I i r I I II tl r I I I i LATE BEZINNING Met Mgr. Huibers naar Egmond Internationaal Landbouwcongres ir 4 il ||i Vi f I ST. ADELBERTSAKKER SANEERING AFGESTEMD PLECHTIG GESLOTEN I I ïi DINSDAG 22 JUNI 1937 V I Vorstelijke gift van een onbekende Prof. Nolet vertelt De ketenen weg De Algemeene Vereeniging De vlag uit! Belangrijke conclusies I t ONTSLAG GEHANDHAAFD I i Portugeesche taal en letterkunde Hr. M«. Van Meerlant t; I I Nieuwe reddingboot voor de N.Z.H.R.M. Onderhoud met prof. Nolet Australische premier in ons land Hoofdbestuur gaat aan het werk Een plek, dierbaar aan om katho liek geloof en vaderlandsliefde In de slotvergadering hebben de verschillende secties haar resoluties ingediend Alg. Ver. voor Bloembollencultuur verwerpt de ordeningsmaat- regelen met 137 tegen 79 stemmen f Verschillende zaken met dr. Colyn te bespreken Door minister Colyn ontvangen C; I Bruin, óók zonder zon, door de snelle huldbrulnende werking van AMILDA-zonnebrulncréme. welke ook zonder zon, alleen reeds door den Invloed van licht en lucht, de huid mooi egaal bruint., Flacon 90 ct. Tube 80 ct. Doos 50 «I 25 ct I iwl <2 van I Ziedaar beknopt saamgevat het rijke dagpro- f naar van tot heil der geloovigen. Alleluja!’’ By stemming werden alle saneeringsmaat- regelen voor 19371938 ongewenaeht geacht. Vóór afschaffing 137, tegen 79 stemmen en 8 blanco (langdurig gejuich en geklap). Te Brussel is* een landbouwtentoons telling gehouden, waarop veel eer tl t. klas vee wat te bewonderen Blijkens een aan het departement van Defen sie ontvangen bericht is Kr. Ms. Van Meerlant 31 Juni van Southampton vertrokken. De heer M. de Jong te 's-Gravenrage la toe gelaten als privaat-docent aan de Oemeente- unlversltelt. ten einde onderwijs te geven in de Portugeesche Taal en Letterkunde Het internationale landbouwcongres is in een plechtige vergadering die Maandagmid dag te 4 uur is gehouden in de Ridderzaal, waar het Donderdag j.1. in tegenwoordig heid van Prins Bernhard en verscheidene ministers en gezanten is geopend, officieel gesloten. Uiteraard was de belangstelling neer veel geringer dan Donderdagochtend JX eenlge Petro- Mr. H. van Haastert deelde in zijn kwali teit van voorzitter der eerste sectie, die het meest algemeene karakter droeg en dan ook als de belangrijkste sectie beschouwd kan worden, mede, dat de resolutie over de In ternationale botermarkt met veel moeite en En zoo zullen talrijken ongewijfeld Vrij dag as naar Egmond gaan om met Haar lems Bisschop een onzer grootste geloofs verkondigers te eeren op de plek van zijn eerste graf, aldus als katholieken eerend de plek dierbaar aan ons geloof en onze vader landsliefde. De voorzitter dankte alle rapporteurs en het secretariaat voor het verrichte Werk, waarna een der Dultsche gedelegeerden na mens alle delegaties den markies de Vogiié dankte voor de wijze, waarop hij het con gres had geleld. Te e uur werd het congres gesloten. De deelnemers vereenlgden zich des avonds aan een slotbanket in het Kurhaus te Bcheve- ningen en zullen In de volgende dagen nog verschillende excursies in ons land maken. Markies de Vogiié opende de bijeenkomst en deed mededeeling van de besluiten der te Sche- veningen gehouden algemeene vergadering van het internationaal landbouw comité (CJ.A.). De voorzitter, markies de Vogiié, herinnerde er aan, dat door de jongste statutenwijziging het karakter van de CI A. gewijzigd is. Was ze aanvankelijk een commissie, belast met de voor bereiding van elk volgend internationaal land bouwcongres, in de laatste jaren is ze een soort federatie van belangrijke landbouworganisaties geworden. Daarom heeft het bureau voöfgesteld den naam Commission Internationale d'Agri- culture te wijzigen in Confédération Internatio nale d'Agriculture. Vervolgens noodigde de voorzitter de voor zitters der verschillende secties uit, de door deze secties aangenomen resoluties in te dienen met een korte toelichting over de wijze, waarop in de secties de eindresoluties tot stand zijn ge komen. Maandagmiddag om kwart over vier is de Australische premier, de heer Lyons, vergezeld van zijn beide secretarissen, in Den Haag aan gekomen. De heer Lyons heeft in Amsterdam de lunch gebruikt en reed in een auto van het korps motordienst vandaar naar Hotel des Indes In Den Haag, waar hij zijn Intrek heeft genomen. Om 5 uur heeft de Australische premier, ver gezeld van den Engelschen gezant, sir Charles H Montgomery, zijn opwachting gemaakt bij zijn Nederlandschen collega,' dr. H. Colyn. Naar wjj vernemen, ie aan den penning meester van de Noord- en Zuid-Holland- eche Redding Maatschappij door een on bekenden schenker een bedrag van f 15.989 gezonden voor de aanschaffing van een motorstrandreddingboot. Onmiddeliyk heeft het bestuur van de N. Z. H. R. M. opdracht gegeven aan de fa. Gebrs. Taat te Katwijk aan Zee tot den bouw van een motorstrandreddingboot voor de Noordkust van Terschelling. De heer Murk feliciteerde het hoofdbestuur, de leden en het vak met dezen uitslag en sprak de hoop uit, dat het hoofdbestuur alles in het werk zal stellen om de belemmeringen zoo spoe dig mogeljjk op te heffen. De voorzitter verklaarde, dat deze uitspraak overtuigend is en dat het hoofdbestuur en zeker ook spreker alles in het werk zullen stellen om ze loyaal uit te voeren. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur is inderdaad de vereeniging bij uitstek voor het vak, omdat 80 tot 85 pct. van de belanghebbenden In de bloembollencultuur er In georganiseerd is. Na de rondvraag werd de bijeenkomst ge sloten. De discussie werd dan voortgezet over de uit drukking .alle besturen van kweekersorganisa ties". Het Holl. Bloembollengenootschap, de L.T.B. en andere bjj de contact-commlssie aan gesloten vereenlgingen hebben hun leden geen gelegenheid gegeven om voor 1938 een uitspraak te doen. Waar halen die besturen het recht van daan, aldus de heer de Zeeuw, om zoo op te tre den? Alleen de Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur heeft het eerste en laatste woord en daar om huldigde spr. het hoofdbestuur, dat zich af zijdig heeft gehouden en de vergadering een zuivere uitspraak wil laten doen. Bij besluit van den burgemeester van Schie dam werd in December JX de toenmalige hoofdinspecteur van politie, E. N. H. D., aldaar wegens ongeschiktheid ontslagen. Tegen dit besluit teekende de ontslagene bij het Ambtenarengerecht beroep aan. De behan deling van dit beroep was 31 Mel IX Maandagochtend deed *t Ambtenarengerecht, bij monde van zijn president, mr. dr. H J. D. van Lier, uitspraak. Hierbij bleek, dat het ge recht het oordeel van den burgemeester van Schiedam deelde. Het ontslag werd bevestigd op grond van on geschiktheid. In de resolutie van de zevende sectie over de landbouw-lndustrieèn wordt met voldoening geconstateerd, dat belangrijke technische resoluties zijn verkregen met de nieuwe toepassing van landbouwproducten voor de vervaardiging van textielstoffen, welke resoluties vooral belangrijk zijn voor die landen, die niet In voldoende mate over de gebruikelijke textielgrondstoffen beschik ken. De wensch wordt uitgesproken, dat het onderzoek naar de technische mogelijk heden wordt voortgezet, rekening houdend met de belangen der landbouwbevolking en der nationale economie. De resolutie van de derde sectie, over landbouw-coöperaties, constateert dat onder de huidige omstandigheden een zekere door den staat geleide economie een maatregel van noodzakelljke voorzorg is, op voorwaar de dat alle economische groepeerlngen on aangetast worden gelaten en dat rekening wordt gehouden met het beginsel van het prlvaat-bezit. terwijl de producent niet be roofd mag worden van de mogelijkheid, zelf eenlg initiatief te nemen in zijn eigen be drijf. Met grooten luister zal Vriidag a.s. 25 Juni, op den Sint Adalbertusakker te Egmondbinnen door Z. H. Exc. Mgr. Huiber», Bisschop van Haarlem, het feest van Kennemers Apostel worden gevierd met een Pontificale Hoogmis. Onder deze H. Mis, die om 10 uur aanvangt, zal de Bisschop ook de feestpredicatie houden. De Paters Benedictijnen zullen de wis selende gezangen zingen. Om half twee houdt pastoor Nolet, voorzitter der Bisschoppelijke commissie, een Lof, waaronder een korte toespraak. Bezoekers zullen ook het Jeugdwerk- kamp „Vredesteijn” kunnen bezich tigen. Te 4 uur zal de Bisschop in de Priorij de Vespers voorzitten. Teneinde de botermarkt te ratlonallseeren beveelt het congres den regeeringen de volgende maatregelen tot vergrootlng van het boterver- bruifc aan: Verbetering van de kwaliteit en standaardiseering van de productie van boter: Voorlichting van de verbruikers (omtrent de groeitere voedingswaarde van boter in verge lijking tot andere vetten)Het verzoek aan staatsinstellingen of door den staat gesubsi dieerde Instellingen om voornamelijk boter te gebruiken: Bemoeilijking van het gebruik van plantaardige vetten en margarine; Wettelyke bescherming van het woord „boter" door ver bod van het gebruik van dit woord voor alle stoffen, die niet geheel uit melk zijn bereid; Verbod van het kleuren van margarine om deze het aanzien van boter te geven: Verbod om in de reclame voor margarine uitdrukkingen, af beeldingen of andere middelen te gebruiken, die den Indruk wekken dat men met een zui velproduct te doen heeft. De tweede sectie, voor onderwijs en propa ganda. constateert in een uitvoerige resolutie de groote beteekenis van goed landbouwonder wijs, dat op moderne leest geschoeid dient te zijn. De door de vierde sectie voorgestelde reso lutie inzake de fokkerij sluit zich aan by de in 1934 door het internationale landbouwcongres te Boedapest aangenomen resolutie. De resolutie van de zesde sectie, inzake de veeteelt, wijst op de groote beteekenis van vita mine- en mlneralen-houdend voer voor den veestapel en acht een systematisch onderzoek van deze materie noodzakelijk. Het tweede deel van de resolutie sluit zich aan by de resoluties van het Internationaal landbouwcongres te Boedapest in 1934. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur kwam gistermiddag In buitengewone al gemeene vergadering bijeen, ter bespreking van de vraag of de saneerlng in 1938 gehandhaafd zou moeten worden. Na het openingswoord van den voorzitter, dr. A. J. Verhage, werd de kwestie onmiddeliyk ter tafel gebracht. De afd. Voorhout verklaarde zich te gevoelen als een gast bij een begrafenis. Laat men twee sprekers by de baar het woord laten voeren, Dr. Dijt als anti-saneerder en den heer D. W Lefe ber, die een dankzegging kan uiten voor de be toonde belangstelling en een In memotiam, waarin de goede daden van den overledene wor den belicht. Dit voorstel werd met groote meer derheid van stemmen verworpen. De heer de Brabander bewees aan de hand van citaten, dat de oud-voorzltter, de heer E. H. Krelage, aan de zijde van de anti-saneerders staat. Alvorens wij afscheid van de Sierteelt- centrale gaan nemen, aldus spr. (daverend en langdurig applaus), willen wy verklaren, dat de heeren er van gemaakt hebben, wat er van te maken was, maar dat de opzet verkeerd was. De heeren kunnen van een welverdiende rust gaan genieten. Onder minutenlang gejuich verzocht spr straks de vlaggen op het Krelagehuis te hjj- schen. wanneer de saneerlng gevallen is. Lyons stond de pers, die in een slingerend bootje langszij was gekomen, vriendelijk te woord en sprak van de goede verstandhouding, welke zijn land steeds met het onze, speciaal met Neder- landsch-Indlë. als buurland, heeft Onderhou den. Hij hoopte, dat dit vriendschappelijk be leefdheidsbezoek dat reeds eenlge jaren op zijn program had gestaan, tot een versterking der wederzljdsche vriendschap zou bijdragen. Op de vraag of hij ook vraagstukken practlsche politiek by zijn bezoek aan dr. Co lyn zou aanroeren, zeide de heer Lyons, dat het mogeiyk was. dat hy, op geheel informeele wij ze de zaak behoort In wezen tot het terrein van de Britsche regeerlng te Londen de kwestie van een non-agressiepact voor de Zuld- zeestaten ter sprake zou brengen. Ongetwyfeld maakt ook de luchtverbinding van Nederlandsch-Indlë met Australië onder werp van bespreking uit. De heer Lyons, die zeide een prachtige reis te hebben gehad, zal heden ons land verlaten en zich naar Brussel begeven. In de resolutie van de achtste sectie, die voor- nameiyk was samengesteld uit vrouwelyke deelnemers en gewyd was aan het onderwerp: de vrouw ten plattelande, wordt overwogen dat het physleke welzyn van de plattelandsbevolking van het grootste belang is voor de geheele natie en aan de hand van een ingesteld onder zoek naar de woningtoestanden, de drinkwater voorziening. moederschapezorg en kinderverzor ging ten plattelande In verschillende landen wordt geconstateerd, dat op dit gebied nog veel ontbreekt en wordt den vrouwenorganisaties verzocht, deze kwesties grondig te bestudeeren, opdat zy de voor de volksgezondheid verant- woordeiyke lichamen van voorlichting kunnen dienen. In het tweede gedeelte van deze resolutie wordt geconstateerd, dat er in sterke mate ver band bestaat tusschen de hygiënische toestan den op het platteland en de economische positie waarin de plattelandsgezinnen verkeeren. Alle resoluties werden na een korte toelich ting van de sectle-voorzltters onder applaus door de plenaire vergadering aangenomen. Verschillende afgevaardigden, die het wpord hebben gevraagd om voor de sluiting van het congres nog een dank- of afscheidswoord te mogen spreken, kregen daartoe thans gelegen heid. Achtereenvolgens voerden het woord vertegen woordigers van de delegaties van Canada, Egyp te, Hongarije, Brazilië en Spanje. pamma van het feest, dat ongetwyfeld velen, ■eer velen zal doen opgaan naar den zoo merk- wasrdlgen akker, waar eens Sint Adalberts ge beente rustte en welke geheiligd Is door zyn gedachtenis. We hebben oud-professor pastoor W. Nolet als voorzitter der Blsschoppeiyke Commissie «bereid gevonden In een persgesprek onzen lezers nader over dit feest te oriënteeren. Voor dit station zal ook een nieuwe water dichte motortractor worden aangeschaft van het model zooals de Engelsche Reddlngmaat-, schappy er na vele proefnemingen een heeft aangeschaft en waarvan de secretaris, de heer H Th. de Booy, eemge proefnemingen heeft bjjgewoond. De tractor Is bestemd om de vyf ton zware optimisme. Teeltregeling voor 1938 is onge- wenscht, te meer daar dit jaar mlllloenen meer bollen verkocht zyn. zoodat de opleving In het economische leven ook filer gevoeld wordt. Laat men het initiatief niet verliezen en niet ver schrompelen. Weg met de vrees, weg met de bangheid! Vandaag de ketenen weg. de boelen los, een vry bollenbedryf II De heer Murk legde er nog een schepje bo venop en meende, dat niemand meer aan de minimum-prijzen wil vasthouden. Een klein percentage denkt nog iets te kunnen hebben aan de teeltregeling. De natuur regelt de teelt wel, zooals een week geleden nog duldelyk Is geworden. Een hoogere macht regelt alles, zoo als het goed voor ons is. Men stemme unaniem tegen de saneerlng. De afd. Voorhout temperde het enthousiasme eenlgszins door er op te wyzen, dat er thans van een schyn-oplevlng sprake zou kunnen zijn. Wat de vlucht van de cultuur naar het buiten land betreft, merkte spr. op, dat men buiten onze grenzen toch nooit een product van dezelf de standing kan krijgen. Geroep: Je weet er niks vanf De heer Grullemans sprak de hoop uit. dat Den Haag vandaag de stem van het vak zal hooren en dat deze zal doordringen tot de on- partydige Nederlandsche ministers. Men moet niet meer van Den Haag afhankeiyk zyn. Door de devaluatie is ontzettend veel meer verkocht, uitbreiding van de cultures is broodnoodig! De hecr D. W. Lefeber was er van overtuigd, mosterd na den maaltijd op te dienen, maar wenschte toch als saneerder een laatste poging voor behoud te wagen. Er zyn nog handelsbe- lemmeringen, die een woordje meespreken. Bul- tenlandscbe machten stellen vast, hoe groot de invoer van bloembollen mag zyn ten opzichte van hun eigen bloemenrykdom. Het werkloosen- vraagstuk wordt niet opgelost door uitbreiding van de teelt. Alle besturen van kweekersorganisaties zijn er volgens spr. van overtuigd, dat het vak nog niet kan buiten eenlgen bedrytsmaatregel. De heer Ryneveld stelde vast, dat alleen de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur een beslis sing heeft te nemen over het vak. Het hoofd bestuur heeft zich thans van een standpunt onthouden, zoodat de heer Lefeber eerst den uit slag van de stemming had moeten afwachten. Onder applaus betrad Dr. Dyt het spreekge stoelte De voorzitter wees er op, dat lederen spreker slechts tien minuten spreektijd zyn toe gestaan, zoodat men niet teveel voor applaus mag opelschen (hilariteit). Dr. Dyt zette in het kort de wordingsgeschie denis van de saneerlng uiteen en de daarna sterk veranderde omstandigheden, waardoor deze maatregelen funest werden. Het bedryf is absoluut verplaatst naar het buitenland, het geen spr. met cyfers aantoonde. Wil men nog langer de bedrijfsmaatregelen, dan gaat het heele vak in Nederland naar den kelder. Zou de regeerlng een onderzoek instellen naar het aan tal overtreders van de saneerlng, dan zou het percentage dichter by de 100 dan by de 99 lig gen. De kleine munt-correctle heeft het vak eenlge verlichting gegeven en er is reden tot nderdaad, de N. S. B.-ers hebben op een geesteiyk eiland geleefd, of liever op een schiereiland, dat al te duldelyk vastzat aan het ras-en-bloed-en-bodem-verhe«rUj- kende en de Kerk bestrydende Duitachland. Nu dat schiereiland angstwekkend onder hun stampende voeten is afgebrokkeld, nu bezinnen zij zich op de benardheid van hun positie. Toen hun politieke tegenstanders hun verweten, dat zti zich aan mateloose en onrechtvaardige critiek te buiten gingen, trokken zy geen leering uit dit verwijt, maar werden nóg driester. Thans moeten zy er kennen. dat het verwijt van hun tegen standers gegrond was. zy hebben het hun tegenstanders buitengewoon gemakkelijk ge maakt hen doelmatig te bestrijden. Immers zy zelven hebben zich aanhoudend op bui- tenlandsche toestanden beroepen en deze toestanden, hoe onverkwikkelyk en stuitend voor bet Nederlandsche gevoel deze ook mochten zyn. steeds op weinig Nederland sche wyze verdedigd, wy herinneren slechts aan de willekeurige uitwijzing van vier Ne derlanders uit Duitachland. aan de zgn. vlag- incidenten gedurende den verlovingstijd van het Prlnseiyk Paar, aan het geschryf van het ..Nat. Dagbl.” naar aanleiding van de Dultsche zedelykheidsprocessen enz. Ook de houding der N. 8. B. onmiddeliyk na de de valuatie gaf den tegenstanders gemakkelijk spel om haar als onvaderlandsch te brand merken. De vyanden van de N. 8. B. zyn niet zóó „knaphandig" geweest als de N. 8. B. zelve onhandig. Intusschen is het goed, dat zij zich op haar beginsel en program gaat bezinnen, mW - schien zal zy dan ook eens te* de bekentente komen, dat belde niet geëigend zijn voor ons land en volk. In leder geval zullen wy Katholieken zoowel door ons woord als onze dasd moeten toonen, dat ons beginsel en ons program voor volk en vaderland beter zijn dan welk ander beginsel of program ook. noo overig was. verkocht. Daarna zyn de laat- ste’bverbiyfselen van abdy en kerk vernietigd. „Doch de vereerlng van St. Adalbert of Adel- bert stierf niet .Aan onzen tijd bleef het voorbehouden een herleving der aloude godsvrucht te zien! Sint Willibrcrdus herinnert u zich het St. Willlbrordusputje te Helloo het Heilig Loo Tj .if* 6611 zÜner bevriendste leerlingen. St. Adalbert, hier eens achter. Na diens heilig leven werd hy op den akker te Egmond be graven om daaruit door een hem vereerend later geslacht opgegraven te worden, om elders In eere te worden herdacht. Maar de St. Adalbertusakker bleef in eere óók door den put. „Ziedaar de beteekenis voor ons land en voor ons katholicisme, hetgeen Vrydag as. op den St. Adalbertusakker weer zal plaats vinden. .Herrezen Is de vereerlng op deze plek voor St. Adalbert, een onzer grootste geloofsver kondigers, wiens gebeente zoo nauw verbonden werd aan 's lands geschiedenis. In protestantsche tyden geraakten akker en putje In vergetelheid. Maar prof. Nolet heeft in de Warmondsche bibliotheek een handschrift gevonden van den Alkmaarder D. van West- phalen, waarin deze vermeldt, dat in 1662 de put nog te zien was, evenals de kapelruïne. De opgravingen van prof. Holwerda In de Jaren 1720 en later hebben de ligging van de oude kerk aangetoond en bewezen dat daar een kerkfort heeft gestaan. Na de consecratie der nieuwe kerk te Egmond aan de Hoef bracht wyien Mgr. Caüier een stille hulde aan Adal- bertus’ eerste rustplaats en dit voorbeeld Is door vele geloovigen gevolgd. Als bisschop van Haar lem bewaarde hy nog steeds den kromstaf der Egmonder Abdy. km Nationale Dagblad” vonden wy een verslag van een N.SB.-appèl in den Haagschen Dierentuin, waarop de al- meene propagandaleider van de N. 8 de op 1 Dec. 1936 ontslagen directeur van de Chamottefafrrlek. tr. Koster, die zijn Ka merzetel voor zyn aangewezen opvolger vry moest laten om zich geheel aan de beweging te kunnen wyden, een woord van bezinning namens den algemeenen leider Ir. A. Muesert heeft laten hooren. Na de daverend onbe zonnen verkiezingscampagne van de NSB., welke tot een even daverend échec leidde, komt de bezinning rykèiyk laat. Maar, beter laat dan nooit, zal men zeggen. De heer Koster verklaarde, dat de N B.B.'ers vol hoop en vertrouwen den verkletengs- Stryd waren ingegaan, in de overtuiging een belangrijk stuk van de ziel van het Neder landsche volk te hebben vervuld. Deze hoop en vertrouwen zyn beschaamd en die over tuiging is een waan gebleken, wy zyn bedro gen uitgekomen, aldus erkende hy. Met deze bekentenis velt de heer Koster namens den algagnenen leider een vernietigend vonnis over de NBB.-leiding zelf, welke zich dus aan een waan biykt te hebben overgegeven en een hoop en vertrouwen beeft aange kweekt, welke allerminst door de realiteit gerechtvaardigd werden, terwyi zy zich In dé ziel van het Nederlandsche volk, dat de N.S B. exclusief beweerde te vertegenwoor digen, totaal heeft vergist. Voor ‘.kulk een leider en zulk een leiding nog het ^strekte leidersbeginsel te durven opelschen, geiyk Ir. Koster dat namens Mussert deed, getuigt overigens nog van meer moed dan bezin ning. De „We rekenen op vele pelgrims dit jaar, zoo jel ons de voorzitter. De vereeniging „Vrienden van Egmond" te Amsterdam organiseert een autdtocht met koffiemaaltyd en ook uit andere plaatsen worden pelgrims verwacht. De deel nemers uit Amsterdam ryden in den namiddag ook nog naar het Genadeoord van O. L Vrouw ter Nood. Secretaris Is de heer P. Sweers, Sta- dlonkade 23. .Egmond, dat de herinnering aan een der groote geloofsverkondigers en medewerkers be waart. wordt meermalen „de wieg van christe- lyk Holland genoemd." Dóór heeft het vader huis van ons volk, als nationale eenheid be schouwd, eens gestaan, daar heeft de abdy van Egmond, het stamhuis der graven van Holland, gelegen. Mr. D. J. van Lennep sprak 14 April 1841 in byzün van Konlng Willem II in het Konlnkiyk Instituut van Wetenschappen reeds deze gedenkwaardige woorden: „Onder de na men en plaatsen van ons vaderland zyn er weinige die meer belangryke herinneringen bti ons wekken dan de naam en plaats Eg mond." En hy bepleitte een monument op deze plaats van de opkeming van ons volksbestaan. In het historische St. Denis had eens konings haaf de graven der oude konlngen geheel verwoest, maar ,jn kalmer tyden” is daar een verzoeningsaltaar gesticht. Zoo iets wilde Lennep reeds. „Door het werken van Dom Wlllibrord van Beteren, De Bont, Ruljs de Beerenbrouck ea. is elndeiyk aan v. Lenneps gedachte uitvoering gegeven en een begin gemaakt met den her- De premier van het Australische Gemeene- best. de heer J. Lyons, is Maandagmorgen van Southampton op Schellingwoude aangekomen. Te 12.20 streek de reusachtige „Challenger", een viermotorige vliegboot van de Imperial Air ways, voor den transatlantlschen dienst gebouwd, langs den Durgerdammerdyk in de marlnevlleg- haven Schellingwoude neer. Een motorboot, waarin ter verwelkoming de commandant van de marinevlleghaven van Schellingwoude, vertegenwoordigers van de Bataafsche leummaatschappy en de heer P. Gullonard, on derdirecteur van de K L. M. aanwezig waren, bracht den heer Lyons naar den steiger van de B. P. M. voor het centraal station, waar de ondercommandant van de marine te Amsterdam de kapitein ter zee J. E. Meyer Ranneft hem namens minister Colyn welkom heette. Per auto is het gezelschap daarna onmiddeliyk Den Haag doorgereisd. Tijdens zyn tocht van Schellingwoudenaar het Centraal Station hadden wy, terwyi de motorboot Inde Oranjesluizen lag om te schut ten, nog even gelegenheid den premier over het water heen eenlge vragen te stellen. De heer openbare zondenbeiydenis. welke in den Haagschen dierentuin door Ir. Koster verder werd afgelegd, was niet oninteres sant. Dat het Nederlandsche volk ontoegan- keiyk voor de N. 8. B.-„waarheid" is geble ven, schreef hy althans voor een belangrijk gedeelte toe aan de schuld van de Beweging en.haar leden zelf. „Ondanks het verbazend veel en hard wer ken. dat de N. 8. B. gedaan heeft, te atj er niet In geslaagd, den menschen haar /begin selen by te brengen. We hebben dezpf begin selen niet voldoende uitgedragen en zyn verdwaald geraakt in allerlei politiek ge doe. Zooals een Gewesteiyk Commissaris heeft uitgedrukt: We hebben op een eiland geleefd en daar steeds elkaar gezien. Toen vonden we dat het op het eiland druk was en dat bet erg goed ging. Maar intusschen maakte men op het vasteland de zaak te gen ons gereed en wy hebben dat niet be merkt, daar niet voldoende aandacht aan besteed. Men kan niet anders zeggen, dan dat men den tegenstand tegen de N. 8. B. met gyoote bekwaamheid beeft georga niseerd”, aldus beleed Ir. Koster volgens het verslag in ,Het Nat. Dagbl.” Ook verklaarde hy. dat de N. S. B.-ers door hun critiek zelf de vyanden op een hoop hebben gedreven en daardoor dien vyanden gelegenheid gaven hun eigen wapens uit het N. 8. B.-anenaal weg te kapen. Met groote „knaphandigheld" hebben de vyanden van de N. 8. B. buiten- landsche toestanden tegen haar uitgebuit en de leldersgedachte hebben ze geëxploiteerd in een vereerlng van Colyn. In „het doen ontstaan van een Coiyn-mythe", waarbij over aanpassing, devaluatie en verwaarloo- zing der defensie niet werd gepraat. De N. 8. B. heeft te veel gepraat, te veel papier gebruikt en te veel critiek op dat papier ge zet. Maar Leidend Beginsel en programma heeft zy niet tot gemeengoed gemaakt.** Zoo ongeveer luidde de boete-preek van den algemeenen propagandaleider. Maar als het eerste klooster een klooster der benedictinessen was, vanwaar dateert dan de órbeld der Benedictijnen? ..Dirk II veranderde het nonnenklooster In een Benedlctyner Abdy, welke nu In steen werd oPKetrokken. Volgens het „Chronlcon Egmun- Öanum” zou dit in 977 geschied zyn Wegens Invallen der Nooren werd daarop de Abdy Tersterkt. Vele eeuwen heeft de Abdy van Eg- ®ond getrotseerd In Dec 1798 stortte de Zul- «ertoren in, de laatste welke nog van het toen ’toonnalige klooster overeind stond. Twee jaar •tosma verkocht Jean Tinne, wiens eerste echt- J®°°<e Vrouwe van Egmond was geweest, al bouwvallen In openbare veiling aan sloo- P*1* te Allrmaar Ia 1820 werden de fundamenten met al wat boot, die op een wagen met rupsbandwielen wordt vervoerd. In de branding te ryden. De nieuwe tractor zal den naam „Het Zeepaard" dragen. De kosten van dit mechanische „Zee paard" zyn zeer hoog. Misschien wordt het voorbeeld van den onbekenden gever gevolgd cm de reddingmaatschappy Ir. staat te stellen In snel tempo haar materiaal up to date te o: aken. Naar het blad voorts verneemt zal in Sep tember as. t station van de N.ZHR.M. te Hol- lum op Ameland worden gemoderniseerd, waar de nieuwe motorstrandreddingboot .Abraham Fock" thans nog In aanbouw ter vervan ging van de roetreddlngboot zal worden gesta- tionneerd Het nieuwe boothuis Is in aanbouw. De proeven met den reddingboot wagen, foor het vervoer van de boot over het wad en langs het strand, worden thans op Ameland gehouden. na langdurige discussies tot stand Is ge komen. bouw der Abdij* Om aan den wensch van wy- len Mgr. Gallier te voldoen, is, In overeenstem ming met het verlangen van den voorzitter der St Adelbert-Stlchting. die den herbouw der Abdy leidt, nX den Hoogeerw. Abt van Ooster- hout. by notarieele overeenkomst de akker in eeuwigdurende erfpacht gegeven aan het Bis dom Haarlem (de vereeniging bleef Inmiddels eigenaresse). Het bisdom verzorgde Immers reeds andere dergeiyke bedevaartplaatsen als Helloo, Noordwyk e.a. ,Bt. Adelbert was de geestelijke vader van ons volk. Hy heeft den grond gezocht en ge vonden en bewerkt Egmond was de plaats van 8t Adelberts vrije keuze, als zwervend mis sionaris zwierf hy van plaats tot plaats om zich in Egmond te vestigen, zooals we by Ros- wjjde lezen: Maar by voorkeur hield hy zich op In eene plaats. Egmond geheeten, om dat het hem goed dacht daar buiten het ge weld van de wereld te leven.’’ „25 Juni 740 stierf hyHy werd op den akker te Egmond begraven en boven zyn graf bouw den zyn vereerders een kerk, welke zü met muur en gracht omgaven, zoodat het gebouw een zoogenaamd Castellum of Kerkfort werd, naar den ouden frankischen aard. ,Deze daad van piëteit deed ons een eigen vorstenhuis deelachtig worden, waarvan de naam Holland tot heden ons nog dierbaar is. De versterkte veste werd meermalen by de in vallen der Noormannen en Denen verwoest. In 957 werd ons land wel zwaar geteisterd en de Bisschop van Utrecht moet zyn zetelplaats ont vluchten. We lezen In de geschiedenis daarna: JSndelyk hebben zy ook de kerk van St. Adel bert verwoest en den priester St. Jeroen te Noordwyk onthoofd .Doch als In 917 de Denen zVn verslagen, keert Bisschop Bolderik naar Utrecht terug en begiftigt Karei de Eenvoudige graaf Dirk I, zoon van het eigen land, In erfeiyk leen met de kerk van Egmond. boven het graf van Adel bert. „Naar aanleiding van een beschreven ver- schymng wordt Adelberts gebeente opgegraven en op last van Dirk I overgebracht naar de <toor dezen gebouwde kerk op de plaats Hallen, waar nu de kom van het dorp te vinden Is. By «He kerk had hy een houten klooster gebouwd, waarin hy Benedictinessen plaatste.” Doch hoe Is dan de akker daarna nog In de ♦ereerende aandacht der geloovigen gebleven? „Wel, doordat op de geheiligde plaats, waar het gebeente van onzen vaderlandschen heilige ■oolang gerust had. een bron ontsprong, welke wy er nog terugvinden In den ouden St. Adel- bortsput. De kerk herinnert ons op den feest dag in de Magnificat-antlfoon er aan: toen het lichaam van den H. Adelbert op Gods open kring werd verheven, ontsprong uit zyn graf ®en bron van zeer zoet water, dat altijd vloeit \Mngs Aaencan Ogarettes Rook loch voos WINGS de ruk len jp wd van Jan haalt hem nog nelen nog wcH dwari door het verkeer. Ook voorU/ Je hent vi zoo eneri en weer lemaal a

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5