H Torpedo’s vallen uit de lucht h I o 1 I 4: OPENBARE OPVOEDING WERKLOOSHEID DAALT NOG STEEDS NIÉUW WAPEN VOOR DE MARINE ïri I M WOENSDAG 23 JUNI 1937 Goudvoorraad Ned. Bank de sarkani I Een laat geschenk Kath. Dem. Partij BONDSDAG ST. RAPHAEL Op Zondag 27 Juni te Breda ZINKFABR1EKEN TE BUDEL Arbeiders stellen ultimatum Prof. Jos. Schrijnen Geen audiëntie „HUIS TER DUIN” HET ZEEMANSWELZIJN Rotterdam sticht een bureau ,r E.N.I.T. Lading bestond uitsluitend uit levensmiddelen „ITALIA” Neveloefening op de Noordzee Uitbreiding van Den Haag Eerelid der Roemeensche Kon. Academie Eind Mei 64.000 minder geregi streerde werkloozen dan verleden jaar AUSTRALISCHE PREMIER IN ONS LAND KAMIEL HUYSMANS BIJ PHILIPS ONTVANGST BIJ DE NED. SPOORWEGEN SOLDAAT PULMANN- HERDENKING HOE LEEFT HET BOEREN GEZIN? Dit jaar tot na toe gunstiger dan 1936 (gedenkteeken wordt 27 Juli onthuld In een open militair vliegtuig nemen we deel aan een aan val op de Gelderland Gouden jubileum te Noordwyk aan Zee herdacht Hl Samenvatting van een aantal huithoudrekeningen Van stuurboord naderden twee vliegtuigen. Mr. Peters legt het voorzitter schap neer Hoewel minder intensief, is er steeds nog groei Zilveren schaal van Charles Eyck L Sjli werd besloten een o 1 H het l Uitgerust met vliegkap en bril, met zware leeren Jas en dikke das op dezen zomerscher. dag, die bijzonder voor ons schijnt gemaakt. inleidingen werden twee I I ofschoon „Verboden i In een afscheldsartikel deze week zal hjj de redapt Utvoerlg motiveeren. Slteenzette.” Vervolgens De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 26 Juni 1937 niet plaats hebben. Zooals reeds gemeld, dreigt een nieuwe staking bij de zlnkfabrieken te Budel. De R.K Metaal- bewerkersbond heeft thans besloten een ulti matum te stellen aan de directie, hetwelk per 1 Juli as. zal afloopen. De bond zal overleg plegen met de Belgische zusterorganisatie. Voor ons zit een vliegtuig, dat het eerste nevelgordijn moet uitspreiden. In een lan gen boog vliegt het om de boot heen en omgeeft ze met witte gassen, die zich ver spreiden over het water en de boot verber gen in een mist. Het vaartuig probeert er wel uit te komen en breekt door den nevel heen, maar onmiddellijk is onze machine gereed en sluit het af met eenzelfde gordijn, zoodat het nu aan alle kanten is ingesloten. Vlak daarop duiken de drie vliegtuigen met de torpedo’s naar beneden en schieten hun wapens af; de boot is er geweest, er is een vijand minder te bevechten. en heeft den vinger aan den trekker, om het waarschuwingsschot te lassen, dat hem het le ven zal koeten. Het beeld is in brons gegoten en komt op een hardsteenen voetstuk te staan. Het geheel is ontworpen door mej. I. A. van Beeck Calkoen te Utrecht. Het oude gedenkteeken aal een plaats krijgen in het Nederlandsch Legermuseum te Door- werth lh „Onze Vaan" van ten van zijn heengaan De wethouder voor de Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting te 's-Gravenhage, de heer M. Vrijenhoek, heeft aan de pers de gelegenheid geboden om de nieuwe uitbrei dingen van de Residentie te bezichtigen. Reeds op de vergadering van het partijbestuur van de Katholiek Democratische Parti) van 3 Juni JJ-, heeft de voorzitter van de K.DJ>„ mr. A. P. O. Peters, medegedeeld, dat, fndlen geen voldoende politieke, organisatorische en inancleele grondslag voor het doorgaan met de actie van de partij werd aangegeven, hjj zijn unctie zou neerleggen. Het plan van de Koninklijke Nederlandsehe Vereen^ing Ons Leger, door oprichting vaneen monument op 27 Juli as. Chrlstoffel Pulmann 'e herdenken wegens de dappere daad, die hij honderdvjjftig Jaar geleden als schildwacht bij het paleis Soestdjjk heeft bedreven, heeft in ruimen kring sympathie ondervonden. Het be- noodlgde geld is echter nog niet bijeen. Oiften worden derhalve gaarne ingewacht door den penningmeester van Ons Leger, postrekening Tilburg rw. 122668. Het nieuwe gedenkteeken. dat 27 Juli zal worden onthuld, zal een soldaat van 1787 in juiste uniform voorstellen. Hij staat op post De geschafte ontvangsten der Ned. Spoor wegen over Mei 1937 bedroegen totaal 7323960 (geschat Mei 1936 ƒ7377.760). De geschatte ontvangsten over Mei 1937 over treffen die over Mei 1936 met een bedrag van ƒ556.190 (vorige Jaar minus drie ton). Dit is, oppervlakkig bezien, niet onbevredigend, maar als men de verschillende baten gaat ontleden, staat de zaak niet zoo gunstig als zij er uitziet. Het voordeelig verschil zit n.l. geheel in de Inkomsten uit het reizigersvervoer. die 548.500 hooger geschat zijn dan in 1936 (vorige jaar rond minus 120 000), die ditmaal geflatteerd zijn ten opzichte van 1936. omdat de geheele Pinkster-ontvangst (16 en 17 Mei) in de ont vangsten voorkomt, terwijl in 1936 Ptnksteren half in Mei, half in Juni viet (31 Met en 1 Juni) en dus maar een deel (zij het vermoe delijk het grootste) ten bate van Mei kwam. Wat betreft de ontvangsten uit het goede renvervoer. deze vallen tegen. Het voordeelig verschil is slechts 7000. doch als men in aan merking neemt, dat het nadeelig verschil in Mei 1936 rond 139.000 was, dan is het ditmaal nog niet bepaald ongunstig te noemen Het totaal van 1 Januari af (waaronder drie geschatte maanden), bedroeg 38.914.191 tegen definitief in 1936 38.185 329. waaruit valt af te lelden, dat, rekening houdende met wat de zuivering der geschatte maanden nog zal ople veren. het voordeelig verschil van 1 Januari lot 1 Juni 1937 kan geschat worden op rond 1 y, mlllloen. in Alle te is zegt Hoe nuchter dit alles ook mag aandoen bij een beschouwing achteraf, de tocht zelf was op windend en vol van nog niet beleefde emoties. Niet minder nuchter waren het eigenlijke doel en de opzet van de oefening, die we op ultnoo- diging van de marlneluchtvaart hebben kunnen meemaken. Sedert eenige Jaren is de marine- luchtvaart bezig een studie te maken van de mogelijkheden van torpedo's voor vliegtuigen. De resultaten, die men daarmee heeft bereikt, zijn zeer goed. De bedoeling van de oefening was 'n vijandelijk schip onschadelijk te maken, dat door verkenners was gesignaleerd. De tor- pedoVloot startte daartoe met vijf vliegtuigen, waarvan er zooals gezegd drie een tor pedo hadden en de andere twee een nevel gordijn om de vijandeltjke boot moesten leggen. Dit nevelgordijn verhindert den vijand te zien, wien hij tegenover zich heeft. Als het uitzicht voor de boot is weggenomen schieten de tor- pedovliegtuigen met een enorme snelheid dwars door den kunstmatigen mist en lanceeren hun wapenen op de vijandelijke boot. De oefening van Dinsdagmiddag is niet zoover gekomen, want deze zeer kostbare torpedo’s moesten weer worden opgevischt, hetgeen het beste gebeuren kan, als het weer en de zee niet al te woelig zijn. Daar dit wel het geval was, heeft men slechts een schijnaanval uitgevoerd. Wel heeft men later nog een demonstratie gegeven, toen de bezoekers zich bevonden op het torpedo- werkschlp Mercuur. Aangezien deze basis nóch door het Partijbestuur, nóch door de afdeellngen (op één uitzondering na) werd gegeven, heeft thans mr. Peters uitvoering gegeven aan zijn aangekondlgd voornemen en aan het bestuur van de K.DJ». officieel doen weten, dat hü het voorzitterschap van de partij en het redacteurschap van haar weekblad heeft neergelegd. Een laat geschenk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard, maar onder de cadeaux die bjj hun huwelijk gegeven werden zeker een der meest artistieke, is dezer dagen aan^boden door de Koninklijke Nederlandsehe Marine. Het is een prachtige zilveren schaal, rijk en fijn geornamenteerd, die werd ontworpen door den bekenden kunstenaar Charles Eijck te Utrecht en uitgevoerd door de Koninklijke Be geer. De spiegel, waarop de schaal staat, heeft een diameter van 90 centimeter. HU werd geslepen door de Utrechtsche Glasunie en rust op een paneel van coromandelhout, vervaardigd door den heer Ulterwaal te Utrecht. Op dien spiegel is de zilveren schaal bevestigd, die werd ge dreven door den edelsmit Krlege. Vier nereïden. blazend op schelpen, verheffen zich op den rand van de schaal. In het midden rUzen ge stileerde golven tot een zuil, die een kogel van bergkristal draagt. Op dien kogel (een fraai stuk halve-edelstcen. met een diameter van 11 centimeter) zien we een Neptunusflguur. die. gewapend met zUn drietand, in een schelp rUdt bespannen met twee zeepaarden. Het geheel Is waarlük een exquis stuk werk, uitgevoerd met een zorg die tegenwoordig zeld zaam is Daarom verdient in de eerste plaats Charles EUck lof. die de auctor Intellectualis van het kunstwerk Is, die het ontwierp en de modellen maakte. De schaal is, zooals gezegd. drUfwerk van Krlege, de rest van het zilver werk werd gegoten. De opdracht Is In den rand v de schaal gegraveerd. De KoninklUke Nederlandsehe Marine heeft een goede keus gedaan en een fraai stuk mo derne kunstnUverheid doen ontstaan. Het her innert eenlgszlns aan het magnifieke zilveren, vaatwerk van de Utrechtsche zilversmeden die Van Viaenen heetten, maar het is in geest en vorm duidelUk van dezen tUd. Na zün bezoek aan minister-president dr. H. Colün heeft de Australische premier, de heer Lyons, vergezeld door zün secretarissen ten huize van den Engelschen gezant en lady Montgomery gedineerd. De heer Lyons en zUn secretarissen zUn Dins dagochtend met Sir Charles H. Montgomery per auto naar Delft gereden, waar een bezoek aan de Nieuwe Kerk is gebracht. Des middags om half vier Is de Australische premier, vergezeld van zün beide secretarissen, met de Valk, een van de nieuwe DC 3-machi- nes van de KL.M., van het vliegveld Ypenburg naar Brussel gevlogen en aldaar op het vlieg veld Haren geland. Vervolgens werden inleidingen gehouden ó°0r prof. G. J. W. Koolemans BeUnen en Hermans. De laatste zeide dat behartiging 3*11 het seemanswelzUn in de havens niet al- leei> een belangrijk hygiënisch, maar ook een De bondsdag van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael zal d’t jaar te Breda op Zondag 27 Juni as. wor den gehouden. Voor de deelnemers aan dezen bondsdag, die van tal van plaatsen uit dert lande in de Baro- mestad zullen samenkomen, zal in de St Josephkerk aan den Oranjesingel om twaalf uur een H. Mis worden opgedragen, waaronder toespraak van den bondsadviseur, pastoor W Mutsaerts. Na afloop zal een stoet worden geformeerd met vlaggen, banieren en vaandels en verschil lende muziekkorpsen, die van de Ceresstraat na een rondgang naar het gebouw Concordia zal trekken. Hier vindt de groote samenkoms! plaats, waar na een Inleiding van den bonds voorzitter. den heer L. Wlgman.Ae feestrede zal worden uitgesproken door den bekenden Acgustüner pater Eusebius Peters uit Eindho ven. Het Mei-nummer van het Italiaansche tourM planten en dieren voor genoegen)Een minder I ten-maandblad .Jtaila", uitgegeven door de K. duidelijk beeld vertoonen de uitgaven voor de N. I. T. bevat wederom talrijke fraaie illustra- gebruiksgoederen kleedIng en schoeisel. De ge- I ties. Wij maken thans kennis met de „preludu zamenlüke kosten van voeding, woning (tod. d'estate", het voorspel van den zomer, zoowel huur). Weeding en schoeisel vormen in de on- laan see als tn de Italiaansche steden, derscheidene groepen resp. 83,70, 79,60. 77.72, Ook in dit nummer treffen we weer twee 7536 en 50.77 pCt. van het totaal der verbrulks- I prachtig gekleurde reproducties aan van schil- rekenlng. Voor de overige behoeften en ver- I derfjen van Italiaansche meesters n.L La vergt- plichtlngen blijft bjj de laagste inkomensgroep I ne in trono, van Peruglno en Rltratto d' tenoto slechts 1630 pCt. van het totaal der verbrulks- 1 van Lorenzo dl CredL De Roemeensche Kon. Academie van Weten schappen te Boekarest heeft In haar zitting Van 28 Mei IJ.. Mgr. Prof. Dr. Jos. Schrünen, Hoogleeraar aan de Universitelt te NUmegen, benoemd tot eere-lid. Het aantal geheel werklooeen bedroeg einde rfei 328 537 tegen 359 726 einde April, een ver hindering derhalve van 31.189. Van deze vermindering kwamen voor de ge steenten van 100.000 en meer inwoners 5.176, voor die van 50 000 tot 100.000 inwoners 2 292? TOor die van 20.000 tot 50.000 Inwoners 3.267 er> voor de gemeenten met minder dan 20 000 inwoners 20 454. Ondanks da toeneming der bevolking en het daarmede gepaard gaande nieuwe aanbod van arbeidskrachten, bedroeg het aantal Ingeschre ven geheel werkloozen einde April 1937 rond 36.000 en einde Mei zelfs 64300 minder dan een jaar geleden. De reeds in vorige maanden sterke daling van het aantal werkloozen (van Maart op April 1937 met 43.600) zette zich, zooals reeds uit bovenstaande cijfers blUkt, ook in Mei 1937 voort (van April op Mei 1937 met 31300). In het vorige jaar was de vermindering van Maart op April en van April op Mei resp. slechts 13.000 en 22.800. Ook in alle gemeentegroepen was de daling in 1937 grooter dan In 1936. Wat de voornaamste beroepsklassen betreft h in de afgeloopen maand voor de bouwbe drijven het aantal werkloozen gedaald van 68344 tot 62.731, voor het verkeer van 44314 tot 42.010, voor de houtbewerking van 10338 tot 9 689. voor de steenfabrieksarbeiders van 8.662 tot 6.432. voor de vrUe beroepen (o.a. kantoorbedienden) van 12.731 tot 11.825, voor de ongeschoolde fa- brieks- en andere arbeiders van 61.052 tot 57.800. •ociaal werk is. Dr. EUkel, die den minister van Sociale Zaken *ertegenwoordigde, zeide, dat de regeering met jjote belangstelling al helpeen op dit gebied stand komt gade slaat. De internationale ^“trUding der venerische ziekten is van zeer hut en een centrale organisatie zou in dit •Wicht veel goed kunnen doen. Innerlijke be- kan echtfer niet gedecreteerd worden. Zij is de vrucht van opvoeding door zelf innerlijk beschaafde menschen. Wat de Haagsche tramdlrectie doet is slechts een hulpmiddel. Het eigenlijke werk moet gedaan worden in gezin en school, waar aan minder belangrijke zaken soms meer aandacht besteed wordt dan aan het bevorderen van een innerlijke beschaving, waarvan de uiter- lijke welgemanierdheid wde natuurlijke uiting moet zijn. 4 Hét gouden jubileum van het ..Huis ter Duin”, het grootste hotel van de Noordzeekust te Noordwuk aan Zee. is niet onopgemerkt voorbU gegaan. Ter gelegenheid van dit feit heeft het geza menlijk personeel bU monde van den heer C. H. Polm, een fraaie buste van den stichter, den heer Heinrich Tappenbeck Sr., en voorts jonk- vrouwe M. van den Brandeler-Wijers, namens de gasten, een drietal waardevolle antieke ta- bakspotten van Delftsch aardewerk aan de directie aangeboden. Des avonds vc.zamelde zich een groot aantal genoodlgden, onder wie het college van B. en W. en vele bestuurders van plaatselUke instel- liegen en vereeniglngen, alsmede een aantal in gezetenen, die een actief aandeel aan den op bloei der badplaats hebben gehad, aan een uit- gebreiden feestdisch, welke door een der direc teuren, den heer R. Tappenbeck werd ingezet met een dronk op H. M. de Koningin, waarop sllen spontaan het Wilhelmus aanhieven. Allereerst voerde het woord de burgemeester de heer J. B. V. M. J. van de Mortel, die schet ste, hoe nauw de groei en de belangen van de badplaats en het .Huis ter Duin’’ in de thans sfgesloten periode van vijftig jaren steeds heb ben samengegaan. S Spr. hoopte, dat men ook in de toekomst steeds het grootsche werk van de familie Tap- penbeck ten voorbeeld zou nemen, tot bloei van de badplaats in haar geheel. Vele sprekers voerden hierna het woord, waar ®P de heer R. Tappenbeck dankte voor de vele •arme woorden, aan tafel gesproken. eskader van Vijf machines zün we vertrokken, drie ervan hebben een torpedo bü zich, de twee andere moeten het schip omgeven met een nevelgordün, zoodat het niet kan zien, van waar de aanval te duchten is en met hoeveel vUanden het te rekenen heeft. Van het vlieg kamp de Mok op Texel zün we opgestegen en we zitten in de ruimte voor den mltrailleur- schutter, niet gewend aan dit snelle vliegen door de open ruimte, nu en dan vreemd, als de ma chine plotseling een duik neemt en iets woes ter mpt ons omspringt dan een gewone ver- keersmachlne. Bü onze reis van Schellingwoude naar De Mok en terug hebben we nog gelegenheid ge had kennis te maken met den nieuwen bom menwerper van het type T 1, Hiermede hebben we den tocht naar het vliegkamp op Texel ge maakt, waarbü we maar een half uurtje noodlg hebben gehad voor een reis, die met de gewone verkeersmiddelen nog altüd een uur of drie tüd vraagt. Aan dezen tüdwlnst offert men graag het mindere comfort op, dat een reis met een bommenwerper meebrengt. Deae machines zün nu eenmaal op anderen last berekend en voor ander vervoer gebouwd. Maar In welke verkeersmachine heeft men zoo'n mooi en on belemmerd uitzicht over de landen, die onder voorbübfëkken.'^s op de waarnemingsplaats van dezen bommenwerper. Ook vqor dit uitMcht geeft men het comfort graag op. De tocht, die geschiedde in een der auto bussen van de H. T. M begon in de Tuinstad- wük Segbroek, die zich van de andere stads wijken onderscheidt, doordat hier slechts een klein gedeelte van den grond, n.l. 1/4 k 1/5 mag worden bebouwd, zoodat de tuinen een belang- rük gedeelte van de totaal-oppervlakte uitma ken. Deze omstandigheid, gevoegd bü een goede verzorging met plantsoen en beplanting, geeft de wük een aantrekkelük karakter. Een van de meest geslaagde onderdeelen de zer wük vormt de Kwartellaan, waar de bebou wing tot stand is gekomen in overeenstemming met het schetsontwerp, hetwelk de architect Kropholler, in opdracht van het Gemeentebe stuur, heeft vervaardigd; dientengevolge is hier een beschaafd geheel van één zelfde karakter verkregen, dat gunstig afsteekt bü ’t ramme lend karakter, dat vele andere lanen en straten vertoonen. Het is in hoofdzaak het gevolg geweest van de crisis, dat in dit stadsgedeelte een opper vlakte. gTooter dan het Haagsche Bosch, het Westdulnpark. zich uitstrekkende van Kükduin tot het Afvoerkanaal, als park kon worden aan gelegd. Wel was hier en daar vóór 1930 reeds een begin van aanleg, maar grootendeels was hier kaal en verwaarloosd duin. Wandel-, fiets en ruiterpaden werden aangelegd, beplanting werd aangebracht na bemesting met stadsvuil,1 alles in werkverschaffing, door den Dienst der Gemeente-Plantsoenen. In zuldelüke richting is het speciaal het land goed „Ockenburgh" waar verschillende novitei ten zün ontworpen, waarvan vooral de nieuwe begraafplaats en het wandelpark de aandacht trekken. De aangewezen plaats voor nieuwe industrie- havens was de Blnckhorstpolder, waar reeds de gasfabriek staat en verschillende particuliere bedrüven zich hebben gevestigd op terreinen langs den Vliet en waar t z. t. een tütgebreld goederen-emplacement zal worden aangelegd op een terrein, dat onlangs door de Nederland- sche Spoorwegen van de gemeente is gekocht. In dezen polder zün straten en havens ont worpen. waarvan het eerste gedeelte thans ge reed is. Teneinde ook den goed gesitueerden Inwoners van de Hofstad een woonomgeving te kunnen bieden van büzondere aantrekkelükheid, is eeni ge jaren geleden het Hubertuspark ontworpen. I een dulnpark, gecombineerd met groote villa's I met flinke tuinen, zoodanig gelegen, dat iedere I villa met tuin grenst aan 'het dulnpark. Ook I hier zün de voorbereidende werkzaamheden I reeds flink gevorderd. die op hetzelfde moment hun torpedo lanceer den; de een gericht op den voorsteven van het schip, de ander op den achtersteven, en wel zoo, dat Zü elkaar kruisen. Dit verhoogt de tref kansen. Met eenige moeite wtzden ze later weer opgevischt, waarbij bleek, dat een van beide beschadigd was en zoowat doormidden was ge hakt. Hoe en waardoor was niet bekend. Deze nieuwste torpedo's hebben een gewicht van ongeveer 750 KG. en kunnen een vaart hebben van ruim 80 KM Het mechanisme er van is zeer ingewikkeld. Werkten zü vroeger alleen met samengeperste lucht, tegenwoordig zün zü gevuld met lucht, petroleumgassen en stoom als voortbewegingsmlddelen. Van de Mercuur keerden we weer terug aan land, waarbü terloops mag worden opgemerkt, dat het voor een man van het vasteland geen simpel genoegen is in volle zee over te stappen van de eene boot op de andere. De oefening is volkomen geslaagd. Zoowel' de neveloefening met de Gelderland, die in tüd van oorlog absoluut verloren zou zün geweest, als het lanceeren van de torpedo's, die beiden raak waren geweest en het schip grondig zou den hebben vernield. Hierbü moet men nog bedenken, dat deze vliegtuigen nooit afzonder- lijk werken, doch dat zü een onderdeel zün van de marine en dat de verschillende afdeellngen samenwerken. Als een vüandelük schip rekening moet houden met torpedovllegtuigen. met on derzeeërs en met bommenwerpers, terwül het niet weet van welke züden de aanvallen kunnen dreigen, heeft het al zooveel te doen met zün eigen verdediging, dat de aanvalswaarde ervan totaal verdwenen is. Vooral voor Indië kan het nieuwe wapen van groot belang worden. De uitgestrektheid daar vraagt immers een wapen, dat zich snel kan verplaatsen. Aan deze Voorwaarden voldoen de machines van de mariaeluchtvaart zeer zeker. Daarbü heeft men nergens ter wereld zulk een prachtige verzameling tinnenzeeën, baaien en inhammen, die landingsterrein voor deze water vliegtuigen kunnen zün. Het zwaartepunt van den marlnevliegdlenst is ook in onze koloniën gelegen en de opleiding vraagt zeer veel tüd, want voor men geoefend marinevlieger is, heeft men een heele school te doorloopen. In verband met de tegenstrüdige berichten, welke over het ss. Barkan!" welk schip aan de N. V. Europeesche Vrachtvaartmaatschappü te Amsterdam toebehoort en voor deze reis door de N.V. Ookkes was bevracht de ronde heb ben gedaan, wordt nog opgemerkt, dat uit het door de Spaansche autoriteiten ter plaatse Inge steld grondig onderzoek is gebleken, dat de la ding van het stoomschip uitsluitend uit levens middelen bestond, zoodat alle vermoedens of be weringen aangaande het tegendeel ongegrond zün gebleken. Blijkens een op het departement van Buiten- landsche Zaken nader binnengekomen telegram is het s.s. 'Sarkani Maandagavond te Tanger aangekomen. et Haagje deze benaming van de koninklijke residentiestad duidt het reeds aan heeft de reputatie van een lichtelijk overdreven deftigheid, chic en vormelijkheid. Deze reputatie biedt velen niet-Hagenaars stof te over voor lichten, goedaardigen spot. Men kent de legenden over de Haagsche houten-hammen, de vioolkist, gevuld met aardappelen, en de elegante dame, wier hooge hakjes in de tramrails waren blij ven steken, maar die weigerde haar schoentjes uit te doen omdat de voeten van haar spinneweb-dunne kousen vol beschamend groote gaten zaten. Deze verhalen, onverschillig of zij op werke lijke gebeurtenissen dan wel op de vin dingrijke ironie van nlet-Hagenaars berusten, trachten alle de Haagsche deftigheid, den Haagschen chic, de Haag sche vormelijkheid te karakteriseeren als evenzoovele uitingen van wat men „koude drukte” of aanstellerij pleegt te noemen. De doorsnee Hollander is erg gesteld op zijn gemak, hij houdt niet van com plimenten maken, hij besteedt niet al te veel zorg aan zijn uiterlijk en kleeding, en beoefent In omgang en spreken een eenvoudige jovialiteit zonder frazes en franjes, welke soms evenwel kan ont aarden tot een weinig te waardeeren grofheid en uitgesproken slechtgema- nierdheid. Het Haagje mag zich soms aan lachwekkende overdrijving schuldig maken, buiten Den Haag maakt men zich soms schuldig aan bepaald ergernis en wrevelwekkende overdrijvingen tegenovergestelde richting. verkeerd, behalve tevreden, zegt de volksmond. Wat men in Den Haag wel licht soms een tikje te veel vindt, vindt men elders niet zelden te weinig, zoodat er nog wel wat te wenschen overblijft, voordat men tevreden kan zijn. 4 vv t ij herinneren ons. dat de Haag- sche tramdlrectie wel eens getracht heeft het Haagsche „zwak" uit te buiten en op t exclusieve eergevoel van de passagiers te speculee- ren door in de tramwagens bordjes te plaatsen met de vermanende mededee- ling, dat een echte Hagenaar de hand voor den mond houdt, wanneer hij hoest of geeuwt. Of nu het aantal echte Ha genaars ontstellend klein bleek, dan wel de Haagsche lucht een verrassend ge neesmiddel tegen verkoudheid en slape righeid bewees te zijn, weten wij niet. Wel weten wij. dat deze manier van openbare opvoeding door de Haagsche tramdlrectie niet lang is toegepast, zoo dat men er thans evenals elders In de tramwagens weer volstaat met den bijna beleedigend elementairen, geenszins overbodlgen wenk: te spuwen". Maar al heeft de Haagsche tramdlrectie ook dezen hyglënischen wel- levendheidscursus in een suggestleven slagzin gestaakt, haar zin voor volks- paedffgogle is geenszins verminderd. Dat bewijst het voorschrift, dat zij onlangs heeft uitgevaardigd, waardoor gezonde trammende schoolkinderen zoo noodlg verplicht kunnen worden om aan oude en gebrekkige menschen hun zit plaats af te staan. Deze maatregel ver dient de waardeering van elk goedopge- voed mensch. Mits verstandig toegepast terwille van het principe en niet terwllle van beperking van het rijdend materiaal, kan deze maatregel er toebijdragen, dat de schooljeugd meer eerbied en „égards” krijgt jegens ouderen van dagen en physlek zwakkeren, iets wat geenszins overbodig mag heeten in dezen tijd, waarin de jeugd, die de toekomst heeft, zich soms gedraagt of zij alleen het heden bezit. Het streven van de Haagsche tramdlrectie mag aanspraak maken op de medewerking van ouders en opvoeders, die in gezin en school ge legenheid te over hebben den kinderen de elementaire beginselen van welgema nierdheid bij te brengen. Wellevendheid en welgemanierdheid moeten echter niet beoefend worden als met tegenzin uit gevoerde kunststukjes, maar dienen op den duur spontaan voort te komen uit Innerlijke beschaving. scha ving I I I I Honderden meter* hoog vliegen we boven de Noordzee, die al* een laken, dat recht getrokken wordt, ligt te rimpelen diep onder on*. Lange lij nen van wit achuim teekenen er zich op af en de booten, die er kalm over heen varen, zetten de paden der zee uit, zooals de Homerische booten, die al duizenden jaren geleden uit zetten op de zeeën. Boven ons drij ven enkele wolken en heel in de verte verliest zich de zee in de lucht in de donkere en niet te herkennen afteekening van den horizon, die ter hoogte van ons oog is en het doet voorkomen, als spatte het schuim tot de hoogte waar wij zitten. U VerÜere ’’vrksaamheden der vereeniglngen toe. w Met algemeene stemmen commissie als bedoeld in punt 1 van de inter- a“nbevelln« te richten. In het ^JooP* bureau namen sitting de heeren voorzitter; dr. Hermans, secre taris^ dr. J. K. O. James, die chef te van het I0** havenbelan8«'. en de heer C. Brui™' hoofdinspecteur der haven- (<•- dsJP®pecUe- D® drie werknemersorganisa tie* zullen nog onderling overleggen over een vertegenwoordiger der zeelieden. wo°rden van dank sloot de heer Kooien de bijeenkomst. De Regeeringspersdienst meldt: Ten vervolge op het bericht, dat het «x. ..Sar- kani door de Spaansche autoriteiten zou wor- den vrijgegeven, is thans op het Departement van bultenlandsche zaken van Hr. Ms. gezant te Tanger bericht ontvangen, dat het s.s. .Bar kan! uiterlük Dinsdag de haven van Ceuta zou verlaten. In het raadhuis te Rotterdam zün een aan- t*l vertegenwoordigers van verschillende ver eeniglngen en organisaties büeen gekomen op tütnoodiging van het Ned. Roode Kruis, om te geraken tot oprichting van een comité voor de behartiging van het zeemanswelzün in de havenstad Rotterdam. De vergadering stond onder leiding van «taatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, die in Mjn openingsrede het doel van de büeenkomst De goudvoorraad van de Nederlandsehe Bank steeg blijkens den jongsten week staat in de afgeloopen berlchtperiode met ruim 30 mlllloen. Dinsdag hebben de burgemeester van Antwer pen, de heer Kam. Huysmans en zün echtge- noote. een bezoek gebracht aan de Philips- fabrieken te Eindhoven. Zij waren vergezeld van den directeur van de Philips SA.-Beige te Brussel, den heer Vink en diens echtgenoote. Na de ontvangst door dr. A. F. Philips werd een bezoek gebracht aan de jongensnüverheids- school. Dit werd gevolgd door een rondrit door den Philips woningbouw, waarna in het club huis op de golflinks het noenmaal werd ge bruikt. ’s Middags bezichtigde het gezelschap het Phlllps-laboratorium, waar een televisie-demon- stratie werd gegeven. Na een rondgang door de verschillende fabricage-afdeelingen werd in 't ontspanningsgebouw de thee gebruikt, waar na nog een film betreffende de t.b.c.-bestrü- ding werd vertoond. zün we overgeleverd aan den woesten wind, waar we met een snelheid van een paar hon derd kilometer doorheen schieten, die blaast door de Jas heen en die door de zware kap heen onze haren beetpakt en ermee speelt, als hingen we buiten te küken uit het raam van oen sneltrein. We zün op weg naar de Gelderland, die er gens op de Noordzee vaart en die een aanval zal hebben te doorstaan van vüandelüke vlie gers met het meest moderne wapen, waarmee de marlneluchtvaart is uitgerust, met torpedo's, die onder aan de machine hangen en die op het schip zullen worden afgeschoten. Met een Het centraal bureau voor de statistiek heeft, in aansluiting op de in aflevering 4, 1937 van zün maandschrift opgenomen gegevens betref fende de kosten van levensonderhoud van 40 landarbeidersgezinnen in de thans verschenen vüfde aflevering van genoemd periodiek een overzicht gepubliceerd van de tot vijf welstands- groepen vereenigde hulshoudrekenlngen van 73 boerengezinnen. De genoemde overzichten zullen nog worden gevolgd door beknopte samenvat tingen van djuhuishoudrekeningen van een be langrijk aantal hoofdarbeiders en handarbeiders, alvorens de gegevens der ruim 600 gezinnen, waaromtrent het bureau van 29 Juni 1935 26 Juni 1936, resp. van 28 September 193525 September 1936 een onderzoek Instelde, in defl- nltieven vorm 'het licht zullen zien. De oppervlakte, bü de 73 onderzochte boeren gezinnen in gebruik voor landbouw, veeteelt, enz. bedraagt gemiddeld per gezin 24.9 H.A. Tn de vüf welstandsgroepen stügt de in gebruik zünde oppervlakte gemiddeld per gezin van 14.7 1 rekening beschikbaar, welk percentage tot nop. H A. in de groep met minder dan 1400 in- 20,40, 2238. 24.64 en 40.23 stügt in de overige komen tot 22,6 HA. tn de groep met 1400— I groepen. Het percentage der laatste groep zou ƒ1800, 25,7 H.A. in de groep met ƒ18002300.1 minder hoog zün geweest, indien daarin niet 28,7 HA. in de groep met 2300—3000 en sou zün verwerkt de toelage, die een der ge- 40.0 HA. in de groep met ƒ3000ƒ4000. I linnen aan een buiten de woonplaats studee- De gemiddelde voedingskosten per man en I renden zoon toekent. per dag bewegen zich tusschen 43 ets. in de Een nadere beschouwing van de voedings- laagste en 53 ets. in de hoogste inkomensgroep, cüfers leert, dat het verbruik van dierlüke voe- De voeding neemt in alle groepen, met uit- dlngsmlddelen in de onderzochte gezinnen bo- zonderlng van de hoogste, de belangrükste plaats langrük ia. Van de laagste tot de hoogste in- in. Tevens blükt, dat bü stügend inkomen het komensgroep komt resp. 46. 47. 50, 47 en 50 pCt. percentage der voeding daalt. Bü toenemenden I van de totale voedingskosten voor rekening van welstand daalt in de onderzochte gezinnen deae voedingsmiddelen, evepéens het aandeel van de huur in de totale kosten van het levensonderhoud, terwül daaren tegen het aandeel van de kosten der woning stijgt. (Onder het begrip „woning” vallen: in standhouding der woning, woninginrichting en huisraad, verwarming en verlichting, reiniging van woning en kleeding, hulshoudelüke hulp en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13