te laten, opnieuw de aardappelen te sproeien. Drak bexaek De Amsterdamsche voetbal- vereenlging A F.C. heeft in Hoorn op feestelijke wijze het feit herdacht, dat ze het res. eerste- klasaerschap weer heeft heroverd. Voor dit ge beuren was de Hoomsche Boot, de ..Baron van Dedem”, speciaal afgehuurd. Met muziek werd door de stad getrokken en in „De Kelzerskoon” werd het feestdiner geserveerd. Een en ander trok groote belangstelling. Tragisch De heer K. D, uit Groote broek bezocht Zaterdagavond alhier de bioscoop. Onwel wordende spoedde hij zich naar huis, waar hy zich te bed begaf. Daar overleed hij na eenlge oogenblikken. Twrnkring. De Turnkring „West-Priesland” zal op 10 en 11 Juli alhier de Jaarlijksche tum- feesten houden. Dit feest zal gehouden worden op het terrein by het café van den heer D. Groot. R.K.V.V.R.E.O. Voetbaluitslagen: St. George IR.E.O. I af gekeurd; St. George ARE.O. A afgekeurd; R.EO, IIZouaven II 31. Zoo is het R.E.O. II eindelijk gelukt om beslag te leggen op het kampioenschap Res. 3de klasse Zaterdag j.l. vergaderde bovengenoemde Kring in Paviljoen Kinheim te Alkmaar. De voorzitter verwelkomde de niet talrijk opgekomenen, wees op den gunstigen uitslag van de verkiezing $n op de commlssle-Fleskens, die misschien mid delen zal vinden om de lasten der groote ge zinnen te verminderen. Naar aanleiding der notulen deelde de secre taris mee, dat t rapport van 't H. B. inzake reductie op gas-, electrlcltelts- en waterlelding- prijzen aan de afdeellngen zal gezonden worden. De punten der agenda worden daarna be handeld. waarby enkele voorstellen meer uit voerig werden jiesproken: o.a. 't bouwen van ge schikte woningen voor groote gezinnen. De voorzitter deelde hiérbij zijn ervaringen mee uit Alkmaar, waar gunstige resultaten zyn bereikt. Tragisch stergeval Terwijl de heer K. Dek ker alhier zich Zaterdagavond met eenlge huls- genooten op de kennis te Enkhulzen bevond werd hü onwel en spoedde zich naar zijn woning in de Schaperstraat alhier en ging onmiddeliyk ter ruste. Zyn echtgenoote. die hem van Enkhulzen spoedig was gevolgd, vond hem by haar thuis komst dood op bed liggen. Dr. v. d. Koogh, Bovenkarspel, haastig ontbo den. vermocht slechts den dood te constateeren. Een tragisch sterfgeval. De Kermis De vpfdgagsche kermis behoort weer tot het verleden. Waren de eerste vier dagen rustig, den laatsten dag was t druk, wat voor de zakenmenschen prettig Is. Maandag, den traditloneeen lappendag, is het buitenge woon druk geweest. Een 150-tal kooplieden had hu nkramen opgebouwd en hebben ongetwij feld goede zaken gemaakt. Werk gegund. Het schilderwerk met leve- ring van glas enz. voor het te bouwen huls met kantoren van den heer A. Mak is gegund aan Dinsdag 14 September houdt de Prov. Bond van Rundveefokvereenlgingen een grooten fok- veedagi te Hoorn. Brutaal stukje Onbekende daders hebben 's nachts eeh schaap van den veehouder B. Nooy, in het weiland langs den Communlcatieweg. ge stolen en «ter plaatse achter een hooirook slacht. De bout is meegenomen. ‘een jutezak In Het onderzoek 31 Juni 19 Juni Vos. Hotk. baden Voe. dotk. beden 8.98% - 72.92 - 8.10 - 30.70% 1- 41.71 3taatsleeningen I I Nederl. 1936 1H Nederl. Cert. 3% Nederl. Obllg I Ned. Indlé 1934 3% Indié 1937 »K Youngl. (M.K.-verkl.) Banken Kmsterd. Bank Xolonlale Bank (ndlsche Bank >rt. Handel-MU. Industrieën Jnllcver "alve Delft Mg. Kunstzijde Van Berkel's Pat vleuwe Philips Ved. Ford 'ndustr Buitenland Anaconda Kennecot Bethlehem Steel O. a Steel Rep. Steel 0. 8. Leather Intern. Nickel Stand Brands vfjjnbouw Mg. Exploitatie ttedjang Lebong Petroleum Kon. Olle Jaboes Perlak 1 ex claim Burgerlijke stand. Geboren: Betsie, d. v. J. Vet en S. Buis; Jacobus Franciscus. z. v. J. Oudejans en G. Tuyp; Maria Margaretha Anna, d. v. J. W. Konyn en A. Sas. Vorige Slotkoersen Heden H% 31 19% 12% ge- terwyi de een is bouw”, onder leiding van den heer C. Reus De vergadering was goed bezocht. Deze spoedvergadering was belegd om te spre ken over veredeling van den aardappelteelt en het treffen van maatregelen hiertoe. ,- Op een vorige week gehouden conferentie van oordeel maatregelen te treffen voor het aan bovengenoemde besturen, was men eenparig van om maatregelen te treffen voor 't aangaan van een z.g. zuiveringsproces Het doel van dezen avond, aldus d evoorz.. is. de vergadering een voorstel voor te leggen, waarn een verbod Is gevormd, om het aard- appelgewas van onzuivere exemplaren te schei den en daaraan toe te voegen om In 1938 ver plichtend te stellen, goedgekeurde pootaardap- pelen aan te schaffen. Wanneer op déze ver gadering een besluit wordt genomen, is het de bedoeling, een gemeente-verordening uit te lok ken. zoodat het geheel een verplichtend zui- Er zyn er ook, die het tentoonstelllngswezen als een noodzakeiyk kwaad accepteeren. wy persoonlijk beschouwen het houden van groote en kleine veetentoonstellingen (plaatseiyke, streeks- en centrale) als een onmisbare schakel In de keten der veeverbeterlngsmaatregelen. Melkcontróle, afstammlngsreglstratle, de aan schaffing van goede fokstieren, de keuring op afstemming, zijn alle onmisbare maatregelen voor een doelbewuste veeverbeterlng. Naar het dagelyksch bestuur van het Des tructor-district Purmerend aan de aangesloten gemeenten en keurlngskringen heeft medege deeld, heeft het nadeelig saldo over 1936, dat geraamd was op 8500, in werkeiykheld slechts bedragen 3682.66. In October J.l. werd den aangeslotenen verzocht, voorlooplg 2/3 van hun bydrage in het eerstgenoemde geraamde na deelig saldo te storten, waardoor de meeste gemeenten of keurlngskringen reeds te veel hebben bügedragen. Enkele gemeenten of keu- ringskrlngen. waar de hoeveelheid afgekeurd materiaal in 1936 In werkeiykheld grooter is geweest dan by de raming der voorloopige by drage werd aangenomen, moeten alsnog een bedrag bybetalen. Het te veel betaalde zal. naar de kasmiddelen van het district kunnen ge- doogen. doch uiteriyk 30 Juni e.k., worden terugbetaald. Het dagelyksch bestuur van genoemd des- tructor-distrlct kan thans reeds mededeelen, dat, behoudens zeer onvoorziene omstandigheden, over 1937 door de aangesloten gemeenten geen bijdrage verschuldigd zal zijn. Ings be langen. Behandeld werd een verzoek van het Dag. bestuur der gemeente Hoogkarspel, om een fi nancieele bydrage. groot 700.—, in de meerdere kosten van de nieuwe los- en laadplaats. Algemeen was men van oordeel, dat er door de Vellngvereehiglng al genoeg was bijgedragen, doch met dat al Is de nieuwe los- en laadplaats niet gereed. Het Is te betreuren, dat. waar het gemeentebestuur op de aangenomen condities het werk geheel gereed zou opleveren, men thans dpor een onpleizlerige samenwerking het eerst genomen besluit verbreekt. Een dergelyke han deling van een zoo vooraanstaand lichaam mag toch in 't minst verwacht woeden. De geheele vergadering keurde dan ook de houding van 't gemeentebestuur af en besloten werd op het verzoe gafwyzend te beschikken. Een uitvoerige bespreking volgde over de vraag hoe de los- en laadplaats voor 'i gebruik kan worden klaargemaakt. Men zit in hoefd- zaak met de behardlng. Getracht zal worden, dat het gemeentebestuur alsnog de laadplaats geheel gereed zal maken, daar nu een andere gelegenheid ontbreekt Het bestuur zal in dezen doen, wat het kan. Voorts werd aangedrongen om zooveel mo- geiyk schoone aardappelen aan te voeren, daar men anders kans loop van doordraaien.. Volgde sluiting onder dankzegging. BEVERWIJK, 21 Juni. (Bisschoppelijke Kweekschool» Geslaagd de heeren A. J. A. Akkermans, H. C. J. Bleekemolen, P. Doedens, J. G. Havekes, B. M. Hilgersom en <S J. van Houten. fokkerij, fokkery, enkel schade, middenweg de beste. Tot het exposeeren van het vee In zoo gunstig mogelijke omstandigheden behoort tevens het toiletteeren van het vee, terwijl bij groeps- expositle de uniformiteit (type, grootte, kleur enz.) een belangryke rol speelt. Niet onvermeld mag hierbij worden, dat ook de wjjze van voor brengen van het fokvee In de keurlngsrlngen van niet te onderschatten beteekenls is op de beoordeeling door Jury en belangstellenden. In dit opzicht kunnen de rundveefokkers van de paardenfokkers nog veel leeren. By dit voorbren gen dient de geleider zyn dier rustig te geleiden en zoodanig te presenteeren. wat betreft hou ding en stand, dat de indruk voor zoover zulks by het betreffende dier mogelyk is, zoo gunstig mogelijk is. De geleider dient zijn volle aandacht aan dit werk te besteden en moet niet indruk wekken het dier enkel maar vast houden zonder meer. Aan het bestuur van den Provincialen Bond is de taak den centralen fokveedag zoo goed mogelyk voor te bereiden, wat betreft vraag programma, indeellng en plaatsing op het expositie-terrein, propaganda ter bevordering van bezoek, het kiezen van goede keuringsringen. het bevorderen van een vlotte keuring, enz. Hoe belangrijk dit werk ook is, hiermede slaagt of valt de fokveedag niet; dit Is afhankeiyk van de medewerking van de fokkers, deze dienen hun fokmaterlaal, dat geschikt is om te worden ingezonden, op te geven en voor te brengen, zooals in het voorgaande in het kort is weer gegeven. Noord-Holland heeft op het gebied der rundveefokkerU nog een goeden naam, ondanks dat de afzetmogelijkheden naar elders door de concurrentie de laatste jaren zijn gedaald, een concurrentie tengevolge van den vooruitgang der fokkerij aldaar en tengevolge van een goed ge organiseerd tentoonstelllngswezen. Laat Noord-Holland 14 September toonen, dat het den goeden naam nog met eere draagt. WIJ meenden een opwekking tot deelnapie aan den fokveedag in het belang van het slagen van dien dag niet achterwege te mogen laten. ALKMAAR, 21 Juni. N.V. Alkm. Exportvei ling. Aardappelen 36.90 per 100 kg. Aardbeien 26.00—52 per 100 slof. Aalbessen 14.00 per 100 doos. Andyvle 0.602 per 100 st. Asperges 22.00 35 per 100 bos. Bloemkool: I 9.0015, II 2.00 6 per 100 stuks. Doperwten 65010 per 100 pond. Kropsla 0.60290, Komkommers 150 4.50 per 100 stuks. Peterselie 1.803 per 100 bos. Postelein 5571 cent per bakje. Peulen 15.00 23 per 100 pond. Rabarber 2.604.60 per 100 kg. Radüs 1.10—2. Selderie 0.70—1.60 per 100 bos. Spinazie 46.0071 per 100 bakjes van 8 pond. Snijboonen 23.00—28, dubb. Spercleboonen 20.00 24, Tuinboonen 3.504.50, Tomaten 10.0014 per 100 pond. Uien 34.40. Wortelen 5.509 p. 100 bos. AMSTERDAM. 22 Juni Aardappelmarkt. Prijzen onveranderd. Aanvoer 216000 kg. AMSTERDAM. 22 Juni. Vlsch. Aangevoerd door consignatiezendlngen. Afgeslagen aan de Oem Vlachhal De Ruyterkade. Amsterdam. Handsëhol 8.00—9 per kist. Kabeljauw 2.102.60 per «tuk. Kleine Schelvlsch 1.803 60 per kist. Leng 0.70 140 per stuk. Schelvlsch 0.703.40 per 10 stuks. Middel Tongen 0.951.10. kleine Tongen 70 cent per kg. Uit de hand verkocht op het buitenter rein: Bot 1433 cent per pond. Harder Bokking 2.50—3.50 per 100 stuka. Garnalen 3.50 per klatje van 15 kg. AVENHORN. 21 Juni. Coöp. -Land- en Tuin bouw- en Marktvereen Avenhom en Omstreken. Vroege aardappelen: 37500 kg. groote Schotsche 6—6.30. 500 kg. kleine Schotsche 2 303.90 per 100 kg BEVERWIJK. 31 Juni Bloemenveiling 't Cen trum 3 uur. Eng. Iris 4075 cent. Anemonen en Ranonkels 1127 cent, belde per 10 boe Dui zendschoon 45, Campunella 57, Violieren 17 --M cent. Lathyrus 36 cent. Gladiolen: Plcar- dlë tot 65 cent, Alda tot 60 cent. Kaaroeen 12 65 cent, Dahlla'a 927 cent, Vuurpyi 1718 ct.. Zinnia's 1620 cent. Ploenroeen 13 cent per stuk. Llllum Longlflorum 0 601.25. Anjers 8 14 cent. Asters 10—16 cent. Riddersporen 816 cent. Alllum 810 cent. Godetla 58 cent. Ixia 46 cent. BLOKKER. 21 Juni „Op Hoop van Zegen" Andyvle 1.602.10. Bloemkool: I 10.0014. II 7.0010. III 4.007, Komkommers 4.00. Rabarber 2.60. Sla 2 103.50. SIMxxmen 38.00—40. Snijböo- nen 31 0039. Tuinboonen 5.606 60. Wortelen 8.109, Peulen 18.0020. Schotsche aardappelen: groote 6—6.80. drielingen 3.303.80. kriel 1.20 140 Aardbeien 17.0026. Kruisbessen 8.00, Drui ven 91.00. Perziken 1.60—10. BOVENKARSPEL. 31 Juni. „De Tuinbouw” 13000 baal aardappelen: Schotsche 3390, kleine 1.051.55. kriel 0.661 per baal. 310 stuks Bloem kool: I 11.00. II 6.70. nf 320 per 100 stuks. BEVERWIJK, 31 Juni Vereen. Veilingen Ken- nemerland en Vrije Veiling. Waschpeen 1011 cent per kist. Sla 0.80.2 per 100 stuks. Postelein 4056 cent per kist. Wortelen 7-511, Rabarber 46. Peterselie 36. Selderie 1.53. Uien 34 cent per bos. Bloemkool: I 1531, II 7S cent per stuk Tomaten 1227, Peulen 3343. Dop pers 3022. Capucijners 25. Raspers 2628. Snij boonen 3046. Dikke Boonen 50S3. Tuinboo nen 7J11 cent per kg. Asperges I wit 2534. II wit 13—17, I blauw 16—24. II blauw 8—12 ct. per bos. Komkommen 35 cent per stuk. Aard beien 3350 cent per slof. Frambozen 58 cent per doosje ENKHUIZEN. Violieren Pioenen cent j cen.t. jers I cent, it. Een paar jaar geleden heeft de algemeene vergadering van genoemden Bond met alge meene stemmen besloten jaariyks een grooten fokveedag te houden, een besluit dat, naar wy zullen hopen, op den duur vruchten af mag werpen, vruchten In den vorm van een grootere deelname van de georganiseerde fokkerij in Noord-Holland zelf, vruchten in den vorm van algemeene verbetering van de kwaliteit van het fokvee van de leden, vruchten In den vorm van een grooteren en toonenden afzet van overtollig fokvee naar elders. In alle genoemde opzichten is in Noord-Hol land nog veel te bereiken. Wel zyn wy niet ontevreden over de tot heden bereikte resultaten, geheel tevreden zijn wij toch nog niet. Wel zijn er in onze provincie fokkeryen, welke op een hoog peil staan, dit aantal Is evenwel voor een provincie als de onze voor vermeerdering vat baar. Wel zijn er In onze provincie fokvereenl- gingen aan te wijzen, waar de meeste leden be zield zijn met enthousiasme voor de fokkery. er zijn er ook, waar weinig leven in zit. Ook is het ledental van vele fokvereenlglngen nog voor een aanmerkeiyke uitbreiding vatbaar, terwijl er tevens streken zijn, waar zelfs nog geen fok- vereeniglng Is. (Purmer, Edam e.o., Grosthulzen, Avenhom, Wervershoof enz.) Onder tentoonstellingsconditie behoort o.m. te worden verstaan het exposeeren van de dieren tn goeden voedlngstoestand. waarbij de kwalifi catie .goed" verschillend is al naar gelang de omstandigheden der dieren, te weten: melkvee, of drachtig vee of jong vee. Wy weten, dat het begrip .goed” naar belde kanten wordt over schreden en dat de overschryding in de richting van een te vetten voedlngstoestand voorkomt, elders meer dan In Noord-Holland, by eenen inzender meer dan by den ander, euvel, waartegen theoretisch wel Iets is te doen, maar dat practlsch moeiiykheden by de uit voering geeft. Het brengen in tentoonstellings- condltie, in dezen geest opgevat, berokkent de den eigenaar zoowel als de geheele Ook hier is de gulden Dit streven heeft tot doel zekerder en beter financieele uitkomsten der bedrijfs-exploitatle, vla meer melk, hooger vetgehalte, sterk, soiled vee, dat langer mee kan, een betere kwaliteit van het vee qua exterieur, waardoor de Jaariyk- sche (noodzakelijke) afzet van vee, dat om de een of andere reden voor de fokkery in het bedrijf moet worden uitgeschakeld, een hoogeren prijs opbrengt. Het slagen bij het pogen tot veeverbeterlng brengt evenwel ook noodzakelijk met zich mede den wensch fokvee tegen loonende tot zeer loo- nende prijzen te kunnen verkoopen aan anderen. Voor het verkrijgen van dezen afzet is on ontbeerlijk te toonen, dat het pogen tot veever- betering succes heeft gehad en daarvoor zyn nu tentoonstellingen of fokveedagen noodzakeiyk. Het ligt nu ook voor de hand, dat een leder die van deze gelegenheid tot expositie van zijn sceptisch staan tegenover het nut van vee- beste fokmaterlaal gebruik maakt, deze dieren tentoonstellingen in het algemeen. Men boort in in zoo gunstig mogelijke conditie probeert te nen 812 cent, alles per kg. Kropsla 0.70190 per 100 stuks. Wortelen 811. Asperges dik wit 3035. Idem dik blauw 1732 cent per bos. Bloemkool: 1 1015. II 50 cent per stuk. HEM (Zulder-Kogge). 31 Juni. Aardappelen: Schotsche Muizen: groote 66.50, kleine 3.70 3J0. kriel 120150. Wortelen 8.8012. Bloem kool I BSO—1480. II 7.20—12. III 5.00—0. 81a 3.403.10. Slaboonen 3443 cent per kg. Peulen 3338 cent per kg. Tuinboonen 8 cent per kg. Aardbeien 1132 cent per kg. Sjalotten 2.80. LEIDEN, 22 Juni. Veemarkt. Aanvoer 242 varkens: 238 zware 47.0048, 4 lichte 48.00. Handel matig. MEDEMBLIK. 31 Juni. JBt. Joseph. Aardappe len: groote Muizen 33.06, kleine 120_145. kriel 50—80 cent. NOORD-SCHARWOUDE. 23 Juni. 70500 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 6—6.40. Drielin gen 2.603.60. kriel 1.303.10. 00 stuks Bloem kool 7.70 per 100 stuks. OBDAM. 21 Juni. „De Tuinbouw”. 31075 kg. groote aardappelen 6 00. 3300 kg. Drielingen 2 00 400 kg kriel 100. PURMEREND. 21 Juni. Afalagvereen. Beem ster. Purmerend en Omstreken”. Aardappelen: Schotsche Muizen 150155 per 15 kg. Kleine Schotsche Muizen 1.1014o per 15 kg. Dubbele Slaboonen 5.556.00. Stoksnyboonen 6.168.60. breede Stamanljboonen 4.505.70. Tuinboonen 0 88J.14 per 15 kg. Peulen 1010.50 per 50 kg. Doperwten 1.80—3.00. Gew. Blauwschokkers 1.70 1.05. Blauwe Blauwschokkers 2.052 25 per 15 kg. Roode Aalbessen 76 cent per kg. Kruisbessen 10.50 per 100 kg. Aardbeziën 1228 cent per kg. Komkommers 2.705 per 100 stuks. Tomaten: A 22.0024 per 100 kg. Bloemkool 218.60 per 100 stuks. Spinazie 0211.11, Postelein 3664 cent per 6 kg. Sla 120380 per 100 krop. Andijvie 1836 cent per kist. Rabarber 3.404.60. Worte len 5.1011.70. Prei 3205.40 per 100 boe PURMEREND. 23 Juni. 1400 kg. boter: melkbo- ter 4 .401 46. wel boter 1.37138 per kg. 546 runderen: 265 vette koelen 62—78 cent per kg matig. 346 melk- en geldekoelen 180 00275. matig. 35 stieren 5867 cent per kg., matig. 13 paarden 100.00230. stug. 56 vette kalveren 30— 60 cent per kg., matig. 435 nuchtere kalveren: nuchtere 5 0013. fokkalveren 10.0015. vine. 258 vette varkens 4648 cent per kg., matig 23 magere varkens 16.0032. matig. 277 biggen 10.00 16, matig. 413 schapen 15.0030. matig. 880 lammeren 12.0015. matig. 35 bokken 4.00—12. matig. Piepkuikens 8085 een tper kg. Klpeleren 280—820. eendeleren 2 40 per 100 at. Oude kip pen en hanen 3542 5 cent per kg. Benden 35 70 cent. Konijnen 0.301.40 per stuk. Duiven 40 cent per paar. ROTIERDAM. 31 Juni. Veemarkt. Aanvoer: 1746 stuks: 636 vette runderen. 235 vette kalve ren. 6 nuchtere kalveren. 04 schapen en lamme ren. 617 varkens. 140 zuiglammeren. 0 biggen. Prijzen per kg.: vette koelen 77, 68. 5360 cent, vette ossen 73, 66. 5463 cenh vette kalveren 68. 73. 5358 cent, varkens (lev. gew.) 404847 cent, schapen 524636 cent Prijzen per stuk: schapen 35002823, zuiglammeren 30.0018 ROTTERDAM. 31 Juni. Aardappelen: Brielscbe Etgenh. 1.351.50. Zeeuwsche Bonte 1.401.75, Idem Blauwe 1.401.75. Bevelanders 1.301,60. Redstar 1.40175 per H L. Westlandsche ronde zand 80 cent. Idem kleine 4—5 5 cent, idem lange 6.57.5. Malta's Springs 05105 cent per kg. Met redelijken aanvoer en gewonen handel Vlaaaanvoer. 3030 kg. blauw schoon 6880 ct., 7335 kg. Hollandsch geel 6880 cent per kg. De vlaamarkt la kalmer geworden en de prijzen zijn de laatste weken iets gedaald. Alleen het allerbeste vlas houdt stand, het overige was ma tig en een gedeelte bleef onverkocht SdHAGEN. 31 Juni. PaardetlmarMO./A*ngevoerS<l 01 stuks paarden: 1«-jarige paarden 150 00—.; Ueh paarden 150.00335, hitten 150.00300. Handel goed. TER AAR. 31 Juni. Centrale Veiling. Spinazie 3038 cent. Andyvle 3333 cent. Sla f—360 Vellen 14 cent. Peulen 0.803.70. Doperwten 090160. Capucijners 1150. Witte Capuctj- ners 1.551 85, Tuinboonen 5975 cent Prei 3.80. Snijboonen 3.704.40. Stek 1.703.80. Dubb. Stamboonen 3.70. Postelein 8050. Peen 3—0 cent. Breekpeen 68 cent. Rabarber 320— 4 50. Bloemkool 315 cent. Komkommen 320— 4.00. Aardbeien per pond 1013 cent, Tömate- 70 cent. Lasten» Watersportvereeniging Hoorn De Watersportvereenlglng Hoorn heeft haar eer ste lustrum herdacht met nationale zeil- en pagaai wedstrijden, die uitstekend geslaagd zijn. De uitslagen waren als volgt: R I S nieuwelingen ie prijs J. Elderman, Geu zen. R.I.S. junioren le prijs R v. d. Linden. R.IB. aspiranten le prijs N. Voortman. Geu zen R I S. senioren le prijs W. A. Prins, Passers. RIB. dames senioren le prijs mej. F. Thie. Quo Vadis. K I. dames senioren le iwjjs mej. A. Prins, Quo Vadis. K I senioren le prijs J. Kraayer. Geuzen. K.I. adaplranten le prijs J. R. van Wisse. Plassers. K I. nieuwelingen le prijs J. Eldeman. Geuzen. K.I. junioren le prijs A. Kloosterhuis. Geuzen. VK. II nieuwelingen le prijs J. de JongH. Nunnlnk, Geuzen K n senioren le prijk J. Kraaler—N Tates, Geuzen. K. II adspiranten le prijs J. BrasterN. Voort- man. Geuzen. R. II 8. senioren le prijs A. Reitmaler—J. v. Tongeren, Geuzen R. H 8. nieuwelingen le" prijs H. Kraaler— C. Mulder. R il S. gemengd le prijs mej. J. Llrgius—C. Wydekop, Plassers. Estafette voor heeren: le prijs wisselbeker Kanovereen. Plassers", Amsterdam. Estafette voor dames en heeren: le prijs Kanovereenlglng „De Plassers”, Amsterdam. Aan alle deelnemers werd bovendien een her- Inneringsmedaille uitgereikt. Juni. Veiling Bloeipenlust. 1013 cent. Margrieten 59 cent, 14 cent. Erlgon 4 cent. Rozen 1535 per 10. Hadley 18—30 cent, idem II 1O14 Columbia 1926 cent, II 1315 cent. An* I Tfc—10 cent, II 34 cent, Ranonkels 35 Alstroemenia 68 cent, Bupthalmum 58 cent. Oaillardia 610 cent. Tangoerie lO15 ct. Lobelia 3 cent in stekpot. Salvia 4 cent. Petunia 3 cent. Geraniums 4 cent. Aardap0e|en: Schot sche groote 3.10330. kleine 1.5O—L.6O, drie lingen 1.501.80, kriel 50 cent per 100 pond. ENKHUIZEN. 21 Juni. Visch. Aangevoerd door 53 vaartuigen 9000 pond Koraal 12.516 cent per pond. 12 vaartuigen met 800 pond Lijnaal 2238.5 cent per pond. HEILOO. 21 Juni. Co8p. Veilingsver. „St. Willl- brordus”. Aardbeien (vroege) 1215. idem late 1419, Peulen 3040, Doperwten 1519, dubb. Stamslaboonen 4046. Spinazie 714, Tuinboo- R.K.V.V. Rood-Wit De uitslagen van de Zondag j.l. gehouden wedstrijden luiden als volgt: Wit-Rood jun. a—Valken Jun. a 55; Valken IWit-Rood I afgekeurd. De afdeellngen moeten in dezen plaatseiyk wer- wen en by goede voorbereiding kan keker resul taat verkregen worden. Bij de lage inkomens van tegenwoordig zyn vele dezer woningen nog te hoog In huur. t Voorstel „actie tot verlaging van de abonne- mentspryzen van dagbladen", zal moeliyk uit voerbaar zijn. Aangespoord werd om propaganda te maken voor: ,Jn elk R. K. gezin eën R. K. courant”. En by adverteeren de R. K. pers te steunen., Afgevaardigde van Bovenkarspel pleitte voor afdoude jiulp aan de groote gezinnen. Hy meerrae die hulp te zien in t „KLnderrentefonds Vele kleine hulpmiddelen kunnen dan verval len. X Verwonderde spr.. dat ’t H. B. In ’t af- geloopen Jaar niets heeft gedaan om dit fonds te krygen. Voor Inkrimping der Centrale Raadsvergade ring werd weinig gevoeld. Men zal ’t rapport in dezen afwachten. De begroeting werd onveranderd goedge keurd. By de rondvraag werd geklaagd, dat nog niet alle kathdheken dien steun geven, moreel en financieel, aKn den Bond, welken deze ver dient. Voortdurende propaganda zal hierin ver betering kunnen brengen. Bovendien Is een goed propagandamiddel kleine berichten In de ge- westeiyke pers over de resultaten, die de Bond bereikte. een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 2